Machtige AFL-vakverbond gaat zijn keuze bepalen Het plan-Eden vandaag in de Straatsburgse Assemblée Weerbericht Machtige atoomversneller maakt grote stap der wetenschap mogelijk Haarlems Dagblad Naguib zet vaart achter zuivering en hervormingen Mossadeq sprak 35 uur met de Sjah Mr. M. de Nerée tot Babberich secretaris- Weinig optimisme over mogelijkheid van samengaan met Schuman-gemeenschap Mr. D. U. Stikker ambassadeur te Londen De verdediging van het Midden-Oosten Zinken cent gaat uit de circulatie Indonesië wil overleg met Holland hervatten Het woord is aan Weer onrust in kamp op Koje Nieuw beroep uit India op de grote mogendheden Botsing in Den Hulst 1 dode; 2 gewonden De Amerikaanse presidentsverkiezingen Schuman-parlement Opzienbarende ontdekking Amerikaans-Russische wrijving in Frankfort De Paus over oorlog en eenheid Fokker-verkeersvliegtuig voor 28 passagiers Bromfietser in kanaal geslingerd en verdronken 67e JAARGANG No 57 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 296e JAARGANG 217 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behop Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Reuter). Afgevaardigden van het grote Amerikaanse A.F.L.-vakverbond zijn heden te New York bijeengekomen. Zij zul len zich vermoedelijk voor een der beide candidaten voor het Amerikaanse presi dentschap uitspreken. Dit zou de eerste maal zijn dat de A.F.L.. waarbij meer dan acht millioen Amerikaanse arbeiders zijn aangesloten, officieel stelling zou nemen bij presidentsverkiezingen. De afgevaardigden zullen geen beslissing nemen vóór zij beide candidaten voor het Amerikaanse presidentschap hebben horen spreken. Eisenhower zal de A.F.L.-afge- vaardigden Woensdag en Stevenson vol gende week Maandag toespreken. In een onderhoud met verslaggevers heeft A.F.L.'s voorzitter Green te kennen gegeven dat de 752 afgevaardigden, die de ruim acht millioen A.F.L.-leden vertegen woordigden, hun keuze in sterke mate zul len laten bepalen door het standpunt dat Eisenhower en Stevenson (en hun partijen) innemen jegens de „gehate Taft-Hartley- wet op de beslechting van arbeidsgeschil len". Het is bekend dat de democratische partij en haar candidaat Stevenson deze wet willen opheffen, terwijl de republikei nen, met inbegrip van Eisenhower, haar willen handhaven. Nieuw partijbestuur De voorzitter van het bestuur der Ame rikaanse Republikeinse partij heeft Zater dag meegedeeld, dat een nieuw partijbe stuur is gevormd. Acht van de vijftien be stuursleden zijn aanhangers van Eisen hower, zes bestuursleden waren indertijd voor benoeming van Taft tot republikeins candidaat en een bestuurslid was „officieel" onpartijdig. Waarschuwing aan Stevenson De democratische senator Russell (Geor gia) die indertijd als nummer drie op de lijst van democratische candidaten stond, heeft Stevenson gewaarschuwd, dat hij in Wafd haalt bakzeil De nieuwe regering van Egypte zal met spoed processen beginnen tegen de onge veer zestig politieke leiders, die een week geleden zijn gearresteerd, „ten einde de politieke atmosfeer zo spoedig mogelijk te zuiveren en de voorbereidingen te treffen voor zuivere en eerlijke verkiezingen," aldus is officieel te Cairo bekend gemaakt. Tot de te Cairo en Alexandrië gearres teerden behoren twee voormalige minister presidenten, drie prinsen, een dozijn ex- ministers en verschillende andere vooraan staande personen. Leiders van de Egyptische arbeiderspartij hebben besloten hun voorzitter, Abdel Ha- mid Hakk, te vervangen. Tot president is thans benoemd Abdel Aziz al Misri, die bij de organisatie van de „bevrijdingsbatal jons" tegen de Engelse troepen in de Suez- kanaalzöne de vorige winter een belang rijke rol heeft gespeeld en in de vorige oorlog sterk pro-Duits was. De ere-president van de partij, de rijke prins Abbas Halim, is de vorige week Zon dag gearresteerd. Grondwetsherziening Naar AFP uit Cairo meldt, wordt de vor ming van een commissie van dertig per sonen voorbereid, die een ontwerp voor een nieuwe Egyptische grondwet zal moeten opstellen. De commissie zou worden samen gesteld uit juristen. Volgens gewoonlijk goedingelichte kringen in Cairo zou de regering-Naguib besloten hebben geen ge noegen te nemen met een eenvoudige her ziening van de huidige grondwet. Men zou tot een algehele herziening willen komen. Voorts meent men in goedingelichte krin gen, dat alle tegenstand van dé1 Wafd- partij tegen de zuiveringsbeweging van het leger is gebroken. Buitenlands beleid De Egyptische regering zal voorts bin nenkort vijf commissies instellen, waarin hoge beambten zitting zullen hebben die tot taak zullen krijgen nieuwe richtlijnen vast te stellen voor de door Egypte te volgen buitenlandse politiek. Er zal onder meer aandacht worden geschonken aan het Brits-Egyptische geschil, het vraagstuk van de Soedan, de betrekkingen tussen Egypte en Israel en de verdediging van het Midden-Oosten. Belangrijke bekend waking verwacht Minister-president Mossadeq van Perzië heeft Zondag volgens AFP in Teheran een onderhoud van 3uur met de Sjah gehad. Men verwacht een belangrijke bekendma king, daar Mossadeq gewoon is, de souve- rein van te voren op de hoogte te stellen van zijn plannen, hetzij door tussenkomst van een minister, hetzij persoonlijk, wan neer het om belangrijke aangelegenheden gaat. Ongeregeldheden Volgens berichten uit Koerdistan in Noord-West-Perzië zijn aldaar ongeregeld heden uitgebroken tussen twee stammen, de Sandatmille en de Wandatmille. Politie en soldaten, die trachtten tussenbeide te komen, werden aangevallen. De relletjes ontstonden toen getracht werd Mossadeqs recente agrarische her vormingen, om het aandeel van pachters in de oogst met 20 procent te verhogen, in te voeren. Reeds eerder waren de oogsten ten dele in brand gestoken in het gebied van Koerdistan. Voorts zijn elf personen om het leven gekomen en zeven gewond in de na bijheid van Sjiraz in Zuid-Perzië, waar ook een vete was tussen twee stammen, de Kasjgais en de Sjahbazi. de Zuidelijke staten stemmen zal verliezen „als hij zijn beweging naar links voort zet". „Geen oorlogspraat" De „New York Times" heeft Zaterdag minister Acheson beschuldigd van „ver draaiing" van de betekenis van Eisen howers redevoering, waarin deze zijn wens uitsprak om „de volken achter het ijzeren gordijn te bevrijden." Volgens de „New York Times" bestaat er geen rechtvaardi ging voor de verklaring, dat „Eisenhowers poging om de hoop van gevangen volken te versterken, zoals president Truman het noemde, oorlogspraat is.". Mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich, commies-griffier van de Tweede Kamer, is benoemd tot secretaris van de verenigde vergadering van het Schuman-parlement. Mr. De Nerée tot Babberich is een schoon zoon van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. NIEUWE POOLSE AMBASSADEUR IN MOSKOU Naar Radio-Warschau meldt is de Poolse ambassadeur in de Sovjet-Unie, dr. Jasinski, op eigen verzoek wegens gezondheidsredenen ontslag verleend. Hij zal worden vervangen door Waclaw Le- witowski. STRAATSBURG, (ANP) De vraag of de zich vormende „kleine Europese ge meenschap" zich zal plaatsen onder het door 15 naties geschraagde dak van de Raad van Europa is de belangrijkste die behandeld zal worden in de vanavond be ginnende herfstzitting van de Straats burgse Raadgevende Vergadering. Minis ter Eden is Zondagmiddag in Straatsburg aangekomen om voor de honderdtweeën dertig leden van de vergadering opnieuw een pleidooi te houden voor een regeling in de kolen- en staalgemeenschap, de ko mende defensiegemeenschap en in de toe komst nog te vormen unie binnen het or ganieke verband van de bestaande raad der 15 naties. Het plan-Eden was reeds in de voor jaarszitting het voornaamste punt der be sprekingen en sedertdien heeft de politieke commissie van de vergadering er steeds aandacht en papier aan gewijd. Hij heeft formules opgesteld die een samengaan van de zes naar confederatie strevende landen en de overige negen leden van de raad mogelijk zouden moeten maken. De be sprekingen worden in Straatsburg over het algemeen met weinig optimisme tegemoet gezien, nu 'een aantal van de door de po litieke commissie met betrekking tot de kolen- en staalgemeenschap opgestelde eisen niet vervuld is, en deze haar hoofd zetel buiten Straatsburg heeft gevestigd en haar apparaat geheel en al onafhankelijk van de raad opbouwt. De president van het gezagsorgaan der kolen- en staalge meenschap, Monnet, heeft in de afgelopen week in Straatsburg al doen uitkomen, dat hij niets voelt voor pogingen om deze beide organen te vermengen en dat hij het zeker voorlopig bij losse banden wil laten. De politieke commissie van de Raad van Euro pa heeft blijkens een door de Nederlandse afgevaardigde mej. dr. M. A. M. Klompé opgesteld rapport geen twijfel gekoesterd over de draagwijdte van het Britse plan om de Raad als centrum van alle Europese eenheidspogingen te laten voortbestaan. Zij heeft de voorstellen van Eden opgevat als conditio sine qua non voor de voortzetting van de Britse steun aan de Europese ge meenschappen en in het bijzonder aan de vorming van een politiek gezag over deze landen. Zij heeft er ook geen doekjes om gewonden dat de principiële aanvaarding van het Britse voorstel nog sterke me ningsverschillen verbergt en in elk geval nog niet door concrete afspraken wordt gestaafd. De commissie heeft echter de overtui ging dat de kwestie der Britse samenwer king een zaak van te groot belang is om door een „leeg compromis" te worden op gelost. President Francois de Menthon, Spaak, mej. Klompé en een aantal andere afge vaardigden hebben een nieuw debat ge vraagd over de vorming van een politieke gemeenschap. Dit debat gaat parallel lopen met. dat in de ad hoe vergadering van 87 „klein-Europeanen". die vandaag zou wor den geïnstalleerd. De besprekingen over de vorming van Europa's eenheid zullen in deze bijeenkomst worden geplaatst tegen de achtergrond van het Frans-Duitse ge schil over het Saargebied. De voortzetting van de onderhandelingen tussen Bonn en Parijs, waartoe de ministers in Luxem burg besloten, heeft deze keer niet geleid tot de afvoering van de Saarkwestie van de agenda. Het gebouw van de Raad van Europa, waar de zitting van de Europese Raad vandaag begonnen is. Het parlement van de kolen- en staal gemeenschap heeft Zaterdag te Straats burg zijn eerste zitting beëindigd, doch de leden komen vandaag opnieuw bijeen als een vergadering ad hoc. In grote meerder heid heeft het parlement namelijk beslo ten reeds vandaag in een tot 87 leden uit gebreide formatie bijeen te komen om het werk aan een politiek statuut voor Europa te beginnen. De vergadering nam Zaterdag voorts met grote meerderheid een motie aan, waarin nadruk wordt ge legd op de wens om de nauwst mogelijke banden tot stand te brengen tussen de toe komstige politieke gemeenschap en de Raad van Europa. NEW YORK, (Reuter). De natuur kundige medewerker van de „New York Times", William L. Laurence, schrijft dat atoomgeleerden in het nationale laborato rium Brookhaven (V.S.) een ontdekking hebben gedaan, die „de opzienbarendste is sinds de ontdekking van de splitsing van uranium". Laurense schrijft in zijn blad, dat een groep natuurkundigen een nieuwe methode heeft ontdekt, die het bouwen van een accelerator (versneller) van groote capa citeit mogelijk maakt. Deze zou een ener gie van honderd milliard electron-volt kunnen voortbrengen. De krachtigste die thans bestaat kan 2.3 milliard electron- volt opwekken. Dr. Leiand J. Haworth, directeur van het laboratorium Brookhaven op Long Island, heeft de feiten van de ontdekking bevestigd, maar er de nadruk op gelegd, dat men op het ogenblik niet overweegt een dergelijke, versneller te bouwen. „De nieuwe, krachtige versneller zal, naar verwacht wordt, leiden tot nieuwe kennis van de stoffelijke wereld, haar sa menstelling, oorsprong en toekomst", alc.us Laurence: „Als de nieuwe versneller ge bouwd wordt, en dat zal ongetwijfeld ge beuren, zal de mens voor het eerst in staat zijh protonen en neutronen en ook elec- trdnen en mesonen, de voornaamste bouw stoffen van het stoffelijk universum, op groote schaal voo; te brengen". Laurence geeft de volgende verduidelij king: „De atoomversnellers van de ver schillende typen cyclotronen, synchrolronen en betatronen zijn de machtigste werktui gen van de mens cm door te dringen in de mysteries van de atoomkernen, waarin meer dan 99 procent van de stof en de energie van het stoffelijke universum zijn geconcentreerd. In deze versnellers worden atoomdeeltjes, voornamelijk electronen en protonen, tot uiterst grote energie versneld door deze met bepaalde tussenpozen elec- trische „zweepslagen" te geven wanneer zij hun cirkelvormige baan beschrijven in een krachtig magnetisch veld. Elke electrische slag verhoogt de energie van het deeltje, evenals een kind op een schommel na elke duw hoger gaat". Hij voegt hieraan toe, dat het eerste cy clotron in 1932 de atoomdeeltjes geen gro tere ernergie gaf dan een millioen electron- volt. Tegen het einde van de oorlog was dit opgevoerd tot 300 millioen. Pas in 1952 kwam men tot een milliard elektron volt. Dr. Haworth wilde niet zeggen hoeveel het nieuwe toestel naar schatting zou kos ten, maar volgens Laurence blijkt uit de reeds bekendgemaakte feiten dat het in vergelijking met het cosmotron van Brook haven slechts weinig extra materiaal zal eisen. Dit cosmotron kostte, met inbegrip van de behuizing, acht millioen dollar, al dus Laurence in een artikel in de „New York Times". Atoomluchtschip Dr. William W. Watson, professor in de natuurkunde en voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Yale universiteit, heeft Zondag verklaard dat binnen enkele jaren vliegtuigen in gebruik zullen worden genomen die door atoomkracht worden De oud-minister van Buitenlandse Zaken mr, D. U. Stikker is bij Koninklijk Besluit van 13 September benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Hof van Sint James te Londen. De Amerikaanse autoriteiten te Heidel- berg hebben de Sovjet-Russische opperbe velhebber in Oost-Duitsland verzocht, de accreditering van drie leden der Sovjet- Russische militaire missie te Frankfort in te trekken. Het zijn luitenant-kolonel At- kalof, kapitein Svintsof en soldaat Dokoe- tsjayef. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger wenst, dat dit drietal de Ame rikaanse zóne van Duitsland verlaat. Dit verzoek is het gevolg van een Sovjet- Russisch verzoek, drie leden van de Ame rikaanse militaire missie uit Potsdam terug te roepen, die volgens de Russen in Augus tus verboden gebied betreden zouden heb ben. Na een nauwgezet onderzoek door de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa was deze aanklacht onge grond verklaard. Vrijdag protesteerde generaal-majoor Troessof, waarnemend Sovjet-Russisch stafchef, bij het Amerikaanse legerhoofd kwartier tegen „de onwettige" blokkade van het gebouw der Sovjet-missie te Frankfort door Amerikaanse militaire po litie. Troessof eiste, dat „onwettig in be slag genomen documenten, toebehorende aan drie leden der missie", zouden worden teruggegeven. Paus Pius de Twaalfde heeft Zaterdag in Rome deelnemers aan een in Assisi ge houden katholiek congres, afkomstig uit West-Europese landen, toegesproken. De Paus schetste een geestelijk vredes- program voor de landen, die in de „koude oorlog" zijn gewikkeld en hij sprak zijn geloof uit in de vereniging van Europa als middel voor de vrede. „Vreedzame volken hebben, als zij wor den aangevallen, niet slechts het recht, doch ook de plicht zichzelf te verdedigen. Geen staat of groep van staten kan kalm politieke slavernij of economische onder gang aanvaarden", aldus de Paus. Hij waarschuwde echter, dat bij het weerstaan van een dergelijke aanval de gebruikte maatregelen „geheel en eerlijk moeten zijn aangepast aan de staat van vrede, die in strikt juridische zin tussen de aanvaller en de aangevallene heerst". „Het scheppen van instellingen om Euro pa te verenigen vooronderstelt een nieuwe beschouwingsgewijze van de betrekkingen tussen volken", aldus de Paus. „Helaas is deze vooronderstelling nog niet in werke lijkheid omgezet en bestaat de sfeer nog niet, zonder welke deze nieuwe politieke instellingen niet lang kunnen bestaan", zo voegde iui hieraan toe. De Fokkerfabriek is bezig met de ont wikkeling van twee prototypen van een tweemotorig 28-persoons verkeersvliegtuig met schroef-turbines dat in het bijzonder bestemd is voor de vervanging van de Dou glas DC-3. Deze nieuwe Fokker hoogdek ker van het type F. 27 zal de naam „Friend ship" dragen. Het is waarschijnlijk, dat nog een derde prototype ais vrachtvliegtuig, onder de naam „Freightship", op stapel zal worden gezet. aangedreven en met grote snelheid enorme afstanden zullen kunnen afleggen. De vol gende logische stap zou dan een luchtschip met straalaandrijving zijn, waarbij atomi- sche brandstof zou worden gebruikt. „Zulk een luchtschip zou zich in het heelal kunnen bewegen, waarbij voor waarts gerichte straalpijpen als remmen konden worden gebruikt. Het zou tot een kunstmatige satelliet van de aarde kunnen worden door op voldoende hoogte de mo toren eenvoudig af te zetten. Ook een reis naar de maan zou mogelijk zijn dank zij de langdurende atomische brandstof", al dus prof. Watson. In Washington verneemt A.F.P. dat de Verenigde Staten en Gmot-Brittannië bin nenkort een ontwerp voor instelling van een commando voor het Midden-Oosten zouden wilier lanceren. Men zou hopen dat dit ontwerp de goed keuring kan krijgen van de Arabische lan den, in het bijzonder van Egypte. Tussen Amerika en Engeland z.,u i-eeds in hoofdzaak overeenstemnr ig bestaan over de voornaamste punten van het ont werp: namelijk het opgeven van het vroe gere denkbeeld voor een commando voor het Midden-Oosten ten gunste van een ver dedigingsorganisatie voor die gebieden en het zo spoedig mogelijk ondernemen van nieuwe pogingen om de „Arabische wereld" lot medewerking te bewegen. Er zou echter verschil van mening be staan over de vraag hoe de Arabische lan den voor het plan moeten worden gewon nen. De Britten zouden met of zonder Ara bische medewerking een commandostelsel willen opzetten, de Verenigde Staten ech ter zouden menen, dat de Westelijke mo gendheden een fout zouden maken als zij de organisatie ter hand namen zonder deze landen. Sedert Maandag zijn niet-officiële be sprekingen over deze materie gevoerd tus sen Amerika. Engeland. Frankrijk, Turkije, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Met ingang van 15 September 1952 wordt de zinken cent, die uit de oorlog da teert, ingetrokken. Gelegenheid tot inwis seling tegen gangbare Nederlandse betaal middelen wordt gegeven van 15 September tot 15 December. Inwisseling kan geschie den bij de postkantoren, de bij- en hulp kantoren der posterijen en de poststations. Geldig blijven zowèl de bronzen cent van vóór de oorlog als de nieuwe bronzen cent. DJAKARTA (Aneta). De Indonesische minister van Voorlichting, de heer A Monu- nutu, heeft aan Aneta verklaard dat het in het voornemen van de regering ligt om de onderhandelingen met Nederland over de opheffing van de Unie en de kwestie Nieuw-Guinea te hervatten. Hij was ervan overtuigd, dat ook de Nederlandse regering hiertoe bereid is. Deze onderhandelingen waren geen nieuwe aangelegenheid, doch slechts een voortzetting van de enige maan den geleden afgebroken besprekingen. De minister wees hierbij op de houding van het vorige kabinet-Sukiman, dat steeds heeft getracht bij het oplossen van de vraagstukken de Unie en Nieuw-Guinea betreffende een „politiek van uitstel" te vermijden. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat het kabinet-Wilopo eenzelfde standpunt zal innemen. Wijnaendts Francken: Een adelaar in zijn vlucht belem meren is nog niet hem tot een huisdier maken. In opdracht van H. M. de Koningin heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. Beel, Zaterdagmiddag de buitengewone zitting der Ztaten-G ener aal in de vergaderzaal der Eerste Kamer gesloten. Minister Beel gaat het gebouw der Eerste Kamer binnen. TOKIO, (Reuter) Het commando voor de krijgsgevangenen der verbondenen deelt mee, dat op 12 September, 's avonds laat, twee pelotons van het Zuid-Kore- aanse leger een afdeling van het krijgs gevangenenkamp op het eiland Koje zijn binnengetrokken om daar de rust te her stellen. Acht krijgsgevangenen werden ge wond, van wie er later een in het hospi taal stierf. Van het strijdtoneel De pogingen van de verbondenen om Zondag „Vingerheuvel" te heroveren, zijn door de communisten verhinderd. Zelfs voor de vlammenwei'pers der Zuid- Koreanen zwichtten zij niet. Zondagoch tend waren zware gevechten van man tegen man aan de gang. Tweemotorige bommenwerpers van de vijfde luchtmachtgroep hebben opslag plaatsen te Poektsjong even ten Noorden van de 40ste breedtegi ad bij de Oost-, kust aangevallen. Ook verbindingswegen ziin gebombardeerd. Voor de tweede achtereenvolgende dag hebben geallieerde vliegtuigen doelen aan de Mandsjoerijse grens bestookt. Toestel len van vliegdekschepen hebben laagvlie gend een aanval gedaan op Haerjong. Ook Moesan, 13 km van de Sovjet-Russirche grens, is aangevallen. Superforten van bases in Okiwana en Ja pan hebben Zondagavond 100 ton bommen laten vallen op een grote munitieopslag plaats van de Noordelijken te Sopo. bij de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. „Vreedzame regeling in Korea dringende noodzaak Het bestuur van de Congrespartij in In dia, de regeringspartij, heeft te Indore met algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin een beroep op de grote mo gendheden wordt gedaan, in onderling overleg de vrees en de spanning, waaron der de mensheid gebukt gaat, weg te ne men. Deze resolutie is opgesteld door pre mier Pandit Nehroe in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Congrespartij. Aan de UNO wordt verzocht, zich krachtig met dit vraagstuk bezig te houden. Alle pogin gen dienden in het werk te worden gesteld om tot een bestand in Korea te komen, op dat de weg kan worden bereid voor een dringend noodzakelijke vreedzame regeling in het Verre Oosten. Een amendement om de leiders der grote mogendheden voor een conferentie uit te nodigen, werd ingetrokken nadat een af gevaardigde te kennen had gegeven, dat dit aan de Indiase regering moet worden overgelaten. De Congrespartij doet voorts in een an dere resolutie een „beroep op het geweten van de mensheid", om er op toe te zien. dat de „onderdrukking van de meerderheid in Zuid-Afrika" niet leidt tot een situatie die de wereldvrede in gevaar .brengt. Premier Nehroe, wiens buitenlandse po litiek door de partij door het aanvaarden der eerste resolutie goedgekeurd is, zeide, dat het streven der regering gericht is op „onafhankelijkheid, doch neutraliteit". India zou zich steeds aan de zijde van de vrede scharen. De wereld ziet zich geplaatst voor de keuze van samenwerking of einde loze, voor ieder land schadelijke, conflic ten, zo zeide hij. Iedere vorm van imperia listische expansie of overheersing vormt een vijand van de vrede en de menselijke vooruitgang. Op de weg langs de Dedemvaart te Den Hulst in Overijsel zijn Zon dagmiddag om ongeveer half vijf een bromfietser en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen. De berijder van de bromfiets, de ongeveer 18-jarige J. Kap- pert, werd over het stuur in het kanaal geslingerd. Een voorbijganger sprong hem na, maar kon het slachtoffer niet vinden. Later is K. opgedregd, waarbij bleek dat zijn levensgeesten reeds waren geweken. De berijder van de motor, de heer W. Knol uit Den Hulst, en zijn duo-passagier werden ernstig gewond. De heer Knol had een ernstige hersenschudding en zijn duo passagier, de heer E. Meulenbelt, kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd. Beide slachtoffers zijn naar een zieken huis te Zwolle vervoerd. AANHOUDEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verande ring in temperatuur. 16 September Zon op 6.16 uur, onder 18.53 uur. Maan op 2.58 uur, onder 17.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 September Hoog water: 1.13 en 13.49 uur. Laag water: 9.03 en 21.29 uur. Dinsdag 16 September Hoog water: 2.13 en 14.39 uur. Laag water: 10.06 en 22.23 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1