Botsing tussen socialisten en Christelijken in Straatsburg Westen houdt vast aan zijn standpunt inzake Duitsland Truman ziet af van onderzoek in de affaire-Nixon Weerbericht Charlie Chaplin De „Flora" rijst ten hemel Socialisten voelen zich misdeeld en bedreigd door rechtse meerderheid Drie Britten uit het Groenlandse ijs gehaald GRATIS Tito hoopt Engeland te kunnen bezoeken Het woord is aan Russische voorstellen verworpen Mollet dreigt met weglopen Charlie Chaplin in Londen Eisenhower wil Nixon „eerst zelf spreken" Engeland geweerd uit Pacific-raad Onstandvastig en minder zacht weer België hoopt op export beperking van Nederland Nieuwe abonnés Maar het zal nog wél wat voeten in de aarde hebben De senator zelf verwierpin zijn radioverweer, de beschuldigingen tegen hem geuit Londen verbijsterd 67e JAARGANG No 65 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terras\veg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e jaargang 225 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ ZIJN AANKOMST aan boord van de Queen Elisabeth te Cherbourg droeg Charlie Chaplin de rosette van het Legioen van Eer. Niet om de Fransen, die hem overigens altijd bijzonder genegen zijn ge weest, een beleefdheid te bewijzen maar omdat deze ridderorde, zoals onze Londen- se correspondent vandaag schrijft, zijn enige officiële onderscheiding is. Europa zou van zijn nu juist aangevangen verblijf in dit deel der wereld, dat zes maanden zal duren, gébruik kunnen maken door hem er meer toe te kennen. Niet dat hij ze nodig heeft want hij geniet sinds lang een onderscheiding in de harten van mil- lioenen mensen, die meer waarde heeft dan alle lintjes bij elkaar maar het zou een aardig antwoord inhouden aan de Ameri kaanse attorney-general (procureur-gene raal) Mc. Granery. Deze James Mc. Gra- nery heeft, toen Chaplin al op de Oceaan was, medegedeeld dat hij bij de terugkeer van de grote filmacteur een onderzoek tegen hem zou laten instellen omdat hij „verdacht wordt van communistische sym pathieën". Men mag tegenwoordig in Ame rika, vooral als men een begaafd man is en deswege door anderen benijd wordt, blijk baar van geluk spreken als men niet voor een commissie gesleurd wordt om zich te verdedigen tegen kletspraat over commu nistische sympathieën. Het is blijkbaar een soort ziekte. En sinds onlangs generaal Marshall, chef van de generale staf tijdens de oorlog en minister van Buitenlandse Zaken daarna, vader van het Plan-Mar shall en daarmee van de hulp aan West- Europa, ook al verdacht werd gemaakt mag het ons misschien niet eens verwonderen dat men nu op Chaplin overschakelt. Om de belangstelling levendig te houden is blijkbaar een zekere variëteit in de keuze van aangevallenen gewenst. Als de procu reur-generaal Mc. Granery en zij die hem ophitsen een middel hadden willen zoeken, om verontwaardiging in Europa te ontkete nen, hadden zij overigens geen doeltreffen der keuze kunnen maken. Misschien heb ben zij niet beseft wie Chaplin in de ogen der wereld is. Misschien kan het hen ook niet schelen of de Europeanen verontwaar digd zijn. Dat zal Europa niet beletten om in zijn velerlei scherpzinnige uitingsvor men de Amerikanen te waarschuwen tegen zichzelf. Ook niet om tot hen te zeggen: wij hebben een sterker idéé van vrijheid dan gij. Pas op dat gij die idee niet ver speelt. En daar zullen bezonnen Amerika nen zijn, wijzer Amerikanen dan de Mc. Graneries en hun aanhang, die in deze dagen deze waarschuwing zullen verslaan. Zij zal meer uitwerken dan kwade woorden. Charlie Chaplin heeft te Cherbourg ver klaard, dat hij geen politieke ambities heeft en een individualist is, die in de vrij heid gelooft. Hij wil geen revolutie maken, maar alleen films. Hij is tegen super- pa Iriotisme omdat dit tot Hitlerisme leidt, dat ons een les heeft geleerd. Hij vindt dat hij in een democratie recht heeft op een eigen mening. Hij propageert in zijn films verdraagzaamheid en plichtsvervulling. Op de gewone mensen heeft hij het begrepen en dat kan hij niet helpen: het zit in zijn aard. Voor het overige blijft hij bij zijn plan over zes maanden naar Amerika terug te keren. Hij meent dat dit hem zal geluk ken. Hij zal er terugkeren omdat hij er ver plichtingen heeft. Onlangs heeft hij nog gezegd dat hij. geen oorlogshitser is maar „een vredëssloker". Welnu, de hele wereld kent Charlie Chaplin's gevoelens. Wij weten allemaal dat hij het altijd voor de eenzamen, dè ver drukten en de misdeelden heeft opgeno men, dat hij verdraagzaamheid en plichts vervulling heeft voorgestaan ontroe rend heeft voorgestaan en dat hij geen ophitser tot strijd kan zijn. Noch tot oorlog, noch tot revolutie. Dat kan hij niet omdat de zwakken daar weer in de eerste plaats het slachtoffer van zouden worden. Dat het „in zijn aard zit", zoals hij het zelf zo een voudig te Cherbourg heeft gezegd, om het voor de verdrukten op te nemen, voor „the underdog", dat heeft hij ons dieper doen gevoelen dan wellicht ooit enig acteur het heeft gedaan. Hij kan het zeker niet helpen. Hij vindt dat hij in een democratie recht heeft op een eigen mening. Dat is inderdaad de eerste voorwaarde en de kern van het begrip Ylcmocralie. Chaplin heeft geen po litieke ambities. Hij is een individualist, een zich onafhankelijk voelende persoonlijk heid. Hij gelooft in de vrijheid. Er zullen veel Amerikanen zijn, die zich beklemd zullen gevoelen als zij lezen dat zulke ver klaringen als antwoord aan hun procureur- generaal worden gegeven. Want dit zijn toch immers de begrippen waarop de Ver enigde Staten zich zelf altijd ten zeerste hebben beroemd? Welnu, zo hebben wij in Europa dat ook immer begrepen. Wij hebben steeds ge meend dat men in Amerika onze opvattin gen van de democratie deelde. Tegenwoor dig verbazen wij ons herhaaldelijk. Soms schrikken wij. Charlie Chaplin is, zoals ge weet, Euro peaan. Hij is in Engeland geboren en altijd Engelsman gebleven. Als Amerika hem over zes maanden niet meer zou willen toelaten zou Europa hem zeker met vreugde aan deze zijde van de Oceaan zien blijven. R. P. (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) De ministeriële Bcnelux-conferentie, welke te 3 October te Knocke-le Zoute aan de Belgische kust zal worden gehouden, zal, naar wij in Belgische regeringskringen ver namen, een informele bijeenkomst zijn. Waarschijnlijk /.al in de tweede helft van October een grotere conferentie worden ge houden, waaraan experts zullen deelnemen. Het is echter mogelijk, dat de ministers onmiddellijk tot een overeenkomst kunnen komen, daar de te behandelen kwesties niet zeer ingewikkeld zijn. Wanneer de Neder landse regering inderdaad maatregelen zal nemen om bepaalde exporten naar Beigië te contingeren, dan zal het niet nodig zijn hierover een kostbare conferentie met ex perts te organiseren. Men vestigt er te Brussel de aandacht op, dat België vrijwillig zijn export naar Ne derland beperkte, toen Nederland een „ex treem" debiteur in de Europese betalings unie was, namelijk in September 1951. Hoog rijzen de houten stellingen voor de toekomstige erehal van de Flora 1953 uit het vlakke land aan de Heemsteedse Vrijheidsdreef. De erehal. waar straks de tien duizenden schuifelend de expositieterreinen zullen betredenvormt hel centrum van een complex tentoonstellingsgebouwen dat onder meer een winkelgalerij en café restaurant omvat. De kern van de wanden wordt gevormd door steengaas. dal straks zal schiulgaan onder blinkend wit Porlandcement. Temidden van de bonte kleuren weelde der bloeiende bollen zullen de hagelwitte tentoonstellingshallen dan zeker een majestueuze entree vormen. LONDEN (Reuter). Drie van dc twaalf mannen, die een week geleden op de ijsvlakte van Groenland geïsoleerd wer den doordat hun vliegtuig daar een nood landing maakte, zijn door een Amerikaans amphibic-vliegtuig opgehaald en overge bracht naar dc Amerikaanse luchtbasis te Thule in West-Groenland, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Luchtvaart medegedeeld. De mannen, die enkele dagen geleden op deze ijsvlakte landden, zijn Britten, die met voedsel en uitrusting op weg waren naar de Britse Groenland-expeditie. Zij hadden geseind, dat er geen onmiddellijk gevaar voor hun leven bestond. De bekende Noorse pooldeskundige Bernt Balchen, die op het ogenblik kolonel is bij de Amerikaanse luchtmacht in Thule op Noord-Groenland, heeft zijn diensten aan geboden bij de poging de twaalf gestrande Britten binnen de poolcirkel te redden. Ko lonel Balchen staat bekend als de „Rode Kruis-man van de lucht" vanwege het grote aantal reddingen dat hij verrichtte of poog de te verrichten. Byrd had hem reeds in 1929 uitgekozen als piloot voor zijn vlucht over de Zuid pool en ook voor zijn Zuidpoolexpeditie van 1933 tot 1935. Met Amundsen vloog Balchen over de Noordpool. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 October U kunt zich opgeven aan één onzei kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE (A.N.P.). Gisteren is een levendig dispuut tussen de Christelijke en de socialistische groepen in het kolen- en staalparlement achter de cou lissen der Straatsburgse Assemblee gevoerd. Tegelijk hebben naar ver luidt Duitse, Italiaanse en Franse federalisten in besloten zitting getracht een nieuwe aanval in te zetten op de Britse voorstellen tot het behoud van de nauwste banden tussen Europese gemeenschappen en het Britse eiland. Deze pogingen zijn echter afgestuit op het verzet van de meer derheid der politieke commissie der Europese Assemblee. De botsing tussen de twee belangrijkste politieke formaties in het eerste Europese parlement is veroorzaakt door de naar socialistische opvatting onredelijke samenstelling van de Maandag gevormde werkcommissie, die een ontwerp voor een Europese federale grondwet zou moeten uitwerken. In deze uit elf leden bestaande commissie hebben slechts twee socialisten zitting gekregende Fransman Mollet en de Belg prof. Dehousse. sommige van onze landen nog steeds be- paalde redenen voor bezorgdheid heeft. Tegenovergestelde verklaringen, die in de laatste dagen door zekere militaire bevel hebbers van de NAVO zijn geuit naar aan leiding van berichten als zouden Noord- Nederland en Noord-West-Duitsland in ge val van een aanval worden prijsgegeven, zullen er waarschijnlijk nauwelijks toe kunnen bijdragen de verwarring te ver minderen. Zou het echter niet een gebaar van solidariteit zijn, indien de Assemblée haar houding in deze kwestie onomwonden duidelijk zou maken, door te verklaren, dat er geen „tweederangslanden" buiten de voornaamste verdedigingslinie bestaan, die slechts als voorterrein zouden zijn bestemd voor vertragingsacties teneinde de aftocht van de meer begunstigde partners te dek ken? BLED. (Reuter) Op een te Bied, in Joegoslavië, gehouden persconferentie heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, bevestigd, dat de Britse re gering de hoop heeft uitgesproken dat het maarschalk Tito mogelijk zal zijn Groot- Brittannië te bezoeken. De maarschalk hoopt dit te kunnen doen. „Er is nog geen datum vastgesteld", aldus Eden. Wanneer maarschalk Tito Groot-Brit- lannië zal bezoeken, zal het de eerste maal zijn dat hij Joegoslavië, na zijn onderhoud met maarschalk Stalin in de afgelopen oorlog, verlaat. Het bezoek zal vermoedelijk niet in de naaste toekomst plaats hebben. Maar schalk Tito zal in November in beslag ge nomen zijn door het zesde congres van de Joegoslavische communistische partij. Daarna zal de Joegoslavische grondwet worden gewijzigd. Voorts wordt gemeend, dat er van Britse Paul Valéry: Wij wandelen achterwaarts de toekomst in. zijde wettelijke en grondwettelijke bezwa ren bestaan tegen een bezoek aan Groot- Brittannië door een staatshoofd, wanneer de regerende Engelse vorst nog niet ge kroond is. Het wordt daarom waarschijn lijk geacht dat maarschalk Tito Engeland niet veel eerder dan aan het einde van de komende zomer of zelfs in het daarop vol gende jaar, zal kunnen bezoeken. De Britse minister van Buitenlandse Za ken is gisteren per vliegtuig in Wenen aan gekomen. Tegenover verslaggevers zeide de Britse minister zich te verheugen wederom in Wenen te kunnen zijn en er naar uit te zien van gedachte te wisselen met Oostenrijkse ministers. Engeland zou Oostenrijk steeds krachtig blijven bijstaan bij zijn pogingen om zijn onafhankelijkheid te herkrijgen. LONDEN, (Reuter) De V.S., Engeland en Frankrijk hebben gisteren te Moskou drie gelijkluidende nota's aangeboden. De drie Westelijke mogendheden herhalen hierin hun voorstel tot het houden van een viermogendhedenconferentie over de her eniging van Duitsland met als eerste agendapunt het houden van vrije verkiezingen in geheel Oost- en West-Duitsland. Het voorstel is in wezen hetzelfde als dat van 10 Juli. Het voorstel, dat de Sovjet-Unie 23 Augustus aan het Westen deed, namelijk om vóór het houden van verkiezingen in geheel Duitsland over een Duits vredes verdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland te onderhandelen, wordt in de nieuwe Westelijke nota van de hand gewezen. De socialisten menen misdeeld te zijn en verwijten de Christelijke groep een on redelijk gebruik te hebben gemaakt van de grote meerderheid, die zij in de consti tuerende vergadering heeft verkregen, doordat de Duitse socialisten, die de ver gadering hebben geboycott, vervangen zijn door afgevaardigden der regeringspartijen van Bonn. Het dispuut is zo hoog gelopen dat de Fransman Mollet heeft gedreigd zich uit de werkcommissie terug te trekken. De Nederlander Van der Goes van Naters en de Belg Dehousse lieten echter berichten tegenspreken, volgens welke zij eveneens een protestdemonstratie zouden hebben overwogen. Inmiddels heeft Spaak, de pre sident van de constituerende vergadering, bemiddelingspogingen ingezet om te trach ten alsnog wijziging van de voorstellen van de commissie te verkrijgen. Het was een gedeeltelijke compensatie voor de socialistische groep, dat de Belg Dehousse rapporteur is geworden van de werkgroep, die onder leiding staat van de Duitser Von Brentano. Brits plan De tweede strijd werd Dinsdagavond ge voerd in de politieke commissie van de Europese Assemblée. Hier is de Engelsman Amery naar voren getreden met een con creet plan tot verbinding van hot plan- Schuman en de raad van Europa. De meer derheid der commissie heeft zich reeds voor deze voorstellen uitgesproken. De oppositie kwam voornamelijk van Duitse, Italiaanse en Franse federalisten, die op formele gron den verzet aantekenden tegen de afvaardi ging van Britse waarnemers naar het kolen- en staalparlement. De Benelux-groep heeft zich met kracht tegen deze argumenten verzet en de commissie heeft dan ook in meerderheid de opvatting geuit, dat de zending van Britse waarnemers slechts zal kunnen worden toegejuicht. Het besluit van dit parlement om in zijn functie als constituerende vergadering de eerste zitting te Brussel en niet in Straatsburg te houden is eveneens toegeschreven aan het streven van federalistische groepen om de eerste Europese grondwet builen het streven van de Straatsburgse Assemblée te houden. President Spaak, die de vorige week reeds blijk gaf de Britten zeker niet te willen afstoten, heeft eindelijk bekend laten j maken, dat hij de Raad van Europa heeft gevraagd zijn gebouwen voor de verdere zittingen van de constituerende vergadering te mogen gebruiken. De coulissen voor deze politieke scher mutselingen werden gisteren gevormd door een kort economisch debat in de Europese Assemblée. Het werd ingeleid door de Italiaanse minister van Financiën Pella, die het door de O.E.E.S. ingediende rapport toelichtte. Voldoening over het tot staan brengen van inflatie in de Europese landen en teleurstelling over de weinig bemoedi gende ontwikkeling der Europese productie en van het dollartekort waren de hoofd zaken van het rapport. Crittek op de NAVO Een scherp protest tegen de strategische plannen van de NAVO, die gebaseerd zou den zijn op het prijsgeven van delen van Nederland en West-Duitsland, die vóór de voornaamste verdedigingslinie liggen, is geuit in een uitvoerig rapport, dat de Ne derlandse Katholieke afgevaardigde J. J. Fens als rapporteur der politieke commissie aan de Europese Assemblée heeft uitge bracht. Hij spreekt daarin de hoop uit, dat het stelsel der Amerikaanse militaire aan kopen op lange termijn zal worden inge steld en daardoor tot een werkelijke inte gratie van de Europese bewapeningsindus trie zal leiden. Voorts dringt de heer Fens aan op betere voorlichting omtrent de Europese defensie dan de 'NAVO tot dus verre heeft gegeven. De rapporteur heeft ook de hoop uitgesproken, dat Griekenland en Turkije spoedig een speciale verbinding met de Europese verdedigingsgemeenschap zullen krijgen. „Het is niet aan de aandacht van de com missie ontgaan, dat de openbare mening in De drie landen doen „na overleg met de Duitse federale regering en de Duitse auto riteiten te Berlijn" een beroep op de Sovjet- Russische regering terug te komen van haar weigering „zich bij de andere mogendheden aan te sluiten om met vereende krachten te pogen het vraagstuk van vrije verkie zingen in Duitsland aan te vatten". In de nota wordt met nadruk verklaard, dat de Westelijke regeringen het Sovjet- Russische standpunt, dat Duitsland bij vèr- dragsonderhandelingen alleen tijdens de bespreking van ter zake dienende kwesties door afgevaardigden uit de Sovjet-zóne en West-Duitland vertegenwoordigd moet zijn, niet kunnen aanvaarden. Het Westen verwerpt het Russische voor stel. de commissie van onderzoek inzake de mogelijkheid van het houden van vrije ver kiezingen, uit Oost- en West-Duitsers sa men te stellen. Een uitsluitend uit Duitsers samengestelde commissie zal niet meer in staat zijn tot onpartijdigheid dan een vier- mogendhedencommissie. die de Westelijke mogendheden reeds verworpen hebben, aldus de nota. WASHINGTON. (Reuter). Het Witte Huis heeft, in tegenstelling tot een eerder bericht, verklaard, dat president Truman de minister van Justitie, Joseph McGra- nery, niet heeft verzocht om een onder zoek in de zaak-Nixon te beginnen. Nixon, de republikeinse eandidaat voor het vice-presidentschap, heeft, zoals eerder gemeld is, bedragen tot een totaal van 18.000 dollar van derden aangenomen tot dekking van onkosten. Inmiddels heeft Nixon zelf Dinsdagavond in een radio-rede verklaard zich niet be wust te zijn van het plegen van ongeoor loofde handelingen door het aanvaarden van 18.000 dollar ter bestrijding van po litieke uitgaven. Nixon geloofde niet, dat hij zich als eandidaat moest terugtrekken, maar hij Charlie Chaplin werd bij zijn aankomst te Londen auur een grote menigte ver welkomd, die, getuige de foto, met moeite in bedwang werd gehouden. wilde niet de kansen van generaal Eisen hower op het presidentschap schaden. Hij liet de beslissing over zijn politieke toe komst over aan het bestuur van de repu blikeinse partij en hij verzocht zijn toe hoorders „het bestuur bij het nemen van een besluit te helpen door hun mening kenbaar te maken". „Geen cent van de 18.000 dollar, die ter beschikking zijn gesteld door politieke vrienden, is besteed voor persoonlijke ge bruik", zeide Nixon, die ip den brede uit weidde over de kosten, die zijn verbonden aan het onderhouden van een bureau van een senator in Washington. Hij eiste, na zijn financiële antecedenten te hebben geschetst, dat de democratische cadidaat voor het presidentschap, Steven son. een verklaring zou afleggen over een fonds in Illinois „om goede mensen aan te trekken voor overheidsdienst". Nixon daagde Stevenson en zijn democratische legen-candidaat senator Sparkman uit, evenals hij voor het Amerikaanse volk te treden en een „verklaring over hun finan ciën" af te leggen. De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radiozenders in geheel Amerika uitgezonden. Eisenhowers reactie Generaal Eisenhower verklaarde Dins dagavond in Cleveland, dat Nixon „een moedig man is". Hij hoopte, dat Nixon eandidaat voor het vice-presidentschap zou blijven. Na de bijeenkomst zond Eisenhower Nixon een telegram, waarin hij Nixons rede prees en verklaarde, dat ziin persoon lijk oordeel zal worden gegrond op een persoonlijke gevolgtrekking. Eisenhower verzocht Nixon, indien mogelijk, hem on middellijk te komen opzoeken. „Mijn grote persoonlijke genegenheid en bewondering voor u zijn onverminderd", akius generaal Eisenhowers telegram. Eisenhower wilde niet zeggen, of Nixon eandidaat dient te blijven, voor hij hem zelf zou hebben gesproken. Algemeen onderzoek Inmiddels heeft het Amerikaanse depar tement van Justitie wel een onderzoek doen instellen naar de wettigheid in het algemeen van „geldschenkingen tot dek king van onkosten" aan Congresleden en ambtenaren. Er bestaat namelijk een wet die over heidspersoneel en ook Congresleden ver biedt. buiten hun officiële salaris gelden van derden aan te nemen. De Westelijke mogendheden verklaren zich opnieuw bereid, alle practische en wel omschreven voorstellen over de vorming van de commissie van onderzoek te be spreken. LONDEN (United Press). Premier Churchill en minister van Buitenlandse Zaken Eden, die beiden op het ogenblik op het continent vertoeven, werden er giste ren per spoedboodschap van verwittigd dat Amerika een Brits verzoek om te kunnen deelnemen aan de thans plaatsgrijpende zitting van de Pacific-raad in Honoloeloe van de hand heeft gewezen. Engeland had verzocht waarnemers te mogen sturen naar de zittingen van de ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland die aan plan nen voor de defensie van het gebied van de Pacific werken. Britse diplomaten zeggen dat ze verbijs terd zijn door de Amerikaanse houding en zij verklaren openhartig van gevoelens te zijn dat Australië en Nieuw Zeeland wens ten dat Engeland er bij was, doch dat zij voor druk bezweken zijn. Toen in de nacht van Maandag op Dins dag zachte Oceaanlucht Nederland binnen stroomde. kwam er een einde aan een periode van te koud weer die drie weken had geduurd. Vooral des avonds en des nachts werd het belangrijk warmer dan wij de laatste tijd gewend waren. In de afgelopen nacht kwamen minimum tem peraturen van 12 tot 15 graden voor. Gis termiddag liep het kwik op vele plaatsen tot 13 graden op. De oorzaak van het zach tere weer moet worden gezocht in het feit, dat er zich thans een langgerekt hogedrukgebied bevindt tussen de Azoren en Frankrijk, terwijl tegelijkertijd een vrijwel onafgebroken stroom van storin gen over 't Noordelijk deel van de Oceaan naar Zuid-Scandinavië trekt. Tussen de hoge druk in het Zuiden en de lage druk in het Noorden ontwikkelde zich een krachtige stroming, die de van oorsprong subtropische lucht naar Europa voerde. Ten Zuiden van IJsland is nu een zeer actieve depressie aangekomen, die nog in betekenis toeneemt. Het koudefront van deze depressie nadert, voorafgegaan door een regengebied en sterke barometerdalin gen, Ierland. Het ziet er naar uit, dat dit front binnen 24 uur Nederland zal berei ken en daarna gevolgd zal worden door Oceaanlucht met lagere temperatuur. Men moet daarom rekenen op onstandvastig en minder zacht weer met tijdelijk regen en veel wind. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en West. Morgen minder zacht dan vandaag. 25 September Zon op 6.31 uur, onder 18.31 uur. Maan op 14.07 uur onder 20.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 September Hoog water: 6.20 en 18.38 uur. Laag water: 2.09 en 14.15 uur. Donderdag 25 September Hoog water: 6.59 en 19.18 uur. Laag water: 2.41 en 14.52 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1