Prof. Hendrik Andriessen gehuldigd half zware shag! de half zware shag! Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Met een concert op „zijn" orgel en toespraken in Teisterbant Muzikale hulde en karakterschets Kwestie over bieten- vervoer opgelost In de hoofdstad uit J De grote maten ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 7 Steun aan Nederlanders in Indonesië Nalatige kiesgerechtigde voor de kantonrechter Tankauto viel op wielrijder Voor de liefhebbers van een Een speciale melange VCLYl de beste lichte en pittige tabakken l w K.L.M.duchtnet in Nieuw Guinea Kerkelijk Nieuws Mevrouw Hanoy Meneer Jonas Hilversum kreeg bezoek van ex-„Ortskommandant" Verwoeste Wageningse toren wordt herbouwd Toen Hendrik Andriessen in 1934 Haar lem verliet om zich in Utrecht te vestigen, bracht dat voor hem een moeilijk afscheid mee: van zijn geboortehuis, van zijn va derstad, van zijn orgel in de St. Jozefkerk. Ja, vooral dat rijkgetinte en dociele instru ment, waarop hij zich als componist ont wikkeld had, maakte hem het afscheid zwaar. Dit leze men niet als een loos ge legenheidspraatje bij het vieren van de zestigste verjaardag van de componist, want het feit kan bevestigd worden door een woord van Andriessen zelf. Immers bij het afscheid nemen van Albert de Klerk, zijn jeugdige opvolger als organist, was dit zijn laatste woord: „Albert, zal je goed voor mijn orgel zorgen?" Ik geloof te mogen zeggen dat er goed voor gezorgd is, niet alleen voor het orgel, maar ook voor de geest die het orgelspel in die kerk steeds bezield heeft. Zodat hij, nu de toeleg prachtig geslaagd was om Andriessen naar Haarlem te lokken met een concert van zijn orgel-composities in dezelfde kerk waar ze ontstonden, zeggen kon en werkelijk ook zei: „Zie zo, nu kan ik mij eens rustig neerzetten om mijn wer ken te beluisteren, want ik weet dat het goed zal zijn". Het was een originele viering van An- driessens kroonjaar, deze herschepping van zijn oudste orgelcomposities door zijn thans van knaap tot man gegroeide opvol ger. Een nagenoeg volle kerk toonde er belangstelling voor. Het beste bewijs dat deze muzikale coda van het jubileum doel trof. Interessant overzicht Als overzicht van Andriesscns evolutie was deze avond bijzonder interessant. Het vertrekpunt was het in 1913, dus op 21- jarige leeftijd geschreven Eerste Choral, muziek dio-zonder het voorbeeld van César Franck nooit zo geschreven zou zijn; maar niettemin een sterke persoonlijke kern be vat. die men in later werk geleidelijk tot ontwikkeling zal zien komen. Het jongste werk op het programma was de in 1929 gecomponeerde „Passacaglia": een klas sieke vorm als aanleiding om een rijke, persoonlijke lyriek te laten gloriëren. Een werk van zeldzame schoonheid en daarbij volkomen persoonlijk. Het is haast onbe grijpelijk dat de „Passacaglia" in verge lijking met de overige orgelstukken van Andriessen zo weinig gespeeld wordt. De uitvoering er van op deze avond kon voor velen een openbaring zijn. Zelden hoort men ook „Preludio e Fughetta" uit 1917, nochtans een zeer fraai werk. De „Sonata da Chiesa" uit 1927 is daarentegen een répertoirestuk van ieder behoorlijk orga nist en met de „Toccata" uit 1917 wel het meest gespeelde werk. In de Sonata is de Andriessen-stijl reeds volkomen rijp; daar is geen Franck-inslag meer bij. De „Toc cata" is een echt jubelnummer; het Te Deum-motief aan het slot had deze avond dan ook een zinrijke betekenis. Het past mij niet over de interpretaties op dit orgelconcert iets te zeggen. Trouwens waartoe is dat nodig? Het ging er om de componist het genoegen te verschaffen zijn oeuvre uit de Haarlemse tijd op zijn eigen orgel te horen. Dat Hendrik An driessen deze geste zeer gewaardeerd heeft, is wel met stelligheid te verzekeren en dat hij gelukkig was „zijn" orgel na achttien ZATERDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Een vrouw met een klein hart" (Nederlandse Comedie), 3 uur. Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen uitweg", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Onverbreekbare banden", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 21 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Een vrouw met een klein hart" (Nederlandse Comedie). 8 uur. Gem. Concertgebouw: Revue van „topstars", 8 uur. Rembrandt: Zondagmorgenvoorstel ling „Een onvergetelijke melodie", alle leeft.. 11 uur. „Verboden verhouding", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen uit weg", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondagmorgcnvoorstelling: „Meesters der muziek", alle leeft., 11 uur. „Scarlet Angel", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Man chu". 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onverbreekbare banden", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De appels van Eva" (toneelgezelschap Johan Kaart), 8 uur. Rem brandt: „Verboden verhouding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen uitweg", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen, 10.30. 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Scarlet Angel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu". 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Onverbreekbare banden", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Hendrik Andriessen neemt verheugd de driedelige compositie in ontvangst, vervaar digd en aangeboden ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag door drie van zijn oud-leerlingen, te weten van links naar rechts Jan Mul, Herman Strategier en Albert de Klerk. jaar weer te horen met al zijn subtiele nu ances van weleer, staat eveneens buiten kijf. JOS. DE KLERK Na afloop van het concert werd de on langs tot buitengewoon hoogleraar te Nij megen benoemde componist Hendrik An driessen een hartelijke, gedeeltelijk op im provisatie berustende huldiging in Teister bant bereid, die hem zichtbaar genoegen deed. Om te beginnen bood vice-voorzitter mr. L. Ali Cohen hem het buitengewoon lidmaatschap van deze Haarlemse sociëteit van kunstenaars en kunstminnenden aan, daarbij de hoop uitsprekende dat hij mede daardoor verleid zou worden zich wat meer in zijn vaderstad te vertonen. Na dit min of meer officiële gedeelte nam Wouter Paap in zijn hoedanigheid van onder-voorzitter van het Genootschap van Nederlandse Componisten het woord. Deze spreker onthulde dat hij Hendrik An driessen een jaar of twintig geleden had horen kenschetsen als iemand die „andante sostenuto" (dat is: rustig gaande) leeft en stelde thans voor deze typering te wijzigen in „andante spirituoso". Weliswaar komt deze term uiterst zelden of nooit voor, maar misschien is hij juist daarom zo toe passelijk. Andriessen, zo zei Wouter Paap, is niet alleen een buitengewoon hoogleraar en nu ook een buitengewoon lid van Teis terbant, maar tevens een mens met een buitengewoon tempo. Zijn oeuvre heeft ka rakter, omdat de schepper ervan door alle ontwikkelingen heen zichzelf is trouw ge bleven. Wat de kerkmuziek betreft, heeft hij de geest van Diepenbrock met een eigen geluid verder gedragen. Dank zij piepen broek en Andriessen. die een nieuwe vorm geving op dit gebied hebben ingevoerd, zo ging vervolgens pater J. Vollaerts (direc teur van de Kerkmuziekschool te Utrecht) hierop door, kan Nederland de vergelijking met het buitenland glansrijk doorstaan. Voor een bijzonder gewaardeerde ver rassing hadden drie oud-leerlingen gezorgd, te weten Albert de Klerk, Herman Strate gier en Jan Mul, die hun leermeester een compositie voor orkest in drie delen over handigden. Elk van hen had gebruik ge maakt van een thema uit werken van Hen drik Andriessen, namelijk de Passacaglia, de Orgelsymphonie en de opera „Philome la". Jan Mul overhandigdea het geschenk, daarbij zeggende: „Het aandeel van mij is makkelijk te herkennen, want het is het kortste". De titel van deze gelegenheids compositie luidt „El sombrerito de tres picos" ofwel „Het driepiekige steekje", zo als de dichter H. L. Prenen schertsend vertaalde. Tot middernacht bleef Hendrik Andries sen temidden van vele vrienden, bewonde raars en familieleden onder de gewelven van Teisterbant vertoeven. Ook wethouder D. J. A. Geluk kwam hem gelukwensen. Op de rijksbegroting voor Unie-aangelegen heden zijn de kosten voor de Nederlands- Indonesische Unie voor 1953 op 552-500. geraamd. Voor algemene voorzieningen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië wordt 5.850.000.geraamd, waarin begrepen is een bedrag van een half millioen gulden voor overtochtskosten naar Nederland. In de toelichting wordt gezegd dat het aan tal Nederlanders in Indonesië dat door werk loosheid in behoeftige omstandigheden is ko men te verkeren en dientengevolge veelal op rijkszorg is aangewezen, aanmerkelijk is toe genomen. Daarnaast heeft de stopzetting door de regering van de republiek Indonesië van de steunverlening aan Nederlandse armlas tigen, overneming van deze steun door het rijk noodzakelijk gemaakt. PAKKETTEN VOOR KOREA- VRIJWILLIGERS. Gedurende het tijdvak van 22 September tot en met 4 October wordt de gelegenheid opengesteld aan de militairen behorende tot het Nederlands detachement Verenigde Na ties in Korea niet aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale internationale tarief van 8 cent per 50 gram. De adressering moet luiden: rang, naam en voorletters, legernummer, N.D.V.N.; NAPO 5100, Amsterdam Schiphol-militair. Deze faciliteit wordt niet verleend ten aan zien van pakjes bestemd voor opvarenden van hr. sm. „Piet Hein". Vertegenwoordigers van alle Nederland se suikerfabrieken en de gezamenlijke schippersorganisaties hebben Vrijdag in Den Haag besprekingen gevoerd om te ko men tot oplossing van de moeilijkheden in zake het bieten, en pulpvervoer per schip. Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat partijen tot overeenstemming zijn gekomen. Voor deze campagne zullen alle schippers, zowel zij die bij de fabrie ken als zij die bij de organisaties hebben ingeschreven, worden geplaatst. In de toe komst aanvaarden zowel de suikerindustrie als de schippersorganisaties het principe van een evenredige vrachtverdeling. Op Donderdag 4 September heeft voor het kantongerecht te Winschoten een inwoner van Oude Pekela J. de J. terecht gestaan. Hij werd verdacht van overtreding van de Kieswet, omdat hij bij de laatstgehou den verkiezingen voor de Tweede Kamer niet had voldaan aan zijn verplichting zich aan het stembureau te melden. Tot zijn verweer voerde hij aan, dat zijns inziens de stemming in de daarvoor aangewezen lokaliteit (een café in Oude Pekela) niet geheim was geweest, omdat leden van de commissie en zij, die assistentie verleenden, zouden hebben kunnen zien op welk deel van het stembiljet een hokje rood gemaakt werd. Deze zaak werd aangehouden en gister middag hebben de kantonrechter en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie een kijkje genomen in het betreffende lokaal, dat voor deze gelegenheid precies zo was ingericht als op de verkiezingsdag. Beiden kwamen tot de conclusie, dat men zich in deze beperkte ruimte formeel wel gehouden had aan de letter van de wet, maar dat de practische oplossing niet zo mooi was geweest. Wat de stemming zelf betreft was de kantonrechter van oordeel, dat deze wel op zodanige wijze was ge schied, dat zij beschouwd kon worden ge heim te zijn geweest. Tegen De J. wie, afgezien van het feit of de stemming al dan niet geheim was ge weest, toch overtreding van de Kieswet ten laste werd gelegd, omdat hij zich niet had gemeld, werd een boete geëist van 0,50. De kantonrechter, die deze kwestie als een principiële aangelegenheid wilde beschou wen, verklaarde tijdens de in het stem lokaal gehouden zitting verdachte schuldig, maar legde geen straf op. In Twello kwam een 62-jarige wielrij der achter een groentewagen vandaan, toen van de andere kant een tankauto met pe troleum naderde. De wielrijder had deze auto niet gezien en liet zich, omdat hij niet meer kon uitwijken, in een droge sloot val len. De chauffeur van de tankauto wilde eveneens uitwijken. Zijn voertuig is daar bij gekanteld en in de sloot gevallen. De weirijder kwam daardoor om het leven. ADVERTENTIE Nieuw! Sedert 1 September heeft de KLM het interne luchtnet op Nieuw Guinea, dat voor kort in charter voor het gouverne ment werd gevlogen, in eigen exploitatie genomen. Het gehele luchtnet, dat een lengte heeft van ongeveer 2500 km., omvat de lijnen BiakHollandia (drie maal per week), BiakSorong (tweemaal per week), BiakMerauke en BiakNoem- foer, beide eenmaal per veertien dagen. De vluchten worden uitgevoerd met Dakota's. Wanneer op 27 October aanstaande de lijn naar Mexico zal worden geopend, zal het aantal landen en steden, opgenomen in het luchtnet van de K.L.M., gestegen zijn tot respectievelijk 91 en 63. De lengte van het KLM-net bedraagt dan 195.000 km. of bijna vijf maal de aard-omüek. Ned. Herv- kerk Beroepen te Heerewaarden, D. H. Scholten, cand. te Santpoort. Bedankt voor Oldebroek (2è pred. pl.) W. L. Tukker te Delft. De meeste millionnairs uit onze ken nissenkring zijn beklagenswaardige lieden. Zij doen althans niet veel anders dan afwisselend steunen en zuchten een onderscheid, dat slechts voor een psychologisch ferm geoefend oor bemerkbaar is. Sinds enkele maan den hebben zij het overigens tamelijk druk, omdat zij zich ingespannen bezig houden met het verzinnen van een frivole scheldnaam voor de eerbied waardige heer Van de Kieft, die zo lichtvaardig was met de nationale tekorten ook de schuld aan hun deer niswekkende ellende van de zich thans loom en behagelijk in Turkse baden wentelende professor Lieftinck over te nemen. Als men deze lieden mag ge loven, dan leven zij uitsluitend van de opbrengst van oude schilderijen en verroeste médailles. Een aai-dige bij verdienste halen zij van tijd tot tijd uit de verkoop als oud papier van vergeel de aanslagbiljetten en verlopen dwang bevelen. Af en toe kappen zij een boompje of wat om weer enige weken op een houtje te kunnen bijten. In Denemarken zal het wel net zo zijn als hier. Maar de millionnair Leif Soegaard heeft er, dank zij een nieuws gierige influistering van zijn zoontje, iets op gevonden. Een verrukkelijk denkbeeld kwam er op in zijn door zorgen geploegde hoofd. Hij schijnt namelijk te hebben gedacht: „Waarom moet al mijn zuur verdiende geld naai de haaien? Als ik er zelf niet in mag zwemmen, laat ik het dan maar eens in een walvis steken!" Dat zoontje Soegaard junior wilde op een mooie winterse dag in de lente plotseling weten hoe een walvis er eigenlijk uitziet, maar de juffrouw op school had er toevallig geen bij de hand en later bleek dat er in geheel Kopenhagen geen eentje te vinden was, hoe men ook zocht. Wel een eendje, doch daar hadden ze natuurlijk niets aan. En toen deed vader Soegaard wat u en ik in zo'n geval ook direct gedaan zouden hebben: hij rustte een flinke expeditie uit om er een te vangen. Een voudiger kan het niet. Na een tocht vol van de ontberingen, waar iedere week het filmjournaal mee gevuld wordt, slaagde men erin bij Kaap Hanoy een beeld van een vin visje te verschalken. Als u niet weel waar Kaap Hanoy precies ligt, moet u dat maar even op de kaart nakijken, dat is meteen goed om uw aardrijks kunde weer wat op peil te brengen. Het zeemonster van ruim twintig meter lengte werd vervolgens door tweehon derd mensen met een sopje van zeven duizend liter formaline overgoten, zo dat het geen vin meer verroeren kon. Ziezo, dat was dat. Nu kon de kleine Soegaard net zolang de walvis bestu deren tot hij levertraan in zijn ogen kreeg van ontroering en er compleet van walgde. Toen het eenmaal zover was, welde er in het gemoed zijns vaders een sinds lang sluimerende golf van paedagogi- sche edelmoedigheid op. Dat moesten alle kindertjes van West-Europa nu eens kunnen zien, dacht hij. En onmid dellijk vond hij een oplossing om ook dat mogelijk te maken. Hij nam een impresario bij de hand en samen til den zij mevrouw Hanoy want zo wordt de geprepareerde walvis ge noemd op een spoorwegwagon om het lieve diertje een rondreis te laten maken, eerst door heel Scandinavië en daarna via Duitsland en Zwitserland naar ons eigen mooie Nederland. De eerste plaats van bestemming zou Amsterdam zijn en nu begrijpt u ten minste waarom wij dit nieuwe sprook je uit Denemarken navertellen. Wij waren Woensdag op het Centraal Sta tion om de ontvangst van mevrouw Ilanoy bij te wonen. Donderdag zou de tentoonstelling beginnen. Van de heer Mikkenie, die als vertegenwoordiger optreedt, kregen wij te horen dat de vis een omvang heeft van vijftien meter, dat haar hart alleen al driehon derd kilo weegt en dat zij Vermoedelijk de aanvallige leeftijd van zeven jaar bereikte. Over het liefdeleven van mevrouw Hanoy vernamen wij alleen dat zij twee babies heeft voortge bracht. Nadat wij zo keuvelend enige uren hadden staan blauwbekken, be reikte ons de droeve tijding dat het transport een etmaal moest worden uitgesteld. a Mevrouw Hanoy werd namelijk op gehouden aan het grensstation Oldcn- zaal, geenszins omdat haar papieren niet in orde zouden zijn, doch omdat zij te dik was. Haar gehele gewicht van zestig ton was uitgestrekt op de groot ste bagagedrager van Europa, dertig meter lang en voorzien van acht draai- oare assen. Zo'n walvis kun je nu eenmaal niet aan een fiets hangen of in een pet van een kwartje gooien. Tot schrik van de Nederlandse Spoorwegen bleek echter dat dit niet voldoende was, om dat mevrouw Hanoy aan het hoofd einde weliswaar enige ruimte overliet, doch aan de zijkanten uitpuilde. Het passeren van een uit tegenovergestelde richting komende trein zou ongetwij feld een botsing met het kadaver ten gevolge hebben. Er moest dus een schema worden uitgewerkt om de wal vis telkens bepaalde trajecten te laten afleggen in perioden dat er geen tegen liggers op de dienstregeling voor kwamen. Wij zijn maar niet op de aankomst blijven wachten. Maar u kunt mevrouw Hanoy thans vinden bij de oprit aan de Westzijde, tot aan het einde van de volgende week. Dan gaat zij naar Den Haag. Intussen heeft mevrouw Hanoy con currentie gekregen, namelijk van me neer Jonas, die ongeveer even zwaai en iets langer is, in de Noordelijke IJszee geharpoeneerd werd en Dinsdag in Rotterdam zal arriveren om daar gedurende drie weken voor het publiek ter bezichtiging te liggen. Meneer Jonas gaat vervolgens een reisje langs de Rijn ondernemen. Meneer Jonas is gevangen door het bijna zevenhonderd ton metende schip Viking van het Nederlandse scheep vaartbedrijf Fongers en zal worden tentoongesteld ter populair-weten- schappelijke propaganda. Uit de bij zonderheden leiden wij af dat de heer Jonas een vrolijk leventje heeft gehad, want de expositie wordt niet alleen op geluisterd met een groot aantal traan- zalven, emulsies en voedingsmiddelen, doch tevens zo lezen wij in de circu laire met verschillende baarden. Die placht bij te dragen bij feestelijke ge legenheden. Hij was namelijk die walvis, die eens vrolijk wou zijn en aan de bel trok in de maneschijn, toen de haai ging bruiloft- vieren temidden van alle waterdieren. Een vinvis, moet u weten, is bijzonder bedreven in het uitwerken van vermom mingen. Vandaar het voltooid deelwoord gehaaid. Van zijn oren kan men allerlei maskers maken door ze te beschilderen als menselijke gezichten. Men zal daar enige in Noorwegen vervaardigde voor beelden van kunnen zien. Ze zullen wel haai staan, zoals ze in Amsterdam zeggen. BÖEDA De Nederlandse Opera geeft Zondag middag in de Stadsschouwburg een uitvoering (met Louise de Vries, Chris Scheffer en Paolo Gorin) van „De Parelvissers" van Bizet onder leiding van Cor Olthuis. Charles Bruck dirigeert Dinsdagavoiid ..Faust" van Gounod, waarin optre den Greet Koeman, Chris Reumer en Siemen Jongsma. Donderdag wordt een herhaling gegeven van Bcetho- vens Fidelioonder leiding van Jo seph Krips met Gré Brouwenstijn. Frans Vroons en Ot'akar Kraus, de laatste als gast. Het Amsterdams Toneelgezelschap vertoont Zaterdagavond „Driekonin genavond" van Shakespeare en Zon dag, Maandag en Vrijdag „Billy Buddmet Robert de Vries in de titelrol. Woensdag is „De Mirakelrid der" van Lope de Vega door het Rot terdams Toneel met Ko van Dijk in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Het. Nederlands Volkstoneel komt vandaag en morgen in de Doelenzaal aan de Kloveniersburgwal met de eerste voorstellingen van „Schip op 't strand" van Barend van der Veen onder regie van Ben Groeneveld, die het stuk ïdt het Fries vertaalde. In het Centraal Theater geeft de Ne derlandse Comedie dagelijks voor stellingen van de uitstekende thriller ,.U spreekt met uw moordenaar" van Frederick Knott onder regie van Henk Rigters en met Guus Oster in de hoofdrol. In de galerie Le Canard in de Spui straat draagt Reinout Anders op 22 September de novelle „Nachtelijk paardengetrappel" van Bordewijk voor. Op 24 September spreekt Hans Redeker over ..Existentialisme en maatschappij". Dinsdag 23 Septem ber spreekt Hans Tiemeycr over „De Pantserkrant" van Menno ter Braak, gevolgd door een discussie over de speelbaarheid van dit stuk. In de kleine zaal van het Concertge bouw geeft Dinsdagavond de pianist Julius Isserlis een Chopinrecital en speelt Vrijdagavond June Kovach pianostukken van Bach, Beethoven, Brahms en Kirchner. Dirk Jansz. Zwart geeft Maandag avond een orgelconcert in de Nieuwe Kerk aan de Dam. De tentoonstelling ..Drie eeuwen por tret" in het Rijksmuseum heeft tot dusver veertigduizend bezoekers ge trokken en blijft tot. 6 October ge opend. Donderdag verwelkomde men de tienduizendste bezoeker van de tot 29 September durende expositie „De duivel in de beelden kunst" in het Stedelijk Museum. De internationale groep van beelden de kunstenaars Cobra (waarbij de Nederlander Constant) exposeert in de galerie Le Canard. Tot 12 October vindt men daar tevens schilderijen van Jan Nieuwenhuys. Kunsthandel Martinet aan de O.Z. Voorburgwal stelt tot 24 October en kele meesterwerken van Oost-Aziati sche kunst ten toon. In het Allard Piersonmuseum is tot 4 October de expositie „Luchtfoto's ontdekken het verleden". Volgens dr. J. Groen van het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam komt het vrij veel voor dat een zwaarlijvige te veel eet (en snoept) als compensatie voor een tekort aan liefde. Uit een dagbladverslag). Soms is het volk in zijn ondoorgronde lijke intuïtieve wijsheid de wetenschap enige schreden, of enige eeuwen, voor. Er is een spreekwoord over het lichaamsge wicht der hanen dat wellicht praeludeert op de opmerkelijke onthulling, van deze Amsterdamse medicus. Wellicht. Want an derszins moet ik de mogelijkheid open laten, dat deze zeergeleerde heer de liefde en derzelver tekort op andere wijze uitlegt dan de volksmond die hoe wijs soms ook niet al zijn woorden op een goud schaaltje weegt. Niettemin: welk een wijd en weids ter rein is nu geopend door deze deskundige mededeling. Gij moogt wat ik u bidden mag, me vrouw nu niet eenzijdig zijn en niet elke te mollige man op straat aan de hand nemen om hem in de glans van uw lieve vriendelijkheid te doen vermagei-en als sneeuw voor de zon. Gij kunt niet zo maar en straffeloos glimlachen tegen een ge zette vreemdeling en hem aardig toespre ken, een anjelier op zijn jas steken en zeggen: „spreek eens uit vriend, vertel mij eens van al wat u benart; is er wel iemand die aandachtig en liefderijk genoeg en met goed geduld naar uw weeklacht of geest drift luistert? Wellicht (mannen zijn dikwijls grof van aard) zou hij uw beste bedoelingen misverstaan en in zijn dom me, dikke kop zou misschien niet eens- de mogelijkheid dagen, dat het uw doel is hem af te helpen van dat hijgerige em bonpoint. Wij moeten niet generaliseren en ver standig zijn bovendien. Niet elke dikke dame of heer zij voorwerp uwer toegenegenheid. Er zijn er bij wie juist de liefderijkheid vette parten speelt. Die door de wederpartij in de tuin des levens juist uit verkeerd-toegepaste lief derijkheid zodanig met koek en chocolaad met geslagen room en hapjes worden over laden, dat zij daaraan het vieren der buik spieren kunnen wijten. Maar één ding lijkt mij opmerkelijk. Zo goed als de een naar de fles grijpt, zo goed grijpt de ander, in eendere wanhoop, naar roomhoorn en pensée. Wellicht de vrouw eerder naar slagroomtaart en croque-de- bouche dan de man naar de tompoes en bonbon met nootvulling. Maar naar noodvulling dikwijls wèl. Dit is het grauwe morgenlicht dat nu is opgegaan over de grote maten. Zorgt, dat ge grote maten met hen wordt, opdat zij vrijer adem halen. ELIAS Dezer dagen heeft een Duitser, die in de oorlogsjaren „Ortskommandant" te Hilver sum is geweest, een bezoek aan deze ge meente gebracht, naar aanleiding waarvan het raadslid E. J. Flameling (CPN) vra gen aan het college van B. en W. heeft gesteld. „Zijn B. en W. niet van oordeel", zo vraagt dit raadslid, „dat de aanwezigheid van deze vroegere nazi-commandant een slag in het gezicht betekent voor de ver zetsbeweging en ons gehele volk, dat in de strijd voor de bevrijding zoveel bloedige offers heeft moeten brengen, waarbij bo vendien in het oog gehouden moet worden dat deze commandant de uitvoerder was van de geweldadige maatregelen tegen Fe bruaristakers van 1941?" Hij vraagt voorts hoe het mogelijk is, dat de politie van dit geval niet op de hoogte was en wat zij van plan is te doen, om herhaling van „een dergelijke grenzeloze brutaliteit" in de toe komst te voorkomen. De gemeente Wageningen heeft van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting bij wijze van uitzondering de goedkeu ring verkregen voor de herbouw van de vol ledige toren van de Hervormde Kerk. Deze toren werd in 1939 gerestaureerd, in 1940 met de kerk volledig verwoest tijdens de gevechtshandelingen nabij de Grebbeberg, in 1942 werd de kerk weer opgebouwd en in 1945 door de Duitsers voor nun vertreK opge blazen. De kerk, wederom ernstig bescha digd, is inmiddels volledig hersteld. De toren, die In Romaanse stijl was opgetrok ken, dateerde uit midden veertiende eeuw. De kerk is Gothisch en werd in de middel eeuwen gebouwd op de plaats van een ver woeste Romaanse kerk.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 11