In Lisse wordt kampioenschap der kortebaners verreden International Trophy en Zilveren Vaas voor Tsjechoslo waken B.P.D. Monoloog van Chaplin in Londen -Clowntje Riek Motorzesdaagse in Oostenrijk Acht gouden médailles voor de Nederlandse coureurs Kwart eeuw Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen 4 Schaken Wederom nederlaag van Prins; nu tegen Rus Kotov Zeskampers startten in Rolland-tournooi Boksen Marciano wereldkampioen Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Bridge Italië en Zweden in de halve finale Faillissementen Mr. Rooy vertolkt onze bezorgdheid in de V.S. Minister Beyen wil mr. Stikker niet kwijt Een ton boete gevorderd tegen huidenhandelaars Voor de kinderen Kerkelijk gebruik nieuwe Bijbelvertaling aanbevolen Kerkelijk Nieuws FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 Tsjechoslowakije heeft in de internationale motorzesdaagse in Oostenrijk een groot succes behaald. Niet alleen legden de Tsjechische rijders beslag op de International Trophy, maar ook wisten zij de Zilveren Vaas te bemachtigen. En bovendien kwam de eerste prijs voor de Merkenteams in handen van Tsjechoslowakije. Bij de strijd om de International Trophy eindigde Oostenrijk op de tweede en Groot Brittannië op de derde plaats. De grootste verrassing hierbij is wel de verovering door de Tsjechen van de zilveren vaas. Het Duitse team, dat tot Dinsdag aan de kop ging met slechts vijf strafpunten, was sterk favoriet voor de vaas. Tijdens de snelheidsproef op Dins dag startte de BMW van Koth echter niet, hetgeen de Duitse ploeg zestig strafpunten en de vaas kostte. Het laatste traject van 120 km., waarna de snelheidsproef op de autobaan bij Salz burg werd gehouden, was voor de Neder landse rijders overigens hoopvol begonnen. Het protest, dat Maandagavond werd inge diend tegen het zeer slechte stuk, waarin vrijwel alle deelnemers strafpunten hadden opgelopen, had namelijk succes gehad. Na langdurig overleg besloot de jury het deel, dat door de hevige regenval volkomen onbe rijdbaar was geworden te annuleren en de opgelopen strafpunten kwijt te schelden. Zo waren er tien Nederlandse deelnemers, die na de vijfde dag nog zonder strafpunten waren: Jansema, Bestebreurlje, Koning Den Haan, Knijnenburg. Vos, Rozenberg, en de beide zijspanrijders Emmelkamp en Van der Noll- Vanzelfsprekend waren de verwachtin gen dus hooggespannen. Ook het clubteam van de motorclub Hoek- sewaard had toen nog een schone lei. De laatste dag bracht echter verscheidene te leurstellingen voor onze landgenoten. Zo werd de Hoeksewaard reeds in het ochtendtraject uitgeschakeld door een lekke band van Ben Olie, die 6 strafpunten opliep. Een andere pechvogel was Pellikaan, die aan zijn totaal van 45 nog 13 strafpunten kreeg toegevoegd doordat hij twee maal een wiel moest ver wisselen. Jan Flinterman brak vlak voordat hij de autobaan zou oprijden zijn ketting. Pech voor Duitsers Het B S A-team had hierdoor na het ochtendtraject 56 strafpunten. Het zag er ADVERTENTIE De .volbloed' Amerikaan! Made from "sun-kissed" tobaccos Het interzonale schaaktournooi werd in Stockholm voortgezet met het spelen van de partijen van de zesde ronde. De resultaten waren: Unzicker (Did.) Szabo (Hong.) 14\'i (na 21 zetten); Gligoric (Joegoslavië)Taimanov (Rusl.) 'AV* (na 20 zetten); Barcza (Hong.)Stoltz (Zweden) 10 (na 42 zetten); Kotov (Rusl.)Prins (Ned.) 10 (na 32 zetten); Geiler (Rusl.) Golombek (G.B.) 10 (na 52 zetten). De volgende partijen werden afgebroken: Pachmann (Tsj. SI.)—Matanovic (Joegosla vië); Wade (N. Zeel.)Sanchez (Columbia); Averback (Rusl.)Stahlberg (Zweden); Pil- nik (Arg.)— Petrosian (Rusl.); Vaitonis (Ca nada)—Steiner (V. S.). Voorzitter Ter Horst van de jubilerende schaakvereniging Rolland in Haarlem heeft het druk. Maandagavond opende hij de vier kampen, Dinsdagavond heette hij de zes kampers in het schaaktournooi van Rolland hartelijk welkom. Daarop begon in vier groepen van zes spelers de strijd. De resultaten waren: Groep A: A. Herfst—C. A. Lukaart 1—0; C. Hovingh—G. Kranendonk V»U; G. Weert— K. J. Altena 0—1. Groep B: S. Herfst—J. J. v. Kampen 01; J. Ch. Apking—B. Hagenaar, afgebroken met winst voor wit in het vooruitzicht. Groep C: M. M. de RijkG. Hoogenes 01; J. Uittenbogaard—K. Kas 0—1; L. Beyer— W. de Graaff 10. Groep D: J. H. v. Berkel—A. Herkenrath 10; G. KosterP. H. Kastelein 01; A. v. d. Brink—J. v. Raaphorst VéVi. De bokser Rocky Marciano is er in Phila delphia in geslaagd Jersey Joe Walcott te onttronen als wereldkampioen zwaargewicht. Marciano sloeg zijn tegenstander in de dertiende ronde knock out. De 28-jarige Mar ciano is de eerste blanke wereldkampioen zwaargewicht sedert vijftien jaar. naar uit, dat de Duitsers de Zilveren Vaas zouden gaan winen met Tsjecho-Slowakije B als tweede en het Nederlandse B-team op de derde plaats. Wat Nederland betreft bleek deze verwachting juist te zijn, doch voor de Duitsers liep het wel op een zeer grote teleurstelling uit. Eén van de Duitse vaas rijders, Hans Roth, kon zijn machine niet op gang krijgen, welke pech zijn ploeg 60 straf punten opleverde. Aangezien de Tsjechen de laatste dag foutloos doorkwamen, wonnen zij met 12 strafpunten de Zilveren Vaas. Het Nederlandse B-team kreeg bij de snelheids proef nog enkele strafpunten aan het totaal toegevoegd en kwam met 62 strafpunten op de derde plarts achter Duitsland, dat het hield bij de 60 van Roth. Van de Nederlanders, die 's morgens met een blanco straflijst waren gestart, vielen Rozenberg en Olie uiteindelijk buiten de gou den médailles. Rozenberg kon in de snelheids proef de gemiddelde snelheid niet halen doordat de terugvoerleiding van zijn olietank was gebroken en hij drie maal moest bij vullen. Gouden médailles Gouden médailles werden in de Neder landse ploeg behaald door: Jansema (Hen gelo) met C Z 150 cc: Bestebreurtje (Ba- rendrecht) met C Z 150 cc; Koning (Oos- terwolde) met Puch 250 cc; Den Haan (Strijen) met Puch 250 cc; Knijnenburg (Wassenaar) met BSA 500 cc; Vos (Dor drecht) met Matchless 500 cc en door de zijspan-combinaties EmmelkampVan der Veen (Bilthoven) met Zundapp 600 cc en Van der Noll—Ouwehand (Rotterdam) met BMW 600 cc. Vijf zilveren médailles werden door de Ne derlanders behaald. Het waren: J. Haaker 'Badhoevedorp) met CZ 150 cc; Van Wees (Amsterdam) met CZ 150 cc; Veer (Borculo) met Jawa 250 cc; Olie (Waddinxveen) met Puch 250 cc en Rozenberg (Kerkrade) met BSA 500 cc. Haaker en Olie hadden 6 straf punten. Veer 4 en v. Weest 2 en Rozenberg 5. Bronzen médailles kwamen in het bezit van: Haaker (Badhoevedorp) met Jawa 250 cc, die 34 strafpunten opliep en Van Ewijk (IJssel- monde) met BSA 350 cc, die 25 strafpunten kreeg toegewezen. Buiten de prijzen vielen: Pellikaan (Den Haag) met Zundapp 200 cc, 58 strafpunten; Laming (IJsselmonde) met BSA 500 cc, 53 strafpunten, waarschijnlijk komen hier nog enkele strafpunten bij, aangezien de motor van Laming bij de snelheidsproef is uitge brand; Flinterman (Den Haag) met BSA 500 cc, 55 strafpunten en Brouwer (Wilnis) met BSA 500 cc, 93 strafpunten. Acht gouden médailles betekent een per centage van bijna 34 procent, 5 zilveren van bijna 22 procent en 2 bronzen van bijna negen procent, samen kwam dus 65 procent van de Nederlandse deelnemers in de prijzen. Uitslagen De officiële uitslagen van de teamwed strijden luiden: International Trophy: 1. Tsjecho-Slowakije 5 strafpnt. 2. Oostenrijk 600 strafpnt. 3. Groot Brittannië 700 strafpnt. 4. Zweden 956 straf punten. 5. Duitsland 1407 strafpnt. 6. Italië 2080 strafpnt. Zilveren Vaas: 1. Tsjecho-Slowakije B 12 strafpnt. 2- Duitsland 60 strafpnt. 3. Neder land B (Knijnenburg, Rozenberg en Flinter- man. allen op BSA 500 cc) 62 strafpunten. 4. Tsjecho-Slowakije A. 182 strafpnt. 5. Neder land A. (Veer, Van Rijssel en Ph. Haaker) allen met Jawa 250 cc) 338 strafpnt. 6. Groot Brittannië B 501 strafpnt. 7. Zweden B 571 strafpnt. 8. Groot Brittannië A 624 strafpnt. 9. Italië A 708 strafpnt. 10. Italië B 829 straf punten. 1. Oostenrijk A 905 strafpnt. 12. Oos tenrijk B 1042 strafpnt. Merkenteam-wedstrijd: 1. Tsjecho-Slowakije (Jawa) 9 strafpnt. 2. Tsjecho-Slowakije (CZ) 12 strafpunten. 3. Duitsland (BMW) 60 straf punten. 4. Nederland (BSA) (Knijnenburg, Ro zenberg, Flinterman) 62 strafpunten. Clubteam-wedstryd: 1. Duitsland (Wurtem- berg) 0 strafpunten. 2. Duitsland (Zuid Beie ren 1) 0 strafpunten. 3. Duitsland (Zuid Beie ren 2) 0 strafpunten. De postduivenvereniging „De Koerier" uit Haarlem hield een wedvluch vanaf Mons; afstand ongeveer 222 km. De duiven werden door het slechte weer niet op Zondag doch op Maandag om 8.45 uur in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: J. Heerschop 1, 8; P. Dik 2, 6; P. Stokman 3, 9; A. C. Pieke 4; J. Pieke 5; C. Veeninga 7, 10, 12; H. Helder 11. De eerste duif werd geconstateerd om 12.12 uur, snelheid 1062,78 meter per minuut. De laatste duif werd geconstateerd om 12.26 uur, snelheid 990,42 meter per minuut. ADVERTENTIE TFTT17 Nle* krabben. De helder vloei- 18 I.i bare D.D.D. kalmeert de jeuk V0JU%JJL«. |n enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Binnenkort zal men op alle Wegenwachtmotoren de geheel nieuwe aanduiding Mobiele Hulppost" kunnen lezen. Op verzoek van het Rode Kruis zullen de wegen wachten, die reeds in 7500 gevallen E.H.B.O. verleenden, voortaan ook officieel als rijdende Rode Kruispost op de verkeerswegen fungeren. Zoals in zovele plaatsen in ons land wordt sinds mensenheugenis in Lisse „gekorte- baand". Op deze 300 meterdraverijen is eens de gehele drafsport gegrondvest geweest, maar sinds bijna een kwart eeuw geleden de langebaancourses hun intrede deden, raakte de 300 meter langzaam maar zeker op de achtergrond, zelfs zo, dat de bakermat van deze sport Friesland nu nog maar één 300 m. houdt en wel in Hardegarijp. Verenigingen kwamen en gingen, doch tot de kleine groep, die telkenjare weer present was, be hoorde ook Lisse. Reeds 50 jaren achtereen kent Lisse zijn „draverij-dag", de dag. waar op de bollenmensen hun goede plunje aan trekken en hun feest vieren. Het strijdtoneel ligt op een stuk land ach ter „De Witte Zwaan"; daar rumoert Donder dag de kermis, daar klinken de startsignalen, daar interesseert men zich van hoog tot laag in een gokje bij de toto en daar juicht men de favorieten hartelijk toe bij elke rit, die zij winnen. Dit gouden feest in Lisse wordt morgen gevierd met het landskampioenschap op de 300 m. en dit kampioenschap, alsmede de dikke prijzen vormden het lokaas voor onze beste paarden en pikeurs. Niet minder dan 34 zijn er ingeschreven. Tot de gevaarlijke debutanten behoren de paarden van de jeug dige trainer Heskes. die in Partout en Pahud de Mortange twee flyers heeft, die een be langrijke partij in dit selecte gezelschap zul len meeblazen. De Lissenaars, die graag een outsider kiezen, moeten deze paarden goed in het oog houden. Verder treft men alle oude bekenden: O Marijke. Nuni Brewer, Nico Maire, Notre dame, O Nelly Zora, Louis F H. Miss A, Nanda O, My Darling en de 18-jarige on verwoestbare Allouez. Een voorbeschou wing voor een 300 m.-draverij is vrijwel niet te maken, daar de loting pas op de dag der De resultaten van de wedstrijden gespeeld in de vijfde ronde van het Europees bridge- kampioenschap in Dublin luidden: Sectie A: Nederland sloeg Zweden 6555; Italië sl. Denemarken 86—56; Frankrijk sl. Duitsland 7758. Sectie B: Oostenrijk sl. Engeland 79—51; Zwitserland sl. Libanon 86—40; Noorwegen sl. Ierland 8656. De stand luidt thans: Sectie A: 1. Italië 9 pnt.; 2. Zweden 7 pnt.; 3. en 4. Frankrijk en Nederland elk 6; 5. en 6. Denemarken en Duitsland elk 1. Italië en Zweden komen tegen elkaar uit in de halve finale. Sectie B: 1. Noorwegen; 2. en 3. Groot Brittannië en Oostenrijk elk 6; 4. Ierland 5; 5. IJsland 3; 6. Zwitserland 2; 7. Libanon 0. In deze afdeling moeten nog 2 ronden worden gespeeld. Ierland en Noorwegen speelden 5 wedstrijden, de overige landen elk 4. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: P. B. van Rijswijk, rijwielhandelaar, Park straat 10, Haarlem. Rechter-commissaris: mr J. P. Petersen. Curator: mr. Chr. F. M. van Koppen, advocaat en procureur te Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank is vernietigd het vonnis dier rechtbank, waarbij a. de ven nootschap onder de firma Gebrs. Eikelen boom, gevestigd en kantoorhoudende Kerk- weg 21 a te Aalsmeer en haar vennoten: b. C. J. Eikelenboom, Kerkweg 23 te Aalsmeer en c. P. Eikelenboom, Kerkweg 25 te Aals meer, in staat van faillissement zijn ver klaard, met benoeming van mr. Silvain Groen, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: A. H. Hiemstra, koopman. Pa rallelweg 38 te Koog aan de Zaan. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. draverij geschiedt en dus nog niets valt te zeggen hoe de verhoudingen tussen de kans paarden komen te liggen. Verondersteld mag echter wel worden, dat O Nelly Zora tot de grote favorieten zal behoren, gevolgd door O Marijke, Nanda O en Louis F H. (United Press). Mr. M. Rooy, hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Cou rant verklaarde gisteren in Providence (V.S.) dat de Europeanen zich bezorgd ma ken over het verlangen van Eisenhower, dat positiever gehandeld wordt om de lan den achter het IJzeren Gordijn te bevrij den. De heer Rooy zei op een bijeenkomst van de World Affairs Council, dat de Russen geloven, dat iedere verklaring die in de V.S. wordt afgelegd moet zijn goedgekeurd door de regering. „Dat is één der redenen waarom een verklaring zoals die van generaal Eisen hower en soortgelijke verklaringen van John Foster Dulles ons zo bezorgd maken", zeide hij. De heer Rooy vertelde, dat de algemene opvatting in het buitenland is, dat de hou ding van Eisenhower en Dulles de Russen tot een aanval zou kunnen provoceren. WASHINGTON (United Press). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen zeide hier gisteren: „Wij verwachten onze vroegere minister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker op in ternationale conferenties te gebruiken. Wij kunnen een goede man zo niet loslaten". „Bijgevolg", zeide hij, „kan verwacht worden dat mr. Stikker de Verenigde Sta ten opnieuw zal bezoeken". Minister Beyen liet zich aldus uit nadat hij een hoffelijkheidsbezoek van een half uur had gebracht aan minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson. (Van onze correspondent) „In Amerika heb ik millioenen vrienden en enkele vijanden!" verklaarde Charlie Chaplin gisteravond in zijn hótel tegenover het op volle sterkte aanwezige Londense journalistencorps. Hij zei het met zijn karakteristieke glimlach, die geen ogenblik van zijn bleek gelaat week. De glimlach van een man, die in deze wankele wereld een innerlijke zekerheid heeft veroverd, welke steeds weer door zijn filmmasker heen breekt. Chaplin was kennelijk vermoeid toen hij met de pers geconfronteerd werd. Hij had niet kunnen slapen van opwinding tussen Cherbourg en Southampton en men voelde dat hij niet poseerde. De geestdriftige be groeting van de menigte op en buiten Wa terloo Station in het hartje van de volks buurt, waarmede hij zo'n sterke binding heeft, had hem diep ontroerd. Ook zijn vrouw, de dochter van de Amerikaanse schrijver O'Neill, voor wie dit alles gloed nieuw is, was onder de indruk. Het is op merkelijk hoeveel zij uiterlijk op hem lijkt. Het echtpaar werd vergezeld door Chap lin's volwassen zoon Sidney (uit een ander huwelijk), twee hoofden groter dan hijzelf en door de uitermate bekoorlijke Claire Bloom, zijn tegenspeelster in „Limelight". Lr gaan geruchten over een romance tussen Sydney en Claire, maar Chaplin had reeds eerder gezegd dat dit niet zijn zaak was. Eindelijk stond de kleine Chaplin met de vriendelijke donkerblauwe ogen onder zijn sneeuwwit haar alleen op het podium. „Wat wilt u weten?" zo begon hij. En eigenlijk wilden wij niets, want er was reeds ge noeg in Chex-bourg gezegd. Het werd een persconferentie zonder een enkele vraag. Toen Charlie met zijn zachte, sympa thieke stem gewaagde van alle emoties, die hem bij het weerzien van zijn geboortestad bestormden, sprong er een blitzlamp uit elkaar. „Dat is zeker een reactionnair", grapte Chaplin onder daverend gelach. Even werd hij ernstig: „Ik ben geen politi cus, ik ben het nooit geweest en ik zal het nooit worden", verklaarde hij met nadruk. Zijn politiek is: voor iedereen een volle maag en een dak boven het hoofd. Tijdens de oorlog had hij op verzoek van de Ameri kaanse regering pro-Russische speeches gehouden. Iedereen deed dat. Chaplin ver wacht overigens dat hij naar de Verenigde Staten zal kunnen terugkeren. Zijn rustige monoloog duurde vijf minu ten. Misschien waren zij, die opzienbaren de dingen hadden verwacht, teleurgesteld. Maar Chaplin is niet meer dan hij is. Al leen zijn filmkunst is belangrijk. Wat an deren van hem trachten te maken, bestaat niet. Hij begon als rebel tegen de Victo- Een boete van honderdduizend gulden vorderde heden de procureui--genefaal bij het gerechtshof te Leeuwarden tegen de vijf gebi-oeders R. deelgenoten van de firma Th. R. en Zonen te Harlingen. Zij waren door de rechtbank vex-oordeeld wegens het kopen van huiden van runderen en schapen zonder daarvoor vergunning te hebben ont vangen van het Rijksbureau voor Huiden en Leder en voor het clandestien verhan delen van het van die huiden gefabriceerde zeemleer. De verdachten bekenden zonder vergunning te hebben ingekocht en voor te hoge prijzen te hebben verkocht, maar be streden, dat met deze handel bedragen van meer dan 100.000.gemoeid waren. De Leeuwarder rechtbank had de verdachten veroordeeld tot een boete van totaal 59.000. De jongens zullen die nacht wel gedroomd hebben van de reis, die voor hen lag; maar ze sliepen nog rustig, toen de wekker die volgende morgen om zes uur met een luid gerinkel afliep. Bunkie sliep zo vast, dat hij maar even een oog opendeed bij dat geluid. En toen de wekker helemaal was afgelopen, deed hij dat éne oog ook weer dicht en hij was bijna gaan doorslapen. Maar toen opeens ging hij met een ruk rechtop zitten. Dat was waar ookze moesten er uit.... het schoolreisje! „Rick!, Rick!", riep hij, Rick aan zijn arm wakker schuddend. Opstaan! Toen was Rick ook goed wakker en ze sprongen vlug het bed uit. Bunkie liep direct naar het raam en schoof de gordijnen open. Gelukkighet was prachtig weer. Het zonnetje stond zo vrolijk aan de hemel, alsof het wou meewerken om het reisje voor de jongens zo goed mogelijk te laten slagen. Ze lieten de wastafel vollopen en wasten zich proestend. Nog nooit waren ze zo vlug aangekleed geweest als nu: want voor geen geld van de wereld zouden ze te laat ge komen zijn, dat begrijp je! Toen ze klaar waren en netjes hun bed hadden afgehaald gingen ze kijken, of Oepoetie ook al klaar was. En jawel, dat dachten ze weldie stond ook al kant en klaar voor hun neus, toen ze bij zijn kamertje kwamen. riaanse conventies. Die rebel is hij nog steeds. Laten de humorloze politici niet te veel achter hem zoeken, want zij maken er zich slechts belachelijk door. Buiten boden een paaidenkoning en ko ningin, bekende Londense folkloristische figuren, Chaplin namens zijn vroegere buurtgenoten een fruitmand aan, waarop een bolhoed, flapschoenen, een doorbuigend wandelstokje en een bierfles prijkten. Deze maand bestaat het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen in Den Haag 25 jaar. Op grond van de Motor- en Rijwielwet werd dit bureau in 1927 opgericht door de vier verkeersbon- den. Bij de inwerkingtreding van de wet, op 1 September 1927, werden reeds 140.000 aan vragen behandeld. Plet ging toen allemaal erg gemoedelijk en er werd in de 527 plaat sen in ons land, waar de examens geschied den, nogal eens geëxperimenteerd. Maar langzamerhand verandex-den ook de rij examens. Door de adviseurs (de examina toren) van vroeger werd dikwijls maar een „straatje omgereden" met de candidaten en het hele examen duurde vaak maar tien minuten. Thans is dit geheel aangepast bij het moderne verkeer. Het rij-examen is nu uniform in 70 plaatsen in ons land. Na 1934 werden gemiddeld 60 a 80.000 aanvragen per jaar ingediend. In de oorlogsjaren was dat aantal 3 a 4.000. Na de oorlog liep het in 1946 op tot 113.000 en thans is het bijna 170.000. De nieuwe verkeerswet, welke 1 Januari 1951 in werking ti'ad, bracht veranderingen met zich mee voor het bureau. Onder meer de eigen geneeskundige verklaring. In het eerste jaar van de wet werden 480.000 van zulke vei'klaringen verzonden. Voor 1952 wordt dat aantal op 475.000 geschat. Het bureau behandelt gemiddeld per jaar 170.000 aanvx-agen. De eerste keer zakt er ongeveer 50 percent. Uit de praktijk blijkt, dat velen zich ge heel onvoorbereid voor het rij-examen aanmelden. Van het aantal dat zich ieder jaar aangeeft voor het verkrijgen van een rijbewijs slagen ongeveer 100.000 candida ten, herexamen-gevallen inbegrepen. De examinatoren nemen per jaar maxi maal ieder 1400 examens af. Aanstaande Vrijdagmiddag wordt het zilveren jubileum met een receptie in het Palace-PIótel te Scheveningen gevierd. Gereformeerde Synode Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Generale Synode der Gereformeerde Kerken is door dr. L. van der Zandem rapport uitgebracht over de nieuwe Bijbel vertaling. De synode kwam naar aanleiding hier van tot een uitspraak, waarin zij als haar oordeel te kennen geeft „dat de oorspron kelijke tekst der Bijbelboeken door Gods voorzienig bestel thans dichter benaderd en beter verstaan kan worden dan in de zeventiende eeuw en dat door de vertaling in de hedendaagse Nederlandse taal de boodschap van Gods Woord beter verstaan baar is voor de mensen van onze tijd". Zij betuigde voorts aan het hoofdbestuur van het Nedex-lands Bijbelgenootschap haar zeer hartelijke dank voor de aanbieding van een Bijbel in een nieuwe vertaling en spx-ak haar hoge waax-dering uit voor de totstandkoming van dit monumentale werk. De synode besloot het kerkelijk gebruik dezer Bijbelvertaling hartelijk aan te be velen. De Gereformeerde Kerken zijn na de Evangelisch Lutherse Kerk de tweede Kei-kgemeenschap, die deze nieuwe verta ling in gebruik neemt. Ned. Herv. kerk Bex-oepen te Holten N. Warns te Wanne- perveen. Bedankt voor Benschop J. de Lange te Nunspeet. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-Charlois (vac. J. Thomas) J. Firet te Zuid-Beijexland en A. I. Koffeman te Nederhorst-Den Berg. Beroepen te Rijswijk D. Groenendijk, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Oud-Beijerland K. G. Idema te Lollum (Fr.). Bedankt voor Marra Lioenssens S. de Vries te Sellingen. Beroepen te Nunspeet J. C. Derksen te 's-Gx-aveland. Geref. gemeenten Beroepen te Werkendam H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Zuidbroek F. van Dijk te Hee renveen en I. van Til te Opende (Gr.). Beroepen te Middelstum D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Rozenburg A. C. Noort te Nieuwe-Pekela. Evang. Lutherse kerk Bedankt voor Leeuwarden J. J. F. Herr mann te Bodegraven. vertaald uit het Engels. 49) „Natuurlijk," antwoordde hij, terwijl hij naar de zij-ingang van het huis reed. „Het spijt me heel erg, wat er gebeurd is, Toni. Maar ik verlangde zo naar je. Ik heb me vergist. Ik zal je de achtertrap van het personeel wijzen, dan kun je ongemerkt naar binnen komen. Geen mens zal je zien." „Dat hoop ik inderdaad," zei ze enigszins scherp, kijkend naar haar bemodderde kleren en schoenen. „Ik zal onmiddellijk in een warm bad duiken, en wil jij Fisk zeg gen, dat we veilig en wel thuis zijn ge komen?" „Fisk?", vroeg hij verwonderd, terwijl hij de wagen tot stilstand bracht. „Ik belde hem op van uit de Club en vertelde hem, dat er moeilijkheden met je wagen waren, zodat, als we om elf uur nog niet terug zouden zijn, hij ons tegemoet moest rijden Als je je haast, kun je hem nog net opvangen Een klok sloeg elf uur. Carlos, wiens ge zicht thans volkomen uitdrukkingloos was geworden, wees haar de trap van het per soneel en zonder verder een woord te zeg gen, rende Toni deze trap op, die uitkwam op een zijgang vlak bij haar kamer. Carlos moest een en ander maar met Fisk op knappen Hoewel een heet bad in de broeierige hitte niet bepaald aanlokkelijk was, dwong ze zichzelf er toe.. Ze was doorweekt van de regen en het gevaar van kouvatten was niet denkbeeldig. Ze nam ook nog wat kinine om zich hele maal veilig te weten. Straks als Olivia haar bridgepartij beëindigd zou hebben, zou ze deze moeten helpen met het uitkleden. Er zou niets aan haar te merken mogen zijn, want ze wilde Carlos niet verraden. Dit bleek echter minder moeilijk dan ze ge dacht had, aangezien Olivia vol van haar bridgeavond was en verder alleen maar sprak over haar verjaardagsplannen, zodat Toni niet veel anders behoefde te doen dan hierop zo nu en dan te reageren. Ze wilde ook liefst zo gauw mogelijk deze onaange name geschiedenis vergeten en er was een grote opluchting in haar, dat ze iedereen nu weer eerlijk in de ogen kon kijken. Haar geheime gebondenheid aan Carlos dat besefte ze nu eerst recht, was vol komen vreemd aan haar eerlijke open ka rakter geweest. HOOFDSTUK 25 Doordat Olivia de volgei -'a^ ;n hevige rheumatiek-aanval kree zag Toni de eerstvolgende dagen Carlos niet weer, het geen hun veel pijnlijks bespaarde. Gedu rende 14 dagen moest Olivia in bed blijven. Ze protesteerde hevig en was een lastige patiënt. Toni, die blij was, dat ze eindelijk écht verpleegsterswex-k te doen kreeg, ver gat al haar andere zorgen en concentreerde zich op haar werk. Ze trok haar uniform aan een licht tropenmodel, dat ze in Londen had gekocht en verrast consta teerde ze, dat ze het prettig vond weer een uniform aan te hebben. Ze was vol geduld en heel handig, ook al zuchtte de oude vrouw onder haar behandelingen. ,,U hebt me opgedragen er voor te zorgen, dat u uw 80ste verjaardag in volle fleur kunt vie ren." „Ik wist, dat je een kleine baas zou wor den, zodra je zo'n gesteven schort aan trok," kreunde Olivia. „Maar ik moet toe geven, dat je er heerlijk koel en efficiënt in uitziet. O.mijn arme benen Toni ging niet al te zeer op het gesteun en gejammer in. Ze deed alles wat ze kon. 's Avonds at ze samen met Olivia in de slaapkamer en ze maakte altijd, dat ze weg was, wanneer Carlos kwam om x-apport uit te brengen over de stand van zaken op de onderneming. Hij scheen haar evenzeer te mijden als zij hem, en ze vond het best zo. Hij moest Fisk op bevredigende wijze gerust gesteld hebben, want deze merkte de morgen na het voorval volkomen onbevan gen op: „Ik ben blij, dat je gisteravond goed thuis bent gekomen, Toni. Ik zat ex- net over te denken om weg te rijden, toen Carlos er aan kwam, doorweekt van de regen. Ze had hem niet aangekeken en geant woord: „Ja, het is geen pretje moeilijk heden met je motor te hebben bij zo'n stortbui." En daarbij was het gebleven. Haar plotseling verschijnen in uniform scheen op iedereen grote indruk te maken. Enigszins geamuseerd stelde ze dit vast. Fisk keek haar met nog meer aanbidding aan dan anders. Nigel glimlachte voortdu rend tegen haar. Alleen Rita keek haar be zorgd aan. „Ik hoop, dat dit niet betekent, dat Grootmama werkelijk erg ziek is," zei ze scherp. „Nee, het betekent alleen, dat ik ter ver andering nu eens wat uit ga voeren voor het geld, dat ik verdien," antwoordde Toni luchtig. En inderdaad vond ze het verplegen van Olivia prettiger dan haar leventje van niets-doen, dat haar eigenlijk geen bevredi ging schonk. Bij toerbeurt kwamen de familieleden de oude vrouw bezoeken. Fisk werd zo nu en dan weggestuurd, omdat hij naar zijn grootmoeders smaak tè medische vragen stelde. Als één van de andere familieleden dergelijke vragen ge steld had, zou ze er uit geconcludeerd heb ben, dat ze op haar dood zaten te wachten. „Die jongen is een stijfkop," zei ze nu enkel. „U zult zijn hart breken, als u hem niet de gelegenheid geeft medicijnen te stude ren," antwoordde Toni. „Kom, kom, harten breken niet zo mak kelijk, liefje. Ik wou, dat hij tien jaar ouder was....P' Toni lachte, geduldig de benen van de oude vrouw masserend. „Ik geloof, dat u me nog steeds aan de man wilt helpen. Maar ik heb het vaste voornemen onge trouwd te blijven. En carrière als verpleeg ster te maken. Hoofdverpleegster in het Graylands ziekenhuis bijvoorbeeld, wat vindt u daarvan?" Olivia vond het hoogst onwaarschijnlijk, dat een meisje met zulke handen en zo'n gezichtje ongetrouwd zou blijven, maar ze ging niet verder op het ondei-werp in en begon te praten over de familie van haar overleden echtgenoot. Door haar ziekte had ze meer dan anders gelegenheid terug te denken aan lang vervlogen tijden. Toni luisterde graag naar haar verhalen. „De Burdens hadden 'n neus voor geldverdiencn. Oorspronkelijk was de naam Bourdon, maar ze werd veramerikaanst. Ze vluchtten uit Frankrijk tijdens de Franse Revolutie en brachten heel wat geld en juwelen mee. Ze vestigden zich aanvankelijk in New Or leans en begonnen daar opnieuw. Met hout en katoen. Ze vertrokken echter uit Ame rika om andere moeilijkhedeir te voor komen en kochten Flamingo Eiland voor een appel en een ei. Toni luisterde geboeid naar haar ver halen over deze oude Franse families van spelers en planters en mooie vrouwen in een tijd vol wilde avontux'en. „Iemand zou ei eens een boek over moeten schrijven," m rkte ze in volkomen ernst op. Olivia wist al deze figuren uit het verleden te doen leven, evenals de glorie van Floriana. „Wat zou dat voor zin hebben," ant woordde Olivia, terwijl ze haar schouders ophaalde, „tiet is allemaal voorbij. Ver gane glory. Er is geen enkele Burden meer, die een avontuur aan zou durven of een naam voor zichzelf zou kunnen maken „U vergeet Fisk," wees ze de oude vrouw terecht. „En er zijn allerlei soorten avon tuur. Fisk zou een groot dokter kunnen worden, een beroemd chirurg. Hij zou de wereld misschien kunnen verrijken door zijn kennis in plaats van alleen maar van zijn rijkdom te genieten „Je bent een idealiste, Toni. De meeste idealisten zijn het alleen in naam en accep teren graag gemakkelijk geldMaar jij bent een uitzondering." Toni zag zichzelf niet als een idealiste. Ze had alleen maar haar hele leven hard gewerkt en geleefd tussen mensen, die hard werkten om hun brood te verdienen. Ze kon zich het gezichtspunt van iemand, die een groot fortuin'geërfd had, niet goed in denken. Terwijl ze door de verpleging van Olivia Carlos kon vex-mijden, zag ze door ditzelfde werk Mark extra veel. Hij kwam dagelijks naar Olivia kijken en bij zijn eerste bezoek had hij met een lachje naar haar uniform gekeken. „Ze ziet er écht uit in dat ziekenhuispak, vindt u niet, dokter?", merkte Olivia op, die Mark's blik volgde. Er waren lachrim peltjes bij haar ogen. „Ik ga echter nog lang niet dood, al verga ik soms van de pijn." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6