Bioetnendaalse strand weer verlaten Protestbetoging in Brussel Waarschuwing uit het Poolse communistische „arbeidsparadijs" bloeit ió lid zo Seizoen was niet te best De radio geeft Donderdag Sneeuwbalsysteem strijdig met Loterij wet? PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 Heringa Wathrich Zesjarig jongetje veroor zaakte boerderijbrand Spaaroverschot in Augustus Mislukte overval op juwelier Drie jongens mogen sintel- baan in Wateringen maken Principiële zaak voor Haagse kantonrechter Instortende gevel bedolf voorbijgangster Kerkelijk Nieuws Wagonruil-conferentie Meteor stort op tractor; twee doden „De Joodse Invalide" in nieuw gebouw Poolse brief naar Parijs gesmokkeld Eiland Wake wordt ontruimd na storm Mr. Stikker in Londen Papier met een luchtje Zaterdagmiddag om één uur moesten volgens de bepalingen van het gemeente bestuur van Bloemendaal de huistenten van de kampeervereniging de „Zeemeeu wen" van het Bloemendaalse strand ver dwenen zijn. En al heeft men het met dat uur dan misschien niet zo precies geno men, Zaterdagavond waren alle tenten op twee, die aan het bestuur behoren na, ver dwenen. Waar eens "gedurende ruim vier zomermaanden tweehonderdenvijftig ten ten stonden en een bevolking van zo'n dui zend vrouwen, mannen en kinderen ver bleef, treft men nu nog slechts zand en nog eens zand aan, waarbij men evenwel aan de „étagebouw" van het strand nog kan opmaken, dat hier zojuist een dorp is verdwenen, een tentendorp wel te ver staan. Het was het derde jaar, dat de „Zee meeuwen" hun tenten op het Bloemen daalse strand hebben geplaatst en dat de leden van die vereniging geruime tijd van licht en lucht, zee en zon en van het ene uiteraard wat meer dan van het ander hebben kunnen genieten. Aan de Zuidkant van de kop Zeeweg de „Zeemeeuwen" staan er enkele honder den meters ten Noorden van waar op Zandvoorts gebied de kampeervereniging „Helios" huisde, was de aanblik Zondag al niet anders. Een verlaten strandgedeelte v/aar een enkel huisje of de onderdelen daarvan op vervoer naar de stad wachtten. De Reddingsbrigade De leden van de Bloemendaalse Red dingsbrigade zijn Zondag in de strandpost bijeen gekomen om in een feestelijke stem ming het jaarlijkse sluitingsfeest te hou den. Ook dit jaar bleek de nieuwe strand post, die het vorig jaar voor het eerst in gebruik werd genomen, een enorme ver betering te zijn, hetgeen het werk in het algemeen en het helpen van patiënten in het bijzonder ten goed komt. Voor de Zondag gehouden onderlinge wedstrijden van allerlei aard was een mé daille beschikbaar voor de dame en de heer die in het algemeen klassement de minste strafpunten behaalden. Dit waren bij de dames mejuffrouw Gerda van Duin en bij de heren Leendert van Berloo. In de komende dagen zal de inventaris uit het strandgebouw worden gehaald en aan de dienst van Publieke Werken te Bloemendaal is dan de taak om de hulp post af te breken en gedurende de winter maanden in een van de bergplaatsen aan de Brouwerskolkweg op te slaan. Het is niet verantwoord gebleken het gebouw de gehele winter op het strand te laten staan. Een juiste opgave van het aantal keren, dat hulp werd verleend voor zwem- en E.H.B.O. ongevallen, is nu nog niet te ge ven, maar ongetwijfeld zal daarover rap port worden uitgebracht op de jaarverga dering van de Bloemendaalse Reddings brigade die over ruim een week, op Woensdag 24 September, wordt gehouden. De „kwallen"-Zondag in begin Juli zal ze ker een recordaantal hulpverleningen ver melden. Dan zal ook het winterprogramma worden ontvouwd, waaraan wij ontlenen, dat op Zondag 5 October de theoretische en practische oefeningen in Stoop's bad te Overveen zullen aanvangen. Daarmede wordt dan weer een begin gemaakt met de opleiding van nieuwe krachten, die zich tezamen met de ouderen het volgend jaar voor de veiligheid van baders en zwemmers op het Bloemendaalse strand zullen be schikbaar stellen. Geen best seizoen „Het is geen best seizoen geweest en zeker slechter dan het vorig jaar", zeide ons de heer K. Silvius van de rijwielstal ling aan de kop Zeeweg. Dagen, dat de rij wielstalling overvol was, zijn slechts spo radisch voorgekomen, zoals op die beide warme Zondagen in de eerste helft van Juli. Maar de maand Augustus waarvan de neringdoenden op het strand het meestal moeten hebben was uitgesproken slecht. Het goede voorseizoen kan de balans niet in evenwicht brengen. De heer Silvius ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS schatte het dit seizoen gestalde aantal rij wielen op 50 tot 60.000 en dat is enkele duizenden minder dan het vorige jaar. Wie een aantal van duizend weinig vindt, moet maar eens proberen zo'n aantal rijwielen „door zijn hand te laten gaan"; dat zal zeker niet meevallen. In de loop van deze week gaat de pach ter van de rijwielstalling, die nu het laatste jaar van de pacht heeft gehad en zich dus op verlenging van het contract zal moeten beraden, zijn woning in Amsterdam opzoe ken. Hoofdagent A. Beekman, van de Bloe mendaalse politie, die aan de kop Zeeweg de scepter zwaait, sluit deze week de poli tiepost en zal zijn werk wederom elders in de gemeente gaan verrichten. De kop Zee weg heeft hem de langste tijd gezien want het zal niet zo heel veel jaren meer duren voordat hij met pensioen de dienst gaat verlaten. Het voorbeeld van de heren Silvius en Beekman wordt door de overige zaken mensen spoedig gevolgd. En wie hen spreekt zal steeds vernemen dat de herin nering aan 1952 niet aangenaam is: het was een slecht seizoen. Zaterdag is te Oostvoorne een grote boerderij op het woonhuis na afgebrand. De rijkspolitie, die een onderzoek naar de oorzaak instelde, bemerkte daarbij dat de wenkbrauwen van het zesjarig zoontje van de boer verschroeid waren. De jongen werd ondervraagd en bekende tenslotte dat hij Zaterdag reeds om zes uur uit bed was gekomen en in de schuur enkele kranten in brand had gestoken. De vlammen sloe gen hem in het gezicht waarvan hij zo schrok, dat hij weer gauw in bed was ge kropen. In Augustus is bij de spaarbanken, aange sloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, ingelegd f 43.304.707 en terugbetaald f32.242.586, hetgeen een overschot betekent van f 11.062.121. Bij de bankspaarbanken be droegen inleg en terugbetaling respectievelijk f4.203.680 en f3.325.632, zodat hier f878.048 werd gespaard. ADVERTENTIE BONTGEVOERDE JEKKERS Bijna 20.000 mensen hielden dezer dagen in Brussel een protest-optocht tegen de clementie, die de twee Belgische oorlogsmisdadigers De Bodt en Van Coppenolle heb ben verkregen. Het voorbijtrekken van de stoet duurde drie uur. De optocht werd voorafgegaan door een groep overlevenden uit het beruchte concentratiekamp Breendonck, waar De Bodt één der kampleiders was. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Operaconcert. 11.55 Platen. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.25 Musette-orkest. 13.55 Ontmoetingen met Christopher Blaze, hoorspel. 14.30 Amusementsmuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Een dag op de boerderij. 16.40 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire reportage. 17.40 Platen. 17.45 Regerings uitzending: De Baduj, levende antiquitei ten in West-Java. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Platen. 19.25 Amu sementsmuziek. 22.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest en solist. 21.05 Sinaasappelen en citroenen, hoorspel. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.28 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Weerbe richt). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Bas-bariton en piano. 14.00 Pro menade-orkest. en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Zang, hobo en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Orkest en so list. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.55 Platen. 18.15 Mannenkoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.25 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Metropole-orkest. 20.30 Repor tage. 20.40 Vocaal ensemble en solisten. 21.10 Platen. Pl.m. 21.20 Het Wespennest. Pl.m. 21.30 The telephone, opera (gr.pl.) 21.55 Bui tenlands overizebt. 22.15 Bariton en pi.ano. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.41 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 en 15.15 Platen. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Platen. 16.15 Militair orkest. 17 00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tribune. 19.50 Platen. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. Dinsdagmiddag kwamen twee jongelui de winkel van een juwelier aan de Heilige- weg te Amsterdam binnen. Ze deden de winkeldeur achter zich op slot en duwden de onthutste eigenaar van de zaak een stengun onder de neus onder toevoeging van de woorden „je weet het wel, hè?" De overvallers hadden evenwel buiten de echtgenote van de juwelier gerekend, die in een kantoortje achter de winkel zat en de alarminstallatie in werking stelde. De jongelui namen de vlucht, waarbij er één in de armen van een rechercheur liep. De andere koos het hazenpad, achtervolgd door talrijke burgers. De jonge man werd op het Rokin gegrepen en aan de politie overgeleverd. De stengun bleek niet geladen te zijn. Het gebeurde een dezer dagen in de ge meente Wateringen, dat tijdens een raads vergadering, die des avond werd gehouden, een drietal jongens van ongeveer 14 jaar in de hal van het gemeentehuis hun opwach ting maakten. „Wij hebben gehoord dat het vanavond gemeenteraad is en nu willen we aan bur gemeester Meissen vragen of hij het goed vindt, dat we een sintelbaan maken", ver telden zij. Hoewel de openbare vergadering al ten einde was, vond men het toch jammer om de jongens naar bed te sturen. Burgemees ter Meissen werd met de plannen van de drie jongens op de hoogte gesteld en nadat deze met het raadscollege even had beraad slaagd, werd aan het trio toestemming ge geven temidden van het college zijn wen sen naar voren te brengen. Om te voorkomen, dat zij bij het rijden op hun zelf gemaakte race-fietsen de weg voor het publiek onveilig zouden maken, verzochten zij op een speelweide een sin telbaan te mogen aanleggen, zij zouden er zélf wel de nodige koolas heen gaan bren gen. Voor het kantongerecht in Den Haag is een zaak behandeld tegen de koopman J. H. R. O., die een sneeuwbalsysteem had bedacht voor de verkoop van textielpakket- ten. Dit systeem kwam in hoofdzaak hier op neer, dat de deelnemers 2.50 betaalden en dan nog vier bonnen voor eveneens een rijksdaalder per stuk moesten afnemen, die zij aan anderen moesten trachten te ver kopen. Gelukte hun dit, dan kwamen zij voor 2.50 in het bezit van een textiel- pakket, bestaande uit 12 theedoeken en drie paar kousen. a De verdachte was niet verschenen. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie bestreed de opvatting dat het systeem niets met de Loterij wet te maken zou heb ben. Hij verwees hierbij naar uitspraken van de Hoge Raad, waarbij deze ketting brieven en sneeuwbalsystemen wel degelijk onder de Loterijwet had gerangschikt: Bij deze systemen spelen factoren een rol, die de deelnemers niet in hun macht hebben. Men moet er in slagen om vrienden of ken nissen te vinden, die de bonnen willen overnemen. Als zij daartoe niet bereid zijn, loopt de zaak vast, vooral als de markt met bonnen verzadigd is. Wel had O. een mogelijkheid geschapen om mensen die de bonnen niet kwijt kun nen, tegemoet te komen. Dit was volgens de ambtenaar een bewijs dat hij zijn systeem niet helemaal veilig achtte. De ambtenaar wilde er rekening mee houden, dat dit een principiële zaak was. Hij eiste daarom 6.boete. De kan tonrechter zal op 23 September uitspraak doen. De heer J. C. van Ryswyk, hoofd employé eerste klasse P.T.T. te Aerdenhout herdenkt op 1 October a.s. zijn veertigjarig dienstverband. Tegen pakhuiseigenaar 1000 boete geëist Voor de Rotterdamse rechtbank had zich te verantwoorden de 43-jarige graanhan delaar M. J. K., eigenaar van een pakhuis te Middelharnis. K. liet op 14 Maart een partij haver storten op de begane grond en de zolderverdieping van het pakhuis. Volgens de dagvaarding was de zolder vloer slecht gestut. De balken hadden hun draagkracht verloren en waren gedeeltelijk verrot. Ook zou de achtei-gevcl van het pand onvoldoende aan de balken beves tigd zijn geweest. Toen de haver gestort werd bezweek de achtergevel. Een voorbijgangster werd onder de stenen en de haver bedolven en overleed later aan de gevolgen. De verdachte zei opdracht gegeven te hebben, dat het graan een meter van de achtergevel verwijderd moest blijven. De officier van justitie eiste tegen K. een boete van duizend gulden. De verdediger, mr. P. H. Verheul, vroeg zich af of de samenloop van omstandig heden, die tot het ongeluk leidden, zijn cliënt zou kunnen worden aangerekend. Hij meende, dat dit niet wettig en overtuigend bewezen is en vroeg vrijspraak. Op 30 September zal de rechtbank uit spraak doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alkmaar L. Th. A. v. d. Marei, te Wesepe; te Ede (toez.) (vac. J. H. Cirkel), W. L. Tukker, te Delft. Gcref. Kerken Examens. De classis Meppel heeft prae- paratoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer W. Kats te Kerkenveld, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Geref. Kerken, onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Blokzijl R. Postma, cand. te 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten Tweetal te Werkendam, M. Blok te Rot- terdam-C., en H. Ligtenberg te Rotterdam- West. Bedankt voor Leiden J. W. Kersten te Genemuiden. Afgevaardigden van twaalf Europese landen (West-Europa, Scandinavië, de Duitse Bondsrepubliek, Polen, Joegoslavië en Hongarije) zijn in Amsterdam bijeen ge komen ter bespreking van een herziening der bestaande bepalingen over de weder zijdse ruil van goederenwagens. Het doel van de bestaande overeenkomst is die ruil zoveel mogelijk te vergemakkelijken cn de wagens internationaal zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Na de conferentie beginnen besprekingen over de mogelijke oprichting van een Europese goederenwagenmaat schappij. Een Meteor-straalvliegtuig van de En gelse luchtmacht is Dinsdag bij het vlieg veld Carnab in Yorkshire op een tractor gestort. De piloot van het toestel en de bestuurder van de tractor zijn om het le ven gekomen. Een derde man, een voor bijganger, werd gewond. Het verongelukte toestel werd bestuurd door Anthony John Aubrey Ellwood, zoon van luchtmaar- schalk Sir Aubrey Ellwood, oud-chef van de luchttransportdiensten van de RAF „De Joodse Invalide", het door de ge lijknamige vereniging in Amsterdam ge ëxploiteerde rusthuis, heeft een nieuwe behuizing gekregen in de Henri Polaklaan. Juist een jaar vóór de Tweede Wereldoor log was het gebouw aan het Weesperplein gereed gekomen en in gebruik genomen. Op 1 Maart 1943 werden de verpleegden, enige honderden, gevankelijk door de be zetter weggevoerd en slechts weinigen keerden weer. Na de oorlog bleek het ge bouw te groot voor exploitatie door de kleine Joodse gemeenschap en werd het aan de gemeente Amsterdam verkocht. Het nieuwe rusthuis is ondergebracht in het geheel verbouwde vroegere Portugees Israëlitische Ziekenhuis. Het zal half Oc tober officiëel worden geopend. Het is nog niet geheel voltooid maar deze week zal het grootste deel der bewoners, afkomstig uit het gebouw aan het Weesperplein, er reeds zijn intrek in nemen. (Van onze correspondent in Wenen) De fabrieksarbeiders van Lodz, de groot ste Poolse textielstad, hebben een geheime brief naar Parijs gesmokkeld, waarin dc Parijse arbeiders worden opgewekt om toch geen woord te geloven van de communis tische propaganda. De brief luidt als volgt: „Naar aanleiding van de steeds toene mende propaganda door de communistische partij van Frankrijk mogen wij niet meer zwijgen. Wij hebben het ongeluk, dat wij reeds acht jaar in een „communistisch pa radijs" leven. De Franse communisten zijn van plan ook jullie vaderland in zulk een „paradijs" te veranderen." De brief zegt verder: „Hoe graag zouden we willen dat u persoonlijk naar Polen zoudt kunnen komen om u er van te over tuigen, hoe ons leven er uit ziet. Jammer genoeg zijn wij door een ijzeren gordijn van elkaar gescheiden, zodat we slechts zelden iets vernemen over datgene wat zich in jullie land voordoet. Onze radiozendingen worden systema tisch gestoord en Franse kranten krijgen we alleen, wanneer ze communistisch zijn. Wij mogen zelfs niet aan het algemene vak- vex-bond in Frankrijk de waarheid schrij ven. Wie dat zou doen, riskeert de gevan genis of dwangarbeid. De communistische propaganda beweert wel, dat dit alles ge logen is, maar u moet aan hun woorden geen geloof schenken. Alles wat zij zeggen is leugen. Bij het einde van de oorlog lieten wij ons verleiden door de communistische slag woorden en hun aanlokkelijke beloften van „gelijkheid en vrijheid". Maar reeds na korte tijd bemerkten wij, dat alles een af schuwelijk bedrog was geweest. Van een verbetering van onze levens standaard kan geen sprake zijn. Integen deel: onze lonen zijn kleiner geworden, daarvoor in de plaats gaan de prijzen on ophoudelijk de hoogte in. Wij zijn nu zover, dat wij een hele dag moeten werken om twee pond suiker te kunnen kopen. Voor een paar schoenen kun je al dadelijk een half maandloon neerleggen en over een nieuw pak durven we niet te dromen. Om dit te kunnen kopen, moeten we vijf tot zes maandlonen opsparen. Wij leven als bede laars. De partijleiders willen dat wij ondanks verlaagde lonen en bij slechtere behande ling toch de productienormen opvoeren. De communistische vakbonden verdedigen niet onze rechten en belangen, maar ze treden tegen ons op, ondersteunen het communis tische regiem en dwingen de bedrijfsleiding om de normen nog meer te verhogen en ons dagelijks twaalf uur te laten werken. Zondag en feestdagen niet uitgesloten. 45. De plotseling opgekomen storm deed Panda en Jolliepop voorlopig de schatkaart vergeten. „Naar boven jullie!", schreeuw de bootsman Swabber hen toe, „alles ste vig beleggen en geen ouwewijvenknopen Haastig klommen onze groene zeelui de mast in. Zij hadden weliswaar geen flauw idee, wat zij beleggen moesten (zij kenden alleen broodbeleg) maar daarboven zou den zij wel verder zien en daar waren zij tenminste buiten bereik van de ongeduldige bootsman. Buiten zijn stembereik konden zij echter niet komen. „Héédaarü"brulde hij hen toe, „voeren jullie nog wat uit?! Het grootbovenbramzeil vastmaken!!" „Welk zeil bedoelt hij?!", vroeg Panda ang stig, „ik wou maar, dat hij niet steeds op ONS lette!" Het maakt iemand nerveus, indien men steeds op de vingers gekeken wordt", beaamde Jolliepop. Dit laatste kon ook de kapitein beamen. Als goed gezag voerder had hij in dit uur van gevaar het roer ter hand genomen en als goed echt genote meende zijn gade hem hierbij met raad en woord terzijde te moeten staan. „Herbert!", riep zij, „zeil niet zo snel.... kijk uit voor die golfmeer naar links, eh. naar rechts bedoel ik.gebruik geen grove woordenDit laatste sloeg op de bittere opmerkingen, die de geplaagde zeeman tussen zijn tanden mompelde. Staking, het enige effectieve wapen tegen de uitbuiting van de arbeider, is verboden en wordt als sabotage veroordeeld. Wij zijn omringd door spionnen en pi-ovoca- teui-s, die loeren op iederonvoorzichtig woord. Wij moeten na het werk dikwijls vergaderingen en demonstraties bijwonen, die zo vervelend zijn, dat je er van omvalt. Daarbij komt nog het gebrek aan de voor naamste levensmiddelen, zoals vlees, vet, suiker en meel. De prijzen van deze arti kelen gaan steeds meer in de hoogte. Kameraden, luistert naar onze waar schuwing, gelooft de communisten niet, want ze zijn algemeen bekende leugenaars. Wij zenden jullie onze hai'telijke gi-oe(en en geven jullie de verzekering, dat wij de communistische slavernij nooit vrijwillig zullen dulden. Leve de vrijheid, leve de democi-atie!" SAN FRANCISCO (Reuter). Alle 6 a 700 bewoners van het kleine eiland Wake in de Stille Oceaan zullen met vliegtuigen naar elders worden overgebracht. Dinsdag heeft een hevige storm alle huizen weg gevaagd en bijna het gehele eiland onder water gezet. Ei-nstige persoonlijke ongeluk ken zijn niet gebeurd doordat de bevolking gewaarschuwd was en een toevlucht had gezocht in oude Japanse bunkei-s uit de oorlog. Het eiland, dat 3.680 km ten Westen van Hawaii ligt, werd door vliegtuigen als tankstation gebruikt. Naar verwacht wordt zal thans het eiland Kwajalein hiervoor worden ingericht. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Groot-Brittannië, mr. D. U. Stikkei-, is Woensdag per vliegtuig in Londen aange komen om met zijn ambtsbezigheden te beginnen. De NedeiTandse oud-minister van Bui tenlandse Zaken neemt de plaats in van baron Michiels van Verduynen, die in Mei van dit jaar ovei-Ieed. Mr. Stikker zal in afwachting van de aanwijzing van een nieuw ambassadege bouw zijn intrek nemen in een Londeas hotel. Het huidige gebouw van de Nederlandse ambassade op Portland Square staat te koop. (United Press). Charge. Voor een gerechtsgebouw te Jo- hannesbui-g, waar een proces werd ge voerd tegen inheemsen, die het uit gaansverbod hadden overtreden, zijn zeventien inheemsen gewond, toen de politie een charge uitvoerde op de menigte. Kloosterklcding. Volgens het Romeinse blad „Tempo" is op een congres van vrouwelijke leden van kloosterorden te Rome besloten, de kleding der klooster zusters te moderniseren. Op het con gres, dat niet openbaar was, is mee gedeeld, dat de „zusters van het insti tuut der Heilige Familie van Nazareth" de goedkeuring van de Paus hebben verkregen op haar voorstellen voor eenvoudiger, hygiënischer en moderner nonnenkleding. „Tempo" brengt in herinnering, dat het merendeel van de andex-half millioen vrouwelijke leden van orden der Rooms-Katholieke kerk zeer zware kleding draagt. „De zusters van Vincent dragen bijvoorbeeld zeven gewaden over elkaar. In de oorlog moesten zij wegens textielgebrek met drie gewaden genoegen nemen." Steun. Senator Kefauver, de verslagen candidaat voor de democratische nomi natie voor het presidentschap, heeft medegedeeld, een krachtige campagne te willen beginnen voor de verkiezing van gouveimeur Stevenson, de democra tische presidentscandidaat. Kefauver zal een Stevenson steuncampagne voe ren in tien staten, waarvan de meeste hem de ovex-winning bezorgd hebben in de democratische voorverkiezingen. Verbod. De Beierse regering heeft Dinsdag de „Duitse arbeiderspartij" verboden wegens neo-nazisme. In een verklaring wordt gezegd, dat de regering voorne mens is elke opleving van nationaal- socialisme in de kiem te smoren. Concentratie. In Düsseldorf is een bond voor de Duitse vliegtuigindustrie opge richt. Deze moet op industrieel en tech nisch gebied de weg banen voor een nieuwe Duitse vliegtuig-industrie. Op een pei-sconferentie deelde de voorzitter van de bond mede, dat Duitsland in de loop van de tijd tot een eigen productie zal komen. Uit gevoerde onderhandelin gen is gebleken, dat verschillende bui tenlandse producenten bereid zijn,licen ties te verlenen aan Duitse producenten. Men zal ook tot een Europese samen werking moeten komen, aangezien de landen in Europa niet in staat zijn op den duur afzonderlijk de moderne ont wikkelingen bij te houden. Kort geleden is daartoe een vereniging voor de Euro pese vliegtuigindustrie opgericht, waar omtrent binnenkort bijzonderheden be kend gemaakt zullen worden. Beschuldiging. Het Bulgaarse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medege deeld dat een „aanzienlijke groep" R.K. geestelijken in staat van beschuldiging is gesteld. De geestelijken worden er van beschuldigd, orders van het Vati- caan te hebben opgevolgd. Zij hadden „gelden uit het buitenland ontvangen en gepoogd ontevredenheid te zaaien onder de gelovigen". Een aantal kerken had gediend als wapenopslagplaats. De priesters worden er ven beschuldigd een spionnagenet te hebben georgani seerd. Onderzoek. De recherche in Nice is op ver zoek van het Nedei-landse consulaat op nieuw begonnen met nasporingen naar 23-jarige Cornelis Binnendijk uit Hil versum, die sedert Mei verdwenen is in de omgeving van Digne. Men dacht destijds, dat Binnendijk misschien on der een vreemde naam dienst zou heb ben genomen bij het vreemdelingen legioen. Het onderzoek had echter geen resultaat. Men vond geen enkel spoor van Binnendijk, nadat hij het laatst was gezien ten Zuiden van Digne. Motivering. De Oostenrijkse minister van Justitie, dr. Otto Tschadek, heeft zijn functie neergelegd „om plaats te ma ken voor een partijloze, daar binnen kort een aantal belangrijke gevallen, waarbij politici betrokken zijn, voor het gerecht zullen komen". Hij wordt opgevolgd door dr. Josef Geroe. Vechtoefening. Het Spaanse leger is Dins dag een oefengevecht begonnen tegen een „vijand", die aan de Zuid-West kust nadert en tracht de verbindingen met de rots van Gibraltar af te snijden. De Spaanse strijdkrachten in het Noor den hebben een oefening van vier da gen gehouden tegen een „vijand", die Spanje over de Pyreneeën binnenviel. Studenten-protest. Ongeveer vijftig Per zische studenten hebben in het Perzische consulaat-generaal te Stuttgart post ge vat uit protest tegen de maatregelen van de Perzische regering, waardoor zij van voldoende deviezen verstoken zijn om hun studie in West-Duitsland voort te zetten. Deze studenten zouden onlangs naar Perzië teruggeroepen zijn wegens gebrek aan deviezen. Zij wil den hun studie echter te Stuttgart vol tooien. WIJ mogen tegenwoordig dan wel eens klagen over de slordige wijze waarop sommige uitgevers ter besparing van kos ten hun boeken (doen) inbinden, maar er moet toch al zeer zonderling met dit lees materiaal worden omgesprongen, willen alle bladzijden van het boek los liggen. En nu weten we wel, dat het behoorlijk lezen van een boek niet ieders werk is, de meeste banden blij ken toch tegen een normale, zachtzinnige behandeling wel bestand. In Thibet, het land van de kloosters en priesterkasten, is dat anders. Indien u daar een inlands boek ter hand zoudt nemen, moet u terdege oppassen dat de bladzijden niet alle op de grond dwarrelen, want zij liggen stuk voor stuk los. Niet om dat de lama's uit de Potala of de kloosters van Drepung of Gyantse zo bijzonder slor dig lezen, maar omdat een Thibetaans boek nu eenmaal uit niets anders bestaat dan losse bladen, gelegd tussen twee plankjes en dit alles, ter bescherming, gewikkeld in een doek. Hoe interessant allerlei andere aspecten van dit land en deze boeken ook mogen zijn, voor vandaag willen we onze aan dacht voornamelijk bepalen bij de blad zijden. Het papier in Thibet wordt ver vaardigd van de bast van de peperboom en andere struiken. Deze schors wordt ver mengd w' water en kapotgeslagen op een platte steenwaarna de aldus ontstane pap in principe dezelfde bewerking ondergaat als bij elk ander papierproces, echter met dit verschil, dat de gevolgde werkmethode veel primitiever is dan in de technisch beter ontwikkelde landen. Het resultaat van de Thibetaanse papierfabricage be staat uit een taaie en ruwe papiersoort, die wel enige gelijkenis vertoont met crème kleurig karton. Nu is het merkwaardige, dat geen enkel insect het in zijn hoofd haalt van dit Thibetaan se papier te eten. Deze dieren, die alles aantasten en voor wie eigenlijk alleen metalen en glas veilig zijn, schuwen het Thibetaanse papier als vergif. Waarin ze trouwens volkomen gelijk hebben, want in de gebruikte grond stof zit inderdaad vergif. Nu kan het ons natuurlijk koud laten of de papierconsumerende insecten in Thibet een maaltijd meer of minder krijgenmaar deze giftige stoffen zijn óók oorzaak dat iemand, die veel tijd besteedt aan het lezen van Thibetaanse boeken, door zware hoofd pijnen worclt gekweld en dat is ook voor de mens minder aangenaam. Er zullen ongetwijfeld weinig lezers zijn die nog nimmer hoofdpijn hebben gehad, want deze is misschien wel de meest voor komende van alle kwalen. Maar nu is het juist zo merkwaardig, dat de hersenen, ondanks die veelvuldig voorkomende hoofdpijnen, ongevoelig zijn voor pijn! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2