Pinay's prijzenmaatregelen roepen steeds meer weerstanden op Noodwet Ouderdomsvoorziening drie jaar verlengd De radio geeft Donderdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Haarlemmer deed „toto" concurrentie aan Toch ió het zo 2 In de vleessector woedt de strijd het hevigst Hoge Raad behandelde cassatieberoep van arts Geen entréegeld voor openbare weg Winterdienst Naco Anjer- en rozenshow in Aalsmeer Meer Edammer en Goudse naar Amerika Deviezenreserve met 47 millioen gestegen EERSTE KAMER Betaling abonnementsgeld per giro Negende behandeling van de zaak-Fonteijn Ministers zijn van eikaars markten thuis Keizer Kareis kalender WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 Van onze correspondent in Parijs) Nu Pinay metterdaad te kennen heeft gegeven zijn prijzenslag hoe dan ook te willen winnen, desnoods met wapens uit het „dirigistische" arsenaal, begint ook de tegenstand zich hardnekkiger te doen gel den. Die tegenstand heeft de premier nu in het bij zender van de winkeliers te duch ten, die de jongste regeringsmaatregelen discriminerend en vernederend hebben ge noemd. Tot die maatregelen behoort, be halve een prijsstop voor alle artikelen op het niveau, dat 31 Augustus was bereikt, ook de verplichting voor de winkeliers om op hun prijskaartjes in de étalages naast de verkoopprijs ook hun inkoopsprijs te vermelden. De bedoeling hiervan is dat het publiek zelf na kan gaan of een redelijke winstmarge in acht wordt genomen. Ook mag iedere koper van zijn winkelier inzage van rekeningen eisen om zo de juistheid van de cijfers op de prijskaartjes te kunnen controleren. Het idee, dat afkomstig is van de voor malige socialistische minister Jules Moch, lijkt in theorie misschien wel vernuftig, maar of dit systeem in de praktijk wat uit zal halen, mag toch wel betwijfeld worden. In een Parijse winkel wordt men zelden direct geholpen en het is daarom zeer de vraag of wachtende klanten het zo zullen waarderen als iemand, alvorens zijn kilo aardappelen of zijn fles wijn te betalen, eerst nog eens nauwkeurig aan de hand van rekeningen van de grossier de aangegeven inkoopsprijzen zou gaan verifiëren. De meeste mensen vinden het nu eenmaal be langrijker zo gauw mogelijk weer thuis te zijn dan eventueel een paar francs teveel te betalen. Gevallen van klanten, die van hun bakker, kruidenier of slager een reke ning hebben opgevraagd, zijn ons niet be kend. Meestal koopt men bij zijn vaste leveranciers en het is ook wat waard goede maatjes met hen te blijven. Tegenmaatregel van slagers Al maakt deze maatregel van de rege ring dus de indruk een slag in de lucht te zijn, toch schijnen de winkeliers dit initia tief nogal hoog op te nemen. Er gaat bijna geen dag voorbij of een of andere bedrijfs tak van middenstanders houdt een verga dering om tegen de dubbele prijskaartjes te protesteren, en vooral de slagers blazen daarbij zeer hoog van de toren. Zij zijn dan ook het stevigst georganiseerd. De sla gers hebben nu zelfs een contra-offensief aangekondigd, hetgeen daarin zal bestaan, dat ze op de prijskaartjes bij hun osselapjes en kalfsbouten nog een derde kolom zullen vermelden, waarin nauwkeurig berekend wordt hoeveel procent aan belastingen en andere overheidslasten óók in de prijs is begrepen. Zij willen daardoor het publiek aantonen dat door indirecte belastingen de regering volgens hen de hoofdschuldige van het dure leven is. Overigens wordt met al die cijfergooche- larijen het vlees niet goedkoper en daarom heeft de regering maar weer haar toevlucht ADVERTENTIE De ROXY: „Ben je jaloers?" De Lucijer: „Je hebt ook zoveel aanbidders HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.05 Ge varieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Ontmoe tingen met Christopher Blaze, hoorspel. 14.35 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire cau serie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Indonesië als wereldvettenleverancier. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Metro- pole-orkest. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Orgel. 19.10 Reportage. 19.25 Pla ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en groot koor. 21.00 Cabaret. 21.30 Dansmuziek. 22.15 Over de Oceaan; 25 jaar na Lindberg, causerie. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, caauserie. 12.00 Angelus. 12.03 Con cert (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Thuis front-Tombola. 13.00 Nieuws. 13.20 Gemengd koor. 13.30 Viool en piano. 14.00 Metropole Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Viool en cello. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Klassieke muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Leger des Heilsmuziek. 18.15 Mannenkoor. 18.40 Óp de stelling. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.25 Collegium musicum Am- stelodamense. 19.40 Radiokrant. 20.00 Prome nade-orkest en solist. 20.40 Mannenkoor, Ko ninklijke Militaire Kapel en solisten. 21.15 Platen. (21.30—21.40 Het Wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Pianorecital. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45, 15.15 en 16.00 Platen. 16.15 Militaire kapel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor solisten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.45 VLaten. 22.55—23.00 Nieuws. genomen tot verhoogde import, in de hoop aldus de concurrentie te kunnen stimu leren. Vooral uit Nederland zijn de laatste dagen grote hoeveelheden vlees ingevoerd, waarvan de prijzen belangrijk lager zijn dan van het Franse vlees. Een kilo Neder landse biefstuk kost bijvoorbeeld 690 francs 7,60) tegen ongeveer 800 francs voor een kilo Franse. Men zal geneigd zijn te denken dat de Parijse huisvrouwen do slagers die Hol landse biefstukken en runderlappen wel uit de handen zullen grissen, maar dat is nu juist niet zo. In alle Parijse slagerijen kan men in deze dagen goedkoop Nederlands vlees verkrijgen, maar niettemin blijkt de omzet daarvan maar een vijfde te zijn van het veel duurdere Franse vlees. De Fransen moeten van buitenlands vlees over het al gemeen maar weinig hebben. Indexcijfer Ondertussen is het, zoals men ziet, geen lichte taak in Frankrijk tegen de duurte te vechten. De regering vindt daarbij niet alleen de winkeliers tegenover zich, maar bovendien moet zij trachten de ogen van het publiek voor zijn welbegrepen eigenbelang te openen. Noch in het een, noch in het ander is Pinay tot dusver geheel geslaagd. Weldra zou echter het uur der beslissing wel eens kunnen slaan. De vorige maand was het indexcijfer der dagelijkse levenskosten tot 144,8 gestegen (waarbij Augustus 1951 op 100 werd gesteld). Wanneer dat getal de 149 heeft bereikt, zal Pinay genoodzaakt zijn, ingevolge de wet op de bewegende loonschaal, ook de salarissen te verhogen. En dat zou het definitieve échec betekenen van het „experiment-Pinay", omdat in dat geval de wedloop van de prijzen en de lonen opnieuw zal zijn ingezet. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep behandeld van de Rijswijkse arts A. L., die te Zevenhoven op 1 November 1950 in sa menwerking met de plaatselijke arts een inwoner van die gemeente de tanden en kiezen onder verdoving had getrokken. Doordat de patiënt een prop watten in de luchtpijp kreeg zonder dat de arts er iets van merkte,.is hij overleden. Wegens dood door schuld werd de arts door de rechtbank te 's Gravenhage ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 1.000.Het Haagse gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. Dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven licht te voor de Hoge Raad twee cassatiemidde len toe. Hij betoogde, dat het oordeel van het hof, dat de dood van de patiënt te wij ten was aan ernstige tekortkomingen van de arts, geen steun vindt in de deskundi genverklaringen. Voorts had het hof vol gens pleiter moeten komen tot de conclusie, dat de plaatselijke arts mede aansprakelijk was. De advocaat-generaal zal op 7 October conclusie nemen. In Ënkhuizen. is onlangs procesverbaal opgemaakt tegen een man die zonder en- trée te betalen het terrein van een bloe mententoonstelling, waarvoor een gedeelte van de openbare weg was afgezet, had be treden. De kantonrechter sprak hem vrij omdat naar zijn oordeel de gemeente niet een deel van de openbare weg aan een willekeurig comité kan overdragen om er mee te doen wat dat comité goeddunkt. Wel kan een gemeentebestuur een stuk weg afsluiten, maar dat houdt volgens de kan tonrechter niet in dat een comité gerech tigd is entrée te heffen. Het vonnis van de kantonrechter heeft al tot gevolg gehad, dat de wielerronde van Grootebroek afge last is. Men vreesde namelijk, dat het pu bliek nu het afgezette parcours zal willen i betreden zonder entrée te betalen. ADVERTENTIE Dr. Tahu Abdel Motaal (met zonnebril), vroegere minister van Financiën van Egyp te, stelde zich direct na zijn terugkeer uit Turkije vrijwillig onder arrest. Bij zijn aankomst uit Alexandria in Cairo, werd hij vergezeld door enige leg er autoriteiten, De winterdienstregeling van de Neder landse Autocar onderneming (Naco) te Alkmaar gaat 5 October in. Voor de lijnen van Haarlem en IJmuiden uit (Haarlem-Alkmaar-Den Helder, Haar- lem-Krommenie-Purmerend-Edam en IJmuiden-Beverwijk-Egmond aan Zee) worden geen veranderingen van kracht. De door de afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde georgani seerde anjer- en rozenshow is gistermid dag geopend. Aan de show ging een keuring vooraf, waar een deskundige commissie de nieuw ste en meest exclusieve anjers en rozen bekroonde. De show is bedoeld als een soort thermometer van de twee grootste Aalsmeerse cultures. Zij geeft elk jaar het peil aan, waarop zich de anjer en rozen teelt bevindt. De show geniet internatio nale vermaardheid en is behalve voor de kwekers, ook voor de exporteurs en bui tenlandse afnemers van groot belang, daar zij de nieuwste en bijzondere soorten- ten toon stelt. De show genoot, evenals andere jaren, grote belangstelling. Het ministerie van Landbouw van de Verenigde Staten heeft gisteren besloten de importquota voor zuivelproducten met in gang van 1 October met vijftien procent te verhogen. Het quotum voor Edammer en Goudse kaas werd van drie millioen op vier millioen pound per jaar gebracht. In het begin van dit jaar had het Ame rikaanse Congres het ministerie reeds ge machtigd, de quota met vijftien procent te verhogen, wanneer dit in het belang zou zijn van de internationale handel en de in ternationale betrekkingen. De importeontröle op sommige soorten Italiaanse kaas is opgeheven. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de goudvoorraad gehand haafd bleef op het vorige week met onge veer f 13 millioen verhoogde bedrag van bijna f 1235 millioen. In de biljettencirculatie is weinig veran dering gekomen. Met slechts f 7 millioen is de chartale geldomloop verminderd tot f 2899 millioen. Er is voor f 34 millioen sohatkistpapier afgegeven, waarmede de post „Schatkistpapier overgenomen van de staat" tot f 308.6 millioen is gereduceerd. Het deviezenbezit is toegenomen met f47 millioen tot f2108 millioen, inclusief goud tot f 3343 millioen. Thans is aan ir. Staf,, minister van Oor log en minister van Marine, eervol ontslag verleend als directeur-generaal van de Land bouw, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in deze functie den lande bewezen. Als directeur-generaal van de Landbouw is aangesteld ir. A. W. van de Plassche, onder gelijktijdig eervol ontslag als directeur van de Tuinbouw. De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming besloten tot verlenging met drie jaar van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening, gepaard gaande met een verhoging van de vrijstelling van de eigen inkomsten van 50 tot 100 per jaar. De Tweede Kamer had dit wetsont werp op 23 Juli aangenomen. De heer Brandenburg (CPN) her innerde er aan, dat de Tweede Kamer had aangédron'gërf op' verhoging van de vrij stelling tot 200, waarmee ook het toen malige Kamerlid Suurhoff instemde. Het is te begrijpen, dat de tegenwoordige minis ter Suurhoff nog niet een wetsontwerp van die strekking heeft ingediend, maar waar om stelt hij de gevraagde verhoging niet in uitzicht?, vroeg de heer Brandenburg. Minister Suurhoff gaf ten ant woord, dat hij met een dergelijke ver klaring niet op het beraad in het kabi net kon vooruitlopen. Uiteraard was de nieuwe minister nog wat onwennig in het milieu van de Eerste Kamer. Maar niemand maakte het hem verder lastig en zonder hoofdelijke stemming werd het wetsont werp aangenomen. Bij de benoeming van vijf leden in de commissie van Buitenlandse Zaken werden de heren Anema (AR), Wendelaar (WD) en Beaufort (KVP) gekozen met ieder 34 stemmen; de heer Schermerhorn (P. v. d. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.20, post- abonnés 1 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn -formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. A.) kreeg 28 stemmen en de heer Gerretson (CHU) 20 stemmen. In plaats van op de heer Gerretson hadden tien leden gestemd op de heer Vixseboxse (CHU). De Eerste Kamer is daarna voor onbe paalde tijd uiteen gegaan. De ingewikkelde wetsontwerpen inzake de financiële rege ling van de wederopbouw en een wijziging van de regeling van de materiële oorlogs schade, die tegen de zin van minister Lief- tinck kort voor zijn aftreden van de agenda waren afgevoerd, zullen na overleg met de nieuwe minister van Financiën voorlopig nog niet in behandeling worden genomen. De zaak-Fonteijn, het proces wegens smaadschrift tegen de thans 53-jarige ex- sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn, zal op 14 October voor de Hoge Raad behandeld worden. Fonteijn heeft in 1949 een pamflet ver spreid, waarin hij twee artsen in Den Hel der er van beschudigde hem ten onrechte in 1935 wegens asthma te hebben afge keurd voor verdere dienst, zodat hij met pensioen gezonden werd. Fonteijn heeft se dertdien op talloze manieren trachten aan te tonen, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. De artsen dienden een aanklacht wegens smaadschrift tegen hem in. Deze zaak is sindsdien reeds acht keer door rechterlijke colleges behandeld. In het vonnis, dat de rechtbank in eerste instantie heeft gewe zen, staat vermeld, dat de reohtbank tot de overtuiging was gekomen, dat de artsen geheel te goeder trouw en overeenkomstig hun ambtsplicht handelden, toen zij in 1935 de verdachte voor de militaire dienst af keurden. In de overwegingen van het arrest, dat het gerechtshof in Den Haag op 23 Mei 1952 heeft gewezen, staat echter als getui genverklaring van de beide artsen te lezen „dat zij tezamen de verdachte niet op 7 Januari 1935 geneeskundig hebben onder zocht, dat zij dat ook niet afzondei-lijk heb ben gedaan, dat zij nimmer tezamen al of niet met een derde in een keuringscommis sie hebben gezeten en dat zii nooit teza men, al of niet met een derde, een ge neeskundig rapport aangaande de verdach te hebben opgemaakt". Op deze gronden besloot het Haagse hof Fonteijn wegens smaadschrift te veroor delen tot een voorwaardelijke gevangenis straf. Tegen dit vonnis heeft hij beroep van cassatie aangetekend. Adspirant-„bookmaker" voor het Hof Voor de strafkamer van het Amsterdamse gerechtshof verscheen gisteren de Haar lemse bedrijfsleider J. K„ die appèl had aangetekend tegen een vonnis van twee maanden voorwaardelijk plus 200 boete, hem door de Utrechtse politierechter op gelegd. De Haarlemmer had namelijk zijn liefde voor de paardensport en voor het bijbe horende gokje zo ver doorgedreven, dat hij bij de courses op Mereveld op een Zondagmiddag in Juli 1951 een soort van concurrente „toto" in het klein was begonnen. „Opzettelijk het pu bliek de gelegenheid geven voor hazard spel bij paardenrennen," noemde de dag vaarding het, maar de Haarlemmer getuig de, eerst in Utrecht en nu weer in Amster dam, dat hij alleen voor een aantal goede vrienden een „boek" gemaakt had (letter lijk voor „making a book" dat is: wed denschappen aannemen). Of eigenlijk was het niet eens een boek geweest, maar zo maar een kladje op een courseprogramma, waarin hij de namen der wedders en hun inzetten noteerde. Een formele „book maker" vond hij zichzelf daarom niet en bovendien: een onschuldig „gokje" wagen met een paar oude vrienden dat was toch geen strafbaar feit? De president van het Hof vond de om schrijving goede „vrienden" wel wat erg dubieus; hij wees er op dat verschillende van deze „vrienden" tegenover de politie verklaard hadden, K. „wel te kennen als een bekende renbaan-figuur en (of) als bookmaker." Weliswaar ging het bij de weddenschappen over het algemeen niet om grote bedragen, maar in totaal had K. op de bewuste coursedag dan toch maar zo'n dikke twaalfhonderd gulden „gevan gen", waaruit de president concludeerde, dat de vriendenschaar van deze man dan toch wel zeer uitgebreid moest wezen. De procureur-generaal mr. J. Kist sloot zich in grote lijnen bij de conclusie van de president aan en herinnerde er nog aan, dat verdachte tijdens zijn preventieve de tentie toegegeven had, het publiek-als- totaliteit, gelegenheid tot hazardspel te hebben gegeven. Ook mr. Kist zag de be wuste wedders eerder als „bedrijfsrelaties" van K. dan als diens intimi. Hij conclu deerde tot bevestiging van het Utrechtse vonnis. Verdachte's raadsman legde er de na druk op dat zijn cliënt het ten laste geleg de „gelegenheid geven" volmondig toegeeft, maar dat hij zich daarbij slechts richtte tot een kleine kring van bekenden, waaruit nu eens deze dan weer gene de onderlinge weddenschappen der anderen „aannam", hetgeen ook volgens de raadsman niet strafbaar zou zijn. Op grond van een be weerde incongruentie tussen proces-verbaal en dagvaarding vroeg mr. Van Ravenswaay ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Indien de desbetreffende ministers tijde lijk verhinderd zijn zal het beheer van de departementen van Financiën, van Oorlog, van Marine en van Sociale Zaken en Volksgezondheid worden waargenomen door de minister-president, dr.'W. Drees; het beheer van de departementen van Al gemene Zaken, van Justitie, van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, van Maatschappelijk Werk en van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen door di\ L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken; het beheer van het departement van Bui tenlandse Zaken door mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, en bij gelijk tijdige afwezigheid van de ministers mr. J. W. Beyen en mr. J. M. A. H. Luns door de minister-president; het beheer van het de partement van Binnenlandse Zaken door mr. L. A. Donker, minister van Justitie, en dat van het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting door mr. J. Algera, minister van Verkeer en Water staat; Verkeer en Waterstaat zal worden waargenomen door ir. H. B. J. Witte, mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting; Economische Zaken door de heer A. C. de Bruijn, minister voor Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, en Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening door ir. C. Staf, minister van Defensie. ADVERTENTIE 51. Geholpen door Panda klauterde Jollie- pop weer aan dek. Maar al was hij nu gered, erg prettig voelde hij zich nog lang niet. „Teveel... hik... excuseer, zeewater ge nuttigd", mompelde hij, slapjes over de verschansing leunend. „Wat een paar land krabben!", snoof Teutbei minachtend, „daar heb je in een storm meer last dan hulp van. Vooruit, hoepel op jullie! Of nee!", voegde hij hier plotseling aan toe met een blik op de schatkaart, die nogal opzichtig uit Jolliepops achterzak stak, „die lange mag hier blijven om bij te komen!" Panda, wien de blik van Teutbei op de schatkaart was ontgaan, voelde zich door die laatste opmerking vriendelijker ten opzichte van de ruwe zeeman gestemd. „Het valt me mee", mompelde hij, gehoorzaam de brug verlatend, „dat hij Jolliepop gelegenheid geeft om bij te komen!" Maar nauwelijks was Panda weg of Teutbeis hand gleed in de richting van Jolliepops achterzak. „Dit is de kans om mijn kaart terug te krijgen", mompelde hij, „misschien zie ik kans om, zonder het stuv los te laten, er bij te komen!" Neergestort. Dertien Franse marine-offi cieren en onder-officieren zijn gisteren om het leven gekomen bij een vliegtuig ongeluk bij Saigon. Een veertiende in zittende van het marine-vliegtuig, dat kort na het opstijgen van het vliegveld van Saigon neerstortte, werd ernstig gewond. Indruk. De voorzitter van de commissie der Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft op een persconfe rentie te Washington verklaard, dat Amerika vroeg of laat zijn geheimen van een atoomoorlog aan de geallieerde militaire bevelhebbers in Europa moet uitleveren. Als een der redenen hier voor noemde Bradley, dat sommige ge allieerde landen de verkeerde indruk hebben gekregen, dat het blote feit, dat Amerika het atoomwapen bezit, het voor hen onnodig zou maken hun eigen de fensie op te bouwen. Deze ervaring had hij opgedaan op zijn reis van elf dagen naar Europa, waarvan hij juist is terug gekeerd. Wapen. Volgens de Parijse correspondent van de „Times" gebruiken de Franse soldaten in Korea thans de nieuwe Franse bazooka, die het Amerikaanse materiaal overtreft, niet meer dan zes kilo weegt en op tweehonderd meter af stand een Stalin-tank buiten gevecht kan stellen. Een wapen, dat een gering bedrag kost, kan dus met een projectiel van enkele honderden francs een tank van tweehonderd millioen onklaar ma ken, aldus dit bericht. Vrijstelling. Een woordvoerder der West- Duitse regex-ing heeft medegedeeld, dat het West-Duitse kabinet een besluit heeft aangenomen, volgens hetwelk consumtie-aardappelen tot 31 December vrijgesteld worden van invoerrechten. Op het ogenblik geldt voor aardappelen een invoerrecht van 20 procent. Het besluit van de regering werd genomen, omdat de droogte in Zuid-Duitsland een ernstige aanbodpositie deed ontstaan. Vrijspraak. Voor het eerst zijn Dinsdag te New York twee communisten vrijge- spi-oken van beschuldigingen van sa menzwering met het doel de geweld dadige omverwerping van de regering na te sti-even. Het waren Simon Gerson en Isidoi-e Begun, twee van de vijftien lagei-e communistische leiders, die thans terecht staan. Het proces tegen de der tien andere leiders duurt voort. Cultuur. Op 21 October zal in Miinster een „Duits-Nederlandse cultuurdag" worden gehouden, waaraan meer dan 400 personen onder wie honderd Neder landse gasten, zullen deelnemen. De stad en de universiteit van Miinster zullen voordrachten doen houden over de bouwkunst in Münster en Oost- Nederland en er zal een boekententoon stelling over de Duits-Nederlandse uit wisseling van boeken worden geopend. Verduistering. De Amerikaanse senaats commissie voor de landbouw heeft ont dekt, dat van door de regering opgesla gen landbouwproducten hoeveelheden tot een totale waarde van tien millioen dollar zijn verduisterd. De commissie, samengesteld uit vijf democraten en drie republikeinen, legt er in haar verslag de nadruk op, dat geen-ambtenaren van het ministerie van landbouw bij de ver duistering betrokken waren. De opge slagen landbouwproducten waren door de regering opgekocht ter ondersteuning van de prijzen. Voorbereiding. Een smaldeel van de Australische vloot, waaronder het vlieg kampschip „Sydney", heeft gisteren de haven van Port Darwin verlaten met de Montebello-eilanden als veronder stelde bestemming. Op deze eilanden zullen binnenkort de eerste. Britse atoomproeven wol-den ondernomen. Of ficiële waarnemers menen, dat de voor bereidingen voor de zorgvuldig geheim gehouden proeven zeer snel het hoogte punt naderen, maar zelfs de ministers van het Australische kabinet zijn nog niet ingelicht over de datum van de proefnemingen. Critiek. Onder zeer grote belangstelling, ook van vele hooggeplaatste officieren, heeft het Indonesische parlement een aanvang gemaakt met de behandeling van het beleid van het ministerie van Defensie. In de beschouwingen van de zijde van het parlement werd een zeer scherpe critiek uitgeoefend op het be leid van de minister van Defensie, sul tan Hamengku Buwono, speciaal met betrekking tot de schorsing van kolonel Bambang Supeno (wegens diens critiek op het. beleid van de minister van De fensie). Voorts had men critiek op het gebruik maken van de diensten van de Nederlandse militaire missie. VAN Keizer Karei de Grote zullen de meeste onzer zich niet zo erg veel meer herinneren. We hebben het Roelantslied en de Middeleeuwse Karelromans die zijn naam in ere houden en bij Nijmegen staat nog éen brok ruine, het Valkhof, waar hij volgens de schoolboekjes „gaarne ver bleef". Maar dat is allemaal nogal vaag en legendarisch en daardoor niet in staat ons keiden, die het Latijn als wetenschappe lijke voertaal gebruikten, waren de Latijn se namen der maanden uiteraard geen be zwaar, maar het volk wilde daar moeilijk aan. Om zijn onderdanen nu wezenlijk meer deel te laten nemen aan de tijdreke ning, liet Karei de Grote de maanden Ger maanse namen geven, welke in volgorde luidden: Wintarmanoth, Hornung (modder- u.u.«.luw» /«ei, at smut, uus wuueit. vviniarmanotii, Hornung (modder- een scherp omlijnd beeld van deze grote maand)Lentzimanoth, Ostermanoth (Paas- heerser te geven. Dat is jam- mnnnri) heerser te geven. Dat is jam mer, want de goede man ver diende beter. Tot zijn nadeel moet echter worden aange voerd, dat zijn werkzaamheid van héél lang geleden dateert en dat het de gemiddelde mens van vandaag niet kwalijk kan worden genomen wanneer hij zich niet vieer precies herinnert wat er ruim 1100 jaar geleden is gepasseerd. Karei de Grote was, behalve een uit nemende vechtjas, ook een man die gevoel had voor cultuur en beschaving. Zijn rijk ziende als erfgenaam van het Westelijke Romeinse keizerrijk, voelde hij zich geroe pen, zijn volken de wetenschap van die dagen deelachtig te doen worden. De kei zer zelf was niet bijster ontwikkeld en zijn onderhorigen waren stuk voor stuk handi ger met de knots dan met de pen. De voor delen van ontwikkeling en beschaving wa ren voor het gezonde verstand van Karei de Grote echter zo evident, dat hij van heinde en ver de geleerden naar Franken land deed komen om het onderwijs en de wetenschappen ter hand te nemen. Maar omdat het Latijn de taal der Kerk en van de wetenschappelijke wereld van het Westen was, bleek het niet zo eenvou dig, het volk in de zegeningen van de cul tuur te doen délen. Als voorbeeld hiervan diene de tijdrekening, welke van de Romei- nen was overgenomen. Voor de ontwik- (Nadruk verboden) maand), Winnemanoth (maand der genietingen), Bracmanoth (maand van het akkerwerk), Heuvimanoth (hooimaand.), Aranmanoth (oogstmaand), Witumanoth (windmaand), Windumemanoth (wijnmaand) Herbitsmanoth (herfstmaand) en Heiligmanoth. Helaas bleef deze poging tot taalzuive ring zonder uitwerking, want de nieuwe namen zijn vrijwel niet gebruikt. De be volking begreep de betekenis der namen uiteraard uitstekend, want het ivas hun eigen taal. Maar zij stonden op een nog zo lage trap van ontwikkeling, dat zij een dergelijke indeling van het jaar niet nodig hadden. De kalender was iets dat uitslui tend door geleerden werd gehanteerd en die gebruikten de Latijnse namen. De in de landstaal gestelde namen kwamen er dus niet aan te pas. Karei de Grote was dus begonnen op een tijdstip dat zijn volkje er nog niet rijp voor was. En nu moeten we naar iets heel anders overstappen, want een lezer gooide een steen in zee en zag die zinken. „Valt die steen, zo vraagt hij, nu altijd maar door, of gaat het zinken op een zeer grote diepte bijvoorbeeld van 8000 meter, geleidelijk over in zweven Daarover morgen. H r"TUJON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2