Liverpool blijft aan de kop in de eerste divisie M. DOUWMA ZOON Generaal Gruenther; „Russisch gevaar geenszins verminderd" ZEILJOPPERS Agenda voor Haarlem League-voetbal Joegoslavië gaat een sterke vloot bouwen Kwestie der UNO-candi- daten weer verdaagd Acheson over het Korea-probleem Japans plan voor lucht lijn op Amsterdam Fabrieksbrand ontstond toen wekker afliep West-Europa overschat zijn huidige macht Remproeven met autobus op natte Aalsmeerweg Nieuwe figuur bij woningbouw Het wereldkampioenschap in Zwitserland Biljarten Belg Vervest leidt in Antwerpen Broekhuizen naar Buenos Aires Om het zilveren biljart Schaken Nederland leidt tegen Denemarken Dammen Oosterkwartier wint van Haarlemse Damclub Boksen Tommy Farr wint van Hoosman Beleefde vraag aan bokser Sugar Ray Robinson Motorbootsport John Cobb al weer dichter bij einddoel 13.75 Betaling abonnementsgeld per giro Strijd tegen „partisanen" in Malakka wordt verscherpt Genezing in Lourdes officieel erkend Geen Amerikaan staat zo sterk ais ORAN! Vondst Paard kwam mand eieren afleveren Directeur stond wegens brandstichting terecht J genees Nieuwe directeur van de Buitenlandse Dienst Aannemer moet een geldschieter zoeken Brabant moet nieuwe industrieën aantrekken Meisje op schoolspeelplaats overreden Nationaal concours voor jonge danskunstenaars DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 -rn-".'frr. Liverpool, de leider in de eerste divisie van de Engelse league, heeft hard moeten werken om het in de thuiswedstrijd tegen Tottenham tot een overwinning te brengen. De rust kwam met een 10 voorsprong van de Spurs, maar zes minuten voor liet einde, toen de gastheren met tien man speelden nadat hun midvoor Smith met een heen- blessure van het veld was gedragen, wisten zij zowaar de verdediging van de Londena- ren te verschalken en het winnende doelpunt te scoren. Newcastle United heeft nog altijd geen zege kunnen boeken. In de derby tegen Sun derland konden de bekerhouders het niet verder brengen dan tot een gelijk spel. Manchester United, kampioen 1951/1952, had sinds de openingsdag van het huidig seizoen geen wedstrijd meer kunnen win nen. Met een sterk gewijzigde ploeg vijf spelers waren vervangen toog Man chester naar Derby. En de veranderingen bleken verbeteringen, want het versloeg Derby County met 3—2. Dit was de enige zege van een bezoekende club in de eei'ste divisie. Zuid-Afrikanen Chelsea en Charlton Athletic hadden alle twee Zuid-Afrikaanse reserves als midhalf opgesteld, en beide wonnen ze zonder een doelpunt af te staan. De spil van Chelsea. Roelofse, kweet zich uitstekend van zijn taak tegenover de geduchte internationale mid voor van Blackpool, Stan Mortensen. Zijn collega Ken Chamberlain in de ploeg van Charlton moest het tegen Nat Lofthousc op nemen, de crack in de voorhoede van Bol ton. En ook hij stelde niet te leur, integen deel. In de aanval van Arsenal was Arthur Het in de bestuursvergadering van de FIFA in Lissabon goedgekeurde reglement voor het wereldkampioenschap 1954 bevat een schema voor de kwalificatieronden, waaruit veertien ploegen naar voren zullen komen die, samen met de ploegen van Uruguay (verdediger van de titel) en Zwit serland (als organiserend land), aan de eind ronde zullen deelnemen. Het rooster voor de wedstrijden van de eindronde, die in Zwitserland worden ge speeld, ziet er als volgt uit: achtste finales op 16 en 17, en op 19 en 20 Juni 1954. Kwart finales op 26 en 27 Juni. Halve finales op 30 Juni en 1 Juli. De wedstrijd om de derde en de vierde plaats is waarschijnlijk op 3 Juli. De finale tenslotte wordt gespeeld op 4 Juli. Op de derde dag van het internationale vijfkamp biljarttournooi in Antwerpen kwa men eerst de Duitsers Tiedtke en Lutgehet- mann tegen elkaar uit. Tiedtke won met 6 tegen 4 punten. De ontmoeting tussen de Belg Vervest en de Duitser Lutgehetmann eindigde in een draw: 55. Na drie dagen luidt het algemeen klasse ment: Vervest (België) gesp. 3, 3 pnt.; Tiedt ke (Duitsl.) gesp. 3. 2 pnt.; Van Hasselt (Bel gië) gesp. 2. 2 pnt.; Van de Pol (Ncd.), gesp. 2, 2 pnt.; Lutgehetmann (Duitsl.) gesp. 2, 1 punt. Aan het wereldkampioenschap driebanden, dat in de tweede helft van October de juiste data zijn nog niet vastgesteld in de Argentijnse hoofdstad gehouden zal worden, zullen tien of elf spelers deelnemen, van wie vijf Europeanen. De Europese candidaten zijn Vingerhoedt (België), Tiedtke (Did.), Johannes Broek huizen (Ned.), Siguret (Franakrijk) en Ven tura (Spanje), die zich in deze volgorde ge klasseerd hebben bij het Europese kampioen schap in Lausanne gespeeld. Het laatste wereldkampioenschap drieban den is in 1948 gehouden, eveneens in Buenos Aires. Winnaar werd toen René Vingerhoedt, die dus als wereld- en Europees kampioen naar Argentinië gaat om daar zijn wereld titel te verdedigen. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om het zilveren biljart tussen Hof van Hol land en Insulinde in Haarlem voortgezet. Na afloop daarvan luidde de totaal-uitslag 2919 voor Insulinde. De resultaten luidden als volgt: Hurkmans (55) 54 42 6 1.28 Bottkamp (65) 65 42 12 1.54 Van Dam (45) Spronk (55) 45 45 28 50 30 30 27 27 8 1.50 10 1.50 64 26 70 26 5 7 11 11 1.03 1.85 2.46 2.69 Honderdos (50) Eykenaar (50) Vernout (80) Komduur (70) Na de eerste dag van de schaakontmoe ting DenemarkenNederland leidt Neder land met 5V-3'/j punt; een partij is nog niet uitgespeeld: De uitslagen luidden: Jans Enevoldsen Van Schellinga L'A; PoulsenDonner 01; Hartvig NielsenCortlever 01; Palle Niel senKramer 10; Harald EnevoldsenBa- rendregt 01; Aksel NielsenMuhring 10; Bent LarsenBouwmeester 01; Kupfer- stuck—dr. Stumpers li'A; Verner Nielsen Vlagsma afgebr.; Norman HansenSpan jaard VuVj. Milton opgesteld die 's zomers cricket speelt in Gloucestershire. Hij kwam al spoedig goed op dreef, zorgde voor een doelpunt met een schot van de vleugel en had een groot aan deel in de 31 zege van de Londenaren. Uitslagen De uitslagen van de Woensdag gespeelde leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalPortsmouth 31; Charlton AthleticBolton Wanderers 20; ChelseaBlackpool 40; Derby County Manchester United 23; LiverpoolTotten ham Hotspur 2I; Newcastle UnitedSun derland 22; Preston North EndStoke City 30; West Bromwich AlbionCardiff City 1—0. Tweede divisie: BarnsleyEverton 23; Leeds UnitedBirmingham City 01; Lin coln City—Notts Forest 2—3; Luton Town Swansea Town 31; SouthamptonRother- ham United 23. Woensdagavond speelden beide Haarlemse hoofdklasse damclubs voor de competitie van de K.N.D.B., district Noordholland, tegen elkaar. „Oosterkwartier" was geheel volle dig; de Haarlemse Damclub had een inval ler voor P. J. van Dartelen. Na een spannen de strijd zegevierde „Oosterkwartier" met 12—8. De gedetailleerde uitslag van deze ont moeting luidde: Oosterkwartier IHaarl. Damclub I. P. RoozenburgJ. B. Sluiter Jr20 W. de Jong—H. T. Luif2—0 IJme de JongJ. H. Meure02 Aebe de JongJ. W. van Dartelen11 P. VcnemaNico Blom 20 J. PoppenJ. P. van Eijk 11 J. KroonG. Hekelaar 02 J. SjoordemaG. Zeeuwe 02 F. A. BerkemeicrH. Siebcling20 W. van PeltD. Schrijnemaekers20 Totaal12- De Britse veteraan Tommy Farr heeft een krappe doch verdiende puntenoverwinning in 10 ronden behaald op de Amerikaanse zwaargewicht Al Hoosman van wie hij in November van het vorig jaar, eveneens op punten, had verloren. Wat ben je van plant De National Boxing Association heeft be sloten aan Ray Robinson, wereldkampioen middengewicht, te vragen wat zijn plannen zijn met betrekking tot de verdediging van zijn titel. De kwestie kwam ter sprake in de jaar vergadering van de NBA. Eerst werd in overweging gegeven Robinson te schorsen, omdat hij sinds vele maanden zijn titel niet op het spel heeft gezet, en daarna werd voorgesteld hem een brief te schrijven met het advies de titel binnen zestig dagen te verdedigen. Ten slotte besloot de vergadering noch het een noch het aander te doen en Robinson alleen maar schriftelijk te vragen wat hij eigenlijk van plan is. John Cobb heeft met zijn „Crusader", een tien meter lange, kogelvormige motorboot, voorzien van een 3000 pk. De Haviland Ghost straaïmotor. wederom twee proef vaarten gemaakt op het Loch Ness. Zijn tijden werden niet officeel opgeno men maar Cobb verklaarde, dat hij ongeveer 180 mijl per uur (289,62 km/u.) gehaald had, dus meer dan het wereldrecord dat met 178.4 mijl/u. (285.4 km/u.) op naam staat van de Amerikaan Stanley Sayres. Cobb hoopt dit record officieel te kunnen verbeteren, en dan een snelheid te halen van meer dan 320 km/u. ADVERTENTIE prima waterdichte caban maat 50 pl.m. 6 jaar Gen. Cronjcstraat 4244 - Tel. 15138 Iiaarlcm-Noord U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opclracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Maarschalk Tito heeft Woensdag op een bijeenkomst in Split (Joegoslavië) ver klaard, dat Joegoslavië een krachtige vloot zal bouwen, die het land „tegen verras singsaanvallen vanaf de overzijde van de Adriatische Zee" zal beschermen, aldus meldt het Joegoslavische persbureau „Tan- joeg". „Wij zullen alle krachten inspannen om een krachtige vloot te bouwen, opdat ingeval van mogelijke aggressie uit het Oosten het land veilig zal zijn voor trans- adriatische verrassingsaanvallen," aldus Tito. De maarschalk verklaarde, dat de te bouwen vloot geen grote schepen zal om vatten, aangezien Joegoslavië geen aan vallende bedoelingen heeft. V eil it'll cidsraad De Veiligheidsraad heeft Woensdag het debat over de toelating van veertien landen tot de UNO verdaagd, nadat de Nederland se afgevaardigde Von Balluseck onder andere als zijn mening te kennen had ge geven, dat men over de kwestie was uitge praat en de Veiligheidsraad zich in een im passe bevond. De meerderheid van de raad had geweigerd het Sovjet-Russische voor stel (gelijktijdige toelating van de veertien landen) te steunen, zodat de Russische ge delegeerde zijn veto zou kunnen uitspreken tegen de toelating van de door de meer derheid gesteunde candidaten. De Veiligheidsraad ging vervolgens oVer tot de behandeling van nieuwe aanvragen om toelating, die nog niet in behandeling zijn genomen, te weten die van Japan, Viet nam. Cambodja, Laos en Libië. Malik, de Russische gedelegeerde, verzette zich tegen de behandeling van deze aan vragen, die hij „inopportuun" noemde. Hij stelde voor de kwestie ter grondige bestu dering naar een commissie van de raad te verwijzen. Malik verwierp een voorstel van de voorzitter, de Braziliaan Muniz, om elke aanvraag te onderzoeken alvorens te be sluiten tot het al of niet verwijzen -er van naar een speciale commissie. Malik zeiclc twijfel te koesteren over de toelaatbaarheid van zekere candidaten. Hij gewaagde daar bij van „de strijd tussen Frankrijk en het volk van Indochina". Voorts was hij van mening, dat er gegronde redenen waren om aan te nemen, dat Japan geen onafhanke lijk land, doch een „Amerikaanse kolonie" was. Hcrnan Santa Cruz van Chili was eveneens van mening, dat de aanvragen door een commissie onderzocht dienden te worden. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin bestreed het Russische voorstel. Het was volgens hem een „manoeuvre" om een beslissing uit te stellen. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdag. De federale wetgevende raad te Koeala Loempocr op Malakka bestudeert twee plannen voor het verscherpen van de strijd tegen communistische partijgangers. Het eerste betreft het bewapenen van een der de deel van de uit 320.000 man bestaande Maleise burgerwacht en het andere uit het uitrusten van 25.200 man speciale politie- troepen, die in plaats van als bewakers als aanvallende effectieven zullen optreden. Verder bestaan plannen voor het vormen van een Maleis gepantserde eskadron. Met het verwezenlijken van deze plannen zal bijna drie millioen pond sterling gemoeid zijn. De Rooms-Katholieke kerkelijke autori teiten hebben een r.ieuw geval van gene zing te Lourdes officieel als wonder er kend. Het betreft zekere Jeanne Gestas uit België, die in ernstige toestand in Augustus 1947 naar het pelgrimsoord van Maria van Lourdes werd gebracht en plot seling haar gezondheid herkreeg. DONDERDAG 11 SEPTEMBER Minerva: „Mariandcl", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 14 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Scliagchelseraat 26: Samenkomst Leger des Hcils, 8 uur. VRIJDAG 12 SEPTEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Op de Donau is de .Joegoslavische veerboot „Misj" tijdens een storm gekapseisd en gezonken. De reddingspogingen werden zeer bemoeilijkt door het slechte zicht en de hoge golfslag. Duikers dalen hier naar de bodem van de rivier om de slachtoffers ie bergen. Koning Frederik van Denemarken leidde dezer dagen het Deense Radio Symphonie Orkest voor een gramofoonopname die in Amerika wordt uitgebracht. Dirigeren is 'sKonings liefste bezigheid. Hij speelt zeer goed piano en cello. Mexicaans plan inzake krijgs gevangenen in studie De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, heeft op zijn weke lijkse persconferentie in Washington vol gens Reuter meegedeeld, dat zijn minis terie een voorstel van de Mexicaanse rege ring bestudeert, dat een oplossing wil bx~en- gen voor de krijgsgevangenenkwestie bij de wapenstilstandsondex-handelingen in Korea. Volgens de dagbladen in Washington stelt Mexico emigratie naar neutrale lan den voor van alle krijgsgevangenen, die niet naar hun eigen lancl willen terugkeren. Op een vraag over geruchten, dat de Vex'enigde Staten voelen voor het over- hevelcn van de wapenstilstandsondex-han- delingen van Korea naar de UNO zelf, wanneer de Algemene Vex-gadex-ing in Oc tober te New York bijeenkomt, antwoord de Acheson: „Mijns inziens zijn deze be richten het gevolg van een vex-keerde uitleg van hetgeen de Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Ex-nest Gross, in een radio interview heeft gezegd. De kwestie is zo, dat de Algemene Vergadering 14 October bijeenkomt en dat rappox-ten van bepaalde commissies der UNO op de agenda staan. Twee hiervan hebben op Korea betrek king". Acheson deelde mee, dat zich nog 156 Amerikaanse burgers in communistisch China bevinden, van wie 47 onder huis- aiTest of in de gevangenis. Hij laakte de „communistische onbehouwenheid" bij de behandeling van Amerikaanse missiona- x-issen en andere Amei'ikaanse burgex-s in China. Acheson haalde gevallen aan van „mis- sionai-issen, die na pijniging en beestach tige ongevoeligheid van de zijde van com munistische ambtenax-en, in gevaixgenissen waren gestorven". ADVERTENTIE Er is geen Amerikaanse sigaret, die in zó korte tijd zoveel enthousiaste en trouwe rokers won. als Oran. Want Oranis de kwaliteits-sigarci.die iedere dag béter smaakt. De ten days Oran test' sluit ook voor U alle twijfel uit! DL VOLBLOED" AMERIKAAN Japan is van plan in de toekomst met „Cornets" een luchtlijn TokioAmsterdam te gaan onderhouden. Een uit twaalf per- soncn bestaande Japanse luchtvaartmissie die op het ogenblik in ons land vertoeft, heeft een bezoek gebracht aan Schiphol, aan de Fokkerfabrieken, aan Aalsmeer en aan het Nationaal Luchtvaartlaboratorium in Amsterdam. Vrijdag vertrekken de Ja panners van Schiphol naar Stockholm. De Japanse luchtvaartmissie staat onder leiding van dr. ir. Inoh, dix-ecteur van een groot Japans bedrijf, dat schepen, vervoer middelen te land en machines vervaardigt. Zij zal na haar terugkeer in Japan in No vember van dit jaar, een rapport uitbren gen aan de Japanse regering ten behoeve van de opbouw van het Japanse lucht vaartwezen. De missie heeft, voordat zij naar Neder land kwam, de luchtvaartdemonstraties in Engeland bijgewoond. Zij gaat nog naar Zweden, Frankrijk, Italië, Engeland en de Verenigde Staten. Grote waardering had den de Japanners voor de K.L.M., van wie zij veel medewex-king ondervinden. Professor Malves-Fabre van de universi teit van Bordeaux heeft in een grot bij La Rochelle (West-Frankrijk) een schedel ontdekt, die naar men gelooft, 100.000 jaal oud is. De schedel was gebroken in 117 stukken. Een paard dat gisteren voor een melk wagen op het Brouwersplein stond, kreeg de schx-ik van zijn leven toen het een vlie ger achter een hollend jongetje over het plaveisel zag dartelen. Het zette een pani sche vlucht in en zijn meester, die juist een klant stond te helpen, had liet nakijken. Het dier galoppeerde door de Olycanstraat, de hotsende melkwagen met zich meesle pend. De woeste galop eindigde in de gang van een woning in de Oranjeboomstraat (73), waarvan de voordeur werd gekraakt en het kozijn werd ontzet. Bovendien werd een in de gang staande fiets vernield. Door de schok waarmee de wagen tot stilstand kwam, verhief zich een mand met 130 eiei-en van de bok, die eveneens de gang in zeilde, aldus haar inhoud in eèn vloeibax-e vorm bij de bewoners afleverend. Het paax-d bleek zich niet bezeex-d te heb ben maar zijn meester had ï-eden om over pijn in de geldbuidel te klagen want hij zal de schade in de woning moeten betalen en bovendien zijn kar moeten reparex-en, waarvan het voox-stel en het lemoen ver nield werden. In November 1951 brandde in het Friese plaatsje Achlum een dakpannenfabriek tot de grond toe af waarbij de gehele inven taris een prooi der vlammen werd. De fa briek was verzekerd tegen een bedrag van f 308.000. De rijkspolitie had aanwijzingen gevonden die wezen op brandstichting. Hierna werden de eigenaar van de fa briek de 42-jarige J. R., een fabrikant te Groningen en zijn werkbaas, P. van der G., gearresteerd. De laatste werd evenwel na een maand weer op vrije voeten gesteld. Deze zaak werd gisteren uitvoerig voor de Leeuwarder rechtbank behandeld. De rechtei-s hielden zich langdurig bezig met de vx-aag, op welke wijze de brand kon zijn gesticht. Op het fabrieksterrein had men een wekker gevonden, waarvan de wijzers het uur aanwezen, waarop de brand was uitgebx-oken, namelijk kwart voor elf. Ook de wekker zelf was op dat uur afgesteld. Het vermoeden bestaat, dat de wekker bijvoox-beeld herbonden is ge weest met een brandende kaars, die door het aflopen van de wekker, zou kunnen zijn omgevallen. Hierdoor zou dan de brand zijn ontstaan. In de fabriek wer den ook een vat olie en een bus om de olie te verspreiden aangetroffen. De politie heeft vastgesteld, dat de ver dachte in de avond van 19 November 1951, toen de fabriek afbx-andde, in Leeuwax-den een bezoek heeft gebracht aan een bios coop. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de machines in de fabriek gx-otendcels versle ten waren en dat er van enige bedrijfs winst geen sprake is geweest. Ondanks een erfenis van f 20.000 was volgens het rapport van de rijksaccountant, de heer J. Koendcrs, het vermogen van R. niet gestegen. In de avondzitting hield de officier van justitie zijn requisitoir. Hij achtte het wet tig en overtuigend bewijs geleverd. Hij concludeex-de tot een jaar en vier maan den gevangenisstraf zonder aftrek van preventief. De verdediger achtte het wettige bewijs niet geleverd en verzocht de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken. ADVERTENTIE Schaafwonden? PARIJS (Reuter). In een vraag gesprek met een vertegenwoordiger van het Gaullistische weekblad „Carrefour" heeft generaal Gruenther, stafchef van het geallieerde hoofdkwartier in Parijs, ver klaard niet te geloven, dat landen achter het „ijzeren gordijn" zonder oorlog zouden kunnen wox-den bevrijd. Gruenther ant woordde op de vraag, of de geallieerden van plan waren het communisme legen te houden of terug te dringen, dat „er geen sprake van is, dat een dergelijke oorlog door het Westen zal worden begonnen." Volgens Gruenther is „het nutteloos en gevaarlijk om te trachten achter het ijzeren gordijn verzetsbewegingen in de vorm van sabotage of ondex-grondse actie te organi seren". Wij zullen Oosl-Europt niet kun nen bevrijden door het afwerpen van pisto len uit vliegtuigen. Het enige dat wij kun nen doen is trachten het vertrouwen van cleze volkeren te behouden door te tonen, dat wij sterk en vereend zijn," aldus de ge neraal. Gruenther meende, dat het „Russische gevaax-" op het ogenblik even groot is als in 1949, toen het Atlantisch pact werd getekend. „Als de Russen mor gen zouden aanvallen", aldus Gruen ther, „dan zouden wij hen met de strijdkrachten waarover wij de be schikking hebben, niet tot staan kun nen brengen. Ik ben er zeker van, dat wij tenslotte de overwinning zouden behalen, zij het ten koste van ontzet tende vernielingen. Hier, op het Euro pese vasteland, moeten, wij een bar rière opwerpen, en snel." West-Europa heeft vertrouwen in zijn macht, aldus de generaal, maar misschien heeft het wel teveel vertrouwen daai-in. Hij geloofde niet, dat, zoals gezegd wordt, 1953 het jaar van de grootste gevaren zal zijn. „Het gevaar is duurzaam, het zal nei gen naar vermindering, naarmate wij onze Hedenmorgen om half zes heeft de Am sterdamse politie met deskundigen van de afdeling bestratingen van Publieke Wer ken te Amsterdam en ten overstaan van een door de justitie aangewezen verkeers- deskundige, op de Aalsmeerweg in Am sterdam proeven genomen met de in be slag genomen autobus waarmee Zaterdag een ernstig ongeluk is gebeurd. De Aals meerweg werd door de stadsreiniging nat gespoten. Men heeft zoveel mogelijk de si tuatie van Zaterdag willen nabootsen. Met de bus, die thans door een politieman be stuurd werd, zijn op verschillende plaat sen remproeven genomen. Morgenochtend zal men deze proeven, die op last van de officier van justitie te Amsterdam worden genomen, voortzetten. (Van onze correspondent in Londen) Dr. A. H. Philipse, gevolmachtigd minis ter en thans hoofd van de economische af deling aan onze ambassade te Washington, is, naar verluidt, bestemd om directeur te worden van de directie Buitenlandse dienst aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dr. Philipse volgt de heer Daubantin op, die onlangs naar Lima (Peru) vertrokken is, waar hij tot gezant is benoemd. Hij zal vermoedelijk met ingang van 1 October zijn nieuwe functie aanvaarden. hei-bewapeningsinspanningen volhouden", aldus Gruenther. Voorts noemde Gruenther de Koreaanse oorlog „een overwinning van de infanterie. Zonder vliegtuigen hebben de communis ten het, ondanks onze verpletterende meer derheid in de lucht, volgehouden". Ge vraagd naar de mogelijkheid van het ge bruik der atoombom in Korea verklaarde Gruenther: „Men gebruikt geen atoom bom om 200 soldaten in een loopgx-aaf te vernietigen." De gemeenteraad van Oldebroek heeft een plan goedgekeurd dat voorziet in het bouwen van 150 Woningwet-woningen, na melijk 100 woningen voor militairen en 50 woningen voor de eigen bevolking. De openbare aanbesteding zal op 26 Septem ber geschieden met de bijzondere bepaling, dat de gunning van het werk alleen kan geschieden, indien de inschrijver, die voor de opdracht van het werk in aanmerking komt, een geldschieter kan aanwijzen, die bereid is, onder de voorwaarden welke de minister van Binnenlandse Zaken heeft ge steld, aan de gemeente Oldebroek een geld lening te verstrekken tot tenminste het be- dx-ag van de inschrijf som. In het jaarverslag van het Economisch- lechnologisch Instituut te Tilburg wordt gezegd dat werkgelegenheid geschapen moet worden wegens de groei van de in dustriële beroepsbevolking. Het industrie apparaat zal in de bestaande vorm de bevolkingsgroei niet kunnen opvangen. In het rapport komt men tot de conclusie, dat gunstige omstandigheden moeten worden geschapen om nieuwe industrieën tot vesti ging te bewegen. De economische ontwik keling van Noord-Brabant zal ten nauwste afhankelijk zijn van de gang van zaken in de industx-ie, zo wordt betoogd. Te Tilburg is een 14-jarig meisje op de speelplaats van een r.k. school door een vrachtauto overreden en om het leven ge komen. Een handelaar had op de speelplaats ten behoeve van de zusters die de school bestu ren een lading aardappelen afgeleverd. Terwijl een groepje meisjes op het speel- terx-ein liep reed de auto achteruit in de richting van de stx-aat. Toen de spelende kinderen opzij stoven kwam een der meis jes ten val. Het werd door de auto over reden. Op gezamenlijk initiatief van de stichting Amsterdams Kunstenaai-scentrum en de Be roepsverenigingen van danskunstenaars wordt op Zaterdagmiddag 20 September in de Stadsschouwbux-g te Amsterdam een na tionaal dansconcours gehouden, waaraan tien jonge solo-dansex-essen zullen deelnemen. De twee hoogstgeklasseerden zullen voor het komende seizoen worden opgenomen in het Amsterdams Kunstenaax-scentrum en via deze stichting werkverruiming ontvangen. Als gast treedt op Lydia Chagoll uit Brussel en solistische medewex-king verlenen voorts de Nederlandse danseres Mascha Stom en de danseur Max-tin Scheepers. Deelneemsters aan het concours zijn: Ymke Bloema.- Lics- beth van Buul, Anneke de Graaf, Dorien van der Meulen, Mariene Huyts, Edo Meyer, Ine Rietstap, Putty Thieme en Barry Treure.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5