Velsense Jeugd Centrale daadwerkelijk aan de slag BONT Zeven IJmond-elftallen in het veld Agenda voor Velsen Oud-verbandmeester D. van der Molen Maandagavond overleden „V.J.C. geen phrase, maar realiteit" Aanbesteding visserij laboratorium Een 54-jarige ervaring W edstr ij dprogramma voor Stormvogels Jeanne d' Are vanavond in Thalia-theater Bromfietserskijk uit! Castricum R.K.-gidsen in nieuwe omgeving Inrijverbod opgeheven Eind October in Den Haag Damclub IJmuiden hield jaarvergadering P. DE GROOT OPTICIEN DE R O O Y Bedwelmd door chloordampen Leger des Heils bazar Een waarschuwend woord in de verkeersweek Buurtvereniging „Wijker- oog" houdt haar jaarvergadering „Watervliet"-korfballers onder de mand Zilveren dienstjubileum Betere prijzen voor bonen DONDERDAG 18 SEPTEMBER 19S2 „In de korte tijd van haar bestaan straalt de Velsense Jeugd Centrale reeds licht uit. Het buitengewoon gunstig resultaat van de Hclpt-India-Actie onder andere bewijst, dat er wel degelijk werkzaamheden zijn waarin de jeugdbewegingen met elkaar kunnen arbeiden. Het is tevens een bewijs dat de V.J. C. geen phrase, maar realiteit is**. Deze woorden werden gisteravond ge sproken door wethouder H. de Boer bij de officiële opening van de kadercursus-han- denarbeid, waarmee de Velsense Jeugd Centrale haar werkzaamheden begint. „Men heeft slechts", zo vervolgde spre ker, „eikaars principes te respecteren en dan kan er in samenwerking veel worden verricht". Handenarbeid vormt een belangrijk on derdeel van de opening van jonge mensen en daarom achtte spreker het belangrijk dat zovele jeugdleiders zich hebben opge geven voor deze cursus. De heer De Boer merkte op, dat het. kind gemakkelijk is te benaderen wanneer men tot zijn zieleleven weet door te drin gen en in dit licht bezien omvat deze cur sus heel wat meer dan „poppetjes maken" De massificatie van de mens, aldus de wethouders, uit zich niet alleen in de bal dadigheid van de jeugd. Het is vaak een uitvloeisel van eenzijdige belangstelling. Tenslotte bracht spreker onder de aan dacht dat de overheid wel kan zeggen wat er voor de jeugd nodig is, maar dat de jeugdorganisaties zelve tot de daden moe ten komen. Een levend orgaan De voorzitter van de V.J.C., de heer W. Wessels had vooraf een openingswoord gesproken en gewezen op het grote voor deel een gemeentelijke overheid te heb ben, die belang stelt in het goed function- neren van organen die gemeenschapszin kweken. Spreker bracht in het openbaar het gemeentebestuur dank voor de ver leende subsidie, waardoor, naar hij zeide, het jeugdwerk wordt gestimuleerd. De cur sisten hebben hiertegenover de verplich ting te zorgen dat deze cursus succes heeft. De cursus heeft zijn ontstaan te danken aan de in Maart gehouden bijeenkomst van de V.J.C. Waar mensen uit zo ver scheidene kringen bijeen komen om één werkgemeenschap te vormen, is er de plicht deze te laten uitgroeien tot een le vend orgaan van jonge mensen, aldus de heer Wessels. Aan het eind van de avond heeft de secrelax-is van de V.J.C., de ambtenaar voor jeugdzaken, de heer C. J. Kwakkel, die zelf de cursus leidt, enige technische bizonderheden besproken. De heer Kwak kel zcide onder meer dat handenarbeid een van de voornaamste hulpmiddelen kan worden geacht bij de opvoeding en de vorming van de jonge mens. In deze tech niek leren de kinderen wat orde, netheid en nauwkeurigheid is. Ook krijgt de jeugd er eei-bied voor het scheppingswerk als Naar wij vernemen zal de openbare aan besteding van de bouw van het visserij- laboratorium te IJmuiden hoogstwaar schijnlijk in de laatste week van October geschieden. Enige tijd geleden hebben wij reeds een. uitvoerige beschrijving gegeven van het nieuwe gebouw aan de Strandweg, dat ont worpen is door de hoofdarchitect van de Rijksgebouwendienst in Den Haag, ir. J. de Bruin. De aanbesteding wordt gehouden ten kantore van de Rijksbouwmeester in Den Haag. Overigens is het zeer de vraag of nog dit jaar met de bouw begonnen zal worden. Gezien de ongunstige wintermaanden ligt het voor de hand, dat pas in het voorjaar van 1953 de eerste spade in de grond zal gaan; grond, beschikbaar gesteld door het Staatsvissershavenbedi-ijf. De damclub IJmuiden besloot Dinsdag avond op de jaarvex-gadering nu de finan ciën over het afgelopen jaar nog al mee vielen om 10 wedstx-ijdklokken, nieuwe boi-den en schijven aan te kopen. Het be stuur bleef ongewijzigd, zodat het DCI.J- kabinet er als volgt uitziet: voox-zitter, K. de Jong; secretaris. L. Vooys; penningmeester, Joh. Meyer, technisch adviseur, B. Dukel; H. La ros, clubblad-redacteur; J. v. Straten en D. Ott, commissax-issen. De heren H. Leeuw en H. Nieuwenhuizen hebben de leiding van het speelmateriaal. De onderlinge competitie wordt in twee grote groepen verspeeld. Besloten werd dat onder leiding van H. Laros een 14-daags clubblad uitgegeven zal worden met als redacteuren L. Vooys en B Dukel. ADVERTENTIE RILLEN ETER EN IL LIJK ER L IJ F T Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 geheel en voor wat de eenling op dit ge bied presteert. Men dient deze cursus te zien als een basiscursus, waarin de veelheid van tech nieken slechts in beginsel wordt behan deld. Men dient zich thuis verder te be kwamen. Twee cursussen Er bestaat bij de verschillende jeugd organisaties zeer grote animo voor deze wijze van werken. Een organisatie heeft zelfs vier leden afgevaardigd, die ieder zich zullen inwerken in een bepaalde tech niek. Hierdoor woi-dt hel dus mogelijk de bij de vereniging aangesloten jeugd dat onderdeel te laten kiezen dat het meeste aantrekt. De aanmelding was zodanig, dat de heer Kwakkel zich genoodzaakt zag niet slechts de Dinsdag-, maar ook de Donderdag avonden te reserveren. Er meldden zich namelijk reeds 54 cursisten. Drie assis tenten zullen de leider bijstaan bij dit werk. Wethouder De Boer wenste leider en cursisten veel succes. Het is te hopen dat de V.J.C. in alle opzichten in haar streven mag slagen. De heer Speet heeft, als omlijsting van het gesprokene, een drietal filmpjes ver toond in de filmzaal van de Moerberg- school in IJmuiden, waar de bijeenkomst werd gehouden. De cursisten hebben zich door deze rolprenten een beeld kunnen vox-men van de belangrijkheid van handen- ai'beid op de scholen. ADVERTENTIE staat tot uw dienst bij: Reparatie, omwerken en aankoop van Uw Wendt U zich eens vrijblijvend tot Oosterduinweg 14. Tel. 4074, IJmuiden Drich.kcrkwcg 100, Tel. 5454, Driehuis Doordat in een gebouw van de Mekog een afsluiter niet goed was gesloten, ont snapten uit een ketel op het omliggend terrein chloordampen. De arbeiders J. v. Z. uit Beverwijk en C. v. A. uit Haarlem werden hierdoor bedwelmd en zijn dienten gevolge in het Rode Kruisziekenhuis opge nomen. Van A. kon reeds spoedig naar huls terugkeren, doch zijn collega zal nog enkele dagen in het ziekenhuis moeten blijven. MARKTBERICHTEN Andijvie 6—14; bloemkool 1240; bospeen 816; snijbonen 4194; sperciebonen 3256; pronkboncn 21—39; sla 33; tomaten 1843; komkommers 1022; spinazie 1937; prei 1015; knollen 20; druiven 68—85; appelen 12—25. DONDERDAG 18 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Jeanne d'Arc". Rex, 20 uur: „Marius". VRIJDAG 19 SEPTEMBER Raadhuis. Van 10.30 tot 11.30 uur; Spreek uur Wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Tarzan, de aapmens". Rex, 20 uur: Song of the Island. Aan de légeroefeningen „ITold fast" nemen ook Nederlandse troepen deel, in totaal 35.000 man: ze liggen op de linkerflank van het „blauwe" leger in de buurt van het stadje Oelde. Generaal S. Opsomer, de commandant van de Nederlandse troepen, inspecteert hier een verdekt opgestelde Nederlandse mitrailleurpost. Voor de handbalvereniging „IJmond" wordt het Zondag wel een zeer drukke competitie dag, daar alle zeven elftallen in het veld komen in vijf wedstrijden. Dit is mogelijk omdat IJmond 2 en 3 (heren) en IJmond 3 en 4 (dames), die respectievelijk in dezelfde afdelingen spelen, tegen elkaar uitkomen. Vier van deze wedstrijden worden op „Wa tervliet" gehouden. IJmond 1 (heren), dat de competitie in de districts tweede klasse fraai inzette met een overwinning op HOC. krijgt nu het Haarlemse Rapiditas als tegenstander. Ook deze ploeg zal allerminst een „walk over" betekenen, maar de homogeniteit van het IJmond-elftal moet het ook nu mogelijk maken deze strijd te winnen. Van de dames ontvangt het eerste elftal voor de eerste competitiewedstrijd Vrone uit St. Pancras. De IJmondsen zullen als nieuwelingen in de districts tweede klasse nog even moeten wennen, maar nu zij op eigen veld spelen kan deze eerste wedstrijd wel eens een verrassend resultaat brengen. IJmond 2 dames bezoekt in do eerste afde lingsklasse Rapiditas in Haarlem. Overigens spelen heren IJmond 2 en 3 en dames IJmond 3 en 4 voor de competitie. De opstellingen zijn: Heren. IJmond 1: .T. Böhm: H. Boom. J. v. Buuren; H. Schik, N. N., H. Garritsen: J. Beunder. G. Kramer, P. Scheerman, H. Nab- ben. B. Hofman. IJmond 2 en 3: K. Groot, L. Aptroot, W. Zaterdag 20 September: RCH 1Storm vogels 1 (vriendschappelijk). Aanvang 5.15 uur. Vertrek per autobus vanaf Kennemer- hof, 4 uur. Zondag 21 September: Stormvogels 3 VVB 2 (vriendsch.) Aanvang 10 uur, terrein Waterloo; Wijk aan Zee 2Stormvogels 4. Aanvang 2 uur, terr. Verl. Voorstraat te Wijk aan Zee; Haarlem 5—Stormvogels 5. Aanvang 9.45 uur, terr. Haarlem; Terrasvo gels 3Stormvogels 6. Aanvang 9.45 uur, terr. Terrasvogels; Stormvogels 7Kenne- mers 7. Aanvang 9.45 uur, terr. Schoonen- uur. Stormvogels 1: J. Venus D. v. d. Oever. J. Tol H. J. Snoeks, P. Heilig. E. Westers J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Angencnt, R. de Boei-, A. v. Onselen Reserves: P. Vader, C. Post, T. J. de Boer. Stormvogels 3: P. Vader D. Peereboom. J. Admiraal K. van Es, M. Twisk, E. Riedeman P. C. v. d. Bosch, C. Zwemmer. J. L. Hamersma, C. Groet, W. Blinkhof. Reserves: J. C. Sparreboom, A. P. A. van Vliet. Het Leger des Heils houdt Vrijdag- en Zaterdagavond, ten bate van het wei-k in IJmuiden. een grote bazar. Op deze bazar is voor „elk wat wils", zoals huishoudelijke artikelen, levensmiddelen, textiel, boeken enzovoort. Aan vermakelijke atti-acties is ook geen gebrek. Men kan prijsschieten, balgooien en prijsvissen. De gi-ootste attrac tie is ongetwijfeld Zaterdagavond wanneer de overgebleven goederen bij opbod en per rad van avontuur onder het publiek wor den gebracht. Vanavond draait in het Thaliatheater in een speciale voorstelling het bekende film werk Jeanne d'Arc (Joan of Are), dat in technicolor werd vervaardigd onder regie van Victor Fleming. D'e schrijver Maxwell Anderson nam zijn eigen toneelstuk „Joan of Lorraine" tot ondergrond voor het door hemzelf in samenwerking met Andrew Solt geschreven scenario. De medewerking van Ingrid Bergman voor de verfilming ervan waarborgde een uitstekend product. De geschiedenis van de Maagd van Orle- ans zelve mag genoegzaam bekend worden verondersteld. Zij dus slechts vermeld dat de film Jeanne d'Arc zeer terecht sinds de eerste vertoningen, nu alweer enige jaren geleden, een zekere vermaardheid heeft gekx-egen. Ook het Velsense filmpubliek zal dit uitstekende product naar waarde weten te schatten. H. v. d. B. 33COOOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOCOOOCCOOOOOCCCCOOCOCOO< Houdt er rekening mee dat ge een rijwiel (met hulpmotor) berijdt en geen motor rijwiel. Gedraag u als een wielrijder en maak geen gebruik van autowegen. Waag u niet op een bromfiets, als het gewone fietsen u niet meer zo vlot af gaat. Rijdt nooit met twee of meer brom fietsers of fietsers naast elkaar. Denk er aan dat voortduwen of -trekken van een wielrijder verboden is. Controleer regelmatig u.w remmen. TJw bromfiets moet voorzien zijn van TWEE remmen. Het vervoeren van een persoon op uw bagagedrager is verboden. Zorg cr voor dat u uw belastingkaart altijd bij u hebt. Zorg er voor dat ge de vrijheid van het verkeer niet belemmert en dat ge de veiligheid van het verkeer niet in ge vaar brengt. Neem de verkeersregelszoals die voor wielrijders gelden, in acht en KIJK UIT!!! ocoy»ooooooooooooooc»>jcooc>ocooccoocooorcoeooooccooco< Het bestuur van de buurtvereniging „Wijkeroog" heeft zijn leden uitgenodigd voor de op Vrijdag 26 September in club gebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg te houden jaarvergadering. In deze bijeenkomst worden de gebrui kelijke jaarstukken voorgelegd. Bij de be stuursverkiezing zijn aftredend de hex-en A. v. d. Hof, voorzitter; J. Tuinstra, secre taris; mevr. Korf, tweede penningmeeste- resse en de heer H. Meyer, tweede secre- taris. Behalve de laatstgenoemde zijn allen hei-kiesbaax-. Ten einde de leden naar deze vergadering te trekken wordt ook nu een gratis verloting gehouden. Voorts worden besprekingen gewijd aan de ontspannings commissie. Het bestuur, dat aan het deze zomer ge houden jaarlijkse reisje met de kinderen een opstelwedstrijd had verbonden, heeft hiervan nu de uitslag bekend gemaakt. De eerste prijs verwierf Liesje Vink, tweede werd Elsje Tuinstra, 3. Elly Velde, 4. L. Schreuder, 5. J. v. d. Linde. Maandagavond is op 70-jarige leeftyd te zijnen huize aan de Hagelingerweg te Sant poort plotseling overleden de heer D. van der Molen, in leven gepensionneerd em ployé van de Hoogovens. Behalve een grote bekendheid die hij in zijn functie als ver- bandmeester en later als ziekencontroleur bij de geneeskundige dienst van het Hoog- ovenbedrijf genoot, had hij als kunstschil der een zekere roem verworven. Waarschijnlijk mede door zijn moeilijke ieugd had de overledene een zeer eigen visie op het leven, welke hij met felle kleu ren en gedurfde lijnen in zijn doeken tot uitdrukking bracht. Dit expressionisme is ook in zijn portretten terug te vinden, waaruit blijkt dat hij diep in het wezen van zijn modellen wist door te dringen. Ondanks zijn lichamelijke toestand, die een rustig leven voorschreef was de heer Van der Molen een zeer productief schilder. Men kon hem op ieder moment van de dag met zijn schildersgerei langs de wegen zien trekken. Het is daarom jammer dat de heer Van der Molen, die in Januari 1951 werd gepensionneerd, zo kort van zijn vrije tijd heeft kunnen genieten. De overledene was een zeer bescheiden mens en de Vereniging tot bevordering van beeldende kunsten ixx Velsen, „Felison", heeft de kunstenaar slechts eenmaal tot ex poseren kunnen bewegen. Zijn heengaan betekent voor „Felison" en de kunstkringen in Kennemerland een gx-oot v ex-li es. Enige tientallen belangstellenden hebben vanmorgen de overledene in de aula van het crematorium te Velsen de laatste eer bewezen. Dr. de Groot heeft woorden van herdenking gesproken en de gestorvene gekwalificeerd als iemand, die zijn werk lief had, welke liefde gegrond was op de diepe behoefte de medemens tot steun te zijn. Hij bezat een groot gevoelsleven en had de gave zich anderer problemen te kunnen inleven. Bij zeer velen was hij be mind en men waardeei-de hem allerwege. „Wij geven de verzekering dat deze zeer bijzondere man met zijn gave persoonlijk heid altijd in onze herinnering zal blijven voortleven", zo besloot spreker. Voor de korfbalvereniging „Watervliet", waarvan het eerste twaalftal een goede com petitiestart had, zullen Zondag maar twee senioren-ploegen de competitie vervolgen. De Watervliet-jeugd gaat dan ook de com petitie beginnen. Watervliet 2. dat is begonnen met een onnodige nederlaag tegen Koog Zaandijk 3, dat met oudere spelei-s uitkwam, zal zich tegen het Haarlemse Aurora 2 kunnen her stellen, daar op eigen terrein wordt gespeeld. Watervliet 4 ontvangt Aurora 3 en speelt dus de eerste wedstrijd van dit seizoen. Watervliet 2 is samengesteld uit de dames B. Koet, L. Leyenaar, P. Leyenaar, C. v. Zut- phen, D. v. d. Molen, A. Tuinzaad en de he ren A. Redeker, A. Verkerk. Ar. Verkerk, A. Koet, T. Heister en F. Allan. Voor de jeugdige korfballers start „Water vliet" met een uitwedstrijd in Haarlem voor de junioren tegen Oosterkwartier A. Op „Watervliet" spelen Zaterdagmiddag de aspiranten Watervliet c—DSV b. Grapendaal, H. Mol. J. Molenaar, A. Prins- se, W. Reymcr, G. Woning, F. v. d. Ree, W. Verduin, J. Dijkman, L. Hagenaar, G. Scha- gen, H. Braam, C. de Vries, R. Bosman, J. Heykans, P. Bijl, J. Groen, L. v. Delden. Dames: IJmond 1: T. v. Duyvenbode; J. Konz en C. v. d. Plas; J. Hiemstra, M. v. d. Wel, H. Porck; P. Kruk, D. Markelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak. IJmond 2: T. Aardenburg; L. Mossel, A. v. d. Vis; C. Beers, A. Stek, 'H. Venus; T. Bos, T. Groen, M. v. Viex-zen, Tx\ Zuui-bier, A. Wolters. IJmond 3: T. Zuurbier: B. Schoon, C. Ver- heyden; A. Grapendaal, N. v. d. Plas, N. N.; A. Nieuwkoop, J. v. d. Vlis, A. Eckhard, H. Nabben, N. N. IJmond 4: O. Smit; R. Roemer, T. Grapen daal; J. Leyenaar, C. Tseger, W. v. Aalst: J. Kruk, S. Rons, A. v. Willigen, C. v. d. Wel, J. de Roos. SCHEEPVAART Alderamln, 17 te Bahrein. Almdijk, 16 v. Havana naar Tampico. Almkerk. 16 v. Alexandrië n. Napels. Amsteldijk, 16 te New York. Amstelkerk, pass. 16 Bas Palmas. Amstelveen. 16 v. Tarakan. Aldabt, 16 v. Bahia n. Bas Palmas. Aagtekerk, 17 te Port Said. Al'kaid 16 te Karachi. Altair, 16 v. Bas Palmas n. Be Havre. Amor. 16 v.'Rotterdam te Amsterdam. Argos, 17 v. Izmir te Tunis verw. Axeldijk, 16 150 m. O.t.Z. Galveston. Aardijk, 16 300 m. W. Scllly's. Alamak, 16 nog te Koewait. Albireo, 16 Bissabon gepass. Alcyone, 16 120 m. Z.ZW. Madeira. Aldegonda, pass. 16 Str. Soenda. Alnati, 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphacca, 16 240 m. N.NO. Fort Aleye. Alpherat. 16 130 m. O. Savanna. Amstelland.16 80 m. ZO. Belmonrte. Arkeldijk, 16 300 m. W.ZW. Kp. Clear. Arundo. 16 80 m. O. Belle Isl. Abbedlik. 16 v. Hamburg naar Rotterdam. Amstelpark, 16 340 m. Z.ZO. Kp. Sable. Armilla, 16 140 m. Z.ZW. Halman. Bantam. 16 v. Port Swettenham n. Belawan. Boissevaln, 13 v. Mlri te TJ. Priok verw. Bloemfontein, 16 te Genua. Boskoop, 16 te Callao. Bengkalis, 16 75 m. W. Kreta. Bonaire, 16 430 m. ZW. Fayal. Bomtekoe, 16 v. Me na d*o n. Tata totok. Breda, 16 590 m. ZW.t.W. Flores. Baarn, 16 v. Guana ral n. Antofagasta. Bennek om, 16 150 m. N. Kp. San Francisco. Billilton. verlir. 17 v. Seattle. Conigoströom, 16 v. Eordeaux n. Dakar. Cumulus. 17 v. Atl. Oceaan te R'dam. Cal te x Roepat. 16 80 m. W.t.N. Colombo. Castor. 16 280 m. NW. Aruba. Celebes, 16 430 m. Mdnicoy n. Aden. Cerorvia, pass. 16 Kp. Maysi. Obama, 16 in Golf van Oman. Cistula. 16 170 m. Z.t.W. Karachi. Delfland. 16 te Victoria. Dongcdiik, nacht 15-16 v. Bos Angeles. Dal er dijk,, 17 v. Antwerpen te R'dam. Delf shaven, 16 150 m. NO. Recife. Delft, 16 450 m. O.t.N. Fayal. Drente, 16 4-10 m. O. Doivdrahead. Edam, 16 van Halifax. Bos, 10 te Malta. ETmina, 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Fnggano, 17 v. lbo te Dar es Salaam verw. F.sso Amsterdam, 16 110 m. W.ZW. Flores. Esso Den Haag, 16 800 m. N.NO. Sombrero. Esso Rotterdam 16 840 m. W.ZW. Flores. F.trema, 16 180 m. Z. Recife. Fainsea, 17 v. Aden naar Melbourne. Friesland. 16 v. Ti. Pandar.g te Pladju. Gaasteiiand. 17 te Buenos Aires. Groote Kerk, 17 te Teneriffe. Gordiias, 15 v. Istanboel n. Atalanta. Gouwe, 19 Hoek v. Holland verwacht. Ganymedes. 16 370 m. Z.t.W. Bermuda. Geomiira, 16 v. North shields n. Thameshaven. Glessula, 16 300 m. N.NO. Sombrero eil. Gooiland, 16 350 m. W.ZW. Fi nister re. Groote Beer. 16 380 m. O.NO. Kp. Race. Haarlem. 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Hoogkerk, 16 van Antwerpen le Rotterdam. Hei mes, 16 v. Ba Guaira n- Pto Cabello. Helicon, 17 v. New York te Curagao. Hathor, 16 v. Battakia n. Beyrouth. Helder, 16 te Tampa. Hercules. 16 v. Algiers n. Palermo. Helena, 15 v. Philadelphia n. New York. Hera, 16 v. Barbados naar Trinidad. Hydra. 16 -130 jfc. O.t-N- Bonaire. Heemskerk, 17 ten anker Port Kembla. Ind-rapoera. 16 v Marseille n. Genua. Java. 17 te Genua. Jupiter, 16 pass. Oporto. Kertosono. 17 v. Manilla te Slain. Kali an da. 16 v. Singapore n. Tj. Pandan. Onder orgelspel van de Holy City daalde de met bloemen bedekte kist, waarna de I Karosra." ié" v. Meuiaböh n. sitoii. zoon dank zegde voor de betoonde belang-Kasimbar. 16 v. Benikuien n_ Pahang. 1 Kliipfontein, 16 590 m. O.t.Z St. Helena. Kerloe. 16 430 m. ZO. Socotra. stelling. Binnen niet al te lange tijd zullen de R.K. Gidsen in Castricum weer de beschikking hebben over een eigen gebouwtje waarin zij hun bijeenkomsten kunnen houden. Het nieuwe gebouw dat in de Leo Toepoelstraat door een plaatselijke aannemer wordt, neer gezet, nadert zijn voltooiing en zal Woens dag 15 October officieel worden geopend. De opening wordt bijgewoond door de districtsaalmoezenier G. A. Tuin en de districtscommissaresse mejuffrouw W. IJselmuiden. De Castrieummer J. van Hensbergen, wonende aan de Geelvinckstraat, was Dins dag 16 September 25 jaar in dienst bij de Twentse Bank te Amsterdam. Ten kantore van de jubilaris heeft men dit feit niet on opgemerkt voorbij laten gaan, want de directie en het personeel hebben de heer Van Hensbergen een warme hulde bereid. Het is aan de betere prijzen die de tuin ders voor de diverse soorten bonen krijgen te mei-ken, dat het seizoen voor deze groen te weer op het eind loopt. Voor dubbele stokbonen kregen de tuinders die Woens dag hun groente op de Caslricumse groen teveiling „Ons Belang" brachtén, de niet geringe prijs van 51-56 cent per kilo, wat ongeveer 26 cent, meer is dan op de eerste veiling van deze week. Deden dubbele bonen Maandag 27-39 cent, dit keer was de notering 33-55 cent per kilo en voor de snijbonen werd van 47-61 cent betaald. Px-onkbonen gingen van de kar voor 29- 38 cent en rentegevers besomden 57 cent. De andei-e soorten groente brachten het tot de volgende prijzen:'sla 2-4. komkom mers 8-16. bloemkool 11-20, peren 7-10, spinazie 4-27,5, andijvie 10-12.5. bospeen 8-14, selderij 2, pieterselie 2, aardbeien 50- 54 cent. per doosje, groene kool 11-13, pi-ei 14,5-15,5. spruiten 30, tomaten 38. In verband met het in de zomermaanden uitermate drukke verkeer op de Bakkum- merstraat, verleende de Castricumse ge meenteraad enige tijd geleden zijn goed keuring aan het voorstel om voor deze straat het eenrichtingsverkeer van toepas sing te verklaren. Met ingang van deze week is deze maat- x-egel weer opgeheven, zodat men ko mende van de Vinkebaan de Bakkum- merstraat met auto of motor weer in kan rijden. De maatregel heeft ongetwijfeld het aan tal verkeersongelukken in Bakkum sterk verminderd, zodat het niet onwaarschijnlijk is dat men het volgend jaar opnieuw de straat, voor het verkeer uit Castricum ko mende, zal afsluiten. Boenerkerk, 18 Suez verwacht. Bom bok. 15 v. Sar Francisco n. Vancouver. Baertes. 17 te BaUkpapan. Beuvekerk. 17 v. Basrah te Rotterdam Barenberg, 17 te Bari. Bemsterkerk, 16 v. Suez n. Koewait. Bimburg. 17 v. Baükpapan te Makassar. Beerdam. 16 460 m. N.t.W. Flores. Bekkerkerk. 16 nos te Koewait. Biseta. 16 v. Pladju n. Port Dickson. Boppersum, pass. 16 Algiers. Bamwkoeas, 17 v. R'dam te Antwerpen. Bissekerk. 16 t.h.v. Massawa. Gufforkerk. 16 1-n m. ZW. Ras Fartak. Macuba, 16 v. Gibraltar n. Bissabon. Markelo. 16 v. Kingslvnn te Rotterdam. Meüskerk. 16 van Bombay n. Aden. Mentor, 17 te Ba Guaira. Mol er kerk, 17 te Port Soedan. Maankerk, 16 200 m. Z.t.O. Kp. Ver de. Mflrisa, pass. 16 Banda ei). Marken. 16 v. Baükpapan te Doneaala. Merwede. 16 250 m. W.NW. Key West. Myonia, 16 570 m. ZO. Christmas eil. Meerkerk: 16 430 m. W.t.N. M'nicoy. Metula, pass. 16 Dondrahead. Mi tra, 16 440 m. W.t.N. Minflcoy. Nestor. 16 v. Rotterdam 17 te Amsterdam. Nelly. 16 v. Port Said n. Bremerhaven Nigerstroom. 16 v. Takoradi n. Monrovia. Nieuw Holland. 16 560 m. W. Str. Torre. Noordam, 16 630 m. W.t.Z. Kv. Clear. Ondhva, 17 v. Berre te Beyrouth. Oranje, 17 van Singapore te Tj. Priok. O vul a17 te Suez. Orestes. 16 mei losse schroef op Orinoco rivier Ornnlestnd. 16 90 m. Z. Fayal. Prins Alexander. 16 te Antwerpen. Papendreeht. 16 Finisterre gepass. Prins Fred Hendrik. 16 130 m. O. Belle eil. Prins Maurits. 16 480 m. W. Valentla. Prins Willem IT. 16 300 m. Z. Kp. Race. Pygmalion 18 1e Houston verwacht. Phrontis. 16 130 m. naar Belawan. R°mpang. 17 Aden verwacht. Rijnland. 16 v. Italai n. Paranagua. Revmiersz, 16 v. Donggala n. Kwandamg. Ruvs, 16 230 na. ZO. Kp. Frio. Remparvg, pass. 16 Massawa n. Aden. Potula. 16 1080 m. O.NO. Sombrero eil. S;n<rkep. pass. 16 Anderhalfgraadsk-an. Sommelsdlik. 16 v. Galveston n. R'dam. Stad Dordrecht, pass. 17 Gibraltar. Stad Maastricht, pass. 16 Brunsbüttel 18 Rot- terriam verwacht. Sarangan, 18 te Panama verwacht. Stad Vlaai-dingen. 16 v. Rotterdam n. Wabana Stentor. 16 v. Georgetown n. Nickerie. Soestdijk. 16 v. Port Swettenham n. Singapore Sa'dia, 16 rede Mimiek. Saoaroea, 16 nog te Khorramshar. Sohiediik, 16 600 m. NO. Fayal. suberoet. 17 v. KaÜamret t® Soerabaja. SisiW, 16 v. Belawan n. Palembang. Slamat. 16 220 m. N. Madeira. Si led recht. 16 130 m. NO. Victoria. S'ad Arnhem. 16 dwars Oporto. Stad Maassluis. 16 15(1 m. O. Shetland eil. Swarferhorüdtt 16 v. Makassar n. Soerabaja. Sarneden. 20 New York verwacht. Stad Breda, 16 130 m. O. Savanna. Tara. 16 v. R'dam naar Canada. Tamo. 16 v Trinidad n Raümore. Tiitialengka, 16 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Tnnkhnven TTT, 17 v. Penamg te Sungeigerong Twin, 16 dwars Kp Palos. Themisto, 16 70 m. W. Resoluition eil. TU'luwah. 16 v. Hongkong n. Singapore. Tablan, 16 120 m. O. Runsal jebel. Tawali. pass. 16 Kp. Guardafui n. Belawan. Tiberius, 17 te Georgetown. Tiba, 16 150 m. O. Sabang. Van Riebeeok, 17 te Palembang. Van. Riemsdijk. 16 v. Belawan n. Singapore. Waterman 16 20 m. Z.ZW. Kp. Sable. Westland. 21 voor IJmuiden verwacht. Willemstad. 16 380 m. O.NO. Guadeloupe. Wonosari. pass. 16 Bahamas. Wield recht. 17 v. Melbourne n. Palembang. Willem Ruys. 17 te Southampton. Waiwerang, 17 te Soerabaja. Westerdam. 16 300 m. ZO. Kp. Race. Winterswijk, pass. 16 Kp. St. Vincent. TJsel, 17 v. Catania te Palermo. Zeeland ,'KRB), 17 te Bonden. Zonnewljk. 16 630 m. O.t.N. Belle eil. KLEINE VAART Appingedam. 16 v. Port Byautey n. Fedalah. Arivoudspolder, 17 te Bilbao verwacht. Batavier III, pass. 16 Kp. St. Vincent. Betty. 16 te Cuxhaven. Bree Helle, 17 v. R'dam te Londen verw. Vis peperduur. Het hoge prijzenniveau dat reeds meer dan een week lang de mairkt beheerst, werd Woensdag nog ver over schreden. De schol-exporteurs, die voor Engelse afnemers kochten, namen grote partijen tegen hoge prijzen uit de markt. Voor de zetschol en grove soorten werd grif 70 per kist betaald. Schol II noteerde ruim 26. Ook met de schelvis was het weer raak. Goede braatsoorten varieerden van 28 tot 35, iets kleinere van 23 tot 28. Grove schelvis haalde gemakkelijk 50 per 50 kg. De tongprijzen hieven onge wijzigd. De animo voor de verse haring was weer buitengewoon groot. Goede soor ten maakten 16 per 50 kg. Daar vele par tijen van minder goede kwaliteiten waren kregen echter ook de vismeelfabrieken weer werk. De aanvoer van vandaag. De aanvoer aan de mai'kt van vandaag bestond voor namelijk uit haring. De Bloemendaal was de enige, die naast de 600 k makreel 200 k verse vis aanbracht. De overige drie traw lers: Medan, Thorina en Allan Water kwa men ieder met 1500 k haring. Van de log- gervloot was de KW 140 present met een gevarieerde aanvoer in 100 kisten. Slecht weer, vroeg binnen. Voor de Vrijdagmarkt meldden zich Woensdag reeds de Antje, met 400 k makreel, 35 k schelvis en piepers, 5 k kabeljauw en gul, 30 k haring, 10 k radio, 10 k wijting en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Gelria, die Dinsdag reeds 12 a 13 honderd k haring in had. Dat het voor de Vrijdagmarkt niet bij deze twee boten zal blijven is wel zeker. Men verwacht onder meer de Mary, de Duyvis en de Zeelandia, die ongetwijfeld naar een losbeurt in het weekeind zullen dingen. De weex'berichten op de Noordzee waren Woensdag buitengewoon slecht, zo dat vele schepen vroegtijdig naar binnen zullen komen, zeer zeker ook van de kot- tex-- en loggervloot. Besommingen. De Abraham, die Woensdag markte, besomde 22.800 voor een tiendaagse reis. De Limburgia, die evenals de Schooi-] ook een reis van 10 da gen maakte, bi-acht het tot 13.200 en laatstgenoemde boekte 15.500. Kees Plug van de KW 76 voerde ditmaal iets minder aan dan gewoonlijk en bracht het tot 12.000 voor een elfdaagse i'eis. Weer in de vaart. De IJm 227, die enige tijd uit de vaart is geweest voor mo torrevisie, arriveerde Woensdag uit Am sterdam en zal deze week nog naar de vis serij vertrekken. De logger KW 21 van J. Guyt is ook weer binnengekomen. Het schip kreeg een waardiger aanzien dooi de nieuwe bak, die er op werd gebouwd. Ook deze logger zal deze week weer naar de visgronden vertrekken. Goedkoop dokken. De Poolse logger WLA 23, die een dokbeurt moest onder gaan, heeft dit op een ietwat minder ge bruikelijke wijze gedaan. Na eerst in de haringhaven op het droge te zijn gezet, kwam er een bok, die de logger van zijn plaats lichtte, waardoor de werkzaamheden onder de waterlijn ter plaatse konden wor den verricht. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwamen binnen de Aska met 180 kantjes haring, de GDY 175 met 183 kantjes. Beide aanvoeren werden in afwachting van nader transport tijdelijk in de IJ-bunker opgesla gen. Naar zee vertrokken de Polen Kulik, WLA 68 en WLA 70. In en uit. Woensdag kwamen binnen Urk 90 114 85 202 186 70 86 161 4: Texel 36 33 11 39 49; IJmuiden 27 249 213 226 239 227 33: YE 93: RO 1. Naar zee vertrok ken de IJm 215 241 202 239; CG 1; Urk 202 4; Texel 33 39 49 11; WR 7; Sch. 315. Pool in Spaarndam. De Poolse kotter „Drozd", die kortelings door een onjuist bestek op de banken voor Egmond aan Zee vastliep, ligt thans in het dok van de werf Stapel in Spaarndam. 1-Iier wordt de vrij geringe buitenboorschade gerèpareerd. Tevens is de motor in revisie. Over enige tijd komt de kotter dan weer goed en wel in de vaart. Marktprijzen: Heilbot 2,902,40, gr. tong 3.502.70, grm. tong 2,171,89, kim. tong 2,06—1.78, kl. tong I 1,71—1,46, id. II I.32—1.21, tarbot I 2,35—1.70, per k.; tar bot II 73—62, id. Ill 72—67, id. IV 60—43, tongschar 8469, gr. schol 8062, grm. schol 7657, kl.m. schol 6943. kl. id. I 48—32, id. id. II 30—8, schar 23—13, bot 2419, v. haring 1711, makx-eel 16,50 II,50, gr. schelvis 5650. grm. id. 5944, kim. id. 50—43, kl. id. I 46—36, id. II 30— 12, wijting 158, gr. gul 4734, mid. id. 34—30, kl. id. 22,50—16.50. kl. haai 32—27, ham 60, poontjes 163.5kl. koolvis wit 28, per 50 kg.; gr. kabeljauw 216108, gr. koolvis zw. 71, id. wit 84, per 125 kg. Marktaanvoer: 265 kisten tong en tar bot, 1 kist heilbot, 16 kisten tongschar en schartong, 790 kisten schol, 135 kisten schal-, 16 kisten bot, 3115 kisten haring, 1235 kisten makreel, 510 kisten schelvis, 470 kisten wijting, 310 kisten kabeljauw en gul. 11 kisten kl. haai, 1 kist ham, 6 kis ten poon, 34 kisten koolvis en 35 kisten diversen, totaal 6950 kisten. Oaland. 16 v. Rouaan n. Amble. Casablanca, 15 v. Casablanca naar Nantes. Casana, 16 v. Kopenhagen naar Malmö. Da Capo, 16 te Warnemünde verwacht. Depa, 16 v. Antwerpen n. Barkin. Dollard, 17 te Londen verwacht. Elisa, 16 v. Pt. St. Louis n. Casablanca. Express, 16 v. Kopenhagen n. Zweden. Friblo, 16 v. Korsor n. Skoghall. Frisia. 16 v. Sete te Port Lyautey. Goote, 16 v. Aa'.borg n Casablanca. Hada. 15 te Casablanca. Hartel. 17 v. Antwerpen n. Hamburg. Hast III, 16 v. Antwerpen n. Grangemouth. Hast IV, verm. 17 v. Par lis n. Hull. Hondsrug. 16 v. Abo n. Zwolle. Jan Kreumer. 16 v. Drobak n. Heroen. Bacra. 16 le Kemi. Beemans, 16 v. Halmstad n. Nakskov. Marcella, 17 te Cherbourg verw. Matthew, 17 te Billingham. Menkar, 16 te Rouaan. M'irach, 16 v. Nantes te Cibourne. Mirzam, 16 v. Port Byautey n. Casablanca. Monica. 17 te Dublin verwach. Neta. 15 te Dakar. Noord, verm. 17 v. Duinkerken n. Be Havre. Noorderhaven. 17 te Hull. Nileriburgh. 16 v. R'dam te Stockholm. Omlandia. 16 v. Port Byautey n. Marseille. Sirius, 16 te Bonden. Spes. 16 v. Boh us n. Krageroe. Spurt. 16 v. Glasgow n. Brlstolkanaal. Strijpe, 18 te Amsterdam verwacht. Timor, pass. 16 Kielerkanaal. Vecht, 16 v. Kopenhagen naar Amsterdam. Viking, 16 te Bidkoping Vrijburgh, 16 te Bonden. Westpolder, 16 te Antwerpen verw Wiebold Bohmer, 16 v. Boctudy n. Casablanca. SLEEPVAART F.bro, 16 pass. Startpoint n. Fort Aleza. number, met ss. Esso Amsterdam 16 110 m. W.ZW. Flores. Boire. 16 te Aden. Noordholland. 16 dwars ell Anti Costi. Thames. 16 van Suez. T.vne, 16 v. Port Said n. TJ. Priok. Walcheren. 15 op de Tyne. Zwarte Zee, 16 te Gibraltar.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9