Hoogovens heeft zeer gunstig productiejaar gehad Aandeelhouders krijgen 10 pet. winst uitgekeerd OLD CLOTHES NEW Aanhouder „Noord-Holland" won weer lastige strijd tegen moeilijkheden Caisson maakte zware slagzij in stormweer Da Costa-school proefschool Binnen één dag gereed! DRY CLEANING ONLY Zilveren ijkmeester J. Brinkman op hartelijke wijze gehuldigd voor Chr. Paedagogisch Studiecentrum JAARVERSLAG HOOGOVENS Havenberichten Veilig Verkeer in Velsen STOER BROK „HOLLANDS GLORIE" Eerste tentsamenkomst Contact Urk-Esbjerg Uitbreiding Joh. Enschedé en Zonen Jubileumfestijn van Kijk Uit ingezet Lassers houden samen jaarvergadering Weekoverzicht visserij WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 5 Verwachtingen omtrent Schumanplan Kijk uit en houdt u aan jj de voorrangsregels „Brommer" tegen bestelwagen IJmond-afdeling van N.V.L. De Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmui- den heeft in het boekjaar dat loopt tot 31 Maart 1952 zeer goede resul taten geboekt. Voor alle onderdelen van het bedrijf geven de productie cijfers in het thans verschenen jaarverslag een verhoging te zien. Deze ruimere productie kon zonder moeilijkheden worden afgezet omdat voor vrijwel alle producten die Hoogovens fabriceert de vraag groter is dan het aanbod. Grote bedragen werden in het genoemde boekjaar geïnvesteerd in de outillage en de uitbreiding van het bedrijf. Tien millioen werd toegevoegd aan de reserve voor diverse belangen; anderhalf millioen is uitgetrokken voor aanvullende oudedagspensioenen van het personeel en 250.000 gulden ging in de Wenckebachfondsen voor arbeiders en be ambten om voor bijzondere doeleinden te dienen. Dan nog blijft er een winst die de directie van Hoogovens in staat stelt tien percent dividend uit te keren. Als belangrijkste gebeurtenis voor de eigen bedrijfstak ziet de directie van Hoog ovens in het besproken boekjaar de geboor te van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarvan de Hoge Autori teit op 10 Augustus zijn werkzaamheden begon. De politieke atmosfeer, waarin de laatste voorbereidende besprekingen, met name die omtrent de plaats van vestiging en de samenstelling van het Consultatieve Comité, zijn gevoerd, geeft de directie ech ter reden tot bezorgdheid. Men hoopt dat de Hoge Autoriteit, die uitvoering moet geven aan het Schumanplan, een strikt economisch standpunt zal innemen en zich niet op politieke zijwegen zal begeven. „Nederland is een klein land. Het is poli tiek zeer kwetsbaar. Maar als economische aspecten economisch worden bekeken heb ben wij niets te vrezen", zo luidt de ziens wijze van de directie van Hoogovens. Men heeft veel vertrouwen in het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit, de heer D. P. Spierenburg. De prijzen van de producten die de Hoogovens N.V. aflevert liggen ver bene den die welke betaald moeten worden voor Import uit het buitenland. Voor dunne pla ten verschilt deze prijs 200.per ton; de prijs van dikke platen ligt 150.per ton onder het buitenlandse niveau. In hoe verre de nivellering van de prijzen, die zal optreden als het Schumanplan in uitvoe ring komt en Frankrijk, Duitsland, België en andere landen als het ware ook tot de „binnenlandse markt" zullen gaan behoren, voor de Hoogovens gunstig of ongunstig is. valt nu nog niet te zeggen. Er is uiteraard een kans dat de prijzen voor de Hoogoven producten boven de thans voor Nederland geldende komen te liggen. Grondstoffen Ten aanzien van de grondstoffenvoorzie- ning vermeldt het jaarverslag dat de vraag op de ertsmarkt onveranderd krachtig blijft, zodat de prijzen daar nog verder stegen. Een compensatie ontstond echter door de daling der vrachtenmarkt, die be langrijke afmetingen aannam. De kolen- voorziening was niet gemakkelijk. Enge land levert nog steeds niet. Het gebrek aan Europese kolen moet worden aangevuld met Amerikaanse kolen. Men hoopt dat de realiteit van het Schumanplan door het vrijelijk beschikbaar komen van Duitse kolen, verbetering zal brengen. Een con sequentie van de krappe kolensituatie is dat het verbruik aan stookolie toeneemt. Bij het betrekken van grondstoffen en voorts ook bij de afvoer van de producten manifesteert zich steeds weer het voordeel van de gunstige ligging van de Hoogovens. IJmuiden waarborgt een prachtige aanvoer over zee en een uitstekende verbinding met de grote waterwegen van het Europese vasteland. Vooral met de zeer zware trans porten, die een bedrijf als de Staalfabrie ken kenmerken is dit een groot voordeel. Buitenlanders die het bedrijf bezoeken zijn altijd weer gefrappeerd door de gunstige ligging ervan, een ligging die de lage kost prijs van de Hoogovenproducten wezenlijk beïnvloedt. Een andere belangrijke factor in het be rekenen van kostprijzen is de moderne in richting van het bedrijf. Er wordt steeds naar gestreefd de Hoogovens zo modern mogelijk in te richten. Zo kwamen de Breedband en de daarmee gepaard gaande uitbreidingen gereed en werden alle staal- ovens vergroot. De bijbehorende hulp inrichtingen zijn geïnstalleerd zodat de staalfabriek nu de dubbele capaciteit heeft van voorheen. Op 1 April kon de nieuwe blokwalserij in gebruik worden genomen, alsmede de vergrote Hoogoven III. Met deze en enige andere uitbreidings projecten was een bedrag van dertig mil lioen gulden gemoeid. Personeel In totaal werken er nu in het uitgebreide Hoogovenbedrijf rond 8000 personen. In IJmuiden alleen zijn dat er 6500. voor wie aan loon en sociale lasten jaarlijks twintig tot vijfentwintig millioen gulden wordt be taald. Het ziektepercentage, dat over het vorige boekjaar 5,7 percent bedroeg is ge daald tot 5.6 percent. Deze cijfers zijn nog steeds hoger dan het percentage van voor de oorlog, dat 4 percent bedroeg. Hoewel het huidige percentage lager ligt dan in verschillende andere fabrieken in de me taalindustrie, heeft de directie van Hoog ovens de indruk dat geestelijke factoren het ziektecijfer meer beïnvloeden dan wenselijk is. Getracht wordt ten deze ver betering te verkrijgen. Een arts van het be drijf heeft een studiereis gemaakt, waar van de resultaten bij dit onderwerp aan sluiten. Wellicht zal hierdoor in het bij zonder de zorg voor invaliden in het be drijf kunnen worden verbeterd. De huisvesting van het personeel baart zorgen. De ontwikkeling van de woning bouw in de streken om het bedrijf heen houdt geen gelijke tred met de uitbreiding van het personeel, aldus het jaarverslag. Velsen wordt echter met name genoemd als één van de gemeenten in de omgeving van Hoogovens waar in belangrijke mate wordt gebouwd. Productiecijfers Aan het jaarverslag 19511952 zijn ten slotte nog deze productiecijfers (aantal tonnen) ontleend: 1950/'51 1951/'52 Productie ruwijzer 458.527 506.708 Export ruwijzer 281.960 233.640 Productie stalen blokken 329.866 379.159 Productie gegoten buizen 29.312 35.625 Productie dikke platen 158.901 194.651 Productie dunne platen 70.218 75.011 Productie balken 12.159 21.218 Gaslevering aan gemeenten (m3) 70.103.496 80.810.688 Productie kunstmest stoffen Mekog in zuivere stikstof in product 46.681 60.991 Productie cement Cemij 227.000 314.634 De gasafgifte aan gemeenten zal in de toekomst nog kunnen stijgen. Hoogovens zoekt echter gelijkmatige afnemers, die niet teveel spitsen in het verbruik ver tonen, bijvoorbeeld in die zin dat 's win ters veel wordt verbruikt en 's zomers bijna niets. De gasproductie van de Hoog ovens is constant en kan niet aan dergelijke schommelingen worden aangepast. Som mige gemeenten ondervangen dit bezwaar door zich aaneen te sluiten tot gasaankoop- centra, zoals men die nu al kent in de kop van Noordholland, de Zaanstreek-Water land, Kennemerland en de steden Haarlem en Amsterdam die elk een centrum apart vormen. Deze centra kunnen zelf de spit sen in het verbruik opvangen, doordat slechts een gedeelte van het benodigde gas van de Hoogovens komt en de eigen gas bedrijven daarnaast blijven gehandhaafd. Snel verkeer (auto's en motoren) gaat voor langzaarp verkeer. Bij snelverkeer onderling en bij lang zaam verkeer onderling gaat rechts voor. Aan alle verkeer (dus ook aan wiel rijders) op een voorrangsweg moet bij kruisingen en splitsingen met een andere weg voorrang gegeven wor den. Aan alle verkeer op een verharde weg moet bij kruisingen en splitsingen met een onverharde weg voorrang verleend worden. Indien u op een weg een rond bord met een rode rand, waarin een rode drie hoek en het woord „STOP", nadert, dan moet u stoppen en het verkeer op de weg die u nadert voorrang ver lenen (Voorrangskruising). Indien u op een weg links af wil slaan, moet u aan het verkeer dat u uit tegenovergestelde richting nadert en dat rechtdoor blijft rijden, voorrang verlenen. Dit geldt ook indien u een auto bestuurt en uw tegenligger „slechts" een wielrijder is. (Recht door gaat vóór). Alle weggebruikers, die van richting wensen te veranderen, moeten de doorgang naast zich vrij laten voor het verkeer dat zich naast hen of zó dicht achter hen bevindt, dat door dit veranderen van richting gevaar voor botsing zou ontstaan. De voorrangregels zijn niet van toe passing op: a. motorrijtuigen van politie en brandweer, waarvan de sirene of bel in werking is gesteld; b. begrafenisstoeten; c. militaire co lonnes; d. trams. Zij hebben altijd en onder alle omstandigheden voorrang boven het overige verkeer. ADVERTENTIE KAPITEIN MAARTEN DE KOE en zün varensgezellen hebben op de Wüsmuller- sleper „Noord-Holland" weer eens een stoer brok „Hollands Glorie" achter de rug. Men zal zich wellicht herinneren hoe het vlaggeschip van het IJmuidense sleepbedrijf een tweetal maanden geleden op een Zaterdagavond binnenkwam na èen wereldreis, waaromtrent kapitein De Koe ons in alle eenvoud het een en ander vertelde. Thans hebben deze gezagvoerder en zijn mannen andermaal met veel vakmanschap en doorzettingsvermogen een „klus" gedaan, die bepaald niet past in de categorie „gewone opdrachten". De „Noord-Holland" is er namelijk in geslaagd na een bijzonder zware reis met een onhandelbare caisson behouden de haven van Keflavik op IJsland binnen te lopen. Dinsdagavond heeft de openingsbijeen komst plaats gehad van de tentsamenkom sten die tot en met 22 September door het „Interkerkelijk Evangelisatie Comité" ge houden worden. Voor deze eerste avond bestond veel belangstelling, zodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Als sprekers traden op ds. H. Jon ker, Ned. Herv. pred. te Amsterdam en ds. J. W. v. d. Gronden, Christ. Geref. pre dikant te IJmuiden. Ds. Jonker, als eerste spreker, had tot onderwerp: „De drie klokken". Naar aan leiding hiervan sprak ds. Jonker over de bedoeling en de onzekerheid van het leven. Ds. J. W. v. d. Gronden sprak over het licht van het Evangelie dat door God in het duistere mensenleven is gegeven. De muziekvereniging „Wilhelmina" ver leende aan deze tentsamenkomst mede werking. Het gesleepte object was een betonnen zinkstuk van 64 meter lang, 19 meter breed en een diepgang van 8V2 meter, waardoor een waterverplaatsing ontstond van meer dan 10.000 ton. Verder stak het 9.8 meter boven water uit met als gevolg een aanzienlijke windvang. De caisson die in 1944 was gebruikt bij de aanleg van één der kunstmatige havens in Normandië tijdens de invasie diende in de maanden Juni-Juli naar IJsland ge sleept te worden, daar in die periode het weer het gunstigst is. Het zinkstuk kon slechts worden vlotgebracht met top hoog water tijdens springtij en zulks moest ge schieden als de sleepboot in de buurt was om onmiddellijk te vertrekken in verband met de langs de kust trekkende stroom. Door allerlei omstandigheden kon met het lichten pas begonnen worden op 27 Juli, al vrij laat in het goede seizoen dus. Bij het verhalen bleek dat er verscheidene scheuren in de caisson zaten, die eerst met cement gedicht moesten worden, zo dat men het betonnen gevaarte weer liet zinken. Het volgende hoogwater kwam op 6 Augustus, waarbij meer succes geboèkt werd. Nadat experts de caisson gekeurd hadden kon de „Noord-Holland", tussen de gevaarlijke wrakken voor de Omaha Beach bij Normandië, met de sleepreis be ginnen. Tot 9 Augustus ging alles naar wens, maar tijdens een Zuidwester storm bij Fal mouth begon het zinkstuk slagzij te maken en was kapitein De Koe gedwongen Tor- Mejuffrouw J. v. A., die het kruispunt Zeeweg, Velserduinweg, Cederstraat wilde passeren op haar bromfiets, verleende bij het uitkomen van de Cederstraat geen voorrang aan een bestelauto, die op de Zeeweg richting Bethelkerk reed. Bij de botsing, die niet meer te voorkomen was, kreeg de dame een hersenschudding, een ribfractuur en bovendien een hoofdwonde. In het Antoniusziekenhuis is zij ter verple ging opgenomen. Trottoirgerief voor nieuwe bewoners Nu er van de zeven nieuwe midden standswoningen aan de Duinvlietstraat er inmiddels twee zijn bewoond en aan de vijf andere de laatste hand wordt gelegd, is openbare werken Dinsdag begonnen met de aanleg van een breed tegeltrottoir voor deze huizen. Hierdoor wordt nu gelijktijdig de trottoirverbinding verkregen met de Melklaan, welke op de Duinvlietstraat ter plaatse aansluit. Haarlems arbeider liep beenbreuk op Tijdens werkzaamheden in de cellulose- fabriek van Van Gelder's papierfabriek is de Haarlemse arbeider A. J. H. Dinsdag middag zo ongelukkig terecht gekomen, dat hij een gecompliceerde rechterbeenbreuk opliep. Dokter R. W. Fierstra, die de eerste hulp verleende liet de man per ziekenauto overbrengen naar het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo te Haarlem. bay binnen te lopen om de sleep te be houden. Toen de „Noord-Holland" daar de tiende Augustus voor anker ging, stond er onge veer 700 ton water in de caisson. Na vier dagen pompen lag het betonstuk nog steeds scheef. Om dit euvel te verhelpen werd de modder van stuurboord naar bakboord ge dreven. Op 14 Augustus koos de sleep weer zee en bij goed weer kon ongeveer de vier mijl op de log worden gehouden. Als het har der ging waaien lag de sleep echter stil. Zo kon het gebeuren, dat van Torbay tot Keflavik een gemiddelde vaart van slechts 2Vi mijl genoteerd werd. De nacht voor aankomst in de IJslandse haven stak een storm op, waardoor de caisson andermaal grote slagzij kreeg. Maar het gelukte kapitein De Koe de sleep veilig binnen te brengen, ofschoon over de laatste tien mijl twee etmalen is gedaan, zo lezen wij onder meer in „Dagblad Scheepvaart". De „Noord-Holland" is van IJsland doorgestoomd naar Canada, waar enkele opgelegde Marine-vaartuigen gehaald moeten worden. Deze scheepjes zullen in Nederland worden verbouwd tot walvis jagers. die dan over enige tijd met de „Wil lem Barendsz" naar het Zuidpoolgebied zullen Vertrekken. Motorbakfiets ramde volkswagen In de bocht van de Corverslaan en de Wijkerstraatweg ramde Dinsdagavond om streeks half zes een motorbakfiets van de firma Nelis uit Haarlem een personenauto aan de achterzijde. De auto, die evenals de bakfiets de richting van het pontveer uit wilde, stopte nogal vlug omdat een voor- uitrijdende vrachtauto plotseling stopte. De bakfietsbestuurder merkte dit te laat en kwam met zijn laadbak tegen de achter motorkap van de auto, die werd ingedeukt. De motor zelf kreeg geen schade. Van de bakfiets waren de beide voorlantaarns kapot. De schade werd onderling geregeld. DE VREEMDELING De toneelclub van de C.J.M.V. heeft in studie genomen het toneelstuk: „De Vreemdeling", spel in vier bedrijven van Antoon Coolen. De aandacht, welke bfj de Hoogovens aan het zilveren jubileum van één der mede werkers wordt besteed, is zeer groot en een dergelijk feest wordt door de medewer king van Directie, chefs en collega's steeds tot een hoogtepunt, dat de jubilaris nog lang in dankbare herinnering blijft. Het jubileum van de heer J. Brinkman, ijkmees ter aan de Staalhaven, gaf hiervan ook weer blijk. Het schaftlokaal van de Bouw- afdeling, waar de huldiging plaats vond, was het feestelijk versierde trefpunt van chefs, collega's, vrienden en familieleden van de jubilaris. Uit naam van de Directie werd de heer Brinkman gefeliciteerd door Directeur P. R. Bentz van den Berg, die tevens de gebruikelijke enveloppe uitreikte. Namens de bedrijfsdirectie voerde hoofd- overhandigde vervolgens de heer Steen ingenieur B. Th. W. van Hasselt het woord. Plichtsgetrouw, serieus en integer, zo werkt de jubilaris, wiens werk niet specta culair is, maar toch van het grootste belang voor het bedrijf. Ijkmeester zijn is een vertrouwenspost, die veel van de persoon eist en het bedrijf mag zich gelukkig prij zen mensen als de heer Brinkman op der gelijke posten te hebben. Na verder in het kort de werkersloopbaan van de jubilaris te hebben nagegaan, overhandigde de heer Van Hasselt het vererend Getuigschrift en het Gedenkbord der Maatschappij. Een collega, de heer J. Visser, richtte zich daarna met een hartelijke speech tot de jubilaris: „Op school heb ik eens geleerd, dat ongelijknamige polen elkander aan trekken" zo zeide hij, en de praktijk van de samenwerking met u heeft het bewijs hiervoor geleverd". Hoewel het karakter van spreker en van de heer Brinkman ge heel uit elkander lopen, is de samenwer king gedurende de jaren, dat zij thans reeds duurt, steeds alleraangenaamst geweest. De heer Visser sprak dan ook de oprechte wens uit, dat het nog lang gegeven zou zijn een dergelijke samenwerking te handha ven. Ook de schippers, die de Staalhaven met hun lasten aandoen, zijn erkentelijk voor de wijze waarop de heer Brinkman zijn werk doet. Mede namens hen over handigde spreker tenslotte een jubileum cadeau, een schilderstukje van het Drentse landschap, het geboorteland van de jubi laris. Niet gemakkelijk Vervolgens sprak de heer M. J. Janssens, die in de eerste plaats de gelukwensen overbracht van de heer W. Wiersma, chef van de transportafdeling. Spreker had de heer Brinkman in twee functies gekend: als baas van de binnenhaven en thans als ijkmeester. Het werk in de binnenhaven was niet gemakkelijk geweest en met be wondering heeft men gezien, hoe de jubi laris zich door moeilijkheden heen heeft weten te slaan. Het was dan ook zonder de minste aarzeling, dat spreker de heer Brinkman heeft aanbevolen voor zijn hui dige functie als ijkmeester, waarin hij wederom op buitengewone wijze voldoet. Namens de arbeiders aan de Staalhaven De Urker vissers die verschillende keren voor experimentele visserijdoeleinden in Denemarken verbleven, vonden in Esbjerg steeds een gastvrij onthaal in het Zeemans huis aldaar en werden steeds met raad en daad bijgestaan door de Vader en Moeder van dit tehuis. Als tegenprestatie hiervoor nodigde men deze Vader en Moeder nu uit om voor enkele dagen naar Urk te komen en belegde men Zaterdagavond hiervoor een gezellig samenzijn in het gebouw „Irene", waar het personeel der schepen met vrou wen en verloofden aanwezig was. Het Urker visserskoor „Halleluja", dat ook reeds een tournee door Denemarken maakte, zong op deze avond verschillende nummers, o.a. het Deense volkslied, terwijl de kleine jodelzanger Japie Koffeman enkele jodel- liedjes zong en de bekende Urker voor drachtkunstenaar Ide Gee de zeer luimige voordracht Paardengang ten gehore bracht. Aan het slot van deze avond voerde de heer L. v. d. Berg namens de vissers het woord en bracht in warme bewoordingen de mede werkenden dank voor de betoonde mede werking, die er zeer toe heeft bijgedragen dat het contact tussen Urk'en Esbjerg werd verstevigd. Ten slotte voerde de Vader van het Zeemanshuis het woord, hetwelk werd vertaald door de dirigent F. Bode. Naar het hoofd van de Da Costa-school aan de Noorderlaan, de heer J. Suurmond, mededeelt, is zijn school aangewezen als proefschool voor het Christelijk Paedago gisch Studiecentrum in Nederland. Dit Centrum is het overkoepelend orgaan voor de onderwijsvernieuwing van de Christelijke scholen in ons land, dat aan slechts veertien tot twintig scholen dezelf de taak toewijst als de Da Costa-school. De proefschool is namelijk aangewezen om te ervaren hoe de leerlingen zullen reageren op een gewijzigde onderwijsmethode, welke pogingen thans serieus ter hand worden Hierbij publiceren wij een tekening van het nieuwe gebouw voor de Grafische Inrich ting Johannes Enschedé en Zonen aan de Bakenessergracht in Haarlem, waarvan wij reeds een beschrijving gaven. Op de tekening komt duidelijk uit, dat de samen werkende architecten ir. C. Wegener Sleeswijk en IJsbrand Kok ernaar gestreefd hebben de onderlinge verhoudingen en gevelverdeling van het gebouw in overeen stemming te brengen met de omgev'uig. Vandaar dat ter weerszijden van de drie trafeeën lagere fragmenten worden gebouwd die een goede overgang vormen tot de overige bebouwing aan de gracht. genomen. Met ingang van Donderdagmor gen worden de leerlingen met het vak aardrijkskunde waarmee wordt begon nen gedurende zeven achtereenvolgende weken, in afwijking van het normale les rooster, waarbij dit vak in „lesuren" over de week is gesplitst, de gehele morgen bezig gehouden. De leerlingen zijn tijdens deze nieuwe methode veel meer aangewe zen op zelfwerkzaamheid en de onderwij zers, die wel in de klas aanwezig zijn, zul len zich dan in hoofdzaak bepalen tot ad viezen. Na de periode van zeven weken volgt een proef in hoeverre de leerlingen op de nieuwe methode hebben gereageerd, waarna weer wordt overgegaan op het les uren-rooster voor dit bepaalde vak. De resultaten van beide methoden worden vervolgens tegen elkander afgewogen. De voortzetting van deze onderwijsproef ge schiedt met het vak geschiedenis, dat dan ook weer gedurende zeven weken en alle morgenuren van een bepaalde dag wordt gegeven, om daarna opnieuw terug te val len naar de „lesuren" volgens rooster. Uiteraard zal er tijdens deze proeven contact zijn tussen de hoofden van de be treffende „proef'-scholen, welk contact bovendien elke maand persoonlijk zal zijn om de ervaringen te vernemen. De uitkomsten van deze proef zullen te zijner tijd op een congres worden behan deld. Dinsdag 16 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ragni van Narvik. Nettie van Skugsund. Trompenburgh van Paskalavit. Elmina van Rotterdam. Amor v. Noordzee. Atlas van Hamburg. Vertrokken zijn: Orion naar Hamburg. Ardetta naar Rotterdam. Mascote naar Har- lingen. Dollard naar Londen. Emergo naar Rotterdam. Christine naar Rotterdam. Swift naar Londen. Ardennia naar Rotterdam. Eemstroom naar Leith. Berkelstroom naar Hull. Jans naar Londen. Amstelstroom naar Londen GESLAAGD Voor het einddiploma der Academie voor voortgezet economisch onderwijs te Haar lem slaagden de heren W. v. Haselen en W. Huiser. ADVERTENTIE bakker een fraaie asbak, waarna de heer J. C. van der Aar van de afdeling vervoer, met enige hartelijke woorden, waarbij hij evenals de andere sprekers ook me vrouw Brinkman in de hulde betrok, den jubilaris namens de collega's een fraaie leunstoel aanbood alsmede een bloemstuk voor zijn echtgenote. Een „echte" schipper, de heer De Vries, overhandigde met enkele welgekozen woorden sigaren, waarna tot slot de heer C. Julius, veiligheidsman, voor een vrolijke noot zorgde door in een met humor door spekte feestrede de jubilaris in het zonne tje te zetten. Hij besloot deze met het aan bieden van een fraaie door hem vervaar digde wandversiering een scheepsstuur- rad met ingewerkt zeilschip van koper. Ter gelegenheid van haar zilveren jubi leum hield de schaakclub Kijk Uit in het clublokaal een reünie voor leden en oud leden. Een groot aantal oud-spelers had gevolg gegeven aan de oproep van het be stuur en het mag wel als een bijzonderheid vermeld worden, dat alle oud-kampioenen present waren, onder '.vie Van der Put, die de verre reis uit Hoensbroek had onderno men om nog eens met zijn oude strijdmak kers over de dagen van Olim te praten. Verder kwamen Jilling van Dijk, thans woonachtig te Hogezand, Zoontjes, Pels, Schmidz, Gordijn, allen leden, welke veel voor het vroegere Kijk Uit hebben gedaan naar de bijeenkomst. Na een genoeglijke broodmaaltijd, die door het bestuur werd aangeboden en tijdens wel ke het woord werd gevoerd door verschil lende sprekers, onder andere oud-secretaris Gordijn, die het wel en wee van de club in de dertiger jaren belichtte, vertelde de hui dige secretaris, de heer De Haas de oud leden op zijn beurt hoe Kijk Uit thans reilt en zeilt. Vervolgens herdacht de heer Schmidz nog een aantal oud-leden en verhaalde het een en ander over de prestaties van vroeger om tot slot een humoristische schets voor te dragen over het schaken in het algemeen. De heer Gordijn liet zijn felicitatie ver gezeld gaan van een fraai cadeau, in de vorm van een Zaanse Molen, waarna de borden en stukken op tafel kwamen. Er werd door de oud-leden en de leden een massakamp ge speeld, waarbij bleek, dat de oud-leden het nog lang niet verleerd zijn, want zij won nen deze gezellige wedstrijd met 17—13. Zaterdag wordt het tweede gedeelte van het festijn gevierd met een Kijk Uit-familie- feest. Zulks zal geschieden in het Jeugd- gebouw van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Rembrandtlaan. ADVERTENTIE De lasclub „Velsen en omstreken" van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, welke wegens haar uitgebreid getal leden als enige vereniging thans deel uitmaakt van de kort geleden opgerichte afdeling „IJmond" der N.V.L., omvattende de gemeenten Velsen en Beverwijk, zal Vrijdagavond in het ont- spanningsgebouw van de N.V. „De Plaat- wellerü" voor de eerste maal een gecombi neerde algemene jaarvergadering houden. Voor de lasclub „Velsen jmstreken" is een uitgebreide agenda samengesteld, waar bij behalve de gebruikelijke jaarstukken en de vaststelling van de begroting 1953 ook een bestuursverkiezing is vermeld. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren A. v. d. Plas, tweede voorzitter; H. Visser, pen ningmeester en F. Vos, commissaris. Niet herkiesbaar is de heer J. J. Winkel, secre taris. voor wie het bestuur de heer L. Kwaak candidaat stelt. Er vindt voorts een bespreking plaats van een voorlopig winterprogramvna. Volgende op de vergadering van de las club wordt die van de afdeling IJmond der NVL gehouden. Aangevangen wordt met een uiteenzetting over de oprichtingsvergadering van de afdeling. Daarna volgt de verkiezing van een bestuur, dat thans voorlopig zitting heeft en verkiesbaar is. Het bestaat nu uit de heren ir. E. F. Peltzer, voorzitter; 8. Strik- werda. tweede voorzitter: H. J. Dengerink, secretaris; H. Visser, penningmeester en de vertegenwoordigers van de Lasclub: F. Vos; Zuidzijde: A. P. Balm; Beijnes; Bekker; Plaatwellerij: G. de Haan en Mekog: M. v. d. Windt. Het concept-reglement van de afdeling wordt in behandeling gebracht en ten slotte zal ook „IJmond" een winterprograrama voorstellen. Indien daartoe nog tijd zal zijn overweegt men de vertoning van de film: „De productie van de S. K. F.-kogellagers". De aanvoer van kuilpaling w9s de afge lopen week niet bijzonder groot. Over het algemeen waren de vangsten weinig be vredigend. Deze varieerden per vaartuig en per dag van 70 tot 140 pond. Door de ge ringere aanvoer was een flinke prijsstijging te constateeren. De noteringen voor de kuil paling waren de gehele week per pond van f 0,89 tot f 1,05. De aanvoer van lijnpaling was de afgelopen week iets beter. Vangsten per vaartuig van 50 tot 100 pond. De note ringen voor lijnpaling waren per pond van f0,77 tot f 1,05. De aanvoer van snoekbaars was vrij goed. Noteringen per pond van f 0,50 tot f 0,78. Aanvoer van rode baars slechts gering. Noteringen per pond van f 0,44 tot f 0.62 Voorn noteerde per pond f 0,04. Blei per pond van f 0.04 tot f 0.06. Snoek per pond f 0,60 tot f 0.72. Karper noteerde per pond van f 0,09 tot f 0,10. Verschillende partijtjes bot noteerden per pond van f0,29 tot f0,46. De aanvoer van nest was niet zo groot. In totaal werd ongeveer 103 ton aangevoerd. De noteringen per bak waren gemiddeld van f2.00 tot f2,06. De weekbesommingen der kuilvissers wa ren deze week nog aan de laee kant. Pet vaartuig van f400 tot f800. Bij de lijnaal- vissers was dit per vaartuig van f200 tot f400. Aangevoerd werd: 47.786 pond kuil paling; 4755 pond lijnpaling; 5265 pond snoekbaars; 683 pond rode baars; 3581 pond voorn; 23 pond snoek; 316 pond blei; 70 pond karper; 122 pond bot en 205.880 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 58.600.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7