Nederlaag van Nederlands elftal tegen sterk Denemarken: 3-2 Productieve schutters bezorgen zege aan Blackpool en Portsmouth Verdiende 2-0 voorsprong in een minuut teniet gedaan Algemene verwachting werd werkelijkheid Oranje-team weerde zich geducht in tweede helft De Engelse league Arsenal verslaat Spurs met 3-1 Zwitserland verloor van Hongarije: 4-2 Grote nederlagen voor Kennemerland en IJmuiden 3 Eenbenige Terlouw Abe bracht intelligentie Terlouw: vijfentwintig maal international Overrompeld Geen blamage Hendriks voldeed Test Battle of Arnhem-rit DCO verloor van Warmunda Heringa Wuthrich Za terdagv o et bal MAANDAG 2 2 SEPTEMBER 1952 is met Oden!hal in zijn plaats een beter geheel te verkijgen. Kraak was uitstekend. De middenlinie heeft nog aandacht nodig. Biesbrouck vooral. Bij de R.C.H.'er viel te (Speciale berichtgeving) Hetgeen men algemeen verwacht had is Zondagmiddag in het oude, vier kante voetbalstadion Idrettsparkcn in Kopenhagen gebeurd: het Neder lands elftal verloor de eerste internationale voetbalwedstrijd in het pas aangebroken seizoen. Met drie-twee bleven de Denen en een wedstrijd, die het aanzien alleszins waard was, in de meerderheid. Een nederlaag, die aanleiding is tot vele op- en aanmerkingen, maar die allen toch te brengen zijn tot één conclusie: De Denen hadden een betere ploeg met snellere spelers, die over een betere baltechniek en een betere lichaamscon ditie beschikten. Daarmede is de nederlaag grotendeels verklaard. Want in die conclusie ligt ook de oorzaak besloten waardoor het mogelijk werd dat Nederland een twee-nul voorsprong nog in de eerste helft binnen een minuut teruggebracht zag tot twee-twee en een drie-twee achterstand in de tweede helft, toen de Denen „doorbeten" en het Nederlandse elftal niet zo heel veel meer toestonden. Ondanks het feit dat de oranjehemden zowel voor als na de rust zowel verdedigend als aanvallend soms tot bijzonder goede prestaties kwamen. De nederlaag was dus verdiend en opnieuw zal dus de Keuze-commissie met de handen in het haar zitten als straks het vertegenwoordigend elftal moet worden samengesteld voor de interlandwedstrijden tegen de Belgen en de Engelse amateurs. Uit het scoreverloop blijkt wel, dat de strijd spannend is geweest en ternauwer nood door de als favorieten gestarte Denen gewonnen is. De Deense pers van Zaterdag avond en Zondagochtend schreef in haar voorbeschouwingen dat „deze Deense ploeg van de Nederlandse veteranen moet kun nen winnen", maar dat is toch niet mee gevallen. Eerder is het tegendeel waar, want het oranje-team weerde zich beter, veel beter zelfs, dan onder de gegeven om standigheden mocht worden verwacht. In de eerste plaats kon Odenthal niet spelen en bovendien had Abe Lenstra last van een gescheurd kootje in een van zijn tenen. De K.C. had besloten dc plaats van Odenthal in de laten nemen door Terlouw, zodat een uitgesproken linkse speler op rechts het Nederlandse doel moest dekken. Dat Hendriks als stopper werd opgesteld, leidde er mede toe, dat de Nederlandse verdediging, waarin Boskamp reeds debu teerde, een geheel nieuwe samenstelling kreeg en dus een groot vraagteken werd. Misschien wel mede door de geringe ver wachtingen is hetge.cn door beide ploegen vertoond is, nog meegevallen. Niet alleen wat het tempo betreft, maar ook ten aan zien van techniek en taktiek. En dat op een glad veld en met een bal, die eveneens veel zorg vereiste. Vooral in de eerste helft speelde liet Oranje-team met vaart en goede combina ties. Misschien wat te veel over links, zodat rechtsbuiten Van der Kuil te weinig in het spel betrokken werd. maar het was toch ook weer zo, dat de VSV'cr, als de kleinste van het veld, in linksback Svend Nielsen wel zo ongeveer de langste speler tegenover zich had. Hoe het ook zij, de Nederlandse ploeg startte goed. De voorhoede was beweeglijk, de middenlinie kwam goed mee en het resultaat was, dat na zeven minuten de Neder landers reeds met een-nul voorston den. Wiertz plaatste uit een vrije schop goed voor doel, Clavan likte de bal terug en Van Roessel deed de rest. Dat was dus een hoopvolle start en het bleef goed gaan. Wel konden ook de Denen, meestal via hun linkervleugel Kurt Nielsen en Kaj Nielsen, eveneens gevaarlijk aan vallen, maar onze verdediging zorgde voor een goede dekking en in het algemeen was het toch zó, dat Nederland de meeste stoot kracht had. Dat dit kon, was alleen toe te schrijven aan de wederopneming van Abe Lenstra. De Herenvener bracht de intelligentie in het Nederlandse offensief terug, zodat aange nomen mag worden, dat hij zijn plaats heeft heroverd. Hij was het, die met zijn grote technische vaardigheid, zijn spelinzicht en lichaams- beheersing de dirigent van de voorlinie was. Van Roessel verstond hij uitstekend en prachtige combinaties heeft dit tweetal al dan niet in samenwerking met Clavan, .die zijn keuze wel rechtvaardigde en Van der Kuil lot stand gebracht. De Deense verdediging had het daartegen zeer las tig. Na ongeveer tien minuten werd zij door Abe gepasseerd, waarna zelfs doelman Jo hansen met een geraffineerd boogballetje geen kans kreeg. Zeer snel was echter Svend Nielsen terug gekomen en hij wist de bal nog voor de doellijn weg te werken. Toch kwam een tweede Nederlandse goal. Terwijl namelijk onze verdediging stand wist te houden tegen de steeds beter wor dende combinaties, volgde na veertien minuten een prachtig doelpunt. Abe drong van het middenveld met de bal aan zijn voeten snel op en terwijl zijn medespelers haastig positie zochten, schakelde hij met een welhaast onopvallende schijnbeweging de Deense spil uit, zwenkte naar links af en zond toen een voltreffer in (02). Dat prikkelde de Denen blijkbaar en na dat doelpunt verhoogden zij het tempo en kwamen steeds meer in de aanval. Terlouw had het daarbij steeds te kwaad met de Deense linksbuiten en Hendriks zwoegde in het centrum. Deze twee robuste spelers Rinus Terlouw speelde in Kopenhagen zijn vijfentwintigste interlandwedstrijd. Aan het diner na de wedstrijd werd hem door de K.N.V.B. een zilveren sigaretten koker als herinnering aangeboden. verzetten bergen werk, doch Hendriks kwam toch wel eens tot overtredingen. Een hiervan was de oorzaak van het eerste doel punt. Uit een vrije schop kwam de bal goed voor het Nederlandse doel, waar Kurt Nielsen, goed reagerend, inschoot (12). Meteen werd de geest vaardig over de Denen en nog in dezelfde minuut maakte rechtsbinnen Petersen de stand gelijk. Een volkomen normale stand intussen, en gevolgd door een hard en snel duel, waarbij de Denen iets meer gingen betekenen in het mid denveld. Vooral rechtshalf Terkelsen deed daar uit stekend werk, ook als zesde aanvaller en over het geheel kwam Denemarken in ploegeenheid boven Nederland uit, zonder dat Oranje echter bepaald zwakker moest worden genoemd. Ook al was het grondspel van de Denen goed uitgevoerd, hun voorhoede was toch minder gevaarlijk dan de Nederlandse. Zo wist Lenstra tien minuten voor het einde van de eerste helft weer door te breken, waarbij hij echter door de Deense spil zonder meer van de bal werd gelopen. In de tweede helft volgde een periode van felle botsingen tussen snelle voorhoe den en hard werkende verdedigingen, maai de Nederlandse defensie raakte toch min of meer de kluts kwijt, zodat langzamer hand een Deens overwicht ontstond. Dat duurde ongeveer een half uur, waar bij de Denen zuiverder en verrassender speelden dan de Nederlanders. Steeds weer bouwden Kurt Nielsen, spil Brögger en Ter kelsen in het middenveld goede aanvallen op. De Denen vulden elkaar prima aan en kwamen gewonnen in de race te liggen. Toch konden zij tenslotte slechts door een gelukje hun overwicht realiseren. Na vijf entwintig minuten loste linksback Nielsen namelijk een hard schot, waarbij helaas Hendriks de bal van richting veranderde, waardoor Kraak onhoudbaar gepasseerd werd (32). De nederlaag was echter zeker niet bla-. merend en zelfs lag het gelijke spel, dat verdiend zou zijn geweest, binnen het be reik. Driemaal zelfs en steeds na fraai werk van Van der Kuil en Abe Lenstra. Maar Van Roessel, die de afwerker had moeten zijn, faalde helaas. Dat hij in de laatste mi nuut, toen hij op tien meter alleen voor het Deense doel kwam, nadat Lenstra door een „overstapje" de Deense verdediging had uitgeschakeld, miste, was wel heel erg. Het bleef dus bij drie-twee, maar we aarzelen niet te spreken van een goede wedstrijd van de Nederlanders. Zeker, de Denen speelden constanter en als ploeg eenheid beter, maar van de Oranje-kant waren er toch ook goede momenten. Vooral wat betreft de voorhoede, waarin eigenlijk alleen Bcnnaars wat uit de toon viel. Clavan en Van der Kuil waren hun plaats waard, snel en beweeglijk spelend. Met de verdediging was het anders, want de hui dige formatie kon men moeilijk als een „vondst" beschouwen. Boskamp faalde niet, deed zelfs weldoordachte dingen, maar be trouwbaar was hij nog niet. Misschien dat bij een nieuwe kans de opgedane routine zijn spel ten goede zal komen. Hendriks als spil voldeed, Terlouw als rechtsback echter minder, maar misschien dikwijls een opening. Wiertz daarentegen was weer zijn plaats waard, hoewel hij (evenals Tcrlouw^j de beste vleugel van dc Deense ploeg: Kaj en Kurt Nielsen, tegenover zich had. Dit tweetal kon het uitstekend met el kaar vinden. Trouwens, de gehele ploeg zat goed in elkaar en bouwde de aanvallen soms zeer goed op. Beter dan het Neder lands elftal. De verdediging was rond spil Brögger goed geformeerd met linksback Svend Nielsen als de uitblinker. Dat de Nederlandse voorhoede daartegen nog zo gevaarlijk was, pleitte toch wel voor haar. In het middenveld waren Terkelsen en Kurt Nielsen de figuren. Méér dan rechts binnen Petersen, die echter een afwerker bleek te zijn. Als geheel maakte de ploeg een goede indruk, maar eerst toen zij na de rust meer over de vleugels speelde en Nederland dus met eigen wapenskwam bestrijden, werd het team in de aanval ge vaarlijker. (Foto boven). Het moment, waarop het eerste Nederlandse doelpunt ont staat. Geheel links op de grond liggend en gedeeltelijk zichtbaar Svend Nielsen. Verder Ginsburg (4), Clavan, Van Roessel de maker van het doelpunt scheidsrechter Kai- vola, Brögger en doelman Johansen, die vergeejs is uitgevallen. (Foto links). Een doelpunt en toch geen doelpunt. De bal ligt voor de derde maal in het Deense doel, maar de Nederlandse kolonie heeft geen reden tot juichen, want dit doelpunt iverd afgekeurd, daar de maker Van Roessel (geheel links) buitenspel stoiid. Verder zien we op dc foto Ben- naars (achter Van Roessel) en doel man Johansen. (Telefoto's) BELGIë VERSLOEG NEDERLAND. De in Luik gehouden landengolfwedstrijd tus sen België en Nederland is door de Belgen met 90 gewonnen. Ideale weersomstandigheden, met veel zon en prima velden na dc regens van de voorgaande dagen, gaven verscheidene pro minente ploegen Zaterdag in de Engelse league gelegenheid voetbal van hoge klasse te demonstreren. Wat dc eerste divisie aan gaat verdienen Blackpool en Portsmouth een speciale vermelding voor hun prachtige overwinningen in uitwedstrijden, waarbij ze elk vijf doelpunten scoorden. Voorts boekte Arsenal een 31 zege over de Spurs op het veld aan White Hart Lane in Londen, dat met 70.000 toeschouwers volkomen uitverkocht was. terwijl Liver pool met 41 Middlesbrough de baas bleef en nu weer fier aan het hoofd van dc rang lijst staat. Een pittig en doortastend Portsmouth- elftal kraakte de Bolton Wanderers met 50, maar de 52 overwinning van Black pool op het sterke Wolverhampton moet toch nog hoger worden aangeslagen. De Wolves hadden de 18-jarige Ron Flowers als rechtshalf opgesteld, en lieten Wright, de captain van het Engelse nationale elf tal, de spilplaats bezetten. Maar daardoor misten ze de stuwkracht van Wright, die als spil hoofdzakelijk verdedigend moest op treden. Het debuut van Flowers was niet erg gelukkig, alhoewel hij met een kopbal het eerste doelpunt voor zijn ploeg maakte. Bij Blackpool scoorden alle voorwaartsen; ook Stan Matthews die op de rechtervleu gel dribbelde en jongleerde als in zijn aller beste tijd. De Wolves, die tweede waren op de ranglijst, hadden tot nu toe slechts één wedstrijd verloren'. Na zeven wedstrij den achter elkaar te hebben gespeeld met hetzelfde elftal moesten ze er we Tijdens een aanval op het Nederlandse doel in Kopenhagen zien we een waakzame Kraak de voor zijn doel zwevende bal scherp in het oog houden. Tweede van links Hendriks, geheel rechts Terlouiv. (Telefoto). gens een blessure een wijziging in aan brengen en dit heeft een grote invloed gehad zowel wat dc samenhang in de ploeg als wat het moreel betreft. Even wel liet Blackpool, dat nu naar de tweede plaats is opgeklommen, zeld zaam fraai voetbal zien, en dit was ook een oorzaak van de zware nederlaag van de Wolves. Bij Portsmouth hadden wijzigingen in de voorhoede juist een zeer gunstig effect. Gordon Dale, die zijn eerste leaguewed strijd van het seizoen speelde, blonk boven allen uit alhoewel hij de enige voorhoede speler was die geen doelpunt maakte. Ver der kwam de terugkeer van de forse Duggie Reid als middenvoor zeer aan de stoot kracht van de voorhoede ten goede. Doolcy scoort Liverpool bewees dat de nederlaag tegen de Spurs van Maandag jongstleden niet al te tragisch mag worden opgevat. Tegen Middlesbrough speelde het team weer op zijn allerbest, én een 41 zege was er het gevolg van. Burnley, dat tot Zaterdag num mer één stond, liet tegen de verwachtingen in thuis een steek vallen tegen Sheffield Wednesday. Derek Doolcy, de reusachtige midden voor van Wewnesday, die in zijn eerste wedstrijden van het seizoen het net maar niet kon vinden, zorgde voor een doelpunt van hoog gehalte. Hij heeft nu in vier dagen twee keer raak geschoten. Arsenal kreeg na negen minuten een goal cadeau van de Spurs, toen Ditchburn bij een uittrap de bal naar een van de backs plaatste, wat hij al herhaaldelijk gedaan had. Ditmaal schoot Logie bliksemsnel toe, maakte de linksback Willis de bal afhandig en gaf een prachtige kans aan Goring, die daar prompt van profiteerde. Daarna do mineerden de Gunners door beter team werk en Milton en Logie konden in de tweede helft de score opvoeren. De Spurs raakten ontmoedigd en bi-achten het slechts tot een tegenpunt, door Harmer. Aston Villa, dat een gereorganiseerde voorhoede in het veld bracht, leidde tegen Manchester United met 31 toen er nog maar twintig minuten gespeeld moest wor den. Toch sleepte Manchester een gelijk spel uit het vuur, dank zij twee strafschop pen, die door Jack Rowley onberispelijk werden genomen. Derby County geklopt Derby County, dat Johnny Morris, aan voerder en uitblinker van de ploeg op de transferlijst heeft geplaatst, werd door Charlton geklopt en is daardoor afgezakt naar de onderste plaats, met slechts drie punten uit acht wedstrij den. Van de vijf clubs in de vier divisies, die nog geen nederlaag hadden geleden, heb ben Huddersfield, Grimsby en Oldham hun ongeslagen record kunnen handhaven. Plymouth en Millwall gingen beiden met de oneven goal in uitwedstrijden onder. Bury boekte zijn eerste zege van het sei zoen in Southampton, zodat thans Walsall de enige ploeg is zonder een overwinning. In de tweede divisie bleef Huddersfield leider, met twee punten voorsprong op Plymouth. Sheffield United haalde hier met een 61 overwinning op Lincoln de hoog ste score van de dag. Een goede verrichting leverde ook Everton, dat met 42 uit van Brentford won, na met rust een goal achter te zijn geweest. In de Zuidelijke en de Noordelijke afdelingen van de derde divisie staan respectievelijk Bristol Rovers en Grimsbybovenaan. In Zuid heeft Norwich echter slechts een punt achterstand op Bristol. De ploeg klop te Walsall met 30, wat zeggen wil dat er nog steeds geen goal tegen haar ge scoord is. Tijdens de ontmoeting tussen Barrow en Mansfield in de derde divisie Noord werden twee spelers gewond. Wright, de doelman van Mansfield, moest 4 minuten na de af trap het veld verlaten met een gebroken pols, en later brak Roberts, de linksbuiten van Barrow, een sleutelbeen. In weerwil van het fraaie weer daalden de ontvangsten. In totaal werden de league wedstrijden door iets meer dan 970.000 toe schouwers bijgewoond, tot nu toe het laag ste aantal voor een Zaterdag in dit seizoen. Uitslagen Eerste divisie: Aston VillaManchester United 33, Bolton Wanderers-Portsmouth 05, BurnleySheffield Wednesday 11, Charlton AthleticDerby County 31, LiverpoolMiddlesbrough 41, Manches ter CityWest Bromwich Albion 01, Preston North EndCardiff City 23, Stoke CityNewcastle United 10, Sun derlandChelsea 21, Tottenham Hotspur Arsenal 13, Wolverhampton Wande rersBlackpool 25. Tweede divisie: BrentfordEverton 24, Doncaster RoversNotts Forest 10, Ful- hamPlymouth Argyle 21, Huddersfield TownHull City 11, Leicester CityLu ton Town 11, Notts CountyBirmingham City 20, Rotherham UnitedBarnsley 31, Sheffield UnitedLincoln City 61, SouthanmptonBury 11. Swansea Town- Blackburn Rovers 11, West Ham United Leeds United 22. ADVERTENTIE \VJ// Hade from "sun-kissed" tobaccos In Arnhem en omgeving werd de zevende Battle of Arnhem-rit voor motoren ver reden, een zware betrouwbaarheidsril. Het parcours, dat door tal van zandwoestijntjes van de Veluwe was uitgezet, was dermate zwaar, dat geen enkele rijder zonder straf- punten de rit uitreed. Van de 52 deelnemers viel precies de helft (26) uit. De belangrijkste uitslagen waren: Seniores D-klasse (125 cc): 1. J. Galte- ma (Groningen) met „Puch", 68 strafpnt. Seniores E-klasse (250 cc): 1. R. Selling (Amsterdam) met „Eysink", 14 strafpnt. Seniores F-klasse (500 cc): 1. kapt. T. Ger hard (Soestduinen) met B.S.A., 6 strafpnt. Vierde klasse Van de Haarlemse vierde klassers kwam Zondag alleen DCO in het veld. Het is voor de DCÓ'ers opnieuw een nederlaag gewor den, want tegen Warmunda werd met 3-1 verloren. Dit betekende dus de tweede nederlaag van DCO op eigen terrein en zulks geeft heel weinig vertrouwen voor de toekomst. In de eerste helft was DCO over het al gemeen sterker en kon de meerderheid in een doelpunt tot uitdrukking brengen. Na de pauze was het echter gedaan met het overwicht van de Haarlemmers en konden de bezoekers hun achterstand in een 3-1 voorsprong omzetten. De vijfentwintigste landen-voetbalwcd- strijd tussen Zwitserland en Hongarije, in Bern gespeeld voor 30.000 toeschouwers, is met 4-2-door de gasten gewonnen. De ruststand was gelijk: 2-2. Met uitzondering van één speler Budai die Hidcgkuli verving verschenen de Hongaren indezeifde opstelling als in Helsinki. In het begin van de wedstrijd kwamen de doelen om beurten in gevaar, en in de vierde minuut maakte Ilugi II het eerste Zwitserse doelpunt uit een pass van Bader. De Hongaren reageerden onmiddellijk, maar de Zwitserse verdediging was uit nemend op dreef en liet niets door. Zes minuten later bracht Fatton de stand op 2-0 na een fout in de Hongaarse achter hoede. De Hongaren waren verrast maar niet ontmoedigd. In hun aanval viel Palotas uit en werd vervangen door Hidegkuti, waarna de ene stormloop volgde op de an dere. In de 38c minuut verkleinde Puskas de achterstand, en even voor rust bracht dezelfde speler de stand gelijk. Hongaren sterker In de tweede helft domineerden de Hon garen door grotere snelheid en betere tech niek. Veertien minuten na de hervatting had de geduchte schutter Puskas voor de derde maal succes, en aangezien de tegen stand van de vermoeide Zwitsers geleide lijk verflauwde ontstonden er hachelijke situaties voor hun doel. Jucker verrichtte tal van schitterende saves maar in de 30e minuut was een schot van Hidegkuti hem toch te machtig. In de stand 4-2 kwam geen verandering meer, alhoewel de Zwit sers voortdurend in de verdediging werden gedrongen en de Hongaren heer en mees ter waren op het middenveld. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het is voor de Zaterdagmiddagclubs in Haarlem en omgeving geen al te gunstige dag geweest. Zowel Kennemerland als IJmuiden moest met een grote nederlaag genoegen nemen. Kennemerland, nog steeds gehandicapt door het niet beschikbaar zijn van de middenvoor Feller en ditmaal tegen IJselmeervogels ook nog door het niet medespelen van Spanjer, was weliswaar niet zo erg veel zwakker dan de tegenstan der maar de Haarlemse club leed aan im productiviteit en juist de vogels wisten wat doelpunten maken betekende. Bij de rust had Kennemerland reeds een 20 achterstand en verloor uiteindelijk met 50. Ook IJmuiden kreeg de kous op de kop bij Zuidvogels. Bij de rust boekten de IJmuidenaren reeds een 41 achter stand en verloren tenslotte met 62. In de vierde klasse echter deden de Haarlemse clubs goed werk. V.E.W. had op een gegeven moment een 4—0 voor sprong tegen O.S.O. Kruiderink en Dinkla scoorden ieder twee doelpunten maar de grote voorsprong ging bijna verloren toen O.S.O. daarna krachtig kwam opzetten en drie doelpunten maakte. Door goed werk van de V.E.W.-doelman bleef de 43 voor sprong tenslotte behouden. Telefonia en V.V.G.A. streden aanvan kelijk een gelijkopgaande strijd. Berends, Treuren en nogmaals Berends hadden om beurten gescoord en daar tussendoor de middenvoor van V.V.G.A. driemaal, zodat men met 33 nog even ver was. Toen ech ter gaven twee doelpunten van Starink de doorslag zodat Telefonia met 53 won. Het gelijke spel van S.I.Z.O. tegen U.P.T.T.S. was min of meer een teleurstel ling. Van Dijk gaf de Hillegomse club de leiding maar voor rust was de stand al weer gelijk en in de tweede helft slaagde geen der partijen er meer in te scoren, zo dat met 11 het einde kwam De uitslagen van de voetbalwedstrijden gespeeld voor de Zaterdagcompetitie van de KNVB luiden: District West I: Derde klasse: Spakenburg-SSVU 6—1; Zuidvogels-IJmuiden 6—2; SNL-De Geuzen 60; KMVZ-Huizen 15; Kennemerl^nd- IJssclmeervogels 05. District West 2: Derde klasse a: DOTO- Quick Boys 2—1; 's-Gravenzandse Sportver eniging-Monster 2—2: Noordwijk-ARC 0—4: Rijnsburgse Boys-CSVD 1—0.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5