Koninklijke belangstelling voor „Fidelio" van Beethoven Er wordt naar gestreefd 55.000 woningen te bouwen Agenda voor Haarlem Ridderzaal was kleuriger en feestelijker dan ooit „Prinsjesdag" stelde zware eisen aan de televisie-ploegen Nederlandse Opera begon nieuw seizoen onder Josef Krips Bouwprogramma 1953 Meer werkgelegenheid dan in 1952 Begrotings-varia Haagse politiezenders stoorden het beeld Kort geding van Haarlems Dagblad tegen bioscoop directie Nederlandse musici treden in Engeland op Steeds meer belangstelling voor sportconferentie WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 De gisteravond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gegeven gala-voorstelling van „Fidelio" van Beethoven vormde tegelijkertijd een prachtig besluit van Prinsjesdag en een waardig begin van het nieuwe seizoen van de Neder landse Opera. De zaai was geheel met genodigden gevuld, toen om acht uur Koningin Juliana en Prins Bernhard met een aantal leden van de hofhouding de koninklijke loge betraden. De Koningin droeg een gedécolleteerd avondtoilet van bronsgroene tule met een violette corsage, een saffieren ketting en armband. De Prins was ge kleed in de generaalsuniform der huzaren, blauw tenue. Op de balustrade lag een bouquet donkerrode rozen. Naast de koninklijke loge waren de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland en de burgemeester van Den Haag gezeten. Tot de officiële gasten behoorden verder talrijke ministers, staatssecretarissen, hoofden en vertegenwoordigers van diplomatieke missies in ons land, leden van de Hoge Raad, van de Raad van State, van het Internationale Hof van Justitie, benevens de voorzitters en leden van de Kamers der Staten Generaal en van de Rekenkamer. De Nederlandse Opera heeft moeite noch kosten gespaard om voor deze bijzondere gelegenheid een opvoering van Beethovens enige opera „Fidelio" te geven, die haar zuiver muzikale betekenis zonneklaar kon bewijzen. De dirigent Josef Krips kreeg de volstrekte volmacht om aan de herinstu dering de tijd en de zorg te besteden, die het werk volgens zijn inzichten nodig heeft en die men aan het genie Beethoven ver schuldigd is. Naar wat men er zo al van hoorde, moeten Krips' eisen aan de vocale en instrumentale vertolkers niet gering zijn geweest. De Nederlandse Opera kan er zich op beroemen, dank zij Josef Krips, op 16 September in de Residentie een „Fidelio" gegeven te hebben, die het genie Beethoven volkomen waardig was. De musici hebben gespeeld met een raffine ment, zoals men het zelden uit een orkest bak hoort klinken. De solisten Gré Brou- wenstijn, Corry van Beckum, Frans Vroons, Otakar Kraus, Chris Scheffer en Paolo Gorin waren voortreffelijk ingesteld op de speciale eisen van deze partituur. En het koor was in één woord voortreffelijk. Alles richtte zich bij deze opvoering op de muzikale eigenschappen van het werk. Natuurlijk, zal men zeggen, maar men mag er ook wel eens bij overwegen hoezeer de regisseur daarbij nu en dan in de knel kan raken. Want Beethoven maakte muziek, heer lijke muziek soms, doch scheen dan te ver gelen dat hij een opera componeerde en het zijn taak was muzikale stuwing aan een dramatische actie te geven. Hij legde evenwel de uiterlijke handeling wel eens stil en ging dan musiceren in een afge ronde muzikale vorm, waardoor de ontwik keling in abstracte geest geschiedde. Men kan zijn ogen erbij dicht doen en zijn oren volop de kost geven en men geniet: zuiver muzikaal. De neiging om alleen maar te luisteren dringt zich meermalen op; men gaat zich op een concert wanen, zelfs hele maal wanneer vóór het laatste tafereel, als het drama feitelijk beklonken is, de fa meuze Derde Leonore-ouverture gespeeld wordt, een geniaal brok muziek, dat een recapitulatie geeft van het hele werk, maar nu volkomen los van alle toneelhandeling. Daar hebt ge dan Koning Beethoven in al zijn majesteit, als componist van instru mentale muziek, die geen toneelactie van node heeft om zijn visie op het onderwerp zuiver weer te geven. De conclusie ligt voor de hand: men moet naar Beethovens „Fi delio" gaan, vooral om het werk te horen. En Krips heeft gezorgd dat de Nederlandse Opera er een zeer geacheveerde, ja meestal sublieme verklanking van geeft. Uit wat wij hierboven betoogden en wat in hoofdzaak slaat op het werk van een- groot componist, die eigenlijk geen opera man was, lcide men niet af, dat de monte ring beneden het peil bleef dat men er van mocht verwachten. Integendeel, de regis seur Abraham van der Vies en de ontwer per van décor en costuums, Hans van Noi- den, hebben mede het uiterste bereikt wat met dit muzikale drama mogelijk geacht kan worden. Het naturalistische decor is als zeer pittoresk te roemen en de statische groeperingen naar klassieke standaard (in 'het laatste tafereel denkt men aan een historie-schilderij a la David) leveren cie aangewezen vorm om Beethovens werk te dienen, vooral om het vocaal-symphoni- sche karakter tot zijn recht te laten komen als een apotheose van zijn „Hooglied der echtelijke liefde" en van de „menselijke vrijheid". Bijzonder heeft mij getroffen de oplossing die de regie aan het koor dei gevangenen gaf. Het acteren van het man nenkoor (voortreffelijk voorbereid door Henk van Wielink) was compleet op de muziek afgestemd en het effect deed ver rassend aan. Dit toneel werd zowaar een hoogtepunt in de opvoering. Hoogtepunten waren er natuurlijk meer; laat ik vooral noemen de grote Fidelio-aria „Abscheulicher", waarin Gré Brouwenstijn met machtig geluid haar dramatisch talent demonstreerde. Ik denk ook aan het kwar tet in I, met Corry van Beckum (die zich als Ma reel ine naar waarde kon laten gel den). Gré Brouwenstijn. Chris Scheffer en Gerard Groot (deze laatste als een uitste kende Rocco). Ook het trio in de gevan genis (met Frans Vroons als Florestan) maakte veel indruk. „Fidelio" was met dat al een merkwaardig muzikaal besluit van Prinsjesdag 1952. JOS. DE KLERK. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum ..De grotere wereld 8 nur. Miner va: Toneelgezelschap Joh. Kaart, „Potasch en Perlemoer8.15 uur. burg: „Tramlijn Begeerte (De Veiemgde Spelers). 8 uur. Spaarne: „Superman en „Goud van Nevada". 14 jaar, 7 en 9.15 urn. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft, 7 en 9.15 uur Palace: „Vier meisjes van Bxoadway alle leeft.. 7 en 9.15 u. Luxor: „Tom Browns kostschooljaren", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Paula", alle leeft., 7 cn 9.15 uui. City. „Strijd om de Apachenpas 14 jaar, 7 en 9.ia Ul"' DONDERDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De Mirakelridder (Rotterdams Toneel), 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert. 3 uur. Spaarne: „Superman „Goud van Nevada", 14 jaar, 2-30> 7 en 9.1o uur. Rembrandt: „Kon-Tiki alle leeft., 2, 4 15 7 en 9.15 uur. Palace: „Vier meisjes van Broadway", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11-30 cn 12 30 uur. „Tom Brown's kostschooljaren", 14 jaar. 2, 7 cn 9.15 uur. Lido: „Paula", alle leeft.. 2. 4.15, 7 cn 9.15 uur. City: „Strijd om de Apachenpas". 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Warschau Concerto", 14 jaar, 8.15 uur. Scène uit de ..Fidelio" met van links naar rechts: Gerard Groot (cipier). Frans Vroons (Florestan)Gré Brouwenstijn (Fidelio) en Otakar Kraus (gouverneur der gevangenis) De schittering van gala-uniformen waarmee de opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal altijd ge paard gaat, kwam gistermiddag be ter dan ooit tot haar recht doordat de Ridderzaal een kleuriger en feeste lijker aanzien heeft gekregen, nu de bekleding van de honderden stoelen is vernieuwd en het vale, verschoten groen is vervangen door glanzend trijp in een zachte frambozenkleur. De bloemenversiering boven de brede schouw en langs de balustrade van de tribune was bij de nieuwe kleur aangepast. In deze versiering over heerste ditmaal rose, gecombineerd met lila. De Ridderzaal was kleuriger en feestelijker dan ooit. Het was jammer dat in het middenvak, dat gereserveerd is voor de leden van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer, die dan immers in verenigde vergadering bij een zijn, vele plaatsen open bleven. Tal van Kamerleden vertoeven in Straatsburg en er zijn ook verscheidene zieken. Onge veer een derde van de aanwezige leden was verschenep in zwart ambtscostuum met goudbestikte kraag. Prof. Romme en prof. Oud waren in uniform als oud-mi nister en de professoren Diepenhorst, De Zwaan en Anema waren verschenen in toga met baret. Anderen droegen de uni form van burgemeester of gedeputeerde met zilverstiksel op het zwarte laken. Van de dertien leden van de Raad van State waren er acht in uniform. Al deze uniformen waren verschillend omdat zij stammen uit een vroeger vervulde functie bij de marine of het leger of als minister. Sombere ministers De ministers op de eerste twee rijen maken ieder jaar een sombere indruk doordat zij altijd verschijnen in het plech tige, zwarte jacquet. Als dienaren van de Kroon zouden de ministers, eerder nog dan de Kamerleden, ook wel mogen bij dragen tot de luister van de jaarlijkse plechtigheid. De buitenlandse diplomaten verschijnen altijd in groot-gala. In de hoek van de diplomaten ziet men altijd het meeste goud, de klcurigste ordelinten en onder scheidingstekenen. Daar schitteren ook het meest de sieraden van de dames van de ambassadeurs en gezanten, daar raakt men niet uitgekeken op de exotische dracht van de dames der Oosterse diplo maten. Zoals gezegd is maken daartegen over de Nederlandse ministers een som bere indruk. Van de vrouwelijke Kamerleden was gisteren mej. mr. Tendeloo voor het eerst na haar langdurige ziekte weer aanwezig. Met de heren Anema, Kolff, Tilanus, Lucas, Van Vliet, Den Hartog, De Vos van Steenwijk, Stapelkamp en Posthumus maakte zij deel uit van de commissie om de Koningin binnen te leiden en uitgeleide te doen. De 80-jarige prof. Anema geleid de de Koningin, mej. Tendeloo geleidde Prins Bernhard. Koningin Juliana was gekleed in een parelgrijze japon. Zij droeg een paarlen collier, schitterende oorhangers en een smalle, met brillanten bezette armband. Als hoofdbedekking droeg de Koningin een kapje van witte veertjes, dat echter de indruk maakte van een hoed doordat het was omrand met rondliggende witte veren. Na de voorlezing van de Troonrede riep de voorzitter, mr. Jonkman, „Leve de Het Tweede Kamerlid de heer C. van denHeuvcl (A.R.) heeft aan de minister van Sociale Zaken gevraagd waarom sommige gewestelijke arbeidsbureaux aan de uitvoe ringsorganen voor de Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering alle inlichtingen ver strekken welke nodig zijn voor een juiste uitvoering van deze wet. en andere gewes telijke arbeidsbureaux dit niet of niet meer doen? De heer Van den Heuvel vraagt de minister te bevorderen, dat deze medewer king in het vervolg algemeen wordt ver leend. Koningin" gevolgd door een driewerf hoera van alle aanwezigen. De speciale commissie deed daarna de Koningin en de Prins uitgeleide. Volgend jaar naar Huis ten Bosch Buiten, op het Binnenhof, klonken weer de commando's voor de mariniers, de Prinses Irene Brigade en voor de ruiters van de rijkspolitie. Onder het gejuich van het publiek ver lieten de Koningin en de Prins in de gou den koets het Binnenhof, voor de laatste: keer na de plechtigheid in de Ridderzaal terugkerend naar het paleis Noordeinde. In dit paleis wordt het Internationaal Academisch Instituut gevestigd. Volgend jaar zal de Koningin naar het Binnenhof rijden van het Huis ten Bosch uit. Rijtoer Des middags hebben de Koningin en Prins Bernhard in gezelschap van de prinsessen Beatrix. Irene en Margriet, de traditionele rijtoer door Den Haag ge maakt. Langs de route stonden weer dui zenden mensen die de landsvrouwe en haar gezin toejuichten. Na de rijtoer ver schenen de Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes op het palcisbalcon om op nieuw hartelijke toejuichingen in ont vangst te nemen. HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard woonden Dinsdagavond de gala-uit voering van de opera ..Fidelio" bij. Hare Majesteit onderhield zich in de pauze met de dirigent Josef Krips (links) en het bestuurslid van de Nederlandse Opera de heer Honig. Aan de thans bij de Tweede Kamer in gediende hoofdstukken der Rijksbegroting 1953, ontlenen wij de volgende bijzonder heden. Meer rcgeringsvoorlichting Het is noodzakelijk gebleken, de begro ting voor Algemene Zaken met f 86.500 te verhogen ten opzichte van het dienstjaar 1952. Door de steeds toenemende werkzaam heden is het noodzakelijk, de sterkte van het persön'eel van de regeringsvoorlich tingsdienst uit te breiden. De hieraan ver bonden kosten zijn f 14.659. Meer emigrantenschepen De verhuurde regeringsvloot bèstond ultimo 1951 nog slechts uit één liberty- schip. Daar dit schip in de loop van 1952 werd verkocht, wordt het niet nodig ge acht, in deze begroting nog artikelen voor de exploitatie van de verhuurde regerings vloot op te nemen. Gezien de ontwikkeling van het emi- granté'nvérvöer acht de regering het van wezenlijk belang, dat de huidige voor dit vervoer ter beschikking staande vloot met enkele emigrantenschepen wordt uitge breid. Centenkwestie Bij het opstellen der begroting van het Staatsmuntbedrijf is rekening gehouden met de aanmaak van 50.000.000 centen voor Nederland (nominale waarde f 500.000). alsmede met de ontmunting van f 19.000.000 aan zilveren 25-centstukken. Geheime uitgaven Binnenlandse Zaken vraagt in totaal meer aan f 45.315.759. Voor de binnenlandse veiligheidsdienst wordt nog enige uitbreiding noodzakelijk geacht, zij het in veel geringer mate clan in vorige jaren. De huidige crit.ieke tijds omstandigheden maakten een verhoging van de post geheime uitgaven noodzake lijk. Abdij en ambtswoning Geraamd is een bedrag van f 535.000 voor het in 1953 te verwerken gedeelte van de kosten van de wederopbouw van het Abdijcomplex te Middelburg, alsmede een bedrag van f 100.000 voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de Commis saris der Koningin te Zwolle, plus f 25.000 voor aankoop van de benodigde grond. Hot thans door deze Commissaris be woonde pand moet in 1954 worden ont ruimd. Aangezien verder in Zwolle geen geschikt pand beschikbaar is, zal tot de bouw van een nieuwe ambtswoning moe ten worden overgegaan. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan de Tweede Kamer het bouwprogramma 1953 aangeboden. De minister verwacht dat het bouwprogramma 1952 (zonder genie en marine) van 1236 millioen gulden door de grotere vrijheid, die is gegeven om het woningbouwpro gramma van 40.000 op 50.000 te brengen, sterk zal worden overschreden. Voorshands zou het totaal op 1570 millioen gulden (zon der genie en marine) kunnen worden ge raamd. Men kan dit cijfer van 1570 millioen gulden echter niet zonder meer stellen tegenover het totaal van het programma 1953 ad 1623 millioen gulden, omdat daar bij de verandering van de bouwprijzen in aanmerking moet worden genomen. In constante prijzen zou men tegenover het cijfer van 1400 millioen gulden in 1951, voor 1952 in plaats van 1570 millioen gul den 1450 millioen gulden moeten stellen en voor 1953 in plaats van 1623 millioen gul den 1540 millioen gulden. Daaruit kan men dan concluderen, dat het bouwprogramma 1952 zonder genie en marine ruw geschat 4000 manjaren meer werkgelegenheid biedt dan dat van 1951 en het bouwprogramma 1953 ruw geschat 7000 manjaren meer dan dat van 1952. Naast de werkgelegenheid, geboden door het bouwprogramma voor de niet-militaire werken, speelt uiteraard voor de totale werkgelegenheid ook het programma voor de militaire werken een rol. Uitgaande van inlichtingen van militaire zijde mag van het bouwprogramma voor 1952 een werk gelegenheid worden verwacht, welke 3000 manjaren lager ligt dan dat voor 1951 en van het bouwprogramma 1953 een werk gelegenheid, welke die van 1952 met 3000 a 4000 manjaren te boven gaat. Woningbouw Voor woningbouw is 680 millioen gulden aan bouwvolumen uitgetrokken, waarbij de volgende verdeling is gedacht: 27.500 Wo ningwetwoningen, 20.000 premiewoningen, 5000 herbouwwoningen en 2500 andere wo ningen, dus 55.000 woningen totaal, exclu sief de woningen, die deel uitmaken van boerderijen en bedrijfspanden en een aan tal landarbeiders-woningen, die uit het bouwvolumen voor boerderijen worden ge bouw d. Het is niet uitgesloten, dat in de practijk van deze verdeling zal moeten worden af geweken, omdat men ook in deze sector afhankelijk is van hetgeen door anderen aan plannen wordt ingediend. Het streven zal zijn tenminste het totaal volumen van 55.000 woningen met inachtneming van de begroting te bereiken en een zo gelijkmatig mogelijke werkgelegenheid in de woning bouw te bewerkstelligen. Het is mogelijk, dat he+ totaal nog iets hoger kan worden gesteld, wanneer het volumen „andere wo ningen", waarvan geen kosten ten laste van de begroting van wederopbouw komen, hoger zou worden. Daar het bouwprogramma uitgaat van vcrwerkingsvolumen, uitgedrukt in geld, zal het aantal woningen, dat met het uit getrokken volumen kan worden gebouwd, gunstig worden beïnvloed door verlaging van de bouwkosten. De minister wijst er nog eens op, dat een bouwprogramma van 55.000 woningen niet identiek is met het gereedkomen van 55.000 woningen. Pas dan worden deze begrippen identiek, wanneer er een zodanige regelmaat is ontstaan, dat het volumen van de in aanbouw zijnde wo ningen aan het begin van.het jaar hetzelfde is als dat bij het eind van het jaar. In het bouwprogramma is 80 mil lioen gulden geraamd voor bouwwerken voor de nijverheid, met inbegrip van 7' '2 Vol spanning begon de 20 man sterke ploeg van de Nederlandse televisie stich ting gistermiddag om vijf voor half één aan de eerste uitzending van de plechtig heid op het Binnenhof. Om een beetje „in te schieten" cn levens om het publiek een indruk te geven van de verenigde verga dering werden ministers en Kamerleden, de keuze van een voorzitter, de benoeming der commissies cn de diplomaten achter eenvolgens voor de lenzen gehaald. Het was gebleken dat de verlichting in de Ridderzaal een handicap was, omdat dit licht eigenlijk te zwak was, maar na 24 uur van voorbereiding slaagde men erin, een in elk geval duidelijk beeld naar de huis kamers te krijgen. In de Ridderzaal ston den twee camera's opgesteld, één op het balcon cn één recht tegenover de troon. In twee radiocellen zaten twee commen tators, die via ontvangers de plechtigheid konden volgen. De Televisiestichting had zo weinig mogelijk risico genomen. Zo wa- Een der opnameteams van Multifilm in actie tijdens het filmen van de Prinsjesdag reportage. Directeur Mol stelt de televisie ontvanger bij. de cameraman controleert door de lens zijn beeld scherpte. ren alle kabels in tweevoud. Op een dei- ministeries op het Binnenhof stond een straalzender op de drie cm golf recht streeks op Lopik gericht. Een tweede gaf het beeld door naar het hoofd-administra- tiegebouw van P.T.T., waar een drie cm straalzender, eveneens op Lopik gericht, direct zou kunnen inspringen als de eer ste straalzender mocht uitvallen. Alleen voor de televisiecamera in de openlucht voor de Ridderzaal had men geen tweede apparaat. Iedere cameraman had voor alle zekerheid een technische assistent bij de hand. En zo heeft men met rrtan en macht gewerkt aan de uitzending „In het hart van Prinsjesdag", een groot experiment voor de televisietechnici, die er nog lang aan zullen terugdenken, hoe zij, tezamen en in vereniging, alle worstelingen met camera's, lampen, microfoons, gladde da ken en wat dies meer zij hebben overwon nen. Scherpte en kwaliteit van de beelden waren over het algemeen redelijk, al ver toonden de binnenopnamen in de Ridder zaal nogal witte hinderlijke vlekken ten gevolge van lichtspiegelingen en al strooi den ook de draagbare zendertjes van de Haagse verkeerspolitie soms roet in het eten in de vorm van een vlekken-patroon dat de vakman kent en vreest als het „moiré-effect". Haarlemse T.V.-film Vooral bij de N.V. Multifilm in Haarlem hebben die vlekken en andere onvolkomen heden veel zorgen gebaard, omdat men daar de opdracht had de gehele reportage van het schermbeeld van een normale t.v.- ontvanger af te filmen. De vele fouten en storingen, die zich tijdens een uitzending in het beeld kunnen voordoen, maakt dit filmen „via de ontvanger" (een nouveauté voor ons land) een zeer riskante onder neming, waarvoor de mensen van Multi film danig hebben moeten experimenteren en voorbereiden. Zo moesten er bijvoor beeld speciale voorzieningen getroffen worden om het sluitermechanisme van de filmcamera's te kunnen synchroniseren met de frequentie-perioden van de tele visiebeelden, de juiste diafragma's te be palen (f 2,5 bij 25 beelden per seconde) en om de talloze mogelijke storingsbronnen van-buiten-af zoveel mogelijk te elimi neren. En pas zeer onlangs is men erin ge slaagd, om alle problemen althans in theo rie onder de knie te krijgen. Geen wonder dan ook dat de ganse staf van Multifilm in zijn Haarlemse studio gisteren in gespan nen concentratie om twee der nieuwste Philips TV-ontvangers geschaard zat, toen de uitzending uit Den Haag een aanvang nam. En terwijl buiten, in het Kenaupark, twee stoere knapen van de Haarlemse ver- keersbrigade de bromfietsen op een afstand hielden (welker bougies zeer storend op de televisie-ontvangst kunnen werken!), begonnen daarbinnen, tussen een wirwar van kabels, driepoten cn filmcassetten, de camera's te snorren onder supervisie van Multifilms directeuren J. C. Mol en E. J. Verschueren, die het met hun chrono meters, afstemknoppen en lichtmeters zeker net zo volhandig hadden als de ge luidstechnici, de cameramen met hun hel pers en de mensen van de ontwikkel-afde- ling, die er allen te zamen voor gezorgd hebben, dat deze „indirecte" filmreportage van Prinsjesdag nog dezelfde avond dooi de televisiezender in Lopik kon worden uitgezonden. Een keurige prestatie, hetf actieve Multlfilm-bedrijf waardig! millioen gulden voor de werken voor de Technische Hogeschool te Delft, 220 mil lioen gulden; voor handel en verkeer 125 millioen gulden; voor gezondheidszorg en hygiëne 28 millioen gulden; voor kerken 22 millioen gulden; en voor scholen voor het L.O., U.L.O., V.H.M.O., N.O. en kleu teronderwijs 57 millioen gulden uitgetrok ken. Verder is rekening gehouden met het bouwprogramma van de rijksgebouwen dienst voor de Rijksluchtvaartschool, voor de universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en de Landbouwhogeschool, als ook voor het hoger onderwijs in Nijmegen, Amsterdam en Rotterdam. Het totaal kan op 77 millioen gulden worden gesteld. Voor weg- en waterbouwkundige wer ken gaat het bouwprogramma 1953 uit van een volume van 255 millioen gulden. Dit is 57 millioen gulden meer dan het program ma 1952. De voornaamste posten in deze sector zijn die van de rijkswaterstaat (met inbegrip van de Zuiderzeewerken, die on geveer de helft van de post uitmaken en enkele bescheiden werken voor het Slaats- vissershavenbedrijf) en die voor de mijnen, de Nederlandse Spoorwegen, de provincies, de waterschappen en de gemeenten. Voor het aandeel van de gemeenten geldt, dat de verwezenlijking sterk afhankelijk zal zijn van de financiële mogelijkheden. De directie van het Haarlemse Frans Hals-theater was gisteren in kort geding gedagvaard door Haarlems Dagblad/Op rechte Haarlemsche Courant naar aanlei ding van publicaties, door de bioscoopdi rectie op het witte doek en aan de voor gevel van het theater gedaan, waarin de betrouwbaarheid der filmberichtgeving van ons blad werd aangevallen. De geschiedenis van dit conflict begon bij een recensie over een film, in Frans Hals-theater vertoond, waarin een beoor deling werd gegeven die de bioscoopdirec tie niet behaagde. Toen de directie van Frans Hals daarop een lantaarnplaatje in haar voorstellingen vertoonde, waarvan de bewoordingen bedoeld waren om de film beoordelingen van Haarlems Dagblad als onbetrouwbaar en ondeskundig te ken schetsen, weigerde ons blad advertenties van het theater op te nemen, terwijl intus- 'sen een kort geding aanhangig werd ge maakt om de bioscoopexploitant langs ge rechtelijke weg te noodzaken, zijn discrimi nerende publicaties op het witte doek te slaken. Dit kort geding zou Donderdag be handeld worden, doch intussen verscheen op de voorgevel van de bioscoop een plak kaat, dat in nog krasser termen de be trouwbaarheid van ons blad. alsmede zijn publiciteitswaarde aanviel. Dat was voor Haarlems Dagblad aanleiding een tweede kort geding aanhangig te maken, dat gis termiddag behandeld werd. De aanval op de publiciteitswaarde van ons blad kreeg wel een merkwaardig aspect loen de raadsman van gedaagde, mr. S. Groen, gistermiddag tegenover de presi dent van de rechtbank, mr. M. E. L. baron van Tuyll van Serooskerkcn, betoogde dat de publicaties van ongunstige filmbeoorde lingen van grote invloed zijn op de pu blieke opinie en zijn cliënt enorme schade berokkenen. Mr. Groen gaf toe dat de di rectie van Frans Hals zich tot veel te ver gaande reacties had laten verleiden, en deelde mede dat intussen zowel de publi catie door middel van het lantaarnplaatje als die op de voorgevel gestaakt was. Hij bestreed de juistheid van de mededeling der tegenpartij, dat de advertentie gewei gerd was, doch betoogde dat zijn cliënt zelf opdracht had gegeven de advertentie niet te plaatsen. Mr. J. H. Pot, optredend namens Haar lems Dagblad, ontkende dit laatste en deel de mede dat de directie van Frans Hals zich zelfs beroepen had op haar advertentiecon tract om de advertentie alsnog geplaatst te krijgen. Verder achtte deze jurist geen en kele twijfel aanwezig ten aanzien van de onrechtmatigheid der publicaties, die in en aan de bioscoop zijn gedaan en vroeg een veroordeling opdat Haarlems Dagblad in de toekomst gevrijwaard zou blijven van der gelijk optreden. Gezien het vrijwel parallel-lopend karak ter van het thans in behandeling zijnde geding en dat van Donderdag besloot de president de beide zaken tegelijkertijd af ie doen. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 10 uur. (Van onze correspondent in Londen) Het Amsterdamse duo Nap de Klijn (viool) en Alice Heksch (piano) zal in Oc tober een veertiendaagse concertreis maken door Engeland, waar het sedert de oorlog een vooraanstaande plaats in het muziek leven inneemt. Onder meer wordt een recital gegeven iii de bekende Wigmore Hall in Londen met een programma, gewijd aan werken van Tartini, Mozart, Franck en Beethoven. Ook zullen onze landgenoten zich voor de BBC doen horen. Het Röntgen-kwartet (bestaande uit Joachim Röntgen, Pieter Nijland, Manuel Sfeuer en Cornelis Preuyt) zal op 15 Oc tober voor het eerst in Engeland optreden met werken van Haydn, Pijper en Brahms. Bovendien zullen deze Nederlandse musici de eerste uitvoering geven van een strijk kwartet van de Engelse componist Hum phrey Searle. De aanmelding van deelnemers aan de internationale sportconferentie, die van tien tot en met veertien October aanstaaande in het CIOS in Overvecn zal worden gehouden, voldoet aan de verwachtingen, naar de secre taris van het uitvoerend comité ons meedeelt. Behalve uit de Benelux-landen en Enge land, ontving het comité aanmeldingen uii Zwitserland, West-Duitsland en Oostenrijk Uit de brieven van Nederlandse belang stellenden blijkt, dat men veronderstelt, uit sluitend aan de gehele conferentie te kur- nen deelnemen. De secretaris wijst er o: dat een beperkt aantal deelnemers de ai zonderlijke lezingen cn demonstraties kan bijwonen. Een lijst daarvan wordt op aan vrage toegezonden door het secretariaat van de conferentie, Duinlustweg 16, Overveen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5