Crisis in republikeinse partij over de kwestie-Nixon Oost-Duitse delegatie mocht haar bezoek niet verlengen Jaarlijks défilé langs Dodencel Chaplin mag misschien niet meer naar de V.S. terug Weerbericht Zij diende haar voorstellen in en kon meteen vertrekken Eisenhowers burgerdeugd-campagne komt ernstig in het gedrang Stalin niet geïmponeerd door atoombommen Nederlandse „Firefly" in zee gestort Een dode en een gewonde Russen brengen Britse trawler op gp t$x - „Van Galen" in botsing met de „Eagle" Brief van Koningin Juliana Het woord is aan Winst voor Zweedse conservatieven Cor Ruys overleden v e l s e r Haarlems Dagblad Nen li i 's indruk: Piloot uit Haarlem omgekomen Auto tegen een boom mmm M W0Ü' Torpedoboot jager keert naar Den Helder terug Nieuwe abonnés GRATIS Fransman door Spaanse krijgsraad veroordeeld Beschuldigd van communisme 67 e JAARGANG No 63 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Térrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 2 2 SEPTEMBER 19 52 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 223 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON. (Reuier). Senator Ri chard Nixon, dc republikeinse candidaat voor het vice-presidcntschap van de V. S., heeft verklaard dat hii zich zal terugtrek ken als candidaat als men hem er van overtuigt, dat het aanvaarden van een be drag ter bestrijding van onkosten uit han den van vrienden niet is zoals het behoort. Een aanhanger van Nixon heeft Zater dag een overzicht gepubliceerd, waaruit blijkt dat 76 personen in Californië 18.000 dollar bijeen hebben gebracht voor Nixons onkosten als senator sinds 1950. Het geld was gebruikt voor reis- en verblijfkosten, zendtijd voor radio en televisie en extra kantoorhulp, voor politieke doeleinden dus en niet voor particuliere. Zoals bekend sprak Eisenhower Vrijdag zijn vertrouwen uit in Nixon. De grote Amerikaanse pers, die bijna eenstemmig achter Eisenhower staat, geeft echter te verstaan, dat een ernstige crisis in de re publikeinse kringen heerst. De „Washing ton Post" vraagt openlijk, dat Nixon zich als candidaat terugtrekt. De „New York Times", de ..New York Herald Tribune" en de „Baltimore Sun" vragen om verkla ringen. Al deze bladen beschuldigen Nixon niet van oneerlijkheid, maar betogen, dat de geest en de doelmatigheid van de „Kruis tocht" van burgerdeugd, waarvan Eisen hower zich tot leider heeft uitgeroepen, ernstig gecompromitteerd worden door de feiten, die Nixon worden verweten. De democratische candidaat voor het pre sidentschap. Stevenson, heeft verklaard, dat men geen oordeel moet vellen, zonder alle feiten te kennen. Blank als sneeuw Het verluidt in kringen, die nauwe be trekkingen onderhouden met generaal Eisenhower, dat deze heeft gezegd, dat Nixon „blank als sneeuw" uit het rumoer moet komen, indien hij candidaat voor het vice-presidentschap wil blijven. Eisen hower zou nog steeds de mening zijn toe gedaan, dat Nixon niets verkeerds heeft gedaan door het geld te aanvaarden ter bestrijding van zijn onkosten, maar de generaal zou eisen, dat de senator hem een volledige en bevredigende opheldering over deze kwestie verschaft. Tot nu toe LONDEN. (Reuter) De „Sunday Pic torial" heeft een interview gehad met het Britse parlementslid Richard Crossman, waarin deze mededelingen heeft gedaan over het jongste bezoek van de linkse Ita liaanse socialist Pictro Nenni aan maar schalk Stalin. Volgens Nenni is Stalin niet overmatig onder de indruk van atoom- en waterstof hommen, omdat hij deze niet als beslis sende wapens beschouwt. Indien de Ameri kanen Moskon vernietigden cn de Russen New York. zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zijn voor beide landen. Maar om een oorlog te winnen, moet niet alleen de hoofdstad van de vijand door hommen vernietigd, maar het land bezet worden cn dat is volgens Stalin iets wat de Amerikanen nóch de Russen tot stand kunnen brengen. Sommige leden van het Politbureau (maar niet Stalin) rekenen er volgens Nenni op, dat de herbewapening in het Westen een ernstige economische crisis zal veroorzaken. „Maar zelfs indien deze niet intreedt, zijn zij er zeker van, dat de Rus sen de druk van een tienjarige bewape ningswedloop minstens even goed als de Westelijke wereld kunnen doorstaan. Sta lin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maar hij zal ook geen van de communistische winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gun stig te stemmen", aldus Nenni volgens Crossman. (Reuter). Bij de vlootoefcningen „Main Brace" is Zondag ecu Nederlandse „Fire fly". die zou landen op het Britse vliegdek- schip ..Illustrious" in zee gestort cn gezon ken. De Nederlandse piloot kwam om het leven. De Nederlandse waarnemer kon door een hefschroefvliegtuig van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wright" worden ge red. Het hefschroefvliegtuig bevond zich in de lucht toen de „Firefly" in zee stortte en vloog onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De commandant vair het eskader, schout bij-nacht. Hallet, heeft alle schepen van de groep Zondagavond verzocht Maandag ochtend tussen 11 en 12 uur Nederlandse tijd de vlaggen halfstok te hijsen en her denkingsdiensten aan boord te houden. De verongelukte machine behoorde lot een van de twee Nederlandse „Firefly1 escadrilles, die zijn gestationneerd op de „Illustrious". Zondagmorgen is op de Venrayseweg te Horst (L.) een personenauto geslipt en met grote snelheid tegen een boom gereden. De bestuurder, de 55-jarige P. E. uit Den Haag, werd zeer ernstig gewond. Zijn pas sagier, de 40-jarige M. F., eveneens uit Den Har.g, overleed enkele ogenblikken na het Oliï, heeft men de indruk, dat Eisenhower Nixon aan zijn zijde zal handhaven, in dien laatstgenoemde er in slaagt zijn goe de trouw te tonen. Senator Nixon heeft voor de pers een verklaring afgelegd, waarin hij nadrukke lijk betoogt, dat hij nooit heeft geprobeerd het bestaan of het doel van het bedrag te ontkennen. Hij verzekerde nogmaals dat het uitsluitend voor politieke doeleinden was bijeengebracht en dat hij er „geen stuiver" van had genomen voor persoon lijke onkosten. Nog een collecte Aanhangers van senator Nixon te Los Angelos zijn Zaterdag begonnen een nieuw bedrag bijeen te brengen om de republi keinse candidaat voor het vice-president schap te helpen. De democraat Eberharter heeft de pers een open brief toegezonden, waarin hij Nixon vraagt „met welk geld" hij een huis heeft kunnen kopen in een van de duurste wijken van Washington. GRIMSBY (Reuter). De te Grimsby gevestigde rederij „Royal Steam Fishing Company" heeft een radioboodschap van een trawler bij de Noorse kust ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat haar 369 ton metende trawler „Equerry" bij het vissen ter hoogte van de Noordkust van Noorwe gen door een Russische kanonneerboot is aangehouden cn opgebracht. De rederij heeft berichten tegengespro ken, volgens welke de „Equerry" zou heb ben gevist in het zeegebied, waar de ge allieerde vloot- en luchtmachtoefening „Main Brace" wordt gehouden. Zij zeide dat het incident op duizend mijl afstand van dit gebied geschiedde. Ook verklaarde zij niet te hebben vernomen dat er Russen aan boord van de trawler waren gegaan. De rederijdirectie besloot met te zeggen evenmin te weten of de „Equerry" de Rus sische visserijrechten zou hebben geschon den. Ook de admiraliteit is door de rederij directie over het voorgevallene ingelicht. TSJOE EN LAI NAAR HUIS. MOSKOU (A.F.P.). De Chinese eer ste minister, Tsjoe en Lai, die in Moskou besprekingen heeft gevoerd, is hedenoch tend per vliegtuig uit Moskou vertrokken. mwmIË. Wï^MwMmk JÈ&*- wé I 1111 m <•••- I'M 'T - jaRHPfctlfct. -,.v m wssmMmm Op Duindigt werd Zaterdagmiddag voor het eerst sinds jaren weer eens een steeple chase gehouden, waarvoor tien paarden aan de start verschenen. Er kwamen er minder aan de finish. Onder degenen die de strijd moesten staken, was ook de heer Van Vilsteren, die niet Wodari ten val kwam. De heer De Vos met Firefly rijdt hier de onfortuinlijke combinatie voorbij. De steeple werd gewonnen door de heer Arts op Rocket. (Reuter). Hermann Matern, lid van het politieke bureau van de Oost-Duitse socia listische eenheidspartij, heeft Zaterdag te Remagen verklaard, dat alle kwesties met betrekking tot een Duits vredesverdrag en verkiezingen in geheel Duitsland „tezelf dertijd" besproken dienen te worden. Op een persconferentie verklaarde hij desge vraagd, dat dc grote mogendheden een vredesverdrag en de Oost- cn West-Duit sers tezelfdertijd dc kwestie van verkie zingen moesten bespreken. Daardoor zou de onenigheid tussen Oost en West over de vraag, welke kwestie het eerst behandeld moest worden, overwonnen worden. Matern, die vice-voorzitter is van het Oost- Duitse parlement, zei dat hij dc leider was van de Oost-Duitse delegatie, die Vrijdag een memorandum over de Duitse eenheid overhandigde. Tot dusver hadden West- Duitse functionarissen gemeend, dat Otto Nuschke, de Oost-Duitse vice-premier en leider van de Oost-Duitse christen-demo craten als leider fungeerde. De delegatie, aldus Matern, was geko men om verzet aan te tekenen tegen de conventies van Bonn. Deze conventies zijn „een open uitnodiging tot zelfmoord cn de weg naar een oorlog de verschrikkelijk ste en meest zinloze in de Duitse geschiede nis". De Russische troepen, aldus Matern, zouden nimmer aan de Rijn of de Pyre neeën staan, tenzij zij daartoe gedwongen zouden worden door een aanval op de strijdkrachten van de Sovjet-Unie. Reuter tekent bij het voorstel van Matern aan, dat Nuschke Vrijdag in een toespraak tot West-Duitse studenten heeft voorge steld, dat drie commissies der Grote Vier zich gelijktijdig zouden bezig houden met een Duits vredesverdrag, de Duitse een heid en verkiezingen in geheel Duitsland. Nuschke zei, dat hij dit voorstel met leden van zijn (Christen-democratische) partij had besproken voor zijn vertrek naar Bonn. Hij wilde het zelf niet onder de aandacht van de Russische autoriteiten brengen daar de Westelijke geallieerden wantrouwig zouden zijn indien de Russen een dergelijke oplossing aan de hand zouden doen. „De internationale pers moet mijn voorstel onder de aandacht van alle staatslieden in Oost en West brengen", aldus Nuschke. Matern verklaarde voorts te hopen, dat zijn delegatie over twee of drie weken naar Bonn zou kunnen terugkeren „om een be spreking te beginnen over alle ter zake die nende kwesties met bevoegde leden van de West-Duitse Bondsdag':. Betoging Ongeveer 3000 anti-communistische be togers wachtten de Oost-Duitse delegatie op, toen zij Zaterdag in een hotel in Bonn binnenging waar de buitenlandse persver eniging haar voor een lunch had uitgeno digd. Er werden tomaten geworpen en vlugschriften verspreid. Het gemeentebestuur van Bonn heeft, met goedvinden van het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken, het verzoek van de Oost-Duitse delegatie om haar verblijfsvergunning te ver lengen, afgewezen. De delegatie had te kennen gegeven, dat zij van plan was tot heden in Bonn te blijven. De delegatie is gisteren vertrokken en heeft een afscheidstelegram aan de Bonds dagvoorzitter dr. Ehlers gestuurd. De dele gatie betreurt dat zij „de vele Kamerleden, vooraanstaande persoonlijkheden en dele gaties, die gevraagd hadden hen te bezoe ken" niet heeft kunnen ontmoeten, nu de verblijfsvergunning niet verlengd is. West-Duitse anti-communisten beschou wen het bezoek der delegatie als een fiasco, daar zij er niet in geslaagd is besprekingen te voeren met ook maar één enkele dei- vooraanstaande West-Duitse politieke lei ders. De communisten zijn echter van mening dat het delegatiebezoek een „ge slaagde nieuwe zet" is in hun campagne, welke ten doel heeft besprekingen over hereniging van Duitsland te doen beginnen. De Nederlandse lorpedobootjager „Van Gaten" is in de afgelopen nacht tijdens de oefening „Main Brace" in aanvaring ge weest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. De aan varing geschiedde bij Noord-Jutland. De schade aan beide vaartuigen is waarschijn lijk gering. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. De „Eagle" blijft aan de oefening deelnemen. De „Van Galen" gaat naar Den Helder.'Het schip kan deze reis op eigen kracht en zonder escorte maken. De „Eagle" meet 36.800 ton, de „Van G?'en .1760 ton. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Voor de zevende keer is Zaterdag het jaarlijkse défilé gehouden langs de Doden cel in het Oranje-hotel en langs het monu ment dat in de buitenmuur van dc gevange nis aan de Van Alkemadclaan in Den Haag is aangebracht. Uit alle delen van het land waren nabestaanden en oud-gevangenen naar het Oranje-hotel gekomen om aan deze jaarlijkse herdenkingsplechtigheid deel te nemen. Bij dc belangstellenden bevonden zich jhr. mr. F. Bcelaerts van Blokland, vice- president van de Raad van State, mr. ..F. Schokking, burgemeester van Den Haag en mr. J. C. Tenkink, secretaris-generaal van het ministerie van Justitie. De heer G. Bos, voorzitter van de stichting Oranje-hotel, las een brief voor van Koningin Juliana, die daarin onder meer zegt: „Ieder jaar komt deze bijzondere ge- Voor de zevende maal werd Zaterdag in Den Haag het jaarlijkse défilé gehouden langs de „dodencel" in het „Oranje Hotel" en langs het monument, dat in de buitenmuur van de gevangenis aan de Van Alkemadelaan is aangebracht. De plechtigheid hij het nionurnent. meenschap van nagelatenen cn vrienden bijeen om zich te verdiepen in een gezamen lijk herdenken van allen die hier verbleven en van de opdracht waarvoor zij zich ver antwoordelijk wisten. Hun voorbeeld blijft als een lichtende fakkel voor ons uit. Meer dan ooit eist onze tijd standvastigheid en begrip voor de wereldsituatie om ons. Willen wij datgene, waarvoor zij hun leven gaven, behouden, dan dienen wij hiervoor in de bres te blijven staan". Met een woord leidde de heer Bos ver volgens het défilé in. Hierna werd twee minuten stilte in acht genomen; daarna zongen allen het Wil helmus cn begon het défilé. Buiten, bij het monument, werden bloe men neergelegd. Reünie van oud-gevangenen De oud-gevangenen en nabestaanden van oud-gevangenen kwamen 's middags bijeen in het Kurhaus te Scheveningen. De heer Bos herdacht de overleden vice-voorzitter, de heer I. van Voorst van Beest en hield daarna een beschouwing over het begrip levensstijl. Dr. E. A. Cohen uit Arnhem, die dit jaar zijn doctorstitel verwierf op een proef schrift over de Duitse concentratiekampen, herinnerde er aan, dat van de 140.000 Joden, die Nederland in Mei 1940 telde, geen 20.000 de bevrijding hebben beleefd. Hij zei, dat de weg terug na alles wat er in de jaren van de oorlog is geschied, voor velen van buitenaf moeilijk is gemaakt. Het was ook moeilijk van binnenuit. De normen, waarnaar we thans leven zijn niet meer dezelfde als voor de oorlog. Jaren van hard egoïsme in de concentratiekampen en gevangenissen hebben de normen verlaagd. Wat in Duitsland is gebeurd, weet dr. Cohen aan de invloed ener autoritaire op voeding, ook in de tijd vóór het nationaal- socialisme. De Duitse opvoeding moet ver anderd worden en dat is een kwestie van generaties. Het Tweede Kamerlid de heer G. Rit meester heeft de reünisten eveneens toege sproken. Hij herinnerde eraan, dat het Ne derlandse volk in de tijd van ellende cn spanning eensgezind was. Het dacht, dat na de bevrijding de strijd geëindigd was, maar in werkelijkheid is dat niet het geval, betoogde de heer Ritmeester, die zei, dat verweer tegen het communisme nodig is. Hij protesteerde ertegen dat de voormalige „Ortskommandant" van Hilversum aan die gemeente een bezoek kon brengen. „Het wordt tijd", zo zei hij, „dat aan de regering gezegd wordt dat dit uit moet zijn". Aan de bijeenkomst werd bijzondere wij ding gegeven door declamatie van Rolien Numan, harpspel van Rosa Spier en door zang van Willem Ravelli. Vijf jaar wegens „spion na ge" MADRID (Reuter). Raymond Marius Viadieu, loco-burgemeester van Toulouse, is Zaterdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage in Spanje. Viadieu werd voor een krijgsraad van do Spaanse marine te Cartagena ervan be schuldigd tekeningen en gegevens van mi litair belang in zijn bezit te hebben. José Ladinan, een ambtenaar in Carta gena, die van medeplichtigheid werd be schuldigd, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Viadieu heeft het hem tenlaste gelegde ontkend en verklaard, dat hij alleen maar als toerist naar Spanje was gegaan. Hij voegde er aan toe, dat de inlichtingen, die hij wenste te hebben slechts moesten die nen om vast te stellen wat de Spaanse „roden" deden en of er enige waarheid school in een bericht, dat aan de Ameri kanen het gebruik van bases en vliegvel den in Spanje was verleend. De verdediger van Viadieu zeide, dat zijn cliënt een figuur is, die veel achting geniet en die bekend staat als een onverzoenlijke anti-communist. Joshua Reynolds: Eenvoud is het juiste midden tus sen te weinig en te veel. STOCKHOLM (Reuter).. In Zweden zijn Zondag verkiezingen voor de Rijksdag gehouden. De uitslagen luiden als volgt: Conservatieven 30 zetels (winst 7); Boeren partij 27 zetels (verlies 3); Liberalen 59 zetels (winst 2); Sociaal-democraten 109 zetels (verlies 3); Communisten 5 zetels (verlies 3). De verkiezingsstrijd, die opvallend ge matigd was, werd voornamelijk gevoerd op het gebied van binnenlandse politiek met de nadruk op economische kwesties. Er bestond onder de vier niet-communisti- sche partijen geen verschil van mening over de betrekkelijk hoge Zweedse defensie uitgaven. De oppositie had de regerings coalitie van sociaal-democraten en liberalen onder premier Erlander voornamelijk aan gevallen, omdat zij er niet in was geslaagd inflatie te voorkomen. Te Amsterdam is in de afgelopen nacht in een ziekenhuis, waar hij een lichte operatie moest ondergaan, onverwacht overleden de bijzonder populaire acteur Cor Ruys, die een leeftijd van 62 jaar be reikte. Voor een beschrijving van zijn leven zie pagina vijf. De filmspeler Charlie Chaplin, die te Lon den geboren en nog steeds Brits onderdaan is, is thans onderweg naar Engeland, waar hij de eerste vertoning van zijn nieuwste film „Limelight" gaat bijwonen. De Ame rikaanse procureur-generaal James Mc Granery heeft medegedeeld dat hij een on derzoek zal doen instellen of Chaplin bij diens terugkeer naar de Verenigde Staten wel kan worden toegelaten. Hij is namelijk beschuldigd van het koesteren van com munistische sympathieën. McGranery heeft de Amerikaanse immigratie- en naturali satiedienst opgedragen Chaplin bij aan komst een verhoor af te nemen. Onze correspondent in Londen schrijft: De actie in Amerika tegen Charlie Chaplin werpt een donkere schaduw over zijn met spanning tegemoet geziene, bezoek aan Engeland. Zijn vrienden hier het zijn er talrijke hadden hem nog onlangs wegens de agitatie, die reeds zo lang aan de gang is, openlijk aangeraden voorgoed in Engeland te blijven. Over de transatlantische telefoon ver klaarde Chaplin, zittende in zijn hut aan boord van de ..Queen Elizabeth", die mor gen in Southampton arriveert, dat het door de justitie tegen hem gelaste onderzoek een verrassing voor hem is. Hij schijnt met zijn vertrek te hebben gewacht totdat hij de verzekering had, dat hij naar Amerika zal kunnen terugkeren. Volgens Charlie's advocaat zal de juridische actie tegen hem zijn terugkeer bespoedigen. Chaplin kan bewijzen dat hij niets had gedaan dat op ondermijning van de staat lijkt, aldus zijn advocaat. In een groot Amerikaans blad werd Chaplin Zaterdag aangevallen, omdat hij gezegd zou hebben niet naar de Verenigde Staten te zullen terugkeren als Eisenhower president zou worden. Zijn oorspronkelijk plan was zes maanden weg te blijven. Charlie was reeds herhaaldelijk wegens zijn als links beschouwde opvattingen ge doodverfd als een radicaal en een commu nist. In Juli van dit jaar diende Charlie een aanklacht in tegen de National Broad casting Company en tegen een kroniek schrijver omdt zij gesuggereerd hadden, dat hij een communist en een leugenaar is. Hii eiste een schadevergoeding van tien millioen gulden. Oppositie tegen Chaplin is begonnen in 1943 in verband met een proces berteffende het vaderschap van een baby. Chaplin bleek volkomen vrijuit te gaan. In Engeland stoken sommige bla den tegen hem, omdat hij in de oorlog uit Engeland is weggebleven. In het Amerikaanse Congres werd in de afgelopen jaren verscheidene malen de eis gehoord dat Chaplin uit Amerika diende te worden gezet. Uiteraard heeft in het vrijheidlievende Engeland de actie tegen Chaplin en nog wel op een mo ment. dat hij geen kwaad vermoedde grote verontwaardiging gewekt. Claire Bloom, de jonge Engelse actrice, die zijn bewonderenswaardige tegenspeelster is in zijn nieuwste film, was diep in de put toen zij het nieuws hoorde. Zij hoopt dat de we reld hem verdedigen zal en noemde Chap- e»n „grote humanist". Oorspronkelijk had Chaplin vorige zo mer naar Engeland willen komen. Reeds bij die gelegenheid voorspelde men in En geland dat hij niet meer naar Amerika zou kunnen terugkeren. Chaplin, die het gevaar voelde, bleef toen thuis. Thans heeft het de aandacht getrokken, dat hij zijn studio ten verkoop heeft aangeboden. Was dat een voorzorgs maatregel? Het is moeilijk voor Chaplin Amerika te verlaten omdat hij er zijn belangrijkste financiële belangen heeft. Maar overigens stroomt er uit de hele wereld geld naar hem toe. Hij heeft heeds verklaard dat hij overal kan werken. Loyaliteit Amerika heeft het herq altijd kwalijk genomen, dat hij veertig jaar lang gewei gerd heeft de Amerikaanse nationaliteit aan te nemen. Chaplin zei hierover eens, dat hij niet loyaal wilde zijn jegens iets waarin hij niet geloofde. Als hem loyaliteit werd gevraagd zou hij deze alleen tegen over Engeland willen tonen, hoewel hij ook vaak geklaagd heeft, dat Engeland hem in zijn jonge jaren in de steek heeft gelaten. Een van zijn grappen is, dat hij in Amerika een betalende gast is en een die goed be taalt ook. De belastingen slorpten mil- lioenen van hem op. In Engeland ziet men Chaplin als een kunstenaar, niet als een politicus. Niet ont kend wordt, dat hij vaak ontactische dingen zegt en de autoriteiten soms onno dig prikkelt. Maar daarvoor is hij dan ook Chaplin. Chaplin is in wezen een ras-individua list, die zijn tong uitsteekt tegen de mach ten. die het individu willen verpletteren en het altijd opneemt voor de verschoppe ling. Dat hij in de oorlog sterk pro-Rus sisch was, kan - zo zeggen zijn vrienden in Engeland - niemand hem kwalijk nemen. Hij was de enige niet. ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Vanavond in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Iets hogere mid- dagtemperaiuren. 23 September Zon op 6.28 uur, onder 18.36 upr. Maan op 11.35 uur. onder 19.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 22 September Hoog water: 5.16 en 17.33 uur. Laag water: 1.12 en 13.19 uur, Dinsdag 23 September Hoog water: 5.47 en 18.04 uur. Laag water: 1.41 en 13.47 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1