Sportieve modellen in suède en leer Door de waaier heenzien Smyrnawerk Vlekken verwijderen Verzamelen of verstrooien 16. SCHOENEN VOOR KOUDE SEIZOEN Hogere hak voor uit gaansschoen Thuis op de machine 's Werelds jongste modekoning KERKELIJK LEVEN FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin JERSEY-ANGORA 75 Huis verkocht voor twee staven goud Fabrieksarbeider werd onschuldig veroordeeld Getuige verdacht van meineed Heringa Wuthrich ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 oor dWO rouw Opzienbarend is de schoenen-mode voor het komende winterseizoen niet. De flat-modellen handhaven zich in de komende herfst en winter. De meeste zijn nog laag uitgesneden, en het voorblad is ook bij de sportieve en meer op ons weer ingestelde flats kort gehouden. Er is eveneens gestreefd naar een grote flexibiliteit zowel van flats, als van semi- en gehele sportschoenen. Naast crèpezolen ziet men nu, vooral bij de gekledere schoenen de zolen van z.g. po- rocrèpe, een soort zeer lichte rubber, die in de kleur van de schoen is aange bracht. Voorts is waar te nemen een neiging naar de slankere leest en een daarmee gepaard gaande verhoging van de (dun ne en soms van achteren rechthoekige) hak. Voor het uitgaansschoentje is er weer meer de hak van 4 tot 7 cm. Op de open gewerkte a-symmetrische sandalen met een dergelijke hakhoogte evenwel is het moeilijk lopen. Wij zijn voor het dagelijks leven meer gebaat bij de sportievere modellen soms met ingebouwde hak. Vaak zijn ze langs de zool voorzien van de enveloppe- rand (Canasta). Deze rand kan zelfs van crêpe zijn. Hij loop dan van de zool door. Er zijn sieraden aangebracht en quasie- sluitingen om het egale passieve te breken. Sfeunschoenen Voor de dames, die steunschoenen moeten dragen, is er een verheugende mededeling. Men heeft een eind gemaakt aan de lompe modellen, die een vrouw voor haar verdriet draagt. Zij hebben nu Talloze vrouwen hebben hun hart verpand aan handwerken: velen vullen lange winteravonden door gestaag kno pen van smyrna-werk, weer anderen breien jumpers, jasjes, vestjes met ein deloos geduld en toewijding. Op de najaarsbeurs trok dan ook een weeftoestel sterk de aandacht. Dit ta- felweeftoestel, speciaal ingericht voor tapijtknopen heeft een constructie, die het aanbrengen van het getouw aan merkelijk vereenvoudigt. De schacht en hevelconstructie van het toestel is zo vervaardigd, dat men met een paar handbewegingen alle kettingdraden in de hevels aanbrengt, waardoor het tijdrovende inrijgen der ketting is ko men te vervallen. De toestellen worden geleverd in werkbreedlen van 40, 50 en 70 cm. Tevens brengt men een klein weefge touw in de handel van '20 cm. breed, dat speciaal geschikt is voor jeugd- onderricht. Weeftoestellen bestaan al duizenden jaren; nieuw was echter deze hevel constructie. Al is de uitvinding van de breima chine van recentere datum, zij is toch allesbehalve „nieuw". Wel was de enorme belangstelling van de dames op de vorige Jaarbeurs voor breimachi nes opmerkelijk. Vlak bij elkaar wer den twee verschillende typen getoond, en er waren heel wat dames, die van de ene stand naar de andere liepen om te kijken, welke machine nu het beste was. De prijzen van beide lagen tussen de f 300 en f 400. De werking van een dergelijke machine is niet zo één twee drie te verklaren. Om het maar op le- kenmanier te zeggen: er loopt een ap paraat met een handvat langs een lineaal met kopspijkertjes. Eén ruk van het apparaat langs de lineaal en er is weer een tour gebreid! De folders stelden ons voor een klein raadsel: het toestel, dat door de ene handelaar werd verkocht breit, zo staat er, tienmaal zo snel als met de pen, en het toestel van het andere merk, zo wordt in de daarbij behorende folder vermeld breit tachtig maal zo vlug als handbreicn. En wij maar kijken of het ene toestel nu werkelijk achtmaal vlug ger ging dan het andere. Maar eerlijk gezegd, wij zagen weinig verschil tus sen beide merken. ex modieuze vorm gekregen, zowel in het sportieve genre als in het meer ge klede (geïnspireerd op het flatmodel). En duur zijn ze niet! Wie een hoge hak cn toch een stevige, hoog sluitende schoen wil. hebben, kan de suède molières nemen, die echter toch in* elegantie achterblijven bij de pumps en de lager „gehakte" schoenen. Be-bop een flexibele flat met lusjes in andere kleur dan het overige deel van de schoen is de wat buitensporige dracht voor de bakvis. En om over plassen te springen cn in sneeuw te baggeren heeft u iets beters nodig dan de vaak laag uitgesneden pumps en flats. U wilt er dan natuurlijk degelijk en warm inzitten. In die be hoefte voorzien de met bontgevoerde laarsjes. Hele en halve, heet de vak term, d.w.z. tot over de enkel cn zelfs soms tot bijna over de kuit, of tot onder de enkel. De Texasboot (van achteren lager dan van voren) en de Engelse Navy-boot hebben de Nederlandse schoenfabrikanten geïnspireerd bij het ontwerpen van de modellen van de laarsjes. U kunt ze krijgen van leer en van suède, met een dubbele gespsluiting en omgeslagen boord, met ritssluiting van voren en met de sluiting van achte ren door middel van riempjes in een gespje. Soms is er een tong van achteren, maar dat lijkt ons erg onpractisch. Mod der en sneeuw kunnen zo gemakkelijk door de kieren naar binnen glippen. De laarsjes behoeven in het geheel niet meer lomp te zijn. In het geklede genre treft u de %-hak aan. DAPHNE. Kaarsvlekken moeten eerst met de heft-kant van een mes stuk geslagen worden en daarna afgestoten met de botte kant van een mes, daarna de vlek uitstrijken tussen grauw papier of tus sen vloeipapier met een niet te heet ijzer. Is het gekleurd kaarsvet dan moet men de rest van de kleurstof verwijde ren met spiritus. Vetvlekken kan men uitstrijken zo als hierboven is gezegd of in wit katoen kan men weken in soda en wassen of uitkoken in een sop, in gekleurd goed moet men tetra of benzine gebruiken (buiten werken, bedwelmingsgevaar en brandgevaar). Koffie-, thee- en chocoladevlekken eerst met lauw water uitspoelen en daarna wassen, een restant kleurstof kan ook nu weer met spiritus verwij derd worden. Dit is slechts een greep geweest uit de vele vlekken die in onze kleren kunnen voorkomen; maar het zou te veel ruimte innemen om alle mogelijke vlekken hier te bespreken. Kent men de vlek niet dan moet men natuurlijk proberen waarmee zij er uit gaat. Men kan het dan meestal het beste eerst proberen met lauw water. Lukt dit niet dan kan men zijn toevlucht ne men tot tetra of benzine of een vlekken water. Met moet echter nooit een an der vlekkenmiddel gebruiken voordat het eerste uitgespoeld of verdampt is. Nog vermelden wij: Vlekken waarin eiwitten zijn, dus bijvoorbeeld melk, chocolade, koffie mogen nooit in heet water gebracht worden want dan stolt het eiwit en dan is de vlek er niet hele maal uit te halen. Het gemakkelijkst is het om vlekken uit wit katoen of goed wasbare ge kleurde katoen te halen. Bij stoffen, die kans op doorlopen geven heeft men kans dat er uitgebeten plekken ont staan. Het beste doet men dan om eerst het vlekkenmiddel te proberen op een los lapje. Is het kledingstuk het nog waard dan kan men in zo'n geval het beste niet zelf gaan proberen maar het direct naar een chemische wasserij stu ren en als u weet wat voor een soort vlek het is, dit er bij vermelden. Vindt u een chemische wasserij te kostbaar en bent u niet helemaal zeker of het vlekkenmiddel de kleur niet zou aan tasten, dan zult u voor u zelf moeten uitmaken wat u het liefst hebt, een kleine uitgebeten plek of een kleine vlek. De jongste modekoning van de wereld is in ons land. Donderdagavond arri veerde op Schiphol de twintigjarige modekoning Roberto Capucci met zijn mannequins uit Italië. Dezer dagen geeft de jonge ster op modegebied in Amsterdam een show. Mantelpakje in strakke lijn gehouden met de omlijsting der hoed, waarin de fantasie vrij spel had. „Vrouwen keren in hun le ven, als bij hun waaier, aan anderen de rijkst beschil derde kant toe en houden de lege kant achter". De dichter Jean Paul Friedrich Rich ter, bekend als Jean Paul, heeft in veel van zijn werken de vrouw in alle mo gelijke toonaarden bezongen en, zoals hier blijkt, niet altijd op even vleiende wijze. Toch hoeven wij ons dit niet te veel aan te trekken, geloof ik, want met evenveel recht zouden wij zijn uit spraak op de heren der schepping van toepassing kunnen brengen. Tenslotte is het hele leven, om met de grote En gelse dichter te spreken, een toneelspel, waaraan wij allen deelnemen. De grote Jean Paul zelf mag dan mis schien geen „lege kant" hebben achter gehouden, dit kan toch in geen geval van veel andere leden van het sterke geslacht worden beweerd! Iedereen heeft immers zijn „lege kanten" ofwel zijn fouten en wie toont deze zijde van zichzelf aan het publiek? Slechts een enkeling en degene, die het dan doet, wordt slechts voor dom en onhandig versleten. Wanneer wij ons nu eens een klein beetje meer moeite getroostten om dooi de rijk'oeschilderde waaier, die ieder een angstvallig als een schild voor zich houdt, héén te zien, wat zou het hele leven dan veel minder gecompliceerd zijn! We zouden misschien tot de ont dekking komen, dat de verwaandheid van onze buurvrouw slechts een ge volg is van.... verlegenheid; dat de „zuurpruim" eigenlijk helemaal niet zo koud en nuchter is, maar dat hij alleen maar behoefte heeft aan een beetje eerlijk gemeende liefde; dat het schijn baar luchthartige jonge vrouwtje in feite de grote slag (haar verloofde werd in het. laatste oorlogsjaar van haar weggenomen) nog steeds niet volkomen te boven is kunnen komen, dat enfin, vult u zelf maar aan. Er zijn duizend en één dingen, die wij in de mens verkeerd beoordelen, hetgeen weliswaar dikwijls voortkomt uit de onjuiste houding, die de mens onbewust aanneemt. We krijgen dus een vicieuze cirkel: we oordelen de mens verkeerd, omdat hij zich „ver keerd" voordoet; zelf behoren wij ech ter ook tot die mensen! Als het er op aan komt, kunnen wij maar tot één wens komen: dat er een einde komt aan het hele toneelspel; dat wij ons zelf kunnen zijn zonder angst vallig onze „lege kant" te verbergen. De schrijver Edmond Nicolas beweert zelfs in een van zijn boeken, dat ieder mens de zelfde tekortkomingen heeft en dat er alleen sprake is van een gradueel verschil. Welnu, wat let ons dus een eind te maken aan het eigenlijk toch maar kinderachtige comediespel. We zijn mens en laten we ons daarom niet voordoen als de volmaakte prinses uit het sprookje of de legendarische ridder zonder vrees of blaam. J. S. MEISJES LEREN WOL-KLASSEREN In een klas van 120 deelnemers aan een cursus tot opleiding van wol-klas- seerders op het Technical College te East Sydney, zitten twee meisjes. Het zijn Val Murray van Earlwood, Sydney en Deidre Irwin van Lake Cargellico, Nieuw-Zuid-Wales. De eerste vertelde dat zij deelneemt aan de cursus omdat zij en haar broers van plan zijn een boerderij te kopen om lammeren voor de slacht te fokken. De zeventienjarige Deidre, die vorig jaar vijfde werd in de klas, deelde mee, dat zij en Val hun deelname aan de cursus begonnen in Februari. 1950 en dat hun technische vooropleiding de vorige week eindigde. Beiden moeten driemaal een scheer klasseren voor zij erkende wol-klas seer ster s worden. 46 vertaald uit het Engels. i Het was, dat Carios nooit naar een „nee" van haar had willen luisteren, maar dat was nog geen reden om zelf in de waan verkeerd te hebben, dat ze iets voor hem voelde.... Ze behoefde hem thans alleen maar naast Mark te denken om onmiddel lijk te onderscheiden, welk een enorm ver schil er bestond tussen louter physieke aantrekkingskracht en werkelijke liefde.. Mark en zij spraken dezelfde taal, zowel diep in hun hart als lichamelijk.... Ze wist dit zeker, ook al had Mark haar nooit de geringste aanwijzing gegeven, dat hij haar physiek aantrekkelijk vond. In zekere zin was ze Carlos thans dank baar voor zijn aandringen op geheimhou ding. Hierdoor was ze aan het denken ge raakt en alles was nu gemakkelijker te regelen, zonder dat hij openlijk een neder laag ten opzichte van haar behoefde te lijden. Olivia lachte goedkeurend, toen Toni haar elegante buiging maakte. Ze was hoe langer hoe meer gehecht geraakt aan dit Engelse meisje, dat een charme en een wellevendheid bezat, welke zeldzaam waren in de tegenwoordige wereld. Ze zou haar missen, als ze van Floriana wegging. Olivia zuchtte even, in het besef, dat het afscheid niet zo heel ver meer af was. Ze wist, dat Toni verlangde om naar huis te rug te gaan en alleen bleef tot na haar verjaardag, omdat dit nu eenmaal zo afge sproken was. Ze mocht het meisje niet tegenhouden. Half-spottend, half-triest, en met een vage hoop in het hart omdat een bevestigend antwoord zou betekenen, dat Toni misschien hier zou blijven vroeg ze: „Je bent toch niet verliefd op mijn administrateur, is het wel, Toni?" Toni -keek haar verwonderd aan. Een week geleden zcu ze waarschijnlijk nog ge bloosd hebben en gestameld bij een'derge lijke vraag. Nu glimlachte ze enkel en ant woordde rustig: „Nee, mevrouw Burden, dat ben ik niet". „Jammer, je ziet er zo aardig uit van avond. Er zijn helaas geen andere geschik te huwelijkscandidaten meer op Floriana. Ik had je zo graag hier gehouden, begrijp je, als het mogelijk was Spontaan boog Toni zich over de rolstoel en gaf de oude vrouw een kus op het voor hoofd. „Ik wil niet, dat u denkt, dat ik op 't ogenblik alleen nog maar gedachten heb voor mijn terugtocht naar Engeland. Ik heb het heerlijk gevonden op Floriana en er zijn hier heel veel dingen, waarvan, ik ben gaan houden, en u bent altijd erg goed voor me geweest, maar...." Ze hield op en aarzelde even. „Nou, liefje," zei Olivia luchtig, bang voor haar eigen emotie, „van mij heb je niet anders dan last gehad, ik ben een oude tyran. Maar ik kan je zeggen, dat je me veel goed gedaan hebt. Het is verfissend iemand om je heen te hebben, die niet bang voor je is en die je er niet onder kunt krij gen. En ga er nu vandoor en breek het hart van de arme Carlos, die stellig al vol onge duld op je staat te wachten". Bijna met tegenzin pakte Toni het avond- capeje, dat op een stoel lag, op en ver dween. Fisk zou binnen enkele ogenblik ken binnenkomen om zijn grootmoeder voor het diner naar beneden te brengen. Toni maakte geen gebruik van de lift, maar langzaam wandelde ze langs de brede trap naar de hal, een elegant figuurtje in haar lange witte jurk. Carlos, die op haar stond te wachten, sloeg haar gade en een wild verlangen brandde in hem op. Hij kon echter op deze plaats, waar de Bur dens of één van de bedienden ieder ogen blik langs konden komen, niets van zijn hartstocht laten merken. Maar hoe graag zou hij in dit koele Engelse meisje een vuur doen ontbranden, dat het zijne even- aardde. Carlos sloeg Toni gade, en ergens op de achtergrond sloeg heimelijk Juanita Carlos gade.Deze was zich nergens van bewust en had slechts ogen voor Toni's gratie. De haat in Juanita's donkere ogen zag hij niet en ook niet haar gebalde vuisten. „Je ziet er verrukkelijk uit, carissima. zei hij langzaam en nadrukkelijk. Toni keek bijna verschrikt op, zó was ze in gedachten verdiept geweest. De harts tocht, die ze in zijn ogen zag, deed haar voelen, dat de avond, die voor haar lag, niet gemakkelijk zou verlopen. „Dank je," zei ze. „Mevrouw Burden maakte me ook al een compliment. Het is zeker die witte jurk. Carlos kon haar op dat moment niet zeg gen, dat ze altijd ook in andere kleren voor hem een jonge, hoogst aantrekke lijke vrouw was met oneindige mogelijk heden voor liefde en tederheid en met een eigenschap, die haar onderscheidde van alle andere vrouwen, die hij gekend had: een ongereptheid en ongenaakbaarheid, die voor Carlos een extra-prikkel vormden om haar voor zich te winnen. Hij had veel ervaring met vrouwen, maar hij had nog nooit iemand als Toni gekend: zo'n meng sel van praktische beroepskennis, intelli gentie cn vrouwelijkheid.... Ook scheen ze er niet op uit te zijn om mannen ver liefd te maken.Ze was in elk geval een tegenstelling tot de vrouwen, die Carlos tot dusverre gekend had. Carlos gaf Toni het gevoel, alsof ze een koningin was, voor wie een hoveling, die elke wens van haar wilde vervullen, diep boog. Hij installeerde haar met overdreven zorg in zijn wagen. „Je mag die mooie jurk niet scheuren," zei hij zorgzaam, terwijl hij de wijde rok om haar heen drapeerde. Toni zou zich erom geamuseerd hebben, „Van dit moment af moet duidelijk open baar worden hoe groot de eenheid is als resultaat van onze gemeenschappelijke ervaringen. Geloof in de ene kerk van Christus, dal niet begeleid wordt door daden van gehoorzaamheid, is dood". De onlangs in Lund gehouden conferen tie voor „Geloof cn Kerkorde" heeft een „woord tot de kerken" gericht, waaraan deze woorden zijn ontleend. Het lijkt ons goed ook verder kennis te nemen van deze boodschap. Wij zijn zo wordt, er verder in ge zegd door onze kerken naar Lund ge zonden om samen te bestuderen in welke mate er reeds eenheid inzake geloof, kerk orde en eredienst bestaat cn hoe wij die grotere eenheid kunnen bereiken, die God voor ons wenst. Wij danken de Heer der Kerk voor dat wat Hij onder ons heeft ge werkt in en door ons gemeenschappelijk gesprek en gebed. Wij danken Hem, dat Hij het ons duidelijk heeft willen maken, dat de kerken in verscheidene delen van de wereld elkaar meer en meer beginnen te naderen. We hebben veel ontdekt in eikaars kerken en onze dankbaarheid over de menigvuldige genade Gods, zichtbaar in het leven van de Kerken over de gehele wereld, is groter dan onze verbijstering over de voorlopig nog onopgeloste ge schillen. We hebben duidelijk gezien, dat een vergelijkende studie van de verschillende opvattingen over het wezen van de kerk en de traditie waarin onze opvattingen vastliggen, ons in werkelijkheid geen stap voorwaarts brengt naar de eenheid. Het is daarentegen wederom waar geble ken, dat we elkaar dichter naderen wan neer we ons op Jezus Christus concentre ren. Daarom is het nodig dat wij, met voorbijgaan van onze verschillen, door dringen tot een dieper en voller verstaan van het geheim van de door God gegeven eenheid van Christus met zijn Kerk. Het is noodzakelijk, dat wij ons steeds sterker realiseren hoe de historie van de verschillende kei-ken pas in zijn juiste be tekenis begrepen kan worden, wanneer zij in het perspectief van het handelen Gods met zijn gehele volk wordt beschouwd. Wij hebben nu een beslissend punt be reikt in onze oecumenische discussie. Nu we elkaar beter hebben leren kennen heb ben wij eveneens duidelijk gezien hoe groot de kloof is, die ons van elkaar scheidt en diepe smart gevoeld over deze gescheidenheid, maar wij hebben ook nog gekregen voor onze fundamentele eenheid. Gesprekken De boodschap vraagt de kerken met de meeste ernst of zij wel alles doen wat zij behoren te verrichten om uitdrukking te geven aan de waarheid, dat het volk van God één is. Zouden onze kerken zegt de boodschap zich ook niet de vraag moe ten stellen of zij eigenlijk niet samen handelend kunnen optreden op alle pun- ADVERTENTIE De mode van onze tijd zuiver wol Een bijzonder mooie kwaliteit welke óók verwerkt wordt door de Haute-Conture. Voorradig in zwart nieuwe modetinten. 140 c.m. breed per meter en de GBOTE- HOUTSTRAAT ISO TCL: 15628 HAADLEM Een meubelhandelaar in Oostvoorne heeft onlangs zijn huis verkocht aan een 31-jarige in België wonende Nederlander voor twee staven goud, die elk een waar de van f 6000 hadden. De meubelhande laar die wel wist dat deze wijze van be taling wettelijk niet is toegestaan, verborg de staven goud onder de zitting van zijn auto. De politie in Rotterdam, die kennis kreeg van de ongeoorloofde transactie, nam de staven in beslag en hield behalve de koper en verkoper van het huis ook een Rotterdamse boekhandelaar aan, die tussenpersoon was geweest. ten, met uitzondering van die zaken, waar in een diep verschil van overtuiging hen dwingt ieder voor zich te handelen? Moe ten zij niet het feit erkennen, dat zij zich zelf vaak veroorloven van elkaar geschei den te zijn door wereldse machten en in vloeden, in plaats van samen te getuigen van de unieke heerschappij van Christus „Die Zijn volk verzamelt uit alle natiën, geslachten en tongen?" Nadat gewezen is op de zendingsopdracht, besluit het „woord aan de kerken" met er op te wijzen, dat in Lund vaak is gespro ken over boete. Dit houdt echter in wordt gezegd een gewillig bereid zijn onder het oordeel door te gaan. Het oor deel van die Heer aan Wien de macht is gegeven om de mensheid te ziften en de verstrooide kinderen Gods bijeen te bren gen. Wij verwachten Zijn uiteindelijke overwinning aan het einde der geschiede nis. Maar God geeft ons in Zijn genade ook hier en nu, in deze dagen tekenen van Zijn oordeel, die ons oproepen tot een hernieuwde reële gehoorzaamheid. Zeer zeker kunnen we niet langer blind blijven voor deze tekenen der tijden en doof blij ven voor Zijn woord. De Heer zegt ons nog eenmaal: „Hij die met Mij niet verzamelt, verstrooit". ADVERTENTIE /oor In het najaar van 1949 werd de arbeider P. Boon uit Limmen, werkzaam bij de lino- ieumfabriek in Krommenie verdacht van diefstallen ten nadele van zijn medearbei ders. B., die op Oudejaarsdag 1949 door de politie werd verhoord, ontkende aanvan kelijk, maar omdat hij de Oudejaarsavond in zijn gezin wilde doorbrengen en niet in bewaring wilde blijven, verklaarde hij naderhand zich aan de diefstallen te heb ben schuldig gemaakt. In het voorjaar werd hij tot een geldboete veroordeeld, hetgeen voor de directie van de linoleumfabrieken aanleiding was hem te ontslaan. Dezer dagen werd echter een andere ar beider van de fabriek op heterdaad betrapt, toen hij zich aan diefstal ten nadele van zijn medearbeiders schuldig maakte. Bij zijn verhoor door de politie bekende hij ook schuldig te zijn aan de diefstallen, waarvoor in 1950 zijn medearbeider Boon was veroordeeld. Boon is dezer dagen door de directie gerehabiliteerd en heeit zijn werk aan ae fabriek hervat. Pogingen worden gedaan ook het gerechtelijk vonnis te doen her roepen. Tijdens de behandeling van een steun- fraudezaak voor de Amsterdamse politie rechter is een 40-jarige opperman, die als getuige werd gehoord, gearresteerd, ver dacht van het afleggen van een meineed. Terecht stond een 34-jarige weduwe, beschuldigd van fraude. Zij kreeg al vele maanden f 35 steun per week voor haar en haar twee kindren. Onlangs ontving het gemeentelijk bureau van Sociale Za ken een anonieme brief, waarin vermeld stond, dat deze weduwe samenleefde met een man, zodat zij geen recht op steun had. Een ambtenaar vervoegde zich daar na om half zeven des morgens aan de wo ning van de weduwe en trof daar inder daad de opperman aan. Voor de politierechter verklaarde de moeder van de opperman dat haar zoon al maanden geleden het huis uitgegaan was en dat zij niet beter wist, dan dat hij bij de weduwe inwoonde. Zowel de opperman als de weduwe ont kenden dit. De opperman hield onder ede vol dat van inwoning geen sprake was. Zijn ver klaring werd door de griffier op papier gesteld, waarna de rechter hem verzocht deze te ondertekenen. De opperman deed di< waarop de rechter de parketwacht op dracht gaf hem le arresteren. De zaak werd vervolgens voor onbe paalde tijd aangehouden. De politierech ter hield de weduwe voor. dat zij het aan zich zelf te wijten had, wanneer zij mis schien ook nog terecht zou moeten staan wegens uitlokking van meineed. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS als ze geen schuldig gevoel ten opzichte van hem had gehad. Óm de een of andere reden keek ze even om, toen ze wegreden en zag, dat Juanita hen stond na te staren met een vertrokken gezicht. Toni huiverde even. Carlos merkte het en vroeg onmid dellijk: „Heb je 't koud? Dat kan toch niet! In het land, waar ik vandaan kom, zeggen ze dat een vrouw, als ze huivert, hongerig is, hongerig in de meest uitgebreide zin van het woord Toni voelde wat hij bedoelde. Enigszins scherp antwoordde ze: „Hei was Juanita, die me deed huiveren. Ze keek ons na en ze zag eruit, alsof ze een bom op ons zou willen laten vallen." „O, Juanita! Over het humeur van zo'n dienstmeisje behoef je je werkelijk niet druk te maken," zei hij luchtig. Toch scheen hij niet helemaal op zijn gemak te zijn. En opeens was het Toni duidelijk, hoe deze zaak in elkaar zat. Juanita haatte haar niet alléén, omdat ze vond, dat het Engelse meisje haar positie bij mevrouw Burden in gevaar bracht, maar ze haatte haar thans met heel haar felle zuidelijke temperament, omdat ze haar iets ontnomen had, dat voor dit meisje veel belangrijker was dan haar baantjeCarlos! Olivia was ervan overtuigd geweest, dat de slang in Tino's bed op de avond, dat ze Carlos op de patio had ontmoet, door Juanita erin was gelegd. Maar hoe was het mogelijk? had Juanita hen bespionncerd? Waar schijnlijk was dat inderdaad het geval en had ze hen samen gezien.... Juanita en' Carlos.... Ze pasten volkomen bij elkaar met hun zuidelijk temperament, hun aan hankelijkheid aan mevrouw Burden en baar rijkdom.... Ze moest blind geweest zijn. dat ze deze situatie niet veel eerder doorzien had. „Carlosik wil vanavond met je pra ten," begon Toni. Hij drukte echter op de gaspedaal en de wagen begon steeds sneller te rijden en schokte over de oneffen weg langs het moeras. „Dat komt strakt wel," zei hij opgewekt. „Eerst gaan we eten en dansen. Het lijkt jaren geleden, lieveling, dat ik je in mijn armen hield. Laten we vanavond ver weg van alles zijn." En met een hoofdbeweging duidde hij in de richting van Floriana. Toni haalde even haar schouders op. Het had kennelijk geen zin met Carlos te pra ten op dit moment. Het zou zelfs gevaarlijk kunnen zijn, aangezien hij al zijn aandacht nodig had voor het besturen van de auto, die in topsnelheid reed. De zware regenval had bomen en plan ten een nieuwe, frissere kleur gegeven en zelfs in de schemering viel de felheid van hun groen op. Het was een heerlijke avond en de eerste sterren waren al zichtbaar. Carlos sprak tijdens hun rit naar Miranda over allerlei luchtige onderwerpen en Toni vond het prettig naar hem te luisteren. Hij had een amusante manier van vertellen en ze vond hem het aardigst, als hij zo vol komen onpersoonlijk was. Hij vertelde over de reizen, die hij gemaakt had. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15