Haarlemse tandarts Steffens vond nieuwe vioolkam uit Hollandse groenten groeien in Tasmanië Agenda voor Beverwijk Waarde van middelmatig instrument wordt er aanzienlijk hoger door Castricum Velsen Australiërs roemen de „typisch Hollandse vasthoudendheid" Beverwijk Een millioen Marshall guldens voor visserij Heemskerk IJmuiden 7 Bouwvallige schapenstal afgebroken THALIA Nieuw schip voor de Mij „Vrachtvaart" „De Pion" begon aan onderlinge competitie Kleuterschoolvereniging gaat vergaderen Dammers zetten hun beste beentje voor Bouwvergunningen verleend Verkeersexainen voor de schoolkinderen Koninklijke onderscheiding voor C. Versteeg Kort nieuws SCHEEPVAART WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 De Haarlemse tandarts J. D. Steffens houdt zich sinds jaren bezig met proble men die de vioolbouw betreffen. Als zo vele anderen zocht hij naar het geheim van de intensiteit, de kwaliteit en de zui verheid van de toon. Het mysterie van de lak, dat naar men algemeen gelooft, het kernprobleem is, heeft hij verworpen. De heer Steffens is de oplossing gaan zoeken in de vorm van de kam der viool. De kam is, zoals men weet, het dunne houten plankje dal op twee pootjes op het bovenblad van het instrument steunt en de snaren die er overheen gespannen worden, op geschikte hoogte van de toets houdt. De bijzondere functie van de kam is echter: de trillingen van de tot klinken gebrachte snaren over te brengen op het klankbord, dat ze dan weer doorgeeft aan de stapel, het staafje tussen boven- en on derblad geplaatst en ook wel eens de „ziel" van het instrument genoemd. De vorm, de afmetingen, de houtsoort en de plaatsing van de kam hebben een grote invloed op de sonoriteit en op de ge schiktheid om het instrument te bespelen. De algemeen gebruikte vorm van de viool- kam is die welke aan Antonio Stradiva rius, volgens anderen aan Joseph Guarne- rius toegeschreven wordt. Deze vorm heeft een sierlijke opening in het midden en is aan beide zijden diep ingekarteld. Oudere vormen zijn nog „luchtiger" bewerkt, voorzien als zij zijn van een viertal inge sneden figuurtjes. Rechtlijnige voortplanting De heer Steffens is nu, zoals hij ons ver telde, langs rationele weg tot de conclu sie gekomen dat deze kam niet het be reikbare rendement geeft. Volgens de theorie van vooraanstaande vioolbouwers en natuurkundigen worden de trillingen der snaren 'golfvormig overgebracht door de kam oij de viool, waarbij de kam een schommelende of slingerende beweging maakt e,n daarbij kantelt om zijn rechter voet als steunpunt, zodat alleen de linker kamvoet dienst doet bij het overbrengen der trillingen op het bovenblad. Hiertegenover stelt de heer Steffens nu ee/a theorie die het resultaat is van zijn wintig jaren onderzoeken en experimen teren: „De kam beweegt helemaal niet, doch moet als vaststaand worden be schouwd. De voortplanting der trillingen geschiedt niet in golven, maar rechtlijnig. Beide kamvoeten doen dienst en er heeft een kruising der trillingen plaats, op de zelfde manier als bij het menselijke oog de optische prikkels kruisen". Hieruit concludeert de heer Steffens: „Iedere viool heeft haar eigen ziel en moet dus een alleen voor haar passende kam hebben, daar dit het belangrijkste deel der viool is en niet het bovenblad, het onderblad of de stapel, zoals tot nu toe is beweerd". Steunend op zijn theorie der rechtlijnige voortplanting van het geluid op de kam, ïs de heer Steffens er toe overgegaan een vioolkam te ontwerpen met twee vaste steunpunten op het bovenblad, bedoeld om de trillingen langs twee wegen over te brengen. Bovendien meende hij de rich ting der trillingen rechtstreekser te maken door in zijn kam geen uitgesneden figuur tje aan te brengen. De heer Steffens heeft op deze uitvinding patent aangevraagd en verkregen. De voordelen van de Steffenskam zijn volgens de uitvinder deze: 1. De toonkleur en de sterkte van het geluid van viool en cello zijn naar wille keur te wijzigen en te beïnvloeden, wat vroeger onmogelijk was. 2. Het geluidsvolume van iedere viool en cello, ook de kostbaarste, wordt door de Steffenskam 2 a 3 maal vergroot. 3. De draagkracht van viool en cello neemt enorm toe. 4. Alle bekende en zo gevreesde „fa dings" en „wolven" de schrik der mu sici zijn absoluut verdwenen. 5. Alle snaren zijn, van de laagste tot de hoogste toon, in alle posities zuiver en '„quint-rein" te bespelen, wat voorheen al leen mogelijk was met de oude kostbare meesterviolen. 6. De violen en celli zijn gemakkelijker te bespelen, reageren op de subtielste be doeling van de musicus. Het bespelen der instrumenten wordt veel minder ver moeiend dan voorheen, wat voor orkest musici van groot belang is. 7. De violen en celli ontstemmen niet meer zo gauw als tot nu toe het geval was en reageren niet meer op temperatuur schommelingen en weersveranderingen. Geluid inderdaad versterkt Door een voortreffelijk violist in de ge legenheid gesteld het effect van de uit vinding van de heer Steffens te toetsen aan het spel op een viool met een normale kam, moeten wij toegeven dat het geluid door de nieuwe vinding belangrijk ver sterkt wordt en dat „fadings" en „wolven" er werkelijk door bezworen kunnen wor den. Wie het ideaal van de viooltoon zoekt in de intensiteit zonder meer, kan het best eens proberen met een Steffenskam. Maar een viool is een delicaat instrument, dat om zijn nobele klankkarakter te be houden gesteld dat het dit bezit doorgaans niet geforceerd wil worden. Dit is een teer punt in deze kwestie, waar over het laatste woord door belangheb benden nog niet gezegd is. Toch is het aan te nemen dat, door toepassing der vinding van de heer Steffens, van een middel matige viool een instrument gemaakt kan worden met een aanzienlijk verhoogde waarde. JOS. DE KLERK De heer Steffens demonstreert een viool met zijn nieuwe kam. Een voorbeeld van een oude kam houdt hij ter vergelijking in de hand. Er zijn nog maar weinig huizen of andere gebouwen in Castricum die herinneren aan vroeger tijden. Viel voor enige tijd terug de woning van de weduwe Vader aan de Burgemeester Mooystraat aan het uitbrei dingsplan van de gemeente ten offer, waar mede een stukje historie verdween, voor datzelfde uitbreidingsplan moet thans een circa 180 jaar oude schapenstal ruim baan maken. De stal deed de laatste jaren geen dienst meer, waardoor hij in een vrijwel hopeloze staat van verval was komen te verkeren. Staande achter de boerderij van de heer J. Dekker op de hoek Alkmaarderstraat- wegPrinses Beatrixstraat, moet zij in vroeger dagen niet alleen aan schapen, maar ook aan een inwoner van de ge meente onderdak hebben geboden. De heer Dekker weet zich tenminste nog zoiets te herinneren evenals enkele andere en oudere gemeentenaren. De stenen waar uit de stal was opgetrokken zijn zogenaam de rode drielingen welke met de hand zijn gemaakt. Daar men in die tijd nog niet op de hoogte was met het gebruik van cement, werd als specie kalk en zand gebruikt. Naar een bouwkundige ons verklaarde, hebben de stenen ondanks hun hoge „ouderdom" een behoorlijke geldswaarde. Slopershanden zijn Maandag en Dinsdag druk in de weer geweest de stal af te bre ken. Het is niet onwaarschijnlijk dat de rode steentjes zullen worden gebruikt voor de bouw van een garage. Hoe het ook zij, over enkele dagen is de oudste stal in Castricum en misschien uit de wijde om trek nog slechts een herinnering. De vliegwedstrijden om het wereldkampioenschap voor modelvliegtuigjes met motor, zijn onlangs gehouden op het militaire vliegveld Dübendorf te Zurich, Zwitserland. Negen landen waren vertegenwoordigd, waaronder Nederland. De eerste prijs was voor Engeland, de tweede voor Zwitserland. Nederland behoorde niet tot de prijswinnaars. Foto: de Nederlandse ploeg komt op het vliegveld. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Donderdag a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling INGRID BERGMAN in JEANNE D'ARC in technicolor Ingrid Bergman als Jeanne d'Arc, de Maagd van Orleans, die een machtig leger ter overwinning voerde. Een groots en indrukwekkend filmwerk Het motorvracht-passagiersschip „Tara", dat door de Machinefabriek en Scheeps werf van P. Smit jr. te Rotterdam werd gebouwd voor de N.V. Maatschappij „Vrachtvaart", heeft zijn officiële proef vaart volbracht. Het schip is van het open- shelterdektype, ruim 146 m lang, 18.8 m breed, met een laadvermogen van ruim 11.000 ton en een bruto tonnage van 6625.83. De snelheid op de proeftocht be droeg ongeveer 15 knopen. De „Tara" biedt accommodatie voor 12 passagiers en beschikt over vijf laadrui men en een grote dieptank voor lijnolie en dergelijke. De voortstuwingsinstallatie be staat uit een enkelwerkende tweetakt Smit/ Burmeister und Wainmotor van het kruis- koptype. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat aan de voorsteven een bronzen boeg beeld is aangebracht, voorstellende „St. Joris, de draak dodende". Het onderschrift vermeldt „True and reliable always", waarvan de eerste letters de naam „Tara" vormen. Het boegbeeld met onderschrift is een ontwerp van Hildo Krop uit Am sterdam. Gisteren vertrok de „Tara" reeds op haar eerste reis naar de Canadese meren. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 138 vaartuigen aange voerd: 9020 pond kuilpaling, prijs 0.95—1.05: 689 pond lijnaal, prijs 0.90—0.97; 911 pond snoekbaars, prijs 0.720.76; 133 pond rode baars, prijs 0.55—0.60, 307 pond voorn, prijs 0.04, alles per pond en 618 bak nest, prijs 2.09 per bak van 37>/2 kg. De Castricumse schaakclub „De Pion" heeft in hötel Meijer aan de Dorpsstraat een aanvang gemaakt met de wedstrijden voor de onderlinge competitie. Door voorzichtig spel wist Th. de Smalen tegen C. J. Heeck steeds meer in het voordeel te komen en ten slotte zijn eerste overwinning te boeken. Oorspronkelijk ging de partij tussen J. van Ravenzwaai en D. Keetbaas gelijk op, totdat eerstgenoemde schaker onverwachts kon doorbreken en zegevierde. Een fout op de 19de zet van C. Menke was oorzaak dat hij verloor van dr. A. de Jongh. De zeventien jarige B. Schlosser wist in een enthousiaste strijd van R. v. d. Berg te winnen, evenals S. van Weeren van H. Hoogervorst. Tegen de meer geroutineerde P. Zwart moest T. de Vries het afleggen. De nieuweling H. Korte- kaas maakte een uitstekend entrée door zijn eerste partij te winnen van J. Bakker. Vrijdag 26 September speelt „De Pion" een returnwedstrijd tegen de SC „Opposi tie" uit Heiloo. De smadelijke nederlaag van enige maanden geleden van 3—10 zit de Castricummers nog vers in het geheugen en zal hén zeker aansporen om afdoend revan che te nemen. Der traditie getrouw gaat de Castricumse Kleuterschoolvereniging, kort na de aanvang van het schooljaar voor de kleuters, een al gemene ledenvergadering houden. Zulks zal geschieden in hötel De Rustende Jager op Woensdag 24 September. Behalve de gebrui kelijke jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeester, is de periodieke be stuursverkiezing aan de orde. De voorzitter de heer Jac. Joosse is aftredend en heeft zich weer herkiesbaar gesteld. Wegens tussen tijds aftreden van mevrouw E. van Koten Hallebeek zal er tevens een nieuw bestuurs lid moeten worden gekozen. De leden van de Castricumse R.K. Dam club „St. Thomas" hebben Maandagavond in onderlinge wedstrijden opnieuw eikaars krachten gemeten. De uitslagen zijn als volgt. Afdeling 1: B. Beentjes—J. Kabel 11; A. de ZeeuwJ. Geuke 02; G. Spren kelingP. Ruiter 0—2; C. v. d. HimstR. Stet 1—1; C. Reijnders—J. van Velsen 1—1. Afdeling 2: P. v. d. Himst—C. Orij 0—2; C. JuffermansB. Louman 20; H. LuteW. Rozemeijer 2—0; H. Lute—C. Orij 0—2; C. OrijS. Groentjes 1—1. Afdeling 3: J. Steeman—J. Reijnders 0—2; G. Tromp—Fl. Zonneveld 0—2; L. de Ridder A. Collet 0—2; J. Groen—B. v. d. Schaaf 2—0. Het college van B. en W. van de gemeente Castricum heeft aan de volgende personen een bouwvergunning verleend: aan M. Troel stra voor de bouw van een woonhuis met garage aan de Sifriedstraat; aan S. Bakker voor de bouw van een woonhuis aan de Henri Schuytstraat; aan G. Siewertsen voor de bouw van een woonhuis aan de Burge meester Lommenstraat; aan J. Res voor de bouw van 2 schuurtjes aan de woningen Henri Schuytstraat 4 en 10; aan C. Flinck voor de bouw van 7 woningen aan de Ko ningin Wilhelminalaan. Op bijna alle gevaarlijke kruispunten in Castricum zijn deze week affiches te zien, waarop de waarschuwende woorden „Kijk uit" staan gedrukt. Zij maken de wegge bruiker duidelijk dat ook de Vereniging voor Veilig Verkeer in deze plaats aan de landelijke actie zijn steentje bijdraagt. Evenals verleden jaar worden de school kinderen in de gelegenheid gesteld een ver- keersexamen af te leggen, welk examen naar all waarschijnlijkheid Zaterdagmid dag wordt afgenomen. Als examenplaats heeft de V.V.V. de Dorpsstraat op het oog. Tandonderzoek van scholieren Vrijdag zal aan alle leerlingen van de eerste klasse der lagere scholen in do ge meente Velsen een formulier worden mee gegeven voor de schooltandvei zorging. Deze formulieren moeten door de ouders volledig ingevuld worden. De naam van het ziekenfonds en het inschrijfnummer moet eveneens worden vermeld. Ook wanneer het kind niet aan de schóol- tandverzorging deel zal nemen moet het formulier toch volledig ingevuld worden ingediend. Alle formulieren moeten ingevuld vóór Woensdag 24 September mee naar school worden genomen. De medewerking van de ouders wordt daartoe dringend ver zocht. Onder het opschrift: Wereldvermaarde Hollandse kweekmethode toegepast in Noord-Oost Tasmanië, geeft het Australi sche dagblad „The Mercury", dat in Hobart in Tasmanië ter perse gaat een uitgebreid commentaar op de „business" van de Hol landse emigrant P. C. Quant, die op een terrein van 36 acres „Hilly Vale" genaamd, met zijn zoon Peter een kwekerij van Hol landse groenten drijft. De tuinderij is gelegen ongeveer 12 mijl van Scottsdale in Tullendeena in Noord- Oost Tasmanië en uit de naam Hilly Vale valt reeds op te maken, dat het een terrein is dat bestaat uit steile hellingen. Depres sies zijn overheersend in dit gebied. De doorsnee-tuinder in Australië, zo meldt het blad, zou allang de moed heb ben laten zakken en ongetwijfeld een ge makkelijker en prettiger stuk land hebben opgezocht voor het kweken van zijn pro ducten. Maar, en deze woorden staan vet gedrukt met typisch Hollandse vast houdendheid en vooruitziende blik, heeft De Quant zich geconcentreerd op dit ter rein, omdat de vorst er minder invloed heeft en de zon er meer in doordringt. Eind Juni stonden in Hilly Vale drie acres land bedekt met de mooiste Holland se groenten en zes andere acres werden in gereedheid gebracht voor de komende lente. Sedert het begin van November 1951 heeft de heer De Quant reeds 6000 kolen, 7000 bloemkolen, 6000 kroppen sla en een partij kleine rode biet, „silver-beet", toma ten, bonen en rode kool geoogst. Een détailhandelaar in Launceston is de afnemer van de producten. Op een buitengewoon grote helling van ongeveer 60 gr. heeft De Quant 63 terras- Bij Koninklijk Besluit is toegekend de ere-médaille in zilver aan de heer C. Ver steeg, in Beverwijk. De heer Versteeg is ruim 40 jaar als lood gieter werkzaam bij de firma D. Honig on heeft onder meer tevens bijna gedurende eenzelfde periode gefungeerd als secretaris van de Beverwijkse gymnastiekvereniging Turnlust. De heer Versteeg is gisteren met zijn echt genote in het gemeentehuis ontvangen, waar hij in bijzijn van de firmanten, bij wie hij werkzaam is, en van de heer N. van Leeu wen, voorzitter van Turnlust, door de bur gemeester is gecomplimenteerd. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Kennemer Theater. 7 en 9,15 uur: „Vrouwen uit de oertijd". Luxór Theater. 8 uur: „Alles draait om Eva". DONDERDAG 18 SEPTEMBER Bioscopen. Geen voorstelling. Luxor Theater. 8 uur: Kaj Munk's „Eet woord" door Ned. Volkstoneel. sen aangelegd, elk van een yard (0.914 me ter) breedte en 40 yards lang. Tienduizend frambozenstruiken heeft hij daar in keurige rijen geplant en er blijft tussen de rijen nog voldoende ruim te om te lopen over. Menige groentekweker in het Noord- Oosten, zo staat er te lezen, die sedert de oorlog gebruik maakt van de nodige machi nes bij zijn werk, heeft het niet begrepen op deze manier van arbeiden, omdat men hierbij uitsluitend op „handenarbeid" is aangewezen. Dat men evenwel met belangstelling dit pionierswerk gade slaat, blijkt uit de beide foto's, die het artikel verluchten. Destijds is met de Amerikaanse regering in principe overeenstemming bereikt over het vrijgeven van 30 millioen gulden van de tegenwaarderekening der Marshall hulp voor de bevordering der productivi teit in de agrarische- en de visserij-sector. Het verdere overleg daaromtrent leidde tot overeenstemming over de besteding van ruim 9 millioen gulden daarvan. Een millioen van dit bedrag is bestemd voor de opvoering van de productiviteit in de visserijsector, onder meer door de aan schaffing van een onderzoekingsvaartuig en de bevordering van het onderzoek op het gebied van de conservering en de ver werking van vis. „VAN ANDER RAS" VOOR N. K. J. B. In de concertzaal van Gebrs. Dam wordt Zondag de openingsfeestavond gehouden voor de leden van de N. K. J. B. Het Amsterdamse gezelschap „Rien van Nunen" zal het toneelstuk „Van ander ras" opvoeren. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Abraham f22.800; Schoorl f 15.500; Limburgia f 13.200; Loggers: Helder 79 f 9260: Helder 97 f 8140. Kotters: KW 76 f 11.900; KW 84 f3420; IJM 129 f 10.400: Wr 7 f2650; IJM 249 f140: IJM 213 f950; IJM 221 f440; TX 34 f3460; YE 93 f530; KW 35 f900; KW 123 f290; KW 189 f360; R'dam f3160. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE KW 2 4 kantjes, KW 144 1 kantie, KW 18 2 kanties, KW 29 60 kantjes, KW 42 65 kant jes. KW 43 50 kanties, KW 50 80 kantjes, KW 151 2 kanties, KW 130 1 kantje. Trekkers: KW 163 50 kantjes, KW 67 20 kantjes. KW 48 70 kanties, KW 38 140 kantjes, KW 20 150 kanties. KW 39 25 kantjes, KW 41 15 kantjes. KW 78 65 kantjes, KW 123 70 kantjes, KW 37 34 kantjes, KW 95 10 kantjes, KW 45 140 kantjes, KW 127 115 kantjes, KW 175 145 kantjes, KW 65 10 kantjes. IJM 283 125 kantjes en 170 kisten. KW 70 62 kant jes KW 124 150 kantjes, KW 129 60 kantjes. KW 161 140 kantjes. Geen vangst hadden: KW 3. KW 47, KW 54, KW 32, KW 15, KW 56. KW 170. Gemiddelde vangsten: Katwijk 18 kantjes. In een bijeenkomst van de Vereniging voor Veilig Verkeer in Leeuwarden, heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland aan 52 chauffeurs van busdiensten en andere bedrijven het insigne uitgereikt voor het feit, dat zij gedurende een periode van vijf jaar hebben gereden zonder één ongeval te veroorzaken. Meer dan 100 andere chauffeurs werden in het bezit van een ge tuigschrift gesteld omdat zij gedurende 1, 2, 3 en 4 jaar schadeloos hebben gereden. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Geboren: E. H. HelderVermeer, z., Stra- tingplantsoen 42, Velsen-N, M. G. Vessies Van Hulst, d., Princestraat 2, Velsen-N. G. van der Plas—De Bruijn, d., Cypressenstraat 6, IJmuiden-O. E T. M. Marechal—Vinken- burg, z. Meeuwenlaan 35, IJmuiden-O. M. LoomansBakker, z„ Hagelingerweg 125, Santpoort. A. HuiserWolthuizen, d., Lange Nieuwstraat 714, IJmuiden-O. OVERLEDEN: J. N. T. M. Osendarp, 10 jr. z. v. J. N. Osendarp en F. J. M. Belt, Kanaal straat 240, IJmuiden. Amstelstad, 15 v. Narvik te Mobile. Aardijk, 17 v. Le Havre verwacht. Alkaid. 15 v. Port Okha n. Karachi. Albireo, pass. 15 ten W. Kp. Finisterre. Altair, 15 te Las Palmas. Ampenan, 15 v. Djbouti n. Port Said. Amstelvaart, 16 te Zanzibar. Aagtekerk, pass. 15 Kreta. Agatha, 16 v. Pladju te Soerabaja. Alcyone, 15 360 m. Z.ZW. Madeira. A lm kerk, 15 v. Port Said n. An>lexandri6. Alphacca, 15 400 m. N-NW. Fort Aleza. Annetiikei-k, 15 350 m. NW. Cocos eil. Arundo, 15 140 m. ZW. Belle Isle. Alwaki, 16 te Baltimore. Agamemnon, 16 te Port au Prince. Amstelpan-k, 15 210 m. Z. Sable eil. Armilla, pass. 15 Kp. VareHa. Bantam. 16 v. Singapore te Port Swettenham. Bennekom, 15 v. Balboa n. Callao. Boskoop, 15 v. Po. Chicama n. Callao. Bagan, 16 te Singapore. Benkalds, 15 Str. Messina gepass. Bonaire, 15 740 m. ZW. Fayal. Bo-ntekoe, 15 te Menado. Breda, 15 890 m. ZW. Flores. B'unabaai, 16 v. Tj. Priok te Palembanig. Ceram, 16 v. Colombo te Madras. Cleodora, 16 v. Rastanura te Singapore verw. Cottica, 15 1050 m. W.ZW. Madeira. Calldsto, pass. 15 Scilly's Castor, pass. 15 ten Oosten v. Jamaica. Celebes, 15 1:10 m. W.t.Z. Mlndcoy n. Aden. Oistula, 15 240 m. W. Karachi. Coryda, 15 180 m. W. Kp. Selatan. Delfland, 15 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Duiventil-echt, 16 v. Abanema te Calabar verw. Diemerdijk, 14 te Portland. Dopgedijk, 14 te Los Angeles. Delfshaven, 15 bij Fernando Noronha. Delft, 15 180 m. W. Finisterre. Eemdijk, 15 te Londen v. Golf v. Mexico. Kmgigano, 15 v. Beira te lbo. Eos, 16 te Malta verwacht. Edam, 15 120 m. Cp. "Canso. Eua, 16 v. Baliikpapan te Manilla verw. Esso Amsterdam. 15 220 m. W.t.Z. Flores. Esso Rotterdam, 15 630 m. O. Bermuda. Elirema, 15 100 m. N.t.O. Recife. Elmina, 16 v. R'dam te Amsterdam verwacht. Farmsum, 16 pass. Dover. Feiipes, 15 in Str. Bank a Gaasterland, 15 v. Rio Grande. Groote Beer, pass. 15 Kp. Race. Glessula, 15 160 m. O.NO. Mona eil. Gouwe, 15 130 m. NO. Finisterre. Groote Kerk, 15 100- m. W. Lissabon. Hera, 16 v. Barbados n. Trimdad. Hercules, 15 te Algiers n. Palermo. Hathor, 15 te Lattakia. Helicon, 15 130 m. N.NW. Mona eil. Hersilia, 16 te Hamburg. Helder, 16 v. Belize te Tampa verw. Hydra, 15 160 m. ZO. Ciudad Trujillo. Indrapoera, 16 te Marseille. Ittersum, 15 400 m. NW. Flores. Hos, 15 v. Caracol n. New York. Java, pass. 16 Str. Messina. Kieldrecht, 16 v. Manilla n. Kobe. Karossa, 15 v. Kola Radja c. Meulaboh. Kasimbar, 16 v. Tj. Priok te BerJkulen. Kertosono, 15 v. Manilla naar Siain. Klipfontein, 15 290 m. W. Walvisbaai. Kedoe, 15 620 m. ZO. Socotra. Lemsterkerk, 15 te Port Said. Lissekerk, pass. 15 Perim. Leuvekerk, 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Leopoldskerk, 15 nog te Khorramshar. Lieve Vrouwekerk, pass. Mon Dego. Lutterkerk, 15 80 m. O. Aden. Maaskerk, 16 Freetown verwacht. Malvina, 15 v. Singapore n. Bombay. Merwede, 15 v. Mobile n. Savanna. Muiderkerk, 15 te Aden. Murena, pass. 15 Malta. Mapia, 15 v. Amsterdam te Galveston. Manoeran, 16 v. Soerabaja te Tjilatjap verw. Marissa, pass. 15 Aroe eil. Mentor, 15 160 m. O.ZO. Guadaloupe. Mltra, 15 400 m. O.t.Z. Socotra. Musi, 15 te Pladju. Ma'taram, 15 Runsal Jebel gepass. Meerkerk, 15 330 m. O.t.Z. Socotra. Metula, 15 260 m. ZO. Madras. Molenkerk, 15 85 m. NW. Perim. Nieuw Holland, pass. 15 Oostp. Timor. Noordam, 15 200 m. W.ZW. Kp. Clear. Oranjefontein, 15 te Kaapstad. Orion, 15 v. Amsterdam naar Hamburg. Ootmarsum, 16 New Orleans verwacht. Over(jsel, 16 v. Bombay n. Madras. Oranje, 15 v. Singapore. Oranjestad, 15 370 m. ZO. Fayal. Ovula, 15 bij Daedalus Rif n. Gibraltar. Phrontis, 15 te Aden. Prins Joh W. Friso, 16 v. R'dam te Montreal. Prins Willem IV, 16 te Le Havre. Polyphemus, 16 v. Soerabaja te Makassar. Prins Willem Til, 15 v. Toronto n. Cleveland. Papendrec'nt, 15 120 m ZW. Ouessant. Poelau Laut, 15 in Str. Banka. Prins Matt rits, 16 335 m. W. Valentda. Prins Wiilem II, 16 330 m. Z.t.W. Kp. Race. Roebiah, 13 v. Semarang te Tj. Priok. Rondo, 16 v. Java te New York. Ruys, 15 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Rotti. 15 v. Tj. Priok naar Semarang. Reael, 15 v. Semaj-amg n. Soerabaja. Reyniersz. 16 v. Balipapan te Domgigal. Rotula, 15 800 m. NO.t.O. Sombrero eil. Stad Vlaardingen, vertr. 16 v. R'dam n. Wabana Straat Banka, 16 te Mombassa. Soestdijk, 15 v. Penang n. Port Swettenham. Sunelta. 16 v. Dunedin naar Balboa. Saidja, 15 te Muivtok. Sc'nerpend'recht, 15 80 m. ZO. Pto. Alegre. Schieclijk, 15 220 m. W. Ouessant. Si'beroet, 16 v. Soerabaja te Kalianget. Sliedrecht. 15 60 m. O-ZO. Rio de Janeiro. Stad Alkmaar, 15 140 m. NW. Trondhelm. Stad Arnhem, pass. 16 Finisterre. Stad Maassluis, pass. 15 Aalesund. Stad Maastricht, pass. 15 Bórnholm. Sarpedon, 16 te Pto Plata verwacht. Singkep. 15 250 m. O.t.Z. Anderhalfgraadskan. Sloterdijk. 15 190 m. O. Dondrahead. Tomori. pass. 16 Gibraltar. Teiresias. 10 v. Tegal te Tj. Priok. Tara, vertr. 16 12 u. v. R'dam o. Canada. Titus, 15 v. Algiersh te Rotterdam Tjipanas. 16 v. Lorenzo Marques te Beira. Tankhaven III, 15 v. Penang n. Sungetgerong. Taria, 15 pass. Gibraltar. Ternate, 15 160 m. W. Colombo. Themisto, 15 160 m. O.ZO- Resolution eil. Tjimenteng, 17 v. Yokohama te Hongkong verw. Telgelberg, 15 510 m. ZW. Digo. Telamon, 16 te Maracaibo. Tiberius. 15 v. Brighton n. Georgetown. Tibia, 15 150 m. W. Sa bang. Triton. 15 v. Philadelphia n. New Yórk. Utrecht. 16 v. Balikpapan te Soerabaja. Veendam, 16 te New York. Van Heutsz, 15 90 m. O. Kp. Padaran. Westland, pass. 15 St. Cruz. Winsum. 16 te Accra. Waterman, 15 van New York n. Rotterdam. Willem Ruys, pass. 15 20 u. Kp. Finisterre. Wieldrecht, 13 v. Tj. Uban te Melbourne. Waal, 15 v. Piraeus n. Tel Avlv. Marktprijzen. Heilbot 2,85-2,30. Gr. tong 3,45-3,20, gr.m. tong 2,17-1,98, kl.m. tong 2-1,89, kl. tong I 1,61-1,47, kl. tong II 1,26-1,16, tarbot I 2,25-1,80 per 1 kg. Tar bot II 78-70, tarbot III 68-56, tarbot IV 52, tongschar 83, kl.m. schol 54-52, kl. schol I 39-35, kl. schol II 28-8, schar 20-14, bot 13, v. haring 13-11, makreel 18-10, gr. schelvis 59-55, gr.m. schelvis 47-46, kl.m. schelvis 48-46, kl. schelvis I 47-44, kl. schelvis II 31-16, wijting 16-8, gr. gul 41, midd. gul 26, kl. gul 22-18, kl. haai 32,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 216-148, gr. kool- vis zw. 68 per 125 kg. Marktaanvoer. 90 kisten tong en tar bot, 3 tongschar en schartong, 280 - schol, 40 schar, 5 bot, 5575 haring, 590 makreel, 117 schelvis, 124 wijting, 58 kabeljauw en gul, 3 kl. haai, 14 koolvis, 20 diversen, to taal 6920 kisten. Vraag en prijzen goed. Do rond- en platvisaanvoer van Dinsdag vond grage kopers. Enkele loggers, die Maandag niet aan de beurt waren gekomen, brachten het er niet slecht af en konden goede prijzen boeken. De haring werd in voldoende hoeveelheid aangeboden en varieerde in noteringen van f 14 tot f 11 per kist, zodat de prijzen van Maandag bleven gehand haafd. De tong stond genoteerd' op f 3.60 tot f 3,30 voor de lappen en f 1,20 tot f 1,10 voor de grove slips. De animo voor braat en grovere schelvis bleef goed. Voor de grove soorten werden prijzen bedongen van f 45 en voor de knappe braatsoorten van f 30 tot f 25 per 50 kg. De aanvoer van vandaag. Daar de Abraham gisteren geen gebruik maakte van een tweede losbeurt kwam deze traw- Ier als eerste aan de beurt voor de afslag van vandaag. De aanvoer bedroeg 1700 kisten haring en 25 diversen. Verder los ten van de trawlervloot de Schoor], die een aanvoer had van 1150 kisten haring en 170 makreel en de Tubantia, die net iets voor de Bloemendaal binnen kwam met 480 kisten makreel, 80 haring, 75 schelvis en piepers en 30 diversen. Ook waren er verscheidene loggers, alsmede de over- weekse Noordloggers KW76 met 170 k. ma kreel, 145 schelvis en piepers, 60 k. kabel jauw en gul, 35 k. grote schol, 25 k. wij ting, 20 k. haring, 10 k. diversen en 345 stuks stijve kabeljauwen, de Shamrock met 115 k. schelvis en piepers, 275 k. makreel, 75 k. haring, 5 k. platvis, 10 k. diversen, 7 k. koolvis, 215 stuks ijskabeljauwen en 125 stuks stijve kabeljauwen, de HD 79 met 90 k. schelvis en piepers, 80 k. makreel, 30 k. kabeljauw en gul, 50 k. wijting, 25 k. haring, 10 k. platvis, 15 k. diversen en 300 stuks stijve kabeljauwen, de HD 87 met 300 kisten totaal, waarvan 100 k. schelvis en piepers, 80 k. makreel en ongeveer. 300 stuks stijve dikkoppen. Bloemendaal te laat. De trawler Bloe mendaal, die aanvankelijk binnen was ge komen om vandaag te lossen, zag zijn kans voorbij gaan doordat de Limburgia. eerder binnen was. De Bloemendaal moest wor den opgeschoven als eerste gegadigde voor de Donderdagmarkt. De aanvoer bedraagt 600 k. makreel, 70 k. schelvis en piepers, 50 k. kabeljauw en gul. 100 k. wijting, 50 k. haring, 25 stijve kabeljauwen en ongeveer 25 k. diversen. Post Boy weer terug. De Post Boy die Dinsdag uit Vlaardingen vertrok, kwam dezelfde dag in IJmuiden binnen. Zo ook de Norma, die Maandag in Vlaardingen markfe en waarvan werd vermeld dat zij Maandag naar de visserij zou zijn vertrok ken. Loodsboot ter visserij. De in Katwijk omgebouwde loodsboot, waarmede schip- per-eigenaar C. Guyt naar de visserij zal vertrekken, is Dinsdag in IJmuiden bin nengekomen om voor de uitreis klaar te raaken. Op de haaienjacht. De IJM 5 is van de gewoonte om ter schol- of fijnvisvangst te vertrekken afgeweken en gaat ditmaal jacht maken op haaien. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwam binnen de SWI 103. In en uit. Dinsdag kwamen binnen de IJM 241, 54, 71, 249, HD 116, 180. Naar zee vertrokken IJM 9, KW 40, IJM 202, 215, 262, CG 1, HD 116, Tex 19, KW 128, 31, 57, UK 114 en de EH 20. Hoe is de stand? Van de verleden week vertrokken trawlervloot bevonden zich Woensdag de volgende schepen op zee: de Medan vertrokken 8 Sept., de Antje, Zeelandia en Allan Water vertrokken 10 Sept., de Claesje, Mary, Duyvis, Gelria ver trokken 11 Sept. De Thorina vertrok 12 Sept., de Tzonne en Vios vertrokken 13 Sept. en de Bergen vertrok 12 Sept. Besommingen. De Vikingbank, die gisteren markte, boekte 16.000 voor een elfdaagse reis, de Petten bracht het tot 13.510 voor een tiendaagse reis.-Bij de loggers was het voor de zoveelste maal de KW 159 die de boventoon voerde met 10.400. Westerdam 15 150 m. Z.ZO. Sable eil. Willemstad, 15 730 m. O.NO. Guadeloupe. Wonosari, 15 420 m. ZW. Bermuda. Woensdrecht, pass. 15 Malaga. Zuiderkruis. 16 v. New York te Rotterdam. Zeeland (KRL),) 15 100 m. NO. Finisterre. Zonnewljk, 15 750 m. W.NW. Fastnet. KLEINE VAART Appingedam, 15 v. Bordeaux te Pt. Lyautey. Arnoudspolder, 15 dwars Ouessant. Barendaz, 14 te Oddesund. Bree Helle, vertr. 16 v. R'dam n. Londen. Clothilda, ca. 16 v. Wasklot te Londen. Davier.a Goekoop, 15 te Le Havre. Dorir.da, ca. 20 v. Ronnskar le R'dam verw. Dollard, 16 v. Zwartsluis n. Londen. Domburgh, 15 v. Pt. Lyautey Casablanca. Echo, 15 v. Rotterdam te Dublin. Escaut, 14 v. R'dam te Middlesbro. Evertsen, 15 v. Kariskrona n. Kotka. Friblo, 15 te Korsor. Goote, verm. 16 v. Aalborg n. Casablanca. Hast IV, 15 v. Hull te Parijs verwacht. Hulst, 11 v. New Orleans n. Vera Cruz. Hartel, vertr. 16 v. Antwerpen n. Hamburg. Haskeriand, 15 v. Goole n. Tyne. Henrica, 15 v. Gent n. Norrköping. Joost, 15 te Stocka v. Goole. Jan Kreumer, 15 te Drobak. Lacra, 15 v. Lulea naar Kemi. Larix, 15 te Wallvik v. Blylh. Leemans, 16 te Halmstad. Markab, 15 v. Par n. Quensboro. Mirac, 15 v. Nantes n. Bordeaux. Mirzam, 18 v. Port Lyautey n. Rouaan. Mulan, 15 v. Antwerpen n. Rostlck. Netta, pass. 11 Kanarische eil. Norma 15 v. Kastrup naar Rotterdam. Olse, 15 v. Rotterdam te Kingslynn. Oleum, vertr. 17 v. Londen n. Selzaete. Omlandia, 14 v. Safi te Port Lyautey. Poortvliet, verm. 16 v. Birkenhead n. Avr. Prior, vertr. 16 v. Kaolack n. Dakar. Pavo, 14 te Stockholm v. Goole. Ponto, 15 te Kiel. Ponen, 15 Klelhol'tenau gepass. Soemba, 17 v. Immir.gham te Rotterdam. Strijpe, vertr. 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Spes, 16 nog te Bohus. Spurt, 15 ca. 12 u. te Glasgow. Tilly, 14 Kielholtenau gepass. n. Norrsundet. Tom van der Heide, verm. 18 n. Casablanca. SLEEPVAART Etoro, 15 bij Wight. Ells, 12 van Ceuté naar Rotterdam. Hember 15 220 m. W.t.Z. Flores n. Horta. Noord'hoiland, IS 50 m. W. Famep'oint. Wïtte Zee. 15 200 m. ZO. Kp. Cambodia. Zwarte Zee, pass. 15 Malaga.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3