Russisch-Chinees discussie-aanbod aan het Westen verwacht West-Duitse nazi's maken ontbinding van hun partij bekend Weerbericht Hoge titels Regeling van alle Aziatische kwesties op een conferentie Meeste leden van Schuman-assemblée willen spijkers met koppen slaan Europees laboratorium in Nederland? Duitse en Belgische bezwaren Heruitzending van radarbeelden Eisenhower en Taft zijn het eens Ir. Th. P. Tromp 25 jaar bij Philips Nieuwe spoorbaan bij Leiden verzakt Het woord is aan Vierde pont in Velsen gaat uit de vaart Hitleriaanse camouflage Verbod der S.R.P. kon worden verwacht Nog geen nazomer Bommen op Korea Kernphysisch onderzoek Met geestdrift aan het werk „Raplot" trekt internationale belangstelling Ingebruikneming wordt uitgesteld 67e JAARGANG No 56 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296JAARGANG 216 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijntdagelijksbeh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER STAF, die zowel het depar tement van Oorlog als dat van Marine beheert, zal bij gelegenheden, waarbij hij in de beide hoedanigheden gelijktijdig op treedt, de titel voeren van minister van Defensie. Dat staat in een K. B. Ge zoudt kunnen vragen waarom hij zich niet te allen tijde minister van Defensie kan noe men, hetgeen eenvoudig en practised lijkt en bovendien een prettiger klank heeft dan het woord oorlog, maar als ge ambtelijk Hagenaar waart zoudt ge inzien dat niets eenvoudig is. Ook dit dus niet. Nog minder is dat het geval met de titels van de beide ministers, die nu op het departement van Buitenlandse Zaken zetelen. Het is al eens eerder, namelijk kort na de oorlog, dubbel post geweest. De ministers Van Kleffens en Van Royen, nu gezant te Lissabon en ambassadeur te Washington, dienden toen het vaderland op het Plein en geen titula tuur-problemen deden zich voor. Maar nu leven wij weer enige jaren later en alles is dus ingewikkelder geworden. De twee ministers uit het verleden waren overigens beiden partijloos. Nu is alleen minister Beyen dat. Hij is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Zijn ambtgenoot, mi nister Luns, is lid van de K.V.P. Hij is be noemd tot minister zonder portefeuille. Al piekerend heeft men de indruk willen wegnemen dat zij niet even hoog of even belangrijk zouden zijn en daarom bedacht, dat als minister Luns in het buitenland ambtelijk optreedt hij de titel zal voeren van minister van Buitenlandse Zaken. Thuis is hij zonder portefeuille, als hij op reis gaat heeft hij er een. Dit is een ongewoon besluit. Het Parool, dat er eerst staatsrechtelijke bezwaren tegen geopperd heeft, is er in tweede in stantie iets levendiger over geworden en heeft gevraagd: „Hoe moet het, als op een conferentie in het buitenland zowel mr. Beyen ons land vertegenwoordigt als mr. Luns? Dat is toch zeker geen theoretisch geval? Dan heeft Nederland twee ministers van Buitenlandse Zaken. Eigenlijk heeft het K. B. dus een aanvulling nodig en zou moeten worden bepaald, dat mr. Luns in het buitenland de titel mag voeren van minister van Buitenlandse Zaken „behou dens in die gevallen, waarin „de" minister van Buitenlandse Zaken ambtshalve tegen woordig is. De mogelijkheid om de even waardigheid te demonstreren door mr. Beyen, als hij in het buitenland optreedt, de titel te doen voeren van minister zonder portefeuille is er natuurlijk ook nog". De gedachte, deze zaak nog wat inge wikkelder te maken zij zal dat in de toekomst, bij volgende ministersbenoemin gen, vanzelf wel worden doet onmid dellijk vragen rijzen. Het is helemaal niet zo moeilijk, iets te compliceren. Dat moet u niet denken. Is de chef van het Protocol terzake wel gehoord? Wat is vastgesteld omtrent voorrang bij recepties en dierge lijke gelegenheden, zowel in binnen- als in buitenland? Af en toe zullen de twee mi nisters zich toch tezamen moeten bevinden (ik geloof dat dit goed Haags is) want sa menwerking en dus overleg tussen hen zal ongetwijfeld nodig zijn. En waar begint minister Luns, zich ambtelijk naar het buitenland begevend, zich minister van Buitenlandse Zaken te noemen? Te land is dat eenvoudig genoeg: zodra hij de grens passeert. Maar op of boven zee? Zodra hij onze kust verlaat of pas bij het passeren van de drie mijls-zöne? Als u deze vragen overbodig acht bewijst dat alleen, dal u niet protocolair denkt. Bovendien: het zou toch kunnen wezen dat hij reisde in gezel schap van een of meer buitenlandse diplo maten, met wie hij onderweg gewichtige zaken besprak? Welnu: op welk punt zul len deze heren de zekerheid erlangen dat zij met de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken (of moet ik zeggen: met een Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken) spreken? Intussen is gebleken dat het geenszins het plan is, dat minister Beyen steeds thuiszittend en minister Luns steeds rei zend zal zijn. Deze week waren zij al bei den buiten de grenzen in functie: minister Beyen zat in de Kolen en Staal Gemeen schap in Luxemburg terwijl zijn collega in Amerika met minister Acheson confe- réerde. In het algemeen hebben zij, wat hun buitenlands optreden betreft, de we reld in sectoren verdeeld. Dat klinkt nu wel goed, maar stel u voor dat hot eens zou gebeuren dat de een in Azië een on derwerp besprak, dat de ander in Enge land in enigszins afwijkende termen be roerde. U weel hoe het in de diplomatie op de woorden aankomt. En dat hun gast heren, daarna met elkaar in contact tre dend, er zich beiden op oero'epen zouden dat zij de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, gevolmachtigd om als zodanig namens zijn regering te spreken, hadden ontmoet. Wat dan? Ik mag er niet aan denken. Tijdens onze niet-roemrijke kabinets crisis heeft de worsleling om het departe ment van Buitenlandse Zaken een der minst geslaagde phasen aangeduid. Ten slotte is de uitkomst ten aanzien van dit departement meegevallen: er zijn twee erkend-bekwame mannen aan benoemd. Maar nu dit. Het zal noch in het binnen land, .noch in het buitenland bewonderd worden. De gedachlcngang van de ontwer per van dit K. B. lijkt eigenlijk een heetjekleinlands. R. P. Ongeveer 35 Amerikaanse superforten hebben gisteravond en vannacht ruim 300 ton bommen op de Soeiho electrische cen- trale aan de Jaloe geworpen. Het bom bardement duurde drie uur. Sommige vliegtuigen hadden bommen van 2000 pond bij zich, die tot de fundamenten van het station zouden doordringen alvorens te ontploffen. Op 23 Juni is deze centrale voor het eerst door de geallieerden gebom bardeerd en zwaar beschadigd. De aanval werd ondernomen naar aanleiding van be richten dat de Noordelijken nacht en dag werkten om de belangrijke centrale een der grootste ter wereld weer op gang te krijgen. NEW YORK (Reuter). Volgens krin gen, die nauw in verbinding staan met de Russische diplomatieke kringen in New York, verwacht men dat de Sovjet-Unie en Peking-China voor het einde van deze maand de Westelijke landen een algehele regeling voor Korea en andere delen van het Verre Oosten zullen voorstellen. Het voorstel zou volgens deze kringen waar schijnlijk naar voren worden gebracht op de „vredesconferentie voor het Verre Oos ten", die in de laatste week van September in Peking zal worden gehouden. Het voorstel zou door .Stalin en Tsjoe En Laie, de Chinese minister van Buiten landse Zaken, in Moskou zijn besproken. De voornaamste punten van het voorstel zouden volgens genoemde kringen zijn: Het beleggen van een conferentie met de grote Westelijke mogendheden over Aziati sche kwesties. Instemming met een bestand in Korea met dien verstande, dat nog niet opgeloste kwesties, zoals het vraagstuk van de krijgs gevangenen, dient te worden besproken op de voorgestelde conferentie. Het opnemen op de agenda van de con ferentie van een algemene bespreking van hangende politieke vraagstukken in het Verre Oosten, zoals de toekomst van (na tionalistisch) Formosa en de vertegenwoor diging van communistisch China in de UNO. Aziatische woordvoerders in New York hebben toegegeven dat een Russisch voor stel als bovengenoemd niet gemakkelijk door de Westelijken zou kunnen worden verworpen zonder in Azië onaangename vragen te doen rijzen. In Aziatische krin gen is veelvuldig het vermoeden uitgespro ken, dat het vastlopen van de bestandsbe sprekingen voor een groot deel te wijten zou zijn aan de onwilligheid van het Wes ten om een algehele regeling van Aziatische vraagstukken aan te pakken. De Russische voorstellen zouden, indien zij ingediend worden, leidende Westelijke landen in een moeilijke positie kunnen brengen, zo menen deze woordvoerders. Het overbrengen van de bcstandsbespre- kingen naar een ruimer discussieterrein zou, volgens hen, de Chinezen en Noord- Korcanen het voordeel bieden, dat zij een direct toegeven op het punt van uitwisse ling der krijgsgevangenen, waarop de be- standsbesprekingen zijn vastgelopen, kun nen vermijden. In het voorjaar is een verdrag tussen Nederland, Frankrijk, Zwitserland, Joego slavië, West-Duitsland, Italië, België, De nemarken, Zweden en Noorwegen gete kend met het doel een groot Europees labo ratorium voor kernphysisch onderzoek in te richten. 'Vier landen hebben aangeboden dit laboratorium huisvesting te bieden, te weten Zwitserland, Frankrijk, Denemarken en Nederland. Op 4 October zal de Europese raad voor het kernphysisch onderzoek in het gebouw van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen te Amsterdam verga deren ter bespreking van de plaats waar dit laboratorium eventueel gebouwd zal worden. Indien het aanbod van Nederland wordt aanvaard, zal het laboratorium waar schijnlijk in Arnhem gebouwd worden. De kosten voor het laboratorium en zijn technische outillage worden geraamd op 80 millioen gulden. STRAATSBURG, (van een ANP correspondent) Zoals verwacht hebben vertegen woordigers van een grote meerderheid in het eerste Europese parlement, de Schu- man-Assemblée, de hun verstrekte opdracht, terstond te beginnen met de voorbe reiding van een politiek statuut voor Europa, van harte toegejuicht. Een klinkend „ja" moest volgens de Nederlandse katholieke afgevaardigde mr. E. Sassen het ant woord aan de zes ministers zijn. Met uitzondering van de Belgische senaatspresident Paul Struye en van de Duitse socialist II. Wehner hebben alle woordvoerders in het eerste debat van de vergadering zich bereid verklaard de taak met geestdrift te aanvaarden. De spoorbrug over de Mark in Terheij- den bij Breda is in November 1944 ver woest. In de nacht van 13 op 14 September zal de huidige noodbrug door een draaibrug met dubbelspoor worden vervangen. Deze zal per schip uit Rotterdam door de bochtige rivier de Mark worden aangevoerd. De nieuwe brug is 35 m. lang en weegt 100.000 kilogram. Het ligt in de bedoeling van de vergade ring om zo snel mogelijk aan dit grote politieke werk te beginnen. President Spaak heeft voorgesteld, dat de met negen nog te kiezen leden aangevulde vergade ring reeds Maandag bijeen zou komen. Of het mogelijk zal zijn zodoende de eerste bijeenkomst nog te houden vooraleer de oude Raadgevende Vergadering van Straatsburg in de zaal haar intrek zal nemen, werd evenwel door sommige spre kers betwijfeld. In elk geval wil men ter stond na het eindigen der najaarszitting van de Raad van Europa hier opnieuw bijeenkomen. Inmiddels zal ook de oude Assemblée der vijftien naties haar licht weer op het plan voor de vorming van een politiek autoriteit hebben laten schijnen. Een speciale commissie van juristen, die door de Raad van Europa met de uitwer king van een project was belast, heeft haar werk inmiddels beëindigd. De volgen de weken zullen aantonen in hoeverre de parallel Ippende lezingen op elkaar kunnen worden afgestemd, een vraag waarover hier met het oog op de remmende invloed van Britten en Scandinaviërs geen over maat aan optimisme bestaat. Bezwaren De bezwaren tegen het ministeriële plan, overigens een direct uitvloeisel van de in dit voorjaar door de eerste Straatsburgse Assemblée geformuleerde verzoeken, kwa men uit wel zeer verschillende hoek. Zij waren dan ook van sterk uiteenlopend karakter. De heer Struye had formele bezwaren tegen de ingenieuse constructie, die door de ministers is gevonden om de formele moeilijkheid te ontgaan, dat het eerste par lement geen constituele bevoegdheid heeft gekregen. Ondanks „de beste bedoelingen" waren de ministers volgens Struye met hun verzoek de door de nationale parle menten goedgekeurde perken van het ver drag te buiten gegaan, ook al was het ver zoek niet rechtstreeks aan de Assemblée, doch aan haar leden gericht. Achter Struye's formele bezwaren verborgen zich toch ook concrete zorgen over de kansen op een verlies der in de Raad van Europa tussen vijftien naties gelegde banden. „Wij gaan nu hetzelfde werk doen waar mee de Raad van Europa reeds begonnen is, dat wordt dus dubbel werk. Ik wil uit drukkelijk zeggen, dat ik de Raad van Europa trouw wil blijven en dat het Europa der vijftien naties onze hoop moet blijven. Wij mogen niet de schijn van concurrentie of verzet wekken", aldus Struye. Van de kant van de Duitse socialisten klonk een vastbesloten „nee". Overigens kon men bij de bekende negatieve instel ling dezer Duitsers tegen de verdragen niet anders verwachten. De overige sprekers volgden de Franse katholieke oud-minister Teitgen na zijn uitroep: „geen gepraat over recht, maar aan het werk". „Meteen zijn wij buiten de orde. maar dat is niet onze schuld", zo zeide de Neder landse socialist Van der Goes van Naters. Alle aandacht moet er volgens deze spreker op gericht zijn de beide Straatsburgse ver gaderingen zodanig aan het politieke sta tuut te laten werken, dat de werkzaam heden zouden samenvallen. Mr. Sassen bracht nog een ander argu ment in het geding. Het was nu de eerste maal, zo zei hij, dat de democratie en het parlementaire element een organieke plaats kregen toebedeeld bij de voorbereiding van een verdrag van fundamentele beteke nis. Nog bij het Schumanplan waren de parlementen pas aan het woord gekomen, nadat de regeringsdeskundigen het verdrag al hadden opgesteld. Het was een gelukkig verschijnsel dat de parlementen nu eens van meet af aan een aandeel kregen in zulk een belangrijk werk. Ook de Belgische socialist prof. De Housse, de Fransman Reynaud en de beide afgevaardigden der regeringscoalitie van Bonn, Von Brcntano en Von Meerkalz, deelden de geestdrift voor de nieuwe taak, die aan de Assemblée is opgelegd. De gedenkramen voor het Haagse stadhuis die bij het 700-jarig bestaan van de stad door de burgerij aan het stadsbestuur zijn toegezegd, zijn bijna gereed. Men ziet hier een der ramen van de glazenier P. A. H. Hofman, voorstellende de terugkeer van Koningin Wilhelmina in 1945. Aan de voe ten der Vorstin een vrouwenfiguur, die de desolate toestand voorstelt. waarin ons volk verkeerde bij de bevrijding. Op de achter grond het juichende volk. Gisteren werd in het Palace-hólel te Scheveningen bewezen, dat radarbeelden haarscherp en zuiver langs radiografische weg heruitgezonden kunnen worden. Van het radarproefstation te Noordwijk wer den over een afstand van 16 kilometer gedurende vele uren radarsignalen feil loos naar Scheveningen overgebracht. Hierbij werd gebruik gemaakt van de Nederlandse vinding „Raplot", een radar installatie, die het mogelijk maakt de on derlinge afstand en richting tussen twee willekeurige op het radarscherm zicht bare punten onmiddellijk te bepalen. Proefnemingen bij alle mogelijke weers omstandigheden hebben bewezen, dat „Raplot" een storing-vrij beeld geeft. Deze vinding heeft in radiotechnische kringen grote aandacht getrokken. Het feilloos draadloos overbrengen van het radarbeeld is door de constructeurs van „Raplot" verwezenlijkt. Voor zover bekend is, is zulks op het Europese continent nooit eer der gelukt. Het langs draadloze weg overbrengen van radarbeelden opent wijde perspectie ven voor het scheepvaartverkeer. Men kan in havens, langs kusten en rivieren radar- stations opstellen, welke stations hun beel den naar een centraal punt kunnen zen den, van waaruit aanwijzingen aan de scheepvaart kunnen worden gegeven. Ook voor het luchtvaartverkeer is de vinding van groot belang. Binnenkort zal een mobiele radarinstal latie volgens het „Raplot"-systeem langs de Westerschelde worden opgesteld. Het republikeinse senaatslid Robert Taft heeft beloofd generaal Eisenhower te steu nen. Taft maakte dit bekend na een be spreking met Eisenhower, die naar men verwacht de mate van eenheid der republi keinen bij de verkiezingsactie zal bepa len. Eisenhower heeft Taft bepaalde toe zeggingen gedaan. Het was de eerste keer, dat Taft en Elsenhower met elkaar spraken sinds Eisenhower op de nationale conventiê te Chicago van Taft won en republikeins candidaat werd. Na de conferentie poseerden beide staatslieden glimlachend voor de persfoto grafen. Uit Tafts verklaring valt op te maken aldus Reuter, dat Eisenhower beloofd heeft zich strikt aan het republikeinse partij program te houden, zich te zullen verzet ten tegen de „new deal", niet. over te zul len gaan tot zuivering van leden der re publikeinse partij, zoals de „communis- tenjager McCarthy en de isolationist Jen- ner", en krachtig de regeringsuitgaven te bestrijden, een en ander in ruil voor Tafts steun. De volgende week Vrijdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, bij het con cern in dienst trad. Ir. Tromp werd 9 Juni 1903 te Voor burg geboren. Hij behaalde de titel van werktuigkundig ingenieur aan de Techni sche Hogeschool te Delft. Op 19 Septem ber 1927 kwam hij bij Philips te Eindho ven in dienst. Na een half jaar had hij reeds een belangrijke taak bij de afde ling radio-fabricage, waarmee Philips toen juist begonnen was, nadat Philips een belangengemeenschap was aangegaan met de Lorenz-maatschappij in Berlijn. Ir. Tromp was in 1928 naar de Duitse hoofd stad gestuurd om daar de fabricage van radiotoestellen te organiseren. Twee jaar heeft hij daar gewerkt onder uiterst moei lijke omstandigheden. Toen Philips zich uit de Lorenz-maatschappij terugtrok werd ir. Tromp belast met de reorganisatie van de service-afdeling, waal-mee hij na an derhalf jaar gereed was. Toen wachtte hem een andere grote taak: de organisatie van het installatie bureau voor de geluidsfilm. Tot 1932 hield deze arbeid hem bezig. Daarna wijdde hij zijn talenten aan de technische leiding van de afdeling electronenbuizcn. In 1939 bracht Philips een speciale pen- todebuis uit, welke van grote betekenis was voor militaire doeleinden. Eén dag voor de inval der Duitsers hadden ir. Tromp en zijn staf de gehele machinerie alsmede alle fabricagebeschrijvingen voor de vervaardiging van deze buis, welke een exclusieve vinding van Philips was, naar Engeland verzonden met de laatste boot, welke Rotterdam voor het uitbreken van de oorlog verliet. Dit betekende een niet te onderschatten voordeel voor de Geal lieerden en een evenredige strop voor de Duitsers. Tijdens de bezetting leidde ir. Tromp een belangrijke groep illegalen. Meer dan 20.000 microfoio's gingen door. zijn handen als waardevolle informatie voor de geallieer den. Hij onderhield voortdurend contact met Engeland door middel van koeriers- routes en een zender, welke hij tegen het einde van de oorlog had gebouwd in het orgel van een kerk te Eindhoven. Op 10 Juli 1944 wilden de Duitsers ir. Tromp in zijn woning arresteren, maar hij wist te ontsnappen. Veertien dagen later werd hij bij verstek ter dood veroordeeld en vogelvrij verklaard. Na de oorlog is hem hiervoor door Prins Bernhard de bronzen leeuw op de borst gespeld. Na de bevrijding van het Zuiden van Nederland werd ir. Tromp aangezocht als minister van Wederopbouw en Openbare Werken op te treden. Hij aanvaardde deze functie, eerst in Londen, daarna in Den Haag. In deze periode wierp hij zich met Reeds enig jaren is men in Leiden bezig de spoorbaan in het traject Haarlem-Den Haag omhoog te brengen waardoor ener zijds het wegverkeer in Leiden vlotte onderdoorgangen zou verkrijgen in plaats van enige veelal gesloten spoorwegover gangen, anderzijds zou door deze nieuwe situatie een van de zogenaamde flessenhal zen voor het spoorwegverkeer op deze hoofdbaan opgeheven worden. Aanvanke lijk heeft het in de bedoeling gelegen de verhoogde spoorbaan door Leiden en het nieuwe Leidse station eind September in gebruik te nempn. De laatste weken zijn echter enkele verzakkingen opgetreden in de verhoogde spoordijk. De president-direc teur van de spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander, heeft zich Vrijdag op de hoogte ge steld van deze verzakkingen en medege deeld dat de ingebruikneming van de verhoogde baan voorlopig is uitgesteld. Aan het Delftse Laboratorium voor Grond mechanica is opdracht gegeven een bodem onderzoek in te stellen. Van de resultaten van dat onderzoek zal afhangen wanneer de verhoogde baan door Leiden in gebruik kan worden genomen. De Nederlandse Spoorwegen willen op deze belangrijkste lijn van het net geen enkel risico nemen. De Montesquieu: Geestigheid bestaat in het zien van de overeenkomst tussen verschil lende dingen en het verschil tus sen gelijksoortige. Zeer binnenkort zal de vierde pont in Velsen uit de vaart worden genomen. De definitieve datum kan op dit ogenblik nog niet worden bepaald. Naar aanleiding van ae verkeerswaarnemingen van vorig jaar zal een beslissing worden genomen. Blijkt overigens, dat het verkeer in de komende weken zeer intensief blijft, dan wordt de vierde pont nog enige tijd.in dienst gehou den, ofschoon de verlenging toch maar van korte duur kan zijn. Voorts vernemen wij dat er momenteel hard gewerkt wordt aan de uitwerking van de plannen inzake de bouw van aanleg steigers, voor een zogenaamde Donau-pont, die hopelijk in het voorjaar van 1953 in de vaart zal komen. Het is de bedoeling dat het veer uitsluitend auto's gaat overzetten. Decoratief hoekje van de Internationale Dahliatentoonstelling te Hillegom in de Nieuwe Bloembollenbeurs. HANNOVER (D.P.A.) Het bestuur van de Duitse nationaal-socialistische rijks- partij (S.R.P.) heeft te Hannover besloten de partij te ontbinden. De afgevaardigden der partü zullen in de staats- en federale parlementen als onafhankelijke leden werk zaam blijven. De ontbinding geschiedt op een tijdstip, waarop de West-Duitse fede rale regering de federale constitutionele rechtbank verzocht had de party als on grondwettig te verbieden. De uitspraak van hel hof wordt binnen enkele weken verwacht. De S.R.P. heeft haar bolwerk in de Noord-West-Duitse staat Neder-Saksen, waar zij verleden jaar Mei bij de Saksische verkiezingen elf procent van het totaal dei- stemmen behaalde. Verleden maand werd een ernstige breuk in de partijleiding bekend, toen graaf Von Westarp, de voornaamste theoreticus dei- partij en haar leider in het parlement van Neder-Saksen, werd afgezet. Hij had zijn mede-leiders beschuldigd van „coquetteren met Oost-Duitsland" en van een plan on dergronds te gaan werken indien de partij zou worden verboden. Volgens een woordvoerder van de West- Duitse sociaal-democratische partij bete kent de ontbinding van de S.R.P. niet nood zakelijk dat zij haar politieke activiteit ook zal staken. De S.P.D. beschouwt dit besluit als een camouflagemaatregel, aldus deze woordvoerder. Te Detmold in Westfalen zijn Donderdag en Vrijdag volgens mededelingen van de politie negen functionarissen van de S.R.P. gearresteerd. Zij worden verdacht van po gingen om een S.R.P.-congres te organise ren onder de dekmantel van een „nationale volksbetoging". Uit een onderzoek was ge bleken, aldus de politie, dat bijna alle ver antwoordelijke organisatoren van deze be toging S.R.P.-leden waren. Volgens de secretaris van het bestuur der S.R.P., Fritz Heller, die het besluit bekend maakte, besloot men tot ontbinding „met het oog op de verantwoordelijkheid van de hart en ziel op de plannen voor de droog legging van Walcheren. Begin 1946 keerde ir. Tromp bij Philips terug. Hij wijdde zich allereerst aan de wederopbouw van de door de bombarde menten in 1944 zwaar beschadigde fabrie ken en daarna aan de opbouw van het in dustriële apparaat voor de hoofdindustrie- groepen. Thans staan alle technische activi teiten van Philips onder zijn toezicht. Zaterdag 20 September des morgens om 11 uur zal ir. Tromp gehuldigd worden in de schouwburgzaal van het Philips Ont spanningsgebouw. Daarna bestaat er ge legenheid hem te feliciteren. partijleiding voor het leven en het eigen dom der leden". Ledenlijsten, die door het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen in beslag waren geno men, waren op de een of andere ma nier in Oost-Duitsland terechtgekomen, waar zij waren aangetroffen in de „lijst van klasse-vijanden" van de Oost-Duitse veiligheidsdienst, aldus Heller. Een be stuurslid van de S.R.P. was onlangs naar Berlijn geweest om dit te onderzoeken en had het bevestigd. Het weer in ons land wordt nog steeds beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat zich reeds meer dan een week ten Westen van Schotland bevindt. Langs de Oostflank van dit hogedrukge- bied stroomt voortdurend koude lucht over Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in een groot gedeelte van Europa de tem peraturen beneden normaal blijven. Aangezien er nog geen tekenen zijn, die op een spoedige weersverandering wijzen, moet men er op rekenen, dat het vrij koude weer de eerstkomende dagen blijft aan houden. Daarbij blijven de neerslagkansen aanvankelijk nog klein, zodat Zondag op de meeste plaatsen droog weer verwacht mag worden. OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. overigens wisselende bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 14 September Zon op 6.13 uur, onder 18.57 uur. Maan op 0.33 uur, onder 17.23 uur. 15 September Zon op 6.14 uur, onder 18.55 uur. Maan op 1.46 uur, onder 17.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 September Hoog water: 11.11 en 23.54 uur. Laag water: 6.12 en 18.49 uur. Zondag 14 September Hoog water: 12.40 uur. Laag water: 7.41 en 20.17 uur. Maandag 15 September Hoog water: 1.13 en 13.49 uur. Laag water: 9.03 en 21.29 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1