Eigen waterwinning betekent lagere raming van kosten EerstdaagskrijgtIJmuiden-Oost er weer 350 woningen bij OLD CLOTHES NEW Is tuberculosebestrijding nog noodzakelijk f DRY CLEANING ONLY Visserij-varia Eerlijke en ernstige film over delicaat onderwerp Binnen één dag gereed Op industrievestiging is gerekend Verlovingsringen Agenda voor Velsen Begroting Staatsvissershavenbedrijf sluitend Meer electriciteit Gecoördineerd optreden van drie vakbonden Bestuurdersbond heeft plannen gemaakt Wethouder H. de Boer geeft het antwoord Havenberichten 5 Weekoverzicht van de Urker visserij THALIA ZO BEGINT HET LEVEN R.K.-jeugdtoneel bij „Opwaarts" Uitbreiding gaat gestadig voort Aanbesteding van de bouw reeds over enkele weken Prachtig initiatief in Velsen „Elck-wat-wils" -programm a voor eerste deel van seizoen Reclasseringsactie vraagt uw aller steun Gevonden voorwerpen P. DE GROOT - Juwelier Provinciale Wederopbouw- dag deze keer in Velsen „ZO BEGINT HET LEVEN" WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 Uit de begroting voor het jaar 1953 van het IJmuidense Staatsvissers havenbedrijf blijkt, dat deze sluit op een bedrag van 1.634.320,zijnde het totaal der baten en lasten. Deze zijn hiermee 251.750 hoger dan de raming voor het jaar 1952. Hoewel het exploitatie-overschot geschat wordt op 629.500 (het verschil tussen de exploitatiebaten en -lasten) wordt er geen bedrijfswinst verwacht, aangezien er 629.500 aan rente en afschrij vingen tegemoet wordt gezien. De personeelslasten zijn in totaal geraamd op 320.000 of 24.000 hoger dan in het thans lopende jaar. Deze hogere raming is het gevolg van het normale accrès en de hogere sociale lasten, terwijl tevens rekening is gehouden met de noodzakelijkheid om bij extra drukte meer lospersoneel in dienst te nemen. De onderhoudskosten zijn op een totaal begroot van 176.500. Dat is 32.700 meer dan voor 1952 is toegestaan. De kosten van inkoop van water van de gemeente Velsen worden geschat op 7000, tegenover een bedrag van 11.000 voor 1952. Deze lagere raming is een gevolg van de omstandigheid, dat de gemeente Velsen het contract tot levering van water heeft opgezegd, waardoor de leveranties in de loop van het volgend jaar zullen eindigen. Het ligt daarom in de bedoeling dat het Staatsvissershavenbedrijf, evenals zulks vóór 1933 geschiedde, weer tot eigen waterwinning zal overgaan (Wij wijzen in dit verband even op onze berichten omtrent proefboringen. - Red.). De kosten van electriciteit van het PEN zijn 150.000 hoger geraamd dan voor 1952. Deze schatting is enerzijds gebaseerd op een grotere stroominkoop ten behoeve van de reeds bestaande en nog te vestigen in dustrieën, aan de andere kant op de prijs verhoging van electriciteit. Hogere rente De uitkering aan het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds moet 3500 hoger ge schat worden. De hogere uitkering aan het Rijk voor rente over het kapitaal is eens deels een gevolg van de toeneming van het geïnvesteerde kapitaal, anderzijds wegens het feit, dat met ingang van 1 Januari 1951 de verschuldigde rente over het na 1948 ge- investeerde kapitaal van 314 op 4 procent is gebracht. Deze is nu 20.700 hoger ge raamd. Voor afschrijvingen is deswege 5700 meer uitgetrokken, voor rente van de in rekening-courant verstrekte gelden 1500 minder. De post wachtgeld en uit keringen is pro memorie opgebracht, om dat over 1953 geen wachtgelden behoeven te worden uitbetaald. Omzet op 23 millioen geschat De baten, verantwoord onder het bedrijfs onderdeel Haven, welke voor het grootste deel betreffen de vergoedingen voor het leggen en meren van schepen, zijn 3500 hoger geraamd, op grond van de ontvang sten in 1951. De baten van de vishallen zijn voor 1953 op 41.600 meer begroot. De om zet in de hallen kan gesteld worden op 23.000.000. De opbrengst van de retribu tie voor de verkoop van de vis is geschat op 681.500, dit is 38.500 meer dan voor 1952 was geraamd. Hogere tarieven De opbrengst uit de verhuur van lokalen en uit retributie voor uitgegeven opslag ruimte in hallen en kelder is 2000 hoger geschat dan voor het vorig jaar. De diverse baten, waaronder mede begrepen zijn de bedragen uit het gebruik van de electrische installatie voor het lossen van vissersvaar tuigen, zijn op 1100 meer begroot. De ra ming van de baten uit de verkoop van water aan schepen en particulieren is 10.500 hoger dan die voor 1952. In verband met de reeds gememoreerde overgang tot eigen waterwinning zal in de loop van 1953 tot verhoging van de tarie ven moeten worden besloten. Voor verkoop van electrische stroom aan particulieren is 176.000 meer genoteerd gezien de reeds genoemde tariefsverhoging. Grotere huuropbrengst Y-bunker De erfpachten en huren van de terreinen zijn 12000 hoger geraamd als gevolg van nieuwe uitgiften van grond in erfpacht en grotere huuropbrengst van de Y-bunker. De baten uit de electrische kraan zijn op 1000 meer begroot en gesteld op ƒ3500. Hierbij is rekening gehouden met de per 24 Februari 1952 ingegane tariefsverhoging. De opbrengst van scheepshellingen en droogdok is geschat op 62.000, hetgeen eenzelfde Ixedrag betekent als dat op de be groting van het vorig jaar. Dat is ook het geval met het bedrag van de vergoeding, die wordt uitgekeerd door de Nederlandse Spoorwegen, 6000. Stijging viskistenprijzen Voor uitgaven wegens uitbreiding en vernieuwing is 200.000 uitgetrokken, het geen ƒ5000 meer is dan op de begroting van het vorig jaar, zulks in verband met de stijging van de prijs der viskisten, waarvan jaarlijks een aantal moet worden vervangen, noodzakelijk voor het goed functioneren van de visverkoop. Het hoofdbuizennet en de dienstleidingen van het waterleidingbedrijf, het hoogspannings- en laagspannings-electriciteitsnet en de wegen met de bijbehorende riolerings werkzaamheden bedingen een uitgave van 110.000, dit is 15.000 minder dan het bedrag voor 1952 geraamd. Deze kosten zijn noodzakelijk voor het verder bouwrijp maken van de terreinen van het Staatsvis sershavenbedrijf wegens vestiging van in dustrieën in de omgeving van de scheeps hellingen en aan de Zuidzijde van de vis sershaven. Verwacht mag worden dat tegenover deze kapitaalsuitgaven een zo danige vermeerdering van inkomsten in gevolge de genoemde industrievestiging zal geschieden, dat deze investering rendabel zal zijn. Nieuwe opslagloods Voor de vernieuwing van de halvloeren, waarmee in 1952 een begin is gemaakt, wordt voor het volgend jaar nog een be drag van 15.000 aangevraagd. Aangezien de behoefte aan een opslag loods voor de Technische Dienst zich in hoge mate doet gevoelen, wordt voor dit doel thans een bedrag van 10.000 uitge trokken. Tenslotte wordt nog ƒ30.000 nodig ge acht voor onvoorziene vernieuwingen van verschillende aard, welke bij het .haven bedrijf in de loop van een jaar veelal nodig blijken. Aldus de minister van Verkeer en Waterstaat. De aanvoer van kullpaling was de afgelo pen week bijzonder gering. De oorzaak daar van was gelegen in het zeer koude weer. De vangsten per vaartuig varieerden van 30 tot 100 pond per dag. Door de geringe aanvoer liepen de noteringen voor de kuilpaling op. Deze waren per pond van f 0,89 tot f 1,18. Boor de lijnaalvissers werd slechts weinig gedaan. De vangsten waren ook gering, per vaartuig van 30 tot 70 pond. Noteringen per pond van f 0,88 tot f 1,07. De aanvoer van snoekbaars was deze week behoorlijk. Ook de kuilvissers brachten goede vangsten aan. De noteringen waren vrij bevredigend. Per pond van f 0,69 tot f 0,78. De aanvoer van rode baars was iets beter. Hier waren de noteringen per pond van f 0,54 tot f 0,65. Grote blei noteerde per pond f0,07. Kleine blei en voorn per pond f 0,04. Karper noteer de per pond van f0,13 tot f0,23. Snoek per pond van f 0,60 tot f 0,74. Bot noteerde per pond van f 0,20 tot f 0,29. De aanvoer van nest was vrij goed. In totaal werd ongeveer 103 ton aangevoerd. De prijzen per bak waren van f2 tot f2,30. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden de afgelopen week per vaartuig van f300 tot f700. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f 50 tot f 260. Aangevoerd werd: 30.798 pond kuilpaling; 2000 pond lijnpaling; 7589 pond snoekbaars; 1011 pond rode baars; 1365 pond blei; 1751 pond voorn; 86 pond karper; 31 pond snoek; 166 pond bot en 296.280 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f44.042. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij op veelvuldig verzoek in onze serie speciale voorstellingen een reprise van het imposante filmwerk (Wij wensen een kind). Een film, die door iedere volwassene gezien en herzien moet worden, omdat het een stuk leven is, uit ieders levenl Alléén toegang boven 18 jaar. Naar wij vernemen heeft de R.K. toneel vereniging „Opwaarts", welke vorig jaar een succesvolle donateursactie heeft ont wikkeld, het plan opgevat een onderafde ling op te richten van jongeren, die zich aan het toneelspel willen gaan wijden. Deze afdeling, die de naam „Jong Op waarts" zal gaan dragen, staat open voor R.K. meisjes en jongens van veertien tot achttien jaar. Het bestuur verwacht zoveel belangstel lenden voor dit jongeren-toneel, dat spoe dig tot oprichting kan worden overgegaan. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" is bij Noord-Jutland in aanvaring geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. De beide schepen werden slechts licht beschadigd. De „Van Galen" gemeerd in de haven van Den Helder. De foto toont de lichte beschadiging aan de oorlogsbodem. WU vernemen, dat de aanbesteding van de bouw van de driehonderdvijftig étage woningen welke zullen komen aan de De Noostraat en voorts westelijk van de reeds bestaande huizen aan de Lange Nieuw- straat, zeer binnenkort zal geschieden. Tijdens de jongste raadsvergadering werd aan wethouder W. F. Visser de vraag gesteld of het bouwvolume voor de 350 ge projecteerde woningen al was binnen ge komen. De heer Visser moest toen ontken nend antwoorden. Dezer dagen is de ver gunning evenwel ontvangen en waarschijn lijk op 17 October zal de bouw worden aan besteed van de omstreeks 160 huizen, welke volgens het plan Hoogestraaten Hosemans geprojecteerd zijn aan de De Noostraat, (die loopt van de Nijverheids school naar het Plein 1940'45). De hui dige breedte van deze secondaire verbin dingsweg oud-VelsenIJmuiden-Oost zal ADVERTENTIE Voor 30 October zal onder auspiciën van De Raad van Overleg samengesteld uit de plaatselijke besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V., een filmavond worden georgani seerd voor leden van deze drie vakbonden. De N.V.V. Bestuurdersbond heeft het eerste deel van het winterprogramma vast gesteld. Op 20 November zal het Neder lands Volkstoneel in Rex een opvoering geven van het bekende stuk „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker. Voorts worden vier cursusavonden belegd, waarop behandeld zal worden het „Welvaartsplan van het N.V.V.". Zulks zal geschieden op 5, 19 en 26 October en de laatste op 17 December in het Hervormd Jeugdhuis. Tot besluit van de eerste helft van het seizoen wordt op 27 December in het Patronaatsgebouw de kinderen een programma aangeboden, verzorgd door het „Aerdenhout's Kindertoneel", welk gezel schap het sprookje „Assepoester" zal op voeren. In de avonduren komen de ouderen in dezelfde zaal bijeen waar op het podium het cabaret van Frans Vrolijk de aandacht zal vragen. In de week van 29 September tot 4 Oc tober wordt in Velsen de jaarlijks reclas- seringscollecte gehouden. Deze huis-aan- huis actie staat ender auspiciën van een permanent comité, waarin de onderschei dene richtingen die er in de gemeente zijn, zijn vertegenwoordigd. Afgevaardigden van het Leger des Heils, de U.V.V., de Ne derlands Hei-vormden, de Rooms-Katholie- ken, Oud-Katholieken, Ned. Chr. Vrou wenbond, Spoorweggeheelonthoudersver eniging, Algemene Christelijke en Rooms- Katholieke reclasseringsverenigingen, en zovoort hebben zitting in dit comité. Iedere organisatie neemt een bepaalde wijk van de gemeente voor haar rekening. Zo zorgen onder meer de Nederlands Her vormden en de Oud-Katholieken voor het slagen van deze actie in Oud-IJmuiden, de dames van de U.V.V. bewerken het ge deelte ten Westen van Driehuis. Het werk van de reclassering, waardoor ontspoorden weer in de maatschappij een hun passende plaats kunnen heroveren, is de financiële en morele steun van Vel- sens bevolking ten volle waard. Opgave van voorwerpen die tussen 12 en 19 September in Velsen zijn gevonden. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzonde ring van Zaterdagmiddag. Kindertasje, Dit gecoördineerd optreden is een uni- dop van benzinetank, paar gymschoenen, cum en mag als een prachtig initiatief be- capuchon, paar handschoenen, portemon- schouwd worden dat groot succes verdient. 1 J Op deze filmavond in het Ned. Herv. Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan te IJmui- den-Oost zal Jan Strijbosch, de bekende Haarlemse vogelkenner en cineast, een tweetal films vertonen, getiteld „Vogel leven op Texel" en „De weelde van weide en plas". Bij voldoende belangstelling voor deze eerste bijeenkomst, zal overwogen worden om ook in Velsen-Noord en Sant poort een dergelijke filmavond te organi seren. naie, doosje met steenkool, sleutel, hand schoen, autoped, jas (colbert), damesrij wiel, kinderjasje, kindercape, jongensjas, broekriem, hondenpenning, armband, muts, trouwring (dame), gymschoen, handdoek, gewicht, dop, zadeldek, hond, zakmes, da mestasje, legitimatiebewijs, schoen (heer), windjack, padvindersriem, engelse sleu tel, broche, bol wol („olga"), halsket ting, schoudertas, herenpolshorloge, lede ren schootsvel, kinderschoen, ballpoint, rubberlaars. Maandag 29 September wordt in Velsen een begin gemaakt met het „bevolkings onderzoek op t.b.c.". In afwijking van het tot nu toe ingestelde onderzoek in de be drijven, waarbij het systeem van doorlich ting werd betracht, wordt hier een meer serieuze methode toegepast, namelijk die van de röntgenfoto. Deze foto's worden op gezonden naar Den Haag en daar terdege bekeken. Zo het geval twijfelachtig is, wor den verdere intensieve maatregelen getrof fen. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft verleden week via de pers de bevolking op gewekt medewerking aan dit ondex-zoek te verlenen en thans is het wethouder H. de Boer, die de aandacht van de lezers vraagt. De heer De Boer stelt allereerst de vraag of tuberculosebestrijding in deze tijd nog wel noodzakelijk is en vervolgt dan: Deze vraag zullen sommigen zich waar schijnlijk gesteld hebben bij het kennis nemen van de berichten over" het bevol kingsonderzoek op t.b.c. Wellicht zullen zij zich ook hebben afgevraagd of de moeite en kosten van het onderzoek wel opwegen tegen de resultaten. Beide vragen meen ik met een onomwon den „ja" te kunnen beantwoorden. In het afgelopen jaar wei-den in ons land 15000 nieuwe gevallen van tubei-culose ge constateerd. Wie er zich even rekenschap van geeft hoeveel leed dit simpele feit ver hult en er mede bekend is, dat één lijder aan open longtubei-culose vele gezonden in zijn omgeving kan infecteren, zal het met mij eens zijn, dat alle middelen moeten worden aangewend om de tuberculose voor goed terug te dringen. Kennisneming van een één dezer dagen in de medische vakpers verschenen publi catie van het Academisch Ziekenhuis te Groningen, waarin wordt vermeld, dat zeven kinderen uit één schoolklas in een bepaalde gemeente een actief tuberculeus proces hadden, moet iedereen, die het tu- ADVERTF.NTIE Fantasieringcn Gouden en zilveren sieraden. Kcnnemerlaan 30 IJmuiden - Tel. 4127 Dinsdag heeft in het Cultureel gebouw te IJmuiden een honderdtal afgevaardigden van diverse Noordhollandse gemeenten een periodieke bespreking gevoerd onder auspi ciën en leiding van het instituut „Provin ciale Wederopbouw Noordholland". Het was de eerste keer dat de hoofden van Technische Diensten der vei-schillende ge meenten in Velsen vergaderden. De be sprekingen waren uitsluitend van informa tieve aard, zo vernemen wij. berculosegevaar niet meer zo belangrijk mocht vinden, toch wel tot nadenken stemmen. Ik moge met deze korte opmerkingen ten aanzien van het belang van het onderzoek volstaan. Van medische zijde zult u daar omtrent uitvoeriger worden ingelicht. Wel acht ik het juist u nog enkele in lichtingen te verstrekken over de gang van zaken van het onderzoek. Maandag 29 September zal het bevol kingsonderzoek, dat in het geheel ongeveer 4 maanden zal duren, een aanvang nemen. Op die dag wordt in Santpoort een begin gemaakt met de controle van de schoolbe volking, ten getale van plm. 10.000. Er zul len ondei-zoekcentra worden gevestigd in de gymnastieklokalen van de volgende scholen: Adolf van Nassauschool, te Sant poort, de voormalige o.l. school aan de Hei- destraat, te IJmuiden (O.), de Wilhelmina- school aan de Houtmanstraat, te IJmuiden en de Watervlietschool, te Velsen (Noord). Het onderzoek zal centrum voor centrum worden afgewerkt, omdat daarvoor slechts één Röntgencamera beschikbaar is. Deze apparaten zijn zeer kostbaar en derhalve in beperkte hoeveelheid voorhanden, terwijl ook in andere gemeenten van het land on derzoeken plaats hebben. De scholieren zullen in klasse-verband naar de onderzoeklokalen gaan. De ervaring heeft geleerd, dat op deze wijze het onder zoek vlot vei-loopt, aangezien de kleintjes van de kleuterscholen en de eerste klassen der lagere scholen het gezamenlijk bezoek aan de „fqiograaf" als een uitstapje gaan beschouwen en elke vrees voor het onbe kende verdwijnt. Nadat de gehele schoolbevolking is on derzocht en voor bepaalde twijfelgevallen een na-onderzoek heeft plaats gehad, ko men de volwassenen en niet schoolgaande kinderen, geboren voor 1 Januari 1949, aan de beurt. Voor dit onderzoek zullen de bovenge noemde onderzoekcentra met nog enkele worden uitgebreid, om de afstand naar het onderzoeklokaal voor een ieder zoveel mo gelijk te beperken en dus het tijdverlies zo klein mogelijk te doen zijn. Voordat deze (grote) gx-oep van de bevolking voor de lens komt, zal huisbezoek plaats hebben. Men zal dan rustig met de hxxisbezoek(st)er van gedachten kunnen wisselen over het onder zoek en bovendien de financiële kwestie kunnen bespx-eken. Per persoon is namelijk een bedrag van 1.05 verschuldigd; er kunnen echter allex-lei omstandigheden zijn, waardoor het onmogelijk is dit bedrag te betalen. Van verschillende bedrijven zal het per soneel in bedrijfsverband worden onder zocht. Het is een verheugend feit, dat reeds 89 bedrijven met 10 en meer werknemers hun volle medwerking aan het onderzoek hebben toegezegd en zich ook bereid heb ben verklaard, de kosten van het onderzoek voor hun personeel (een aantal tevens voor de gezinsleden van het personeel) te be talen. Ik moge deze uiteenzetting besluiten met een beroep te doen op ieder om aan het onderzoek deel te nemen en er zodoende aan mede te werken, de verschrikking van deze ziekte voor zichzelf en anderen te verdrijven. De wethouder voor de Volks gezondheid H. DE BOER mettertijd verdubbeld worden, waardoor deze straat dus ongeveer het karakter krijgt van de Lange Nieuwstraat. In de laatste week van October of begin November wordt de bouw van 168 étage woningen aan de Lange Nieuwstraat aan besteed. Deze huizen komen aan de Zuide lijke kant in het verlengde van de reeds be staande huizen; een rij, die zal strekken tot het pleintje vóór het Cultureel gebouw. Deze woningen zijn geprojecteerd volgens het plan Wegener-Sleeswijk. Anderhalf-duizend voor t.b.c.-bestrijding De in de week van 8 tot 12 September in Velsen gehouden collecte voor het tu- berculosefonds „Draagt elkanders lasten" en het „Zuid-Nederlands Sanatorium" heeft ongeveer f 1570 opgebracht. Via de pers richt de plaatselijke com missie een woord van dank aan het adres van de collectanten en collectrices voor de arbeid, die zij belangeloos verrichtten. Arbeider ontwrichtte zijn arm Dinsdagmorgen omstreeks vijf uur is op het stationsemplacement in IJmuiden-Oost de 37-jarige los-arbeider der Nederlandse Spoorwegen T. K., bij het overstappen van de ene wagon op de andere, gevallen. Met ontwrichte arm is hij door de heer Bakker naar het Antoniusziekenhuis ge bracht. Dinsdag 23 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hersilia van Rotter dam. Hidalgo van Pheladelphia. Echo van Belfast. Jagersfontein van Antwerpen. Deo Favente van Bordeaux. Clio van Kotka. Oranjestad van Antwerpen. Alcione van Vic toria. Sirius van Karlstadt. Waterland van Hamburg. Nijenburgh van Stockholm. Negrez N. van Rotterdam. Vertrokken zijn: Wota naar Norstadt. Bi- frost naar Methil. Lakevood naar Goole. Dui- veland naar Sivonsea. Clothilde N. naar Stockholm. Eben Haëzer naar Huil. Rehhof naar Antwerpen. Rombo naar Rotterdam. Roepat naar Hamburg. Bittern naar Rotter dam. Swift naar Londen. Spaarnestroom n. Londen. Jupiter naar Hamburg. Eemstroom naar Leith. Jans naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Admiralengracht naar Antwerpen. ADVERTENTIE Kabeljauw dik aan de prijs. Dinsdag liepen de noteringen voor verschillende vissoorten aanmerkelijk op. Kabeljauw steeg tot f 220 per 125 kg en f 125 voor de grote regels dikkoppen. Ook de schol- prijzen waren niet mis. Schol 2 varieerde van f 28 tot f 25 en de drietjes van f 22 tot f 18 per 50 kg. Er bestond nog steeds voldoende animo voor verse haring, die gemakkelijk f 15 tot f 13 voor de goede soorten en f 11 tot f 10 voor de iets klei nere kwaliteiten maakte. De weinige ma kreel ging grif van de hand. Grove soor ten vonden afname tegen f 18 en f 16 per 50 kg. De tongprijzen bleven onveran derd: lappen noteerden f 3,10 tot f 3 en de grove slips f 1,15 per kg. Besommingen. De Tzonne, die Dins dag marktte, sloot de 9-daagse haringreis af met f 24.000, voorwaar een mooi resul taat. De Deense kotter W 258 bracht voor f 2300 aan de man. Van de loggers zorgde de KW 133 geheel onverwacht voor ka bel j au waan voeren en werd daardoor hoogste met f 6300. Markt van vandaag. Voor de afslag van heden stonden de volgende schepen voor lossing geboekt: de Vikingbank met 1420 k. haring en 180 makreel, de Chéné- vière met 900 k. haring en 300 makreel en de Sumatra met 2000 k. haring. Van de loggervloot wedden verwacht de KW 162, die als oudste vertrekker van verleden week Maandag stond geboekt en de log ger Doggersbank, die verleden week Dins dag voor het eerst naar zee was vertrok ken. Van beide schepen kwamen tot Dins dagavond nog geen vangstberichten bin nen. Medan markt Donderdag. Als eerste gegadigden voor de Donderdagmarkt la gen Dinsdag reeds binnen de 'trawlers Medan met 1660 k. haring en 25 makreel en de Allan Water met 1900 k. haring en 50 diversen. Naar Vlaêring. Volgens de laatste be richten is de Thorina naar Vlaardingen doorgegaan om daar vandaag te lossen. Een opknappertje. De Katwijk 141 heeft Dinsdag een dok- en schoonmaak beurt ondergaan. Haringaanvoer. Van de haringlogger- vloot kwam als eenling binnen de Katwijk 49 met 521 kantjes gezouten haring. Klaar voor de start. De RO 46. die Maandag in Vlaardingen marktte, kwam diezelfde middag IJmuiden binnen om klaar te maken voor een nieuwe reis. In en uit. Dinsdag kwamen binnen de Texel 4, KW 133, IJM 57 34, UK 78. Naar zee vertrokken de IJM 5, KW 21 53 27 94 57 30 10, IJM 277 276 2 210, Z 547, BU 33, TX 4 en de RO 53 en 1. Saturnus weer intact. De Belgische log ger Z 547, die Zondag binnen gesleept moest worden wegens averij, is weer klaar en vertrekt vandaag naar zee. Verwachte schepen. Behalve de reeds gemelde trawlers, die Dinsdag binnen kwamen voor de Donderdaglossing, kun nen worden verwacht: de Johannes Pol derman, vertrokken 15 Sept., de Hoop en Maria van Hattum vertrokken (ter verse- visvangst) 15 Sept., de Petten en de Abra ham vertrokken de 17de September en de Eveline en Norma vertrokken eveneens de 17de September ter visvangst. Haaien. Van de vijf Deense kotters, die alle voor het slechte weer IJmuiden opzochten, hebben tv/ee kotters toestem ming gekregen de vangst haaien te lossen. Dit Deense vlootje is speciaal uitgerust om tonijnen en haaien te vangen. De gro te haai en tonijn maken jacht op de enor me haringscholen, welke thans bezig zijn tussen de Nederlandse en Engelse kust voorbij te trekken naar het Zuiden. Tus sen de haringvleet vissers en trawlers door proberen deze Deense beugvissers de dure tonijnen en haaien te verschalken. De prijs is uitstekend. Voor de 80 haaien en tonijnen, die de twee Deense kotters Dinsdagmorgen losten, werd een gezamen lijke besomming van f 3500 gemaakt. Als het weer wat opknapt trekken de Deense beugvissers weer achter deze grote roof vissen aan. Marktprijzen. Gr. tong 3,40-3,35, gr.- m. tong 1,97-1,93, kl.m. tong 1,81-1,77, kl. tong I 1,72-1,62, kl. tong II 1,22, tarbot I 2,35-1,95 per 1 kg. Tarbot IV 58, kl. schol I 38, kl. schol II 35-23, v. haring 14-11, makreel 17-10,10, gr.m. schelvis 73, kl.m. schelvis 62-59, kl. schelvis I 56, kl. schel vis II 41-19,50, wijting 21,50-16, gr. gul 51-49,50, midd. gul 41, kl. gul 30-23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 268-192 per 125 kg. Marktaanvoer: 27 kisten tong en tar bot, 55 schol, 5600 haring, 660 makreel, 70 schelvis, 95 wijting, 63 kabeljauw en gul. 10 diversen, totaal 6580 kisten. Een bijzondere rolprent ,JZo begint het leven" is de Deense film, waaromtrent indertijd reeds uitvoerig is geschreven, toen dit product hier te lande in pre mière ging. Donderdagavond wordt het in een speciale voorstelling gepresenteerd in Thalia en er zijn redenen genoeg om „Zo begint het leven" nog eens, wellicht ten overvloede, aan te bevelen. Men zou deze film gevoeglijk een semi- documentaire kunnen noemen, gemaakt om de belanghebbenden wat meer begrip bij te brengen voor een zaak, die helaas toch zo dikwijls in volkomen verwrongen en spottende beelden is behandeld. Het ont staan van het leven en de invloed hiervan op de jonge mensen, die de komst van het kind verwachten en voorbereiden. Hier wordt zonder schroom, maar zeldzaam op recht en eerbiedig het intiemste levenspro bleem belicht. En dit verrassende experi ment mag terecht als een heroïke ontken ning van de vaak vei'onderstelde waarde der conventionele geheimzinrxigheid over het nochtans delicate onderwerp beschouwd worden. De werkelijkheid, die deze rolprent met betrekking tot huwelijk en geboorte draagt, mist in haar zuivex-heid elke erotiek. We zouden het zo willen stellen, dat degenen, die deze film veroordelen, zich zelf vonnissen, omdat zij blijk zouden ge ven van onbegrip voor de pure betekenis van het huwelijk en niet in het minst ook voor de werkelijke oorzaken van de im moraliteit. Alice O'Fredericks en Lau Lauritzen re gisseerden „Vi vil ha 'et barn", zoals de oorspronkelijke titel luidt. Het ontbreken van elke overbodige franje en de conse quente nauwkeurigheid waarmee de ver schillende scènes tot stand kwamen, be palen de ongetwijfeld verfijnde talenten van O'Fredericks en Lauritzen. Degenen, die zuivere interesse hebben voor deze film en die dus begrip kunnen tonen zonder meer, willen wij ten sterkste aanraden: sla deze unieke rolprent niet over! H. J. ADVERTENTIE Woensdag 24 September Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Wijkgebouw (Stx-atingplantsoen), 14 uur: Jeugdvoorstelling Marionettentheater; 20 uur: „Paljas" en „Het oude lied" door Bert Brugmans' poppentheater. Thalia, 20 uur: „Om een vrouw te beha gen". Donderdag 25 September Rex, 20 uur: px-opaganda-avond van de VARA, afdeling IJmuiden. Optreden van „De Golfbrekers". Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Zo begint het leven".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7