Visserij-varia Boeiende lezing voor Velser Christen Vrouwenbond Receptie bij zilveren feest van Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk Agenda voor Beverwijk Agenda voor Velsen Financieel moeilijk jaar voor voetbalclub D.E.M. Velsen-Noord Propaganda-avond van „De Waterlelies" Mej. A. Mulder verlaat de CVO-school Grote belangstelling bij begrafenis Jan Anker Castricum Havenberichten DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 5 Nieuw materiaal voor Openbare Werken Gemeente-avond van de Ver. v. Vrijz. Herv. Vrouwen achter tralies9' Tentcampagne geslaagd Hollenberg leidt in het Noordhollands damtournooï Trawler Post Boy nog niet naar zee Nog steeds spinazie op de groenteveiling „De Pion" zette onderlinge wedstrijden voort Koor van Bavo Kathedraal komt naar Castricum Zondag: 21 September was het precies 25 jaar geleden dat Prins Hendrik der Neder landen officieel het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk opende. Het jubileum werd Maandag herdacht met een eenvoudige re ceptie, welke tussen 3 en 5 uur des middags werd gehouden in het Statenhuis aan de Velserweg. Staande voor een witte vlag met het Rode Kruisembleem bood het college van regenten van het ziekenhuis, met voorzit ter G. W. P. Stoutenbeek in het midden, belangstellenden de gelegenheid gelukwen sen met het jubileum aan te bieden. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt. Daar was eerst de burgemeester van Be verwijk, mr. Ii. J. J. Scholtens, vervolgens de heer J. Peereboom, die het college kwam complimenteren namens het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag en daarna een lange rij van afgevaar digden van Rode Kruis-afdelingen uit de omtrek, van afdelingen van andere Kruis verenigingen, alsmede van andere organi saties. Een aardige noot in deze stijlvolle re ceptie vormden de verpleegsters van het ziekenhuis, die in een grote groep bij el kaar, gestoken in hagelwitte uniformen, het college van regenten kwamen felici teren. Enige dagen voor de viering van het ju bileum was bekend gemaakt, dat enkele personen het voornemen hadden in plaats van bloemen voor de receptie een bijdrage te willen geven voor het fonds voor de aan- In het K.S.A.-gebouw werd Maandag avond een jaarvergadering gehouden door de afdeling voetbal van D.E.M. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter, de heer Th. Smit, niet ontevreden te zijn over het afgelopen jaar. „Geen der elf tallen heeft de rode lantaarn gehaald", al dus de voorzitter, „en zelfs zijn het vierde elftal en aspirantenelftal B kampioen ge worden. De secretaris maakte er in zijn dertigste jaarverslag gewag van dat het ledental nog steeds groeit. In het afgelopen seizoen kwam D.E.M. uit met zeven senioren-, 3 junioren. 6 adspiranten en 9 welpen-elf tallen. Het gaat er volgens de secretaris naar uitzien dat binnenkort een derde veld noodzakelijk zal worden. Vervolgens werd de heer P. Stam bedankt voor zijn 10-jarig leiderschap van de adspiranten en welpen. De penningmeester, de heer J. de Wit, kon een batig saldo van 114.melden, terwijl uit zijn financieel verslag bleek dat wat de gelden betrof, de vereniging een zorgelijk jaar achter de rug had. Tenslotte werd nog meegedeeld dat de oud-penningmeester, de heer J. Schellevis, zich weer beschikbaar had gesteld als be stuurslid. Van het materiaal, dat bij de Dienst Openbare Werken te Beverwijk in gebruik is, zijn de bestelauto, de bakfiets en de oudste van de zandstrooiers versleten of zodanig in gebruikswaarde achteruitge gaan, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden voor het doel waarvoor zij bestemd zijn. Genoemde materialen zijn inmiddels ge heel afgeschreven en dienen door nieuwe te worden vervangen. De oude bestelauto en de bakfiets kunnen nog als reserve wor den aangehouden omdat hun verkoopwaar de gering is. Voorts zal voor de verzorging van de nieuwe straten in de omgeving van de Laan van Kanaan moeten worden overge gaan tot aanschaffing van een tweetal veeg- vuilcarriers, aangezien de thans beschik bare carriers reeds ten volle gebruikt wor den voor het overige, deel van de gemeente. Voor de aanschaffing van deze materia len zal een uitgave van totaal 11.075 no dig zijn, te weten 6.725 voor een bestel auto, 2.500 voor twee veegvuilcarriers, 1.350 voor een zandstrooier en 500 voor een bakfiets. De aan te schaffen materialen zullen in 5 jax-en afgesdw~* moeten worden. B. en W. stellen de raad deswege veor een crediet ad 11.075 te verlenen voor de bedoelde aanschaffing. Dinsdag 23 September ,'ennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „I'll see you in my dreams". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Abbott en Costello maken schoon schip". Grote Kerk, 8 uur: Laatste zomerorgelcon- cert G. J. Moed. Woensdag 24 September Bioscopen als Dinsdag. Verpleegsters van het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis komen het college van regenten feliciteren met het 25-jarig be staan van het huis. Voorzitter G. W. P. Stoutenbeek neemt de gelukwensen in ontvangst. schaf van een huisradio-installatie ten be hoeve van de patiënten. Het regenten college had zijn instemming met deze sym pathieke geste te kennen gegeven, hetgeen op de receptie zeker te merken was. Slechts enkele bloemstukken sierden nu de zaal. Eén daarvan was echter zo groot dat het een fikse hoek van de zaal in beslag nam. Het was dit bloemstuk dat het grote cadeau voor de receptie bevatte. Huisradio Op een bed van rode en witte bloesems was een zendmast opgericht. Witte draden verbonden het topje van deze mast met een koptelefoon, waaronder een veelbetekenen de witte enveloppe lag. Aldus was het jubi leumgeschenk van vrienden en relaties, van verpleegden en ouaverpleegden, van begunstigers en personeel fraai en stijlvol gesymboliseerd. Het fonds voor de aan schaf van de huisradio-installatie heeft op deze dag een flinke duw in de goede rich ting gehad. De heer C. J. Maas, een verpleegde van kamer 26, viel de eer te beurt het geschenk te mogen overhandigen. De cijfers 26, die in wit op het rode bloembed waren aange bracht, herinnerden er aan dat het deze kamer in het ziekenhuis was, waar onder de patiënten de idee ontstond, actie te voe ren voor het fonds. In Beverwijk en in de hal van het ziekenhuis werden bussen neergezet; de heer Maas en zijn kamerge noten organiseerden een inzameling onder hun medepatiënten. Alleen de heer Maas kon op de receptie aanwezig zijn. Van deze plaats af zij de anderen verzekerd, dat het geschenk, waaraan zij zo spontaan hebben meege werkt, zeer in de smaak gevallen is. De huisradio zal er mettertijd zeker komen. „De Waterlelies", de afdeling van de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie (V. J. C. F.), die nog maar een kleine groep is, heeft door middel van een propaganda- bijeenkomst in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat, welke Maandagavond is gehouden, een poging gedaan grotere belangstelling voor haar werk te wekken en hierdoor het ledental uit te breiden. De eerste opzet is uitstekend gelukt, want er waren vele jonge dames en ook ouders bijeen om zich enkele uren te verpozen bij een uitgebreid, afwisselend programma. De bijeenkomst werd geopend door ds. H. P. Huisman, Nederlands Hervormd predikant, die liet zingen Psalm 36 vers 1 en 2 om vervolgens voor te gaan in gebed. De groepleidster las een gedeelte uit de H. Schrift. Daarna kwamen de jaarversla gen van de secretaresse en penningmeeste- resse de aandacht opeisen. In beide geval len bleek, dat, hoewel „De Waterlelies" nog maar een bescheiden groep vormt, toch heel wat wordt gedaan om het contact tussen de leden levendig te houden. Het kasverslag gaf ook reden tot tevredenheid. Het veelomvattende, zeer afwisselende programma, dat door eigen krachten was samengesteld en uitgevoerd, wist de be langstelling van de aanwezigen wel gaande te houden. Er waren vlotte voordrach ten, zangspel, volksdansen, piano- en gi taarmuziek, in alleszins bevredigende uit voering. Tijdens de pauze, waarin de aan wezigen werden onthaald op een verver sing, was er gelegenheid de vervaardigde handwerken te bezichtigen. AANVOER VAN HOUT Voor de papierfabriek is Maandagmiddag aangekomen het Duitse s.s. „Dorthe Olden- dorff", dat van de Finse haven Yxpila een lading van 980 vadem hout aanvoerde. Dit schip, dat Vrijdag al binnen was, heeft enige dagen ligplaats gehad aan de Ka naaldijk. Met ingang van 1 November zal mej. A. Mulder, onderwijzeres aan de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Lanigeveldstraat, deze onderwijsinrichting verlaten om over te gaan naar de Emma- school voor Christelijk Volksonderwijs te IJmuiden-Oost. Met deze mutatie gaat een zeer bekende onderwijzeres, vooral in Protestants- Christelijke kringen, Velsen-Noord verla ten en ongetwijfeld zullen velen, die haar kennen, dat betreuren. Mejuffrouw Mul der heeft zich in de loop van de 24 jaar, die zij aan de CVO-school in „Noord" heeft doorgebracht, vele vrienden ge maakt. Niet alleen onder haar huidige leerlingen en de oud-leerlingen, onder wie zich nu zelfs al ouders bevinden, maar ook bij de vele moeders en vaders, die bij haar hun kinderen onder goede leiding weten. Uiteraard zal het afscheid niet onge merkt voorbij gaan. Voor Donderdagavond heeft de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Velsen-IJmuiden (Oost) een gemeente-avond georganiseerd in het vergaderlokaal Abelenstraat 1. Op deze eerste gemeente-avond van dit seizoen wordt een programma van muziek en declamatie afgewerkt. De heer H. Bos speelt een vioolsolo, met piano-begeleiding van me juffrouw E. Anneveldt, die hierna een piano solo ten gehore 'zal brengen. Mevrouw Clau sen zal declameren en het dameskoor van de vereniging zingt voorts enkele liederen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Herman en Haarlem, samen 46.500 ged.; Tzonne 14.000 ged. Loggers: KW 48 3090; IJM 283 4760. Kotters: KW 133 6250; E 528 2280. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 22 op 23 September KW 14 35 kantjes, KW 138 80 kantjes. KW 47 18 kantjes, KW 54 3 kantjes, KW 144 5 kant jes, KW 18 15 kantjes, KW 29 14 kantjes, KW 32 50 kantjes, KW 15 2 kantjes, KW 43 2 kantjes, KW 110 2 kantjes, KW 85 4 kant jes, KW 50 2 kantjes, KW 167 2 kantjes, KW 151 2 kantjes, KW 130 2 kantjes, KW 22 20 kantjes, KW 170 50 kantjes, KW 56 80 kantjes, uit 1/2 vleet, KW 5 45 kantjes, IJM 75 40 kantjes. Trawlharing: KW 7 96 kantjes, KW 25 40 kantjes, KW 73 55 kantjes, KW 83 45 kantjes, KW 67 30 kantjes, KW 38 lOOkantjes, KW 40 80 kantjes, KW 41 60 kantjes, KW 176 170 kantjes, KW 37 100 kantjes, KW 95 30 kant jes KW 129 14 kantjes, KW 159 150 kantjes, KW 168 60 kantjes. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 25 kant jes, Scheveningen 30 kantjes, Katwijk 22 kant jes. MARKTBERICHT Andijvie 6-10, bloemkool 16-39, bospeen 14-24, waspeen 12-21, snijbonen 45-94, sper- ciebonen 38-67, pronkbonen 23-40, spekbo- nen 27-38, sla 2-7, tomaten 17-44, komkom mers 12-27, spinazie 12-37, postelein 15, rode kool 6-10, groene kool 7-11, prei 10-15, knol len 10-17, aardbeien 60-74, druiven 78-87, ap pelen 12-26. De lezing „Vrouwen achter de tralies", die Maandagavond een groot aantal leden en gasten van de Ned. Christen Vrouwen Bond, afdeling Velsen, in de gymnastiek zaal van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat belangstelling inboezem de, was gebaseerd op de ervaringen van mej. G. van Woerden uit Delft, die werk zaam is voor de Protestants-Christelijke Reclasserings-vereniging. Mej. A. Mulder, afdelingsvoorzitster, liet de bijeenkomst openen met het zingen van Psalm 27 1 en 7 om vervolgens van deze David-psalm uit de Schrift te lezen en in gebed voor te gaan. Zij was verheugd over de grote belangstelling en verwachtte, dat ook de aanwezigen zich zouden kun nen bepalen tot die mensen, welke in en door het leven zijn gevallen. De spreekster werd hartelijk verwelkomd. Mej. Van Woerden liet in haar causerie zien, dat het hier- ging om een klein stukje, voor de gewone mens onbetreden gebied van de gedetineerden en dan speciaal dat van de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen in Rotterdam. Zij gaf een kort overzicht van het werk der reclassering, dat omstreeks 1825 zijn oorsprong vond in de bemoeiingen van ds. O. G. Helden. Met anderen wist hij te bereiken, dat gedeti neerden niet langer in één grote lokaliteit werden ondergebracht. Dank zij Koning Willem I kwamen er vele verbeteringen in het gevangeniswezen. Toen werd ook de cel ingevoerd. In 1910 is de reclasseringsarbeid van alle gezindten erkend, maar de Rooms- Katholieken scheidden zich af, waarna het Leger des Heils volgde en eerst in 1928 begon de Protestants-Christelijke reclas sering deze taak. Met het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering zijn op dit ter rein thans vier verenigingen werkzaam, waarbij niet alleen de ambtenaren, maar ook een groot aantal vrijwilligei-s zijn in geschakeld. Uiteraard is men geneigd, vooral waar het vrouwen betreft, zich af te vragen hoe men in de gevangenis te recht kan komen. Mej. Van Woerden ver haalde daarop van een Brabantse platte landsvrouw, die zes jaar straf kreeg. Deze had haar straf te wijten aan een door haar ouders in haar jeugd onbewust opgewekte begeerlijkheid, die haar met de strafrech ter in aanraking bracht. Dit verhaal van koude en harde realiteit werd gevolgd door een beschrijving van de bijzondere Enkele uren nadat de havenarbeider Jan Anker Donderdag 18 September zijn taak als vislosser had beëindigd, overleed hij plotseling te zijnen huize. Het was de voorzitter van de personeels vereniging Samenwerking, de heer B. Du- kel, die een laatste groet bracht namens de werkers uit de vishallen, toen het stof felijk overschot van deze bekende persoon lijkheid uit het visserij-bedrijf Maandag middag op de Westerbegraafplaats te IJmuiden ter aarde werd besteld. De voorzitter van de Christelijke Vak organisatie, de heer T. van Slooten, wees op Anker's Godsvertrouwen. Hij dankte de thans overledene voor wat deze voor de Christelijke vakbeweging tijdens zijn vruchtbaar leven had gedaan. Ds. Beukema ging voor in het gebed, waarna een familielid de grote schare be langstellenden dank bracht. De eerste twee ronden van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland leverde een grote verrassing op. Door twee overwinningen op De Bree en Willemse is de Kennemerlandse dam- kampioen P. Hollenberg wel bijzonder goed gestart. Postma van D.C.IJ. verloor de eerste ronde van Slot en speelde zijn tweede par tij remise met Grooteman. De derde deelnemer van Kennemerland, de St. Bavo-speler Willemse uit Heemstede boekte twee nederlagen. De uitslagen der le- cn 2e ronde luiden: le ronde: Ansems remise met Beeke. Beers verliest van v. d. Sluis. Grooteman wint van De Bree. Postma verliest van Slot. Hollenberg wint van Willemse. 2e ronde: Boeke wint van Willemse. An sems remise met v. d. Sluis. Hollenberg wint van De Bree. Grooteman remise met Postma. Beers remise met Slot. De stand na de 2e ronde luidt: Hollen berg 4, Grooteman, v. d. Sluis, Beeke, Slot 3, Ansems 2, Postma, Beers 1 pnt. De Bree en Willemse 0 punten. Woensdagavond speelt in het clublokaal van damclub Kijk Uit Hollenberg zijn par tij vooruit met Postma. Zaterdag en Zondag wordt in het Hof van Holland te Haarlem de 3e en 4e ronde van dit tournooi voortgezet. De damkampioen van Noordholland krijgt in 1953 het recht uit te komen in het kampioenschap van Nederland. LEZING VOOR HUISVROUWEN Voor de afdeling VelsenIJmuiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen komt van daag (Dinsdag 23 Sept.) met zijn hond de heer C. de Boer, instructeur van het Neder lands Geleidehonden Instituut „Anco" te Ermelo (zelf een blinde) vertellen over zijn werk en leven der blinden en de africhting van zijn honden. vrouwengevangenis aan de Noordsingel te Rotterdam, waar geen man wordt toege laten. Er kunnen nog vele verbeteringen wor den aangebracht, doch het eten was vol gens spreekster goed. Elke gevangene heeft zijn dagelijkse werktaak en mag le zen. In elke cel bevindt zich een Bijbel, behalve bij Rooms-Katholieke gedetineer den. Het luchten geschiedt eerst sedert drie jaar niet meer in een kooi, maar in een ommuurde tuin. Op ontroerende wijze verhaalde mej. Van Woerden de geschie denis en de ervaringen van de vrouw uit „cel 32", die naast een zenuwzieke man vijf kinderen had te verzorgen, binnen de gevangenismuren terecht kwam. Deze ge lovige vrouw werd de financiële pijniging te sterk. Aangrijpend was hoe deze vrouw en vele anderen met haar kracht putten uit het Evangelie, wat de spreekster met talrijke voorbeelden illustreerde. Zij ein digde haar boeiende causerie met de op merking, dat in geestelijk opzicht ook voor de Christen-vrouwen bij het reclasserings- werk een taak ligt. Mej. Mulder was aller tolk in haar dank aan de spreekster, die na de pauze verschillende vragen kreeg te beantwoorden. Na ontslag Naar wij van de zijde van de VEM ver nemen, zal de trawler „Post Boy" enkele dagen voor de wal blijven liggen. De reden hiervan is de weigering van de bemanning om te varen met drie nieuwe matrozen, die zijn aangenomen door de rederij nadat schipper Jan Klinkenberg in Vlaardingen drie matrozen op staande voet had ontslagen. De kwestie was namelijk, dat deze varensgezellen in Vlaardingen, waar de trawler gemarkt heeft, aan boord kwamen in zeer kennelijke staat, aldus onze zegsman van de VEM. Het is nog niet te bezien hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen. Aan de Castricumse groenteveiling „Ons Belang" worden nog steeds voor de tijd van het jaar behoorlijke kwantums spi nazie aangevoerd. De prijs van deze groen te loopt erg uiteen, want Maandag kregen de tuinders er van 2 tot 34 cent per kilo voor betaald. De prijs voor spruiten wordt hoger en het zal wel niet lang meer duren voor dat de veiling met deze groente wordt overstroomd. Over het algemeen hebben de tuinders de verwachtingdat het seizoen, wat dit product betreft goed wordt. Voor een behoorlijke kwaliteit luidde de besom ming Maandag 2851 cent per kilo. Enkele doosjes aardbeien brachten 65 cent op. Voor de andere soorten groente kregen de tuin ders: pronkbonen 2741, komkommers 1019, augurken 48, dubbele bonen 3362, peren 4, appelen 2, snijbonen 4866, bos peen 818, andijvie 8WA, bloemkool 8 26, sla 26, pieterselie 25 cent per bakje, savoye kool IIV2, prei 14, selderij 3, groene kool 12, rentegevers 4157, dubbele stok- bonen 65, knolselderij 23, tomaten 34. In hötel Meijer heeft de Castricumse Schaakclub „De Pion" de tweede serie van de onderlinge wedstrijden gespeeld. Het lid C. Bennes gaf C. J. Heeck geen schijn van kans en wist op overtuigende wijze te win nen. J. Bos en J. van Razenzwaai gaven elkaar weinig of niets toe en deelden uit eindelijk de punten. De schaker C. Menke herstelde zich van de vorige week geleden nederlaag en wist r.u van R. v. d. Berg te winnen. Van alle leden is P. Zwart het best in vorm op het ogenblik. Thans won hij van J. Lute, die toch heus ook wel zijn mannetje staat. In de strijd tussen Walter en Werner Uhl kwam Walter ditmaal als winnaar te voorschijn. A. de Wit had er zin in. Wist hij met H. Iioogervoorst korte metten te maken, zijn tweede partij tegen H. Korte- kaas wist hij ook vlot te winnen. In de partij dr. A. de JonghT. de Vries kon geen van beide schakers tot enig voordeel komen, zodat ieder tenslotte met remise genoegen nam. D. Born deed het nog kalm aan, pas herstellende als hij is van een zware ziekte. Zijn partij tegen Th. de Sma len werd, in een voor laatstgenoemde gun stige stelling, afgebroken. Ook B. Schlosser en S. van Weeren konden hun partij niet uitspelen; deze moest afgebroken worden in gelijke stelling. Vrijdag 26 September komt „Oppositie" uit Heiloo op bezoek, zo dat geen nader programma^oor de onder linge competitie kan worden vastgesteld. De Castricumse Kunstkring „Elckerlyc" opent Donderdagavond in het „Corso"- theater aan <Je Dorpsstraat zijn wintersei zoen. In samenwerking met het herenkoor van de Sint Bavo Kathedraal zullen de jongens van de koorschool van deze Kathe draal een uitvoering komen geven. Het -reheel staat onder leiding van dr. A. J. M. Kat. In vroeger eeuwen hadden bijna alle grote kathedralen een koorschool, waar knapen behalve een algemene maatschap pelijke opleiding ook een muzikale oplei ding kregen. Deze knapen deden dienst bij de liturgische plechtigheden. Uit hun mid den zijn de grootste musici, zoals Palestrina, Haydn en Bruckner voortgekomen. Allereerst zullen de jongens enkele sier lijke Gregoriaanse melodieën laten horen, om vervolgens een aantal motetten van de klassieke meesters ten gehore te brengen. Zij zullen onder andere het beroemde Po- pule meus van Palestrina uitvoeren, alsook enkele delen uit de indrukwekkende Missa Papae Maccelli. Er staan echter ook meer moderne nummers op het programma, bij voorbeeld van de Rus Gretchaninoff. Een ander deel van de avond zal gewijd zijn aan het lichte blije volkslied. Elegante liedjes zullen elkander afwisselen in een zeer gevarieerd programma. Pure Italiaan se, pittige Franse, gevoelige Duitse en Ne derlandse muziek, die door iedereen be grepen en genoten zal worden. Ongetwij feld staat de leden van de Kunstkring een avond te wachten zoals men nog maar weinig in Castricum heeft kunnen mee maken. De aanvang is op 8.15 uur bepaald. Veel animo ondanks hoge prijzen. Voor de handel bleek ook Maandag de nodige animo te bestaan en wel in het bijzonder voor de verse vissoorten. Van het begin tot aan het einde bleven hoge prijzen gehand haafd. Tarbot, die bijzonder schaars was, noteerde f 2,75 tot f 2,35 per kg en tarbot 2 haalde ruim f 70 tot f 65 per 50 kg. Schol spande echter de kroon. Schol 2 werd ver handeld voor f 34 tot f 30 en de drietjes no teerden niet minder dan f 20 tot f 18 per 50 kg. Tong werd „niet cadeau" gegeven. Lap pen noteerden gemiddeld f 3 en de overige soorten f 1,75 tot f 1,95 per kg. De wijting was vrijwel de enige vis die, hoewel goed betaald, geen buitensporige prijzen boekte. Graag gevraagde soorten werden betaald met f 18 tot f 20; de kleinere vis ging voor f 16 tot f 15 per 50 kg van de hand. Ook de haringprijzen vielen bijzonder mee. On danks het feit dat er weer ruim 3500 kisten werden aangeboden en dat de aanvoeren tot en met Woensdag waren verzekerd, doordat er gisteren al 6 boten binnen lagen, werd zonder meer f 14 en f 15 betaald voor de goede soorten. De afwijkende partijen wer den toegewezen aan de vismeelfabrieken. Braatschelvis noteerde f 34 tot f 30 en grote exportschol bracht het tot f 65 en f 55 per 50 kg. Ondanks de hoge prijzen werden bei de vlot afgenomen. Besommingen. Dat de haringprijzen gis teren niet mis waren, bleek uit de eindre sultaten van de trawlers, die ondanks de korte reizen hoog besomden. De Herman, die een vijfdaagse reis maakte, boekte maar eventjes f 25000 en de Mary, die er een dag langer over deed f 22300. Hoogste van de loggervloot werd de KW 89 met f 6800. Ook bij de weekloggers kwamen mooie besom mingen voor, die varieerden van f 2500 tot f 3000 per schip. De aanvoeren. Zoals reeds gemeld la gen er gistermorgen reeds trawlers binnen voor de Woensdagmarkt. Volgens opgave zouden vandaag lossen de Vios, die 1450 k. haring en 450 k. makreel aan boord had en de Haarlem, die 1800 k. haring én 25 k. di versen meebracht. Van de loggervloot ston den geboekt de KW 48 met 155 k. diversen en de IJM 283 met 80 k. diversen. Vier trawlers voor morgen. Vandaag bleven liggen voor de Woensdagmarkt de Tzonne met 2100 k. haring en 50 k. diversen, de Sumatra met 2000 k. haring en 50 k. di versen, de Vikingbank met 1600 k. haring en 130 k. makreel en de Chénévière met 900 k. haring en 300 k. makreel. Erg druk met de Noordloggers zal het morgen niet wor den, daar de meeste eerst vorige week naar zee vertrokken, zodat de plat- en fijnvis aanvoeren voor rekening zullen moeten ko men van de kotters en de andere kustvis- sers. Grote trek. De haringvissers zijn Zon dag en Maandag weer danig aan schot ge gaan. De Gelria maakte trekken van 300 manden en ook andere schepen boeken der gelijke successen. De gevolgen hiervan zul len na Woensdag weer duidelijk waarneem baar zijn, omdat de reisduur hierdoor aan merkelijk wordt verkort. In en uit. Maandag kwamen binnen de E 64 59, KW 70 57. I.JM 9. KW 42 163, IJM 1, KW 39. IJM 283, KW 161 10 127 141 124 48, SCH 140, KW 175, E 528 513. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwam Zondagavond binnen de SWL 101. Deens bezoek. De Deense haaienvissers E 64 en 59, alsmede de E 528 en 513 kwamen gisteren, om het ruwe weer te ontlopen, tij delijk ais bijleggers in de Vissershaven een onderkomen zoeken. Zilvervloot. Van de haringloggervloot kwamen binnen de KW 70 met 356 kantjes haring, de KW 42 met 515, de KW 163 met 527 k„ de KW 3 met 571 k.. de IJM 283 met 385 k.. de KW 161 met 333 k.. de KW 127 met 400 k„ de KW 141 met 430 k., de KW vm met 91 s k., do KW 48 met 400 k„ de SCH 140 met 466 k. en de KW 175 met 363 kantjes haring. Verstoken. Daar de zender van de SCH 297 weigerde, kon geen contact opgenomen worden met de wal. Er bleef de schipper dus niets anders over dan maar rustig te luisteren naar wat anderen hadden te ver tellen. De ontvanger was namelijk wel in tact. Marktprijzen. Gr. tong 3,45-3, gr.m. tong 2.02-1.84, kl.m. tong 1.87-1.68, kl. tong I 1,65- 1,43, kl. tong II 1,25-1,13, tarbot I 2,55-1,80 per 1 kg. Tarbot III 62-60, tarbot IV 59-46, gr. schol 62-49. gr.m. schol 57-53, kl.m. schol 54-47, kl. schol I 42-33, kl. schol II 32,50-17, schar 29-16. v. haring 16-11,10, makreel 19- 10,10, gr. schelvis 71-62, gr.m. schelvis 76-53, kl.m. schelvis 62-50, kl. schelvis I 58-51, kl. schelvis II 48-16, wijting 24-12,50, gr. gul 61- 50, midd. gul 44-37, kl. gul 21-16, kl. haai 32, gr. kabeljauw 248-152, gr. koolvis zw. 88-72 per 125 kg. Marktaanvoer. 470 kisten tong *en tar bot, 960 schol. 30 schar. 3370 haring. 1005 ma kreel, 610 schelvis, 745 wijting, 400 kabel jauw en gul, 3 kl. haai, 12 koolvis, 95 diver sen, totaal 4700 kisten. Maandag 22 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Strijpe van Ham burg, Bifrost van Otterbacken, Orion van Bremen, Odysseus van Kopenhagen, Rolf van Onega. Bittern van Liverpool, Ling- fjord van Karlstadt, Hollandia van Gothen burg. Lake Wood van Londen, Lingestroom van Liverpool, Egbert Wagenborg van Race, Westermark van Fowey, Urmajo van Tyg- nemouth. Vertrokken zijn: Poolster naar Noordzee, Wika naar Rotterdam, Regina naar Curacao, Zeehond naar Londen, 17e Octrube naar Londen, Wallonia naar Rouaan, Frisian Coast naar Rotterdam, Delfinus naar Sta- vanger, C-Ionmore naar Londen, Da Capo naar Rotterdam. BIJEENKOMST VAN DE I.V.B. De Internationale Vereniging Bellamy organiseert op Donderdag 9 October een openbare bijeenkomst in hötel De Rusten de Jager te Castricum. Als spreker is de heer J. Bogaard uit Den Haag uitgenodigd, en voorts wordt de film van de Regerings voorlichtingsdienst „Land uit zee" vertoond. Deze bijeenkomst begint om 8 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER THALIA 20 uur: „Om een vrouw te be hagen". REX Geen filmvoorstelling. WOENSDAG 24 SEPTEMBER RAADHUIS Van 14 tot 15 uur: Spreek uur wethouder van Onderwijs. WIJKGEBOUW (Stratingplantsoen) 14 uur: Jeugdvoorstelling Marionetten theater; 20 uur: „Paljas" en „Het oude lied" door Bert Brugmans's poppen- theatex-. THALIA 20 uur: Zie Dinsdag. REX 20 uur: „La Traviata". De tentcampagne, gehouden door het Interkerkelijk Evangelisatie Comité, is ge ëindigd. Maandagavond heeft de sluitings bijeenkomst in de tent op de Kennemer- laan plaats gehad. Als spx-ekers traden op de Hervormde predikant ds. L. Lagerweij uit Den Haag en ds. R. J. Pagée, Chxist. Geref. predikant te Maarsen. Ds. Lagerweij sprak over de plicht, die een Christen heeft tegenover zijn naaste en het geloof dat een kracht is in de moeiten van het leven. Ds. Pagée sprak over de leiding van God, waarbij hij de grootheid, de almacht en de goedheid Gods naar voren bracht. Het be zoek aan de tentsamenkomsten heeft alle verwachtingen overtroffen. In weerwil van het minder gunslige weer was de tent iedere avond geheel bezet, zodat het comité op een goed geslaagde tentcampagne terug kan zien. Een delegatie van vijf Oost-Duitse politici hebben een bezoek gebracht aan Bonn, om een brief, waarin een voorstel is vervat ter bevordering van de eenheid van Duitsland, te overhandigen aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Ehlers. Boven: de delegatie na aankomst op het vliegveld Lohausen. Onder: de West-Duitse politie doet een poging de weg vrij te maken voor de afgevaardigden. Demonstranten omringden de auto's toen zij van het vliegveld naar Bonn reden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7