Soms spat een ster uiteen Het dode medium Steenhuis en s DE BLAUWE WINKEL Pienza, onbedorven droom van de Renaissance Zie Boven: Reclasseringsdag in Haarlem Agenda voor Beverwijk Negen millioen voor de landbouw Kort verhaal door Bram Brekema IJmuiden Door motorstoring uit het roer gelopen Havenberichten Beverwijk Velsen-Noord Enkele wegen verdwijnen ONZE FIJNE GEKRUIDE SPECULAAS Luidsprekers JERSEY PAKJES DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 8 Door Marshall-hulp: J. Bezaan overleden Oud-minister Mulderije geen Tweede Kamerlid B. en W. stellen straatnamen voor Kennemer Motor Club houdt druiventocht Winkelsluiting in de raad Wim Berkhemer droeg uit het boek Samuel voor Bezwaarschrift van Melkinrichting „Velsen" BANKETBAKKERIJ ADVERTENTIE DANK aan de aanstaande Vaders Nu ook een Baby-dag Talrijk waren de goede inzendingen, die wij van de aanstaande Vaders op onze prijsvraag mochten ontvangen ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe filiaal in de Grote Houtstraat 116 Wij zeggen hun daarvoor hartelijk dank Na lang overwegen hebben wij beslo ten het idee, om eens per maand een Baby-dag in te stellen, over te nemen. Voortaan zal nu iedere Baby, die op een door ons aan te wijzen Bab.v-dag wordt geboren een geschenk ontvangen ter waarde van 25.mits voor min stens 50.in één onzer zaken wordt besteed. De twee in aanmerking komende prijs winnaars zullen wij bericht zenden. r^UJee-iï: VOOR DE BABY Grote Houtstraat 116 Telefoon 13339 Anegang 46 Tel. 14651 - Haarlem Destijds werd met de Amerikaanse re gering in principe overeenstemming be reikt over het vrijgeven van 30 millioen gulden van de tegenwaarderekening der Marsnall-hulp voor de bevordering van de productiviteit in Nederland. Het verdere overleg met de Amerikaan se regering heeft thans geleid tot overeen stemming over de besteding van ruim 9 millioen gulden van bovengenoemd bedrag voor de uitvoering van een aantal projec ten, die in directe dan wel indirecte zin de verhoging van de productiviteit in de Nederlandse landbouw en visserij ten doel hebben. Het grootste project, waarvoor een be drag van f 3.400.000 wordt beschikbaar ge steld, heeft betrekking op de verbetering van de cultuurtoestand van 140.000 hecta ren landbouwgronden met relatief lage op brengsten, onder meer rondom het IJsel- meer, in de Betuwe en in Friesland. Door verbetering van de bemestingstoestand en de waterstandregeling zal het mogelijk zijn op deze gronden een verhoging van de opbrengst te bereiken van 25 tot 100 overeenkomende met een meer-opbrengst van bijna 200.000 ton aan voederwaarde. Een bedrag van f 2.400.000 is bestemd voor de verbetering van boerderijen, (met het zwaartepunt op de stalling van vee), en koelgelegenheden alsmede voor de ver betering van de sterilisatie van het melk- gereedschap. Men verwacht hierdoor een verhoging en een kwalitatieve verbetering van de melkproductie, alsmede een bespa ring op het gebruik van veevoeder. liet Toneelgezelschap Jolian Kaart zal Maandag 22 September in Hilversum de pre mière geven van het blijspel „De vier Mül- lers" in de nieuwe Nederlandse bewerking van Simon Collem. (Van onze correspondent in Rome) „Dat is de revolver, die de „signorino" droeg toen hij gevallen is en daarboven hangt zijn degen", zei de oude huisknecht die ons te Pienza het paleis der Piccolomini liet zien. En wij dachten terug' aan de jaren, toen wij de „signorino" bijna dage lijks ontmoetten, de enthousiaste, verfijnde jonge edelman, nog geen twintig jaar oud, die in zijn grote villa even buiten Rome een experimenteel theater had laten bou wen, zich omringde met toneelschrijvers en acteurs en evenals zijn oudere vriend Luchino graaf Visconti di Modrone regis seur wilde worden. Helaas, de droom van Nicola Piccolomini werd niet verwezen lijkt. Wij zagen hem voor het eerst in April 1940 aan een diner bij de toenmalige Nederlandse gezant, die het grootste deel van de villa van hem had gehuurd. Een beetje branieachtig vertelde hij over zijn aanstaand vertrek naar Palermo, waar hij zou worden opgeleid tot vliegerofficier en zijn geestdrift klonk onecht, want een mar tiale figuur was deze dromerige aestheet zeker niet. Heel kort daarop kwam het bericht, dat Nicola, de stamhouder dei- Piccolomini, in de buurt van Napels met zijn vliegtuig was neergestort. Een dei- grootste geslachten van Italië kwam met hem tot een einde. Droom in steen Van de vele paleizen, die de familie nog steeds bezit, was geen hem liever dan dat te Pienza. gebouwd door de grote voor vader wiens droom wèl in vervulling ging. Pienza is als stadje een unicum in de wereld, het is een versteende Renaissance- droom, ontstaan door het machtwoord van een Paus en na diens dood ingesluimerd, doch zonder te vervallen. Pienza is geen „dood stadje", er is gewoon in vijf eeuwen niets meer gebeurd, niets meer veranderd. Oorspronkelijk heette het plaatsje Corsig- nano en was een gehucht, eigendom van de Sienese familie der Piccolomini, welk ge slacht in ons land misschien het meest be kend is door de rol, die twee Piccolomini spelen in Schillers tragedie „Wallenstein". Naar het heet stammen de Piccolomini af van de Etrurische koning Porsenna, die in de zesde eeuw vóór Chr. Rome bezette. Te Corsignano, waarheen ziin vader was uit geweken, werd in 1405 Enea Silvio Picco lomini geboren, die later te Siena studeer de en zich ontwikkelde tot één der meest befaamde humanisten. Hij schreef verzen in het Latijn en in het Italiaans en publi ceerde ook enkele verhalen, die wij nu romans zouden noemen, onder andere in 1443 de verre van kuise „geschiedenis van twee minnaars". In het gevolg van de bisschop van Fermo nam hij deel aan het kerkconcilie van Basel (1432'42), een concilie dat in een heftig conflict verwikkeld werd met de Paus. Enea Silvio nam aan deze woorden strijd ijverig deel, publiceerde in 1439, als secretaris van de tegenpaus Felix V, een heftig schotschrift tegen paus Eugenius IV. Maar in 1442 werd hij afgevaardigd naar de Rijksdag te Frankfort, waar de Roomse koning Frederik III hem de lauwerkrans der dichters op het hoofd drukte en tot secretaris der Rijkskanselarij benoemde. Langzaam begon hij over te hellen tot de neutraliteitspolitiek van Frederik III tus sen Paus en Concilie en in 1445 door de Roomse koning als ambassadeur naar Rome gezonden, vroeg hij de Paus vergiffenis voor ziin vroegere oppositie. Hij bleef een groot Latinist en een minnaar der kunsten, doch zijn pen werd minder frivool en een PERSEUS, het sterren beeld waarvan wij de vorige keer de ster Algol bespraken, is in 1901 het toneel geweest van wat men in de sterrenkunde een „nova" noemt, een enigszins onjuiste naam, want van een nieuwe ster is geen sprake. Het begrip nova heeft be trekking op het ver schijnsel ivaarbij een ster plotseling opvlamt zodat haar helderheid duizen den keren zo groot kan worden als de oorspron kelijke. Mocht zoiets eens met de zon gebeuren dan is het met ons planeten stelsel gedaan, want al weet men niet waardóór een ster plotseling nova wordt, men weet wel, hóe het gebeurt: de ster zwelt op alsof zij van binnenuit wordt opge blazen en de buitenste omhulsels worden met ontzagwekkende snel heid de wereldruimte in gestuwd. Dat gebeurde 51 jaar ge leden met het sterretje in Perseus dat sindsdien als ..N 1901" op de ster renkaarten staat. Strikt beschouwd is deze mede deling niet juist: het ge beurde tweeduizend jaar eerder. Maar aangezien deze ster zich op een af stand van 2000 lichtjaren van de aarde bevindt had het licht twintig eeuwen door het heelal gereisd voordat de aard bewoners het in 1901 op hun netvliezen kregen! Ritchey, de bouioer van de beroemde 100-inch- telescoop van Mount Wilson (Californië)ont dekte in September 1901 dat er zich rondom de in Februari ontdekte nova enige nevels bevon den. En zeven weken la ter bleek aan de hand van foto's, die hij had gemaakt, dat deze nevels bezig waren zich met enorme snelheid van de ster te verwijderen in alle richtingen. De ster stootte haar „schil" uit. Aanvankelijk was hier van niets te zien. Eén en ander speelde zich im mers af op tweeduizend lichtjaren hier vandaan op die enorme afstand lijkt ook het grootste ob ject zelfs in de telescoop een stip, zonder waar neembare afmetingen. (Men ziet zelfs in de grootste kijker op. aarde de sterren als stippen; slechts planeten verto nen zich in de telescoop als schijfjes met een meetbare middellijn) Maar zestien jaar later, in 1917, z a g Ritchey die uitgestoten schil; zij ivas in de loop van die tijd zo opgeblazen dat zij op dat ogenblik ivaarneem- bare afmetingen had; men stelle zich de enor me omvang voor waarop dit wijst: op tweeduizend lichtjaren afstand, dat wil dus zeggen ongeveer de afstand die het licht zou afleggen (met een snelheid van 300.000 km. per seconde!) van het begin der jaartelling tot heden. De schil is nog 'altijd onderweg. Op haar laat ste foto (uit 1943) ziet men duidelijk haar toe genomen omvang, ver geleken met de foto die Ritchey in 1917 maakte. Een halve eeuw lang snellen deze brokstuk ken ster nu al door het heelal. D. v. W. jaar later ontving hij de priesterwijding, die hij voordien steeds had geweigerd, daar hij geen kuisheidsgelofte wilde afleggen. Weldra werd hij bisschop van Siena, voer de voorts de onderhandelingen voor het huwelijk van Frederik III met Eleonora van Portugal en geleidde ten slotte de Roomse koning naar Rome om door de Paus tot keizer te worden gekroond (1452). Bij die gelegenheid sprak hij in tegenwoor digheid van Paus en Keizer een gloedvolle rede uit, waarin hij het voeren van de strijd tegen de ongelovigen als hoogste doel der Christelijke overheid prees en de kruistocht predikte tegen de Turken, die Constantinopel belaagden. Een jaar latei- werd hij kardinaal en in 1458 koos het conclave hem tot Paus. Hij nam de naam aan van Pius II (Pius-Vroom). De bouwer Een eigenaardige trek van deze grote renaissance-vorst was zijn liefde voor het gehucht, waar hij louter door een toeval het levenslicht had aanschouwd. Nauwe lijks tot Paus gekozen, ontbood hij één der beste architecten van Florence, Bernardo Rossellino en gaf hem opdracht een vol komen moderne stad te bouwen. De Paus, die in zijn politiek nog veel middeleeuwse trekken vertoonde (hij was de laatste die ooit aan kruistochten dacht) had als huma nist en kunstminnaar een open oog voor de nieuwe tijden. Zo ontstond daar, vijfhon derd meter boven de zeespiegel op de top van een heuvel, een der meest harmonieuse stadjes van Europa. Voor zijn neef bouwde de Paus het grootste paleis Piccolomini, dat uitwendig en inwendig met zijn bijna hon derd zalen niet onderdoet voor de ver- maardste paleizen van Florence. Het oude dorpskerkje werd een fraaie kathedraal waarvan elk onderdeel onder 's Pausen persoonlijk toezicht werd verzorgd. De al taren, de schilderijen, de koorbanken, het zijn stuk voor stuk meesterwerken. Een bisschoppelijk paleis en een stadhuis slui ten het plein, waar dom en familiepaleis gelegen zijn, op de meest gelukkige, wijze af. De Paus wist voorts verscheidene kar dinalen te bewegen te Corsignano, dat nu Pienza werd genoemd, eveneens paleizen te laten bouwen. De architect Porrina bouwde voorts nog grote paleizen voor minder voorname lieden. En Pius II schonk steeds meer kostbaarheden aan de kathe draal en vulde het paleis Piccolomini met schilderijen. Zijn droom was van Pienza de ideale stad der Renaissance te maken, een stad van de geest, gewijd aan de muzen en de schoonheid. Na zijn dood hield de bouw woede op. daar er in het geheel geen reden was, waarom nu juist op die plaats, zo hoog in de bergen en vrij dicht bij Siena, een stad zou moeten ontstaan. Het leven ver steende dus, doch Pienza stierf niet. Dooi de eeuwen heen heeft het steeds ongeveer hetzelfde aantal inwoners gehad, ruim dui zend. En het ligt daar met zijn fraaie paleizen en kerken, (paleizen waar het paleis op de Dam klein bij is), als een ver steende droom. Pienza op zijn bergtop is alleen per auto bus of auto te bereiken en wordt dus wei nig bezocht. Nergens leeft de Renaissance- sfëer zuiverder dan in dat stadje, waar alles herinnert aan een grote Paus en waar wij tevens herinneringen vonden aan zijn laatste niet minder kunstlievende nazaat. Te Ermelo is overledc-n de kunstschilder en graficus J. Bezaan, bestuurslid van ver scheidene schildersgenootschappen. Hij ge noot bekendheid als oudheidkundige en verrichtte veel opgravingen. Een verzame ling vondsten is door hem afgestaan aan het Leids Oudheidkundig Museum. De heer Bezaan, die 58 iaar oud wei-d, behoorde tot de zogenaamde Bergense school. Hij werkte in Oisterwijk, Haarlem, Amster dam en in Frankrijk. Oud-minister inr. H. Mulderije, die be noemd was verklaard tot lid van de Twee de Kamer in de vacature, ontstaan door dat ir. Staf wegens zijn benoeming tot mi nister van Oorlog en van Marine ontslag had genomen, heeft zijn benoeming niet aanvaard. De voorzitter van het centraal stembu reau heeft thans benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer mr. W. F. E. baron van der Feltz te Middelburg. De heer Van der Feltz had in de vorige zittings periode reeds zitting voor de CHU. Wanneer men de directie van de Natio nale Crediet- en Obligatiebank de vraag zou hebben gesteld, welke van haar per soneelsleden zij zonder enig voorbehoud vertrouwde, dan zou zij hebben geant woord: „Allemaal, doch Parkman in de eerste plaats." En daarmede was het bewijs geleverd, dat niets op de wereld zo onpeil baar is als het menselijk gemoed. Want het was juist Parkman, die sinds jaren reeds wachtte op zijn uur: Op het uur, dat hij door de meest geslepen, foutloze diefstal de slag kon slaan, die hem voorgoed zou red den uit de eindeloze financiële zorgen, waarin hij zichzelf had verstrikt. Parkman ging al sinds zijn jeugd met geld om als de kruidenier met zout. Hij be heerde dagelijks met een onverstoorbaar gezicht millioenen en millioenen het geld was zijn onafscheidelijke vriend geworden en daarom begeerde hij het te bezitten. Aanvankelijk had hij zijn hartstocht voor het bezit met speculaties trachten te stillen, doch tot zijn ongeluk was hij daardoor de, prooi van geldschieters geworden, die na zijn débacle als speculant maandelijks zijn salaris voor driekwart opeisten. Parkman wachtte zijn uur. En dat uur kwam; volgens zijn zorgvuldig overwogen plan was dat uur uniek. Het zou nooit meer terugkeren. Parkman besloot koelbloedig tot handelen over te gaan. Zijn maatrege len waren genomen, zijn werktuigen waren gereed. En niemand vermoedde iets nie mand dacht aan de mogelijkheid, dat Park man tot diefstal in staat was, uitgezonderd de oude Blunt. De oude Blunt, was de man, die iedere, week met een onderdanige buiging het be drag van zijn pensioentje, uitgekeerd over de bank, in ontvangst nam aan het loket en hij was de eerste, belangrijkste pion in Parkmans schaakspel. Want de oude Blunt zou het medium zijn tussen hem en de wel stand. Het was allemaal perfect georganiseerd. Parkman wist, dat hij geen enkele fout ge maakt had toen hij zijn plan tot in de fi nesses samenstelde. Hij vergat geen enkele factor, hoe gering ook. Op het moment dat de directie van de bank de politie opbelde om de grootste diefstal sinds jaren te mel den en tegelijk alle uitgangen van het ge bouw liet sluiten, voelde Parkman zich als een overwinnaar en hij wist zich veiliger dan ooit. Hij wist, dat de oude Blunt een half uur geleden reeds de bank was uitge stapt met de enveloppe, die Parkmans buit bevatte, en hij wist ook dat hij die oude Blunt volledig vertrouwen kon. Die gesle pen boef wist wat er van hem verwacht werd, maar hij wist ook wat hij er voor krijgen zou. En Parkman was niet gierig geweest de hulp van Blunt werd naar waarde betaald. De bankdirectie stond voor een raadsel, de politie voor een hopeloze taak. De fouil lering van alle in het gebouw aanwezige In tegenstelling met andere gemeenten al de collecte ter gelegenheid van de Re classeringsdag in Haarlem op Zaterdag 27 September worden gehouden. In de aan deze datum voorafgaande dagen zullen collectanten aan huis komen voor de lijs- tencollecte. In Bloemendaal zal gedurende veertien dagen gecollecteerd worden en wel van 22 September tot en met Zaterdag 4 October en Heemstede heeft dezelfde pe riode als Haarlem gekozen, namelijk van 22 tot en met 27 September. Het doel van de Nationale Reclasserings dag is belangstelling te vragen voor de arbeid van de reclassering. Reclasseren is niet in' de eerste plaats een taak van de overheid, maar voor het particuliere initia tief. Daarom meent men, dat het werk geestelijk en materieel gedragen moet wor den door de gehele Nederlandse bevolking. Belangstellenden kunnen het werk steunen door in de komende dagen bij te dragen in de collecte of deel te nemen aan de prac- tische arbeid. In het arrondissement Haarlem bestaan afdelingen van verscheidene reclasserings- instellingen die met elkaar samenwerken in de Reclasseringsraad, in enkele commis sies uit deze raad en thans bij de voorbe reiding van de jaarlijkse collecte. De taak van de instellingen is het uit oefenen van toezicht, het brengen van be zoeken in de cel, nazorg (hulp en steun die de reclasseerder biedt om de ex-gevangene weer geheel zijn plaats in de maatschappij te doen hervinden) en voorlichting aan de rechter. Het toezicht wordt uitgeoefend op iemand die een strafbaar feit heeft gepleegd en een voorwaardelijke straf is opgelegd en op ge vangenen, die een bepaald deel van de straf achter de rug hebben en voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld. Gevangenisstraf is voor velen, die een niet te ernstig vergrijp hebben gepleegd, niet altijd de aangewezen weg om hem of haar op het goede pad te rug te brengen. In de praktijk is gebleken, dat met toezicht en hulp als regel meer wordt bereikt dan met gevangenisstraf. In de strafgevangenis onderhoudt een reclasseerder contact met de gedetineerden. Problemen worden besproken en de terug keer in de maatschappij wordt voorbereid. Voor de rechter is het van belang, dat hij voor het vonnis volledig omtrent de verdachte is ingelicht. Daartoe dient het voorlichtingsrapport, dat antwoord moet geven op de vraag, hoe hij tot de daad is gekomen. Is de verdachte reclassabel en wat is in het belang der maatschappij en hem de beste maatregel? Behalve deze taken verrichten de re- classeringsinstellingen nog andere werk zaamheden, waarvan een beknopte op somming volgt: exploitatie van inrichtin gen, waarin bepaalde soorten voorwaar delijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheid gestelden enige tijd worden op genomen, recreatie en verspreiding van lectuur in de gevangenissen en huizen van bewaring, het geven van uitvoeringen o.a. met het doel de gevangenen geestelijk op te heffen en tractaties. In Haarlem, Bloemendaal en Heemstede bestaan comité's die de collecten voorbe reiden. Zij hebben reeds medewerking on dervonden. Vermeldenswaard is dat de le den van het Heemsteedse politiecorps zich beschikbaar hebben gesteld aan de straat collecte op Zaterdag 27 September deel te nemen. Er zijn nog collectanten nodig. Men kan zich opgeven aan de volgende adressen: Lange Wijngaardstraat 32 (tussen negen en twaalf uur), Westerhoutstraat 6, Zijlweg 21, Jan Gijzenkade 103 en Tweede Zuid Polderstraat 61 te Haarlem. personen had niets opgeleverd, en er was geen enkele aanwijzing. Er werd een lijst opgesteld van de personen, die op deze morgen aan de loketten waren geweest, en er zouden huiszoekingen plaats hebben. Maar Parkman wist, dat ook die niets zou den opleveren. De oude Blunt had het geld niet in huis gehouden hij had het ver stopt op een plaats, die hij ook aan Park man niet nader had aangeduid, doch waar van hij gezegd had: „Als ik het niet vertel, zal geen sterveling ooit ontdekken, waar de kluit zit." En Parkman was daarmede vol ledig tevreden geweest. Zijn komende ont moeting met de oude man was vastgesteld op over drie weken. Niet te snel, niet te overhaast. Er was alle tijd. De zaak moest luwen, in het vergeetboek raken. Parkman was in geen geval van plan, iets van het geld te besteden voor over enkele jaren. Hij was er van overtuigd, dat de bankbiljetten- nummers niet bekend waren, doch hij wist dat iedereen die met de diefstal te maken zou kunnen hebben, nauwlettend in de gaten zou worden gehouden. Hij zou Blunt over drie. weken laten vertellen, waar de schuilplaats was en het geld dan daar laten. Twee, drie jaren desnoods. En dan.zou de wereld verder geen gesloten deuren meer hebben voor mijnheer Parkman. Toen Parkman die avond de krant open vouwde, trok het bloed weg uit zijn herse- sen en was het, alsof de aardbodem onder hem wegzonk. Als een bliksem sloeg het besef in zijn brein, dat er nooit een onaf hankelijke Parkman zou zijn. De huiszoeking bij de oude Blunt had een sensatie opgeleverd. Er was geen geld gevonden. Er was geen enkele reden om te denken dat de oude man iets van de dief stal afwist. Maar de arme ziel was tijdens de huiszoeking plotseling aan een hartver lamming overleden. Vanmorgen omstreeks zeven uur is het m.s. „Duiveland" van tie S.S.M. te Rotter dam kort voor de haveningang van IJmui den uit het roer gelopen, waardoor het schip langs de kop van de Noordpier schampte en in de voorpiek water ging maken. De 1090-tonner kon echter veilig en wel binnen komen. De „Duiveland" was met een lading schroot op weg van Hamburg naar Swan sea, toen een kleine motorstoring optrad. De gezagvoerder besloot IJmuiden aan te doen, ten overvloede kreeg een van de matrozen gisteravond bij de werkzaam heden aan de dekverlichting een zware lan taarn op het hoofd. Bij het omhooghijsen van de lamp schoot deze namelijk uit de lus met als gevolg dat de matroos met een hersenschudding zo spoedig mogelijk opge nomen diende te worden. De „Duiveland" is na de aanvaring tus sen de pieren voor anker gegaan, doch kon enige tijd later doorstomen naar de bijleg gerhaven, waar dokter J. de Vries de ge wonde varensgezel aan boord behandelde. De matroos is hierop met een ziekenwagen naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Het schip is omstreeks tien uur in de Noorder- sluis geschut om vervolgens te meren aan een van de bovenhoofden. Hier zal de „Duiveland" worden gerepareerd. Woensdag 17 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Luhesand van Rotter dam. Nestor van Rotterdam. Hagno van Rot terdam. Midas van Carthagena. Norden van Karlstadt. Berwick van Jjovieg. Hondsbosch van Londen. Plato van Lissabon. Heeren gracht van Falcon. Heike Schlüter van Rot terdam. Selby van Hull. Libelle van Bremen. Eben Haëzer van M'bro. Marie Chx-istine v. Fowey. Strype van Hamburg. Formigney van Huelva. Vertrokken zijn: Maria Fausta G. naar Pa- ramax-ibo. Spolendo naar Wox-kington. Mar- got naar Domsö. Bebox naar Londen. Rönns- kar naar Londen. Wilpo naar Domsö. Trom- penburgh naar Antwerpen. Melampus naar Hamburg. Leni naar Blyth. Cyclops naar Indonesië. Hagno naar Rotterdam. Luna naar Rotterdam. Atlas naar Rotterdam. IJstx-oom naar Plymouth. In verband met de uitvoering van bouw plannen in de omgeving van de Halkade en de Strandweg te IJmuiden is het ge wenst, dat voor de straten, welke door het Staatvissershavenbedrijf zijn aangelegd, namen worden vastgesteld. B. en W. stel len de raad voor deze straten te noemen: Vissershavenstraat, Rondweg en Wester duinweg. VISSERIJBERICHT URK Woensdag werd door 124 vaartuigen aan gevoerd 7007 pond kuilpaling, prijs f 0,92— f 0,98; 146 pond lijnaal, prijs f 0,90f 0.91686 pond snoekbaars, prijs f 0,69f 0.74; 140 pond rode baars, prijs f 0,64f 0,65; 379 pond voorn, prijs f 0,04f 0,05, alles per pond; 440 bak nest, prijs f.2,20 per bak van 37 Va kg. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Bloemendaal f 14.700; Medan f22.100. Loggers: KW 140 f4070; KW 38 f4200; KW 41 f2290. Kotters: KW 60 f 800; KW 27 f 980. De Kennemer Motox-club organiseert voor Zondag 21 September a.s. een druiventocht naar het Westland, waaraan zowel motoren als bromfietsen kunnen meedoen. Een gx-oter parcours dan vorig maal is uitgestippeld. Het is ongeveer 150 kilometer lang. De start vindt plaats 's morgens om 9 uur precies bij hotel „Parkzicht". Iedereen kan op deze tocht gratis druiven eten. Om omstreeks halfacht hoopt men weer in Beverwijk te zijn. Nieuw kantoor voor gasbedrijf Op Maandag 29 September vergadert de raad van Beverwijk om halfacht in de avond op „Scheybeeck". De volgende agenda-punten worden behandeld: benoe mingen van personeel bij het nijverheids onderwijs; voorstel tot het in erfpacht aan vaarden van een perceel grond aan de Zee straat; voorstel tot het verlenen van een subsidie en het verstrekken van een geld lening aan de Hervormde Gemeente, ten behoeve van de restauratie van het dak van het kerkgebouw; vooi'stel tot het verstrek ken van een crediet voor de aanschaf van enig materiaal ten behoeve van de dienst Openbax-e Werken; voox-stel tot onteigening van een aantal pex-celen bij de Arendsweg, de Boeweg, de Cornelis Matersweg en de ontworpen Wijk aan Duinerweg; voorstel tot vaststelling van een verordening als be doeld in artikel 4, eerste lid van de Win kelsluitingswet 1951; voordracht voor voor zieningen met betrekking tot het openbaar en het bijzonder lager onderwijs; voorstel tot vex-hoging van het crediet voor de bouw van een nieuw kantoor ten behoeve van het gasbedrijf; prae-advies naar aanleiding van een voorstel van 5 leden van de raad met betrekking tot de subsidiëring van het bad huis van „Het Witte Kruis". Tenslotte vaststelling van de 10e wijziging van de begroting 1952 en mededelingen èn inge komen stukken. Donderdag 18 September Bioscopen geen voorstelling. Luxor Theater, 8 uur: Kaj Munk's „Het woord" door Nederlands Volkstoneel. Vrijdag 19 September Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „I'll see you in my dreams". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Abbott en Costello maken schoon schip". W.B. Theater, 8 uur: „Heldenlegioen". De culturele - commissie van de Her vormde Kerk te Velsen-Noord heeft Woensdag ter opening van het nieuwe winterseizoen in het wijkhuis een bijeen komst gehouden, waarop Wim Berkhemer uit Wageningen een Bijbelse voordracht hield. Hij bepaalae zich tot een bloemle zing uit het eerste boek Samuel van het Oude Testament volgens de Statenverta ling, speciaal tot die gedeelten die op de verhouding tussen Saul en David betrek king hebben. Hoewel men misschien geneigd is te ver onderstellen, dat hoofdstukken uit de Bij bel zich weinig lenen voor een voordracht avond, wist Wim Berkhemer juist de mo gelijkheid hiervan overtuigend aan te to nen. Hij beschikt over een wanne, melo dieuze stem, welke hij uitstekend weet te gebruiken. Doordat hij uiterst sober is met zijn gebaren, wordt het effect van een en kel manuaal des te groter. Zijn verhaal over de strijd tussen David en Goliath werd bijna aanschouwelijk voorgesteld, de waarschuwing van Jonathan kreeg even eens een welhaast realistisch aspect. Van daar dat het auditorium in een gespannen aandacht de voordracht heeft beluisterd en de avond de wijding verkreeg, die de culturele commissie zich voor ogen moet hebben gesteld. J.v.D. Ingevolge het vastgestelde weder- opbouwplan A voor Velsen-Noord is het terrein, gelegen ten westen van de Wijkerstraatweg en ten zuiden van de Corverslaan bestemd om als industrie terrein te worden uitgegeven aan Van Gelder Zonen N.V. Koninklijke Papier fabrieken te Amstex-dam. in verband hiermede is het noodzakelijk, de nog in dit gebied aanwezige wegen en weg gedeelten de Burgemeester Weerts- straat, de Kruisstraat en gedeelten van de Doodweg en de Kanaalkade aan het openbaar verkeer te onttrekken. Naar aanleiding hiervan is binnen de ge stelde termijn bij B. en W. ingekomen één bezwaarschrift en wel van de N.V. Melk inrichting „Velsen" te Velsen-Noord. Het daarin vermelde bezwaar grondt zich op het feit, dat gedeelten van de Burgemeester Weertstraat en de Kruisstraat door dit be drijf worden gebruikt voor de aan- en af voer van melk en melkproducten en hulp stoffen. Ten aanzien hiervan merken B. en W. op, dat aan dit bezwaar- kan worden tegemoet gekomen door in de akte van toe wijzing van het industrieterrein aan Van Gelder Zonen N.V. de bepaling op te nemen, dat het bedrijf van reclamante, zo lang het ter plaatse is gevestigd, gebruik zal mogen maken van die gedeelten van de Bux-gemeester Weertsstraat en de Kruis straat, welke toegang geven tot het achter terrein van het bedrijf. Op grond van het vorenstaande stellen B. exx W. de raad voor, de Burgemeester Weertsstraat, de Kruisstraat en de gedeel ten van de Doodweg en de Kanaalkade te Velsen-Noord aan het openbaar verkeer te onttrekken. GRONDSTOFFENAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagmorgen aangekomen het Noor se m.s. „Berwick", dat van de Noorse haven Gjeving een lading van 1100 ton houtstof aanvoerde. Ook op de boterham overheerlijk Trage eters worden grage eters weer dagelijks vers verkrijgbaar Voor reclame geven wij Vrijdag en Zaterdag 5 ons voer 55 ct. Amandelspeculaas 3 ons voor 75 ct. Onze fijne BANKETALLERHANDE met amandelen, o.a. Weesper moppen, bitterkoekjes, bokkenpootjes, Wellingtons enz. 1.per half pond. De Genestetlaan 27 Telefoon 4302 Driehuis B. z. a. NET MEISJE, 17 j. v. winkel, liefst levensmidde len. Brieven L 1763. ZAAI, TE HUUR voor brui loften, vergaderingen, enz. Theeschenkerij Velserbeek. Telef. 4244. DURE KOLEN. Laat uw haard of kachel schoonma ken door een vakman, dat verlicht uw kolenrekening en u heeft er meer wax-mte van Wij maken alle modellen kachelpijpen, v. Rijn. Velser- duinweg 243 IJm.Ö. Tel. 5382 Heeft u een grote was? Met onze HOOVERS is het zo ge beurd! Onze machines zijn voox-zicn van schakelaar en aax-dleiding. Donderd., Vrij dag en Zaterd. ook overdag f 1.50. H. Veldman, Bloem- straat 32, v. Leeuwenstr. 56. Tel. 4472, IJmuiden. GRASLINNEN LAKENS 150 x 225 cm. f 4.98, 180 x 240 f 5.98, bijpassende slopen f 1.49. Slex-k, Kompasstraat 15, IJmuiden. Tel. 5787. SCHOENEN VERBREDEN en VERGROTEN f 1.25 p. p. Schoenmakerij G. Oldenbux-g Lagex-sstraat 14, IJm.-O. WONINGRUIL. Nette zonn. won. met gr. tuin ruilen v. dito. Huur f 5.50. Geen Oud- IJmuiden. Adx-es of brieven L 1765. WONING bev. kam., kam.- keuken, 3 slaapk. omg. Wil- lcmsbeekweg ruilen v. wo ning omg. Kennemerlaan, liefst nieuwbouw. Br. L 1764. DE BLAUWE WINKEL is a.s. Zaterdag gesloten. Daarom verkopen wij morgen een grote part:: van 85.95.en 110.— voor de helft van de prijs Alléén V r ij d a g Gen. Cronjcstraat 116 - Haarlem-N. - Tel. 18881 Agb. GR. HUIS (Driehuis) bev. 2 kam. en suite, 4 slp.k., zolder en z. k., voor en ach ter tuin. Gevr. kl. huis, liefst nieuwbouw. Brieven L 1762. WONINGRUIL. Agb. kamer keuk., 3 sik. gr. tuin te Vel- sen-N. Huur f 4.60. Gevr. groter min. 4 slaapk. Brie ven L 1761. WONINGRUIL. Aangeb. te Rotterdam, vx-ije 2e etage, best. uit 5 kamex-s, badkamer keuken, mooie stand voor vrije woning te IJmuiden-O. Bx-ieven L 1760. Te koop gevr.: AANHANG- WAGENTJE voor rijwiek Adres bur. van dit blad. Te koop: HAARDK. z. g. a. n. Te bevx-, De Ruyterstr. 153, IJmuiden-Oost. Wegens vertrek agb. antiek DAMESBUREAU en thee meubel. Min. Lelylaan 8, Velsen. NAAIMACHINE te koop, in pracht salonkast, prima staat Ook ccn handnaaimachine. Stx-atingplantsoen 14 zw. Vel sen Noord. Te koop: stei-ke BAKFIETS zonder banden. De Ruyter straat 53, IJm.-O. Prima grijze Deventer KIN DERWAGEN te koop. Adres Spoorstr. 2, Velsen-N. (nood woning). OOK UW ADRES: zw. rood koper f 1.75 en zw. geel f 1 p. kg. Lompen 35 ct. per kg. Oude kachels en zoldex-op- ruimingën. Tel. 19771. Park straat 10, bij het Station Iirl.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10