Gezonken garnalenvisser weer boven water Collecte voor de uitzending van zwakke kinderen Het oude Kennemerland herleeft in kopergravures en lithographieën Visserij-varia Variété in Rex Velsen Santpoort Havenberichten Zaterdag 20 September kunnen vrijwilligers goed werk doen Tentoonstelling in schaftlokalen nan Hoogovens en Mekog Zondag voor publiek geopend Draverijen op Duindigt Eindstrijd om de Mac Paill-beker 7 Kweektuin Zaterdagmiddag te bezichtigen Waterloo om de OHC-beker Fietser viel en kreeg nekwervelfractuur Wielrennen Van Heusden op dreef in Kopenhagen Harm Smits wint Ronde van Roosendaal Pellenaars chef d'équipe in Zuid-Italië OLYMPISCH STADION SPEEDWAY RACES Honkbal-restant Nederlandse schakers winnen van Denen VRI)DAG 12 SEPTEMBER 1952 Sinds gistermiddag twee uur is hij weer boven water: de IJM 206, de garnalenvis ser die Maandagmiddag werd aangevaren door de KW 84 van de rederij J. van Duyn uit Katwijk aan Zee. Van het moment af, dat het scheepje Maandagmiddag zonk tot Donderdag toe heeft het liggen rijden op de glooiing aan de kop van de Haring haven. Toen kwam er een sterke grote broer langszij, de „Hulp in Nood" van de N.V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop uit Am sterdam. Drie brede slangen verdwenen er in het ruim van het schip, sterke motoren deden hun monotoom gebrom horen en lang zaam, heel langzaam kwam de boeg van de IJM 206 onder het water vandaan. Aan de andere kant van de „Hulp in Nood" spoten biede stralen water uit het ruim van het scheepje terug in de Haringhaven. Jodianjo is de naam van de onfortuinlijke garnalenvisser, de schipper heet J. Egger- mont. Eggermont jr., de zoon van de schip per, was bij de bergingswerkzaamheden aanwezig. Om een uur of elf 's ochtends troffen we hem, bakkend in het milde zon netje, aan op het achterschip van de „Hulp in Nood". Wij informeerden naar de plan nen. „Om een uur of twee begint het water zover te zakken, dat de luiken boven ko men," was het antwoord, „dan gaan we pompen." Maar het zat mee. Een uurtje eer-der dan verwacht werd kon met het werk worden begonnen. Daarna ,ging het snel de goede kant op en nog voor de zon begon te zakken schoof de IJM 206 weer Donderdagavond werd ook in het Rex Theater een begin gemaakt met het nieuwe seizoen. Het vertoonde variété-programma heeft een zeer gemengde indruk achterge laten. Het bevatte slechts een viertal num mers, waarvan alleen de „Zingende Zus jes" een zekere bekendheid genieten. Haar optreden kenmerkt zich door een vriende lijke eenvoud en het répertoire bestaat uit de gebruikelijke liedjes over liefde, ver langen en maneschijn. Zij begeleiden zich zelf met een accordeon en een guitaar, waardoor een bescheiden, hoewel niet on welluidend effect verkregen wordt. De vooral door Radio Luxemburg verworven populariteit kwam duidelijk tot uitdruk king in de manier waarop het publiek de verschillende wijsjes bleek te herkennen. De klanken van de Gurl Alpina Ober- Bayern Kapelle waren van minder nede rige aard. Dat deze „Kapelle" met de schallende naam waarschijnlijk nimmer een eohte alp heeft aanschouwd, vormde voor de leden geen enkel beletsel de ruim te, die het publiek in de slecht bezette zaal had opengelaten, met de traditioneel-vro- lijke hoempa-klanken te vullen. De even onvermijdelijke jodelliedjes werden gezon gen door de soliste van het orkest, Mia del Hora, waarvan de naam schoner klonk dan de stem. Dat de geest van Peter Pech helaas nog steeds over diverse variété-gezelschappen vaardig is, kwam Fred Kemp een kwartier tje bewijzen. Ook hij verkeerde blijkbaar in de veronderstelling dat een mal hoedje en een zonderling geknepen stemgeluid de voornaamste attributen van een komiek uitmaken én d.at de tekst dan slechts als bijzaak kan worden beschouwd. Maar uit eindelijk werd hij hierdoor even vervelend als zijn voorganger. Tenslotte de humorist-conférencier. Deze voorname functie was opgedragen aan Frans Vrolijk, die in dezelfde fout verviel die door zoveel van zijn confraters wordt gemaakt, namelijk een volslagen gebrek aan oorspronkelijkheid. Een geestige con férence bestaat nu eenmaal niet uit een on afgebroken serie anecdotes, waarvan de meeste bovendien nog schreeuwen om het kappersmes. Overigens weet hij ongetwij feld de juiste toon te vinden om het publiek aan te spreken en wat voor een humo rist altijd van groot belang is streeft hij naar een eigen stijl van optreden, die hem van zijn collega's onderscheidt. In ieder geval slaagde hij er reeds in het publiek zodanig op zijn hand te krijgen, dat hij zich onbetwist de favoriet van deze niet bijzon der daverende avond mag noemen. JAN VAN DAM Zaterdagmiddag om half drie zal de ge meentelijke kweektuin aan de Rijksweg voor het publiek geopend worden. Deze gelegenheid is geschapen op initiatief van de commissie Natuurbescherming Velsen. Belangstellenden kunnen onder leiding van een deskundige een rondgang maken in de tuin, waar het gewas gekweekt wordt dat in de plantsoenen mettertijd een plaats krijgt. Het eerste elftal van Waterloo krijgt Zon dag DSK op bezoek om de OHC-beker, en gezien de successen in de proefwedstrijden, verwachten wij een overwinning voor Waterloo. Het elftal komt niet volledig uit, daar Post door militaire dienst verhinderd is te spelen. Ook het mede spelen van Dek ker en Schaap is niet zeker. Waterloo 2 en 4 spelen voor de competitie tegen Kin- heim 3 en WH 3. Waterloo komt waarschijnlijk uit met: W. Kok; J. v. Sikkelerus, J. Schelvis; M. Broek. J. Schaap, J. v. d. Steen; J. Bu- ding, E. W. Bras, J. Zwaneburg, P. Dek ker, A. Holman. Op de Rijksweg in Santpoort tussen de Hoofdstraat en de grens van Haarlem kwam uit een huis aan de Rijksweg een 46-jarige timmerman T. met zijn bromfiets aan de hand. T. stak schuin het rijwielpad over juist op het moment dat uit de rich ting Velsen drie fietsers naderden. De voorste fietser, de negentienjarige H. N. K. uit Haarlem, raakte met zijn voorwiel het achterwiel van de bromfiets, waardoor hij viel. De achter hem rijdende 23-jarige J. C. S. uit Haarlem viel over de fiets van K. heen en kwam met zijn hoofd op het rij wielpad terecht. Twee doktoren constateer den een nekvervelfractuur. De patiënt is met een Haarlemse ziekenauto naar het •ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Haar lem vervoerd. over het water van de Haringhaven. Nu echter niet op eigen kracht, maar stevig vastgebonden aan stuurboordzijde van de „„Hulp in Nood". Aan het eind van de Haringhavcn werd de Jodianjo op het droge gezet. Het wachten is nu op de ver zekeringsinspecteurs, die uit zullen maken wie voor de schade aansprakelijk is. Aan bakboordzijde van het scheepje zit een flinke scheur in de wand. Naar men ons verzekerde is die echter te dichten en dan zal de Jodianjo weer uit kunnen varen. De IJmuiéèiise garnalenvisser Jodianjo, die Maandag zonk.is gisteren in enige uren tijds leeggepompt en boven water gehaald. (Foto hieronder) Donderdag 11 September kwamen de ha ven van IJmuiden binnen: Nereus van Bre men. Niobe van Mantyluoto. Prinsegracht van Mantyluoto. American Defender van Antwerpen. Fraternité van Skogby. Heriot van Leith. Boschfontcin van Antwerpen. Wilpo van Bollsta. Farmsum van Quebec. Vera van Geffle. Schie van Trinidad. Hersi- lia van Antwerpen. Falcon van Londen. Rijn stroom van Londen. Zaanstroom van Huil. Botne van Genua. Vertrokken zijn: Grebbestroom n. Bristol. Jitta Dan naar Rotterdam. Akenside naar Goole. Congostroom naar Antwerpen. Hecuba naar Bremen. Karl naar Halmstadt. Madjoe naar Huil. Bohus naar Riverwear. Hesperia naar M' bro. Spes naar Bohus. Antilope n. Leith. Orphco naar Norfolk. Vrede naar M' bro. Sangiuliano naar Rotterdam. Nezo naar Londen. Fennia naar I-Ielsingfors. Ame rican Defender naar Rotterdam. Holland n. Surte: Lieve Vrouwenkerk naar Marseille. Lingestroom naar Londen. Elk jaar wordt een aantal kinderen in de gemeente Velsen, waarvoor dat nodig is, naar een gezondheidskolonie gezonden. In 1951 waren het er 77. De overheid subsidieert dit nuttige werk. De verenigingen, die de uitzendingen or ganiseren, moeten echter eerst zelf over de brug komen. De inkomsten uit contribution zijn onvoldoende, zodat een jaarlijkse col lecte onmisbaar is. Deze zal dit jaar plaats vinden op Zaterdag 20 September. De vier .plaatselijke verenigingen, de af delingen van het Centraal Genootschap en van „Kinabu", beide algemene vereni gingen, de R.K. Kinderuitzending en de Christelijke Kinderuitzending collecteren gezamenlijk en verdelen de opbrengst. Voor een collecte zijn collectanten nodig; daarmee valt of staat de gehele zaak. Wij hebben er 100 a 120 nodig en we zijn er, al kost het altijd veel moeite, nog steeds in geslaagd die te krijgen. Wij nodigen daarom allen uit, die belang stellen in het doel van deze collecte, zich voor die dag beschikbaar te stellen, des noods voor een halve dag. Men kan zich aanmelden bij een van onderstaande adressen. Over het nut van de uitzending van zwakke kinderen behoeft niet meer ge praat te worden, iedereen kent dat. Er is hier goed werk te doen, en bovendien werk, dat de eigen kinderen in de gemeente ge heel ten goede komt, want er behoeft van de opbrengst van deze collecte niets te worden afgedragen aan enig hoofdbestuur. De onkosten worden zo laag mogelijk ge houden en bestaan vrijwel uitsluitend uit de kosten van de benodigde vlaggetjes en speldjes. Alles, wat gegeven wordt, komt dus regelrecht onze kinderen ten goede. Deze collecte heeft niets te maken met de geldinzameling, lotenverkoop, enzovoort, die in het begin van deze zomer plaats heeft gehad voor de herbouw van het Emmakinderhuis te Wijk aan Zee. Wie ons helpen wil, kan zich opgeven aan een der volgende adressen: Velsen- Noord: de heer N. C. Rozemeyer, Felsstraat 6, dokter Van Wielink, Duinvlietstraat 109; Velsen: mevr. Heykoop, Piersonlaan 1, park Velserbeek; Bureau G.G.D., Stationsweg 80. Driehuis: zr. M. Kwast, Hofdijklaan 32. Santpoort-dorp: mej. Van Diepen, Velser- broekstraat 1; de heer Kolster, Cremerlaan 44. Santpoort-station: mevr. Sijp, Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalse straat weg 145. IJmuiden-Oost: mej. Vijlbrief, Lijsterlaan 1; mevr. Lolkema, Velserduin- weg 199a. IJmuiden-Centrum: de heer H. A. Meyer, Kennemerlaan 37. IJmuiden- West: mevr. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79. Namens de vier plaatselijke verenigin gen: dr. L. S. Limborgh Meij^-, zr. M. Kwast, N. C. Rozemeyer, A. Hartendorf. De grafische technieken werden in Europa reeds in oude tijden beoefend, en de oudste methode om door middel van de drukpers platen en teksten te scheppen is wel die waarbij van het houtblok (de houtsnede) werd uitgegaan. 7,ij beleefde omstreeks 1400 haar geboorte; de zogenaamde „blokboeken" spreken van het vakmanschap van onze veertiende eeuwers een gespierde taal. De kopergravure is een vinding van 1450; de lithographic kwam veel later en werd. eerst aan het einde van de achttiende eeuw ontdekt. Van deze laatste twee technieken (waarin Nederlandse kunstenaars hebben uitgeblonken) zijn op een tentoonstelling in schaftlokalen van Hoogovens en Mekog verrassende specimina te zien. Ilicr her leeft liet oude Kennemerland van Haarlem tot Alkmaar. Prachtige gravures van oude, veelal reeds verdwenen of veranderde stads- en dorpsgezichten; prenten van beroepen, die niet meer worden uitgeoefend of waarvan het handwerk in de ■mechaniek is opgegaan, doch ook verbeedingen van oude stadswijken, waar de tand. des tijds geen val op heeft gevonden, zijn hier bijeen. Vele exemplaren zijn met de hand ge kleurd en in het bijzonder mogen wij de oude landkaarten vermelden. Hierbij zijn kaarten uit het midden der zeventiende eeuw, waarop wij het huis Brederode, Vel sen, de Wijkermeer, Beverwijk, het huis Marquette en andere historische namen vinden. Deze merkwaardige collectie (ter beschikking gesteld door de firma Soth- mann te Amsterdam) is voor alle belang stellenden Zondag 14 September tussen 2 en 5 uur in de Cantine van Walserij-Oost te bezichtigen. Europese vinding Het graveren van platen, enkel met de opzet daarvan drukken te maken is een Europese vinding van omstreeks 1450. Als versieringstechniek, dus niet voor druk be stemd, werd het graveren in metaal in Aziatische landen reeds veel eerder toege past. De gravure is feitelijk in de goud smidswinkel ontstaan; het graveerijzer en de burijn, instrumenten van de graveur, zijn eveneens uit de goudsmidswerkplaats afkomstig. Wanneer de metalen plaat door de maker was gegraveerd, werd zij met inkt inge vuld, onder de handpers afgedrukt en latei- met de hand gekleurd. In de zeventiende eeuw bestonden er echter nog geen koperen platen van groot formaat. Op de tentoon stelling van de Hoogovens kan men dan ook enige grote drukken zien, waarvan de plaat in twee gedeelten is vervaardigd en later bijeengevoegd. Kleine kopergravures zijn er op deze tentoonstelling bijvoorbeeld van: Wijk aan Duin (uit het jaar 1740), Doelen te Alk maar (1726), 't Huis Rolland te Overveen (1746), Wijk op Zee (1740), Egmont op Zee (1620), Kastrikum (1738), de Stede Bever wijk (1740). 't Huis Marquette (1750), de Kerk te Velsen' (1617), het Dorp Velsen (1630), 't Huis Albregtsberg bij Bloemen- daal (1746), 't Huis te Kleef bij Haarlem (1650). Grote met de hand gekleurde platen van o.a. de Kaasmarkt te Alkmaar en Gezicht op het Spaarne te Haarlem, sieren de wanden. Jan en Kaspar Luiken zijn vertegen woordigd met de handgekleurde koper gravures (en de rijmen) betreffende de be oefenaren van verschillende beroepen. Steendruk De lithographie of steendruk dateert van later. Senefelder is hiervan de ontdekker en, zoals dit bij vele ontdekkingen het ge val is: hij vond deze wijze van teken- en druktechneik bij toeval. Senefelder. die in 1796 proeven nam om te zien, of men op stenen ook etsen kon, had juist een steen goed glad gemaakt, toen zijn moeder hem vroeg even een waslijstje te schrijven. Hij had geen papier bij de hand en schreef voorlopig de hemden, broeken en lakens met zijn tekenstift op de steen, met de be doeling het lijstje later in het net op papier te zetten. Toen hij later het geschrevene wilde afwassen, werd hij benieuwd, wat er met steen en inkt zou plaats grijpen, wan neer hij het geheel met sterk water etste (de lezer zal dit verlangen kunnen begrij pen, als hij weet, dat Senefelder zich altijd met allerlei proefnemingen bezig hield) en hij goot er een mengsel van één deel zuur en tien delen water over. Toen ging de uit- VEI; SEN I£ÏJ. (Geëxposeerd op Hoogovenlenloonstelling) Opgewekte markt. De noteringen van gisteren lieten weer niets te wensen over. Er bleek veel animo te zijn en men was wederom niet karig en betaalde vele malen zelfs geforceerde prijzen. De schelvis, die weer vlot van de hand ging, stond het meest in de belangstelling en kon zich ver heugen in prijzen van 70 tot 60 voor de grote soorten. Ook met de haring liep het vlot. Er behoefde maar weinig partijen aan de vismeelfabrieken te worden toege wezen en de goede soorten werden betaald met 15 tot 14 per 50 kg. Grove wijting, die het meest gevraagd was, boekte van 22 tot 28 per 50 kg. Tong hield nog vast aan de oude standaardprijzen van 3,60 p. kg. voor de lappen en 1,30 per kg voor de grove slips. De kleine schol ging er weer in als koek en kon 28 tot 24 bedingen voor de tweetjes en 20 tot 15 voor schol 3. Vios bovenaan. De Vios, die Donder dag aan de markt verscheen, maakte voor de 8-daagse reis 21.000 en werd hiermede de hoogste marktbesommer. De Thorina gaf de Vios niet veel toe en wist 20.300 te halen. Een buitengewoon resultaat boek te de Katwijkse logger KW 162, die het tot 11.000 bracht. De Deense kotter E 430 bracht voor 1840 aan deviezen binnen. De Hoop naar huis. Het hospitaalkerk schip de Hoop is op doktersadvies met een patiënt op de thuisreis. Vanmiddag zal het schip de haven van IJmuiden binnenlopen om de patiënt aan de wal af te kunnen geven. Post Boy naar Vlaardingen. De traw ler Post Boy, die zich Donderdagavond meldde om mogelijk Zaterdag te markten, kreeg later van de rederij opdracht Zater dag te Vlaardingen aan de afslag te zijn. De aanvoer van dit schip bedraagt circa 1600 kisten .en 25 kisten diversen. Nehim moet dokken. De Nehimkotters die meestal aan de Maandag-afslag zijn, zullen ditmaal slechts met zijn tweeën zijn, daar een van hen Zaterdag reeds zal bin nen komen, in verband met het dokken. Weg blazen! De haringlogger Katwijk 3 Piet en Leendert Huibert verspeelde Donderdag zijn blazen met het aan de grond lopen van de netten. Daardoor moest de rederij verzocht worden met een uit varende logger een twintigtal nieuwe bla zen mee te geven. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwamen binnen de KOS met 450 k haring de CDY 112 zonder vangst. Naar zee \u- trokken de SWL 102 en de CDY 112. Weer klaar. De Franse logger D 1513, die in het begin van deze week in IJmui den binnen moest komen voor reparatie, is Donderdag weer naar zee, vertrokken. Haringaanvoer. Het was Donderdag nog erg zuinig met de aanvoeren van ha ring. Binnen kwam alleen de KW 151 met 560 kantjes. In en uit. Donderdag kwamen binnen de Urk 18, 15, 34, 162, 1. 76, 16, 86, 85, 161, 4; EH 20; Texel 14, 51, 32; WR 67; HD 24; IJmuiden 249, 24, 261, 241, 213, 1, 62, 37. Naar zee vertrokken de IJm 202, 215, 262; HD 180, 131, 95, 47; CG 1; WR 67; Urk 70, 34, 162, 36, 130, 1, 48; KW 60, 128, 43; Texel '51, 39; IJm 249. Naar binnen ver trokken de Urk 48, 62, 73, 86, 7. Weer in de vaart. Naar wij vernemen zal de Eveline een dezer dagen weer het ruime sop kiezen, na enkele weken binnen te hebbeji gelegen. Teveel van het goede. De Post Boy haalde met de laatste trek zoveel haring op dat de netten het niet konden houden. Met verlies van het grootste gedeelte van de vangst en een aantal kapotte netten werd besloten de thuisreis te aanvaarden. Verwachte loggers. Behalve de vele trawlers die Zaterdag binnen zullen liggen, hebben zich verscheidene loggers en kotters gemeld. Het zijn de Nehim 30 met ongeveer 200 manden rondvis, de HD 125 met onge veer 170 manden plat en fijnvis, terwijl verder nog zullen komen de Katwijk 91, KW 159 en de Wiron IJm 208. Gelria weer naar zee. De Gelria, die Woensdag in Vlaardingen heeft verkocht, is Donderdagmiddag weer naar de visserij vertrokken. Vandaag aan de markt. Volgens de opgave van Donderdagavond zag de stand er als volgt uit. Vrijdag zouden lossen de Tzonne met 1900 kisten haring, de Sumatra met 1275 k. haring en 50 k. diversen, de Tubantia met 900 k. haring en 60 k. diver sen, de KW 168 met 160 k. makreel, 20 k. diversen en de KW 37 met 275 k. makreel, 125 k. dichte makreel, 25 k. gestripte ma kreel, 10 k. diversen, 25 stuks stijve kabel jauwen. Verder meldden zich een aantal kustvissers met plat en fijnvisaanvoer. Voor Zaterdag. Hoewel bijna alle schepen, die hier worden genoemd reeds Vrijdag binnen kwamen, kunnen Zaterdag slechts de volgende schepen lossen: de Jo hannes Polderman, die oorspronkelijk reeds Vrijdag meende te lossen, doch die door binnenkomst van de Tzonne verstek moest laten gaan, met 120 k. schelvis en piepers, 420 k. dichte makreel, 180 k. gestripte ma kreel, 140 k. kabeljauw en gullen, 100 k. roggehaaien en vleten, 60 k. haring en 380 stuks stijve kabelajuwen en de Ghénévière met 1250 k. haring en 50 k. diversen. Voor Maandag. Voor de Maandag- markt zullen dan moeten blijven liggen de Herman met 1500 k. haring en 50 k. diver sen en de Hoop met 500 k. makreel, 140 k. schelvis en piepers, 20 k. wijting, 40 k. kabeljauw en gullen, 50 k. haring en 20 k. diversen. Haarlem, even wachten! Het vlagge- schip van de vloot, de Haarlem, die Maan dag aan de afslag lag en die een dag latei- naar de visserij vertrok, meldde zich Don derdagavond ook maar even. In de twee etmalen was het voor de bemanning poot aan spelen geweest, want de vangst bestond uit niet minder dan 1700 kisten haring. Daar de Haarlem pas uit was en de markt al vol geboekt tot Maandag, kreeg de schipper opdracht er nog maar een etmaal bij te pikken. Marktprijzen en Aanvoer. Gr. tong 3,703.25; grm. tong ƒ2,131,89; kim. Long 1,99—1.83; ld. tong I 1,64—1,47; kl. tong II 1,31—1,21; tarbot I 2,70—2,20, alles per kg. Tarbot IV ƒ42; kl. schol 1 .(57—51; kl. schol II ƒ42—8: schar 19 14,50bot 1615,50; v. haring 15.50 12; makreel 20,5016; kim. schelvis ƒ61; kl. schelvis I 69; kl. schelvis II 5233; wijting 3315,50; gr. gul 5648; mid. gul 4645; kl. gul 28,5028, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 156118 per 125 kg. Aanvoer: 300 kisten tong en tarbot; 1110 schol; 18 schar; 5 bot; 3255 haring; 110 makreel; 33 schelvis; 230 wijting; 144 ka beljauw en gul; 5 diversen, in totaal 5210. Pekelharing van goede kwaliteit ver dween in de pufschuiten. Dit onplezierige schouwspel was Donderdag te zien rondom de vissershaven. Het blijkt dat er geen vol doende vraag is voor pekelharing, zodat de vismeelfabrieken van deze „Hollandse Nieuwe" een deel opeisen. De halpolitie heeft deze week tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt wegens het onnodig verblijven bij de afslag van het Staatsvissershavenbedrijf. Slechts drie garnalenvissers, de kotters IJm 215, IJm 202 en C.G.I hebben Don derdagavond voor wat garnalenaanvoer gezorgd. De vangst was gemiddeld 80 kilo per schip en de vraag naar gekookte gar nalen niet groot. Een Deense kotter E. 430 kwam op de dure scholprijzen van deze week af. Maar daar er Donderdag zeer grote aanvoer van kleine schol (drieën) was, trof de Deense vissersman het met de 150 kisten schol niet erg. Een der Deense haaienvissers, de kot ter E 330, ligt aan de Zuidzijde wegens reparatie aan de motor. Het snurrevaadseizoen voor de kotters loopt ten einde. Er varen nu nog slechts 7 kotters van de Urkervloot met het snurre- vaadvistuig. In de komende weken zal het getal nog verder minderen, waarna de ket ters gaan „korren" en nog even verder in het najaar haringtrekken. Op de Ordrup-baan heeft de Nederlandse wielrenner Piet van Heusden deelgenomen aan een puntenrace over acht ronden. Hij was de enige die van meet vertrok, zijn twaalf tegenstanders kregen ieder een gro tere of kleinere voorgift. Na drie ronden schoot Van Heusden plot seling naar voren, met zo'n scherpe démar- rage, dat het leek alsof de anderen stil ston den. Hij nam de kop, handhaafde zich daar gemakkelijk, en ging als eerste door de finish. Even later werd bekend gemaakt dat de baandirectie besloten had aan Van Heus den een extra-premie toe te kennen voor zijn „uitnemende demonstratie van echt wielrennen". Het sprintnummer voor amateurs werd gewonnen door Mockridge (Austr.), voor Cockridge (Austr.) en Ole Krogh Rants (Denemarken). Bij de profs won Jan Derksen (Ned.) een puntenrace over 12 ronden voor de Deen Schandorf. De Australiër Patterson klopte al zijn tegenstanders in het uit drie manches bestaande sprintnummer, waarvan een een handicaprace over 800 meter. Derksen werd in twee manches tweede. vinder de steen met de inktrol bewerken en het bleek, dat de letters wèl inkt aan namen, doch de onbeschreven delen van de steen niet! De nieuwe techniek was gevonden! Deze techniek werd volmaakt en tekenaars wis ten hiermede prachtige resultaten te be reiken. Zij moesten er alleen om denken, dat zij spiegelschrift op de steen schreven. Onze oudere lezers zullen zich wellicht de wekelijkse politieke prenten van Johan Braakensiek herinneren. Deze waren allen rechtstreeks op steen getekend en wanneer men een serie van deze platen onder het oog krijgt, moet men eens goed nagaan, of het zwaard bij de krijgsman wel aan de goede zijde hangt en of de afgebeelde wel met de rechterhand schrijft. Deze „onge lukjes" kwamen door toepassing van het spiegelbeeld wel eens voor. Ook van deze graphische kunst zijn er mooie staaltjes bij de Hoogovens te bewon deren, en van de voorstellingen van met de hand gekleurde lithographiën (een melk- schuit, een trekschuit, Marker-, Volen- dammer- en andere klederdrachten) zal de beschouwer veel genoegen beleven. De wielerronde van Roosendaal, een weg wedstrijd voor profs over een afstand van 120 km. werd gewonnen door Harm Smits in 2 uur 53 min. 18 sec. De beslissing van de in hoog tempo ge- relen wedstrijd viel pas in de laatste 25 kilometer, toen Schulte, Van Est. De Vries. Schoenmakers en Harm Smits zich uit het peloton wisten los te maken. Schulte, die een lekke band kreeg, wist deze snel te ver wisselen. waardoor hij toch aan de eindsprint kon deelnemen. De uitslag luidde: 1. Harm Smits (Ant werpen) 2 uur 53 min. 18 sec.; 2. Van Est (St. Willibrord) z. t.; 3. Schulte (Den Bosch) z. t.; 4. De Vries (Vlaardingen) z. t.; 5. Schoenmakers (Eindhoven) z. t.; 6. Vinken (Geleen) z. t.; 7. Guns (Putte) op 55 sec. Naar wij vernemen heeft Kees Pellenaars de uitnodiging aangenomen van de directie van de Gazzetta Dello Sport om als chef d'équipe op te treden van de Nederlandse wielerploeg voor de in de eerste helft van November te houden ronde van Zuid-Italië. Destijds is reeds gemeld, dat het in de bedoeling lag hiervoor behalve enkele Italiaanse teams ook een Franse en een Ne derlandse ploeg uit te nodigen. Het schijnt dat de Gazzetta, die de wedstrijd organiseert, van plan is eveneens een Belgisch team te inviteren. De ploegen zullen uit vijf man bestaan. Pellenaars onderhandelt thans met enkele jonge, veelbelovende renners, die in Zuid- Italië gelegenheid zullen krijgen zich te onderscheiden, en zich eventueel als candi- daten op te werpen voor de Nederlandse ploeg, die in 1953 aan de Ronde van Frank rijk zal deelnemen. Kopman wordt in elk geval Jan Nolten, aangezien dit door de di rectie van de Gazzetta 'is geëist. De Zaterdagmeeting op Duindigt is alleen gereserveerd voor dravers, die daarvan een gretig gebruik maken en de bezoeker ruim gevulde velden voorzetten. De gewoonte ge trouw krijgt de mindere klasse hier de kansen, hoewel in de Gloriaprijs een kapitaal van paarden aan de start verschijnt, doch desondanks dit seizoen nog niet succesvol waren. De beide Belgische paarden Derna en Volante III, beiden van stal De Waal. heb ben een eerste kans, doch zij zullen daarbij eerst moeten afrekenen met Oiseau, die tot twee maal toe op de foto met een neus werd geklopt. Het derde paard is Little Axkit. In de Astoraprijs is een keuze moeilijk, daar de snelsten zeer onbetrouwbaar zijn. Napoleon indien zonder fouten moet hier kunnen winnen, vóór Olympus en Pau- lientje. In Quey Hanover schuilt nog een outsider. De leerlingen maken het in de Bellaprijs de prognostieker niet gemakkelijk, doch de voorkeur gaat uit naar Oosting's Oogappel, die in handen van de jeugdige Leeuwen kamp goed loopt. Zware concurrentie komt van Mary Reynolds en Martine van Axkit, die zich op hun beurt weer bedreigd zien door Persimmon. Stal De Vlieger beschikt dit jaar over een uitstekende collectie 2-jarigen, waarvan een 3-tal in de Chandraprijs ongetwijfeld de hoofdrollen zullen vervullen. Hiervan wordt Reine d' Aster gekozen boven Roland en Rentinus. Cadeau zullen zij het niet krijgen daar de veelbelovende Ria Olivier niet min der dan 69 m. voorgift krijgt en stal Geersen zijn crack René M eveneens voor deze ge legenheid van stal heeft gehaald. Geersen heeft echter in de Dagoprijs met Qui Hollandia G betere winkansen, daar zijn aanvangssnelheid groter is dan die van Queen Bess, in welk paard zijn grootste rivaal gezien mag worden. De in de midden moot startende Querie zal met genoemd duo domineren. Ook Oranje Nassau dolf in de afgelopen weken enige malen met gering verschil het onderspit. In de Ellaprijs zal hij deze onfor tuinlijke nederlagen kunnen onderbreken, door de keuze Geersen (Olga Gold, Öekoe S) en Olga Axworthy achter zich te houden. Van de wispelturige Petronella is een ver rassing niet uitgesloten. Tenslotte mag verwacht woi-den. dat in de Flozyprijs Lucky Saint de baas blijft over Morning Star en Kriemhilde. De Nederlandse dravers „Olga Pluto" en „Madame B" starten Zondag 14 September a.s. in Stockholm. Zij zullen uitkomen in een draverij met een prijzenbedrag van pl.m. f 37.000, waarvan f 24.000 voor de winnaar. ADVERTENTIE Maandag 15 Sept. 8 uur OM DE GOUDEN HELM 1952. Amerika Australië Denemarken Duitsland Engeland Nederland Nieuw Zeeland Schotland Wales. Als sluitstuk van de honkbalcompetitie wordt Zaterdagmiddag a.s. de beslissende wedstryd gespeeld om de Norman Mac Pail- beker. Deze beker wordt ieder jaar uitge reikt aan de juniorenkampioen van Neder land. Dit jaar gaat deze strijd tussen de junioren A teams van SC Haarlem cn Ajax. De wed strijd wordt gespeeld op het Nocrdersport- park en begint om vier uur. Het zou voor de Sport, lab een aardige pleister op de degra datie-wonde zijn, indien baar jongeren zich voor een jaar in het bezit van deze beker zouden stellen. Nederland heeft de tweedaagse landen- wedstrijd tegen Denemarken met 11 tegen 9 punten gewonnen. De partij uit de eerste ronde tussen Werner Nielsen en Vlagsma is Donderdag uitgespeeld en in remise ge ëindigd. De stand na de eerste ronde was dus 64 in het voordeel van Nederland. In de tweede ronde behaalden beide ploe gen 5 punten, zodat de eindstand 11—9 voor Nederland werd. De uitslagen van de tweede dag waren: Van ScheltingaJens Enevoldsen liV<; Donner—Poulsen 1—0; Cortlever—Hartvig Nielsen V:—L; Kramer—Palle Nielsen 0—1; Barendregt—Harald Enevoldsen 0—1; Muh- ringAksel Nielsen 'i—L; Bouwmeester- Bent Larsen 1—0; Dr. Stumpers—Kupfer- stuck 0—1; Vlagsma—Verner Nielsen 1—0: Spanjaard—Norman' Hansen fé—'A.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9