Geen gemakkelijke wedstrijden voor Stormvogels en V.S.V. Castricumse woonhuis staat op zijn nieuwe bestemming Wijk aan Zee in feesttooi Agenda voor Beverwijk ■Clowntje Rick Beverwijk Jaarvergadering van de hockeyclub Flamingo Eiland Geen enkele ruit is tijdens transport gebroken Daan de Groot wint de wielerwedstrijden Heemskerk IJmuiden DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 4 Voetbal op Zondag Eechtrop wil met twaalf elftallen gaan spelen FEUILLETON door Dorothy Quentin Ledental van „Sans Atout" nog steeds stijgende Plattelandsvrouwen hielden vergadering De heer C. Ris ter aarde besteld Landbouwjongeren beginnen seizoen Competitiewedstrijd „De Kennemers"-Z.F.C. Accordeonistenconcours in Scheveningen Voor de kinderen „Bricas" koos nieuwe voorzitter Wat de tuinders kregen Gemeenteraad hedenavond biji een SCHEEPVAART Dat de beide eerste kïassers in deze streek tegen Ajax en Blauw Wit niet kansloos zouden zijn, lieten we in ons vorige overzicht reeds uitkomen, doch dat ze op de volle buit beslag zouden leggen, hadden we niet durven hopen. Het is natuurlijk nog te vroeg, om uit deze eerste successen reeds een conclusie te trekken, maar de eerste punten zijn binnen en dat de winstpunten dit seizoen met zijn versterkte degradatie extra duur zullen zijn, ligt voor de hand. Zondag aanstaande komen Stormvogels en VSV beiden uit tegen clubs, die de nieuwe competitie ook met een overwinning hebben ingezet. Stormvogels ontvangt op „Scho nenberg" DWS. Deze Amsterdamse club stond seizoenen achtereen bekend om haar solide verdediging en onproductieve voor hoede. Nu boekten de hoofdstedelingen de vorige Zondag op Achilles een 31 over winning, maar deze drie zegt nog niets ten opzichte van eventuele veranderde opvattin gen in DWS-gelederen omtrent taak en plicht van een voorhoede-quintet, want Achilles lijkt ons nu juist niet tot de sterk ste clubs te behoren. We verwachten een aardige partij voetbal op „Schonenberg" en rekenen er in ieder geval op, dat er één punt in IJmuiden blijft. Dat VSV het in Almelo tegen het pas ge promoveerde Heracles niet gemakkelijk zal krijgen, daarvan zijn we overtuigd. De 21 overwinning, die de Twentenaren op DOS wisten te behalen, toont aan, dat de Ooste lijken niet van plan zijn zich, evenals twee seizoenen terug, in een hoekje te laten drukken. Wanneer VSV dan ook één punt rijker terugkeert, dan zouden we dit reeds een goede prestatie noemen. De Kennemers ontvangt direct reeds één van de clubs, waarvan men nog al goede verwachtingen heeft, namelijk ZFC. De Zaankanters zagen het vorige seizoen de (kampioens-)deur in hun laatste wedstrijd net voor de neus dicht gaan. De Kennemers is mits het volledig uit kan komen ook tot heel wat in staat, waarmee we maar zeggen willen, dat de ZFC'ers in Beverwijk nog niet gewonnen hebben. Voor de derde klassers is nu ook een vrij wel volledig programma vastgesteld. Bever wijk zou aanvankelijk Zondag a.s. RKVVA ontvangen,- doch deze wedstrijd is de vorige week reeds gespeeld en.... door de Wijkers met 31 gewonnen. Geen slecht begin voor Marx c.s.! Terrasvogels ontvangt op het Velsen-ter- In geanimeerde stemming hield gisteravond de Beverwijkse Hockeyclub „Eechtrop" in de bovenzaal van ,,'t Centrum" haar alge mene jaarvergadering. Behalve het bestuur, bestaande uit de heren Th. Reijnders, voorzitter, K. Wit kamp, secretaris, mej. H. de Vries, pennmg- meesteresse en de heren G. J. Tukker en J. H. de Rooij, dat bij acclamatie herkozen werd, werden enkele commissies herbe noemd en nieuw samengesteld. Besloten werd om gelden beschikbaar te stellen voor aanleg van een waterleiding en tot verbetering van het theehuisje. Het bij het terrein aan de Zeestraat, tegenover het Zandgat, gelegen huisje kon niet meer voldoen om gasten te ontvangen, zodat tot verbetering zal worden overgegaan. Het ligt in de bedoeling om met 12 elftallen te gaan spelen, gezien de gestadige groei van de vereniging. Men hoopt nog dit jaar 150 leden te tellen. Tot dusver werd met 10 elftallen gespeeld. Bij de nieuwe regeling komt „Eechtrop" met 5 heren-senioren, 3 dames-senioren, 2 dames-junioren en 2 he ren-junioren elftallen in het veld. Het punt „scheidsrechters" werd nader toegelicht: van 1953 af zullen de nieuwe scheidsrechters examen voor de Neder landse Hockeybond moeten afleggen, het geen tot nog toe alleen voor A en B scheids rechters verlangd werd. Een prettig geluid was de mededeling van de penningmeesteresse, dat voor het ko mende jaar de begroting sluitend was. De avond werd verder gevuld met speltechni- sche en huishoudelijke besprekingen. DONDERDAG 11 SEPTEMBER Bioscopen. Geen voorstellingen. Statenhuis. 8 uur: Receptie Bev. Dam club. Luxor Theater. 8 uur: A.N.M.B.-avond met film. VRIJDAG 12 SEPTEMBER Kennemer Theater. 7 en 9,15 uur: „Vrouwen in de oertijd". Luxor Theater. 7 en 9,15 uur: „Kikvors mannen". W.B. Theater. 8 uur: „De Vrijbuiter". vertaald, uit het Engels. 38) „Dat heb je inderdaad gezegd. En je hebt het nu dus bewézen. Ik dacht echter, dat Nigel wel acceptabel voor je zou zijn, als je besefte, dat je dan voor je verdere leven geborgen zou zijn. Je houdt toch van Flo- riana, nietwaar?", voegde ze er enigszins droefgeestig aan toe. „Het zou prettig voor me zijn, te sterven in de wetenschap, dat jij me hier zou opvolgen als meesteres van Fioriana." „Maar u zult nog heel lang leven," wierp Toni tegen, terwijl ze geforceerd glimlachte. „En ik neem aan, dat Nigel zelf wel een vrouw zal kunnen vinden, als de tijd daar voor rijp is. Ik ben er van overtuigd, dat u het ook niet prettig gevonden zoudt heb ben, wanneer men u een echtgenoot opge drongen had!" Olivia lachte opeens vrolijk. „Mijn lieve kind, hij wérd inderdaad voor me uitge kozen en we waren dolgelukkig samen ge durende vijftig lange jaren. Ik geloof, dat heel dikwijls een huwelijk met overleg beter slaagt dan zo'n onstuimig hartstocht huwelijk van tegenwoordig. Ik zie echter, rein Wilskracht. Hoe „wilskrachtig" laatst genoemde club is, weten we niet, doch het is ons niet onbekend, dat de Vogels in Zandvoort aardig gespeeld hebben, zodat we de Santpoorters niet kansloos achten. De andere Santpoortse derde klasser heeft ook in het voorseizoen aan enkele tournooien deelgenomen, doch „Velsen" heeft daarin geen sterke indruk gemaakt. Het is dan ook te hopen, dat Bakkum c.s. tegen WSV uit een beter vaatje gaan tappen. Goede kans voor DEM Van DEM hebben we goede dingen ge hoord. We hebben dan ook zo'n idee, dat deze Beverwijkers zich dit seizoen wel zullen redden. Tegen BKC rekenen we al vast op een overwinning voor Groenland c.s. Wat zal Wijk aan Zee dit seizoen doen? Het heeft de nieuwe competitie niet al te fraai ingezet het verloor de vorige Zondag met niet minder dan 61 in Hoorn van Al ways Forward. En als Zaandijk nog net zo sterk zou blijken te zijn, als het vorige sei zoen. dan vrezen we weer het ergste. Bij VitesseKinheim zullen de krachten elkaar niet te veel ontlopen, zodat we hier een verdeling der punten verwachten. ADO en VVB spelen weer in dezelfde 4de klas-afdeling. De Heemskerkers, die het het vorige seizoen in de promotie-wedstrijden niet hebben kunnen redden, schijnen, getuige hun succes in het door Beverwijk georga niseerde tournooi, ook dit seizoen weer grootse p'annen te hebben. De ontmoeting tegen St. Pancratius zal ons daaromtrent wel nader inlichten. VVB trekt tenslotte naar Sloterdijk. We zijn nieuwsgierig, hoe de gewijzigde ploeg der Breesapers zich weren zal! De leden van de bridgeclub „Sans Atout" hielden Woensdagavond in het Witte Kruis- gebouw de jaarvergadering. De secretaris, de heer P. Biben, deelde mede, dat de vereniging thans 92 leden lelt. Vervolgens bl^ek uit het jaarverslag dat de gehouden wintercompetitie in A, B en C-afdelingen niet geheel voldaan had en dat het nieuwe seizoen weer volgens een nieuw systeem gespeeld zal worden. Aan de aardbeiendrive namen ditmaal 310 deelnemers deel, terwijl er voor het eerst sinds drie jaar een batig saldo hiervan was overgebleven. Als nieuw bestuurslid werd mevrouw Van Essen gekozen, terwijl de technische commissie in zijn geheel werd herkozen. Voor de heer J. L. Kok, die een groot aan tal jaren de redactionele scepter in het clubblad had gezwaaid en die wegens drukke werkzaamheden als clublid heeft bedankt, werden de heren W. Heynen en P. Oosterhout gekozen. Een voorstel om de heer J. L. Kok tot „lid van verdienste" te benoemen, werd staande de vergadering bij acclamatie aan genomen. Tenslotte werd medegedeeld, dat men bij de aanstaande win'erwedstrijden van het Schevenings sys'eem zou afstappen en uitsluitend het Howell-systeem zou spelen. Woensdagavond heeft de afdeling Bever wijk van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen een vergadering gehouden in gebouw „Harmonie". De voorzitter mevr. Van Weelderen- Middelkoop heeft de dames welkom gehe ten, speciaal mevr. Backer uit Schagen. Mevr. Backer heeft deze avond diverse voordrachten ten beste gegeven, zo wel ernstig als luimig. Onder haar voordrachten waren er van Heyermans „Brief in Schemer", Clinge Doornbos „Die stoel met de bloemen in Blauw" en Multatuli „Het Sali-avondje bij Pieterse". Het gebodene stond op een zeer goed peil er. de aanwezigen hebben volop genoten. De voorzitster bracht mevr. Backer na afloop dank voor deze goed verzorgde avond. Onder zeer grote belangstelling is Woens dagmiddag op de begraafplaats Duinrust het stoffelijk overschot van de heer C. Ris, in leven secretaris van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, ter aarde be steld. Namens het hoofdbestuur voerde de heer Toessait het woord, die de plichtsbe trachting en de trouw van de overledene schetste. Vervolgens traden enige familieleden en de patroon van de heer Ris als spreker op, terwijl diens broer voor de betoonde be langstelling bedankte. De jongeren afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw is het win terseizoen weer begonnen. De voorzitter de heer I. Kranendonk heeft op de eerste bijeenkomst naar voren gebracht dat het aantal leden nog steeds toeneemt. De afdeling heeft nu ruim 40 leden. In het komende seizoen zal er elke maand een vergadering worden gehouden, waarbij de leden zelf een onderwerp, om beurten, moeten inleiden. Er staat ook de beoefening van de volks danskunst op het programma. Men bracht deze eerste avond verder door met spel en declamatie. Zondag begint voor „De Kennemers" I de competitie met een thuiswedstrijd tegen het sterke ZFC uit Zaandam. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Sportpark, aanvang 2.30 uur. De opstelling is als volgt: doel: L. Wilkes; achter: J. Ie Jeune, J. v. Luyn; midden: B. Paggeman, A. Schaper, H. v. d. Plas; voor: H. Janssen, J. v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, H. Bouvré, R. Michel. Het programma voor de lagere elftallen is als volgt: VSV 2—Kennemers 2; Kenne mers 3Velsen 2; aanvang beide wedstrij den 12 uur; Kennemers 4Beverwijk 2, 9.45 uur; HFC 5Kennemers 5, 10 uur; HFC 6 Kennemers 6, 10 uur; Kennemers 7OG 4, 12 uur; Kennemers 8DIO 6, 9.45 uur en HFC 11—Kennemers 9, 12 uur. MARKTBERICHTEN Andijvie 610; bloemkool 1231; bospeen 10—19; waspeen 817; snijbonen 3065; sperciebonen 3461: pronkbonen 2132; spekbonen 2230; sla 2—9; tomaten 1745; komkommers 8—18; spinazie 16—31; poste lein 10—17; prei 14—17; aardbeien 42—64; druiven 78—85. Het huis van de tuinder Fr. Schut dat over een afstand van ongeveer 1 km werd verplaatst, is Woensdagmiddag op zijn be stemming gearriveerd. Het laatste gedeelte van het traject werd vlot afgelegd en bracht voor de ondernemers geen moeilijk heden mee. Zoals steeds het geval is ge weest, was ook deze middag de publieke belangstelling groot. Het experiment trok niet alleen vele personen uit de naaste om geving van Castricum maar zelfs uit andere provincies van ons land. Naar wij van de ondernemers hebben vernomen is het niet onwaarschijnlijk dat ook in andere plaatsen het verzetten van een woning op een dergelijke wijze door hen zal worden ondernomen. Een firma uit Os (Noord-Brabant) heeft op het gemeen tehuis geïnformeerd wie het werk ten uit voer heeft gebracht. De gemeente heeft de verplaatsing immers laten uitvoeren. Kort nadat de woning boven het betonnen fun dament was getrokken en op de juiste plaats was afgesteld, bracht een der leden van het personeel van de firma Joh. Die naar en Zoon uit Santpoort, die in de werkzaamheden een groot aandeel heeft gehad, de Nederlandse driekleur op het dak aan, ten teken dat het karwei tot een goed einde was gebracht. De woning heeft hoegenaamd niets van het vervoer geleden. Om te kunnen con troleren of het gevaarte van 38.000 kilo De Oranjevereniging Wük aan Zee heeft gisteren Wijk aan Zee in het brandpunt der belangstelling gezet door het organise ren van volksfeesten, terwijl de Beverwijk- se Rennersclub „Kennemerland" een duit in het zakje deed met het houden van wie- Ierwedstrijden voor amateurs en nieuwe lingen. Gistermorgen om 9 uur brachten de schoolgaande kinderen met medewerking van de muziekvereniging „Arion" een aubade op het Julianaplein waar onder andere verschillende volksliederen ten ge hore gegeven werden. Om 9.30 uur streed de schooljeugd fanatiek om de aardige prijzen welke voor de kinderspelen uitge loofd waren, vooral het blokjes rapen en zaklopen werden ware wedstrijden, waar bij nog al eens enkele valpartijen ontston den, die menig deelnemer nog wel een her innering aan deze dag zullen meegeven. De optocht van versierde fietsen, auto peds en wagentjes te 13.15 uur trok een zeer grote menigte, temeer daar men hiel de „kleine" kunst in actie kon zien, die van deze optocht een waar bloemencorso maakte. De 2e ronde van Wijk aan Zee trok veel meer belangstelling dan het vorig jaar, het mooie weer had hier dan ook wel een zeer groot aandeel in en door de opwin ding van de spannende wedstrijden zag men menig jasje uittrekken, zodat de eige naars hiervan letterlijk in hun hemd ston den. Voor de Nieuwelingen bestond het parcours Julianaweg, Verlengde Voor straat, Zeekroft, uit 27 ronden, 40 km. Er werd een spannende strijd gestreden. In deze wedstrijd gelukte het aan Lachterop om als eerste uit de bus te komen. De wedstrijd voor amateurs, waarvoor de afstand 80 km bedroeg, had uiteraard een meer spannend karakter dan die der nieuwelingen. In deze wedstrijd was het Daan de Groot uit Amsterdam die als eer ste over de finish reed, terwijl H. Kuit- waard uit Velsen tweede werd. DIEFSTAL VAN RUBBERKABEL. Bij de politie is door de uitvoerder van de verbouwing van het Emma-Kinderhuis, aangifte gedaan van vermissing van 25 meter rubberkabel. Op Zaterdag 13 September wordt in de Kurzaal te Scheveningen het internationale accordeonistenconcours om de Coupe Mon diale gehouden. Van Nederlandse zijde ne men hieraan deel de heren Addy Kleyngeld (nationaal kampioen 1952) en Arie Wil- lems. Verder komen er mededingers uit Frankrijk, België, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Italië, Noorwegen, Denemar ken, Zweden en Finland. Houder van de wereldtitel is de Italiaanse deelnemer Da- vide Anzaghi, vijftien jaar oud. De Neder lander Frans van Capelle maakt deel van de internationale jury uit. Op een des avonds te geven galaconcert wordt de uit star? bekend gemaakt. wel vlak over de weg gleed, had men de ruiten in de kozijnen laten zitten. Bij even tueel „werken" van de woning hadden deze ruiten moeten breken. Maar zij zijn alle intact gebleven. De Castricumse Bridgeclub „Bricas" heeft Dinsdagavond in hotel Meijer aan de Dorpsstraat een ledenvergadering gehou den, waarop men het komende wintersei zoen aan een nadere bespreking heeft on derworpen. In verband met het feit dat de voorzitter, de heer H. Broksma binnenkort Castricum gaat verlaten, zag hij zich ge noodzaakt zijn functie neer te leggen. Met algemene stemmen werd de heer J. Wem- mers als zodanig benoemd, welke, na de benoeming te hebben aanvaard, de schei dende voorzitter hartelijk dank zegde voor het vele werk door hem in het belang van „Bricas" verricht. Als wedstrijdleider voor het komende bridge-seizoen werd de heer G. J. Schutter gekozen. De leden van de bridgeclub zullen 24 wedstrijden volgens het Howell-systeem gaan spelen en 13 wed strijden volgens het duplicate systeem. In totaal dus 37 wedstrijden. Het bestuur van „Bricas" ziet er nu als volgt uit. Voorzitter: J. Wemmers; secreta ris: A. Koning: penningmeester: J. A. J. Vangean; tweede secretaris: G. van 't Hul; tweede voorzitter: J. A. Langenberg; C. Nuyens en G. J. Schutter, commissarissen. Op 16 Maart 1953 bestaat de bridgeclub 12i/2 jaar. Er bestaan plannen om dit feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Aan de Castricumse groenteveiling „Ons Belang" werden Woensdag voor de diverse soorten groente de volgende prijzen geno teerd: sla 2,5-5,5, komkommers 9-10,bloem kool 8-16, dubbele bonen 23-40, dubbele stokbonen 40-48, pronkbonen 17-28, groene kool 7,5-11,5, bramen 1.301.70 per mand, peren 6-9, andijvie 8-11,5, bospeen 8-14, selderij 3,5, pieterselie 2, spinazie 18,5-29, prei 11,5-15,5, snijbonen 37-48, rode kool 10, renlegevers 49, aardbeien 52- 71 cent per doosje, tomaten 31. Hedenavond zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen komen voor het behandelen van het voorstel tot het voorbereiden inzake een wijziging van het uitbreidingsplan no. 1 der gemeente, voor stel tot de aanbouw van 22 woningen voor bejaarden aan de Maerelaan en een voor stel voor het sluiten van een geldlening voor bovengenoemde woningen. Ja, daar kwamen de reizigers. Rick en Bunkie liepen voorzichtig langs het pad. Ze keken goed uit hun ogen, want elk ogenblik konden ze door rovers overvallen worden! „Ik zie nog niks, jij?", fluisterde Bunkie. „Nee, ik ook niet", antwoordde Rick. „We moeten goed oppassen. Misschien zijn ze wel een andere kant uit gegaan!" Toen, opeens, schrokken de reizigers zich 'n hoedje.Met een wild gebrul sprongen twee zwarte rovers vlak naast hen uit de struiken op het pad. „Ik heb je!", schreeuwde Oepoetie, en hij pakte Rick stevig beet. „Dat is er één!" Rick was gevangen. Bunkie was ook geschrokken; hij zag de andere rover op zich afstormen. Maar toen keerde hij zich gauw om en ging met 'n vaart op de loop! „Houd 'm, Lumpo!", riep Oepoetie. „Laat 'm niet ontsnappen!" Lumpo rende onmiddellijk achter Bunkie aan. Maar Bunkie was hem een eind voor; die holde, wat hij kon, om aan de rover te ontsnappen. „Kom hier!", schreeuwde de rover. „Jawel.pak me maar, als je kan!", riep Bunkie, die uit al zijn macht voortrende BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers Thorina en Vios f 45.000. Logger KW 162 f 11.600. Kotters IJM 226 f 80.—; IJM 249 f 115.—; IJM 213 f 265.—; KW 128 f 395.—; KW 60 f 420.—; WR 67 f 1920.—. Voldoende. Behalve de reeds gemelde aanvoer van de Johannes Polderman kwam Woensdagavond bericht binnen van de vol gende schepen, die alle naar een losbeurt dingen voor Vrijdag. Het waren de Eli Ché- névière met 1200 k. haring en 50 k. diver sen, de Tubantia met 900 kisten haring en 60 kisten diversen, de Sumatra met 1200 k. haring. Daar met inbegrip van de Polder man 11 ploegen voor de trawlers zouden moeten worden uitgetrokken, zal het de vraag zijn of al deze schepen vroeg kunnen lossen. Ook nu zal gelden wie het eerst komt, het eerst maalt. Almkerk, pass. 9 Guardafui naar Aden. Ahair, pass. nacht 8 op 9 St. Paulsrock. Aardijk, pass. 9 Bermuda. Al'bireo, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Aiendsdljk, 10 v. New York te Buenos Aires. Aiblasserdijk, 10 v. Antwerpen n. New Orleans. Aiend9kerk, 9 te Hongkong. Arundo, 9 v. Amsterdam te Montreal. Aatisdtjk, 9 600 m. N.NO. Fiores. Abbedijk, 9 v. Bi'libury n. Bremen. Alcyone, 9 350 m. St. Paulsrock. Aletta, 9 te Pladju. Alhena, 9 160 m. Z. St. Paulsrock. Alkaid, 9 500 m. O.NO. Aden. Ampenan, 9 250 m. ZO. Minlcoy. Ams teil and, 9 Brava gepass. Arkeldijk, 9 v. Hamburg n. Bremen. Axeldijk, 9 Kp. Halteras gepass. AWegonöe, 9 in Str. Banka. Amstelland, 9 150 m. N.NO. Kp. Hatteras. Amslelvaart, 9 160 m. m. Z. Mogdiehu. Bantam, 9 v. Tj. Pnok n. Muntok. Bengkalis, 10 v. Marseille te Genua. Boskoop, 9 v. Buenaventura n. Guayaquil. Barendrecht, 12 v. Slanlow te R'dam verw. BareraJreolH, pass. 9 ten Z. v. Cork. Bloemfontein, pass. 9 ten O. Port Soedan. Bacchus, 9 v. Paramaribo n. Curagao. Caltex Delft, pass. 9 Wesip. Kreta. Callex Utrecht, pass 9 Gibralar. Cleodora, pass. 9 Kp. Comorin. Coryda, 10 Balikpapan verwacht. Callisto, 9 240 m O.t.N. Belle Isle. Caltex Leiden, 9 t. h. v. Kreta. Caltex The Hague, 9 140 m. ZW. OueSsant. Cirrus, 9 dAvars Shetland eil. Celebes, 9 140 m. W. Sabang. Ceronia, 10 Havana verwacht. Chama, 9 190 m. ZO. Ras al Hadd. Delfland, 9 te Santos. Dortgedijk, 9 te San Francisco. DelXshaven, 9 260 m. O.NO. St. Vincent. Duivendrecht, 9 50 m. ZW. Monrovia. Eos, 9 v. Lissabon naar Tunis. Esso Den Haag, pass. 9 Lands End. Edam, 9 270 m. W. SciUy's. Eemdijk, 9 500 m. ZW. Kp. Race. Elmina, 9 180 m. O.NO. Madeira. Esso Amsterdam, 9 415 m. W. Fiores. ES trema, 9 200 m. N.NW. Paramaribo. Fairsea, pass. 9 Kp. Bon. Farmsum, 10-11 v. Quebec te Amsterdam verw. Groote Beer, 9 dwars Kp. Race. Gouwe, pass. 9 Las PaJmas. Gooiland, 9 370 m. Z. Si. Vincent. Glessula, 10 v. Curagao te Pta Cardon. Gravelnnd, 9 210 m. Z. Hahia. Hersilia, 10 v. Le Havre te Antwerpen. Heemskerk, 11 Brisbane verwacht. Hestia, 9 v. La Guaira naar Le Havre. Haarlem, 9 v Amsterdam te Bremen. Hector, pass. 9 Kp. de La Hague. Hathor, 9 50 m. O. Malta. Helena, pass. 9 Kp. Maysi. Hera, 9 780 m. ZO- Fiores. Hermes, 9 490 m. N.NO. Guadeloupe. Hoogkerk, 10 v. Bremen n. Hamburg. Hydra, 9 120 m. N. Crooked eil. Indrapoera, 9 v. R'dam n. Tj. Priok. Jupiter, 9 v. Lipari n. Gibraltar. Japara (KRL), pass. 9 Kp. Palos. Java, 9 dwars Port Soedan n. Suez. Kota Gede, 10 te Port Said. Kota laten, pass. 10 8 u. Guardafui. Karaton, 9 v. Soerabaja n. TJ. Priok. Karossa. 10 v. Singapore te Penang. Kasimba, 9 v. Soerabaja n. Tegal. Kertosono, 9 v. Zanboanga n. Castagnos. Kedoe, 9 190 m. ZO. Dondrahead. Leerdam, 9 te New York. Lieuve Vrouwekerk, 10 v. Rotterdam te A'dam Lintge, 10 v. Sluiskil n. Vlissingen. Lutlerkerk, 10 van Suez naar Aden. Lemsterkerk, 10 v. Genua n. Port Said. Laagkerk, 9 v. Suez n. Port Said. Laureniskerk, 9 dwars Kreta. Leopoldskerk, 9 ten anker Basrah. Leuvekerk, 9 Oporto gepass. Limburg, 9 v. Semarang n. Soerabaja. Lissekerk, 9 in Golf v. Oman. Molenkerk, 9 v. Zanzibar n. Aden. Maaskerk, pass. 9 Lissabon. Madoera, 9 v. Hamburg n. Bremen. Meerkerk, 9 dwars Cosseir n. Aden. Mentor, 9 180 m. Z.ZW. Fiores. Muiderkerk, pass. 9 ten W. Kreta. Murena, 9 70 m. N. Madedra. Musi, 9 nog te Sibolga. Macuba, 9 500 m. Z. Azoren. Maeteuycker, 9 dwars Na tuna ell. Mapia, 9 90 m. ZO. Bermuda. Mariekerk, 10 v. Amsterdam te Hamburg. Mi tra, 9 Elba Cp. gepass. Nigertetroom, 10 te Lagos. Noordwijk, 9 v. Sluiskil te Rotterdam. Neily, 9 510 m. Z.ZO. Guardafui. Nestor. 0 v. Paramaribo te Amsterdam. Nieuw -Holland. 9 v. Singapore n. Tj. Priok. Ootmarsum, 10 Charleston verwacht. Oranje, 9 530 m. W.t.N. Minicoy. Oranjestad, 9 v. Barbados n. Plymouth. Oberon, 10 v. Cp. Hal tien te Amsterdam. Oranjefontein, 9 570 m. N.t.O. St. Helena. Orestes, 9 dwars Trinidad. Overijsel, 9 Golf v. Oman. Ovula, 9 dwars Ras Fartak. Phromtis, 10 e Por Said. Polyphemus, 9 v. Cheribon te Semarang. Poseidon, 9 v. Maracaibo n. Cristobal. Prins Fred. Willem, 9 v. Hamburg n. Antwerpen Prins Joh. W. Friso, 9 320 m. W.NW. Kp. Olèar. Prins Willem II, 9 50 m. NO. Miami. Prins Willem IV, 9 200 m. O.ZO. Belle Isle. Pygmalion, 9 v. Maracaibo n. Pto Plata. Poel au Laut, 9 310 m. NW. t.W. Sabang. Rijmkerk, 8 te Durban n. Lorenzo Marques. Radja, 10 v. New Orleans te Baltimore verw. Rotula, 10 v. Curagao n. Savona. Raki, 10 Panarukan verwacht. Reael, 9 v. Padang naar Benkulen. Rempang, 9 Kp. Bougaronl. Reyniersz, 10 v. Soerabaja te Makassar verw. Ridderkerk, 9 140 m. W.t.N. Kreta. Roe-bla, 9 ten anker op Moesi rivier. Roepat, 10 v. Aarhuus te Kopenhagen. Rijndam, 9 290 m. W.t.Z. Kp. Clear. Soestdijk, pass. 9 Minicoy n. Penang. Stad Schiedam, 10 Narvik verwacht. Slamat, 10 te Halifax. Said ja, 9 rede Muntok. Samarlnda, pass. 9 Noordpunt Borneo. Sambas, 10 v. Soerabaja te Tj. Priok. Scherpendrecht, pass. 9 Pto. Alegre. Schie. 9 dwars Oucssant. Sigli, 10 v. Singapore te Belawan. Sinabang, 8 180 m. W. Kp. Cambodda. Slad Maasslyis, 9 180 m O.NO. Newcastle. Stad Vlaardngen, 9 270 m. W. Kp. Clear. Straat Banka, 9 330 m. Z.ZO. Dondrahead. Swartenhondt, 9 v. Kwandang n. Donggala. Salland, 9 v. Buenos Aires n. Diamante. Saparoea, 10 nog te Koewait. Slad Leiden, 9 220 m. ZW. Bermuda. Slad Maastricht, 9 dwars Aland eil. Ta-ra, 9 v. Rotterdam op proeftocht. Tarakan, 9 v. Djedda n. Aden. Tegelberg, 9 v. Tamatave n. Mauritius. Tawali, 10 te Port Said. Tankhaven II, 9 v. Belawan n. Palembang. Teiresias, 9 v. Tegal n. Tj. Priok. Themisto, 9 190 m. W.NW. Kp. Clear. Tiberius, 8 te La Guaira. Tjibantjet, 9 v. Hongkong n. Yokohama. Telemon. 9 dwars -Jacmel. Tibia, 9 260 m. ZW. Bombay. Tjiluwah, 9 dwars Kp. Padaran. Utrecht, 9 v. Manilla n. Ilo Tlo. Veerudam, 9 500 m. W.t.Z. Kp. Clear. Willemstad. 9 v. Madeira n. La Guaira. Waterman, 9 410 m. O.ZO. Kp. Race. Willem Ruys, 9 20.30 u. v. Suez n. Port Said. Wield recht, 15 v. Tj. Uban te Melbourne venv. Woensdrecht, 20 v. Rastanura te Bremen verw- Waal, 9 Minorca gepass. Westland, 9 170 m. ZW St. Paulsrock. Wonosari. 9 480 m. NO. Fiores. IJsel, 9 dwars Haifa n. Alexaivdrië. Zijpenberg, 9 van Huil naar Italië. Zaan, vertr. 10 v. Dordrecht naar Rotterdam. Zonnewijk, vertr. 10 v. R'dam n. Montreal. KLEINE VAART Algarve, 10 v. Hamburg te Ayr verwacht. Audacia, 9 v. Libourne te Pt. Lyautey. Birmingham, 9 v. Harlingen n. Goole. Da Capo, verm. 10 v. Dundee n. Peterhead. Depa, 10 v. Port Talbot te Swansea verw. De Ruyler, 9 v. Bridgewater n. Fowey. Duiveland, 9 te Mariager. Evertsen, 9 v. Blyth n. Karl9krona. Franka, 9 v. Tobroek n. Bristol kanaal. Import, verm. 10 v. Antwerpen n. Lissabon. Lucas Bols I, 9 v. Bordeaux n. Londen. Larix, 9 v. Blyth n. Wollvik. Malar, 11 v. Avonmouth te R'dam verw. Maymere, 9 v. Genua n. Cagliari. Mizar, It v. Kingslynn te R'dam verw. Njord, 9 v. Liverpool n. Port Talbot. Peter, 9 v. Boston n. Antwerpen. Pavo, 9 v. Goole naar Stockholm. Ponto, 9 te Boness v. Frostkage. Ponza, 9 te Boness v. Gumboda. R. P. S., 10 te Drog'heda verwacht. Spord, 9 v. Manchester te Liverpool. Tons 9 v. Guernsey n. Swansea. Tromp, 9 te Ornskoldvik. Vlier, 9 v. Lissabon n. ViHareal. Volharding, 9 v. Haifa n. Mersln. Westpolder, verm. 10 v. Oporto n. Rotterdam Wim, 9 v. Solv^sborg n- Sundsvall. SLEEPVAART Humber, 9 310 m. N.NO. Fiores. Rode Zee, 9 dwars Bahia. Schelde, 9 te Dover. Tyne, 9 dwars Kreta. Witte Zee, 9 bij eil Roepat. dat je heel zeker van jezelf bent ten op zichte van Nigel en daarom zullen we er niet verder over discussiëren." „Graag," zei Toni met grote warmte. „En wilt u me beloven, dat u de arme Nigel niet in uw testament zult straffen? Hij heeft zijn best gedaan en uw wens uitge voerd, door mij ten huwelijk te vragen. Ik kan me voorstellen, hoe afschuwelijk hij het vond." „Ga nu maar naar bed, mijn kind," zei Olivia streng, maar haar ogen lachten. „Ik zal Nigel stellig niet de plantages nalaten, tenzij hij met een behoorlijke vrouw voor de dag komt. Hij zou de zaak in een jaar naar de maan helpen! Het hem toekomend deel van het geld krijgt hij echter zeker, maak je daarover geen zorgen!" „Dank u." Toni boog zich over de oude vrouw heen en kuste haar op de wang. Olivia, die volkomen verrast was door dit spontane gebaar, streek even langs Toni's vastberaden kinnetje. „Ik geloof, dat je net zo stijfkoppig en eigengereid bent als ik op jouw leeftijd was," fluisterde ze met een lachje. „Wees voorzichtig, Toni, en doe geen overijlde, dwaze dingen. Je hart is groter dan je hoofd. Het spijt me werkelijk meer dan ik je zeggen kan, dat je niét de moeder van mijn achter-kleinkinderen wilt worden. Goedennacht!" „Goedennacht," antwoordde Toni zacht en terwijl ze naar haar eigen kamer ging, merkte ze tot haar verwondering, dat er tranen over haar wangen rolden. HOOFDSTUK 20 Monsieur Henri hield Toni's zware ko perkleurige haar in zijn handen en trok een wanhopig gezicht. „Het is jammer, het is zonde om dat prachtige haar af te knip pen. We zien hier in Miranda niet vaak haar als dit. Het is prachtig, als zijde, echt Titiaans van kleur." Toni glimlachte. Alle mannen waren op dit gebied gelijk. Zelfs deze beroemde kap- pei van Rita. Ze deden sentimenteel over vrouwenhaar en hoe modern ze ook waren, ze prefereerden lange, golvende lokken „Het is veel te zwaar voor dit klimaat," antwoordde ze, „en ik zou het graag kort hebben. Ik wil iets nieuws, dat luchtig zit. Monsieur Henri knikte en scheen zich te verzoenen met het onvermijdelijke. Dit was inderdaad het soort haar, dat welig en snel groeide. „Als u het dan werkelijk wilt laten afknippen, Mademoiselle, dan moet u het héél kort nemen." Hij bestudeerde haar aandachtig. Tactvol merkte Toni op: „Mevrouw Burden zei, dat ik de stijl aan u moest overlaten, dat u precies wist, wat bij een gezicht past Ze moest even om zichzelf lachen. In het ziekenhuis had ze nooit veel tijd voor haar haar gehad. Ze had het zelf thuis gewas senEn een permanent had ze niet nodig. Monsieur Henri vond deze vleiende op merking kennelijk heel prettig. Hij voelde zich een kunstenaar. Deze jonge vrouw wilde haar kapsel veranderen. Welnu, hij zou haar tevreden stellen „Als een jongen," mompelde hij zachtjes, terwijl hij haar hoofd in zijn handen hield, „een paar krullen hier en het haar daar omhoog gekamd...." Hij trok een schei ding in het dikke haar en duidde aan wat hij bedoelde. „U zult er als een jongen uit zien, Mademoiselle, maar als een zéér char mante jongen!" Toni lachte opgewekt. „Ik vindt het alle maal best, zolang het maar luchtig is." „Goed." Henri wenkte een assistent Twee uur later keek Toni vol verwonde ring naar haar veranderde spiegelbeeld. „O. Er klonk verwondering in haar uitroep en ontsteltenis. De Toni, die haar in de spiegel aankeek, was een heel andere Toni dan ze haar hele leven gekend had. Ze zag er inderdaad jongensachtig uit, maar tegelijkertijd had het kapsel iets uitermate vrouwelijks. Ze wist niet, of ze het mooi of lelijk moest vinden.... „Is Mademoiselle teleurgesteld?", vroeg Henri zachtjes, terwijl hij een spiegel aan reikte, opdat ze zich van alle kanten kon bekijken. „Nee, dat niethet is alleen zo héél anders." Ze glimlachte geruststellend tegen de man en opeens zag ze, waardoor het voornaamste verschil bereikt werd: ze zag er jonger en veel minder ernstig uit, nie mand zou zo in haar een verpleegster ver moeden. Ze voelde opeens, dat dit kapsel haar aantrekkelijker maakte. „Mademoiselle behoeft geen spijt te heb- n." zei Henri met nadruk. „Het wordt -en succes, dat zult u zien." De kapper was trots op zijn werk. Hij had het haar zelf in model geknipt, pas send bij het fijne meisjesgezichtje. Te zijner tijd zou Mademoiselle waarschijnlijk wel weer tot haar oude haardracht terugkeren, maar voor het ogenblik was haar doel: een luchtiger coiffure, bereikt. Bovendien kwam de persoonlijkheid van dit char mante meisje door het kortgeknipte kap sel voordeliger uit. Toni bedankte hem har telijk met de verzekering, dat ze er al aan begon te wennen. „Het is in ieder geval heerlijk koel," zei ze vriendelijk, toen Mon sieur Henri haar buigend uitliet. Aan de kassa had Toni een schrikbarend hoog be drag neergeteld. Haastig berekende ze, of ze nog geld genoeg had om in één van de kleine restaurants wat te eten; Rita zou het stellig niet prettig vinden, als ze zich al te vroeg op de Club vertoonde. Aangezien het resterende geld echter niet voldoende was, besloot ze wat rond te blijven wandelen, voordat ze zich naar de Club begaf. De beste winkels waren aan de Estrada Ca- sello en er viel hier heel wat te bekijken. Tussen de goede winkels bevonden zich open kramen van Chinezen en negers, waar van alles te koop was. Toni vond het helemaal niet erg, dat ze niets kon kopen. Ook in Londen had ze zich vaak verge noegd met het bekijken van de etalages. Maar nergens was in Londen het winkelen zo amusant als hier in Miranda, waar naast een exclusieve luxe zaak een ordi naire kraam met luidruchtige verkopers de aandacht vroeg. Toni vond het heel plezie rig in haar eentje rond te wandelen en haar ogen de kost te geven. Ze was nog niet tegen haar. eerder zo alleen op stap geweest. Ze be greep echter de reden, waarom Olivia het niet prettig vond: de inheemse marskra mers waren zeer luidruchtig en nogal vrij postig bij het zien van een blank meisje zonder geleide. Een bonte mengeling van koopwaar werd haar aangeboden: tapijten, Mexicaanse hoeden, espadrilles, goedkope kleding en allerlei exotische sieraden. Met een lachje wees ze alle aanbiedingen af. Ze voelde zich dodelijk vermoeid, toen ze ten slotte uit het gewirwar in een stillere straat terecht kwam. Ze overlegde, dat ze waarschijnlijk een taxi naar de Club moest nemen. Ze vond het jammer van het geld, maar er zat niet veel anders op. Uit de goedkeurende blik ken van de voorbijgangers maakte ze op, dat haar nieuwe kapsel haar niet misstond en ze genoot vooral van het luchtige van deze jongensachtige haardracht. Toni voelde zich opgewekter dan ze in de afgelopen weken geweest was. Alles leek haar zonniger en prettiger. Op Fio riana was de sfeer niet meer zo gespannen. Nigel was aardiger dan ooit tegen haar, nu hij geen dwang meer voelde om haar ten huwelijk te vragen. Ze hoopte, dat ze me vrouw Burden ervan overtuigd had, dat het volkomen onrechtvaardig zou zijn hem te onterven in verband met haar. Olivia moest de andere familieleden er iets van verteld hebben, dat zij Nigel had afgewe zen, en dus niet op 't Burden-vermogen uit was, want met uitzondering van Phoebe was iedereen opeens opvallend vriendelijk (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6