Recepten van honderd jaar geleden -Clowntje Riek „Smakelijk en gezond" „RITSA" De speciaalzaak Volendammer voelde niets voor Parijs F* Nieuwe logger te water gelaten DONDERDAG 18 SEPTEMBER 19 52 4 Uit een oud kookboek COTR AY-J ACKETS M. DOUWMA en ZOON STOFZUIGERHUIS Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Voetbal Kaivola leidt Denemarken-Nederland League-uitslagen Hedenavond: Haarlem tegen HFC bij licht A thletiek Slijkhuis won in Londen Olympisch dorp met 600 woningen A utomobilisme Carini gestraft De rally Bayeux- Eindhoven Schaken Prins verliest afgebroken partij tegen Sanchez Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin \€>v c* Vb* NOlqende «rfrissende smaakt beter na qexo ndecn Biljarten Biljartfinales in Heemstede Nederlandse tennissters naar Duitsland Prinses Wilhelmina in Leeuwarden KW 52 „De Vrouw Anna" gebouwd voor C. Guijt Uitwisseling van stagiaires Betaling abonnementsgeld per giro Toen we dit kookboek ter hand namen, begonnen we te begrijpen, waarom de mensen vroeger gemiddeld niet zo oud werden als tegenwoordig. Men at te veel en te zwaar! Al staat op het titelblad ook heel aan lokkelijk: „meer dan duizend voorschrif ten van goedkoope, smakelijke en gezonde spijsbereidingen", achter het goedkope en gezonde zullen we tegenwoordig een vraag teken moeten zetten! Het boekje is voort durend in strijd met de moderne voedings leer, zowel wat de samenstelling als de bereiding der spijzen betreft. Toch kunnen we niet nalaten er enige merkwaardigheden uit te vertellen en te laten zien wat onze (bet) overgrootouders aten. De 5e druk dateert uit 1838, doch do recepten zullen waarschijnlijk al ouder zyn. In de eerste plaats valt het direct op dat er in die tijd gewerkt werd met kannen room, ponden boter, dozijnen eieren. We herhalen: boter, want de marga rine was nog niet bekend. De grondlegger hiervan is Mège Mouriès, die in 1869/70 op aandringen van Napoleon III goedgeslaag de proeven nam volgens een procédé, dat in grote lijnen nog steeds gevolgd wordt. Zijn naam heeft het product te danken aan het Griekse „margaron" parel (naar de parelglans van het vet). SOEPEN had men in grote variatie o.a.: biersoep, botersoep, citroensoep, groene erwtensoep met en zonder vlees, soep van gehakt, meel en eieren, kaassoep, eieren- soep, leversoep en zelfs watersoep. De laatste bestaat tegenwoordig ook nog wel, maar dan is het geen compliment voor de huisvrouw. Hier is het oude recept: „Laat zooveel water en korenten, als gij tot een schotel denkt nodig te hebben, koken tot de korenten gaar zijn; klop dan eenige eieren zeer fijn en roer ze onder de koren ten met wat boter en suiker; snijd voorts wittebrood aan dobbelsteentjes en giet er de soep op. Dit is in de vasten eene zeer goede spijs". VENEZOEN STOVEN. Een woord, dat men in onze moderne kookboeken niet meer zal aantreffen. Venezoen of Venisoen is een middel Ned. woord, dat „wildbraad" betekent. Bredero b.v. spreekt van „in de venesoenen zetten vet mesten. Er wordt in het algemeen geen bepaald soort wildbraad mee aange duid en het kan betrekking hebben op een hert zowel als op een fazant enz. „Neem vette venezoen, raauw of gepot- ten, doe ze aan sneedjes in eene stoofpan met rooden wijn, rosmarijnbladen, azijn en geraspt brood; rasp er, wel gestoofd zijnde, notenmuskaat over, en dien het voor met laauwe olijven". KRAMSVOGELS. Al weer zo'n vreemd woord! Een Kramsvogel is een bonte soort van lijster, ook wel veldlijster of dubbele lijster genoemd. Het recept luidt: „Deze schoongemaakt zijnde, doet men aan een klein spitje en steekt tussen ieder vogel een schijfje spek; als ze half gaar zijn, laat men wat gekneusde jeneverbeziën even braden en wat boter; giet voorts deze zachtjes af over de vogelen, dan krijgen zij er den smaak van: gaar zijnde be strooit men ze met wat beschuit". OLLA PODRIDA. De auteur van het boekje heeft er „Olfpodrigo" van gemaakt! Het is een Spaans gerecht en „olla" bete kent vleespot. Eigenlijk een ratjetoe van. vlees. Als we het recept lezen, denken we terstond aan de historische vleespotten van Egypte! U hebt toch geën zwakke maag? Mocht dit wel het geval zijn, probeert u het recept dan liever niet! „1 Ned. pond rundvlees en eene handvol witte erwten; zet een en ander met water te vuur, schuim het schoon, snijd er 3 of 4 eieren in, en laat het een uur koken; doe er dan 1 Ned. pond schapen-, 1 pond mager varkensvleesch en een hoen of kapoen bij en laat het verder koken; neem Voorts een gesloten kool, snijd ze aan 4 of 6 stukken, doe ze er ook bij; doe er dan 2 of 3 sau cijzen, 2 gekookte varkenspoten, wat helo peper en wat foelie in en laat het tezamen gaarstoven. De olipodrigo wordt met li moensap er over opgedischt". Heeft u het in de gauwigheid opgeteld? 3 pond vlees, een kip plus nog een paar saucijzen en gekookte varkenspoten. Wat een tijd! Wat een tijd! Als u nog trek hebt kunnen we nog iets naëten. Wat denkt u van: PANNEKOEK MET BOKKING. „Men trekt van gedroogde of zogenaamde harde bokking het vel af, doet de graten er uit, pluk ze in kleine stukken, doet deze in eene lcoekepan met een goed stuk boter en laat ze wat braden: dan klopt men eieren, meer of minder naar men bokking heeft, wel klein, doet er wat zoetemelk bij, giet het op de bokkings en laat het teza men bakken; de boter echter moet niet gespaard worden zo men een smakelijken koek wil hebben". Wat zegt u? Is het u wat zwaar? Hoe komt u er bij! Uw overgrootvader zou zich schamen, over zijn nageslacht, wanneer hij het kon horen! Laten we dan een GOOISCHE PANNEKOEK nemen. „Het beslag hiertoe bereidt men van meel, eie ren (acht op 2Vz oneen meel), boter (zes lepels op acht eieren) en voorts genoeg zaam water met een vierde zoetemelk er onder". (Gooische pannekoeken zijn goed koper dan u denkt!). OMELET noemt de schrijver onjuist „amulet". Wel bestond de oud-franse vorm „amelette". De oorsprong is onbe kend en we zeggen met Scheler: „Atten- NIEUW N F, n E R L A N n S C H KEVHEIIIOEK, TEI DIMfTS TAS KOKS, KEDKENMEIDEiN If JONGGEHUWDE VROUWEN. &CTATTC5DK BHA Dl* DUIZEND VOORSCHRIFTEN m «0iBioopit milU'li cirofoi SP IJ «BEREIDING EN. uiu door r.E.i tnrmts ïo« m rrcuiiwci oRotRri.iDiso Mjrr.sr.rnnioT. riJFDE EERBETEIIUE DRVK. AMSTERDAM. i» HENDRIK FBWUSlIi.) 1838. dons patiemment la solution de ce problè- met culine-etymologique"! We vinden o.a. .amulet met hop". U houdt er misschien niet van en daarom zullen we het recept maar niet geven. De ADVERTENTIE met geruite gewatteerde voering-- _rt 6 jaar 25.5Q Herenmaten 39-75 met bontkraag en gewatteerde voering 17-75 Gen. Cronjéstraat 4244 - Tel. 15438 tien eieren, die er voor nodig zijn. Kunnen we dan beter ergens anders voor gebrui ken Als toespijs was ook geliefd: PROL VAN APPELEN EN APPEL- PENT. Het eerste bestond uit appelen en brood en brood met melk door elkaar ge stoofd. De naam is waarschijnlijk ontleend aan het eigenaardige pruttelende geluid bij het koken. Bij de appelpent is het brood soms ver vangen door meel of sago. Overigens kan men het latijnse „panis" (brood) er nog in terug vinden. Het gerecht was vooral in Noordholland bekend. Alleen reeds bm de merkwaardige stijl citeren we tenslotte nog wat er over ge zegd wordt over VLEESCH BRADEN. „Het is volstrekt aan te raden het vleesch niet te lang te braden; want daardoor behoudt men slechts een smakeloos overschot van dorre vezelen, die wel de maag vullen en een grooten honger verzadigen kunnen, maar noch aangenaam, noch sterk voedend zijn: een stuk vleesch, dat wel gebraden is, moet, als men er eene snede afsnijdt, een goeden voorraad van sjeu, als men er op drukt, uitgeven: dit op de wijze der En- gelschen, welke men ten onregte nageeft, dat zij het vleesch rauw eten, omdat zij het niet van al zijne kracht en sap berooven. 't Is waar dat op deze wijze een groot stuk vleesch niet tot en het binnenste toe gaar kan worden; doch die zwarigheid wordt weggenomen, door dat binnenste, als het nu overgebleven is, ten tweede male te braden". Men zou hetzelfde ook met heel wat minder woorden hebben kunnen zeggen, maar de tijd speelde vroeger niet zo'n grote rol als thans. Men had de tijd en men nam er de tijd voor. Ondanks zijn gebreken zijn we erg aan het boekje gehecht. In de hongerwinter 1944/1945 heeft alleen reeds het lezen van deze recepten ons in vele gevallen op de been gehouden, zodat we met recht kunnen zeggen, dat het ons in die dagen tot een grote morele steun geweest is! W. S. ADVERTENTIE levert U STOFZUIGERS 7SfP.w. Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 HAARLEM Ook voor reparatie en onderdelen voor alle merken. De postduivenvereniging „De Koerier" in Haarlem, hield een wedvlucht vanaf Vil voorden (België), afstand ongeveer 165 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om 9.10 uur met Noord-Oosten wind. De prijzen werden als volgt behaald: J. Offerman 1, 21; J. Heerschop 2, 3, 17; F. v. Honschoten 4; P. Stokman 5, 22; A. C. Pieke 6, 11, 13, 15; P. Dik 7, 14, 16, 18, 20; Th. Krou- wels 8; C. Veeninga 9, 19; I. J. v. d. Walle 10; J. v. Honschoten 12. De eerste duif werd geconstateerd om 11.37 uur, snelheid 1100,72 meter per minuut. De laatste duif werd geconstateerd om 11.50 uur, snelheid 1012,04 meters per minuut. De voetbalwedstrijd DenemarkenNeder land op Zondag 21 September aanstaande in Kopenhagen zal geleid worden door de Finse scheidsrechter Yrjo Kaivola. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die Woensdag voor de Engelse league werden gespeeld luiden: Eerste divisie: Cardiff City—West Brom- wich Albion 1—2; Manchester City—Burn ley 00; PortsmouthArsenal 22; Shef field WednesdayMiddlesbrough 20; Sun derlandNewcastle United 02. Tweede divisie: Birmingham CityLeeds United 2—2; Brentford—Sheffield United 0—0; Fulham—Notts County 6—0; Hudders- field Town—Doncaster Rovers 3—1; Notting ham ForestLincoln City 11; Plymouth ArgyleBury 00. Hedenavond zullen op het Haarlem-terrein in Haarlem-Noord zoals bekend Haarlem en HFC een lichtwedstrijd spelen. Door bles sures en militaire dienst komen beide teams met enige invallers in het veld. De opstel lingen luiden: Haarlem: doel: Detz; achter: Laan en Ja cobs; midden: Barends, Kors en Boeree; voor: Hulsen, Meijer, Jacob, Schilpzand en Groeneveld. HFC komt met het volgende elftal uit: doel: Van der Lee; achter: Houtkoper en Kammeijer; midden: Timmerman, Molijn en Groot; voor: Hans Winter, De Nijs, Moole- naar, Heyting en Hein Winter. De voetballer Klaas Smit van Volendam kreeg dezer dagen enige Franse heren op bezoek, die met hem een contract kwamen bespreken voor de Franse eerste klasser R. C. Paris. Smit voelde echter niets voor een vertrek naar Frankrijk. Hij zal voorlopig tenminste nog in Volendam blijven spelen. De Nederlandse athleet Wim Slijkhuis won bij internationale wedstrijden in Lon den na een enerverende race het invitatie nummer 2000 meter in de tijd van 5 min. 20,4 sec. vóór de Australische reus Don MacMillan, voor wie dezelfde tijd werd af gedrukt. Het Australisch organisatie-comité van de Olympische Spelen 1956, die in Melbourne zullen worden gehouden, heeft besloten een Olympisch dorp te bouwen, dat 600 wonin gen zal bevatten. Dit dorp zal 10 km. van het Olympisch Stadion verwijderd zijn. Bovendien heeft het organisatie-comité zijn goedkeuring gehecht aan het bouwen van een zwemstadion, dat plaats zal bieden aan 12.000 toeschouwers. Na onderzoek van een door de Maserati fabriek ingediende klacht heeft de sport- commissie van de grote prijs van Modena, die Zondag is verreden, een strafmaatregel genomen legen de Italiaanse coureur Carini wegens opzettelijk hinderen van de Argen tijn Gonzales in de laatste fase van de wed strijd. Hem werd de hoogste geldboete opgelegd waarin de reglementen voorzien. Gebleken is namelijk dat Carini zo handelde, omdat hij Gonzales met gelijke munt wilde betalen nadat deze, volgens Carini, bij een race in Argentinië de Italiaanse deelnemers gehin derd had ten voordele van Fangio. Het dos sier van Carini is opgezonden aan de sport- commissie van de Italiaanse Automobiel Club, die eventueel een nog strengere sanctie tegen Carini zou kunnen nemen. Gonzales was in Modena tweede gewor den, met 0.8 sec. achterstand op Villoresi. Carini bezette de achtste plaats in het eind klassement. Beiden zaten aan het stuur van een. Maserati. De eerste deelnemers van de fakkelrally Bayeux—Eindhoven passeerden gistermiddag omstreeks twee uur de finish bij het Philips ontspanningsgebouw in Eindhoven: de laat ste die door de jury werd geregistreerd passeerde kort voor het sluitingsuur om streeks vijf uur de controlepost. Van de eenenzeventig équipes die in Bayeux zijn gestart waren er bij het sluiten van de controle tweeënzestig in Eindhoven aangekomen. Voor de Belgische équipe van mevrouw D. van Overstraeten en de heer L. Pirlet uit Luik is de rally minder gelukkig verlopen. Woensdagochtend reed hun Simca-sport nabij Vaals tegen een muur. Beiden zijn naar een ziekenhuis vervoerd. De toestand van mevrouw Van Overstraeten is ernstig. In Stockholm werden gisteren de afge broken partijen uit de eerste en de tweede ronde van het interzonale tournooi uitge speeld. De Argentijn Bolbochan heeft zich uit het tournooi teruggetrokken wegens ziek te. De partijen, die hij reeds heeft gespeeld, zullen derhalve niet meetellen. De uitslagen luidden: Eerste ronde: Stahlberg (Zweden)Gli- goric (Joegoslavië) 1—(laatstgenoemde gaf na 62 zetten op); Sanchez (Colombia) Prins (Nederland) 1—0 (Prins gaf de partij gewonnen): Kotov (Rusland)—Eliskases (Argentinië) 10 (na 55 zetten). Tweede ronde: Barcza (Hongarije)—Stei- ner (Ver. Staten) 10 (na 45 zetten): Stoltz (Zweden)Kotov (Rusland) 01 (na 42 zetten); Keiler (Rusland)—Vaitonis (Ca nada) 1-0 (Vaitonis gaf de partij gewonnen). Na de tweede ronde luidt de stand: 1. en 2. Stahlberg en Kotov 2 pril; 3. tót en rriet 7. Averbach, Petrosian, Taimanov, Unzicker en Barcza ieder VA pnt.; 8. Pilnik 1 punt en 1 afgebr. partij; 9. en'10. Gelier en Szabo 1 punt uit 1 partij; 11, 12 en 13. Matanovic, Sanchez en Golombek 1 punt; 14, 15 en 16. Pachman, Eliskases en Gligoric li punt; 17. Wade 0 pnt. en 1 afgebr. partij; 18. tot en met 21. Steiner, Stoltz, Vaitonis en Prins 0 pnt. c Maar het werd zo langzamerhand weer tijd voor de jongens om naar huis te gaan. Ja, zo'n gezellige middag is nu eenmaal gauw om! Voordat ze weggingen, liep Pilon nog even de tuin in; hij kwam terug met een bos prachtige tulpen. „Hier, neem die mee voor tante Liezebertha", zei hij. „Die houdt zoveel van bloemen!" Dat vonden ze erg leuk. „Dank je wel, Pilon!", zeiden ze. „Tante Liezebertha zal er vast erg blij mee zijn!" En toen zeiden ze Pilon goedendag en ze bedankten hem voor de heerlijke boter hammen. „Jullie komt maar weer eens gauw aanlopen!", zei Pilon. „Dag! De groeten aan tante Liezebertha en oom Tripje, hoor!" Toen gingen de jongens op weg naar huis. Het zonnetje stond nog aan de hemel en het was zo nog een mooie wandeling. Rick droeg de tulpen voor tante Liezebertha. Pilon had ze in nat papier gerold, want ze mochten niet te gauw slap worden; als ze thuis kwamen, moesten ze maar direct in een vaas met water gezet worden. Onder het lopen zongen ze maar eens vrolijk uit volle borst en op de maat van hun liedjes stapten ze voort, tot ze de poort van Speelgoedstad binnenmarcheerden vertaald uit het Engels. 44) Van Mark, die haar vanavond duidelijk had laten blijken, dat hij een goede vriend van haar was, maar die van haar vergis sing ten opzichte van Carlos niets zou be grijpen.... Bovendien zou hij aan haar nooit vérder denken, aangezien hij- nu een maal al een meisje in Londen had. Hij was trouw en recht-door-zee. Het waren woorden, die Olivia eens met betrekking tot Mark gebruikt had, en inderdaad wa ren ze volkomen op de jonge dokter van toepassing. Met grote ogen keek Toni naar haar spie gelbeeld, naar haar glanzende ogen en de blos op haar wangen. Toen wendde ze zich haastig af en begon zich voor te bereiden op haar entree beneden. Ze zag er tegen op de Burden-familie en vooral Carlos onder ogen te komen, nu de waarheid omtrent haar gevcelens voor Mark plotse ling tot haar was doorgedrongen. Niemand zou er ooit iets van mogen merken, en in de eerste plaats Mark zelf niet. De laatste weken op Floriana zouden heel moeilijk voor haar worden. Ze zou Mark telkens zien en moeten doen, alsof het tussen hen volkomen als van ouds was. Ze nam zich echter vast voor, hem niets van haar ge voelens te verraden. Ze zou hem onder deze omstandigheden zelfs niet kunnen vertellen, dat ze haar relatie met Carlos had verbrokenZe zou het gevoel heb ben, dat ze zich daarmee aan hem bloot gafMaar niettegenstaande dat, ver langde ze thans bijna naar een gesprek met Carlos. Met haar liefde voor Mark in haar hart, was het haar 'onmogelijk verder met Carlos om te gaan. Ik zal zo spoedig mogelijk met hem praten, nam ze zich voor, terwijl ze haar kin uitdagend voor uitstak. Ze was eigenlijk dankbaar, dat haar nieuwe kapsel zo zeer de aandacht van de Burden-familie trok. Iedereen staarde haar aan en maakte opmerkingen, toen ze de zitkamer binnenkwam. Ze moest zich om en om draaien en niemand merkte iets van het bonzen van haar hart en de glanzende blik in haar ogen. „Kom hier, lieve kind, en laat me eens kijken wat ze met je uitgevoerd hebben", beval Olivia, ongeduldig vanuit haar rol stoel wenkend: Lachend kwam Toni na derbij. „Hm.niet slecht. Je ziet er véél jon ger uit. En het lijkt me heerlijk koel!", v/as het commentaar van de oude vrouw. „Dr. Greville is er verrukt over", merkte Rita langzaam op, Olivia keek vragend in Toni's richting. ADVERTENTIE vv,-Y Het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft ook dit jaar de organisatie van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de vijfde klasse weer toevertrouwd aan de Heem- steedse biljartvereniging „Het Wapen van Heemstede". Aan dit tournooi zal door de volgende finalisten worden deelgenomen: H. C. Akkerman (DES), J. H. Bos (DES), W. J. van Dam (Hof van Holland), J. Diependaal (Centrum), G. Goemans (Wapen van Heem stede), J. F. Hooidonk (Hof van Holland), J. Oosterling (IVO) en H. W. Weber (Suisse). Het tournooi begint op Maandag 22 Sep tember en zal dan voortduren tot en met Zondag 28 September. Op de laatste avond vindt tevens de prijsuitreiking plaats. De finales worden gespeeld in het clublokaal van de organiserende vereniging restaurant „Het Wapen van Heemstede", aan het Wil- helminaplein te Heemstede. De Nederlandse tennisspeelsters Nel Herm- sen. mevrouw Scholten en Fenny ten Bosch zullen deelnemen aan het internationaal tennistournooi, dat Zaterdag 20 en Zondag 21 September in Dtisseldorf zal worden ge houden. Voorts heeft dit drietal ingeschre ven voor de internationale tenniswedstrij den, die van 25 tot en met 28 September in Baden-Baden worden gehouden. In het vervolg zullen in Nieuw-Zeeland vrouwen met kinderen, die nog in kinder wagens worden gereden, gebruik kunnen maken van de bus. Het enige wat de moe der met kinderwagen hoeft te doen is, de wagen op te hangen aan twee van een aantal haken, die voorop de bus zijn be vestigd. Zij kan dan met de baby op haar arm naar binnen stappen. Het meisje slikte zenuwachtig en voelde haar keel droog worden. Waarom maakte Rita die opmerking? „Heb je Mark in de stad ontmoet?" vroeg Olivia. „Ja", antwoordde Toni, „hij heeft me mee uit eten genomen, nadat hij me gered had uit het gewoel tussen de winkels aan de Estrada Casello". Ze lachte en tot haar verbazing merkte ze, dat ze heel natuurlijk sprak. Niemand scheen iets aan haar te merken. „Monsieur Henri is wel drastisch opgetreden, vindt u niet?" voegde ze er aan toe. „Die man is een kunstenaar", merkte Olivia op, terwijl ze Toni's welgevormde hoofd bekeek. Ze kon iets wat goed was, waarderen en door Henri's werlc was Toni's persoonlijkheid jonger en aantrek kelijker naar voren gekomen. „Hij is inderdaad een kunstenaar", viel Fisk zijn grootmoeder bij. vol loyaliteit ten opzichte van Toni. Nigel zei zachtjes: „Ze lijkt nu op het miniatuurtje van uw overgrootmoeder, vindt u niet grootmama?" „Ja, jongen, dat is waar", knikte Olivia. „Kom hier naast me zitten. Toni. Laat me je eens bekijken. Het is wonderlijk, dat me die gelijkenis nooit eerder is opgeval len". De oude vrouw staarde Toni aan op een manier, die haar enige maanden gele den nog dodelijk verlegen gemaakt zou hebben, maar die haar nu niets meer deed. „Je lijkt inderdaad op mijn overgrootmoe der, misschien is dat wel de reden, dat ik Bezoek aan graftombe der Friese Nassau's Woensdagmiddag heeft Prinses Wilhel mina in gezelschap van haar particulier secretaresse, mej. J. Geldens, het koor van de Grote Kerk te Leeuwarden en de graf ruimte van de Friese Nassau's aldaar be zocht. De Prinses maakte de reis naar Fries land met het koninklijk jacht „Piet Hein" In 1948 werd het koor van de Grote Kerk, waaronder zich de laatste rustplaats van de Friese Nassau's bevindt, gerestau reerd met gelden door de Friese bevolking en door Friezen buiten het „Heitelan" bij eengebracht. Deze restauratie was het hul deblijk dat Friesland Koningin Wilhelmina aanbood ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum. De Prinses verklaarde zeer getroffen te zijn door de wijze waarop de Friese bevol king zo eendrachtig had samengewerkt om uit vrijwillige gaven deze restauratie tot stand te brengen. Na afloop van het bezoek vertoefde zij nog enige tijd ten huize van de Commissaris der Koningin. In Utrecht is het Padvindershuis ge opend. De hoofdcommissaris van De Neder landse Padvinders, de heer J. M. Rave- sloot, de presidente van Het Nederlandse Padvindstersgilde, mevrouw J. van Nispen- van Wely, en de aalmoezenier van de Ver kenners Katholieke Jeugdbeweging, kape laan B. Rohling, spraken hun vreugde er over uit, dat het mogelijk is geworden alle padvindersorganisaties in één tehuis bijeen te brengen. Woensdag is op de scheepsbouwwerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. té Alphen a.d. Rijn te water gelaten een nicuw-gebouM:de motorloggcr KW. 52 voor rekening van de heer C. Guijt te Katwijk aan Zee. Mevrouw Guijt verrichtte de symboli sche handeling door het doorknippen van het lint, waarna de traditionele fles de boeg van 'het schip raakte. Het schip heeft de naam „De Vrouw Anna" gekregen. On der de aanwezigen bevonden zich heren van de Scheepvaart Inspectie en enkele reders uit Katwijk en IJmuiden. Het schip is 29 meter lang. 6.70 m. breed en 3.35 m. hol. In de motorkamer zal wor den geplaatst een 300 p.k. viertact Diesel motor, type 4 D 7 van de motorenfabriek „De Industrie" te Alphen a.d. Rijn. Direct na de te water lating is op de vrijgeko men helling de kiel gelegd voor een nieuw motorbergingsvaartuig genaamd „Dolfijn", welke voor rekening van W. A. v. d. Tak's Bergingsbedrijf N.V. te Rotterdam ge bouwd zal worden. De hoofdafmetingen worden 25 m. x 5,75 m. x 2,45 m. In de motorkamer komt een 4 cylinder 160 p.k. „Industrie"-xnotdr. Ons land heeft reeds vele jaren stagi aire-overeenkomsten met een aantal Euro pese landen, welk aantal binnenkort nog zal worden uitgebreid. Onder stagiaires kan men verstaan personen met een vol ledige beroepsopleiding meestal zijn het jongere mensen die in het buitenland zich enige tijd verder in hun vak willen bekwamen en hun talenkennis willen ver groten. Dat is in het belang van de stagi aire maar ook in het belang van het be drijf waar hij werkzaam is en waarheen hij of zij want ook vrouwen hebben die mogelijkheid na ten hoogste een jaar terugkeert. Het betreft hier dus niet een soort va- cantie. De stagiaires, die niet ouder mogen zijn dan 30 jaar, genieten in het ont vangende land het daar geldende loon, zij vallen onder de sociale voorzieningen van dat land, zij hebben recht op vacan- tiedagen en worden voor dat jaar in het algemeen gelijk gesteld met de werknemers van dat land. Datzelfde geldt voor de bui- landse stagiaires, die enige tijd in ons land komen werken. In de overeenkomsten met andere lan den is een totaal vastgesfeld voor de jonge mensen, die in ons land kunnen worden ontvangen en een totaal voor de Neder landse stagiaires, die voor een jaar in het land kunnen worden opgenomen. In elk land is er een orgaan, dat bij deze uitwisseling de leiding heeft. In ons land is deze in handen van het Rijksar beidsbureau. De gewestelijke arbeidsbu- reaux verschaffen over deze uitwisseling inlichtingen. Heeft iemand zelf reeds in het buitenland een werkgever gevonden, die hem een jaar als stagiaire wil ont vangen, dan kan dit vrij vlug geregeld worden. In 1951 werden in het buitenland 448 Nederlandse stagiaires geplaatst. In ons land werden in dat jaar 285 bui tenlandse stagiaires geplaatst. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. je, zonder te beseffen waarom, onmiddel lijk aanstelde „Het is hoe dan ook véél koeler", zei Toni, in de hoop, dat hiermee het onder werp afgehandeld zou zijn. Olivia had ech ter Carlos' misprijzende blik gezien en met geveinsde vriendelijkheid vroeg ze: „En wat vindt onze Carlos van de veran dering? Tenslotte zul je moeten toegeven, Toni, dat wij vrouwen, ondanks alle emancipatie, erop uit zijn de mannen te bekoren". Toni bloosde en voelde een machteloze woede in zich opkomen. Ze vond het vre selijk het voorwerp van aller belangstel ling te zijn in dit grote vertrek vol men sen. Ze trachtte zich echter goed te hou den. „Ik ben het met u allen eens", antwoord de Carlos met een spottende blik in Toni's richting, „dat de nieuwe coiffure heel ge slaagd is. Diep in het geheim zal ik mis schien een traan plengen voor al dat mooie haar, dat onder de kappersschaar is ge vallen ik ben nu eenmaal een ouderwets man maar nogmaals: ik moet toegeven, dat Toni deze haardracht uitermate pikant maakt". Toni was er zich van bewust, dat hij haar nieuwe kapsel afschuwelijk vond. Rita keek Carlos spottend aan, ze had de administrateur nog nooit zo uitvoerig over een coiffure horen uitweiden. Olivia lachte luid. „On?in Carlos, die opmerking over jo ouderwetse smaak. Je behoorde te weten, dat je overgrootmoeder haar haar precies zo droeg, met toevoeging van wat losse krullen". „Ik zal die krullen wel laten groeien", beloofde Toni. „Mijn haar groeit als on kruid". Carlos liep op Toni, die naast Olivia's rolstoel zat, toe en keek haar lachend aan. „Ik maak mijn verontschuldiging, Toni, ik vind je er heus allercharmantst uitzien. Om je dat te bewijzen, wil ik je vragen, of je morgenavond met me naar de Club wilt gaan. Ik wil je aan iedereen in Miranda laten zien". Hij richtte deze vraag uit beleefdheid ook tot Olivia. Toni keek Olivia vragend aan. De oude vrouw knikte, hoewel haar ogen een afwijzing inhielden. „Ga dansen, kind, als je daar zin in hebt. Maar vergeet niet, dat Nigel je morgen meeneemt naar de suikerfabriek". Carlos keek Toni aan. Het meisje trachtte de donkere gloed van zijn ogen te vermij den en luchtig te antwoorden. Het was misschien goed deze uitnodiging aan te nemen om haar gesprek met Carlos zo spoedig mogelijk achter de rug te hebben. „Ik neem je invitatie graag aan", zei ze vormelijk. In de kamer, vol met leden van de Burden-familie, kon ze weinig anders zeggen. Gelukkig scheen Carlos tevreden te zijn. Hij glimlachte tenminste en ver dween daarna met Fisk uit het vertrek. „Carlos is verliefd op je", merkte Olivia enige tijd later, toen Toni haar in bed hielp, op. Toni was blij, dat ze op dat mo ment niet verder op het onderwerp inging. HOOFDSTUK XXIII. „Post voor jou, Toni!" Fisk kwam de ontbijtkamer binnen met een handvol brieven. Hij was vóór het ontbijt in alle vroegte paard gaan rijden en had de post die voor Floriana bestemd was, van de postbode aangenomen, die hij hiermede een gedeelte van zijn route bespaarde. Er waren enkele brieven voor Rita en diverse voor Toni. Het ontbijt op Floriana was een maal tijd, die ieder naar believen kon gebrui ken. Sinds het moment dat Olivia haar ontbijt op bed gebracht kreeg, Icwarrh iedereen beneden, wanneer hem dat het beste uitkwam en gebruikte een ontbijt, dat hem gezien de temperatuur van de pas aangebroken dag —het meest aanlokte. Op een groot buffet stonden schalen met fruit, allerlei soorten brood, en ham, kaas en eieren, terwijl op een eomfoor spek en niertjes warm gehouden werden. Carlos, Nigel en Fisk waren meestal al klaar met hun ontbijt, voordat de rest van de familie arriveerde, maar op deze mor gen wachtten Nigel en Fisk op Toni, die ze mee zouden nemen naar de suikerfa briek. Carlos was nergens te bekennen; dat was echter niets bijzonders, omdat deze dik wijls al heel vroeg in de morgen naar de verst afgelegen delen van de onderneming reed. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6