Belangrijke uitbreiding van Johan Enschedé en Zonen WEK DE GAL IN UW LEVER OP J.G. MARTIN ZONEN Rijkscontrole krijgt apart gebouw aan Bakenessergracht De radio geeft Dinsdag Minister De Bruijn nam afscheid van de K.A.B. PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ió het zo MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 2 Betaling abonnementsgeld per giro Bevrijdingsmonument te Maastricht DANS-ACADEMIE Vestiging van Nederlandse industrieën in Venezuela Kerkelijk Nieuws Prinses Wilhelmina was bij dienst in Delftse kerk Geen oplossing voor het „Ommelanden"-conflict Chr. Werkmeestersbond besloot tot opheffing Cosmische tijdrekening Het complex van de Grafische Inrichting Johan Enschedé en Zonen zal worden uit gebreid met een nieuw gebouw dat een inhoud van ruim twaalfduizend kubieke meter krijgt en dat verrijzen zal op een terrein aan de Bakenessergracht en de Nauwe Appelaarsteeg. Het is bestemd voor de Rijksdienst, die belast is met de controle op de aanmaak van post- en andere rijkswaarden, zodat deze dienst in de toekomst gescheiden zal wer ken van het eigenlijke productie-apparaat. Natuurlijk heeft de omstandigheid dat aan de Bakenessergracht gebouwd moest worden haar stempel gedrukt op de archi tectonische vormgeving die de ontwerpers, de samenwerkende bouwmeesters ir. C. Wegener Sleeswijk en IJsbrand Kok te Amsterdam, hebben voorgesteld. De bebouwing van de Bakenessergracht is kleinsteeds. Huizen van grote architec tonische waarden vindt men er niet veel meer en wat er uit vroeger tijd bewaard is gebleven is door een veranderde bestem ming gedenatureerd: woningen werden werkplaatsen en pakhuizen van betrekke lijk klein formaat. Uiteraard valt een dergelijke bebouwing niet te „bevriezen", noodzakelijkerwijs zullen er nieuwe gebouwen moeten komen op de plaats van de oude, maar men kan en moet daarbij zorg dragen dat het nieuwe past in de sfeer van het bestaande en tevens bijdraagt tot afwisselend straat beeld. Echter ook weer zo dat iedere nieuw bouw wordt gezien als een overgangs stadium naar het toekomstige aspect dat een bepaald stadsdeel zal vertonen. Daarbij is dus ook niet zozeer van be lang welke afmetingen het geheel van een nieuw complex zal krijgen, wel welke onderlinge verhoudingen er blijven bestaan met de oudere omgeving. Aanvaardbare oplossing Op die basis hebben de beide architecten een zeer aanvaardbare oplossing gevonden ten aanzien van het profiel van de gracht en de straatwanden. Men moest daarbij de eisen van de opdrachtgever en van de aesthetiek combineren, waarbij de eerste niet geschroomd heeft in het belang van de laatste concessies te doen. De heren Wegener Sleeswijk en Kok heb ben het ter beschikking staande, ongeveer duizend vierkante meter grote terrein ver deeld in twee stukken, waarop weliswaar één gebouw zal ven-ijzen, maar waarbij verschil bestaat tussen het gedeelte aan de Bakenessergracht en het deel dat meer achterwaarts ligt en aan de buitenzijde aan de Nauwe Appelaarsteeg grenst. Bij de voorzijde aan de gracht nu hebben de ontwerpers er duidelijk naar gestreefd een geleidelijke overgang naar de lagere bebouwing van de omgeving te handhaven, zowel naar de zijde van de steeg als naar de huizen die het eigendom van de Teyler Stichting zijn. De kern, liet hoogste gedeelte, is gelegd In drie trafeeën die worden uitgevoerd in partijen van bruinrode baksteen en vakken van grijsgele natuursteen. De trafeeën wor den bovendien bekroond door flauwe top gevels. ADVERTENTIE D xult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, ■wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Orgel. 12.00 Lichte muziek. Nationaal programma. 12.30 Nieuws. 12.45 Platen. 13.00 Reportage Opening Staten-Generaal. 13.10 Troonrede door Koningin Juliana, gevolgd door reportage van het vertrek van de Ko ningin. 13.40 Nederlandse liedjes en dansen. 14.10 Piano. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Het Koninklijk Instituut voor de Tro pen te Amsterdam, klankbeeld. 16.00 Dans muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Dansmu ziek. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Prome nade-orkest. 18.50 De Millioenennota, cause rie. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Orgel en piano. 19.40 Rondetafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling Troonrede. 20.30 Lichte muziek. 21.10 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.30 Disco-causerie. 22.15 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Amu sementsmuziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmu ziek. Nationaal Programma: 12.30 Nieuws. 12.45 Platen. 13.00 Reportage Opening Staten- Generaal. 13.10 Troonrede door Koningin Juliana, gevolgd door reportage van het ver trek van de Koningin. 13.40 Platen. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Curagao, toeristenoord in de Caraïbische Zee. 18.00 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole-orkest, koor en so listen. 18.52 Militaire reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Orkest en solist. (In de pauze: Dokter). 21.55 Gesprek in de trein, radiofantasie. 22.37 Pla ten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (Nationaal programma) 12.25—pl.m. 13.40 Prinsjesdag 1952. 20.15— pl.m. 21.45 Herhaling reportage uit 's Graven- hage. (onvoorziene omstandigheden voorbe houden). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.39 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Piano. 13.35 Platen. 13.45 Piano. 14.00, 14.45, 15.15, 16.00 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Jeugdgroepen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoor spel. 21.05 en 21.15 Platen. 21.30 Sopraan en piano. 22.00 Nieuws. 22,15 Lichte muziek. 22.45 Spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. Dit gedeelte bevat behalve de kelder vier /verdiepingen, te zamen ruim veertien meter hoog, dat is niet hoger dan de be kende trapgevel van nummer zeventig en zelfs lager dan sommige gebouwen aan de overzijde van de Bakenessergracht. Het fragment op de hoek van de steeg wordt niet hoger dan negen meter in overeen stemming met het huisje van schoenmaker Schiering op de andere hoek. De gevelbreedte is zestien meter. Efficiënter controle Het achterwaarts gelegen gedeelte telt een verdieping meer en wordt zeventien meter hoog. De gevelbreedte aan de steeg bedraagt 31 meter. Toch wordt ook dat geen monotone vlakte van steen en glas, want de zijwand aan de kant van de tuin van Teyler wordt onderbroken door het hoogopgaande smalle trappenhuis met liftkoker. Van de hoogste verdieping komt een luchtbrug naar het Gebouw 1928, waar postzegels, banderolles en dergelijke waar depapieren worden vervaardigd. Het zal dus in de toekomst zo wor den dat het blanco papier wordt af geleverd in het nieuwe gebouw aan de Nauwe Appelaarsteeg, dat het daar wordt opgeslagen, vervolgens via de luchtbrug de enige verbinding met het bestaande complex van Johez wordt afgeleverd ter bewerking en daarna langs dezelfde weg bedrukt terug komt. Expeditie, administratie en distri butiewerkzaamheden die geheel onder verantwoording van de zestig man per soneel van de Rijkscontrole vallen worden dus streng gescheiden van het productieproces. De luchtbrug wordt dus het centrale controlepunt, zowel voor de functiona rissen van de Grafische Inrichting als voor die van de rijksambtenaren. Bewerkelijke fundering De constructie is geheel van gewapend beton, waarop aan de buitenzijde, zoals gezegd, een bekleding van bak- en natuur steen wordt toegepast. De fundering alleen reeds vormt een om vangrijk werk. Weliswaar behoeft er niet geheid te worden, maar in plaats daarvan wordt een veenlaag weggegraven tot een diepte van viereneenhalve meter. Op de zandlaag die dan bloot komt uiteraard moet voor het graven een stalen damwand worden aangebracht wordt een gesloten vlak van gewapend beton gegoten waarop het gehele gebouw komt te rusten. Daar de ruimte om het gebouw niet toe reikend is zal de N.V. Albouw te Breda, die het werk in ongeveer een jaar hoopt te vol tooien, haar directieketen en dergelijke gebouwtjes ten dele boven het water van de Bakenessergracht moeten plaatsen. De Grafische Inrichting heeft de grond voor honderd jaar in erfpacht gekregen van Teyler. Na die tijd vervalt het gebouw aan de Stichting, maar Johan Enschedé zal daarna er toch gebruik van kunnen blijven maken. In deze regeling hebben de heren van Teyler tenslotte toegestemd omdat zij Enschedé als oer-Haarlems instituut ter wille wilden zijn. Het is bij Teyler namelijk niet gebrui kelijk dat eigendommen worden verkocht of op andere wijze in andere handen over gaan. Ook heeft men de voorwaarde gesteld dat de ramen van matglas zullen worden voorzien opdat geen oneerbiedige blikken in de tuin van de stichting zullen worden geworpen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. In een Zaterdag te. Utrecht in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen ge houden buitengewone vergadering heeft de Katholieke Arbeiders Beweging afscheid genomen van haar tot minister benoemde voorzitter, de heer A. C. de Bruijn. De heer De Bruijn is sinds 1925 verbonds voorzitter geweest. „Nu hij na 27 jaar zijn voorzittershamer heeft neergelegd, kunnen wij getuigen, zo zei de heer J. W. van den Akker, waarnemend voorzitter van de K.A.B., „dat de keuze van toen een goede is geweest." Het verbond heeft de voorzit ter gekregen, die het nodig had, een voor zitter, die de eenheid binnen de beweging heeft weten te vestigen en te behouden. Gedurende de bezettingsjaren bleef de heer De Bruijn werken voor een Katho lieke Arbeidersbeweging, die na de bevrij ding een belangrijke taak zou hebben te vervullen. Het stond voor hem vast, dat er nauwe samenwerking moest komen tussen de vakcentrales en deze is er nu in de Raad van Vakcentralen. Voorts was hij van mening dat werkgevers, arbeiders, boeren en middenstanders de handen moesten in eenslaan om het uitgeplunderde land te kunnen herbouwen. Dat is verwezenlijkt in de Stichting van de Arbeid. Vóór alles was hij ervan overtuigd dat er een op christe lijke grondslagen gebouwde organisatie moest komen voor 't bedrijfsleven. De wet telijke basis daarvoor is thans gelegd in de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie. De eerste minister van de P.B.O. in Nederland is de heer A. C. de Bruijn." Nadat minister De Bruijn namens de K.A.B. een ameublement was aangeboden, spraken nog vele vertegenwoordigers van K.A.B.-instellingen hun grote waardering uit voor de door de thans afgetreden voor zitter verrichte arbeid. Minister De Bruijn zei in zijn afscheids woord dat de katholieke arbeidersbeweging zijn leven had gevuld. Hij uitte zijn erken telijkheid en dankbaarheid voor het feit, dat de K.A.B. hem op een reeks verant woordelijke posten heeft geplaatst en voor de daarbij ontvangen medewerking. De heer De Bruijn zag in zijn benoeming tot minister de erkenning van de emanci patie van de arbeiders en het opklimmen van het aanzien van de K.A.B. tot een zo danige hoogte dat men uit haar kringen mi nisters benoemt. Dat houdt naar zijn mening beloften in voor de toekomst, be loften die tot bezinning moeten leiden, ge lijk heel het politieke aspect van Nederland tot bezinning dient te leiden. Hij zei zijn best te zullen doen de belangen van ons volk te dienen en zijn zo nauw aan de K.A.B. verbonden verleden nimmer uit het oog te verliezen. In de namiddag was er een receptie in het Jaarbeursrestaurant, waar velen van de oud-voorzitter afscheid kwamen nemen. Onder zeer grote belangstelling is Zaterdag te Maastricht het bevrijdingsmonument onthuld. Onder meer loaren de minister van Oorlog, ir. C. Staf, en de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, Selden Chapin. aanwezig. Ook de commandant van het regiment, dat acht jaar geleden Maastricht bevrijdde was tegenwoordig. Acht jaar nadat Amerikaanse troepen Maastricht bevrijdden is in de Limburgse hoofdstad een bevrijdingsmonument van de Limburgse kunstenaar Charles Eyck onthuld. Daarbij waren onder anderen aan wezig de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, Amerikaanse leger-, marine- en luchtvaartattachés, verder de minister van Oorlog, ir. C. Staf. de Com missaris der Koningin in de provincie Lim burg, mr. dr. F. Houben, mgr. dr. J. Hans- sen, co-adjutor van de bisschop van Roer mond, de commandant van het Amerikaan se regiment, dat op 13 September 1944 Maastricht bevrijdde. Generaal-majoor b.d. J. Bongers, voor zitter van het comité dat de oprichting van het monument heeft voorbereid, sprak een inleidend woord waarna minister Staf het monument onthulde. Onder trompetgeschal rezen daarna de Amerikaanse en Nederlandse vlaggen aan de vlaggemasten bij het monument om hoog. De Maastrichter Staar zong daarna het Amerikaanse en het Nederlandse vols- lied. In een toespraak zei minister Staf dat het monument een nationaal gedenkteken is omdat het is opgericht voor alle geval lenen in de strijd voor de bevrijding van ons land. Hij getuigde van de dankbaarheid van het Nederlandse volk voor de Ameri kaanse offers bij r bevrijding. Na de minister spraken de Commissaris der Koningin en de Amerikaanse ambassa deur. Generaal Bongers droeg daarna het mo- ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Anno 1875) 11—12 uur y 14—17 uur Inlichtingen Inschrijving j 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagehelstraat 29 Telefoon 108G6 De Nederlandse Antillen en Nederland onderzoeken de mogelijkheid in Venezuela Nederlandse industrieën te vestigen. Ne derland zou de technische kennis, de des kundige leiding en de machines leveren. De financiering zou geheel of ten dele ge schieden door bankinstellingen in de Antil len. Zo mogelijk zullen uit de Antillen tevens werkkrachten worden betrokken. De mogelijkheid bestaat ook, dat een deel van het benodigde kapitaal van Nederland uit beschikbaar wordt gesteld Het is de be doeling in Venezuela kleinere industrieële ondernemingen te vestigen. Indien hiervoor in Nederland een onderneming belangstel ling heeft, kan zij daarvan mededeling doen aan het ministerie van Economische Zaken. Met de Venezolaanse regering is over deze aangelegenheid nog geen officieel con tact opgenomen. Men verwacht echter van die zijde alle medewerking, omdat Vene zuela industrialisatie op zo breed mogelijke basis wenst. Geref. kerken Aangenomen naar Oostwold (Gld.): J. C. Baumfalk, cand. te Metslawier. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar New Westminster (Can. Ref. Church): W. W. J. van Oene te Schiedam. Baptisten gemeenten Aangenomen naar Hoogezand: C. van Wier te Alkmaar. Gistermiddag heeft Prinses Wilhelmina in Delft een dienst bijgewoond in de Waal se Kerk, die na gedeeltelijk te zijn geres taureerd weer in gebruik is genomen. De Waalse Kerk, die deel uitmaakt van het voormalige Sint-Agathaklooster (het tegen woordige Prinsenhof), was hofkerk tijdens het verblijf van Pi-ins Willem van Oranje in Delft. De dienst wercl geleid door de predikant van de gemeente, ds. R. F. Le Gras. In zijn predikatie bracht spreker de opbouw van Sion, die in psalm 102 ge noemd wordt, in verband met de restauratie van het kerkgebouw. Als president van de vereniging van Waalse gemeenten in Ne derland voei-de tenslotte ds. G. Forget uit Den Haag het woord. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en diens echtgenote waren ook aanwezig. ADVERTENTIE Op 17 September zullen door de garni zoenscommandant van Amsterdam, kolonel J. K. H. cje Roo van Alderwerelt, in Bellevue te Amsterdam aan de nabestaanden van in de oorlog of in Indonesië gesneuvelde mili tairen uit Amsterdam, door de minister van Oorlog en Marine getekende oorkonden wor den uitgereikt. c 43. Panda en Jolliepop hadden goed hun best gedaan. Zij hadden het dek met groe ne zeep geschrobd, knopen in de touwen gelegd, die zó stevig waren, dat het mes er aan te pas moest komen om ze los te krijgen; kortom, hun wil was goed, ook al werden zij niet steeds door de andere zee lui gewaardeerd Dat zij na al deze ver moeiende bezigheden een rustig plekje zochten om eens op hun gemak de schat kaart te bestuderen zou dan ook niemand hen kwalijk nemen.... behalve de heer Teutbel. Deze verstekeling was juist uit zijn schuilplaats geslopen om weer een poging te wagen zijn kostbare kaart terug te krijgen en toen hij de twee met zijn kaart in het oog kreeg, wierp hij hen wei nig tedere blikken toe. „Ha", mompelde hij, „daar zijn die dorre landrotten, die kaart- dieven! Nu zullen ze merken, dat Teutbel zich niet bestelen laat!" En onhoorbaar sloop hij nader. Zich van geen gevaar of kwaad bewust hadden Panda en Jolliepop zich intussen op een rustig plekje neerge zet. „Wat betekenen toch al die kruisjes en lijntjes?", vroeg Panda, de kaart nieuws gierig bekijkend. „Wel, mijnheer Panda", antwoordde Jolliepop, „ongetwijfeld geven die herkenningstekens aan met behulp waarvan de schat gevonden kan worden". Zou je daarmee dus direct de plaats van de schat kunnen vinden?", vroeg Panda hoopvol. „Humehdirect? Dat is misschien wat optimistisch gesteld, als ik zo vrij mag zijn dit op te merken", ant woordde Jolliepop. „Uiteraard moeten wij ons eerst op het betreffende eiland bevin den alvorens wij de betekenis der tekens nader kunnen toetsen. Momenteel kunnen wij dus nog niet zien welke moeilijkheden ons boven het hoofd hangen". Maar hier in vergiste Jolliepop zich. Indien hij had opgekeken, had hij direct kunnen zien, wat hen boven het hoofd hing. nument over aan de burgemeester van Maastricht. Des avonds werd bij het monument het bevrijdingsvuur ontstoken met een fakkel, die door estafettelopers van Caen in Nor- mandië naar Maastricht was overgebracht. Voor het conflict, dat gerezen is aan de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen, is geen oplossing gevonden. Meer dan drie weken wordt thans door 171 arbeiders, die allen door de directie ontslagen zijn, gestaakt. De fabriek moest omschakelen op melk poederbereiding, waardoor volgens de di rectie de vooruitzichten van dien aard zijn dat men besloot de fabriek te verkopen en de coöperatie te liquideren. Aan een eventuele koper zal de voor waarde worden gesteld dat de fabriek slechts verkocht kan worden, als geen der stakers in dienst wordt genomen. Nadien riep het College van Rijksbemiddelaars de partijen bijeen voor informatieve bespre kingen. De voorzitter van dit college heeft ver geefs gepoogd de partijen tot elkander te brengen. Zijn voorstel was als basis voor zijn bemiddelingspogingen partijen te ver zoeken geen rancunemaatregelen te nemen. De Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond verklaarde zich hiertoe bereid. Van de zijde van „De Ommelanden" voelde men niet voor dit voorstel. De directie deelde mede, dat het voorstel niet te aan vaarden was, omdat men de stakers niet weer kan aannemen, niet alleen terwille van de arbeidsvrede, maar ook omdat men geen werk voor hen heeft. Het N.V.V. wil, zo zei de directeur van „De Ommelanden", dat men de stakers weer aanstelt en ze dan zo nodig laat afvloeien. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Groningen zou hiertoe toestemming verlenen, waardoor bereikt werd, dat de ontslagen arbeiders onder de sociale voorzieningen vallen. De directie van „De Ommelanden" vond dit niet fair. De directeur van „De Ommelanden" ver klaarde dat ook al zou de fabriek worden lamgelegd, dit nog lang niet het faillisse ment van de coöperatie betekent. Tijdens een buitengewone algemene ver gadering, die te Utrecht werd gehouden, heeft de Nederlandse Christelijke Werk meestersbond besloten zich te ontbinden en een fusie aan te gaan met de Nederlandse Vereniging van Christelijke Kantoor- en handelsbedienden en de Nederlandse Ver eniging van Christelijke Technici, welke beide organisaties reeds eerder besluiten in deze richting hadden genomen. Voordat dit besluit genomen werd is uit voerig gesproken over de vraag, of het in de vorige vergadering wel juist was ge weest, er van uit te gaan dat een dergelijk besluit 2/3 der geldige stemmen moest ver werven. Na stemming bleken 61 stemmen vóór de opheffing en fusie te zijn en 31 er tegen. De voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert, constateerde hierna, dat de minderheid opnieuw niet bereid is zich te voegen naar de meerderheid. Het ging nu slechts om 1/3 stem. Een afgevaardigde van de afdeling Maas sluis, die tegen gestemd had, achtte het on juist dat 1/3 stem de doorslag zou geven. Dit standpunt bleek door enkele andere af delingen gedeeld te worden. Daarop ver klaarde de afdeling Schiedam, die tegen gestemd had zich bereid haar 3 stemmen tegen te wijzigen in 3 stemmen vóór, waar door het voorstel van het bestuur dus een meerderheid behaald had van 64 tegen 28 stemmen, zodat dus besloten was tot op heffing en fusie. Noodweer. In het Alpengebied van Noord- Italië hebben regen, hagel en wind Za terdag op verscheidene plaatsen aard verschuivingen veroorzaakt. De Bren- nerpas en tientallen andere wegen zijn versperd. In vele dorpen is men bezig de oevers van de bergslroomen te ver sterken, die sterk gezwollen zijn. Hoger in de bergen zijn lawines waargenomen. In Tyrol ligt de sneeuw boven 1500 meter tien lot dertig centimeter hoog, hetgeen voor dit jaargetijde zeer onge woon is. Het autoverkeer over de Arl- bergpas is gestremd. Ook de wegen naar de Brennerpas zijn niet meer berijd baar. Lift. Zaterdag hield te Hasle op Bornholm voor een groentenwinkeltje een grote blauwe Cadillac stil met de Deense ko ning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte trots de zoon van de groen tevrouw, Gudmund Jensen, een lid van de bemanning van het koninklijke jacht „Dannebrog". De koning had de zee man, die het weekeinde thuis ging doorbrengen, mee laten rijden. Koning Frederik en koningin Ingrid vertoeven op het ogenblik op Bornholm voor het bijwonen van de oefening „Main Brace". Overdreven. De berichten over het optre den van geheime genootschappen in Kenia (Afrika) zijn schromelijk over dreven, aldus heeft de Britse commis saris voor Afrikaanse aangelegenhdeen Davies in Londen meegedeeld.. „Van terreur is mij niets bekend. Er is een ondermijnende stroming en er zijn be paalde moeilijkheden geweest, doch die zijn beperkt gebleven tot een klein ge bied en het is niet zo ernstig als dag- bladberichten meldden", aldus Davies. Davies is naar Londen gekomen om besprekingen te houden over het ne men van maatregelen ter bestrijding van misdaad en ondermijnende activi teit in de Kenia-kolonie. Bacteriën. Volgens Radio-Peking heeft een „internationale wetenschappelijke com missie" na een onderzoek van twee maanden bevestigd, dat de A.merikaanse strijdkrachten in Korea bacteriologi sche wapens hebben gebruikt tegen Noord-Korea en Noord-Oost-China. Ge noemde commissie was ingesteld door het „wereldvredescongres" te Stock holm. Bekentenis. Negen functionarissen van da ontbonden West-Duitse socialistische rijkspartij (S.R.P.), die Vrijdag waren gearresteerd, hebben volgens de politie bekend, getracht te hebben een orga nisatie op te zetten voor het voortzet ten van het werk der S.R.P. De man telorganisatie zou de naam „nationale volksbeweging" hebben gekregen. Vliegtuigbotsing. Een Noorse „Thunderjet"- straaljager, die deelnam aan de oefe ning „Main Brace", is Zaterdag ten Noorden van Oslo neergestort na een botsing met een ander vliegtuig. De pi loot kwam om het leven. Staal. Liet West-Duitse persbureau D.P.A. heeft Zaterdag meegedeeld, dat de staalproductie van Oost-Duitsland dreigt terug te lopen ten gevolge van een zware ontploffing in een cokes- fabriek in Lauchhammer in Saksen in het begin van deze maand. Een ploeg baas, Guenter Ollendorf- zou, verdacht van sabotage, zijn gearresteerd. Burgerrecht. Zondag is in Malakka de nieuwe wet op het burgerrecht van kracht geworden, waardoor 72 procent der bewoners automatisch burgerrecht verkrijgt, te weten ongeveer zestig pro cent der Chinese bewoners (1.100.000) en derllig procent der Indische bevol king (ongeveer 180.000). Malakka had reeds 2.650.000 bewoners met burger recht. De totale bevolking van Malak ka bedraagt 5.400.000 zielen. e Romeinse stad. Na een maand lang onder zeese onderzoekingen te hebben ver richt in de mond van de Bonifacio op Corsica is de expeditie onder leiding van dr. Chenevee in Cannes terugge keerd. De duikers hebben tal van am- phoren (nauwhalzige kruiken) van een onbekend type en overblijfselen van een ondergrondse Romeinse stad gevonden in het Zuid-Oosten van Corsica. Waar schijnlijk zou dit de Romeinse haven Palla zijn. De expeditie heeft kleuren films en foto's van de onderzeese on derzoekingen gemaakt. Geweigerd. De Saarlandse regering heeft het verzoek om erkenning van de com munistische partij in het Saargebied ge weigerd omdat het verzoek niet voldoet aan de volgens de wet op de organisatie van partijen vereiste voorwaarden. Samenwerking. De Israëlische arbeiders partij „Mapai" heeft besloten weer ac tief samen te werken met de Socialisti sche Internationale en deel te nemen aan het komende congres van deze In ternationale in Milaan. Berging. Het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" meldt dat thans de lijken van 106 opvarenden van de veerpont, die vorige week op de Donau is omgesla gen, zijn geborgen. DE dierenriem is een gordel van sterren beelden, waarbinnen de aarde (even als elke andere planeet van ons zonnestel sel) zich om de zon beweegt. Deze dieren riem is in 12 delen verdeeld naar de tekens, die elk een afzonderlijke naam dragen en Het is duidelijk, dat in vergelijking met de cosmische tijdrekening onze aardse tij den vluchtige ogenblikken schijnen. Onze gehele Christelijke tijdrekening is bijvoor beeld nog niet eens ver genoeg voortge schreden om één cosmische maand te- vul- door bepaalde symbolen worden aange- len, die zoals we boven 'zagen 2160 duid. Aangezien wij ons hier echter niet met astrologie be zig houden, kunnen deze na men en symbolen gevoegelijk achterwege blijven. Waar liet om gaat, is dit: de aarde, die in een jaar om de zon draait, legt in een maand (ongeveer) 1/12 van haar baan af. Wan- v" neer iemand op de zonstond, zou hij kunnen zien dat de aarde van het ene teken van de dierenriem naar het volgende ivas gelopen. Maar voor de mensen hier op aarde schijnt het alsof de zon één teken is verhuisd. Op deze wijze doorloopt de zon schijn baar de 12 tekens van de dierenriem in 12 maanden tijds. Dat is ons aardse jaar van ruim 365 dagen. Maar als er zo'n aards jaar is voorbij gegaan blijkt het dat de zon niet meer op precies dezelfde plaats staat als een jaar tevoren. Zij is een heel klein stukje in de dierenriem opgeschoven. Onmerkbaar wei nig welhaast, want eer deze jaarlijkse op schuiving een héél teken bedraagt, moeten er 2160 jaren zijn voorbij gegaan. En de hele dierenriem wordt door deze opschui ving doorlopen in een tijd van, schrik niet, 25920 jaren. Die tijd wordt het cosmische jaar ge. i-ernd. .J van onze jaren telt. En het menselijk leven, welk een kort ogenblik moet ons dat toeschijnen, wanneer het in de cosmische tijd ivordt uit gedrukt! De gemiddelde leef tijd van de mens in het me disch en hygiënisch hoog ont wikkelde Nederland bedraagt ongeveer 70 jaren, dat is juist iets minder dan één cosmische dag! We kunnen op deze wijze wel aan het fantaseren blijven, doch de plaatsruimte laat dit niet toe. Ieder die er belang in stelt te weten hoe lang, in onze tijd uitgedrukt, een cosmisch uur of een cosmische seconde duurt, behoeft slechts een potlood te nemen om, met behulp van bovenstaande gege vens. zijn nieuwsgierigheid door een een voudig rekensommetje te bevredigen. En wanneer u dan toch het potlood in de hand neemt, kunt u tevens het grootste getal opschrijven, dat met behulp van 3 negens kan worden uitgedrukt. U zult het niet geloven dat u daarvoor bijna 2000 km. papier zult nodig hebben en uw hele leven aan het uitschrijven van dat ene getal zult moeten wijden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2