Paul Henri Spaak gekozen tot president Arbeidersbonden halveren de productie Nederlands wegennet is ten dele verouderd Weerbericht „Velser affaire" in October voor Duitse juristen komen op tegen rechtsverkrachting in Oost-Duitsland Haarlems Dagblad Goed Nederlands Saarkwestie nog slepend Nieuwe korpschef in Zandvoort Televisie zal reportage geven Engelands export en defensie in gevaar Het woord is aan Jongste Kamerlid Mr. F. J. H. Bachg staatssecretaris Wanverhouding tussen inkomsten uit wegverkeer en uitgaven voor wegenaanleg Amerikaanse officieren vermoord in Japan Ballonnetjes Kolen- en staal-assemblée aan het werk Prinsjesdag Mededelingen van dr. Th. Friedenau Looneisen werden te bot genegeerd 67e JAARGANG No 54 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adrn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG 214 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De aanstelling van dr. Garmt Stuiveling tot buitengewoon hoogleraar in de taalbe heersing aan de Amsterdamse Universiteit heeft tot heel wat geschrijf aanleiding ge geven. Het behelsde critiek, waarin vooral de overtuiging tot uiting kwam dat men met zo'n incidentele benoeming „aan de top" weinig bereiken zou. Dat is ook de mening van dr. W. H. Staverman, die in een beschouwing in cle N.R.C. oorzaken van de slechte taalbeheersing formuleert en verbetering in de bestaande toestand moeilijk acht. Hij beveelt wel aanzienlijke verhoging van het aantal lesuren in de Nederlandse taal aan, hij wil bovendien exameneisen verscherpen en zou wensen dat leraren in verscheidene andere vakken bij het M.O. ook aandacht aan het gebruik van onze taal schonken. Maar hij waar schuwt ertegen, teveel van het onderwijs te verwachten. Als diepere oorzaken van de slechte beheersing der geschreven taal ziet hij het zwakke nationale besef van ons volk en het al sinds eeuwen in West- Europa werkend geestelijk proces, dat hij samenvat in de termen: emancipatie van de mens, ondermijning van gezag, van ge loof in autoriteit, van normbesef. Waar schijnlijk is een groot deel van de geeste lijke worsteling onzer dagen daarvan een gevolg. Dit nu zien wij in ons land ook op het gebied van de taalbeheersing. Dr. Staverman is van mening dat men zich tot omstreeks 1900 in ons land nog naar bepaalde regels richtte en het voor beeld vari erkende schrijvers volgde. Toen kwam een streven onder de leus „Schrijf zoals je spreekt", dat wel het goede gevolg had dat een vlotter, losser, levender Ne derlands geschreven werd maar anderzijds tot uitersten leidde, waarbij men zich niet veel meer aan regels en normen stoorde. Ieder was immers in staat, eigen rechter te zijn. Het werd erger toen leraren en on derwijzers zich ook aan deze opvatting moesten gaan onderwerpen. Daarmee was het hek van de dam. De school krijgt nu de schuld, ten dele met recht. Maar de oor zaak zit veel dieper. De lust, de wil en de noodzaak om zich naar beteren te richten ontbreken. Ook beseft volgens dr. Slaver- man bijna niemand, dat het uiterst moeilijk is goed Nederlands te schrijven. Men schijnt te denken, dat ieder van jongsaf Nederlands heeft gesproken en geschreven en dus de kunst wel goed zal verstaan. Een dwaalbegrip. Tot zover de aanhalingen uit dit artikel. Dr. Staverman lijkt mij te pessimistisch ten aónzien van ons nationale besef, dat ik niet graag „zwak" zou noemen in vergelijking met dat van naburige volken, al uiten som mige dier volken zich luidruchtiger. Hij lijkt mij ook iets te zwartgallig als hij zegt dat „bijna niemand" beseft dat het uiterst moeilijk is goed Nederlands te schrijven. Maar op dit punt is ons meningsverschil slechts gradueel. Ik geloof met hem dat zeer velen die moeilijkheid onderschatten en ben alleen niet geneigd tot de opinie, dat bijna niemand het wèl doet. Wat zijn betoog betreft omtrent de emancipatie van de mens, de onwil om gezag te aanvaarden en erin te geloven en de verzwakking van normen vraag ik mij af of men dit ook op de taalbeheersing kan toepassen. Als men een vergelijking met Frankrijk maakt, waai de litteratuur zo sterk in het volk leeft en de beheersing van een eveneens zeer moeilijke taal ongetwijfeld hoger staat dan bij ons en een veel groter deel van het volk omvat, is er veeleer aanleiding om te erkennen dat onze letterkunde niet sterk in het volk leeft. Wij beschikken dan ook geenszins over een rijke eigen roman-litte ratuur. Een andere omstandigheid, die mijns inziens sterke invloed doet gelden op gebrekkig hanteren van de eigen taal is de noodzaak van het leren van vreemde talen. Sinds 1900 is de erkenning van die noodzaak gestegen, het aantal lezers vooral van Engelse en Amerikaanse litteratuur enorm toegenomen ten nadele van de Nederlandse, vooral bij de jeugd en heeft een versnippering van belangstelling zich doen gelden. Buitenlanders tonen vaak be wondering voor de veeltaligheid van een betrekkelijk groot aantal Nederlanders, maar zij weten niet en kunnen ook niet weten, dat tegenover dit voordeel een na deel staat. Jonge mensen worden vaak veel meer geboeid door buitenlandse romanlittera tuur dan door de Nederlandse, niet uit ge brek aan nationaal besef, maar omdat zij zich niet willen beperken, omdat zij verder willen zien dan onze grenzen, omdat hun een tempo boeit dat zij bij onze schrijvers meestal vergeefs zoeken. Vóór 1900 leefde ons volk ongetwijfeld in veel sterker af zondering en beslotenheid. Maar ook in de vorige eeuw, in de zestiger jaren, klaagde Busken I-Iuet al over de slechte taalbe heersing. „De lust, de wil en de noodzaak om zich naar beteren te richten ontbre ken", zegt dr. Staverman. Al wat wij kun nen doen om onze letterkunde en onze journalistiek te bevorderen en te verbete ren, opdat het aantal beteren toeneme en daarmee sterker greep op de lezer worde uitgeoefend zal weldaad zijn. R. P. Nabij een vliegveld in midden-Japan zijn drie Amerikaanse officieren van de lucht macht verbrand door een mengsel van zuur en benzine dat in de auto, waarin zij gezeten waren, werd geworpen. Hun vrou wen, die ook in de wagen zaten, bleven on gedeerd. Dit is het tweede incident van deze aard in drie maanden. In alle grote West-Duitse steden, in West-Berlijn en langs de grens tussen Oost- en W est-Diatsland zijn Woensdag ter viering van de eerste parlementaire bijeenkomst van de Europese kolen- en staalgemeenschap ballonnetjes opgela ten, waaraan kaartjes hingen met de vermelding „de Europese gemeenschap voor kolen, en staal is van kracht ge worden. Hiermede naderen wij ons doel, de Verenigde Staten van Europa". In West-Berlijn werden ongeveer 24.000 voor Oost-Duitsland bestemde ballon netjes opgelaten met het opschrift: „Vrijheid voor geheel Europa". Deze actie, alsmede een aantal andere demon straties in West-Duitsland. was georga niseerd door de „Unie van Europa" en de „Vereniging van Europese jeugd". De Belgische socialist Paul Henri Spaak is heden gekozen tot president van de As- semblée van de Kolen- en Staalgemeen schap. Op Spaak werden 38 stemmen, op de enige andere candidaat, de Duitser Von Brentano, 30 stemmen uitgebracht. Er was één blanco stem. De absolute meerderheid was 35 stemmen. De stemming was geheim, doch men ge looft, dat Spaak het merendeel van de Franse stemmen (18) en vele van die der Benelux-grocp heeft verworven. De Duitse christen-democraat Von Brentano zou voor al Italiaanse stemmen hebben gekregen. De 79-jarige Italiaanse prof. Antonio Boggiano-Pico, de oudste der afgevaardig den, noemde in zijn korte maar vlammen de openingsrede die hij Woensdagavond hield, de Eux-opese gemeenschap de „haard en de kern van een ruimere fe deratie van de vrije staten van het oude vasteland". Hij herinnerde eraan, dat in dezelfde zaal voor het eerst de plannen voor een kolen- en staalgemeenschap voor een Europees forum waren ontvouwd. Direct na de opening begon het parle ment aan de tijdrovende kwestie van pro cedures, die moesten voorafgaan aan de eerste belangrijke taak: De verkiezing van een voorzitter en een vice-voorzitter. Men kwam Woensdag daar niet meer aan toe en de vergadering "moest worden geschorst, nadat de commissie voor het reglement an derhalf uur lang had geworsteld met het trage tempo van vier vertalingen en enkele bezwaren tegen het voorlopige reglement. De herhaalde schorsingen, die nodig wa ren, gaven de afgevaardigden de gelegen heid- om in de koffiekamer de aspecten te bespreken, die door de besluiten van Luxemburg waren gerezen. Men kon een welhaast algemene voldoening beluisteren over de uitbreiding van de taak der afge vaardigden tot een studie van de voor waarden, waaronder de politieke autoriteit in Europa bevestigd zou kunnen worden. Het ministerscomité LUXEMBURG (A.N.P.) Tijdens de eerste bijeenkomst van de raad van minis ters van de kolen- en staalgemeenschap Volgens een bericht in de Provinciale Drentse en Asser Courant is met ingang van 15 November benoemd tot inspecteur korpschef van de gemeentepolitie te Zand voort de lieer H. P. Huijsman. De heer Huijsman is een Zeeuw van ge boorte. Hij begon zijn carrière bij de po litie in Den Haag. waar hij eerst agent, daarna rechercheur werd. Vlak voor de oorlog Avas hij daar brigadier bij een spe ciale brigade van de Opsporingsdienst, die zich met zware gevallen bezig hield. Tijdens de oorlog maakte de heer Huijs man deel uit van de verzetsbeweging. Na de oorlog werkte hij als afdelings rechercheur van de P.R.A. in Den Haag. Op 1 Juli 1947 A'olgde zijn benoeming tot inspecteur korpschef van de gemeente politie in Meppel. Daar onderscheidde hij zich in het bijzonder door zijn talenten als organisator en door zijn buitengewoon rustig en tactisch optreden. heeft de raad alle op de agenda staande punten kunnen afhandelen. Hij heeft in het bijzonder een secretariaat samenge steld, aan het hoofd waarvan de Luxem burger Chr. Calmes staat. De raad heeft tevens de détails vastgesteld van het sta tuut der leden van de Hoge Autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap (K.S.G.). De voorzitter van de Hoge Autoriteit, Jean Monnet, heeft de ministers rapport uitgebracht over de verrichte en nog te ver richten werkzaamheden van het hoge ge zagsorgaan en hij heeft bovendien verslag uitgebracht over het contact met Engeland en Amerika. Van dit contact is het resul taat geweest, dat beide landen een perma nente missie bij de K.S.G. hebben geves- tigd. Tenslotte heeft de raad van ministers de relaties met derde organen besproken. Tijdens een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken is besloten de leden van de Assemblée der K.S.G., aange vuld met leden uit de Europese Raad, te belasten met de taak een ontwerp op te stellen voor de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Hierbij hebben de ministers zich laten leiden door het Frans- Italiaanse voorstel en door de wens van de Engelse regering tot een nauwere sa menwerking te geraken met de suprana tionale gemeenschappen en de Raad van Europa. Tenslotte hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk en Duits land de conferentie op de hoogte gebracht van hun besprekingen over de Saarkwestie. De Italiaanse minister A'an Buitenlandse Zaken wees op het belang A'an een oplos sing van de Saarkwestie voor de organisa tie van Europa. Bondskanselier dr. Adenauer deelde tij dens de persconferentie mede. dat hij uit voerige besprekingen heeft gcA'oerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman over de Saarkwestie. „Wij hebben openhartig met elkaar gesproken, zo A'er- klaarde hij, en verwachten dit probleem o\'er enkele maanden uit de wereld te kun nen helpen." Wij vernemen dat de zaken, die men pleegt aan te duiden als de „Velser affaire" op 6, 8 en 10 October door de Haarlemse rechtbank, onder presidium van mr. E. J. W. Top, zullen worden behandeld. Komt men op die zittingsdagen niet ge reed, dan zullen ook in de daarop volgende week drie dagen voor het proces worden gereserveerd. Officier van Justitie is mr. R. H. F. H. M. Grasso uit Rotterdam. Rechter commissaris in deze zaak was mr. G. H. Rambonnet. De verdachten zijn de 48-jarige A. K., de 54-jarige A. P. M. en de 46-jarige K. H., allen leden van de gemeentepolitie van Velsen. De leden Aan de beide Kamers der Staten-Generaal zijn opgeroepen voor een verenigde vergadering in het gebouw van de Eerste Kamer op Zaterdagmiddag 13 Sep tember. In deze vergadering zal de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, daartoe gemachtigd door de Koningin, de op 15 Juli begonnen buitengewone zitting der Staten- Generaal sluiten. De Nederlandse Televisiestichting zal op Dinsdag 16 September van 12.25 tot onge veer 13.40 uur een rechtstreekse televisie reportage geven van de opening der Sta ten Generaal en het daarmede gepaard gaande ceremonieel. Des avonds van 20.15 tot 21.45 uur hoopt de Televisiestichting een herhaling te geven van de 's middags uitgezonden reportage, die A'an het beeldscherm af gefilmd zal worden. Tot dusver was de daartoe beno digde apparatuur in Nederland niet aan- Avezig. Na lang experimenteren is de n.v. Multifilm te Haarlem er in samemverking met Philips-N.S.F. en de Televisiestichting in geslaagd een installatie voor het opne men A'an deze „kinescope"-films te ver vaardigen. Wegens het experimentele ka rakter A'an deze installatie moet enig voor behoud gemaakt worden met betrekking tot het uitzenden van de op te nemen films. Mochten zich tegenslagen voordoen, dan zal 's avonds een ander filmprogramma worden uitgezonden. (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Th. Friedenau, leider A'an de in West-Berlijn zetelende organisatie van vrije juristen, heeft in Den Haag in een persconferentie enige mededelingen ge daan over rechtsverkrachting in Oost- Duitsland. De vrije juristen achten het hun taak om het onrecht te brandmerken en dit te doen met deugdelijk bewijsmateriaal dat elke toets van critiek kan Aveerstaan. Zij richten zich in de eerste plaats tot juristen, gelijk dit eA'eneens doet de on langs op een te Berlijn gehouden interna tionaal congres ingestelde Internationale Commissie van Juristen tot behoud van de rechtspraak, Avier algemene secretaris onze landgenoot mr. Van Dal is.. Dr. Friedenau constateerde aan de hand A'an feiten dat het er Aveinig van heeft dat de Oost-Duitsers en hun Russische vrien den in Averkelijkheid de Duitse eenheid (Van onze correspondent in Londen) Engelands reeds zo moeizaam te hand haven economische herstel hangt thans A'olkomen in de Avaagschaal door het gis teren genomen besluit van de federatie A'an 38 A'akbonden in de scheepsbouw en de metaalnijverheid, om overuren en stuk- AA'erk af te schaffen. Dit als protest tegen de afwijzing zonder meer van hun eis tot loonsverhoging van 2 pond per week in de metaal-industrie en een eveneens aan zienlijke A'erhoging in de scheepsbouw. Hierdoor zal het tempo A'an het belang rijkste gedeelte van de Britse export industrie alsmede A'an de bedrijven, AA'elke voor de bewapening werken, hopeloos worden vertraagd. De maatregel zou met een al neerkomen op een halvering der productie. Bij dit dreigende conflict, dat het. ern stigste is dat Engeland in jaren heeft ge kend, zijn 3 millioen arbeiders betrokken. Engeland heeft aan Duitsland en Japan reeds veel orders verloren, omdat de le- vertijden vaak te lang zijn. De uitvoering van het besluit zou de dingen nog A'eel erger maken. Er is echter nog een kleine kans, dat de actie zal kunnen Avorden afgeAvend, omdat er A'erdeeldheid heerst onder de bonden. Het besluit, dat met 113 tegen 75 stemmen Averd aangenomen, is namelijk niet bindend en het Avordt aan de indivi duele bonden overgelaten al of niet tot actie over te gaan. De tAvee grootste vakbonden, de trans portarbeidersbond en de bond van tech nisch personeel, die tegen stemden, zullen echter Avaarschijnlijk de actie niet kunnen tegenhouden, ook al doen zij niet mee, om dat de leden A'an deze bonden uit onge schoolde en half-geschoolde arbeiders be staan, die Aveinig zullen kunnen uitrich ten, als het geschoolde personeel het ar- beidstempo vertraagt. Daardoor hebben de door de communisten geleide bonden van electro-technici en hoogovenarbeiders een onevenredig grote invloed op hetgeen er te gebeuren staat. De bonden zouden vandaag de datum vaststellen van het begin der actie. Deze zou Avaarschijnlijk tegen het midden van October beginnen. Algemeen Avordt verAvacht dat de rege ring A'óór die tijd zal ingrijpen. De arbei ders wisten, dat hun eisen onmogelijk Ava- ren, doch zij verwachtten, dat de werk- geA'ers een tegenvoorstel zouden doen. Dit is echter niet gebeurd, een feit dat A'eel critiek heeft uitgelokt. voorstaan. Als dit Avel zo was zouden de machthebbers in Oost-Duitsland niet de laatste banden verbreken tussen Oost en West door zelfs aan de nu tenminste nog op papier gelijk zijnde Avetgeving een einde te maken. Zo staat er een wetsontwerp op stapel waarvan het de bedoeling is dat het op 1 October van kracht zal worden, om voortaan in Oost-Duits land geheel in overeenstemming met de Russiche wetgeving, het voor onderzoek volkomen uit handen van het Openbaar Ministerie te nemen en toe te A-ertrouAven aan de politie, teA'ens aan de geheime politieke staatspolitie. In het ontAA'erp A'oor de nieuAve rechtelijke orga nisatie komt een bepaling voor (art. 4) luidende: „Rechter kan alleen Avorden hij die zich zonder voorbehoud voor de op bouw A'an het socialisme inzet". TAveeënzeventig procent van de rechters zijn A'olksrechters, dat Avil zeggen leken, en slechts achtentAvintig procent juristen. Bij het Openbaar Ministerie is de verhouding zevenennegentig procent tegen drie procent. Reeds bestaat er een verordening die voor schrijft dat een rechter, die een lagere strafmaat uitspreekt dan door het O.M. ge- eist is, zich hierover in een rapport aan de minister van Justitie moet verantAvoorden. Nog is het zo dat het onrecht dat dagelijks onder de naam van recht wordt toegepast een aantal rechters toch te ver gaat, zodat er in de laatste vier weken niet minder dan 120 zijn ontslagen, onder Avie zelfs ver- scheidene zeer felle communisten. De vrije juristen, zo zei dr. Friedenau, ter vermijding van misverstand, bestrijden als onrecht niet het communisme als zodanig. Zij houden zich niet met politiek bezig, Avel echter met de ergerlijke en bedroevende rechtsnood. Zij richten zich, evenals de ge noemde Internationale Commissie, tegen onrecht als systeem. Dr. Friedenau deelde mede dat zijn orga nisatie bij de regering in Bonn er op had aangedrongen met de Oost-Duitse gedele geerden geen besprekingen te beginnen over herstel van de Duitse eenheid voordat die gedelegeerden dr. Linze, een van de leden van de vrije juristen, die onlangs ont voerd is, zullen hebben meegebracht en aldus in vrijheid gesteld. v. Grillparzer: In sommige landen schijnt men van mening te zijn, dat drie ezels samen een verstandig mens vor men. Dit is door en door verkeerd. Verscheidene ezels in concreto geven de ezel in abstracto, en dat is een verschrikkelijk beest. De A'oorzitter van het Centraal Stem bureau voor de A'erkiezing van de leden A'an de Tweede Kamer heeft voor de Partij A'an de Arbeid, in de vaeature- dr. W. Drees, benoemd verklaard drs. H. Peschar te Haarlem. De heer Peschar Averd op 28 Maart 1921 in Haarlem geboren en is op het ogenblik het jongste lid van de Tweede Kamer. Nadat hij in Haarlem de Hogere Burger school A aan de Raaks met goed gevolg had doorlopen, studeerde hij economie aan de gemeentelijke uniA'ersiteit van Amsterdam, waar hij in 1948 slaagde voor zijn doctoraal examen. Spoedig daarna verbond drs. Peschar zich aan het Avetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, de Wiardi Beek man Stichting te Amsterdam, Avaar hij tot op dit ogenblik Averkzaam is. Tijdens zijn studentenjaren Avas de heer Peschar tAvee jaar lang landelijk voorzitter van de Democratisch Socialistische Studen tenvereniging „Politeia" te Amsterdam. Sportief Op sportief gebied is het jongste Kamer lid in Haarlem zeker geen onbekende. Reeds op zeer jeugdige leeftijd beoefende hij in de vereniging „Haarlem" het cricket en hij Avas jarenlang een bijzonder opval lend Avicketkeeper. In de voetbah'ereniging „Haarlem" was de heer Peschar ook tal van jaren actief speler. Op oudere leeftijd be moeide hij zich speciaal met het jeugdwerk in de vereniging. Als secretaris van de jeugdraad verricht de heer Peschar ook thans nog veel en goed Averk voor de jon geren, vooral op organisatorisch terrein. De benoeming is te A'erwachten A'an mr. F. J. H. Bachg, oud-lid van de TAveede Kamer voor de K.V.P.. tot staatssecretaris voor de middenstand bij het ministerie van Economische Zaken. Mi". Bachg is adviseur van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond. De nieuwbenoemde Canadese ambassadeur in Nederland. Thomas A. Stone, is Woens dag met zijn echtgenote en dochter in Den Haag gearriveerd. De familie Stone bleek zeer geïnteresseerd in de ganzen van eei\ der vijvers nabij hun hotel te Wassenaar. In het Bouwcentrum te Rotterdam is Woensdag een „Wegendag" gehouden, Avelke Avas georganiseerd door de stich ting BouAvcentrum, de Nederlandse Ver eniging van WegenbouAvers en de A.N. W.B. Óp deze „Wegendag" hebben enige sprekers betoogd, dat het Nederlandse Avegennet gedeeltelijk verouderd is en niet voldoet aan de eisen die het moder ne verkeer eraan stelt. Men zei onder meer dat or een Avanverhouding bestaat tussen de ontvangsten uit het Avegver- keer en de uitgaven ten behoeve van de Avegenaanleg. Mr. H. A. H.. Canter Cremers, waarne mend voorzitter van de ANWB, die over „WegenbouAv, veilig verkeer en toerisme" sprak, zei onder meer dat het Nederlands Verkeersinstituut de kosten van de ver keersongevallen in 1948 heeft geraamd op 88 millioen: zij mogen thans zeker op rond 100 millioen Avorden gesteld. Wanneer jaarlijks tien percent van dit bedrag aan verbetering van voor het A'erkeer geA'aar- lijke situaties zou Avorden besteed, Avare reeds veel geAvonnen. Het recht op goede Avegen en goede ver- i keersomstandigheden ontleent het Avegver- I keer echter ook aan het bedrag, dat jaar- lijks door dit verkeer aan belastingen wordt opgebracht en dat in 1951 222 mil lioen bedroeg. Er bestaat, zo zei mr. Canter Cremers, een Avanverhouding tussen de ontvangsten uit het Avegverkeer en de uit gaven ten behoeve van het wegennet. Het wegverkeer gaat niet alleen gebukt onder zeer hoge lasten, maar wordt volgens mr. Canter Cremers blootgesteld aan talloze gevaren, Avelke door wegverbeteringen zouden kunnen A'erdAvijnen. „Wij begrijpen niet, Avaarom bepaalde urgente verkeers- A'oorzieningen zo lang op zich laten Avach- ten. Wegenaanleg is een uitermate renda bele onderneming: goede Avegen brengep van minder tijdverlies, minder brandstof verbruik, minder slijtage en minder onge vallen", aldus mr. Canter Cremers. Plicht van de overheid Ook de heer B. J. Kerkhof, ereA'oorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegen- bouAvers, Avas van mening dat het de voornaamste plicht van de overheid is, tij dig in de behoeften A'an een snel en veilig verkeer te voorzien. Als men de opbrengst van de belastingen op het verkeer' Averke- lijk aan de Avegen besteedde, zou men een geheel andere toestand krijgen, zo zei hij. Hij bepleitte een beter geregelde finan ciering voor de wegenbouAvers. Werkver schaffing is dikivijls aanleiding voor wegenaanleg geweest. De AvegenbouAvers hebben er het grootste belang bij, -dat de gedachte aan AvegenbouAv als werkver schaffing Avordt uitgeroeid. Een andere Avens van de Avegénbouwers is een grotere centralisatie van het Avegbeheer dan tot nu toe het geval is. Ook de omzetbelasting bracht de heer Kerkhof ter sprake. De AvegenbouAvers zijn genoodzaakt in hun be grotingen deze belasting in rekening te brengen, hetgeen zijns inziens Averkverspil- ling betekent, daar deze belastingopbreng sten door de overheid als opdrachtgever Avorden betaald aan de overheid als belas- tinginner. De Nederlandse Avegenbouwers hopen voorts dat de overheid aan hun pogingen tot verkrijging van Averk meer steun verleent, dan tot nu toe het geval was. „Sneller, zwaarder en breder" Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de RijksAvaterstaat betoogde onder meer dat de drang naar „sneller, zwaarder en breder" in het autoverkeer benauAvend is. Het huidige Avegennet zal daaraan niet het hoofd kunnen bieden, tenzij men tot gron- grote kapitalen gemoeid zouden zijn. De eerste zorg zal zijn de grote verbindingen van het rijkswegenplan af te maken, voor lopig met één baan. Deze verbindingen Avorden gebaseerd op de grote transconti nentale routes van West-Europa. Wordt de integratie van West-Europa verAvezenlijkt dan zal dit zijn stempel drukken op het stelsel van landAvegen, wellicht ook op dat der AvaterAvegen. Ir. Maris zei dat de doelstellingen van de Rijkswaterstaat en van de werkgelegen- heidspolitiek en die betreffende de ontwik kelingsgebieden ten aanzien van het uit voeren van openbare werken niet zover uiteen lopen. De beide laatstgenoemde con centreren zich op bepaalde gebieden, de Rijkswaterstaat echter niet. Bij de werk- gelegenheidspolitiek denkt men, om directe resultaten te zien bij de bestrijding der Averkloosheid, meer aan een arbeidsinten sieve wijze van uitvoeren dan aan een nor maal efficiënte manier. Aan dit laatste kleven uiteraard bezAvaren, daar het Aven- selijk moet Avorden geacht, dat de Avegen bouAvers in de gelegenheid worden gesteld op de concurrerende Avijze met modern materiaal werk uit te voeren. Met gelegen heidswerken als extra werk bOA'en een normaal werkprogramma tot uitvoering van de Avegenplannen, kan men vrede heb ben, aldus ir. Maris. hun rente dubbel en dwars op in de vorm dige herziening overgaat, Avaarmee zeer 1 AANHOUDEND VRIJ KOUD VerAvachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk veel beAA'olking maar op de meeste plaatsen droog Aveer. Aanvan kelijk ZAvakke tot matige, morgen in de kustprovincies tijdelijk vrij krachtige wind. hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 12 September Zon op 6.10 uur, onder 19.02 uur. Maan op 23.24 uur, onder 16.27 uur. Hoog en laag water in IJmuidep Donderdag 11 September Hoog Avater: 8.36 en 21.06 uur. Laag water: 4.08 en 16.25 uur. Vrijdag 12 September Hoog Avater: 9.45 en 22.21 uur. Laag Avater: 5.01 en 17.27 uuïr

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1