UNO koopt film over zwemmen van lichamelijk gebrekkigen TRUMPY Zware opgave voor Nederland tegen sterk Denemarken ^Spiegel Spórte.1 Haarlemmer hielp lot van minder validen verzachten 3 Oct. Kroon op 't werk van JohM. Schmidt wint altijd VIRGINIA Winst niet te verwachten Schoten speelt thuis tegen Zeeburgia in tweede klasse ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 4 Films aangekocht Hulp of redding Prins remise met Rus Geiler Zelfs blinden Wereldrecordpoging van John Cobb mislukt Sedgman voelt niets voor professionalisme Dammen Vierkamp te Treebeek Correspondentie kampioenschap van Nederland R* Het Bondselftal voor Zaandam Sport in 't kort Winst: 40.000 Echtpaar Tanden Alberts mee naar Kopenhagen Sport op Zondag Winstkansen voor Animo Ready in de korfbalcompetitie Nederland-Noorwegen op de Westeinder TWEE jaar voor de oorlog in Nederland losbrandde kwam. vanuit Indië een Marine officier-vlieger naar Breda om daar via de militaire academie "promotie te maken. 't Mocht niet zover komen. Toen in 1940 de Duitsers Nederland binnen vielen werd hij in actieve dienst teruggeroepen en nam het in de lucht op tegen de overmachtige vijand. Op de dertiende Mei werd de vlieger daarop neergeschoten en werd gedeelte lijk verstijfdgedeeltelijk verlamd uit zee opgepikt. Een triest leven brak daarop voor de man aan. Steeds was hij omdat hij niet lopen kon op de hulp van anderen aangewezen en moest iedere dag weer naar en uit bed gedragen worden en van de ene stoel naar de andere. Alleen door kruipen op de grond kon de man zich zij het leer moeilijk enkele meters verplaatsen. Tot het moment waarop de dokter hem een goede raad gaf. „Ga zwemmen", zei deze. En hoe eigenaardig de man dat advies ook in de oren klonk hij deed het. Het gevolg daarvan was niet alleen dat hij binnen een paar maanden na uitermate veel plezier beleefd te hebben zijn zwemdiploma behaalde, maar tevens dat hij aan de arm van zijn vrouw weer respectabele afstanden kon lopen en dus weer aan het zoeken van een werkkring kon denken! Joh. M. Schmidt. Hoe ongelooflijk bovenstaande geschie denis ook moge klinken: zij is waar ge beurd. En het beschreven geval is waarlijk niet het enige. In tegendeel, er zijn zeer vele gevallen waarin zwemmen redding bracht voor lichamelijk gebrekkigen en zelfs voor zij het meer geestelijk uiter aard voor blinden en zwakzinnigen. De vroegere directeur van het Sportfondsen- bad in Haarlem, de heer Joh. M. Schmidt, heeft er twee films over ge maakt waarmede hij reeds jaren lang ge heel Nederland doorkruist om een iedereen die het maar weten wil te overtuigen dat zwemmen redding kan betekenen voor zeer velen met ernstige gebreken aan de benen. Aan deze twee films, waarin de aan gewende methoden en de resultaten overduidelijk tot uiting komen, heeft men ook van officiële zijde zoveel waarde gehecht, dat de Verenigde Vol ken, via het Nederlandse departement van Sociale Zaken, besloot de films van de Haarlemmer aan te kopen om ze met in het Engels en Spaans vertaalde commentaren van de heer Schmidt in de gehele wereld te vertonen voor al degenen, die belang stellen in het zwemmen voor lichamelijk gebrekki gen, blinden en zwakzinnigen en voor al voor alle maatschappelijke werkers in de wereld die met het verfilmde hun voordeel kunnen doen. Het is intussen reeds ruim dertien jaar geleden dat de heer Schmidt in het Haar lemse Sportfondsenbad begon met het leren zwemmen aan de genoemde catego rieën. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om de lichamelijk gebrekkigen die toch al zo weinig hadden in het leven het zwemmen als sportbeoefening bij te brengen. Doch de heer Schmidt merkte al spoedig dat dat zwemmen ook andere, zo niet betere resultaten had. Het bleek name lijk dat vele leerlingen niet alleen over hun minderwaardigheidsgevoelens heen kwamen en direct al veel meer levens vreugde hadden maar ook dat in enkele gevallen de minder validen na verloop van tijd hun benen buiten het water steeds beter gingen gebruiken. Dr. W. Mol, orthopeadisch chirurg in Haarlem, die de heer Schmidt steeds trouw met raad en daad ter zijde stond, wist daar de reden wel van. Deze leerde de leraar op zijn beurt dat er onder andere bij gevallen van kinderverlamming de kans bestaat dat er zich in de dijbenen nog kleine spiertjes bevinden die door zwemmen tot ontwikke ling te brengen zijn en die door aanhou dend oefenen zo sterk kunnen worden dat zij ook buiten het water het gewicht van het lichaam weer vrijwel normaal kun nen dragen. In het water immers zo leert de wet van Archimedes weegt het menselijk lichaam veel minder dan daar buiten. En wel net zo veel minder als het gewicht van het water dat het lichaam verplaatst. Van daar het feit dat gedeeltelijk verlamde mensen zich wel in het water maar niet op het „droge" kunnen voortbewegen. De heer Schmidt denkt met genoegen terug aan al die gevallen waar ogenschijn lijk geen hulp meer kon baten, maar waar hij toch hetzij gedeeltelijk, hetzij geheel hulp of redding kon brengen. Eens kreeg de heer Schmidt via dr. Mol een jongen van twaalf jaar onder zijn hoede, die op zijn negende jaar kinderver lamming had gehad. Een moeilijk geval. In de eerste plaats, omdat de jongen pas na drie jaar naar dr. Mol was gegaan en dat dus intussen het been en de aanwezige spiertjes reeds verder waren verslapt en in de tweede plaats omdat de jongen als de dood was voor water. Merkwaardig genoeg dacht de jongen toen hij nog geen vijf minuten in het water van het Sportfond senbad was helemaal niet meer aan het feit dat hij aan de benen verlamd was en hij voelde zich dan ook volkomen thuis tussen de andere kinderen. Maar nog merkwaardiger was en de heer Schmidt heeft onder andere ook dit geval op zijn films vastgelegd dat de jongen na drie maanden zijn B-diploma van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond in z'n zak had en een paar weken later met behulp van twee stokken zich al weer zelf kon voortbewegen in het zwem bad en daarbuiten. We zouden nog zoveel meer gevallen kunnen opnoemen, waarin de zwemsport zo geen redding dan toch wel van onschat bare waarde werd voor gebrekkigen. Kin deren en mannen voor wie helemaal niets De uitslagen van de schaakpartijen gespeeld in de vierde ronde van het interzonale schaaktournooi in Saltsjoebaden bij Stock holm, luiden: m Unzieker (W. Duitsl.)—Petrosian (Rusland) J/,i/o (na 19 zetten); Pilnik (Arg.)—Sanchez (Columbia) 1—0 (na 28 zetten); Kotov (Rus land)—'Vaitonis (Canada) 1—0 (na 21 zetten); Prins (Ned.)—Gelier (Rusland) V2—>/2 (na 28 zetten); Stoltz (Zweden)—Steiner (V. S.) 1—0 (na 32 zetten); Wade (Nieuw Zeeland)— Pachman (Tsj. Slowakije) 0—1 (Wade gaf na 48 zetten op); Gligoric (Joego-Slavie)—Szabo (Hong.) afgebr. Barcza (Hong.)Eliskases (Arg.) afgebr. Averbach (Rusland)Matano- yic (Joego-Slavië) agebroken. meer mogelijk was en zeker geen sportief genoegen, zwommen na verloop van tijd dat het een lieve lust was. Ja, zelfs voor blinden en zwakzinnigen. Ook die doen mee. Al behaalt de tweede categorie dan geen diploma, gezwommen en gespeeld wordt er toch. De blinden be halen wel heel snel hun diploma en leren dan veelal het klinkt weer wonderlijk duiken en allerlei balspelen in het water. Ook zij voelen zich in het water veiliger dan overal anders en voelen zich al spoe dig opgenomen in de zwemgemeenschap, waarin ook voor hen een plaats is inge ruimd. Ruim dertien jaar wijdt de heer Schmidt nu al zijn aandacht aan de genen, die niet op de normale wijze dagelijks of wekelijks naar het zwem bad kunnen komen om het zwemmen te leren of te beoefenen. Hetzij door kinderverlamming, hetzij door litlerse ziekte, kinderkanker of door been- amputaties. En hij is nog lang niet van plan ook niet nu hij reeds lang ge- pensionneerd is daar mee op te hou den. Ook het komende seizoen zal hij overal in Nederland adviezen geven en overal in Nederland zal hij zijn films weer gaan vertonen. Films, die straks niet alleen in ons land, maar in de ge hele wereld er toe zullen bijdragen dat het lot van minder validen, zwakzinni gen en blinden zal worden verlicht. De poging van de Engelsman John Cobb, de 52-jarige houder van het wcreldsnelheids- record te land, om met zfjn door een reactie motor aangedreven motorboot „Crusader" ook het absolute snelheidsrecord te water op zfjn naam te brengen, is mislukt. Het record staat met 288 km per uur sedert Juli van dit jaar op naam van de Amerikaan Stanley Sayres. Cobb legde de gemeten mijl op het meer van Loch Ness af met een uur snelheid van 278.410 km. Onmiddellijk na de poging en nog voor het officiële resultaat bekend was. zeide Cobb te voelen, dat hij niet geslaagd was. „Er was te veel wind en op een gegeven moment moest ik wat inhouden, want mijn tien meter lange boot werd moeilijk bestuurbaar. Binnenkort doe ik het weer. ik weet dat het lukken zal. want de Crusader is goed voor 320 km per uur". Honderden belangstellenden volgden vanaf de oever de verrichtingen van dit moderne „Monster van Loch Ness" met zijn 4000 paar denkrachten. De tennisser Frank Sedgman heeft in een interview met een Australische verslaggever verklaard, dat hij er niet aan denkt profes sional te worden. „Ik heb nooit veel voor het prof-tennis gevoeld", zo zei hij, „en daarom zal ik ook nooit, zoals ik trouwens altijd al heb gezegd, tot het professionalisme over gaan". De uitslagen der door de Damvereniging „Treebeek" georganiseerde vierkamp, waar aan o.m. werd deelgenomen door de heer J- W. van Dartelen uit Heemstede, luiden: F. Okrogelnik (kampioen van Limburg) wint van Jac. Spoelstra; J. W. van Dartelen remise met E. Elbersen; F. Okrogelnik wint van E. Elbersen; J. W. van Dartelen remise met Jac. Spoelstra; F. Okrogelnik wint van J. W. van Dartelen; E. Elbersen wint van Jac. Spoelstra. De eindstand van dit tournooi luidt: 1. F. Okrogelnik 6 punten; 2. E. Elbersen 3 punten; 3. J. W. van Dartelen 2 punten; 4. Jac. Spoel stra 1 punt. De finale van het Correspondentie dam kampioenschap van Nederland zal aanvangen zodra de winnaars van alle groepen bekend zijn. Van drie groepen zijn de winnaars intus sen reeds bekend. Het zijn W. Konings. Rot terdam; G. Zeeuwe. Haarlem (lid der Haar lemse Damclub) en J. Steenhuis, Amsterdam. In de overige groepen kan de beslissing spoe dig vallen, zodat deze finale waarschijnlijk in October a.s. zal beginnen. ADVERTENTIE TRIUMPH Nauwelijks is de voetbalcompetitie in Nederland begonnen, of het nationale voetbal team trekt naar het buitenland om daar een interlandwedstrijd te spelen. En nog wel tegen een tegenstander, die zowel in de wedstrijden tegen andere Scandinavische landen als in het Olympisch voetbaltournooi heeft getoond tot zeer bijzondere resul taten in staat te zijn. En als er dan ook iets aan de vooravond van de wedstrijd tegen Denemarken in Kopenhagen vast staat, dan is dat wel dat de oran^ehemden het Zon dag zeker niet gemakkelijk zullen krijgen tegen de Denen. Om bij voorbaat reeds met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te zeggen, dat Nederland kansloos is tegen Denemarken willen wij niet (daarvoor is voetbal trouwens een te wisselvallige sport) maar veel kans, neen, dat geven wij ons nationale voetbalteam toch niet. Mocht het onverhoopt een gelijkspel worden, wel dan mogen degenen, die daar plezier in hebben dat wel een bijzondere prestatie noemen. Het bondselftal, dat Zondag 21 September in Zaandam een jubileumwedstrijd zal spelen tegen het Noordhollands voetbalelftal, in verband met het 50-jarig bestaan van de afdeling Noordholland van de KNVB, is thans definitief samengesteld. De opstellinig is als volgt: doel: Van der Land (HBS); achter: Goldman (HBS) en Lagerwaard (Excelsior); midden: Van der Toorn (Xerxes), Everse (Xerxes) en Dorr (Excelsior); voor. Vergouwe (Internos), Luppens (Stormvogels), W. Zwarts (Postdui ven) en Groeneveld (Haarlem). Als scheidsrechter is aangewezen A. P. Formanoy (Haarlem). DAMKAMPIOENSCHAP NOORDHOL LAND. De derde ronde van het persoon lijk damkampioenschap hoofdklasse van Noordholland wordt gespeeld op Zondag a.s in ,Hof van Holland", Grote Markt 29, Haar lem. De wedstrijden beginnen om elf uur. Een instructeur bezig met het onderrichten van lichamelijk gebrekkige zwemsters. Voor een groot gedeelte zal hetgeen de Nederlanders Zondag bereiken ook afhan gen van wat de Denen zullen presteren. Want nu mogen de Denen de laatste jaren zijn opgevallen door hun prestaties op in ternationaal terrein, een feit blijft het dat ook de Elftal Commissie van de Deense Voetbal Bond geen gemakkelijke taak heeft gehad bij het opstellen van het nationale elftal. Zijn onze informaties juist, dan komen tegen Nederland niet minder dan drie de butanten in het veld: linksbuiten Kaj Niel sen, linksbinnen Kurt Nielsen en linkshalf Ginsburg. En in totaal hebben slechts vijf spelers, die thans zijn opgesteld, meege daan in het team van het Olympisch tour nooi. Wat overigens niet wil zeggen dat het elftal geen geroutineerde spelers telt. Wel degelijk. Zowel aanvoerder Svend Nielsen (linksback) en spil Brögger speel den al zeer vele internationale wedstrijden, terwijl ook de overigen met wisselend suc ces voor hun land speelden. Profiteren Een volkomen ingespeeld team krijgt Nederland dus niet tegenover zich en daar van zullen onze landgenoten moeten profi teren. Iets waar zij een gerede kans toe hebben. Of die kans gegrepen zal worden. de wedstrijd van morgen zal het leren. Voor een groot deel zal dat afhangen van de voorhoede. Of wel om maar man en paard te noemen van het feit of Lenstra zijn medespelers zal weten te inspireren. Verder zal natuurlijk ook de vorm, waar in de andere voorhoedespelers verkeren van groot belang zijn. Vooral Van Roessel en Bennaars zullen moeten bewijzen dat zij niet alleen in hun vereniging, maar ook in een keuzeteam doeltreffende schutters zijn. Dat zij in beide omstandigheden doelpun ten kunnen maken, weten wij allen, alleen betwijfelen wij het of zij zo vroeg in het seizoen al voldoende „warm gelopen" zijn. NEDERLAND Terlouw (Sparta) Wierts (DWS) Van der Kuil (VSV) Lenstra (Heerenveen) Kraak (Stormvogels) Hendriks (Vitesse) Van Roessel (Willem II) Boskamp (Ajax) Biesbrouck (RCH) Bennaars (DOSKO) Scheidsrechter Kaivola (Finland) Kaj Nielsen (Skovshoved) Kurt Nielsen (Skovshoved) Ginsburg (HIK) Svend Nielsen (B 93) Hansen (Esbjerg) Brögger (AB) Johansen (KB) Petersen (Koege) Terkildscn (Esbjerg) Knudsen (Aarhus) Clavan (ADO) Andersen (Esbjerg) DENEMARKEN Wat voor vreugde en /Cijfers teleurstelling hebben cijfers al te weeg gebracht. Cijfers hebben vele stel lingen bewezen, die inderdaad juist bleken te zijn, maar zij hebben ook zoals dan later de werkelijkheid leerde zaken recht proberen te maken, die volkomen krom bleken te zijn. Met cijfers kan men vrijwel alles doen. Ook, zoals wij vandaag aantonen, dat in de meeste takken van sport het aantal actieve beoefenaars nog steeds en soms in bijzonder grote aantallen toe blijft nemen. Waarbij we maar willen opmerken dat dat op zichzelf nog niets wil zeggenhoe overtuigend die cijfers dikwijls ook mogen zijn; wij willen alleen maar de feiten constateren. In het statistisch zakboek uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statis tiek hebben wij naast vele andere getal len over de economische, culturele en sociale verhoudingen in Nederland ook cijfers gevonden over de voornaamste tak ken van sport. Een opsomming van al die getallen zou ongetwijfeld wel heel saai en droog worden en daarom ook hebben wij voor u een keuze gemaakt uit een groot aantal sporten en daarbij alleen gelet op de voor- of achteruitgang van het totaal aan tal georganiseerde beoefenaren. Allereerst blijkt dan dat bijna veertig duizend mensen meer dan het voor gaande jaar zich aansloten bij een sport bond. De athletiek zo blijkt heeft vrijwel hetzelfde aantal beoefenaren be houden, maar de binnensporten zeker niet. Zo kwam het aantal basketballers in Ne derland van 1520 op 2141 en dat van de volleyballers van 3000 op niet minder dan 8100! Biljarten, boksen en hockey leden ver liezen. Geen grote verliezen uiteraard, maar toch wel verliezen, die er eventueel op zouden kunnen duiden dat er van een blij vende achteruitgang sprake zou kunnen zijn (15.564 op 13.268) .Ook de hippische sport kreeg minder beoefenaren (9836 op 7798), evenals het jagen (10.892 op 10.042), het kaatsen (8000 op 7795), de kanosport (1111 op 1080), het roeien (8547 op 8472). De wandelsport leed voorts wel een heel groot verlies. Hier liep het aantal terug van 23.740 op 10.203. Doch hier zullen wel andere dan normale factoren in het spel zijn. De andere takken van sport konden winst melden: honkbal (2478 op 2921), korfbal (27.479 crp 30.252), tafeltennis (7276 op 10.012), turnen (205.425 op 213.728), wielrennen (2025 licentiehouders op 2558). zwemmen (34.835 op 36.658) en voetbal (304.336 op 325.000). En dat moet maar genoeg zijn om ieder een zelf terecht of ten onrechte een con clusie te laten trekken uit al deze getallen. De man, die hier op het plaatje door de lucht zweeft omdat zijn tegenstandster de een of andere kunstgreep heeft uitge voerd is het mag misschien benauwend klinken de afgelopen week met het nogal hardhandig lijkende meisje getrouwd. Het gaat hier in werkelijkheid echter zacht zinniger toe dan zo op het eerste gezicht wel lijkt. De „hij" is de Engelse judoleraar Eric Ingram en de „zij" zijn leerlinge June Watts. Tezamen vormen zij ongetwijfeld een zeer kunstig judo-echtpaar. De beide knaapjes terzijde, die met volle belangstelling de verrichtingen van het echtpaar volgen, waren bij de huwelijks plechtigheid, die voltrokken werd in En- field in Middlessex, de bruidsjonkers en bij die gelegenheid gekleed in satijnen judotenues. Zij zijn nog te jong en onerva ren om te denken aan de eventuele gevol gen bij een echtelijke ruzie. Wat wij nu juist wèl deden Ergens in Duitsland de plaats doet weinig ter zakeheeft zich de af gelopen week tijdens een voetbalwedstrijd tussen de reserve-teams van twee eerste klassers uit de Duitse competitie een zeer ongewoon voorval afgespeeld. Tijdens die wedstrijd toch kwam de middenvoor van een van beide elftallen in volle vaart in botsing met de doelman van de tegenpartij. De botsing had geen na delige gevolgen. Zo leek het althans aan vankelijk. Doch plotseling trok de betrok ken keeper een wel heel meewarig gezicht toen hij in zijn mond tastte. Het bleek namelijk, dat daaruit vier tanden verdwe nen waren. Maar wat nog pijnlijker was zij het in andere betekenis was het 'feit dat de tanden nergens meer te vinden waren. Niet in het doel en niet in het straf schopgebied. Hoe men ook zocht, de tanden bleven zoek. De wedstrijd was echter nauwelijks her vat, toen de middenvoor die bij de bot sing betrokken was geweest plotseling in elkaar zakte. Het bleek toen dat de vier tanden van de keeper in zijn hoofd onder de opperhuid waren gedrongen. De man werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd en direct geopereerd. De tanden kreeg hij in een papiertje mee terug met de bood schap ze aan de eigenaar terug te geven. Zeer verbaasd was overigens de chirurg toen deze van de voetballer vernam, dat hij niet alleen zijn boodschap wilde uitvoeren, maar ook de wedstrijd verder uitspelen. Ondanks het respect dat de geneesheer voor de Spartaanse opvatting van de spe ler koesterde, heeft deze dat verder spelen veiligheidshalve toen toch maar verboden.... E. K. Over de achterhoede heeft men nog geen zekerheid. In Kopenhagen zal de defi nitieve opstelling pas bekend worden ge maakt. Gisteren meldden wij reeds, dat de veronderstelling gewettigd is dat Hendriks als stopper zal fungeren en Terlouw de plaats in zal nemen van de onfortuinlijke Odenthal. Wij houden het daar op, omdat dat ook de sterkste foi-matie zou zijn. Mocht de Keuze Commissie onverhoopt toch nog van gedachten veranderen, dan zal natuurlijk de Eindhovenaar Tebak zijn eerste kans krijgen. Rest nog te vertellen dat Leo Pagano de wedstrijd zal verslaan. De uitzending duurt van tien over één tot half vier. Als vijftiende speler, die deel uitmaakt van de Nederlandse voetbalploeg, die vandaag naar Kopenhagen vertrekt voor de inter landwedstrijd tegen Denemarken, is Alberts (Vitesse) aangewezen. Door de interlandwedstrijd Denemarken Nederland in Kopenhagen is er voor Zondag uiteraard een zeer summier voetbalprogram ma vastgesteld. De eersteklassers uit Haar lem en omgeving spelen geen wedstrijden en in de tweede klasse B van het district West I speelt alleen Schoten op eigen ter rein om half twaalf 's ochtends tegen Zee burgia uit Amsterdam. Een moeilijke wedstrijd voor de Schotena ren, doch om reeds bij voorbaat te beweren dat zij kansloos zijn willen wij niet. Ver leden week hebben de geel-zwarten in Enk huizen bewezen dat zij als het moet tot verrassende prestaties kunnen komen en wij houden het er op dat zij het Zondag ook kunnen. Schoten komt in de volgende opstelling in het veld: doel: Kessens; achter: Joppe en Meijer; midden: Hogcndijk, Veen en Geurts; voor: Klooster, Meenhorst, Keulemans, Tjeertjes en Tanis. Na afloop van de wedstrijd zullen extra bussen van de NZHVM zorgen dat de toe schouwers van deze wedstrijd tijdig thuis zullen zijn om de uitzending van het verslag van de interlandwedstrijd te horen. Korfbal De kans dat Oosterkwartier 1 Zondag een of twee winstpunten rijker wordt in de korfbalcompetitie is gering, want de voor malige eerste klasser Archipel zal wel ster ker zijn. In de derde klasse zal Aurora weinig moei te hebben met Zaandam-Zuid. Ook Sport Vereent heeft tegen Holder goede winstkan sen, mits de Santpoortenaven de tegenstander niet onderschatten. Haarlem krijgt op het terrein aan de Schalkwijkerweg bezoek van Animo Ready 1, dat als favoriet start. Onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging wordt op de Westeinderplassen een teamwedstrijd ge houden tussen Noorwegen en Nederland. De Noorse ploeg bestaat uit Christensen, win naar van de golden cup Noorwegen, Amund sen, en Van der Lippe. De Nederlandse ploeg bestaat uit: W. P. van Duyl, J. R. van den Berg en P. II. Keegstra. De wedstrijd wordt gevaren in „Draken" en bestaat uit 6 wedstrijden, waarbij iedere zeiler bij elke wedstrijd van boot verwisselt. Vrijdag zijn er 2 van de 6 wedstrijden ge varen, waarvan de uitslagen luiden: Eerste afvaart: 1. Christensen (Noonv.) in de boot „Ran"; 2. Van den Berg (Ned.) in ..Boeroeboe"; 3. Van Duyl (Ned.) in „Tyl Uilenspiegel"; 4. Keegstra (Ned.) in „Joy"; 5. Amundsen (Noorw.) in „Norremeer"; 6. Van der Lippe (Noorw.) in „Thalatta". Tweede afvaart: 1. Van den Berg (Ned.) ..Ran"; 2. Christensen (Noorw.) „Boeroeboe"; 3. Van der Lippe (Noorw.) „Joy"; 4. Keeg stra (Ned.) „Thalatta"; 5. Amundsen (Noorw.) „Tyl Uilenspiegel"; 6. Van Duyl (Ned.) „Norremeer". De wedstrijden werden gevaren in een sterk wisselende wind zowel wat windkracht (van 0 tot 10) als wat richting betreft. De vele regenbuien maakten het bovendien koud. Het Nederlandse team heeft met deze 2 wedstrijden een voorsprong op de Noren van 2500 pnt. tegen 2300 pnt. Zowel Zaterdag als Zondag zullen er nog twee wedstrijden gevaren worden. Watervliet 1 heeft geen wedstrijd, doch het tweede twaalftal, dat tegen Aurora 2 speelt, zal wel de eerste winstpunten binnen halen. Blauw Wit 3, op bezoek bij Ooster kwartier 2, zal zich wel niet door de Haar lemmers laten verrassen. Handbal Zondag trekken de eerste klassers uit de handbalcompetitie naar Hilversum om daar HHC te ontmoeten. Het zal zowel voor de dames als voor de heren van Concordia op passen zijn, want de Hilversummers be schikken over een pittige ploeg, die het onze stadgenoten lastig genoeg kunnen maken. Alhoewel wij verwachten, dat IJmond sterker zal blijken dan Zondag jongstleden, zal het het toch niet tot een zege kunnen brengen. Daarvoor achten wij Rapiditas, de gast. te sterk. Indien HOC voorts niet de AeIcJ",vc"doelman moet opstellen, kan het de Adelborsten goed partij geven met een rede lijke kans op winst. De IJmond-dames spelen haar eerste wed strijd sinds de promotie in de tweede aistnctsklasse. We geven haar een goede kans tegen Vrone. In de afdeling verwachten we voor de BGV en Rapiditas-dames overwinningen op respectievelijk CSV en IJmond 2. Bij de heren kan de ontmoeting BGV—Beverwijk veel spanning geven, waarbij we ons aan voorspellen niet wagen, evenmin als bij het duel tussen de reserveteams van Concordia en Rapiditas. Athletiek Tj- a t kefhht van het seizoen organiseert de H.A.V. Haarlem" Zondag onderlinge atle tiekwedstrijden op het terrein aan de Kle verlaan. De wedstrijden, die de gehele dag zullen duren, beginnen om tien uur. Tijdens deze wedstrijden zal „Haarlem" afscheid nemen van de bekende lange afstandloper Geusebroek, die Vrijdag 26 September naar Nieuw Zeeland emigreert.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6