Chaplin gelooft wél naar V.S. terug te kunnen keren Minutenlange ovaties voor Nederlandse dansgroep Grotere bedragen beschikbaar voor steun aan kunstbeoefening Donderdag openbare première in Haarlem Heemskerk Hij hoopt er dan een zeer toepasselijke film te gaan maken Vele culturele belangen onvoldoende beschermd Ballet Recital van Sonia Gaskell herleeft Pianokwintet van Badings in Italië bekroond DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 Het zou wel eens kunnen blijken dat Zondag 21 September een historische da tum in de geschiede nis van de Neder landse danskunst is geweest. Want op die dag werden in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschap pen in Den Haag stra lend en zelfverzekerd de eerste schreden op de eindelijk bereikte weg der volwassen heid gezet. Deze voorstelling van het door velen al opge heven gewaande Bal let Recital onder leiding van Sonia Gaskell te hebben bijgewoond, is een sensatie die men waarschijnlijk nooit vergeten zal. Men leest over zulke glo- rieuze-gebeurtenissen -bij-verrassing vaak in buitenlandse boe ken, maar nu hebben wij zelf iets dergelijks meegemaakt en dat Marianne Hylarides en Jaap Flier in het Rozen-adagio van nota bene in een tijd, Tsjaikofsky-Petipa. dat wij ons ontmoe digd door vele mislukkingen van telkens opnieuw beraamde plannen afvroegen of er nog ooit een Nederlands ballet op inter nationaal niveau zou komen. Misschien zal men zich herinneren, dat ik na de vorige première van Ballet Recital in Arnhem het optreden van deze groep een ongekende rijke belofte heb genoemd. Sindsdien is er in menig opzicht veel ver anderd. Sommige dansers verdwenen voor goed naar andere gezelschappen, enkelen waren door gebrek aan werkgelegenheid gedwongen tijdelijk elders engagementen aan te nemen, maar de kern kwam terug en bleef trainen in de studio's te Amster dam en Parijs, gelukkig uitgebreid met een paar nieuwe krachten. Hun vertrouwen in de officieel nog steeds miskende capacitei ten van Sonia Gaskell, hoe hard en fana tiek zij ook mag zijn, werd gedeeld door enkele ingewijden, die derhalve de voor stelling met een even nerveuze spanning tegemoet zagen als die negen jonge dans kunstenaars aan de andere kant van het gordijn. Zou de belofte nu heus in ver vulling gaan? Zuiver stijlbegrip En Iaat ik u eerlijk bekennen dat ik, toen Marianne Boedijn zich thans noe mende Marianne Hylarides in het adagio van ,,Le Cygne Noir" net een verbluffen de perfectie volkomen haaks haar tours a la seconde en even later de altijd weer opzienbarende 32 fouettés zag draaien met het gemak en een zuiverheid alsof het een Rosella Hightower was die daar in de schijnwerpers stond, de grootste moeite had mijn ontroering te beheersen. Een storm van applaus begroette trouwens haar part ner Jaap Flier, toen deze met een waarlijk formidabele grand-jeté zijn entrée voor de coda maakte. Na afloop van hun optreden hadden zij tezamen met Sonia Gaskell een minutenlange ovatie in ontvangst te ne men. Zulke bijvalsbetuigingen heeft men voorheen slechts gehoord bij de balletten van Monte Carlo of die van Balanchine! Met het bovenstaande wil ik waarachtig uit een overmaat van enthousiasme niet beweren dat deze jeugdige solisten ze zijn beiden nauwelijks achttien jaar op slag het hoogste peil bereikt zouden heb ben. Daarvoor zijn er nog teveel tekortko mingen in afwerking en kleine détails en komt er nog te weinig over het voetlicht. Maar zij hebben de twee technisch moeilijkste nummers uit het ge hele klassieke répertoire zonder haperen uitgevoerd, daarbij geen enkele moeilijk heid uit de weg gaand. Het was allemaal nog wat pril doch dat droeg anderzijds tot de bekoring bij en prachtig van lijn, getuigend van een wezenlijk stijlbegrip. Van Marianne Hylarides mocht men dat op grond van haar fenomenale begaafdheid verwachten, van Jaap Flier was deze vor dering een buitengewone verrassing, hoe veel hoop men ook op hem gevestigd had. Het is een lust. voor het oog met hoeveel flair zij bezit nemen van het toneel en het bijvoorbeeld aandurven in hun duetten een fiere, zelfbewuste promenade te maken in plaats van een veel eenvoudiger serie pas- de-bourrée Werkelijk ballet Het is werkelijk ballet! Dat is het kar dinale verschil met al het andere sedert de oorlog in ons land gepresteerde, dat ten slotte geen verdere pretentie meer had dan wat amusement te verschaffen. Daarom betekende zo'n Rozen-adagio uit „De scho ne slaapster" van Tsjaikofsky-Petipa met die triomfantelijk volbrachte lange atti tudes, volmaakt van balans, een duidelijke overwinning op een muur van vooroordeel. En het was niet alleen heel knap, het was ook bijzonder mooi. Donderdag heeft men in Haarlem, waar de eerste openbare voor stelling plaats vindt, gelegenheid deze zeld zame dansvreugde te delen. Zulke momen- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Albertus Martinus, z. v. J. Bu- ter en L. Tromp. Bodewijk Johannes, z. v. L. J. Kint en W. Groeneveld. Nicolaas Hcn- drikus z. v. P. Vennik en A. M. Robregt. Ca- tharina Alida. d. v. J. Beentjes en C. C. Bak ker. Catharina Johanna, d. v. E. Heij en C- M. Dam. Jacobus Cornells M, z. v. C. Mole naar en J. P. Boon. Johannes Cornells, z. v. W Schavemaker en A. M. Henneman. Theo- dorus Johannes M, z. v- A. Th. Huneker en E. M. de Goede. Cornelis Albertus J, z. v. H. C. van Hattum en M. G. Bol. Gregorius Cornelis A, z. v. S. S. van Wijngaarden en E. J. Schaapsmeerders.Catharina W, d. v. G. Burger en C. M. van Dijk. Robert Gerardus .T z. v. A. A. Smorenberg en A. Appelman. Johanna, d. v. J. Kuijl en H. Rijswijk. Cor nelia Margaretha, d. v. H. J. Denneman en c. Zonneveld. Maria Anna Augusta, d. v. p. J. A. Balink en A. C. Kortekaas. Jean P erre z v. E. J. A. Oosterman en F. Drent. GEHUWD: P. H. Koks en KI. J. Schouws. S- B- Boersma en A. A. Th. Sprengers. OVERLEDEN: M C. van der Landen, oud 66 jaar, echtgenote van H. Smit. Cornelis van Essen, oud 76 jaar. Willem Dam, oud 85 jaar, weduwnaar van P- Dijkman. ten van schoonheid beleeft men ook in de Sonate van Jan Mul, een prachtig stuk mu ziek, al kan de choreografie als geheel hoewel voorbeeldig op de muzikale vorm gebouwd niet steeds bevredigen. Op het eigenlijke programma kom ik na de Haarlemse voorstelling met een critische beschouwing terug. Doch laat ik reeds nu vaststellen dat het geheel buitengewoon belangwekkend is: behalve de twee ex cerpten van Tsjaikofsky krijgt men ballet ten te zien op muziek van Bach en op vier moderne composities: de bovengenoemde Sonate van Jan Mul, het Allegro barbaro van Bartök, de Ragtime van Igor Strawins- ky en een bloemlezing van Villa Lobos, ter begeleiding van „De liefde van Don Per- limplin en Belissa" naar de éénacter van Federico Garcia Lorca, een overwegend pantomimisch tafreel. Sonia Gaskell laat zich als choreografe vooral waarderen als zij gelegenheid heeft een aantal dagelijkse exercises aaneen te schakelen. Over de vaak zeer goede prestaties der andere medewerkers: Maria Huisman, Louki van Oven, Conrad van de Weetering, Janine van Thor en Willy de la Bye zal ik nog nader verslag uitbrengen. Maar voor alles moet ik u opwekken deze vertoning vooral te gaan zien. Het ballet heeft uw belangstelling nodig. Het heeft thans in ruil daarvoor iets te bie den dat met de verrichtingen van buiten landse groepen vergeleken kan worden. DAVID KONING BINNENLAND In Zuid-Limburg wordt druk in Belgi sche voetbalpools gespeeld. Een inwoner van Sittard raadde alle uitslagen van twaalf wedstrijden van clubs uit de Belgische ere divisie goed, waardoor hij de winnaar wordt van vermoedelijk 1.700.0Ö0 Belgische francs (ongeveer f 125.000). Het was de eerste keer dat hij in een voetbalpool meespeelde. De oprichting van een Europese mond en klauwzeercommissie wordt aanbevolen in een resolutie, die op de door minister Mans- holt te Kopenhagen gepresideerde slotzit ting van het F.A.O.-congres met algemene stemmen is aangenomen. Deze commissie zou voorraden mond- en klauwzeervaccin in de verschillende landen moeten registreren en de stichting van een internationaal labo ratorium moeten voorbereiden. Op 25, 29 en 30 September vertrekt de 103e compagnie van het Corps Commando troepen uit Roosendaal in gedeelten van Schiphol naar Suriname. Het eerste gedeel te, dat op 25 September vertrekt, bestaat uit 44 man en wordt gecommandeerd door de vaandrig J. Rahder uit Deventer en het de tachement dat Nederland op 30 September verlaat is 46 man groot en staat onder lei ding van de eerste luitenant P. J. van Dordt uit Roosendaal. De 35-jarige steenfabriekarbeider J. Hemme uit Ootmarsum is tijdens ziin werk zaamheden in de leemgroeve van de steen fabriek Scholten te Ootmarsum onder val lend zand en vallende klei bedolven. Zijn mede-arbeiders slaagden er pas na ongeveer twintig minuten in hem uit te graven, maar zijn levensgeesten waren toen reeds gewe ken. H. laat een vrouw en vier kinderen achter. Prof. R. Casimir zal op 29 September zijn 75ste verjaardag vieren. Op die dag zal hem des middags in de Jan Ligthartschool in Den Haag een geschenk worden aange boden. Nederland en Brazilië hebben besloten de wederzijdse gezantschappen tot ambassa des te verheffen. Paspoorten van oud model kunnen na 1 October niet meer worden verlengd. De mogelijkheid bestaat echter dergelijke paspoorten te laten verlengen enige tijd vóór de vervaldatum. Ir. M. H. Damme. oud-directeur-gene raal der P. T. T„ is met een ernstige long ontsteking in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. HAARLEM EN OMGEVING De dienst in de Doopsgezinde Kerk op 5 October zal op verzoek van het bestuur dei- Doopsgezinde Verenigingen tot Evangelisa tieverbreiding geleid worden door de Ja vaanse Doopsgezinde predikant S. Djojodi- hardjo uit Pati. Mevrouw J. J. Soelaart-Sannotel heeft driehonderd gulden gelegateerd aan de Doopsgezinde Vereniging voor Ziekenver pleging. Bij de Haarlemse politie is aangifte ge daan van diefstal van vijf en dertig kilo gram koperdraad van verschillende maten uit een houten keet, staande op het terrein van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de Harmenjansweg. Het pianokwintet van Henk Badings, waarvan de première tijdens de Biennale in Venetië werd gegeven, dong mee in het internationaal- concours van componisten, uitgeschreven door de Academia Chigiana te Siena in Italië. Het is met de eerste en enige prijs bekroond. (Van onze correspondent in Londen) Charlie Chaplin -heeft Maandag bij de aankomst van de „Queen Elizabeth" in Cherbourg het gras weggemaaid voor de voeten van de journalisten, die in South ampton en Londen met spanning op hem wachtten. Chaplin zag er bleek uit onder zijn wit-grijze haren, maar hij was in een stemming van ingehouden vrolijkheid. Hij dx-oeg een donker blauw pak, waarop de rozet prijkte van het Franse Legioen van Eer, zijn enige onderscheiding. Aan de verslaggever van het Londense avondblad „The Star" vertelde hij, dat hij met die krant als kleine jongen had gevent om zijn zakgeld te vergroten. Het gaf hem een prettig gevoel om „huiswaarts" te keren, zeide hij. Een van de eerste dingen, die hij gaat doen, is de buurten opzoeken waar hij zijn jeugd heeft doorgebracht in Brixton (waar de vader van oud-minister Herbert Morrison politieagent was), Kensington en de Oval. Maar hij zou niemand vertellen waar en wanneer hij zou gaan. Hij zal, zeide hij, niet afwijken van zijn plan om zes maanden in Europa te blij ven. liet is zijn bedoeling in Engeland of Frankrijk tijdelijk een huis te betrekken en zijn kinderen naar een Engelse of Franse school te sturen. Over de brandende kwestie van zijn weder-toelating in de V. S. zeide hij, dat degene, die daarvoor verantwoordelijk is, zich niet van alle feiten bewust is. Drie maanden geleden verrichtte Chapiin na melijk alle formaliteiten in verband met zijn vertrek en zijn terugkeer. De immi gratie-autoriteiten waren buitengewoon vriendelijk en wensten hem een goede reis. Chaplin was nog niet op de hoogte van de juiste bewoordingen van de verklaring van de procureur-generaal en hij had deze per telegram opgevraagd. Het is, zo ver klaarde hij, niet zijn bedoeling zich blij vend in Europa te vestigen. Hij heeft ver plichtingen in Amerika. Chaplin zeide dat hij geen politieke ambities heeft en dat hij een individualist is, die in de vrijheid gelooft. Chaplin schijnt er niet aan te twijfelen, dat hij naar Amerika zal kunnen terugkeren. Hij zeide geen revolutie, doch alleen films te willen maken. Chaplin is tegen „super- patriotisme" omdat dit tot Hitlerisme leidt, dat ons een les heeft geleerd. Hij vindt dat hij in een democratie recht heeft op een eigen mening. In ziin films propa geert hij verdraagzaamheid en plichtsver vulling. De zo vaak door hem uitgebeelde zwerver is de „man, die de klappen krijgt" „Ik heb het op de gewone mensen begre pen. Ik kan het niet helpen. Het zit in mijn aard". Over zijn kunst sprekende, zeide hij, dat hij soms ouderwets wordt genoemd, om dat hij wil, dat de acteurs zich bewegen en niet de camera, Anderen noemen hem echter ultra-modern. De televisie zal," vol gens hem, het confectieproduct in de film industrie verdringen, doch niet de goede Het op de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgetrokken bedrag voor de afdeling Kun sten vertoont in vergelijking met het vorige jaar een stijging ten bedrage van 398.885. Bij het in ogenschouw nemen van de be langen, die op het stuk der kunsten om voorziening vragen, spreekt telkenjare en ook nu het verlangen om grotere bedragen ter beschikking te snellen, opdat door be vordering der uitingen op het gebied dei- hedendaagse kunsten in de ruimste zin het behoud van het cultureel niveau ook voor de toekomst kan worden verzekerd, aldus de minister in zijn toelichting. Somber perspectief Vormen enerzijds de veranderde econo mische omstandigheden een betreurens waardige oorzaak, waardoor de rijksuit gaven op het gebied van de bevorderingen der kunsten een stijgende lijn vertonen, het stemt anderzijds tot verheugenis, dat dit mede veroorzaakt wordt door een gro tere culturele activiteit over het gehele land. Het in stand houden en versterken van de grote culturele instellingen, zoals de Nederlandse Opera, de orkesten en de grote toneelgezelschappen, zal ook in de toekomst grote aandacht vragen. Het kwam verantwoord voor om aan de rijksuitgaven ten behoeve der vocale kunst uitgetrokken, die ten gunste van de Neder landse Opera komen, nu een noodzakelijk complement te verbinden in de vorm van een nieuwe post op de begroting, waaruit de nog steeds groter wordende kosten der zangbeoefening in brede lagen der bevol king bestreden kunnen worden. Uit het voorgaande, aldus de minister, wordt in algemene zin duidelijk waarom voor de uitgaven ten behoeve der cultuurspreiding, de Nederlandse Opera, de aankoop en op drachten van werken van levende Neder landse meesters op het gebied der beel dende kunsten, van behoeftige schilders, toneelspelers en musici dikwijls belangrijk hogere bedragen worden uitgetrokken.Voor de Nederlandse Opera en de balletten is 402.000 op de begroting gebracht, voor de orkesten 1.600.000 en voor de toneel gezelschappen 400.000. Ten behoeve van het Holland Festival werd onder het artikel „bijdrage aan kunst manifestaties Nederland" voor 1952 gere kend op 40.000, zodat voor andere doel einden (a: muziek, dans, toneel en letteren en b: beeldende kunst) voor elk slechts 35.000 overbleven. Deze bedragen zijn, gezien de talrijke ondernemingen van uit eenlopende aard op dit gebied, dusdanig beperkt dat vele culturele belangen niet of niet voldoende kunnen worden gesteund. Dit tekort komt tot schade van de naam van ons land vooral tot uiting tegenover het buitenland, terwijl binnen onze gren zen een natuurlijke ontwikkeling der kun sten wordt geremd. Voor 1953 tekent de toestand zich nog ongunstiger af. De minis ter acht het dan ook nodig voor deze be langen over ruimer middelen te kunnen beschikken en stelt voor het bedrag van dit artikel te verdubbelen tot 150.000. Belang der kunstspreiding Gezien het eminente belang van de kunst spreiding, waarvoor steeds meer financiële medewerking van de regering wordt ver wacht, is de minister tot de conclusie ge komen dat hier de mogelijkheid van rui mere subsidiëring behoort te worden ge schapen. Anderzijds mag hij de vereiste beperking van de overheidsuitgaven niet uit het oog verliezen. Met zorg het een tegen het ander afwegend, heeft hij vrij heid gevonden tot het voorstel het vorig jaar toegestane bedrag van 155.000 te verhogen tot 200.000. Ondanks een zuinig beheer kan het be stuur van het Amsterdams Conservatorium er niet in slagen een jaarlijks terugkerend exploitatietekort te doen verdwijnen. Ten einde de inkomsten te versterken is men zelfs overgegaan tot een verhoogde school geldregeling, hoewel deze regeling feitelijk te veel van de leerlingen vraagt. De minis ter wil daarom het aandeel van het rijk in de subsidiëring brengen van 37.650 op 45.000. Teneinde de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst in staat te stellen het tekort te bestrijden, ontstaan door toe kenning van de loonronden, wordt voorge steld het subsidie te verhogen met 2000. Hier komt nog bij een bedrag van 2000 als steun voor een te Amersfoort als zelf standige afdeling van de Muziekschool van Toonkunst te openen beiaardiersopleiding. De minister is van mening, dat dringend maatregelen genomen dienen te worden om het onderwijs aan muziekscholen in betere banen te leiden. Door de vrijheid, die bij dit onderwijs bestaat, zijn verkeerde toestanden gegroeid. Aan de goede scholen wordt concurrentie aangedaan door instel lingen, waar men extra lage schoolgelden vraagt, waartoe men in de gelegenheid is door korte lessen te doen geven door dik wijls niet gediplomeerde jonge musici, die minimaal worden gehonoreerd. Het komt zelfs voor, dat exploitanten van dergelijke instellingen geen bevoegde musici zijn. Overigens acht de minister de tijd nog niet rijp om over te gaan tot het geven van een wettelijke basis aan het muziekonderwijs. Wel zou hij, teneinde te bevorderen dat op verantwoorde wijze onderwijs aan muziek scholen kan worden gegeven, rijkssubsidies willen verlenen ten behoeve van een aantal daarvoor in aanmerking komende instel lingen,voornamelijk gevestigd in provincie steden in andere delen dan in het Westen van het land. Ton voor filmkunst Daar de subsidies ten behoeve van orkes ten worden verleend ten behoeve van de salarissen der orkestleden, is de betreffen de post wegens de periodieke verhogingen tot 1.629.000 opgevoerd. De minister heeft een nieuw begrotingsartikel opgenomen ten behoeve van steun aan de vocale kunst, welke in voortdurend moeilijker financiële omstandigheden komt te verkeren. Voor het voortbestaan van het Nederlands Ka merkoor is deze steun onafwijsbaar gewor den. Ook de Federatie van Nederlandse Zangersbonden heeft dringend financiële bijstand nodig teneinde de bij haar aan gesloten koren het blijven geven van uit voeringen mogelijk te maken. De minister trekt hiervoor in totaal 50.000 uit, name lijk 30.000 voor het Nederlands Kamer koor en 20.000 voor de genoemde Fede ratie. Voor 1953 wordt voor toneelopleiding 50.000 aangevraagd. De verdeling van de gelden heeft de minister zich als volgt gedacht: Academie voor dramatische kunst te Amsterdam 35.000, Toneelacademie te Maastricht 5000 en studiebeurzen voor behoeftige kinderen 10.000. De post voor behoeftige toneelspelers is gebracht van 20.000 op 40.000, die voor het Onder steuningsfonds voor letterkundigen van 40.000 op 60.000. Het groeiend succes, dat de Nederlandse documentaire films op de internationale filmfestivals oogsten, wettigt een grotere medewerking van de rijksoverheid, opdat de Nederlandse cineasten blijvend de ge legenheid kan worden geboden hun talent door vrije scheppingen nog verder te ont wikkelen. Daar deze niet aan een concrete opdracht gebonden films, commercieel ge sproken, nimmer rendabel zijn, acht de minister het verantwoord een belangrijk gedeelte van de kosten, die hiermede ge moeid zijn, voor rekening van het rijk te nemen. De naar verhouding geringe bedra gen, die uit de commerciële exploitatie der van rijkswege gesubsidieerde documentaire of speelfilms terugvloeien, dienen opnieuw ter beschikking van de Nederlandse film productie te worden gesteld.Het begrotings artikel is tot 100.000 verhoogd. films, zoals ook de film het goede toneel heeft laten voortbestaan. Nieuwe film Chaplin heeft reeds plannen voor een nieuwe film, waarin hij de rol van een ontheemde zal spelen. Die ontheemde lijdt aan een hersenverlamming als gevolg van een tijdens de oorlog toegebrachte slag op het 'hoofd, waardoor hij slechts primitieve geluiden kan uitstoten. Deze pre-historische taal helpt hem Amerika binnen, omdat de immigratie-autoriteiten daarop niet zijn ingeschoten. Hij brabbelt slechts wat als hem naam en nationaliteit gevraagd .wor den. Ook de vraag „zijt gij van plan de regering der V. S. omver te werpen?", be antwoordt hij op dezelfde onverstaanbare manier. Hier ligt kostelijk materiaal'voor een pantomime a la Chaplin. In verband met zijn eigen positie is dit zelfs eeil hoogst actueel onderwerp! WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. SCHEEPVAART Aagtekerk, 20 v. Port Soedan n. Aden. Albireo, pass. 21 St. Vincent. Alcyone, pass. 21 Ouessant. Alderamin, 21 v. Bahrein. Algenib, 22 v. Rio Grande te Alegre. Alhena, 22 v. Santos, te Montevideo. Allotih, 20 340 m. Z.ZW. Las Palmas. Alkadd, 21 v. Karachi n. Bombay. Almdijk, 22 te Vera Cruz. Altair, 21 te Le Havre. Alwaki, 21 te New York. Amstelkerk, pass. 21 Ouessant n. Le Havre. Argos, pass. 22 Gibraltar. Axêldijk, 21 v. Galveston n. Port Arthur. Abbedijk, 20 v. R'dam n. Golf v. Mexico. AmsteMand 21 te Rio Grande do Sul. Amstelpark, 19 v. Amsterdam te Hampton Roads Almkerk, 22 te Genua. Aalsdij-k, 21 van Rotterdam te Hamburg. Abbekerk, 21 te Bremen. Adimda, 21 v. Bangkok te Pladju verw. Agamemnon, 21 v. Port au Prince te New York. Agatha, 19 v. Soerabaja n. Singapore. Alamak, 20 te Koeweit. Aldsgonda, 21 v. Pladju te Telokanson. Aletta, 21 v. Pladju n. Singapore. Alnati, pass. 21 Wight n. Las Palmas. Ampenan, 21 400 m. ZO. Malta. Amsteldijk, 21 490 m. O. Nantucket. Ams tel veen 21 25 m. Z. Enggano eil. Annemkerk, 21 60 m. ZO. Kp. Leeuwin. Averdijk, 20 480 m. W. Bermuda. Alblasserdijk, pass. 21 Kp. Florida. Alphacca, 21 150 m. Z.t.W. Rio d'e Janeiro. Alpherat. 21 440 m. O.ZO. Kp. Race. Arkeldijk, 20 400 m. Z.t.O. Kp. Race. Arundo, 21 450 m. W.t-N. Kp. Clear. Aklabi, 21 390 m. Kp. Verdasche eil. Arkeldijk, 21 90 m. Z.ZO. Armilla, 21 Haiman gepass. Bantam, 21 te Penang. Bintang, 22 v. Singapore te Miri. Bloemfontein, 20 v. Marseille. Blijdendijk, 21 v. Newport News verwacht. Boissevain, 21 v. Tj. Priok te Singapore. Britsum, 19 v. Sorel n. Gibraltar. Batoela, 21 v. Pare Pare n. Makassar. Blitar, 21 v. Bremen te Antwerpen. Boniekoe, 20 v. Belang n. Inobonto. Boschfontein, 21 v. Bremen te Hamburg. Bonaire, 21 440 m. W.ZW. Lands End. Breda, 21 230 m. W. Ouessant- Callisto, 22 v. de Weser ,te Swansea. Caltex Bengkalis, 21 van Aden. Caltex Roepat, 22 v. Colombo n. Singapore. Caltex The Hague, 22 v. R'dam te Sidon. Caltex Utrecht, pass. 21 Malta. Caltex Delft 22 v. Sidon te R'dam. Caltex Leiden, 21 140 m. N.NO. Vilano. Clavella, 21 Berre naar Sete. Celebes, 21 ISO m. NW. Perim. Charna, pass. 20 Haura. Cottica. 20 120 m. NÖ. Barbados. Delfland. 21 v. Bahia n. Recife. Delfshaven. 22 v. Antwerpen te Santos. Dalerdijk, 20 v. R'dam n. San Francisco. Dongedijk. 20 490 m. W.t.N. San Salvador. Delft, 21 1160 m. O.NO. Barbados. Drente, 21 350 m. W.t.N. Mlnlcoy. Eca, 22 v. Manilla te Tarakan.. Enggano, 21 op rede Tanga. Esso Den Haag, 21 v. Aruba n. R'dam. E trema, 22 te Rio de Janeiro. Edam, 20 te Boston. Eos, 20 te Alexandrië. Eendracht, pass. 21 Terschelling n. Antw. Esso Rotterdam. 20 500 m. NO. Flores. Fairsea 21 430 m. O.NO. Seychellen. Farmsum, 21 800 m. O. Belle eil. Friesland (SSM), pass. 21 Lissabon. Graveland, 21 te Rio de Janeiro. Gaasterland, 21 v. Buenos Aires n. Rio Grande do Sul. Gouwe 20 v. R'dam naar Hamburg. Groote Beer, 21 v. New York te Rotterdam. Gordlas, 20 te Vatlhy n. Bari. Ganymedes, 20 830 m. W.ZW. Flores. Geomltra, 21 210 m. W.ZW. Ouessant. Groote Kerk. 21 200 m. W.t.Z. Kp. Palmas. Glessuia, 21 440 m. ZW. Flores. Hercules. 20 v. Catania n. Piraeus. Hermes, 21 te Pta Cardon. Hersilia, 21 v. Antwerpen te R'dam. Haarlem, 20 v. Amsteidam n. W. Indaë. Hera, 22 v. Curasao n. Aruba Hector, pass. 21 kp. de La Hague. Hecuba, pass. 21 Beaehyhead. Helder, 21 90 m. ZO. Kp. Hatteras. Haulerwijk, 20 730 m. O. Belle ell. Helicon, 21 v. Pto Caibello te Maracaibo. Heemskerk, 22 v. Porto Kembla n. Melbourne. Hestia, pass. 20 Flores. Hydra, 21 240 m. W.NW. Paramaribo. Deze arbeider vult de ovens van de Union Electric Company in St. Louis met een loei zeer merkwaardige brandstof. Het betrof hier een afgekeurde scheepslading mosterdzaad, afkomstig uit Nederland. Deze „brandstof" bleek, 20 procent meer hitte te geven dan eenzelfde hoeveelheid steenkool. Ititersum, pass. 21 Ouessant. Indrapoera, pass. 21 4 u. Str. Messina. Jupiter, 20 te Amsterdam. Java, pass. 21 Kp. St. Vincent. Joh. v. Oldenibarnevelt, 21 v. Sydney n. Soerabaja Kedoe, pass. 21 Perim naar Suez. Kleldrecht, 21 te Yokohama. Kota Inten, 22 te Penang. Kota Agoeng, 21 v. R'dam n. TJ. Priok. Kaimana, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Kalimantan, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Karaton, 20 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Karossa, 20 v. Soerabaja n. Singkep. Kertosono, 21 te Surigao. Kola Earoe, pass. 21 Casquets n. Port Said. Küpfontein, 21 300 m. Z. Kp. Verde. Karsik, 20 170 m. W. Hainan. Kota Gede, 21 200 m. W. Minicoy. Leerdam, vertr. 22 v. Antw. 23 te R'dam verw. Lindekerk, 21 v. Port Soedan n. Rotterdam. Lissekerk, 22 v. Port Said. Laagkerk, 22 te Algiers. Laertes, 20 v. Balikpapan n. TJ. Priok. Laurenskerk, pass. 21 Finisterre. Lemsterkerk, pass. 21 Perim. Leopoldskerk. 20 te Rastanura. Lieve Vrouwekerk, 21 te Genua. Lihdekèrk, 21 v. Aden n. Port Soedan. Lutterkerk, 21 v. Muscat te Dubai. Langkoeas, 21 v. Antwerpen te R'dam. Leersum, 21 390 m. NO. Bermuda. Limburg, 21 v. Makassar te Soerabaja. Loppersum, pass. 21 Kp. Vilano Loenerkerk, 21 140 m. ZO. Oostp. Kreta. Maasdam. 21 v. Le Havre n. Southampton. Maaskerk, 21 v. Monrovia n. Abidjan. Maasland, pass 21 Ouessant n. Las Palmas. Macoma, pass. 21 Kp. Agulhas. Manoeran, 21 v. TJilatJap te Padang. Meliskerk, 21 v. Aden n. Suez. Mentor, 21 te Pto Cabello. Mitra, 20 v. Colombo n. Madras. Moletikerk, 21 v. Port Said n. Genua. Maasdam, 21 te Southampton. Madoera, 20 v. A'dam 22 te Southampton. Meerkerk, 22 v. Madras n. Chlttagong. Macuba, pass. El Balearen. Marls, 21 rede Miri. Mirza, 21 v. Balikpapan n. Tarakan. Merwede, 21 140 m. O. Kp. Hatteras. Malviha, 20 200 m. O. Dondrahead. Metula, 21 220 m. ZO. Ras al Hadd. Murena, pass. 21 Elba Cp. Nelly, 20 Bremerhaven verw. Nigerstroom, 18 v. Grandbassa n. Freetown. Nestor, pass. 21 Startpoint. Nieuw Holland, 20 120 m. N. Brisbane. Notos, 20 320 m. ZW. Mona eil. Omala, 22 v. Adelaide te Port Pirie. Oranjestad, 21 te Antwerpen. Overijsel, 23 v. New York te Calcutta verw. Ootmarsum, 19 v. New Orleans te Houston. Orion, 22 van Bremen te Amsterdam. Ophir, 22 v. Tj. Priok te Beiawan. Ovula, 21 45 m. O. Malta. Oberon, 21 350 m. W. Finisterre. Or.diina, 21 dwars Oostp. Kreta. Phrontis, pass. 21 Minacoy. Polydorus, 20 te Cheribon. Polyphemus, 22 v. Balikpapan te Makassar. Prins Alexander, 21 v. Montreal via Hamburg te Rotterdam. Plancius, 20 v. Soerabaja n. Buleleng. Prins Maurits, 20 60 m. ZW. Amourpolnt. Prins Willem II, 21 800 m. W. Scilly's. Papendreoht, 21 Malta gepass. Poseidon, pass. 21 Mona eil. Passage. Prlns Fred. Hendrik, 21 10 m. W.t.Z. Kp. Clear. Prins Fred. Willem, 21 510 m. W.t.N. Kp. Clear Prins Willem IV, pass. 21 Norderney. Pygmalion, 22 v. Houston te New Orleans. Ridderkerk, 21 te Cochin v. R'dam n. Sydney. Riouw, 21 v. Soerabaja n. Makassar. Rita, 21 te Pladju. Rotii, 18 le Soerabaja. Raki, 21 v. Tj. Priok te Pulubukom. Reyniersz, 20 rede Men ado. Rotula. 21 200 m. W.NW. Madeira. Rijndam, 21 270 m. ZO. Kp. Race. Rernpang, 20 280 m. Socotra. Roebiah, pass. 21 ten Z. B-illiton. Salawati, 21 v. Koewalt n. Mena el Ahmadi. Samannda, 21 ten anker monding Hooghly riv. Scherpendrecht, 21 v. Rio de Janeiro te Belem. Singkep, 22 te Aden. Slamat, pass. 20 Malta n. Alexandrië. Stad Maassluis, 21 te Brunsbüttel. Stad Schiedam, 21 v. Immingham n. Lulea. Sraat Makassar, 22 Yokohama verwacht. Sumatra, 22 v. Pladju te Makassar. SalJand, 22 v. Buenos Aires te Montevideo. Stad Leiden, vertr. 22 v. New Orleans naar Nederland. Saidja, 21 nog' te Muntok. Sambas. 22 v. Pemangkat te Singapore. Siberoet, 23 te Tj. Priok verwacht- SigI'i, 20 v. Palembang n. Soerabaja. Sinabang, 21 v. Singapore te Pangkalpinang. Stad Alkmaar, 21 140 m. O. Wiek. Stad Dordrecht, 21 200 m. Z.ZW. Ouessant. Straat Banka, 20 ten anker rede Dar es Salaam Stad Vlaai-dingen, 21 540 m. W. Valentia Schledljk, 21 430 m. O. Bermuda. Stad Breda, 21 300 m. ZO. Kp. Race. Siblgo. 21 150 m. ZW. Kp. Cambodia. Sloterdijk, 20 400 m. O.t.Z. Socotra. Sommelsdijk, 21 140 m. Bermuda. Stad Arnhem, pass. 20 Minorca. Stanvac Pendopo, pass. 20 ten W. Hainan, Tabian, 22 Bombay verwacht. Tallsse, 21 v. Dieddah n. Aden. Tosarl, 20 v. Hollandia n. Makassar. Tamo, 22 te Baltimore verwacht. Tomoi'l, 21 v. Tj. Priok te Rotterdam. Trompenberg, 20 v. R'dam n. Antwerpen. Thalatta, 21 te Amsterdam terug v. proeftocht Themisto, 20 v. R'dam te Port Churchill. Tiberius, 21 v. Paramaribo n. Grenada. TjiUiwah, 21 v. Hongkong te Singapore. Tjisadar.e, 22 v. Hongkong te Singapore. Tara, 21 520 m. O.t.Z. Belle eil. Taria, 21 175 m. W.t.Z. Cyprus. Tero, 21 90 m. Z. Recife. Titus, 21 pass. Ouessant. TJitJalengka. 21 340 m. N. Triston da Cunba. Tankhaven I, 20 160 m. Z.t.O. Kp. Cambodia". Tankhaven II, 21 v. Palembang te Saigon. Tankhaven III, 21 100 m. ZW. Kp. Cambodia. Tarakan, 21 550 m. W.NW. eil. Ta wall, 21 70 m. O. Dondrahead. Telamon, 21 130 m. N.NW. Crooked eil. Tiba, 20 pass. Kp. Florida. Tjibodas, 21 360 m. O.ZO. Hainan. Tjiwangi, 20 dwars Madoera. Van Riebeeck, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Van Riemsdijk, 21 v. Singapore te Soerabaja. Veendain, 21 loo m. ZW. Sable eil. Waterman, 21 520 m. W. Scilly's. Woensd recht, 20 op de Weser. Westerdam, 22 v. New York te R'dam. Waal, 21 18 u. v. Famagusta n. Iskenderun. Westland. 21 v. Buenos Aires te Amsterdam. Winterswijk, pass. 20 Casquets. Wield recht. 21 340 m. W.t.Z. Kahgeroo etl. Winsum, 21 r.og rede Accra. IJsel. 21 dwars Formentisa n. Malaga. Zeeland (SSM). 21 v. Hamburg n. de Tyne. Zuiderkruis, 21 470 m. W. Kp. Clear. Zonnewijk, 21 te Faüherpoint. KLEINE VAART Att, 22 v. Avanmouth n. Swansea. Bab-T, 19 van Lulea naar Geile. Bill, 19 te Leixoes. Barendsz, 20 te Skoghall. Bernlsse, verm. 23 v. Huil n. de Tyne. Binnenhaven, 21 te Casablanca. Blankeoburgh, 21 te R'dam. Brem, 20 v. Oporto naar Gent. Carpo, 20 v. Drogheda n. Swansea. Casana, 20 v. Gothenburg n. Antwerpen. Deo Duce, 21 te Kopenhagen. Domburgh, pass. 21 Ouessant. Echo, pass. 21 Lizard Head n. Amsterdam. Escaut, 20 v. Amsterdam, Express, pass. 20 Brunsbüttel. Frisia, 22 v. Port Lyautey te Sete verw. Goote, 23 te Casablanca verwacht. Hagno, pass. 21 Lizard. Hartel, vertr. 22 v. Hamburg n. Bremen. Haskerland, 20 v. Harlingen n. Goole. Helvetia. 20 te Methil. Henk, 21 v. Stockholm naar Londen. Henrica, 22 v. Stockholm n. Wasklot. I-Ienrica, 21 te Gent. Jokuma, 20 te Oskarsham. Kemphaan, verm. 22 v. Waterford n. Londen. Koningin Juliana, 20 v. Cardiff n. Rouaan. Koningshaven, 17 v. Mostaganem n. Dublin. Kortenaer, 20 te Sandvik. Leny, 20 v. Blyth n. Tonsberg. Maasyn, 20 v. Hamburg 25 Avonmouth verw. Marcella, vertr. 22 v. Le Havre n. GonireviUe Marne, pass. 21 Kiel. Matar, 21 te Antwerpen. Matthew, vertr. 22 v. Southampton n. Billingham Mies, 20 v. Gen naar Aal-borg. Myfem, 20 v. Casablanca n. Goole. Mypuck, 22 schuilend te Cuxhaven. Njord, 21 te Lissabon. Noord, pass. 21 Vigo naar Casablanca. Nottingham, 20 v. Harlingen n. Lelth. Peter, 21 te Hauklpudas. Poortvliet, 20 v. Ayr n. Cherbourg. Pavo, 19 van Kotka naar Zaandam. Pon-lo, 19 van Kiel naar Vesteras. Potvza, 20 te Lulea van Methil. Rose Marie, 22 te Kopenhagen. R. P. S., 22 te Lissabon. Sian, 20 te Halmstad Texel, 22 te Hamburg. Tyro, 20 te Port Talbot. Tilly, 20 van Norrsundedt naar Gefle. Ton, 20 v. Leixoes naar Dover. Urmajo, 20 v. Teignmouth n. Amsterdam. Vlier, pass. 20 West-hinder. Vrijburgh, pass. 22 Kp. Vilano n. Casablanca. Westermarkt, 21 dwars Dover. Westlaan, 20 v. Bremen naar Rotterdam. SLEEP VAART Hudson, 20 110 m. O.NO. Massawa. Loire, pass. 21 Socotra n. TJ. Priok. Moordhol land, 21 340 m. O.NO. Kp. Race. Pool zee, 20 1420 m. ZW. Flores. Rode Zee, 20 680 m. Z. Flores. Witte Zee, 21 180 m. O. Hainan. Zwarte Zee, 22 te Genua.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3