„Joegoslavië en Engeland zijn bereid tot verzet tegen aanval" Saneringsplannen voor een deel van Amsterdams binnenstad Rijksbegroting komt begin November aan de orde Weerbericht Eden: „Verschil in politieke stelsels mag geen bezwaar zijn" Ontslag W. Vogt niet ongeldig Openhartige taal van Tito Nederlandse straaljager in België verongelukt M.S.A.-accoord met Indonesië vervalt Het woord is aan Voordien geen behandeling van principiële aangelegenheden Het gratieverzoek van Willy Lages Deze winter geen „piek-beperking" Instemming gevraagd Odenthal niet naar Kopenhagen Piloot omgekomen Geleide projectielen in de Koreaanse oorlog Oproer in Finse gevangenis Brits vliegtuig in het Kanaal gestort Libanese president naar Frankrijk uitgeweken TWEEDE KAMER Beslissing kan weldra worden verwacht AVRO in het gelijk gesteld 67e JAARGANG No 61 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG 221 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman VERLEDEN WEEK heeft de Nederlandse Raad der Europese Beweging zich schrif telijk gericht tot twintigduizend represen tatieve personen uit alle geledingen van ons volksleven. Zij heeft hun verzocht een bij gevoegd formulier te ondertekenen en in te zenden, waarop instemming wordt uit gesproken met de vorming van een Euro pees politiek gezag. Die twintigduizend be horen tot het politieke leven, het geestelijk leven, het maatschappelijk leven, de magi stratuur, de departementen van algemeen bestuur, het bedrijfsleven, de landbouw, de school- en universitaire wereld, de jeugd beweging, de vrije beroepen en het vereni gingsleven in zijn ruimste betekenis. Gij ziet dat dit een veelzijdige omschrijving van menselijke werkzaamheid inhoudt. Als deze twintigduizend in grote meerderheid hun instemming betuigen zal dat niet alleen voor de Europese Beweging in Nederland een belangrijke steun in haar streven zijn, maar zij zal ook zekerheid hebben verwor ven omtrent de belangstelling en hope lijk in vele gevallen: de medewerking van duizenden mensen tot wie zij zich bij volgende gelegenheden zal kunnen richten. Het is te hopen dat deze actie een zeer dui delijk uitgesproken antwoord zal opleveren. In de argumentatie van zijn verzoek om instemming met de vorming van een Euro pees Politiek Gezag heeft de Nederlandse Raad aangevoerd: „Sedert het einde van de tweede wereldoorlog zijn de democrati sche landen van Europa zich steeds meer bewust geworden van hun verzwakte positie in de wereld. De verwoestingen van de oorlog enerzijds en de snelle vooruit gang der techniek anderzijds maken het voor de afzonderlijke staten onmogelijk binnen het te klein geworden eigen gebied de mogelijkheden der moderne productie- en distributie-methoden te be nutten. Het is vooral op economisch terrein dat dit gebrek zich doet gevoelen, maar de terugslag ervan vinden wij evenzeer op politiek en cultureel gebied. Het oude Europa, overbevolkt, verarmd en verdeeld, heeft zijn invloed grotendeels verloren en kan zich nog slechts met hulp van buiten staande houden. En toch beschikt Europa over enorme geestelijke en materiële hulp bronnen die, wanneer zij slechts als een geheel zouden worden georganiseerd, ons werelddeel in staat zouden stellen een nieuwe welvaart te scheppen en zijn stem in de wereld te laten horen." Gij kent deze argumenten; zij zijn in de loop der jai-en dezerzijds vaak te berde gebracht. Dat ze in andere formulering herhaald worden heeft zijn nut: hoezeer het noodzakelijk is steeds weer bij de men sen te blijven aankloppen, als men hun aandacht en belangstelling wil verwerven, weet men. Dat is zeker in ons land het ge val, want de Nederlander reageert in het algemeen niet snel. Er zijn uitzonderingen op de regel, maar het woord duidt al aan dat zij niet talrijk zijn. Wie een nieuw streven voorstaat, vooral een streven welks doel alleen langs een weg vol moeilijkheden en hindernissen bereikt, kan worden, moet dit aanvaarden. De Europese Beweging is zich daar wel van bewust. Zij haYnert op gewekt en onvermoeid door op haar aan beeld. Zij laat zich door tegenslagen niet ontmoedigen omdat ervaring geleerd heeft, dat men bij dergelijke actie niet anders verwachten kan dan dat twee passen voor waarts door een stap achterwaarts gevolgd worden: Het proces ener ingrijpende staat kundige hervorming ontwikkelt zich nooit regelmatig en geleidelijk maar altijd met horten en stoten. In feite staat de openbare mening in de nu in de zaak betrokken zes Europese landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Neder land, België en Luxemburg) voor de vraag, of zij bereid is de vorming van een Euro pese Federatie te aanvaarden. Dat betekent de vorming van een federaal parlement en federale regering, aan welker beleid zekere welomschreven bevoegdheden door de af zonderlijke naties zouden moeten worden overgegeven. Waarbij overigens elk volk zijn eigen karakter en binnenlands beleid onder eigen staatshoofd, parlement en regering zou behouden. Ondanks deze veel zeggende beperking van federale bevoegd heden zullen sommigen zoiets nog maar een huiverige onderneming blijven vinden en vooral de bezwaren breed uitmeten. Het antwoord daarop is en blijft: weet gij een betere oplossing? Met negatief gepraat, met zwartgalligheid alleen wordt niets opgelost en wordt de toestand van verzwakking en afhankelijkheid-van-steun, waarin West- Europa verkeert, niet verbeterd. Er zullen anderen zijn die met enige schamperheid de term „Klein Europa", van zekere zijde reeds voor het zestal landen bedacht, zullen bezigen en zeggen: waarom dan niet geheel West-Europa? Het antwoord hierop is een voudig dat de andere landen voorshands niet bereid zijn. Men moet beginnen met de krachten die men bezit. Wie er alleen maar een landkaart bij neemt zal overigens daarop al zien, dat de groep een ontzag lijk grondgebied omvat en tegelijk beseffen, dat zij gemeenschappelijk over geweldige hulpbronnen zou beschikken. Bovendien leert de historie der federaties dat zij met een veel kleiner aantal deelnemers begon nen zijn dan zij later hebben verenigd. Zij hebben zich altijd bereid verklaard, nieuwe toetreding te aanvaarden. Voorbeeld in het groot: de Verenigde Staten van Noord-Amerika, in 1787 begonnen met hun dertienen, gegroeid tot achtenveertig. Voor beeld in het klein: Zwitserland, dat eeuwen geleden begon met drie kantons. Het is dui delijk genoeg dat de stemming in de andere Europese landen aanmerkelijk beïnvloed zal worden door de schepping van de eerste, nog beperkte federatie, als die eenmaal ge slaagd is. Want zij zullen zich klein gaan voelen tegenover deze nieuwe machtige nabuur die bereid zal zijn hun toetreding te aanvaarden. Klein Europadat is wat wij nu zien. Klein Europa, verdeeld en versnipperd, zwak en telkens weer de hand ophoudend om de onmisbare steun af te bedelen Dat BELGRADO, 18 September Tijdens het bezoek van de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, aan Belgrado, heeft Tito, de Joegoslavische staats leider, een openhartige tafelrede uitgesproken. Hij zeide onder meer dat de betrek kingen van zijn land met Engeland steeds steviger worden en dat Joegoslavië en Engeland bereid zijn zich te verzetten tegen de eventuele aanval van een mogelijke aggressor. Tito sprak over de ontwikkeling van de Joegoslavisch-Engelse samenwer king „sinds het moment, waarop een breuk ontstond tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie". moet veranderen. R. P. Naar wij vernemen zal Odenthal het Ne derlands elftal voor de wedstrijd van a.s. Zondag tegen Denemarken niet naar Ko penhagen vergezellen. Hij ondervindt nog te veel last van zijn blessure, die hij Zon dag in de wedstrijd tegen Leeuwarden heeft opgelopen. BELGRADO, (Reuter) In een com muniqué van de Britse ambassade in Bel grado, wordt gezegd, dat de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, Don derdag met de Joegoslavische leiders een volledige en vriendschappelijke gedachten- wisseling over internationale vraagstukken heeft gehad. Maarschalk Tito heeft Donderdag aan een lunch ter ere van Eden verklaard, dat de huidige samenwerking tussen Joego slavië en Engeland enerzijds het gevolg is van de gemeenschappelijke strijd en sa menwerking in het verleden, anderzijds van het bestaan van gemeenschappelijke belangen „bij het behoud van de vrede in de wereld en de gemeenschappelijke ver dediging tegen de dreiging van een nieuwe aggressie". Het bezoek van Eden noemde Tito een zichtbaar bewijs van de steeds hechter wordende betrekkingen tussen Joegoslavië en Engeland, die zich uitten in een betere economische, politieke en culturele samenwerking, vooral in de loop van de vier laatste jaren. De maarschalk herinnerde voorts aan de hulp van Enge land aan Joegoslavië in de jongste oorlog en de morele steun van Engeland na de breuk van Joegoslavië met de Sovjet-Unie en sprak de overtuiging uit, dat het bezoek van Eden van groot belang zou zijn voor de toekomstige ontwikkeling en samen werking tussen beide landen. Eden zeide in zijn antwoordrede, dat hij niet door de Joegoslavische regering was uitgenodig om te onderhandelen of verdragen te sluiten. Het doel van zijn be zoek was, een gedachtenwisseling te heb ben met maarschalk Tito en zijn medewer kers over de belangrijkste vraagstukken van wederzijds belang. Verder om Joego slavië en zijn huidige positie in de wereld beter te leren kennen. Eden legde er de nadruk op, dat het verschil in politieke stelsels geen beletsel moest zijn voor samenwerking tussen En geland en Joegoslavië. „Engeland", aldus Eden, „is bereid, ondanks zijn eigen moei lijkheden, al het mogelijke te doen om Joe goslavië te helpen bij het verzekeren van de vrede en onafhankelijkheid, waarop alle volken recht hebben". Donderdag om kwart voor negen is te Ottenburg bij Leuven, 12 km. ten Zuid- Westen van het vliegveld Bevekom In de Belgisch provincie Brabant, een Neder landse Meteor straaljager, afkomstig van Soesterberg, neergestort. De piloot kwam om het leven. Ooggetuigen verklaren dat het Neder landse toestel, even na negen uur in de lucht uit elkaar sprong en in drie stuk ken neerviel. Het maakte deel uit van een formatie van drie toestellen. Van de luchtmachtvoorlichtingsdienst vernemen wij over het ongeval met de Ne derlandse straaljager in België nog het volgende: Een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Soesterberg is Donderdag in de omgeving van Leuven (B.) verongelukt. De bestuurder, de 32-jarige reserve ser geant-vlieger I. de Kat uit Rotterdam, is daarbij om het leven gekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeval zijn nog geen bijzonderheden bekend. Een commissie van onderzoek is onmiddellijk naar Bel gië vertrokken. Sergeant De Kat trad in 1946 in dienst bij de luchtmacht. Eerst kreeg hij een op leiding als radio-telegrafist, daarna volgde hij een cursus voor vliegtuig-telegrafist en in 1950 kwam hij in opleiding voor vlie ger. Op 30 Juni 1951 behaalde hij zijn vliegbrevet. Het slachtoffer was onge huwd. Luitenant-ter-zee 1ste klasse Lawrence A. Kurtz heeft Donderdag te Tokio aan verslaggevers medegedeeld, dat de Ameri kaanse marine in staat is in zeer korte tijd een vloot uit te rusten met geleide projec tielen. Kurtz is commandant van de ma rine-afdeling voor geleide projectielen, die voor het eerst in de Koreaanse oorlog der gelijke aanvallen lanceerde van het vlieg kampschip „Boxer". Kurtz zette uiteen, dat de projectielen zijn gelanceerd van het vliegkampschip en dat zij daarna in de macht kwamen van een „moedervliegtuig". Deze projectielen waren uitgerust met een televisie-camera, én de door dit apparaat uitgezonden beelden wer den ontvangen zowel in het „moedervlieg tuig" als op het vliegkampschip. Als het projectiel zijn doelwit naderde, leidde de bemanning van het moedervliegtuig het recht tot het doel. Hij voegde eraan toe, dat het projectiel van verschillende stations uit bestuurd kan worden als het „moedervliegtuig" uitge schakeld zou worden. Hierna verklaard Tito \rerder, dat Joego slavië en Engeland bereid waren zich tegen een eventuele aanval te verzetten, evenals in het verleden. Het deed hem ge noegen te zien, dat de betrekkingen tussen Joegoslavië en zijn buurlanden zich in gun stige zin ontwikkelden. Hij was er van overtuigd, dat het grootst mogelijke be grip zou worden getoond bij de oplossing van de andere nog bestaande vraagstuk ken die zo belangrijk waren voor de vrede. De Indonesische regering heeft Wash ington verzocht de door de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken Subardjo ondertekende M.S.A.-overeenkomst tot wederzijdse hulpverlening te doen verval len. De overeenkomst was getekend, zonder dat tevoren het gehele kabinet er van op de hoogte was gesteld. De regering-Soeki- rnan is indertijd hierom afgetreden. Van officiële Indonesische zijde is Vrij dag meegedeeld dat er naar gestreefd wordt in een Indonesisch-Amerikaanse nota wisseling een basis te vinden voor een nieuwe overeenkomst, waarbij de Ver enigde Staten Indonesië technische hulp zullen verlenen. HELSINKI (Reuter). Donderdag is in de centrale gevangenis van Helsinki een oproer onder de gevangenen uitgebroken, die in de werkplaats van de gevangenis bezig waren. Zij stormden op de bewakers af en vielen hen aan met verschillende soorten wapens. Twee van de bewakers werden door bijlslagen aan het hoofd ge wond. Sterke politie-afdelingen spoedden zich naar de gevangenis om de bewakers in hun strijd bij te staan. Twee gevangenen slaag den er in uit de gevangenis te ontkomen, maar zij werden door de achtervolgende politie aangeschoten, gegrepen en naar het Rode Kruishospitaal van de Finse hoofd stad gebracht. Twee gevangenen en drie bewakers zijn gewond. De toestand van een der gewonde bewakers is ernstig. Naar het ANP verneemt is een vliegtuig van het type „Firefly" van de 19de groep van de Britse luchtmacht in het kanaal gestort. Het ongeluk gebeurde 23 mijl ten Zui den van Start Point. Nadere bijzonder heden zijn niet bekend. De Commissaris voor de Emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, zal hedenavond van 19.10 tot 19.30 uur over Hilversum II spreken over de stand van zaken bij de Nederlandse emi gratie naar Australië. President Betsjari el Choery van Liba non is spoedig na zijn aftreden onder be scherming van het leger per vliegtuig naar Frankrijk vertrokken. Zijn gezinsleden zul len hem spoedig volgen. Eugène Marbeau: Iedere strijd des levens is altijd een strijd tegen zichzelf. De Dienst van Publieke Werken van Am sterdam heeft thans sanerings- en ver nieuwingsplannen voor de Oostelijke eilan den, de Weesperstraat en de Nieuwstraat gereed. In deze plannen, die het gebied tussen dc Oostelijke zijde van Kloveniers burgwal en Singelgracht omvatten, is er naar gestreefd de culturele en historische waarden in dit stadsgedeelte te behouden. H. M. Koningin Ju liana bracht Donder dag een bezoek aan Zuid-Limburg. Zij werd o.a. ontvangen in de Middelbare LandbouwhuishoutL- school te Posterholt. De leerlingen van de school brachten haar een zanghulde, en daarna kreeg H. de gelegenheid producten van school en van daarbij behorende boerderij te beoorde len. Foto hiernaast: Koningin keurt paddestoelen in huishoudschool, neden: aanbieding van cadeaux door een leerlinge van de Mid delbare Landbouw- huishoudschool. M. de de de de de de Be- De Tweede Kamer kwam Donderdag middag bijeen voor het regélen van haar werkzaamheden in de nieuwe zitting. Mr. L. G. Kortenhorst aanvaardde het voorzitterschap met een korte rede, waarin hij meedeelde dat het de bedoeling is de rijksbegroting te behandelen in de periode van 4 November tol 19 December. Vorig jaar is de Kamer er in geslaagd de gehele begroting vóór Kerstmis af te handelen. In dien de Kamer dit jaar onze krachtproef niet zou kunnen herhalen, zal de behande ling worden voortgezet op Dinsdag 13 Januari. Met de fractievoorzitters is afgesproken dat de voorlopige verslagen over de afzon derlijke begrotingen kort zullen zijn, zodat het zwaartepunt wordt verlegd naar het. mondeling debat. Met de minister van Binennlandse Zaken zal het overleg worden hervat over de ver ouderde pensioenregeling van de Kamer leden en hun weduwen. De voorzitter sprak er nog zijn teleurstel ling over uit dat de uitbreiding van de Ka mer niet is doorgegaan. Dat bemoeilijkt de werkzaamheden omdat velen buitenlands een taak hebben in internationale colleges (Raad van Europa, Kolen- en Staalparle ment). „De Kamer is thans vernieuwd en ver jongd", zei mr. Kortenhorst, ..evenals het kabinet. Mij is elke neiging vreemd om alles wat nieuw is goed te noemen, maar in het parlementaire leven is het gevaar gro ter dat ingeslopen misbruiken alleen wor den gehandhaafd omdat zij nu eenmaal geruime tijd hebben bestaan. De toon van het debat is hier over het algemeen hoffe lijk en zakelijk gelijk het. behoort, de leden maken gedegen studie van de onderwerpen, de vergaderingen worden alle omstan digheden in aanmerking genomen trouw bezocht, het handhaven van de orde kost de voorzitter weinig moeite. Van de vrij heid tot het plaatsen van zinvolle interrup ties wordt een gepast gebruik gemaakt. Maar daarnaast zijn er hardnekkige mis bruiken: de omslachtige verslagen, het A'Oorlezen van geschreven redevoeringen, ook wanneer dat niet strikt noodzakelijk is, het herhalen van beschouwingen en argu menten van voorgangers, waardoor het ka rakter van parlementair debat verloren dreigt te gaan. De jonge leden met hun frisse kijk op het parlementaire werk heb ben hier een taak. Ons streven zal er steeds op gericht dienen te zijn nieuwe inhoud, nieuwe bezieling en nieuwe glans te geven aan onze vertrouwde democratische staats instellingen," aldus mr. Kortenhorst. „Met gesluierde vreugde en gedempt verdriet, met een lach in het ene oog en een traan in het andere" deed de voorzitter mededeling van de ontslag-aanvrage van de eerste commies-griffier, mr. M. F. F. K. de Nerée tot Babberich, die is benoemd tot secretaris van het Kolen- en Staalpar lement. Geen Communisten in Industrie commissie Bij de benoeming van de vaste commis sies diende de heer Van den Bom (P.v.d.A.) namens alie niet-communis- tische partijen een motie in om geen Communist te benoemen in de vaste commissie voor overleg met de industrie. Na een protest van de heer Gortzak, die in de commissie zitting had, werd de motie met 56 tegen 1 stem aangenomen. (Van de Communisten was alleen de heer Gortzak aanwezig). Zolang de Kamer niet met de nieuwe re gering van gedachten heeft gewisseld over het te voeren beleid, achtte de voorzitter het verkeerd in het openbaar wetsontwer pen aan de orde te stellen met een prin cipieel karakter. In de komende weken zal de Kamer daarom alleen worden bijeen geroepen voor wetsontwerpen van techni sche aard of ondergeschikt belang en mis schien voor spoedeisende wetsontwerpen. De Kamerleden zullen inmiddels voldoen de werk hebben met het onderzoek van de begroting en andere wetsontwerpen in de afdelingen. Op 29 October zullen bij voorbeeld voor het opmaken van het voor lopig verslag in de afdelingen worden on derzocht de wetsontwerpen tot herziening van de Omzetbelasting, de geneesmidde lenvoorziening en de administratieve rechtspraak voor de bedrijfsorganisatie. Het uitstel van openbare vergaderingen in de komende weken betekent verschui ving van de werkzaamheden naar het voorjaar, aldus de voorzitter. Dan zal het extra druk worden. Op 12 Juli 1950 heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de voormalige chef der Duitse S. D. en Sipo te Amsterdam, de toen 48-jarige Willy F. P. Lages, ter dood veroordeeld. Hierop is een gratieverzoek gevolgd. Dat de beslissing op dit verzoek zo lang op zich laat wachten is een gevolg van de indiening bij de Hoge Raad van een verzoek tot revisie van de uitspraak van de Bijzondere Raad van Cassatie. Dit verzoek heeft de Hoge Raad in raadka mer behandeld en niet ontvankelijk ver klaard. Nu deze beslissing gevallen is, zal een beschikking op het verzoek om gratie spoedig verwacht kunnen worden. In (le civiele procedure, die de heer J. J. Nahuis te Deventer voor de Amsterdamse rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de A.V.R.O. inzake de algemene jaarlykse vergadering van deze omroepvereniging, op 5 Juli in Maastricht gehouden, en het ont slag van de heer W. Vogt, heeft de recht bank, die vanochtend uitspraak heeft ge daan, het A.V.R.O.-bestuur in het geljjk gesteld. De eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de A.V.R.O. met 250.000 leden gerechtigd is als regel van orde te eisen, dat de leden, die de algemene vergadering wensen bij te wonen, hiervan tevoren aan het bestuur schriftelijk opgave doen. Dit is in de sta tuten vastgelegd. De rechtbank was er voorts van overtuigd geworden, dat de aankondiging van deze vergadering, opge nomen in de Radiobode, tijdig onder de aandacht van de leden is gekomen, name lijk 21 dagen vóór deze werd gehouden. Zij wees de. gestelde eis om de vergade ring ongeldig te verklaren van de hand, omdat zij van mening is, dat het A.V.R.O.- bestuur niet in strijd met de statuten heeft gehandeld. Hetzelfde geschiedde met het verzoek tot het ongeldig verklaren van het ontslag dat het bestuur heeft verleend aan de heer W. Vogt. De rechtbank was van oordeel, dat de heer Vogt zijn ontslag zelf heeft ingediend en dat het bestuur in overeenstemming met de statuten dit ont slag heeft ingewilligd. In het ontwerpen heeft het hoofd van de Amsterdamse stadsontwikkeling, prof. C. van Eesteren, een belangrijk aandeel gehad. Het aantal personen, werkzaam bij de in de gehele binnenstad binnen de Singel gracht gevestigde industriële bedrijven nam toe van ruim 31.000 in 1929 tot ruim 42.000 in 1951. Het aantal inwoners in dit gebied liep in dezelfde tijd terug van ruim 183.000 tot ruim 141.000. Met de typische menging van wonen en werken in dit stadsgedeelte is in de plannen terdege rekening gehou den. Het eerste plan heeft betrekking op de drie eilanden Kattenburg, Wittenbui-g en Oostenburg. Er is van uitgegaan dat Kattenburg een woongebied zal blijven, Wittenburg gedeeltelijk voor bewoning en gedeeltelijk vötir bedrijven zal dienen en Oostenburg vrijwel geheel tot industriege bied zal worden bestemd: De Grote Kat tenburgerstraat zal belangrijk worden ver breed en via een nieuwe brug op het Ka- dijksplein op de Binnenweg worden aan gesloten. In het plan voor de Weesperstraat is op de plaats van deze straat een 18 meter brede rijweg met dubbel tramspoor ont worpen waartoe de straat naar beide zij den zal worden verbreed. Aan de Nieuwe Weesperstraat zullen kantoorgebouwen en winkels verrijzen. Nieuwe verkeersader Als voornaamste verkeersader in het plan-Nieuwmarkt is geprojecteerd een weg, die in aansluiting aan de te verbreden Joaenbreestraat Noordwaarts in de richting van het Centraal Station en de Prins Hen drikkade zal lopen. Nabij de samenkomst van Jodenbreestraat en de nieuwe door braak voor de genoemde weg ontstaat ter hoogte van de Zuiderkerk een pleinvormige ruimte. De kerk komt, doordat de huizen aan de Noordzijde ervan zullen worden opgeruimd, vrij te staan. De vele slopingen langs de St. Anthonie- breestraat en de nieuwe doorbraak hebben ertoe geleid een bouwblok te ontwerpen tussen Kloveniersburgwal, Nieuwe Hoog straat, Nieuwmarkt en de doorbraak. Oos telijk daarvan zijn bedrijfsgebouwen ge dacht. De gronden aan weerszijden van de nieuwe verkeersweg zijn bestemd voor de oprichting van een bedrijfsbebouwing. De terreinen aan de Binnen-Bantammerstraat, Lastageweg, Nieuwe Hoogstraat en aan de Raamgracht nabij de Zanddwarsstt aat zijn bestemd voor woningbouw. De bij deze plannen behorende tekenin gen, beschrijvingen en maquettes zijn thans geëxposeerd in de Zuiderkerk. De electriciteitsvoorsiening Ondanks de vele verbeteringen, die de laatste jaren ten bate van een grotere elec- triciteitsvoorziening uitgevoerd zijn kop peling van centrales, aansluiting aan bui tenlandse hoogspanningsnetten en andere werken is de stroomproductie nog niet van die aard, dat onder alle omstandig heden aan de sterk gestegen „vraag" naar electriciteit kan worden voldaan. Dat steekt naar wij ons uit voorgaande jaren herin neren vooral in het winterseizoen en dan in het bijzonder tijdens de zogenaamde „piekuren". In de laatste winter bijvoor beeld heeft zich een tijdlang een zeer cri- tieke phase in de electriciteitsvoorziening voox-gedaan. In de loop van dit jaar is zowel door uitbreidingswerken als door een ken tering in de toeneming van het electrici- teitsverbruik een verandering ten goede ingetreden, waardoor er naar men hoopt een zekere mate van evenwicht tussen het veilig vermogen en de te verwachten belasting van het net is gekomen. Alle moeilijkheden zijn echter nog niet definitief bezworen, omdat er zo wel in het stroomgebruik als in de voor ziening met electrische energie tal van on voorziene factoren zich kunnen voordoen, die, ook al weer in de „donkere maanden", al spoedig in een overbelasting kunnen re sulteren. Toch heeft men besloten over heidsmaatregelen tot „piek-beperking" deze winter achterwege le laten, maar dat kan alleen, wanneer de gebruikers en vooral het bedrijfsleven, dat ruim 70 pro cent van de totale hoeveelheid electrische energie afneemt zichzelf in die periode de grootste beperkingen oplegt. Een rond schrijven met dringende aanbevelingen in die zin is dezer dagen vanwege het mini sterie van Economische Zaken aan alle „grootverbruikers" van electrische energie gezonden, maar ook de „kleingebruikers"" doen goed, met een en ander rekening te houden. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht in het binnenland hier en daar mistbanken en plaatselijk nacht vorst. overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. 20 September Zon op 6.22 uur. onder 18.43 uur. Maan op 7.44 uur, onder 18.37 uur. Hoog en laag water ia IJmuiden Vrüdag 19 September Hoog water: 3.51 en 16.08 uur. Laag water: 11.54 uur. Zaterdag 20 September Hoog water: 4-19 en 16.37 uur- Laag water: 0.09 en 12.23 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1