Verbond Veilig Verkeer vraagt deze week weer extra aandacht Russische sleepboot gaat als nieuw terug naar Leningrad Centraal Sociaal Fonds van Van Gelder Zonen vergaderde Terreinbeheerder A. Holleman hartelijk gehuldigd Visserij-varia J. H. van Eerden Koninklijk onderscheiden bij jubileum Agenda voor Beverwijk „Kijk uit Machinefabriek „IJmuiden" heeft alle eer van het vele werk Castricum IJmuidens Mannenkoor krijgt eerste prijs Urker vissers doen mee in Engelse Walseizoen /eertig jaar „kapper" bij Cellulosefabrieken Jubilaris streefde naar verbetering Kennemerstaten Wederom jubilaris bij „De Schakel" Huisbezoekers boeken goed succes „AtoonT'-duiven kwamen van Vilvoorde - Nog steeds aardbeien op veiling in Castricum DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 t i Het Centraal Sociaal Fonds van de pa pierfabriek Van Gelder Zonen N.V., dat vrijwel alle personeelsleden van dit be drijf omvat, hield in verband met de can- tinedienst Maandagavond in gebouw „Con cordia" een tweetal ledenvergaderingen om een inzicht te geven in de huidige stand van zaken, nu ook de Sociale Voorzienings Kas (S.V.K.) enige tijd als belangrijke pa rallel medewerkt aan de sociale voorzienin gen van dit bedrijf. De heer J. Ph. Juckers, voorzitter, gaf met een enkel woord de bedoeling van deze vergadering weer, waarna de heer L. Hars- veld, penningmeester en de meest centrale bestuursfunctionaris, uitvoerig rapport uitbracht van de nieuwe structuur van het fonds. De toestand van het fonds is zeer goed en er is in het afgelopen jaar weer veel en nuttig werk verricht. Wegens de in het leven geroepen Sociale Voorzienings- kas, waarin ook de directie van Van Gelder Zonen zitting heeft, is er een feitelijke split sing in het C.S.F. gekomen. Ten aanzien van de gepensionneerde per soneelsleden, die wegens moeilijke omstan digheden weinig levensvreugde kennen, werd de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn voor deze grote categorie oud personeelsleden iets meer te doen dan tot nu toe het geval is. Overwogen werd, dat het bestuur zal trachten, om na hetgeen de directie van Van Gelder Zonen thans voor deze mensen doet, in samenwerking met de dix-ectie tot een meer efficiënter bij stand van deze ouden van dagen te kunnen geraken, opdat hun wat meer levensvreugde wordt geschonken. Daar de vieringen van jubilea en het afscheid van trouwe werkers wegens pen sionnering in de diverse afdelingen op ver schillende leest zijn geschoeid, stelde het Ten tweden male had de Castricumse toneelvereniging „De Schakel" op de repeti tie-avond in het gebouwtje van de Nuts- spaarbank aan de Dox-psstraat een jubilaris in haar midden. Het was de heer M. Bot die gedurende 20 jaren het wel en wee van de vereniging heeft mede gemaakt en in ver band met dit heugelijk feit door de voor zitter de heer G. A. Bohlander hartelijk is toegesproken. Daar de verenigingskas het aanbieden van een groot cadeau niet toeliet, bestond zulks dit keer uit een tweetal kaarten voor een toneeluitvoering met welk cadeau de jubi laris zich bijzonder verheugd toonde. Het bestuur van de toneelvereniging heeft het plan opgevat om tot een uitwisseling met verenigingen uit andere plaatsen te komen onder auspiciën van „De Schakel" zelve. Op deze korte vergadex-ing hebben de leden op zich genomen ieder minsten 5 donateurs te winnen, daar het aantal geldelijke steun pilaren van de vex-eniging enigszins was terug gelopen. Voor de uitvoex-ingen van de comedie in drie bedrijven „Vogel, vlieg de wereld in" door A. P. Deax-sley in de verta ling van Jan Teulings, heeft men in principe de data Zatërdag 8 November in zaal Roo- zendaal te Castricum en Zondag 16 Novem ber in hotel Borst te Bakkum vastgesteld. Dè medespelenden zijn de dames: A. Ie Fébre, Hannie Uhlde Jong, Fie Rozing Wijker, Lida Niemeijer en de heren P. de Boer, K. Gouma, J. Casteele, G. A. Bohlan der en H. Markx. Regisseur is de heer P. J. Mienes. bestuur voor ernstig te overwegen om de huidige bestaande afzonderlijke afdelings jubileumcommissies samen te bundelen tot één jubileumfonds over het gehele be drijf. Het bestuur ziet gaarne meer een heid bij de jubileumvieringen, zodat deze aantrekkelijker worden en door unifox-mi- teit doelmatiger. Dit kan ook een grotere eenheid onder het personeel bevorderen. Indien deze ge dachte kan doox-werken, wil het C.S.F. te gelegener tijd zich beraden met de be staande afdelingscommissies. Er werd medegedeeld, dat voor de leden gelegenheid bestaat gemeenschappelijk aardappelen in te kopen. Wegens de struc tuurwijziging in het C.S.F. trad het bestuur en bloc af, doch de heren J. Ph. Juckers, voorzitter, H. Andrea, secretaris en L. Hars- veld, penningmeester, zagen zich bij accla matie herkozen. Verscheidene vragen het C.S.F. en het S.V.K. betreffende werden ten slotte naar genoegen beantwoord. De 100 huisbezoekers welke twee weken geleden in Castricum op pad gingen tenein de de belangstelling bij de bevolking te peilen voor het op handen zijnde röntgeno- logisch onderzoek op t.b.c., boeken over het algemeen genomen succes. Het huisbe zoek behoort ongetwijfeld tot een der be langrijkste voorbereidende werkzaamhe den. De huisbezoeker moet in de eerste plaats met de nodige tact te werk gaan om de inwoners op te wekken aan het onder- zoek deel te nemen. Er zijn echter altijd pex-sonen die zich afzijdig wensen te hou den, enerzijds omdat zij de te betalen bij drage 1.05 in de kosten te bezwaar lijk vinden, anderzijds omdat zij het uit conservatief oogpunt niet nodig achten zich te laten onderzoeken. Vooral wat de laat ste twee punten betreft, heeft het overgrote deel van de Castricumse bevolking zich van zijn goede zijde laten zien. Naar de secretaris van de plaatselijke werkcommis- sie, de heer E. Riethorst, mededeelde, is het aantal personen dat zich afzijdig houdt tot nu toe zeer gering. Daar de huisbezoe ker de kosten int, is het nu reeds mogelijk een globale schatting te maken van het aantal inwonex-s dat aan het onderzoek deel neemt. Volgens de secretaris was er Maandagmiddag gemiddeld 0.95 per per soon ontvangen. Van acht huisbezoekers werden de opgaven nog verwacht. In Bak- kum gemeente Castricum zal het onderzoek 29 September een aanvang ne men; in Castricum zal zulks in de tweede week van October gebeuren. GROENTEMARKT Andijvie 814; bloemkool 1639;bospeen 1016; waspeen 817; Snijbonen 4192; spercicbonen 28—55; pronkbonen 25—39; spekbonen 23—38; sla 3—8; tomaten 1845; komkommers 1023; spinazie 1738; poste lein 22; groene kool 5—12; witte kool 4; prei 10—15; knollen 1423; appelen 1227; druiven 73—85. VERGADERING UITGESTELD. De algexrxene vergadering van de vereni gingsraad Castricum, welke oorspronkelijk Woensdagavond zou plaats vinden, is uit gesteld. De vergadering is nu verschoven naar Vrijdag 26 September in hotel De Rustende Jager. Gisteren is in het gehele land de jaar lijkse Veilig Verkeersweek begonnen, ge organiseerd! door het Verbond voor Veilig Vex-keer, met medewerking van gelijkna mige plaatselijke vex-enigingen, gemeente besturen, scholen en bedrijven. In Haar lem tracht men de weggebruikers tot een verscherpte zelfcontrole te bewegen door borden met de waax-schuwing „Kijk uit" bij de toegangswegen en op gevaarlijke punten te plaatsen en affiches te versprei den. De politie heeft hieraan haar toege wijde medewerking vei-leend en zal ge- dux-ende deze week nog wat intensiever gebruik maken van haar luidspreker- wagen. En op de scholen worden deze week, zoals gebruikelijk, weer enige les uren aan de verkeersveiligheid gewijd. Het Verbond voor Veilig Verkeer kan met de hand op de ongevallenstatistiek verklaren, dat deze jaarlijkse „trainings- week" voor alle weggebruikers geen over bodige weelde is. Het aantal ongevallen in ons land steeg van 66.146 in 1950 tot 73.413 in 1951, het aantal doden als gevolg daarvan van 974 tot 1010 en het aantal gewonden van 19.245 tot 21.594. Omdat een zeer groot deel van deze on gelukken een gevolg is van onoplettend heid, wordt deze veiligheidsweek gevoerd onder het motto „Kijk uit", dat verwerkt is in tal van affiches en in een speciaal mai-slied van Willy Schootemeyer. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt alle categorieën weggebruikex-s zich deze week in oplettendheid te oefenen voor alle ko mende weken en zo het aantal brokken te verminderen. Het richt zich tot de voet- gangex-s met de mededeling, dat de tijd waarin zij alleen de weg beheersten, voorbij is en dat het voor de wandelaar levensgevaarlijk is om te doen alsof hij deze hegemonie nu nog bezit. De fietsers worden er opnieuw aan herinnerd dat de arm aan het lichaam zulk een uiterst nut tige functie vervult als richtingwijzer. En nu er in verloop van enkele jaren in ons land een machtig gezoem bij is gekomen, dat opstijgt uit een paar honderdduizend hulpmotoren, moeten uiteraai~d ook de bromfietsers eens ernstig over hun plaats in het vei'keer worden onderhouden. „Laat uw vroegere fietsenmentaliteit va ren", zo wordt hun voorgehouden, „en be denkt, dat u bij een plotseling gevaar op Op het Nationaal Zangconcours, uitge schreven door het H. T. M.-koor en ge houden op Zondag 14 September 1952 in het Kurhaus te Scheveningen, heeft het IJmuidens Mannenkoor een eerste prijs be haald in de eerste afdeling mannenkoren met het verplichte werk Panis Angelicus van D. W. van Leeuwen en het vrije werk Hodie Christus natus est van Palestrina. Ondex-nemende vissex-s uit Urk hebben haringnetten aangekocht om met het En gelse walharingseizoen in October aan staande te gaan px-oberen met staand want ook eens wat van deze goede haringsoox-t aan de IJmuider markt te brengen. Het Engelse walseizoen loopt van half October tot eind November. Het zijn vooral de Ur ker kotters 60, 61, 202 en 57 welke zich tot eind November geheel hebben voox-bereid om met het dure haringnettenmateriaal te vissen. Voor deze Urker vissers is de deelname aan het Engelse walseizoen iets nieuws, hoewel ze toch al veel haring in Het Kanaal in de winter hebben buitgemaakt om dan in Breskens te markten. Deze Kanaalvisse rij is na het Engelse walseizoen en begint met December. Met de automaat er vandoor Zaterdagnacht hebben de 26-jarige J. B. en de 29-jarige H. van D., beiden uit IJmuiden-Oost, zich in de Mfeex-vlietstraat meester gemaakt van een chocolade-auto- maat, die was bevestigd naast een kruide nierswinkel. Zij rukten het apparaat van de muur en gingen ermee vandoor. Daar beiden onder de invloed van sterke dx-ank verkeerden, kwamen zij met automaat en al in een sloot terecht, waarbij J. B. zijn voet verstuikte. Dit is echter pas later uit gekomen, want de politie, gewaarschuwd door een der omwonenden, die er met deze getuige in de radio-wagen op uit trok, kon geen spoor van de mannen ontdekken. De recherche wist hen echter Zondag thuis te treffen en heeft ze meteen voor een ver hoor en verdere ontnuchtei-ing naar het politiebureau gebracht. In de reeks van jubilarissen bij de pa pierfabriek Van Gelder Zonen N.V., vierde de heer J. H. van Eerden Maandag zijn veertigjarig dienstverband bij dit bedrijf, waar hü al deze jaren deel uitmaakte van de afdeling houtkapperij ixi de cellulose fabrieken. Het was voor deze jubilaris, zijn echtge note en kinderen ongetwijfeld een zeer prettige ervaring op het raadhuis van Be verwijk te worden ontvangen, waar burge meester mr. H. J. J. Scholtens mededeling deed van de wegens langdurige trouw aan de heer Van Eerden toegekende Konink lijke onderscheiding en wel de bronzen ere- médaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens werden de jubilaris en zijn familie op het directiekantoor van het be drijf ontvangen door ir. B. Vei-doorn, fa brieksdirecteur, die in tegenwoordigheid van ix\ G. A. Schoonkind, bedrijfsingenieur van de cellulosefabrieken, hartelijke geluk wensen met de verleende onderscheiding vergezeld deed gaan van de bijbehorende draagmédaille. de weg, vooral als u schrikt, een veel langere afstand nodig hebt om tot rem men over te gaan dan met een gewone fiets". Bij de automobilisten wordt het woord „reactie-tijd" nog eens onder de aandacht gebracht: de tijd tussen signaleren van een gevaar en het gebruiken van de rem. Is deze één seconde bii een vaart van tachtig kilometer per uur dan worden er door de auto nog 22 meter afgelegd, vóór dat het remmen begint. Als iemand voort durend voor „onvoorziene omstandighe den" op zijn hoede moet zijn dan is dat wel de automobilist. Zo'n „omstandigheid" kan een kleuter zijn, die, zich van geen verkeer bewust, met een stepie over de rijbaan dartelt. Daarom worden óók de autoped-aan-hun-kind-schenkende ouders vermaand om er toch op toe te zien, dat hun oogappels met dit speelgoed op de voetpaden blijven. De Russische sleepboot, die ongeveer vüf maanden geleden in de IJmuidense haring- haven arriveerde teneinde een grondige repafatiebcurt te ondergaan, heeft Maan dag in volle zee een technische proefvaart gemaakt. Vaklieden van de machinefabriek „IJmuiden" hebben waarlijk eer van hun werk, getuige het resultaat na grondige reparaties zowel in machinekamer als bovendeks. Van 's mox-gens 8 tot 's avonds 7 uur heeft de Sovjet-sleper zijn herkregen kracht ge toond en het examen is uitstekend door staan. Het is echter nog niet bekend, wan neer het schip naar zijn basis Leningx-ad zal terugkeren. Men kijkt ongetwijfeld de ogen uit in deze Russische haven als de sleper binnenloopt, want ook degenen, die in IJmuiden de vleugellamme „trekker" indertijd zagen aankomen, zullen beamen, dat uit het vuilgrijze, verwaax-loosde, on klare en slagzij-makende schip inderdaad een prachtige sleepboot gegroeid is. Be halve in IJmuiden is de Rus ook nog twee Breuk in bromfiets bracht man in ziekenhuis Zondag brak op de Rijksweg, juist bij het ovei-steken van de weg naar de pont, de steun van het voorspatscherm van een bromfiets die door de 31-jax-ige C. B. C. uit Santpoox-t werd bex-eden. Hierdoor werd het voorwiel geblokkeerd en sloeg de be rijder over het stuur. De heer Bakker ver leende de man eerste hulp. Met een lichte hei'senschudding en vleeswonden werd C. naar het Antonius-ziekexihuis ovei'gebracht. GRONDSTOFFENAANVOER Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Ardennia", dat van Gothenburg een lading van 1100 ton houtstof aanvoerde. De directeur bracht de jubilaris voorts dank voor zijn langdurige trouwe arbeid gedurende veei'tig jax-en in de kapperij, waarbij achteraf bleek, dat hij eigenlijk al 46 jaren aan het bedrijf verbonden was, doch er een jaar „uit" is geweest. Uitex-aard kwam ook de samenwerking en de tijd met de „oude garde" doorge bracht ter sprake, die zeer prettige herin neringen opx-iepen. De vex-dienstexx van de jubilaris werden erkend door de aanbieding van het ver erend getuigschrift en de grote zilveren leg penning van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Mevouw Van Eerden ont ving een foto van haar man tijdens zijn werk in zilveren lijst. Met de aanbieding van een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie kreeg de jubilaris als hulde blijk een geschenk onder couvert. In zijn woning aan de Munnikenweg te Beverwijk, waar behalve een px-achtige bloemenmand van de directie vele andere bloemstukken het sierden, kwamen ook vele collega's en oud-gedienden de jubilaris persoonlijk complimenteren. Van het afdelingspersoneel was de heer W. Bakker de tolk, die met een har- lelijke felicitatie namens het jubileum fonds een fraaie pendule schonk en me vrouw Van Eerden met een mooie plant vei-raste. De postduivenvereniging „De Atoom" heeft Zondag deelgenomen aan een wed vlucht van Vilvoorde af over een afstand van 172 km. De 54 dieren, die met een zwakke Ooste lijke wind huiswaarts kwamen, hadden een vrij snelle vlucht. De eerste prijsduif kwam binnen om 11.41.45 uur crx de laatste „Atoom"- prijsvogel arriveerde om 11.57.19 uur op het hok. De uitslag was: J. Asjes 1; A. Kat 2, 3; M. van 't Hof 4; A. Weeda 5; A. de Heer 6, 10; W. A. Scvhouten 7; H. J. Exalto 8; G. v. Berkum 9; J. A. Stijnman 11. De verenigings-ereprijs viel ten deel aan de nummers 2 en 3. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 14 op 15 September KW 2 17 kantjes, KW 3 55 kantjes, KW 14 22 kantjes, KW 144 7 kantjes, KW 18 12 kant jes, KW 29 60 kantjes, KW 32 60 kantjes, KW 42 16 kantjes, KW 43 17 kantjes, KW 15 30 kantjes, KW 50 2 kantjes, K 163 15 kant jes, Trekkers: KW 6 30 kantjes, KW 9 80 kantjes, KW 147 35 kantjes, KW 140 17 kant jes, KW 141 60 kantjes, KW 67 30 kantjes, KW 38 55 kantjes, KW 20 35 kantjes, KW 39 34 kantjes, KW 41 28 kantjes, KW 78 40 kant jes, IJM 283 50 kantjes, KW 123 60 kantjes, KW 45 10 kantjes, KW 127 65 kantjes, KW 175 20 kantjes, KW 65 30 kantjes, KV/ 70 40 kantjes, KW 124 20 kantjes, KW 129 17 kant jes, KW 161 20 kantjes. weken in Amsterdam geweest, waar de motoren gemonteerd zijn. Men vroeg zich in de buurt van de haven gistermorgen nochtans wel af, of de „Oranje" zich statig van de wal had losgemaakt; de scheeps- hoox-n van de sleper heeft namelijk bepaald de luidruchtigheid van de dreunende toeter van een indrukwekkend zeekasteel In de feestelijk versierde grote beneden zaal van Watervliet waren functionarissen van de K.N.H.S. en de Kennemerstaten bij een om tezamen met familieleden en vrien den het zilveren jubileum van de terrein beheerder van deze vereniging, de heer A. Ilollcman, te vieren. Namens de directie van de K.N.H.S. sprak de directeur P. R. Bentz van den Berg ge lukwensen uit en overhandigde de gebrui kelijke jubileum-enveloppe. De voorzitter van Kennemerstaten, dr. H. Voorzanger, zeide verheugd te zijn dit jubileum te midden van de vereniging te kunnen vieren. „Het is een eigenaardige figuur", zo vei-volgde hij, „dat er bij een vereniging, welke slechts één jaar bestaat, een zilvex-en jubileum wordt gevierd." Ken nemerstaten moeten wij echter zien tegen de achtergrond van de Hoogovens, waar zij uit voortgekomen is en waarbij de heer Holleman als bedrijfsgenoot staat geboekt. Toen de jubilaris in 1945 op Watervliet kwam trof hij het geheel in een desolate toestand aan; dat alles er thans weer zo fraai en verzorgd uitziet, is aan hem te danken. Toentertijd sprak men nog van Hoogovenstaten, doch deze vereniging kreeg een jaar geleden haar meer algemeen karakter en werd tot Kennemerstaten. Met grote waardering sprak dr. Voorzanger over het werk van de jubilaris, waarbij hij hem dankte voor de prettige samenwerking en de hoop uitsprak, dat deze nog lang zou mogen bestaan. Na met enige welgekozen woorden ook mevrouw Holleman in de hulde te hebben betrokken, bood spreker het geschenk der vereniging aan: een schuimrubber divanmatras, waarmede een wens van de jubilaris werd vervuld. „Diep ploegen" De chef der Sociale Afdeling der K.N.H.S., de heer G. S. K. Blaauw, lid van de direc- liestaf, voerde vervolgens het woox-d en trok een vergelijking tussen een landbouw term „diep ploegen", het naar boven brengen van vruchtbare klei uit onderlig gende lagen, ter verbetering van de grond en het beoordelen van het karakter van de jubilaris, waarbij „diep ploegen" om de goede eigenschappen te vinden niet nodig is. aangezien deze bij hem aan de opper vlakte liggen en voor ieder duidelijk ken baar zijn. De ambitie, toewijding en plichts betrachting, waarmede de heer Holleman zijn taak vervult, verdienen aller waar dering. Het doel van Kennemex-staten: het verbeteren der menselijke verhoudingen, heeft in de jubilaris een groot voorvechter gevonden en aangezien dit doel ook de directie der K.N.H.S. zeer ter hax'te gaat. was het voor de heer Blaauw een genoegen om namens de directie het verex'end Ge tuigschrift en het Gedenkbord der Maat schappij te overhandigen. Namens de Commissie voor Bedrijfsont- spanning sprak de heer J. J. Veltkamp, die x-eleveerde hoe in de nauwe samenwerking een grote waardering bij de commissie voor de jubilaris groeide en deze waardering was voor haar aanleiding bij dit jubileum niet te ontbreken. Een fraai bloemstuk vertolkte haar gevoelens. Door vrienden en collega's werden ver volgens bij monde van de heer Bal een ge schenk onder couvert en bloemen aange boden. „Ditmaal spreek ik niet als Hoogoven man, maar als voorzitter van de Sportver eniging I. J. V.", zo ving de heer H. J. van der Ham zijn hartelijke speech aan, waarin hij de heer Holleman dankte voor de mede werking, die zijn vereniging steeds van hem had mogen ontvangen. Tenslotte sprak als lid van Kennemer staten drs. A. Demmers, die erop wees, dat de jubilaris zijn volle persoon inzet voor het werk, dat aan hem is toevertrouwd. Met enthousiasme heeft hij zich steeds aan zijn taak gegeven, waarvan de vervulling de gehele mens eist. Op deze dag wil men zijn ex-kentelijkheid voor deze toewijding in een geschenk uiten: namens de vereniging ovex-handigde de heer Demmers de jubila ris een historisch boekwerk. VANGSTBERICHTEN URK Door 148 vaartuigen werd Zaterdag aan de Gem. visafslag aangevoerd. 9766 Vt kg. aal en paling, prijs 0.90— 1.0U per Vï kg. 869 1/t kg. snoekbaars, 0.680.76 per Vi kg. 168 1/t kg. baars, 0.62—0.63 per l!i kg. 690 Va kg. voorn 0.040.05 per V< kg. 570 manden nest 2-00 per mand. Prijzen stabiel. Over de rond- en platvisprijzen viel ook gisteren niet te kla gen. De schelvis, dn in ruimer mate was aangevoerd, vond goede afname en maak te f 45 tot f 50 voor de grove soorten en f 30 voor de grove braat. Schol II bracht het tot f 22 per 50 kg. Met de haring liep het ondanks de grote aanvoer vrij vlot. Er behoefden maar weinig pai-tijen aan de vismeelfabrieken te worden toegewezen en de gemiddelde noteringen beliepen onge veer f 14 tot f 12 per 50 kg. De tongprijzen bleben onveranderd. Grote tongen liepen tot f 3.20 en de grove slips van f 1.00 tot f 1.10 per kg. Wijting noteerde bij ruime aanvoer f 16 tot f 18. De kleine braat- soorten waren goedkoop en brachten f 13 op. De makreel aanvoer was te gering om te voldoen aan de grote vraag van de ro kerijen en conservenindustrieën. Grove soorten noteerden niet minder dan f 17.50, de middelmatige soorten ruim f 16 per 50 kg. De aanvoeren. Voor de markt van vandaag stonden de volgende schepen ge boekt: de Haarlem met het restant van de aanvoer van ongeveer 1150 k. haring, de IJM 209 met 15 k. kab. en gul, 50 k. schel vis en piepers, 200 k. makreel, 10 k. haring, 10 k. diversen en 50 stuks stijve kabel- lauwen, de KW 57 met 800 kg tong en fijn- vis, 30 k. gx-ote schol, 70 k. kleine schol, 45 k. wijting en 20 k. diversen, de Viking- bank met 1570 k. haring en 30 k. makreel, de SCH 135 met 1000 k. haring, 100 k. ma kreel en 10 d. diversen, de KW 40 met 350 k. haring, 50 k. makreel, 10 k. diversen en de Java met 300 k. haring en 75 k. ma kreel. Het was nog niet bekend of de Abra ham, die 1700 k. aanvoerde vandaag zou lossen. Voor de Woensdag-markt. Behalve de Abraham die eventueel vandaag in een tweede beurt zou lossen, dan wel morgen het eerst aan bod zou komen, werden nog gemeld: de Schoorl met 1300 k. haring, de Bloemendaal met 600 k. makreel, 60 k. schelvis en piepers, 50 k. kabeljauw en gul, 45 k. wijting, 90 k. haring, 40 k. dichte wijting en 25 stuks stijve kabeljauwen. Van de loggervloot worden verwacht de Kat wijk 76 en de HD 87. In en uit. Maandag vertrokken naar zee: de IJM 240, 226, 249, 241, 27, 11, 262, 229; VD 9; KW 189; IJM 32; HD 131; KW 37, 128, 35, 51; IJM 20; KW 24; IJM 261; WR 33; KW 69, 12; IJM 73; KW 60, 64, 26, 114, 28: IJM 10. Weer vertrokken. Het Hospitaalkerk schip De Hoop, dat Zatex-dag IJmuiden binnenliep om een ernstige patiënt aan de wal af te geven, is Maandagmorgen weer naar de visserij vertrokken. „Neeltje" door de ring. De redding boot Neeltje Jacoba, is Maandagmorgen naar Rotterdam vertrokken om te demag netiseren. Onder wakend oog. De Rijkshaven- politie hield gisteren een oogje in het zeil om te haastige vertrekkers van de vissers vloot aan te manen met niet te grote snel heid in de vissershaven te varen. Niet duur genoeg. De IJM 27, die aan vankelijk naar binnen kwam om Maandag te lossen, vertrok later op de dag met de vis aan boord naar zee om midden in de week te verkopen. Haringaanvoer. Zondag en Maandag kwamen weer iets meer haringloggers binnen met gezouten aanvoex\ Het waren de KW 49 met 323 kantjes haring, de KW 159 met 215 k„ de IJM 75 met 323 k., de KW 25 met 290 kantjes, de KW 85 met 436 k., de KW 73 met 338 k., de SCH 135 met 537 k., de SCH 7 met 213 k., de KW 22 met 430 k., de KW 5 met 243 k. en de KW 138 met 103 k. Strop. Van de haringtrawllogger Scheveningen 7 der rederij C. Vroolijk uit IJmuiden werd Maandag van de geloste kabeljauw een partij door de Rijksvisaf- slag voor de consumptie afgekeurd. Weer met- de vleet. De loggers Gorre- dijk en KW 83, welke het eerst met de vleet, daarna in Juli met de trawlnetten hebben geprobeerd, gaan deze week weer varen met de vleet. Het Engelse walsei zoen nadert. Vele loggers nemen dan de vleet weer aan boord. Nummer. De Herman SCH 92 heeft een IJmuider visserijnummer gekregen. De merken van het schip zijn nu: Herman IJM 2. (Dit nummer had voorheen de Christine van de V.E.M., welke trawler enige tijd geleden voor de sloop is wegge haald). Marktprijzen. Heilbot 2.00, gr. tong 3.403.00, grm. tong 1.961.82, kim. tong 1.86—1.73, kl. tong I 1.61—1.37, kl. tong II 1.26—1.07. tarbot I 2.40—1.65. Alles per 1 kg. Tarbot II 72—70, tarbot III 66—65, tarbot IV 4936, tongschar 81, kl. tong schar 35, gr. schol 6857, grm. schol 66 57, kim. schol 55—46, kl. schol I 48—34, kl. schol II 27.50—9.50, schar 20.50—14, v. ha ring 1411, makreel 21—10, gr. schelvis 6049, grm. schelvis 5245, kim. schelvis 5144, kl. schelvis I 5639, kl. schelvis II 328. wijting 1810, gr. gul 3727, md. gul 27—21, kl. gul 21—15, kl. haai 22—16, alles per 50 kg. Gr kabeljauw 17484 per 125 kg. Marktaanvoer. 380 kisten tong en tar bot, 6 k. tongschar en schartong, 1230 k. schol, 30 k. schar, 4475 k. haring, 1100 k. makreel, 565 k. schelvis, 815 k. wijting, 470 k. kabeljauw en gul, 4 k. kl. haai, 75 k. diversen. Totaal 9150 kisten. Iedere veilingdag woi'den er in Castricum nog steeds aax-dbeien aangeboden. Het be hoeft geen betoog dat dit bij uitstek sei zoenproduct gretige kopers kan vinden. Ook Maandag werden enige doosjes op de markt gebracht van de soort Climax, welke de voor de tuinders niet onaardige gewoonte heeft twee maal per jaar te dragen. Per doosje kregen de tuinders er van 39—83 cent voor betaald. De andere soorten groente bx-achten het tot de volgende prijzen: sla 5, 57, 5, bloemkool 820, komkommers 813, dubbele bonen 27—39, snijbonen 3451, dub bele stokbonen 25, pieterselie 50, selderij 3, bospeen 15—18, pronkbonen 31—38, spinazie 9—32, andijvie 8—12, tomaten 2336, stam- snijbonen 21, doperwten 59, rentegevers 48—54. Dinsdag 16 September Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen uit de oertijd". Luxor Theater, 8 uur: „Alles draait om Eva". Woensdag 17 September Bioscopen als Dinsdag. John C. Rigalieen klokkenmaker uit Seattle (Amerika), heeft een zeer kostbare klokkenverzamelingdie bestaat uit 1000 exemplaren, en een even groot aantal horloges. Hij heeft o.a. een Zwitserse koekoeks-klok uit 1640, een ebonieten Franse staande klok uit 1650, die slechts een maal per maand behoeft te worden opgewonden, een Franse glazen klok (links op het gereedschapskastje)en. een eeuwenoud miniatuurtje van een „grootvaders klok". De pendule, met het mannetje aan de vliegende trapeze is van Duitse afkomst. Rigali's verzameling is ondergebracht in een werkplaats achter zijn vaders huis. Hij heeft elke week drie uur nodig om alle klokken op te winden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7