Historisch Genootschap maakt interessante duinexcursie DAMESMODEHUIS Agenda voor Beverwijk Groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Havenberichten Santpoort Velsen IJmuiden-Oost Castricum IJmuiden K.A.J.-afdeling vierde haar eerste lustrum Driehuis MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 7 Personeel N.V. Maters besprak winterprogramma Gevonden voorwerpen Verschuivingen in ranglijst bij De Jump Gemeente-avond in het jeugdhuis Expositie van potplanten ook in Santpoort Velsens scholieren zwommen voor Feest voor krachtsporters „diploma C" Burgemeester Smeets verrichtte trekking iilP Visafslagers wonnen damstrijd van „Sportief" ,-AQw. i ,De Gecroonde Leersse" door Puck vertoond Fusie volksdansgroeDen Butterfly en Jingle Bell Filmavond in de R.K. meisjesschool Bridgen in de koffiekamer van Westerveld Zaterdagmiddag hebben leden van het Historisch Genootschap Midden-Kennemer- land een excursie in het duinlandschap tussen Wijk aan Zee en Egmond gemaakt, waarbij de heren P. L. Duinker en D. Kor- tenoever, beiden in dienst van het P.W.N., de excursisten allerlei bijzonderheden heb ben getoond van wat er zoal in onze nabUe omgeving te zien is. De zestig leden, die met een autobus en vijf personenauto's van het Stationsplein vertrokken, gingen via Marquette naar de duinen, welke onder de naam „de Wilder nis" bekend staan. Door diep graven waren hier verschillende vondsten gedaan, zoals scherven, huttenleem en half vergane pa len, hetgeen er op wees, dat deze omgeving in de jaren vóór Christus bewoond is ge weest. Van hier ging de reis naar Bakkum, al waar halt werd gehouden bij vier grote, betonnen bassins, waarin door het P.W.N. de regenval wordt onderzocht. Door mid del van zelfregistrerende meters worden regenval, windhoeveelheid, temperatuur en dergelijke vastgelegd. Vervolgens werden nog het museum van de P.W.N. en de proeftuin in Bakkum be zichtigd, waarbij vele interessante dingen werden verteld. ADVERTENTIE Het midden en betere genre Voor de chic „UN1C" Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost - Tel. 4206 ként u ons spaarsysteem? Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen deelt over het verloop van de groente- en fruitmarkten over de periode van 5 tot 12 September mede: Nu de zomer vrijwel voorbij is, treden de herfstproducten hoe langer hoe meer op de voorgrond. Door het koudere weer der laat ste week neemt de vraag naar de koolsoor ten dan ook iets toe. Rode kool werd verhandeld tegen 8.— tot 14.—! witte kool 3.50 tot 8—; groene Savoyekool 6.— tot 8.— en gele Savoye- kool 4.— tot 11.— de 100 kg. Behalve West-Duitsland, Frankrijk en Italië neemt Oostenrijk thans ook een belangrijke hoe veelheid witte kool af. In tegenstelling tot de vorige week lagen de noteringen voor bloemkool op de export veilingen thans hooger dan op de consumptie veilingen. In Noordholland bracht de A-kwaliteit op 10 September 25—33 ct. per stuk op; de afwij kende kwaliteit deed 17—20 ct. Op de con sumptieveilingen lagen de prijzen voor A- kwaliteit tussen de 15 en 29 ct. per stuk. Kroten werden tegen 5 tot 8 ct. per kg. geveild. Bij een nog beperkte aanvoer zijn de uien opgelopen tot 17.40 de 100 kg. Van 11 Sep tember af is de export van uien naar Duits land weer toegestaan. Prei werd tegen 10—16 ct. per kg. aange boden. Bospeen noteerde 1221 ct. per bos, was- peen 13—18 ct. en breekpeen 8—12 ct. p. kg Sla werd deze week tegen sterk uiteen lopende prijzen verhandeld. Bij vraag uit Duitsland, België en Zwitserland werd tol 13Vz cent per krop besteed. Andijvie bracht 5—9 ct., postelein 8—19 ct. en spinazie 10—27 ct. per kg. op- Naar Duitsland, Zweden en Zwitserland werden komkommers en tomaten uitgevoerd. Frankrijk toont de laatste dagen interesse voor platglaskomkommers. door deze vraag liepen de prijzen voor de A-kwaliteit op Woensdag op tot 22-36 ct- per stuk. Voor de kaskomkommers kon voor de A-kwaliteit op deze dag 20—30 ct. worden genoteerd, voor tomaten A 18—32 ct. per kg; B. 20—30 ct en C. 16—21 ct. De bonensoorten waren deze week weder om prijshoudend. Snijbonen liepen op tot i- ct. per kg-, spekbonen 3757 ct., pronkbonen 2435 Cent. Op de Zuidhollandse veiling werden reeds de eerste spruiten aangeboden, welke 19 -4 cent per kg. besomden. Nu de pruimen van de markt verdwenen zijn, trekken de prijzen voor appelen en peren iets omhoog. Van de verschillende appelen en perensoorten noteerden op 10 September van de huishoud I-kwaliteit de Ellison's Orange-appelen 24—28 ct., J^mes Grieve 25—30 ct., Manks Codlin 13—24 et en Transparente de Croncels 1020 ct. per kg. 'Peren: Beurre Hardy 18—25 ct., Bonne Louise d'Avranches 20—28 ct., Leglpont 17 19 ct., William Duchess 7—9 ct. en Triomphe de'Vienne 20—30 cent. De druiven en meloenen blijven uiterst goedkoop. Alicante-druiven noteerden 7d—86 cent per kg., Frankenthaler 70—84 ct. Golden Chamnion 90—1.05 en de Gros Maroc 80—92 ct De prijzen voor de verschillende me loenensoorten liggen tussen de 10 en 40 ct. per stuk. FLORALIA-TENTOONSTELLING IN 'T CENTRUM De benedenhal van het veilinggebouw 't Centrum was Zaterdagmiddag in een ware bloemenkas omgetoverd. Zevenhon derd inzendingen waren het resultaat van de, door de Floralia-vereniging georgani seerde bloemententoonstelling. Dit jaar waren er minder inzendingen dan vorig jaar, maar over het algemeen was de kwaliteit beter. De wisselbeker ging dit jaar naar de Noorderschool met 52 punten, terwijl de winnaar van het vorig jaar met 37 punten de tweede prijs kreeg. De R.-K. Leerschool aan de Romerkerweg won met 35 punten de derde prijs. Er waren negentig vrije in zendingen. De jury bestond uit de heren C. W. Broeze, J. C. Muyen en A. J. Martens. MAANDAG 15 SEPTEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen uit de oertijd". Luxor-theater, 8 uur (in verband met de grote lengte van de film): „Alles draait om Eva".. W. B.-theater, 8 uur: „De Vrijbuiter". DINSDAG 16 SEPTEMBER Luxor- en Kennemer Theater: als Maandag. W. B.-theater: geen voorstelling. Tenslotte werd bij Johanna's hof een verfrissing gebruikt, alwaar de heer Duin ker een boekwerkje werd aangeboden, ter wijl de heer Kortehoever een nieuwe aan winst voor zijn museum werd beloofd. De deelnemers toonden zich na afloop zeer enthousiast over deze leerzame en zeer interessante excursie. De Personeelsvereniging van de N.V. Machinefabriek C. Maters, heeft in haar ledenvergadering het winterprogramma aan de leden voorgelegd. In deze vergadering bleek dat de vereni ging een in alle opzichten gunstig jaar heeft gehad. Met enkele gunstige bewoordingen bood het erelid, de heer J. Bouthoorn, de ver eniging een jubileumcadeau aan, bestaande uit een kienspel, vervaardigd door de he ren J. Bouthoorn en A. van Wijngaarden. Nadat de voorzitter, de heer C. Roze- meyer, dank gebracht had aan de bescherm heer en -vrouwe der vereniging, de heer en mevrouw Maters-de Ruiter, voor hun steun, ging men over tot de bestuursverkie zing. De heren Rozemeyer en Groeneveld wer den herkozen, terwijl voor -de heer F. Nieman, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer H. A. de Jong werd geko zen. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: C. Rozemeyer, voorzitter; K. Kindt, secre taris; Th. E. Bouwhuis, penningmeester en W. G. Groeneveld en H. A. de Jong, be stuursleden. Het winterprogramma, dat tenslotte werd bekend gemaakt belooft veel goeds. In de week van 4 tot en mét 10 Septem ber werden de volgende gevonden voor werpen bij de politie gedeponeerd: rozen krans, damesrijwiel, kindertasje, 1 bos sleutels, grote koplamp van motorrijwiel of wagen, een hoge gymschoen, een ball point, windjack, herenportemonnaie, knip- beurs, sypers katje, lichtgrijze dameshand schoen, geel petje, broche, gele bal, wagen zeiltje, bruin damestasje met inhoud, auto ped op luchtbanden, tweewielig herenrij wiel. MARKTBERICHTEN Andijvie 6—12; bloemkool 15—38; snijbonen 41—95; sperciebonen 31—53; pronkbonen 22—35; spekbonen 26—32; bospeen 1016 waspeen 820; spinazie 2134; uien 915 groene kool 6—12; komkommers 10—22 tomaten 1846; knollen 141814; sla 37 prei 10—15; breekpeen 9M-; soep 6—15; augur ken 115; spruiten 2733; aarbeien 4364 frambozen 70; meloenen 821; druiven 6884; bramen 180, per slof. Tegen het einde van de zomercompetitie bij „De Jump" is er door de leden nog een ernstige poging gedaan om hun positie op de algehele ranglijst te verbeteren. Vooral de dames Brouwer-Rolloos slaagden prach tig, daar zij van de 8e naar de 3e plaats opschoven. Trouwens de algehele ranglijst onderging een grote wijziging, alleen de eerste twee plaatsen bleven stevig in han den van de heren Wittebrood-Jonker en Maarleveld-Wonink. De uitslagen luiden: N.-Z.: 1 Jonker-Porck 95 p., 2 v. d. Burg- Kramer 83 p., 3 Mainz-Born 81 p., 4 La- man-Middelkoop 69)4 p., 5 Amsing-v. d Berg 69 p., 6 Boer-v. Loo 52Y* p. O.-W.: 1 dames Rolloos-Brouwer 88>/2 p., 2 Maarleveld-Wonink 80 p., 3 v. d. Vis v. d. Steen 73 y2 p., 4 dames Elzeman-de Haas 73 p., 5 dames Kramer-Schoen 72 p. 6 De Haas-Wey 63 p. Zaterdag 13 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ellinor van Vestonvik, Mascotte van Rauma Luna van Hamburg, Heluam van Josingfjord Roepat van Kopenhagen, Batavier van Delf zijl, Gleng van Delfzijl, Orion van Gibraltar Westerdok van Skungsund, Badzo van Lon den, Posnam van Stettin, Skolanda van Rotterdam, Bebox van Kotha, Emergo van Naestfed. Vertrokken zijn: Alberto do Dero naar Vigo, Schie naar Rotterdam, Almairen naar Lissabon, Dagmar naar Gdynia, Sheltix Queen naar Goole, Blenda naar Norrköping Prinsegracht naar Londen, Delfzijl naar Vlaardingen, Hersilia naar Nordenhamm Holdernets naar Goole, Waterland naar Le Havre, Heriot naar Leith, Botne naar Rot terdam, Hondsbosch naar Londen, Ulmbrö- der IV en V naar Kopenhagen, Falcon naar Londen, Atlas naar Hamburg, Dia naar Ant werpen, Weiszensee naar Hamburg, Zaan- stroom naar Huil, Waterdok naar Londen, Amazone naar Waterford, Vera naar Halden, Spaarnestroom naar Londen. Zondag 14 September kwamen binnen: Emergo van Nesfjeld, Maria Fausta van Ant werpen, Unden van Osterbacken, Bellatrix van Tygnemouth, Kristine van Le Havre, Swift van Londen, La Maillerye van Cher bourg, Amstelstroom van Londen, Jans van Londen, Berkelstroom van Hull, Frisian Coast van Newcastle, Margol van Swansea, Jelö van Christiansand, Iris van Gothenburg, Maasland van Hamburg. Vertrokken zijn: Dartmoor naar Goole, Afina naar Scheveningen, Westerdok naar Lissabon. Nestor naar West-Indië. Op Donderdagavond 18 September wordt in het Jeugdhuis te Santpoort een gemeente avond gehouden van de Nederlandse Her vormde kerk. Het programma vermeldt onder meer zang en muziek. De leerlingen van de Santpoortse lagere scholen zagen Zaterdagmiddag op het schoolplein van de „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan de potplanten die zij gedurende een jaar met liefde en toewijding hebben opgekweekt tentoonge steld. Evenals in IJmuiden-Oost, waar Vrijdagavond en Zaterdagmiddag een der gelijke tentoonstelling van de overige Vel- sense scholen werd gehouden, was aan deze expositie een wedstrijd verbonden. Van de ruim 400 inzendingen heeft de potplanten commissie van de Koninklijke Maatschap pij voor Plant- en Tuinbouwkunde, die het voorbereidende werk heeft verricht, per school een keuze moeten maken om de winnaar vast te stellen. De „School met de Bijbel" is tenslotte met de eer gaan strij ken. Bovendien zijn nog drie extra.prijzen en een aantal bekroningen toegekend. Hoe wel het geheel, in tegenstelling tot IJmui den, qualitatief minder was dan vorig jaar, waren tussen de tentoongestelde planten, waaronder fuchsia's, coleus, afrikanen en begonia's fraaie exemplaren te bewonderen. Alleen zagen de bezoekers in de late na middag vele planten, die de gehele dag aan de felle zon waren blootgesteld, niet op hun mooist. Zo kon het gebeuren dat van een plant alleen het schildje met „be kroond" overeind stond. De leden en donateurs van de IJmuiden- se krachtsportvereniging „Hercules" heb ben Zaterdagavond in Flora aan de Zee weg op de jaarlijkse feestavond bewezen de kunst van feestvieren volledig te ver staan. Hoewel er enige aantrekkelijke pun ten op het programma stonden, was het accent deze avond op dansen gelegd. De humorist-conférencier Ko v. d. Wel was de taak opgedragen met een liedje en een praatje de verschillende nummers aan elkaar te lijmen. Het uit drie man be staande bandje boekte met pittige dans muziek ongetwijfeld succes. Tevens werd de gelegenheid aangegre pen om het lid de heer A. Swier die bin nenkort in Nicuw-Zeeland een nieuwe toe komst tegemoet gaat, een waardig afscheid te bereiden. Hoewel dit vertrek een zwaar verlies voor de vereniging betekent (de heer Swier wist op de onlangs gehouden Nederlandse kampioenschappen gewicht heffen, de vierde plaats te bereiken) deed dit afscheid aan de feestvreugde geen af breuk. De voorzitter, de heer W. Schaap, wenste de scheidende een goede toekomst en overhandigde hem een vulpen met inscriptie. Het werd laat voordat de feestvierenden tevreden huiswaarts keerden. De tweede „afzwemdag" is voor de Vel- sense scholieren in de „Herenduinen" een koude bedoening geworden. Het water was Koud en wie er na een afgelegde proef uit kwam stond al gauw te klappertanden langs het lijntje. Negen jongens en zeventien meisjes heb ben Zaterdagmorgen hun krachten be proefd om het diploma C te bemachtigen en slechts aan zeventien is het gelukt. De jongens, leerlingen van de Willem de Zwij- gerschool, Van de Creutzberg-U.L.O. en van de Elout van Soeterwoudeschool, zijn er allemaal met vlag en wimpel gekomen, maar zeven meiskes, eveneens van deze onderwijsinstellingen, plus een drietal van de gemeentelijke Huishoudschool, hebben aan de zware eisen niet kunnen voldoen. Zij zullen het een volgend jaar over moeten doen. Tenminste als zij er prijs op stellen het „jeugdzwemvaardigheidsdiploma", dat tussen haakjes, net als de diploma's A en B wordt verstrekt door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (en, niet zoals gemeld door de K.N.Z.R.B.) in hun bezit te krijgen. Het valt echter niet mee hiervoor te sla gen, één onvoldoende is al te v$el, één mislukte duik in het grijs-groene water, waarin het onmogelijk is ook maar iets met open ogen van de bodem op te rapen, en de kans op een diploma is verkeken. Het snelzwemmen gaat nog wel als je jong bent en uithoudingsvermogen hebt en ook de afstand van 200 meter in het ijskoude water is niet zo erg; het zwemmend red den wordt echter al moeilijker en schoon- springen valt zeker niet mee. Want hier voor is beheersing van het lichaam nodig. De hurkval werd er door bijkans alle can- didaten goed afgebracht, maar de eerste beginselen van waterpolo leken vaak ge makkelijker dan ze waren. Het viel echter mee dat de bal in een onverdedigd doel moest verdwijnen, waardoor de trefkans uiteraard groter werd. Tot slot heeft de heer H. G. F. Smakman de uitslag bekend gemaakt en mevrouw De Feber dank gezegd dat zij als gedele geerde van het ministerie was opgetreden. De directie van het bad werd door de heer Smakman namens het gemeentebe stuur voor de medewerking eveneens hulde gebracht, evenals de instructeurs Citeur en Brondsema, die een driewerf hoera van de jeu»d mochten aanvaarden. En hiermee is officieel het zwemseizoen voor de scholieren beëindigd in afwachting van de heropening van het Velserbad. Castricums eerste burger de heer C. F. Smeets, heeft Zaterdagavond in hotel De Rustende Jager de trekking verricht van de loterij, georganiseerd door de Castricumse E.H.B.O.-vereniging „C.I.T.O". De heer P. Kuijs met lot nummer 2469 kreeg de eerste prijs, een electrisch strijk ijzer. De tweede prijs een theeservies was voor de heer E. Meijer en de derde prijs voor B. Kronenburg die met een rij wiellantaarn werd verblijd. Er waren in totaal 10 hoofdprijzen en twee extra- prijzen. Deze tuba-blazer, die zoveel belangstelling wekt van het Fransmannetje op de voor grond, maakt deeluit van het muziekcorps van het Amerikaanse leger. Voor het eerst in de geschiedenis van dit corps geeft het enige concerten in Parijs. Leden van de damclub Sportief speel den een vriendschappelijke kwartetwed strijd tegen een team van de visafslagers De heren uit de hal wonnen met 6—2. De uitslagen waren: Sportief Visafslagers S. Haver-F. Groen 02 G. Mooi-L. Schaap 20 A. v. d. Horst-P. Vuil 0—2 L. Kwaak-J. Scholten 02 De uitslagen van de onderlinge wedstrij den luiden: Groep A: -W. Post-P. Bakker 02; C Buys-H. Andrea 02; H. Buys-J. de Boer 11; J. Jonker-W. 't Hart 20; J. Wesse- lius-J. Lichtendahl 02. Groep B 1: J. Deen-H. Oud 20; P. Schaap-R. Koffeman 02; H. Dijkhuizen- Koster 20; A. Ros-M. Menger 11. Groep B 2: K. Vastenhouw-P. Westerwal 02; J. Muntz-J. de Ruiter 20; Menger- E. Wijker 11; K. Lichtendahl-W. de Rooy 0—2. VROUWENBOND N.V.V. De Vrouwenbond van het N.V.V. afde ling IJmuiden zal haar bijeenkomsten niet meer op Donderdag, maar op Woensdag avond houden, te beginnen op 24 Septem ber, Plaats en uur blijven ongewijzigd. In de Britse zeemonden de Forth en de Clyde verzamelen zich de deelnemers aan de oefening „Main Brace". Op de voorgrond het Engelse slagschip „Vanguard", de overige schepen behoren aan de acht lan den, die deel uitmaken van het Atlantisch Pact, en gezamenlijk deelnemen aan 13-daagse oefeningen. (Foto hieronder). mm De afdeling IJmuiden-Oost van de K.A.J. heeft de gelukkige gedachte gehad de ver zorging van de feestavond ter gelegenheid van haar eerste lustrum op te dragen aan het Toneelgezelschap Puck, een ensemble van en voor jonge mensen. Aldus heeft Zondagavond de stampvolle zaal van het Patronaatsgebouw hartelijk en gul gerea geerd op het Vastenavondspel „De Ge croonde Leersse" van Michiel dc Swaen. Deze zeventiende-eeuwse klucht werd door hem bewerkt naar een historie uit het volksboek „De heerelycke ende vrolycke Daeden van keyser Karei den V", dat in 1674 te Brussel was verschenen. Een der daarin verhaalde anecdotes over keizer Karei V, die Vastenavond zou hebben ge vierd te midden van een eenvoudig schoen makersgezin, diende De Swaen als basis voor de intrige, die met de strijd tussen ♦wee knechts om de hand van de schone Jaquelijn werd uitgebreid. Daarnaast tekende hij met een uitbundige humor de angst van dit gezin, wanneer het de vol gende morgen aan het Hof wordt ontboden en de bevrijdende opluchting van Vader Teunis, als hij van de keizer het privilege ontvangt op de jaarlijkse gilde-processie een gekróónde laars te moeen meevoeren. Deze zotternij werd door Puck met schil derachtige fantasie voor het voetlicht ge bracht. In het sfeerrijke décor van Wim Vesseur werden als het ware de schilderijen van Jan Steen tot levende werkelijkheid. Het vormde een knappe omlijsting voor de speelse buitelingen, die regisseur Egbert van Paridon in onuitputtelijke variaties had uitgedacht. Het dwaze carnavalsfeest, met de onvermijdelijke kater van Jooren en Kosen, was een daverende afsluiting van de eerste helft, waarop het publiek met een langdurige bijval reageerde. Cas Baas, die als de oubollige Kosen on getwijfeld het meeste succes incasseerde, maakte hierop door zijn perfecte typering ook volledig aanspraak. Wim Vesseur en Elly Venema speelden het schoenmakers echtpaar eveneens met een grappige verve, waarnaast Cecilia Lichtveld de charmante jeugd vertegenwoordigde. Jaan Maarleveld was de sympathieke Jooren die zijn mede minnaar volkomen overtroeft en Dick Scheffer een voortreffelijke nar. Frans 't Hoen als de beminnelijke Karei V en de hoofse lijfwacht Ambroos van Paul van der Lek zorgden voor een waardig contrast met het eenvoudige handwerkersgezin. Aldus werd het een stijlvolle herdenkings avond, die het bestuur van de K.A.J. de voldoening kan geven het publiek nader tot het toneel van eigen bodem te hebben gebracht. De avond werd in het kort door pater Bonifacius ingeleid, die de parochia nen zijn hartelijke dank betuigde voor de grote belangstelling, die zij voor het jeugd werk aan de dag hebben gelegd. Onder de vele genodigden bevond zich ook wethou der F. J. A. Strijbosch, die deze avond het gemeentebestuur vertegenwoordigde. JAN VAN DAM Geruime tijd heeft het voornemen bestaan om de R.K. volksdansgroepen „Butterfly'' te Velsen-Noord en „Jingle Bell" te Bever wijk bijeen te voegen wegens het geringe aantal ieden, vooral van de laatste. De fu sieplannen hebben in de vergadering van de leden van beide verenigingen, die in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan is gehouden, hun beslag gekregen, waarbij de naam „Butterfly" is gehandhaafd. Deze belangrijke vergadering stond on der leiding van de voorzitter van „Butter fly", de heer P. Heeremans, die in zijn openingswoord voor het thans grote getal aanwezigen, met een kort overzicht van de overwegingen omtrent de fusie het doel van deze vergadering uiteenzette. Vervolgens kregen de bestuursleden van „Butterfly" de gelegenheid de gebruikelijke jaarstukken voor te leggen. Mejuffrouw C. v. d. Plas, penningmeesteresse, kon in haar kasverslag aantonen, dat de financiële toestand niet zo zorgwekkend was als wel werd verwacht. Met inbegrip van de nieu we subsidie was er een batig saldo. Het jaaroverzicht van de heer J. Hendriks, se cretaris. kon met een herinnering aan de verschillende tuinfeesten en uitvoeringen en de fietstochten een actief jaar vermel den. De besprekingen omtrent de fusie met „Jingle Bell" uit Beverwijk, noodzakelijk om de R.K. volksdansgroepen „in leven te houden" wegens een teruggang van het ledental, had de instemming van alle aan wezige leden, zodat de fusie gelijktijdig een feit werd. Overeengekomen werd de naam „Butterfly" te handhaven, hoewel het bestuur van deze groep in zijn geheel af trad. Een nieuw bestuur werd samengesteld uit T. Burger, J. v. d. Lem, mejuffrouw S v. d. Zon, T. Ettema en G. v. Roon. van wie eerstgenoemde tevens tot voorzitter werd gekozen. De leider, de heer Jansen, was verheugd over de samensmelting van beide vereni gingen. Hij bewoog de leden om te helpen de volksdans in het algemeen tot grotere bloei te brengen en door het aanwinnen van leden voor deze tak van cultureel leven tevens een goede propaganda te maken. Evenals vorig jaar, toen de Culturele Commissie uit de verschillende verenigin gen van de R.K. St. Joseph-parochie, diverse ontspanningsbijeenkomsten voor de parochianen heeft gehouden tijdens het winterseizoen, was er Zondagavond in de gymnastiekzaal van de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan een filmvoorstelling, welke thans stond onder auspiciën van het algemene jeugdwerk. Dat deze ontspanningsgélegenheid grote belangstelling had, bewees wel de stamp volle zaal, zoals dat trouwens ook beide keren het geval was met de filmmiddag voor de jeugd, die een luchtig programma van komische en tekenfilms kreeg opge diend. De geestelijk adviseur, kapelaan J. Lemmens, opende deze eerste avond in het seizoen. Hij toonde zich verheugd over de- grote belangstelling en hoopte, dat deze niet alleen het programma van deze bij eenkomst zou betx-effen, maar ook voor de nog volgende culturele avonden zou be staan. Kapelaan Lemmens gaf nog een korte toelichting op het streven van de commis sie, die er graag voor zorgen wil de pa rochianen verantwoorde ontspanning in eigen omgeving te bieden. Na enkele gees tige rolprenten werd de film „Onder het asfalt van New York" vertoond. Het de buut van de nieuw-gevormde band „The Veno's" zorgde voor een prettige stemming. Rond- en fijnvis goed. Hoewel de plat- visprijzen Zaterdag door de ruimere aan voeren iets daalden bleven de noteringen van de rond- en fijnvis goed. Grote tong hield stand op f 3,60 per kg. en de weeg tarbot schommelde van f2,80 tot f2,60 per kg. Voor makreel en verse haring bestond weer grote belangstelling. Goede kwalitei ten noteerden respectievelijk f 18 en f 14 per kg., de kleine haringsoorten bedon gen f 12. De exportschol die zeer schaars was vond afnemers tegen f 50 per 50 kg., de kleine schol 2 daalde van, f 30 tot f 22 per 50 kg. Braatschelvis was goed ge vraagd. Goede kwaliteiten brachten ge makkelijk f 35 op, de grovere soorten f 45 tot f 50 per 50 kg. Johannes Polderman hoogste. Dank zij de rondvis en haringprijzen besomden. Zaterdag de schepen goed. De hoogste be- sommer werd de Johannes Polderman, die voor de gevarieerde haring- en ma- kreelaanvoer een resultaat wist te behalen van f 23.000, na de 12-daagse reis. Hierop volgde de Eli Chénévière. die het tot f 20.000 bracht voor een 8-daagse haring- reis, terwijl de trawler de Hoop f 17.000 noteerde voor een 9-daagse reis. Bij de loggervloot stak de KW. 51 ver boven zijn soortgenoten uit met niet minder dan f 11.000. Bij de kottei-s boekten de HD 125 met f3000 en de KW. 11 met f3200 mooie resultaten. De aanvoer. Voor de vroege losbeur- ten van vandaag kwamen van de trawler- vloot aan de afslag de Haarlem met 2100 k. haring, waarvan met het oog op de be schikbare losploegen slechts 1000 k. wer den gelost, de Maria van Hattem met 1350 k. haring en 40 k. makreel en de Herman met 1650 k. haring en 100 k. diversen. Verder losten vroeg een tiental loggers, die een gezamenlijke aanvoer brachten van 500 k. schelvis en piepers, 540 k. wijting, 355 k. kabeljauw en gullen, 210 k. diver sen, 305 k. makreel, 25 k. grote schol en 175 stuks stijve kabeljauwen. Voor de late losbeurten waren present 9 loggers met totaal 5360 kg. tong 385 k. grote schol, 270 k. kleine schol, 115 k. wijting, 25 k. schel vis en pieper, 550 k. haring, 100 k. makreel en 65 k. diversen en 16 kotters met 1300 manden, waaiwan 700 k. divex-se scholsooi'- ten, 300 k. wijting en 300 diversen. Voor de Dinsdagmarkt. Als eei'ste ge gadigden voor üe Dinsdagmarkt stonden Zondag reeds geboekt te Haarlem met het restant van 1000 k. haring en 50 k. diver sen, de Vikingbank met 1570 k. haring en 30 k. maki-eel, de Sch. 135 met 1000 man den haring en enige kisten makreel. Naar Vlaardingen. De Norma Maria, die aanvankelijk Zaterdagmiddag in IJmuiden binnenkwam, maar te laat was om vandaag voor een vroege losbeurt in aanmerking te komen, vertrok later op de dag naar Vlaardingen om aldaar te lossen. De aanvoer bedroeg niet minder dan 1000 k. grote makreel, 260 k. schelvis en 100 k. diversen. Op de scheepshelling zijn geplaatst de Sumatra IJ.M. 62 en de Nederland zes KW 130. De trawler Viking Bank IJ.M. 183 kwam met 1700 kisten haring reeds bin nen voor de Dinsdagmarkt. Er wei-d beslo ten het dek vol ijs te gooien, om de kwali teit van de vis goed te houden. Duits bezoek. Zaterdagavond kwam een Duits jacht de vissershaven binnen. Het jacht was onderweg van Italië naar Duitsland en moest enige reparaties aan de motor laten verrichten. Hoe is de stand? Behalve de reeds vermelde trawlers kunnen in de loop van de week de volgende schepen binnenko men: de Petten, vertrokken 5 Sept., de Limburgia, Schoorl, Abraham vertrokken 6 Sept., de Bloemendaal, Medan en Sham rock vertrokken 8 Sept., de Antje, Zee- landia en Allan Water vertrokken 10 Sept., de Claesje, Max-y, Catharina Duyvis en Gelria vertrokken 11 Sept.. de Thorina vertrokken 12 Sept. en de Post Boy, Tzon- ne en Vios vertrokken 13 Sept. Van de loggervloot staan op het lijstje de Katwijk 76 vertr. 4 Sept., de KW. 61, IJm. 209 en HD 79 vertr. 5 Sept., de KW. 84 vertr. 8 Sept., de RO. 1 vertr. 10 Sept., de IJm. 221 vex-tr. 11 Sept., de IJm. 210 vertr. 12 Sept., en de HD. 125 vertr. 13 September. In en uit. Zaterdag en Zondag kwamen binnen de Urk 104, 91, 68, 1, 52, 202, 85, IJm. 73, 241, 240, 10. 277, 53, 9, 276, 228, 272, 27, 183, 6, Katwijk 26, 92, 110, 128, 189, 60, 133, 28, 53, 108, 30, 34, 64, 69. 155, 94, 89, 166, 27, 104, 169, 210, 98, 17, 77, 16, 19, 17, HD. 12. AM. 16, 17, 18, RO. 29, BU. 33 KW. 125, 167, 173, 57, CG 1. Naar zee vertrokken de HD. 7. 213, 12, 125, 184, 37, Urk 73, 22, 31, 68, 104. 1, 72, 202, 91, 52, MA. 5, IJm. 1, 24, 6. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwamen Zaterdag binnexx de WLA 68 met 125 kantjes haring en de KULIK met 360 kantjes haring. Haringaanvoer. Van de haringvloot kwamen binnen de Katwijk 110 met 446 k„ de KW. 7 met 440 k„ de KW.' 167 met 417 en de KW. 173 met 561 kantjes haring. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 3,15- 2,35; gr. tong 3,60-3.15; grm. tong 2.02- 1,86; kim. tong 1,97-1,68; kl. tong I 1.62- 1,40; kl. Tong II 1,22-0,97; tarbot I 3-2,35 alles per kg.; Tax-bot II 81,tongschar 80,schartong 47-38; gr. schol 62-57; grm. schol 72-57, kim. schol 73-43; kl. schol I 54-30, kl. schol II 36-8; schar 22- 13; v. haring 15-11, makreel 19,50-13, gr. schelvis 61-34, grm. schelvis 49-37; kim. schelvis 48-35, kl. schelvis I 48-29, kl. schelvis II 29-8; Wijting 16-8: gr. gul 38- 29,50, mid gul 27,50-22,50; kl. gul 22-16, kl. haai 22,50-20, ham 67-56, poontjes 14- 8, kl. koolvis zw. 26.50-25, kl. koolvis wit 34, kl. rode poon II 19-8,30 alles per 50 kg. Gr. Kabeljauw 150-68, gr. koolvis zw. 57- 56; gr. koolvis wit 84, gr. leng 77-72 alles per 125 kg. Aanvoer: 385 k. tong en tarbot, 3 k. heil bot, 10 k. tongschar en schartong, 1255 k. schol, 170 k. schar, 1765 k. haring, 1384 k. makreel, 690 k. schelvis, 685 k. wijting, 510 k. kabeljauw en gul, 15 k. leng, 71 k. kl. haai, 5 k. ham, 25 k. poon, 96 k. kool vis en 50 k. diversen, totaal 7120 k. Naar aanleiding van het verslagje van de oprichtingsvergadering van een bridge club in Driehuis, deelt men ons mede dat de wekelijkse clubavonden niet in de kof fiekamer van het crematorium, maar in de koffiekamer van Westerveld gehouden zul len worden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3