Oranjevereniging „Velsen voor moeilijke problemen Marshallgelden beschikbaar voor verbetering visserij Lasclub Velsen onderhorig aan afdeling IJmuiden van de NVL Bert Brugmans Marionettentheater bij Velser kunstkring „Voor Allen" -Clowntje Riek T af eltennis-tournooi voorHoogoven-personeel Verdere toepassing van het echolood; een nieuw onderzoekingsvaartuig Tweeledige vergadering van lassers Nieuws van Kijk Uit ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 5 Kw 43- Voor de Mmderem Einde zomercompetitie bij De Jump Als gewoonlijk was de Vrijdagavond in het Hervormd wükgebouw gehouden jaar lijkse ledenvergadering van de oranjever eniging „Velsen" maar weer zeer matig be zocht, maar desondanks sloeg daarop niet de openingstoespraak van de heer R. Kocl- mans, voorzitter, met de titel „Zo gaat het niet langer". Dit had een veel diepere betekenis wegens de vele moeilijkheden,waarvoor de Oranje vereniging „Velsen" bij de uitvoering van haar plannen zich telkenjare geplaatst ziet. De heer Koelmans merkte op, dat het geenszins de bedoeling van het bestuur was het bijltje er bij neer te leggen, want alleen al de herinnering aan de gehouden optoch ten van schoolkinderen, die elk jaar weer mooier zijn, zou voldoende zijn deze op tochten nog sterker te animeren. En hier voor deed de voorzitter een beroep op de ouders. Het grootste vraagstuk is ongetwijfeld de geweldige toename van het aantal school kinderen, waarvoor geen ruimte meer is te vinden bij voorstellingen binnenshuis. Vol gens beschikbare gegevens zijn er dit jaar weer 200 kinderen bij gekomen en dus zal een oplossing moeten worden gevonden. Tevens wil het bestuur overgaan tot het uitreiken van kaartjes aan de kinderen, daar ieder jaar blijkt, dat een honderdtal kinderen clandestien voorstellingen bij woont en vaak ook nog profiteert van trac- taties. Dankbaarheid ging uit naar de heer W. B. Kleijwegt, hoofd van de C.V.O.-school, voor zijn belangeloze medewerking met de uitvoeringen van kindertoneel. Ten aanzien van de volksspelen, die vol gens de voorzitter wegens onvoldoende af zetting niet geheel tot hun recht komen, opperde hij de mogelijkheid deze voortaan op „Watervliet" te houden. Voor de avond uitvoeringen voor de ouderen wordt het elk jaar moeilijker een geschikt program ma samen te stellen om in een nationale gedachte te blijven. De voorzitter noemde een nationaal, historisch spel als het meest passend, maar ook dit blijft een vraagstuk. Tenslotte is bij al deze moeilijkheden een uitgebreider ledental dringend gewenst ten einde de zeer hoge kosten van uitvoeringen, ook voor de kinderen, te kunnen bestrij den. De heer P. W. van Amersfoort, secretaris, gaf een zeer uitvoerig overzicht van het wel en wee der vereniging. Het wee be trof vooral de medewerking van de mu ziekcorpsen in „Noord". Wel had het over koepelend comité medegedeeld in „Noord" de beschikking te hebben over twee har moniecorpsen, maar helaas „De Eendracht" zit nog steeds in moeilijkheden en is niet van zins medewerking te verlenen", aldus de secretaris. Optimistischer deed het fi nancieel verslag van de heer W. Nieuwen- huis aan, dat met een sluitende kasstaat een flink batig saldo opleverde. Beide func tionarissen ontvingen dank voor hun vele, tijdrovende werk. De aftredende bestuursleden, de heren F. J. Makkinga en G. Früdiger werden bij acclamatie herkozen. In de ontstane vaca ture wegens het bedanken van de heer J. Naaktgeboren zal later worden voorzien. De bespreking van het programma 1953 leidde tot verscheidene suggesties. Getracht zal worden een uitvoering te geven van het historisch spel „Mijn schild en mijn be trouwen". Voor de kinderen werden op nieuw toneel en poppenkast als de aange wezen ontspanning gesuggereerd. Ook voor de volksspelen kwamen suggesties naar voren. De heer C. Stijnman was aller tolk in zijn dank aan het bestuur voor het vele werk, dat het in het belang van een goede feestviering in „Noord" heeft verricht. Na de bespreking van enkele interne zaken en het verzoek ook eens een gecostumeerde voetbalwedstrijd te animeren, sloot de heer Koelmans deze vergadering. De Commissie voor Bedrüfsontspanning voor personeel van Hoogovens en nevenbe- drijven, welke zich vooral in dit jaar wegens haar actieve ontwikkeling tot de beoefening van de sport in het algemeen door honderdtallen personeelsleden van een bijzondere plaats heeft verzekerd met voetbal-, handbal-, duivensport-, volley bal-, vissport en andere tournooien, kan wellicht binnenkort nog weer een nieuwe sportloot aan de zich uitbreidende boom toevoegen. Er heeft zich onder het personeel name lijk een commissie gevormd van tafelten- nis-beoefenaars, welke uit hoofde van de toenemende populariteit van deze bij uit stek geschikte zaalsport, de Commissie voor Bedrijfsontspanning heeft verzocht mede te werken tot het houden van een tafeltennis- tournooi; uiteraard weer om een Holland I- beker. Wegens de organisatorische werkzaam heden, die aan de eventuele samenstelling van een dergelijk tournooi vooraf moeten gaan, ziet de betreffende commissie echter eerst de noodzakelijkheid de belangstelling voor dit evenement te peilen. De Commissie voor Bedrijfsontspanning is bereid om bij voldoende aanmeldingen het nodige spel materiaal ter beschikking te stellen en ook voor zaalruimte, zowel in IJmuiden als Beverwijk te zorgen. Het voornemen bestaat om in vier klas sen te laten spelen en wel klasse A en B, respectievelijk voor heren en dames, aan gesloten bij verenigingen van de Ned. Ta- feltennisbond en klasse C en D, respectie velijk voor heren en dames, die belangstel ling hebben voor tafeltennis, maar niet- aangesloten verenigingslid zijn. Er zal gespeeld worden volgens de regels van de N.T.T.B. en volgens drie-personen poules met verdere toepassing van het af- valsysteem. De inschrijving kan bij de voorlopige commissieleden op de verschillende be drijfsafdelingen tot 1 October geschieden. Er wordt een laag inschrijfgeld geheven. Zo mogelijk zal voor of op de openings avond van het tafeltennis-tournooi een demonstratie-wedstrijd worden gespeeld, waarvoor enkele Nederlandse prominenten zullen worden uitgenodigd. Tevens zullen de komende weken ook de inschrijvingen weer zijn van de bridge-, klaverjas-, schaak- en damtournooien om de Holland I-beker. Evenals vorig jaar worden deze gehouden in de cantine van Walserij-Oost. Hiervoor staat de inschrij ving open tot 5 October. De C.V.B. wil deze tournooien laten starten op 10 October. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Donderdag 11 September: st. Catharina Duyvis IJM 60, Mary IJM 61; mt. Claesje RO 46. Vrijdag 12 September: st. Bergen IJM 16; mt. Thorina IJM 33, 17 Sept. binnen. Zaterdag 13 September: st. Tzonne IJM 1, Vios I IJM 24. Maandag 15 September: st. Herman IJM 2 (ex SCH 92), De Hoop IJM 73; mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20, Elie Chénévière IJM 32: ml. Heemstede IJM 53, Willem Cornelis KW 16. Arie Nico KW 17, Dirk KW 19. Cornelis KW 24, Con cordia KW 26, De Verwachting KW 28, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Willempje KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Aleida KW 169; mk. Poolster IJM 11, Twee Gebroe ders IJM 27, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Alba tros IJM 277, Neeltje IJM 240, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Marianne KW 10. Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Tiny KW 34. Prinses Margriet K W51, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94, Arendje KW 98, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Tiny Dieuw WR 33, Hendrikje BU 33, Twee Gebroeders YE 93. Dinsdag 16 September: st. Haarlem IJM 9, Sumatra IJM 62. Vikingbank IJM 183; mk. Pieter Cornelis KW 31, Dine Marie KW 57. Woensdag 17 September: st. Norma Maria IJM 6, Petten IJM 49. Abraham VL 77; mt. Eveline IJM 116: ml. Bruinvis RO 1. Donderdag 18 September: st. Tubantia IJM 37, Limburgia IJM 54, Bloemendaal IJM 71; mt. Medan IJM 57, Excelsior III KW 76. Vrijdag 19 September: st. Schoorl IJM 39. Zoutharingvisserü Donderdag 4 September: ml. Huberlha Gerarda KW 9. Volharding KW 65, Wilhel- mina III KW 147. Maandag 8 September: ml. Martha IJM 74, Grietje KW 20, Helena KW 39, Nelly Maria KW 70, Borneo KW 127, Wilhelmina V KW 144, Jana KW 163. Dinsdag 9 September: ml. Neptunus KW 45, Coxmelis Marinus KW 48, Willy KW 141, Katwijk III KW 161, Mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Piet en Leendert Huibert KW 3, Hollandia KW 18, Margaretha en Maria KW 23. Henk KW 56. „T Woensdag 10 September: ml. Noordster KW 67, Martenshoek IJM 283, Kees KW 124. Borneo KW 127, Bali KW 129. Onderneming KW 175. Onderneming SCH 140, Margnetha Maria KW 29, Rijnmond IV KW 15, Anna en Cornelia KW 14, Bonefaas SCH 95. Donderdag 11 September: ml. Rijnmond II Zaterdag 13 September: ml. Catharina Maandag 15 September: ml. Nederland VI KW 37, Zeezwaluw KW 83, Toenadering KW 95. Eendracht KW 168, Gezina Geertrui KW 176, Noordzee KW 47, Annie KW 54, Rijn mond V KW 110, Nederland VII KW 130, Vooruit KW 151. Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 16 September: ml. Everard Christina KW 40. Elizabeth KW 49, Flevo I VL 132, Neeltje VL 166. Woensdag 17 September: ml. De Arend KW 7, Wilhelmina I KW 25, Maria Jacoba KW 73, De Vrouw Jacoba KW 22, Willy SCG 7, Cornelia Maria SCH 135, Gorredijk IJM 75. Fierman Eduard KW 5, Orion KW 22, Huiberdina Gijsbertha KW 85. Wilhelmina II KW 138, Everdina Jacomina KW 173. Donderdag 18 September: ml. Nederland IV KW 167, Adjowico RO 9. Over de besteding van één millioen gulden uit de tegenwaarderekening van het Marshallplan heeft het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening overeenstemming bereikt met de Amerikaanse autoriteiten. Het geld was bestemd voor de verbetering van de productie, verwerking en distributie van vis en visserij producten. Er zullen nu vier plannen mee worden uitgewerkt. In de eerste plaats zullen meer vissersvaartuigen worden uitgerust met een echoloodinstallatie, ten tweede zal er een nieuwe kotter mee worden gebouwd om beter contact met de, visserijvloot te kunnen onderhouden, ten derde komt er geld beschikbaar voor een goede en doelmatige visconservering en ten laatste zullen gasboeien in het IJselmeer de broedplaatsen van vis markeren, om kuilvisserij op dergelijke plaatsen tegen te gaan. In grote gebieden van India heerst hongersnood, door het mislukken van de rijstoogst ten gevolge van de grote droogte. De regering tracht zoveel mogelijk voedsel te verdelen onder de hongerende bevolking. Foto: een uitdeling van gratis rijst. Een regeringsambtenaar ziet toe. Onder auspiciën van de Velser Kunst kring „Voor Allen" geeft Bert Brugmans Marionettentheater op Woensdag 24 Sep tember in het Hervormd Wijkhuis aan het Stratingsplantsoen een tweetal voorstel lingen, waarvan de eerste ('s middags om twee uur) is bedoeld om ook de leerlingen van de lagere scholen in de gelegenheid te stellen met dit vrijwel unieke poppenspel kennis te maken. Bert Brugman begon als leerling van Jan Musch, die hij dertig jaar geleden ver liet, om in een particulier huis aan de He rengracht te Amsterdam met een beschei den opgezette poppenkast zijn eerste open bare voorstelling te geven. Dit besloten ge zelschap van weleer is in de loop der jaren uitgegroeid tot een omvangrijk publiek, dat zijn meer dan drieduizend grote program ma's en ettelijke duizenden kleine voorstel lingen met een steeds toenemende belang stelling heeft bijgewoond. Zijn theater verscheen reeds zeven keer op het televisie scherm en nog onlangs genoot hij de onder scheiding in paleis Soestdijk te mogen optreden. De prinsessen volgden de opvoe ring van het sprookje „Tafeltje dekje" met de grootste aandacht en waren bijzonder geïnteresseerd in de technische détails. Want Bert Brugman heeft sinds enige tijd het klassieke dradensysteem vervangen door een methode van eigen vinding, waar mee hij de poppen menselijke bewegingen laat maken een systeem waarop hem De vergadering van de lassers, aangeslo ten bij de Lasclub „Velsen en omstreken die Vrijdagavond in het ontspanningslokaal van de N.V. De Plaatwellerü voor een ma tig getal belangstellende leden is gehouden, had deze keer een bijzonder aspect wegens de oprichting van de afdeling „IJmond" van de Nederlandse Vereniging van Las techniek, waarbü „Velsen" thans als enige club is aangesloten. De voorzitter, de heer J. J. Zonjée, die de vergadering inleidde, begroette met en kele woorden het kleine, maar selecte ge zelschap en in het bijzonder het voorlopige bestuur van de in feite nog op te richten afdeling. Het derde jaarverslag van de heer J. J. Winkel, secretaris, dat wegens zijn bedan ken tevens zijn laatste was, liet in een uit voerig overzicht het belangrijke werk van de lasclub de revue passeren. Het werk programma van de club, bestaande uit lezingen, filmavonden en excursies, was van zeer grote betekenis. De bestuurstaak was niet eenvoudig. De directies van Hoog ovens en De Plaatwellerij, die haar mede werking verleenden bij de verzorging van de bijeenkomsten, was veel dank verschul digd. Speciaal de filmspecialist, de heer Bastiaanse had een belangrijk aandeel in het slagen van de filmavonden. Het financiële verslag van de heer H. Visser gaf reden tot tevredenheid, hoewel het saldo met een sluitende kasstaat ten bedrage van 3150,56 thans minder was dan vorig jaar. In de vacature wegens het bedanken van de secretaris, de heer J. J. Winkel, werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer L. Kwaak. Zonder tegen- candidaten zagen de aftredende heren A. v. d. Plas, tweede voorzitter; H. Visser, penningmeester en F. Vos, commissaris, zich herkozen. De kascontrole-commissie zal bestaan uit de heren C. Boot, P. J. van Dorp, P. Nijs- sen en C. v. d. Zee, reserve. Wegens de gelijktijdige vergadering van de „lJmond"-afdeling kreeg deze het win- terprogramma te behandelen. Onmiddellijk na de sluiting nam het voorlopige bestuur van de afdeling „IJmond" van de N.V.L. achter de be stuurstafel plaats. Ir. E. F. Peltzer fun geerde als voorzitter en gaf een korte uit eenzetting over de voorgaande oprichtings vergadering van de afdeling, die nu feite lijk gesticht zou worden met de officiële bestuurssamenstelling en de aanvaarding van het reglement. Met betrekking tot de afdelingsoprichting merkte ir. Peltzer op, dat de lasclub „Vel sen" zoveel baanbrekend werk had ver richt en dus het gevoel kreeg, mede wegens het uitgebreide grote ledental, uit het vel te zijn gegroeid, de stichting van een afde ling gerechtvaardigd was. Het afdelings bestuur wilde thans hierdoor ook trachten op alle mogelijke manieren belangstelling te wekken voor zijn werk en daarbij ook de grotere, middel-grote en kleinere bedrijven te betrekken. Het budget, waarop de las club werkte, kan thans veel ruimer wor den en dit maakt grotere opzetten mogelijk. Ir. Peltzer richtte hartelijke woorden van dank tot de lasclub „Velsen" voor alles wat zij voor de technische ontwikkeling van het lassen en voor de talrijke leden heeft gedaan. Daar de officiële toestemming van het hoofdbestuur van de N.V.L. was verkregen, vond men het gewenst de afdeling anders te noemen dan de lasclub. Op voorstel van de nestor onder de leden, de heer J. D. B. Olie, is de naam „IJmond" omvattende Velsen en Beverwijk toegepast. Zonder tegencandidaten werd het afdelingsbestuur samengesteld uit de heren ir. E. F. Peltzer, voorzitter; S. Strikwerda, tweede voorzit ter; H. J. Dengerink, secretaris; H. Visser, penningmeester, met de vertegenwoordi gers voor de Lasclub F. Vos; Zuidzijde A. P. Balm; Beynes: ir. Bekker; Plaatwellerij: G. de Haan en Mekog: M. v. d. Windt. Het afdelingsreglement werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Met betrekking tot het winterprogramma, dat zowel voor de buitengewone als de ge wone leden stof tot ontwikkeling van de lastechniek zal geven, stelde ir. Peltzer voor, dit in nauwe samenwerking door de beide besturen te laten uitvoeren. Reeds hebben enkele prominente lastechnici een spreekbeurt toegezegd. Ten aanzien van de uitvoering volgden enkele suggesties. Voor de afdeling zal de kascommissie bestaan uit de heren Van Ikelen, Waagmeester en Zuidervaart. Indien blijkt, dat hieraan voldoende be hoefte bestaat zal de afdeling IJmond gaarne haar volledige steun verlenen bij de uitvoering van een lascursus voor het N.V.L.-diploma, zoals de heer A. P. Balm dit voorstelde. Tenslotte werd nog de zeer interessante film van „De productie van S.K.F.-kogellagers" vertoond. reeds octrooi is verleend en waarvoor men ook in het buitenland grote belangstelling heeft. Aldus beschikt hij thans over twee demonteei'bare installaties, waarbij de gra- mofoonplaten werden vervangen door een moderne geluidsband-installatie, de zoge naamde magnetofoon, zodat alle voor de opvoering benodigde geluiden van te voren zijn opgenomen en hij zich tijdens de voor stelling dus geheel op de poppen kan con centreren. Bovendien werkt Bert Brugman niet meer alleen zoals vroeger, maar wordt hij thans geassisteerd door zijn echtgenote, Frieda Brugman-Frowein en hun zes zoons. Ter gelegenheid van zijn jubileum heeft hij een speciaal programma samengesteld, waarvan Maandag 22 September in Breda de première wordt gegeven. Dit zelfde pro gramma komt Woensdag in Velsen, zodat men hier tot de eersten behoort die hiervan kunnen kennis nemen. Het bestaat uit twee delen: vóór de pauze een Biedermeier zangspel met muziek van W. A. Mozart, onder de titel „Het oude lied", een char mante geschiedenis van twee jonge mensen, die 'elkaar na allerlei verwikkelingen vin den dank zij hun gezamenlijke liefde voor de muziek. De zangsolisten, wier stemmen op de geluidsband werden vastgelegd, zijn Julia Röntgen en Wiebe Drayer, de bege leiding geschiedt door strijkkwartet en clavichord onder leiding van Johannes Röntgen, de algehele leiding berust bij Bert Brugman, die tevens het décor en de mario netten vervaardigd heeft. Daarna volgt de onverkorte opvoering van de opera „Paljas" in een proloog, twee bedrijven en een intermezzo van R. Leon cavallo, met opnamen van koor en orkest van het Scala Theater te Milaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. C. P. Haver—Thijssen, z., P. J. Troelstraweg 12, IJmuiden-O.; P. C. MolenkampOfficier, z„ Hagelingerweg 375, Driehuis; R. M. van Esvan Niekerken, d., Willem de Zwijgerlaan 15, Santpoort; A. PostmaSchaap, z., Gjertsenstraat 7, IJmui- den-Oost. OVERLEDEN: D. van der Molen, 70 j., echtgenoot van H. Aptroot, Hagelingerweg 182, Santpoort; T. Heemstra, 78 j„ Duinweg of Duivelslaan 27, Santpoort; G. W. Sabelis, 66 j., echtgenoot van G. J. Bergman, Kruid- bergerweg 75, Santpoort; K. de Jong, 57 j., echtgenoot van C. J. van Doesburg, Plata- nenstraat 43, IJmuiden; C. de Lange, 83 j., echtgenote van J. de Jong. Casembrootstraat 33, IJmuiden; J. Anker, 59 j., echtgenoot van M. Hoekstra, Bloemstraat 123, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. N. van Geldorp, Hoofdstraat 152, Santpoort en M. H. Balm. Bloemendaalsestraatweg 106, Santpoort; C. Roest, de Ruijterstraat 102, IJmuiden-O. en F. G. Veldman, de Ruijterstraat 102, IJmui- den-O.; A. Prinssen, Wijkerstraatweg 170, Velsen-N. en R. Dragstra, Walravenstraat 9, Velsen-N.; R. van Veelen, Ahornstraat 4, IJmuiden-O. en A. J. Straken, Trompstraat 170, IJmuiden-O., toek. adres: Ahornstraat 4, IJmuiden-O.; H. J. Bremer, J. Maurits- plein 26. Bloemendaal en H. de Haan, Wij kerstraatweg 255, Velsen-N.; A. van der Doe- Planciusstraat 28, IJmuiden-O. en A. Koops. van Wassenaerstraat 26. IJmuiden-O.; G. van der Pijl, Trompstraat 100, IJmuiden-O. en I. Streefland, Tuindersstraat 45. IJmuiden-O.; L. van den Berg, Zeeweg 255, IJmuiden-O. en K. Zijl, van Poptaplantsoen 24 rd., IJmui den; F. A. Clots, Enschedéstraat 42, IJmuiden en A. A. Martens, Daltonstraat 12. IJmuiden; B. Kempe, Torricellistraat 23, IJmuiden en P. J. Waaleboer, de Weerdstraat 23, IJmui- den-O., toek. adres: Torricellistraat 23, IJmuiden; A. Schager, Merellaan 7, IJmui- den-O. en H. Bosman, 2e Vogelstraat 13, Am sterdam; S. G. Verhagen, van Leeuwenstraat 78, IJmuiden en I. Korbee, van Leeuwen straat 78, IJmuiden. „Zie je welIk kan óók roken!", dacht Bunkie trots. En hij blies als 'n grote man echte wolken de lucht in. Dan zoog hij weer aan de pijp en blies nog meer rook uit. Bunkie lachte in zichzelf; dat ivas 'n mooi spelletje. Hij voelde zich een flinke man, net als oom Tripje! Hij dacht er helemaal niet aan, dat hij iets doms deed en iets, dat hij niet mocht. Hij was zó verdiept in dat spelletje, dat hij alles om zich heen vergat. En aldoor maar trok hij aan de pijp, die goed brandde, en blies de rook uit. Ja, hij probeerde zelfs kringetjes te blazen, zoals oom Tripje dat zo mooi kon; maar nee, dat lukte hem toch niet. Zover had Bunkie het nog niet gebracht. „Het gaat fijn", dacht hij tevreden. Maar achdie tevredenheid was van korte duur! Want even later werd het opeens anders. Toen begon Bunkie 'n raar gezicht te trekken; hij nam de pijp uit zijn mond en keek verschrikkelijk benauwd. Wat had hij nu ineens? Dat kumien we wel vertellen: Bunkie werd ziek van de rook! Binnen in hem kwam een allerakeligst gevoel, hij kreeg het warm en koud tegelijk en hij werd zo duizelig het zweet brak hem uit! Hij vond opeens niets meer aan dat roken; hij legde de pijp neer en kromp in elkaar. Ja, ja, beste Bunkie.dat heb je er nou van! Een bedrag van f 350.000 wordt uitge trokken voor verdere technische ontwik keling van de visserij. Het wordt moge lijk geacht de vangsten bij de haringdrijf net- en haringtrawlvisserij te doen toene men en wel door een ruimere toepassing van het echolood aan boord van vissers vaartuigen. De Visserij-Inspectie is van oordeel, dat bij een vakkundig gebruik van een dergelijk apparaat de vangsten met ongeveer 15 tot 20 procent kunnen toenemen. Zij baseert dit oordeel op eigen ervaring en op gegevens uit het buiten land. Door deze vergrote vangsten zal derhalve een grotere hoeveelheid beschik baar komen voor de consumptie, respec tievelijk voor de verwerking tot vismeel. In het laatste geval zal een besparing van pl.m. 2.000 ton per jaar op de import van vismeel, een belangrijk product voor de veevoedervoorziening, kunnen worden verkregen. Nieuw onderzoekingsvaartulg Verhoging van de productie zal voorts kunnen worden bevorderd door een beter contact met de vissende vloot door de Visserij-Inspectie en het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek. Het bestaande onderzoekingsvaartuig is te klein en min der geschikt voor de Noordelijke Noord zee. Het in de vaart brengen van een nieuwe kotter, naast de „Antoni van Ook de bridgeclub „De Jump" is aan het einde gekomen van haar zomercompe titie. Een nieuwe wintercompetitie staat op stapel, waarmede begonnen zal worden na de jaarvergadering, welke gehouden wordt op 24 September in het clublokaal hotel Kennemerhof. Ook voor haar bekende najaarsdrive is de datum thans vastgesteld en wel op 4 October in het Culturele gebouw aan de Lange Nieuwstraat. De uitslagen op haar clubavond waren: Noord-Zuid: 1 Amsingav. d. Berg 67 p., 2 Kramer-v. d. Burg 66y2 p., 3 dames Rolloos-Brouwer 64'/° p., d dames Elzerman-De Haas 55 V2 p., 5 dames Kramer-Schoen 55 p., 6 Mainz- Born 51'A p. Oost-West: 1 v. d. Vis-v. d. Steen 70'/s p., 2 De Haas- Wey 621/a P-. 3 Boer-v. Loo 58'A p., 4 Jon- ker-Borst 58 p., 5 Kuys-Porek 571/2 p., 6 Middelkoop-Zandwijk 53 p. Ondanks de drukte van het feestvieren werd de onderlinge competitie met onver droten ijver voortgezet. Ook nu kwamen onverwachte uitslagen voor in alle groe pen. De afgebroken partij tussen G. L. de Haas en P. Lanser is zonder verder spe len remise gegeven. In een goede partij liet P. Lanser in het eindspel een steekje vallen tegen Hendrikse zodat hij zijn eer ste nul moest noteren. Spuls Sr. had te gen A. Kistemaker lange tijd het initiatief, dreigde zelfs een pion door te schuiven, maar Kistemaker wist zich van deze ge vaarlijke pion te ontdoen en won. In een gelijk opgaande partij tussen De Haas en Stals bereidde Stals een listig valletje voor, waar De Haas prompt invloog en mat gezet werd. Visser werd midden op het bord mat gezet door de kampioen Gordijn, die meteen hiermede blijk gaf ook dit jaar kampioen te willen worden. De partij De Boer-Wijdoogen werd afge broken in gewonnen stelling voor Wijd- oogen. In Ila schijnt De Ruiter grote plannen te hebben. Na Maandag Sibum te hebben verslagen, moest nu ook Nieuwenhuizen er aan geloven. Zeylmans won van Hey- koop en Aarsen werkte zich omhoog ten koste van Huiser. Voorts boekte S. Kiste maker een fraai succes door tegen de sterke M. Lanser remise te spelen. De partij Scheurkogel-Verlaak werd afge broken. Hillecamp schijnt ernstig van plan te zijn het verloren terrein te herwinnen. Hij begon met een zege op Deelder, ter wijl Ringers het stoute stukje uithaalde om.de sterke v. d. Plas te slaan! In groep III deed Vis Sr. goed werk door Aarts een half puntje af te snoepen; echter tegen v. Niekerken kon hij het niet bolwerken. De nieuweling v. d. Berg be gon zijn competitie met een voorzichtige remise tegen Wezelman, en H. de Boer moest in P. Korf zijn meerdere erkennen. De veteraan Abspoel kreeg het op te ne men tegen zijn jeugdige rivaal Kramer Jr. en bleef de meerdere. Krab meent het ook al ernstig dit jaar en begon met een over winning op Böhm. De pas gepromoveerde v d. Veen behaalde zijn tweede overwin ning, die nu ten kosten ging van Brouwer, De Vries liet zich verrassen door Rose- boom, maar mogelijk gingen De Vries ge dachten meer uit naar zijn aanstaande huwelijk dan naar het schaakbord! Mooy en v. d. Doel waren zeer vredelievend en deelden het punt. In de vierde groep behaalde Vis Jr. twee triomphen en wel tegen T. Blok en tegen Oldemark, terwijl Oldemark ook van Handgraag verloor. De nieuweling v. Die maakte zijn entrée met een zege op J. de Boer, R. Blok won van Cleeren na een spannende partij en de partij Spuls Jr.-Wolthuizen werd af gebroken. Voorts won G. Haver van De Jong en de nieuweling De Wolf won ook zijn tweede partij, ditmaal Van Starken, M. D. Spuls wist zijn eerste overwinning te behalen op v. Veelen en Buys toonde zich de meerdere over De Bruin, terwijl Korf op De Jong een goede overwinning wist te bewerkstelligen. Tenslotte werd de partij Hogewind-G. Haver afgebroken. Leeuwenhoek", zal behalve voor beter contact grotere mogelijkheden bieden zo wel voor technische proefnemingen, als voor de voorlichting. De bouw en uitrus ting van dit vaartuig zal een bedrag van f 350.000 vergen. Ook het bevorderen van een goede en doelmatige visconservering is zeer ge wenst. Voor dit doel is een bedrag van f 200.000 beschikbaar. Tenslotte zullen ten behoeve van de IJselmeervisserij maatregelen genomen worden, teneinde ongestoorde ontwikke ling van het visbroed mogelijk te maken. De goede broedplaatsen, waarin geen kuil visserij kan worden toegestaan, zullen door middel van gasboeien worden afge bakend. Met de aanschaffing van deze boeien is een bedrag van f 100.000 ge moeid. Met de uitvoering van de projecten kan worden begonnen, nadat de Staten-Gene- raal de nodige budgetaire voorzieningen hebben getroffen, waartoe de minister van Financiën inmiddels een suppletair be grotingsvoorstel heeft aangekondigd. Duur. De scholaanvoer viel gisteren hard tegen en de partijen gingen grif van de hand. De prijzen stegen door deze ge ringe aanvoer tot ongekende hoogte. Schol 2, aangebracht door de kustvaarders, boekte noteringen van f 28 tot zelfs f 33 per 50 kg. en de snurrevaadkwaliteiten waren wat men roemt niet te betalen. Zij maakten f35 tot f40. De drietjes boekten prijzen waarmee men normaal voor de grovere tweeën geen gek figuur zou slaan. Zo ver zij van de snurrevaad kwamen brachten zij f 23 op. De kustaanvoerders boekten f 14 tot f 18 per 50 kg. Grote schel vis en braat bleven eveneens onveranderd hoog genoteerd. Eerstgenoemde ging voor f 50 tot f 45, de braat voor f 37 tot f 34 per 50 kg. Met de verse haring liep het vlot. Goede kwaliteit haalde gemakkelijk f 15, de iets mindere soorten gingen voor f 13 tot f 11. De kabeljauw, die Donderdag iets aan de dalende kant was geraakt, haalde op tot f114 per 125 kg. en f80 per regel. Tong bleef onveranderd. Lagtongen va rieerden van f 3,10 tot f 3, de overige soor ten van f 1,60 tot f 1,90 per kg. Grove slips hieWen naar verhouding goed stand met f 1,22 per kg. Weegtarbot werd goed betaald. Hier werden prijzen bedongen van f 2,50 tot f 2,57 per kg., de middelbot no teerde f 70 per 50 kg. De aanvoer. Voor de afslag van vandaag waren tot Vrijdagavond de volgende sche pen bekend: de Catharina Duyvis met 1570 k. haring en 30 k. makreel, de Zee- landia met 850 k. haring en 25 k. diver sen, de IJm. 221 met 155 k. wijting, 16 k. kabeljauw en gul, de KW. 147 met 25 k. schelvis en piepers, 40 k. makreel, 25 k. wijting, de KW. 20 met 160 k. verse haring en 10 k. diversen en de KW. 9 met 50 k. diversen. Verder meldden zich nog een groot aantal kustloggers en kotters, die de gebruikelijke plat- en fijnvisaanvoeren verzorgen. Haringaanvoer. Van de haringvisserij kwamen binnen de KW. 41 met 300 kan tjes haring, de KW. 6 met 302 k„ de KW. 78 met 383 k„ de KW. 123 met 465 k., de KW. 147 met 357 k.. de KW. 65 met 216 k. en de Katwijk 45 met 207 kantjes haring. Eersten voor Maandag. Als eerste gegadigden voor Maandag kregen opdracht te markten de Mary, die Donderdagavond een vangstopgave gaf van 1500 k. verse ha ring en 250 stuks stijve dikkoppen en de Bergen, die 1500 k. verse haring aan boord heeft. Op sleep. De KW. 65 had Donderdag een goede sleep. Van de visgronden af, ruim 180 mijl van IJmuiden werd de KW. 45 meegetrokken. Ook de Robert KW. 123 had een sleep, daar deze de KW. 173 mee nam, die geen kans zag op eigen kracht naar binnen te komen. Motorpech. De Hollandse coaster Qurina die op weg was met lading naar Ierland moest Vrijdag IJmuiden binnen lopen om reparatie aan de motor te laten volvoeren, alvoreins de reis kon worden voortgezet. In en uit. Vrijdag kwamen binnen de KW. 147, 189, 27, UK. 34, 21, 1, 68, Texel 37, YE. 93. IJm. 60 en de IJm. 221. Naar zee vertrokken de IJm. 241, 226, 202, 215, 239, 318, 262, 213, HD. 131, 135, VD. 9, KW. 189, Texel 37, EH. 20. Naar eigen ha ven vertrokken de Urk 243, 4, 161, 70, 90, 114, 51, 44, 61, 37, 34, 1. 234, 126, 68, 53, 2, 64. Pools nieuws. Van de Poolse vloot vertrokken naar zee de WLA 68, 23 en 69. Proefstomen. De Post Boy die van Maandag af binnen ligt, heeft Donderdag een proefvaart gemaakt. Besommingen. De Gelria boekte Vrijdag voor een 8-daagse reis f 22.870. De Antje maakte f 11.450 voor een 9-daagse reis. Bij de loggers werd de haringtrawllogger „Robert William" KW. 123 hoogste met f4000. Prijzen. Gr. tong 3,10—2,40, grm. tong 1,89—1,78, kim. tong 1,76—1,67, kl. tong I 1,65—1,50, kl. tong II 1.30—1,20, tarbot I 2,602, alles per kg. Tongschar 71, kl. schol I 42, kl. schol II 358. schar 25 12, v. haring 14,5011,40, makreel 19 10, gr. schelvis 51, grm. schelvis 56, kim. schelvis 6160, kl. schelvis 59-54, kl. schel vis II 3812, wijting 178, mid. gul 40, kl. gul 3424,50, poontjes 18, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 160—88, gr. kool- vis zw. 92, alles per 125 kg. Aanvoer. 230 kisten tong en tarbot, 3 k. tongschar en schartong, 485 k. schol, 91 k. schar, 3455 k. haring, 1095 k. ma kreel, 160 k. schelvis, 300 k. wijting, 45 k. kabeljauw en gul, 1 k. poon, 5 k. koolvis, 10 k. diversen, totaal 5880 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3