Haarlemse koorschool bracht vlekkeloze koorzang DELANA BISCHOFF A.B.C.-commissie organiseert vier H.O.V.-concerten I WOLLEN VESTEN Ph. de Koning ZATERDAG HEREN OVERHEMDEN Vliegerwedstrijd in Berlijn Agenda voor Beverwijk GERARD VAN PRAAG Nieuwe fabriek wordt 1 October geopend Winterprogramma K.A.B. samengesteld Beverwijk Sans Atout in de wintercompetitie [>*•-; l l x S: j Heemskerk Het Witte Kruis hield ledenvergadering Filmprogramma belooft zeer veel goeds IJmuiden „Advendo" speelde voor Ouden van Dagen *TDicf01MJ Als dit etiket 9 Castricum luisterde geboeid en eerbiedig Weigeraars van onderzoek worden opnieuw bezocht f31.50 „Onderlinge hulp" bracht verandering in reglement Bricas begon tweede drive Oogst- en dankfeest van het Leger des Heils HEREN OVERHEMDEN KEREN SJAALS Euphonie geeft populair concert in November WSKABONN€M£NTEN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 Enkele jaren geleden heeft men te Haar lem wederom een Schola Cantorum of Koorschool opgericht, waarmede men een instituut in ere hersteld heeft, dat in de middeleeuwen in vrijwel ieder Rooms- Katlioliek bisdom bestond. De stichter dezer Koorscholen, Paus Gregorius de Eerste, die baanbrekend reorganiserend werk ver richtte op liturgisch en zanggebied, heeft met behulp van deze scholen het Grego riaans een tijdperk van grote bloei bezorgd. De Haarlemse Schola Cantorum, die on der leiding van dr. J. M. Kat staat, zet hier mede in de schaduw van de nieuwe Sint Bavo een traditie voort, die dit instituut in vroeger eeuwen grote vermaardheid heeft doen verwerven. Slechts zelden treden thans de jonge zangers in het openbaar op, maar onder auspiciën van de Kunstkring „Elckerlyc" is dit Donderdagavond in het Corso Theater toch gebeurd en daar heb ben velen geboeid en met eerbied geluis terd naar hetgeen de begaafde leider met deze knapen op vocaal terrein heeft be reikt. Voortbouwend op hetgeen het verleden aan instructies en litteratuur de huidigs generatie naliet, heeft dr. Kat zijn leer lingen gevormd; de resultaten van deze piëteitvolle en voor de hedendaagse mu ziekcultuur zeer waardevolle arbeid hebben ons met bewondering vervuld. De Gregoriaanse melodie is gebouwd op de juiste uitspraak van het Latijnse woord, zoals het gebruikt wordt in een goed voor gedragen zin. Met welk een voortreffelijk verzorgde articulatie en toonvorming klonk de prachtige, vroeg-middeleeuwse Pink sterzang „Alleluia, veni sancte Spiritus" met de sequenzia in hymnevorm en vrij- rhythmische tekst. Niet minder fraai was de vertolking van de koene maar lerzelf- dertijd blije en elegante sequentie van da Palestrina's tijdgenoot Adam a S. Victore. De muziek dezer Gregoriaanse zangen tekende men destijds op in koorboeken of stemboeken. Dr. Kat heeft ook deze methode weer in gebruik genomen: twee grote lessenaars aan beide zijden van het podium torsten de enorme notenboeken, zodat de jongelui allen daaruit gemakkelijk konden lezen. Uit de Lijdensliturgie stamt het dikwijls uitgevoerde Improperia voor de Goede Vrijdag, het „Popule Meus" van da Pales- trina, dat deze in 1563 voor de Sixtijnse kapel schreef en dat ik zelden met zo'n overgave en zo vlekkeloos heb horen ver tolken als door deze jongenssopranen, die met een voor ons ouderen verwonderlijke soepelheid deze oude melodiën lieten her leven. Dat daarbij iedere vorm van effect bejag, waar vele jongenskoren zo rijk aan zijn, achterwege bleef kan niet genoeg ge prezen worden. Haydn's motet „Tenebrae factae sunt", in strak-klassieke, metrisch gebonden stijl, sloot zich bij dit Improperia harmonisch aan. Gretsjaninow, een leerling van Rimski Korssakow, schreef een Missa Festiva, waaruit ik de trits Kyrie-Sanctus-Benedic- tus hoorde, die, wat melodische vorm be- Castricum heeft weinig industrie. Slechts staat midden in het dorp de melkzuivel- fabriek .De Holland" die aan een behoor lijk aantal mensen werk verschaft. Aan de voltooiing van een timmerfabriek wordt op het ogenblik hard gewerkt, en wanneer deze 1 October in gebruik wordt genomen, zal dit bedrijf het tweede zijn waar ver scheidene inwoners een werkkring vinden. De heer A. Hopman had voor de oorlog de beschikking over een flink fabriekspand aan de Vinkebaan. Evenals alle omliggende woningen werd dit pand in 1943 op last van de bezetter afgebroken, zodat de eigenaar zijn bedrijf niet meer kon uitoefenen. Hoe wel men na de oorlog niet bij de pakken bleef neerzitten en achter de woning in de Pernestraat een werkplaats had neergezet, bleek dit te klein om de houtbewerkings werkzaamheden naar behoren te kunnen verrichten. Men zag naar een ander pand. In Castricum bleek niets te vinden, zodat de heer Hopman, bijgestaan door zijn zoon, besloot de bouw van een nieuwe bedrijfs ruimte ter hand te nemen. Van de gemeen telijke instanties ondervond de heer Hop man de volle medewerking en op 7 Fe bruari van dit jaar kon de 2-jarige klein zoon op een terrein in Bakkum nabij de spoorbaan de eerste steen leggen. De ma chinewerkplaats heeft een oppervlakte van 24x14 meter. Een flink lokaal biedt het per soneel gelegenheid de boterham te nutti gen. Aan de werkplaats zijn een viertal opslagplaatsen gebouwd voor ijzerwaren, triplex en het opbergen van houtmot. Bij de achter de werkplaatst staande houtloods heeft men een afkortzaag voor grote zware balken bij de hand, en aan de loods staat in een kleine ruimte de schuurmachine op gesteld. Een vernuftig instrument op de schakelkast doet de stroom wanneer er iets met een van de machines niet in orde is automatisch uitschakelen. De vloer van de werkplaats is gemaakt van gewone tegels, doch de eigenaar heeft het plan deze tegels te vervangen door kopse blok jes hout van 8 cm dik. Dit heeft het voor deel dat gereedschappen- zoals steekbeitels en dergelijke, wanneer men ze eventueel laat vallen, niet worden beschadigd. Onge twijfeld zal het de heer Hopman bij de opening op de 1ste October niet aan be langstelling ontbreken. De 400 inwoners van Castricum die ge weigerd hebben aan het op handen zijnde bevolkingsonderzoek op'T.B.C. deel te ne men zullen opnieuw bezocht worden. Ten einde hen alsnog tot deelname te bewegen gaan de plaatselijke artsen, enige wijkver pleegsters en leden van het werkcomité eerstdaags een tweede bezoek afleggen. Het plaatselijk werkcomité heeft thans de hulp ingeroepen van de huisbezoekers om tijdens de dagen waarop het onderzoek plaats vindt assistentie te verlenen. Voor de onderzoekdagen in Bakkum, op 29 en 30 September en 1 October is reeds de nodige hulp toegezegd. Men heeft dus alleen nog hulp nodig voor het onderzoek in Castri cum dat van Donderdag 2 October tot Vrij dag 10 October in zaal Roozendaal plaats ral vinden. Er is regelmatig hulp nodig van minstens 5 personen, zowel dames als heren. Zonder twijfel zullen de huisbezoe kers ook in deze het werkcomité ter zijde staan. treft, niet kan tippen aan hetgeen de klassieke componisten nagelaten hebben. Liederen van Nederlandse, Franse en Ita liaanse bodem brachten na de pauze een bontere verscheidenheid, waarbij een zes tiende eeuws Italiaans Carnavalslied opviel door de kleurrijke cont.rapuntische wen dingen, die somtijds zelfs aan een oud Responsoria zouden kunnen doen herinne ren en die door de Haarlemse zangertjes vlot en keurig vierstemmig a capella wer den gezongen. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE Blouses Broeken Skibroeken in alle maten en kleuren in verschillende kleurcombinaties met ritssluiting knoopsluiting x «q overslag Alleen prima fabrikaat KENNEMERLAAN 24 JDe Katholieke Arbeiders Beweging af deling Castricum heeft een uitstekend win terprogramma samengesteld waarmede het bestuur poogt actieve leden te werven en hun het nodige geestelijke voedsel te verstrekken om in deze rumoerige wereld staande te blijven. Het seizoen begint op Donderdag 30 October met een toneeluit voering door de „Meer vreugde, kern" der afdeling, in hotel Borst te Bakkum. Opge voerd zal worden het toneelspel in drie bedrijven „Tragedie van kleine mensen" door Arie van der Lugt, onder regie van de heer G. Groentjes. Voor de leden in Castricum vindt de opvoering van dit stuk op Vrijdag 31 October plaats in zaal Roo zendaal. In deze laatstgenoemde gelegen heid komt Woensdag 10 December de heer J. Dominicus uit Alkmaar een lezing hou den over het onderwerp „Het rode Rus land" welke lezing zal worden toegelicht met lichtbeelden. De kinderen van de leden krijgen Woensdag 14 Januari 1953 in het „Corso"-theater een filmmiddag aangebo den, en op Donderdag 16 Februari wordt in hotel Borst de jaarvergadei-ing gehouden. Het bestuur heeft getracht ook het bezoek aan de jaarvergadering zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zij heeft zich de mede werking verzekerd van de „Meer vreugde kern", die de. voor velen nogal droge stof van de vergadering, zal ondervangen door het opvoeren van een tweetal één-acters. Op de jaarvergadering van het 48 jaar geleden opgerichte Castricumse zieken fonds „Onderlinge hulp" heeft men enige veranderingen in het huishoudelijk regle ment aangebracht. De contributie werd verhoogd tot 20 cent per week en tevens nam men het besluit om inplaats van 6 weken 7 weken uit te keren, met dien verstande dat de Zondag niet wordt medegerekend. Diegenen die in een tijdvak van een jaar volledige uitke ring hebben genoten bij ziekte, hebben het jaar daarop recht op halve uitkering en daarna weer op volledige uitkering. De be stuursverkiezing bracht geen verandering te weeg. Het is als volgt samengesteld. Voorzitter: D. de Winter; secretaris: J. Tromp; penningmeester: S. Portegies. Deze vergadering, welke zeer goed was bezocht, werd in hotel Borst gehouden. De Castricumse Bridgeclub „Bricas" heeft in hotel Meijer haar twegde drive van de eerste serie gehouden. Uitslagen: Afdeling 1: 1. J. van KleefVan Kossen 67'/2 punt, 2. H. BroksmaG. Wirts 66 punten; 3. T. ToepoelH. Tiemstra 56>/2 punt. Afdeling 2: 1. N. Sleeman.T. Tiebie 41 punten; 2. heer en mevrouw Wemmers 40i/2 punt; 3. G. v. 't HulG. Langenberg 37V2 punt. Afdeling 3: 1. A. LagrandJ. Ivangean, 51 y2 punt; 2. heer en m'evrouw v. d. Brink 46V2 punt; 3. H. MandjesG. Deickman 45 punten. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM Geboren: 17 Sept.: Antonius Maria Ca- tharina Adrianus, zoon van L. Leitner en G. M. de Graag, Beverwijksestraatweg 46: 19 Sept.: Wilhelmus Cornelis, zoon van J. C. Molenaar en M. E. Groot, Pernéstraat 20; 20 Sept.: Catharina Cornelia Theodora Maria, dochter van C. Gijzen en C. C. Glo rie, 2e Groenelaan la; 23 Sept.: Cornelis Hendrikus Maria, zoon van H. A. Geerts en E. M. Spillekom, Mient 115. Getrouwd: 24 Sept.: Arie Prins, wonende te Egmond aan Zee en Antje le Febre, wonende te Castricum. Gehuwd: 20 Sept.: Cornelis Johannes Bijlsma, wonende te Amsterdam en Jacoba Paulina Boesaart, wonende te Castricum. Overleden: 15 Sept.: Cornelia Twisk, 32 j., geh. met Th. Konijn, wonende te Castri cum, overleden te Alkmaar; 18 Sept.: En- gelbertus Breitsma, 71 j., wonende te Alk maar; Fredericus Johannes de Munnik, 85 j., wonende te Amsterdam. Uitslagen van promotie- en degradatie wedstrijden van de bridgeclub Sans Atout in de wintercompetitie: Groep A: 1. heren Van Balen-Heine 118 mp. 2. heren Tabak-Hoogeboom 95 y2 mp. 3. heren Krab-Tabak 95 '/2 mp. 4. heren Luttik-de la Leijne 92 mp. 5. mej. Van Klaveren-heer Oosterveen 88 mp. 6. heren Groot-Plooij 87 mp. 7. heren Schelvis- Zoontje 87 mp. 8. heren Bos-Blocmendaal 87 mp. 9. heren Braam-Stiphout 86/2 mp. 10. heren Berlée-IIoogeboom 86 mp. 11. heren Van Zutphen-Geldermans 86 mp. 12. heren Hoogeboom-De Kruif 81 '/2 rnp. 13. heren Spruit-Bakker 77 mp. 14. mej. Ha mel-heer Koudijs 66/2 mp. 15. heer en mevr. Admiraal 64 mp. 16. heer en mevr. Thomas 46 mp. Groep C: 1. heren Groen-Oosterhout 103Zo mp. 2. mevr. Van Essen-heer Hart 102y2 mp. 3. heer en mevr. Vollaerts 97 mp. 4. heer en mevr. Kooy 92 mp. 5. heren Groot-v. d. Zon 91 mp. 6. heren Kleine- Van Groningen Sr. 90 y2 mp. 7. dames Groen-Kamphuis 89 mp. 8. heren Kles- ser-Schaafsma 85!/2 mp. 9. heren Hoen- Kerkhoff 85 mp. 10. dames Van Aalst- Zwaneveld 80/2 mp. 11. dames Fris-Stie- mer 79 mp. 12. heren Hendriks-Koopman schap 79 mp. 13. heren Kuis-Nijman 74 (A mp. 14. dames Klein-Reijmers è8 mp. 15. heren Hilberts-Steenbergen 66 mp. 16. dames Braam-Tabak 54 mp. Maandag 22 September j.l. is er een thuiswedstrijd gespeeld tegen de B. C. „De oude bond" uit Amsterdam met 32 paren. A en B elk 16 paren. A heeft deze wed strijd gewonnen en B verloren. Voor A een mooi resultaat. Op Zaterdag 28 September zal in het Speeltuingebouw aan de Kerkstraat 67 een Oogst- en Dankfeest gehouden worden, uitgaande van het Leger des Heils (stich ter William Booth) en dat onder leiding zal staan van Kapt. Hoevers uit Den Haag. In aansluiting hierop zal in hetzelfde gebouw op Maandag 29 en Dinsdag 30 September een bazar worden gehouden, waarvan de baten zullen komen aan de omvangrijke zendingsarbeid (melaatsen kolonies, klinieken, kinderhuizen, militaire tehuizen e.d.). Op deze bazar zullen diverse attracties te vinden zijn. HOCKE Y-NIEUWS. Zondag zullen de volgende eerste elf tallen van de hockeyclub Eechtrop in het veld komen: Heren: Hurley IEechtrop I om 13 uur op de H.I.C.-velden. Dames: Eechtrop I in voorronde Hockey- dag om 13.30 uur op de velden van Alliance, bieden wij aan keurig verzorgd gemaakt, met parelmoer knopen, de kleuren groen, grijs, beige, bleu en wit Q in alle maten met vaste boord met baleintjes, e yc groen en beige, slechts 100% wol, prachtige ruiten 2.95 OOSTER DUIN WEG 26 - IJMUIDEN ADVERTENTIE Deze foto werd gemaaKt voor ae uanvang van een vliegerwedstrijd, die in Berlijn werd gehouden. Elk kind vraagt zich af. wie zou de snelste vlieger hebben van allen? Ieder hoopt, dat zijn vlieger zal uitblinken. In spanning wachten de kinderen op het sein „los". LEDENVERGADERING VOLKS ONDERWIJS. Woensdag 1 October zal de Vereniging Volksonderwijs, afdeling Beverwijk, een algemene ledenvergadering beleggen in de zaal Dors aan de Koningstraat. Na de behandeling der agenda zal de „Volksonderwijs-film" worden geprojec teerd. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK ONDERTROUWD: Fr. P. de Schepper en A. M. P. Henneman, H. C. Heijman en M. W. Vis; C. Visser en B. Inpijn; A. Th. Molenaar en M. A. Metzelaar; P. Weiling en E. Reus; N. A. A. Bakker en C. van der Linde. GETROUWD: J. Terluin en Cl. van Baar; A. H. de Reus en A. J. Brakenhoff; G. Smiet en A. C. de Prijcker: H. N. J. v. Dort en C. P. Lorié; B. Hop en E. Hoving. GEBOORTEN: Franciscus W., z. van H. Bos en A. Heijnen; Wilhelmina, d. van P. M. v. d. Maat en A. Rietdijk; Francis cus B., zoon van J. A. Diemer en J. H. Fenger; Louise A. M., dochter van J. P. A. van Casteren en W. M. Th. Rutten; Hans, zoon van A. C. Lamoen en C. M. Land- saat; Johannes G., zo'on van J. Duinmeijer en M. M. de Goede; Cornelia, dochter van J. Broersma en M. Kraal; Claudia Fr. J.. zoon van P. A. Veldheer en F. Beer; Josée J. G. M„ dochter van W. Th. Rosen- hart en J. J. Spanjaard; Nicolaas P., zoon van N. P. de Boer en A. C. de Boer; Mar- tien, zoon van M. v. Roon en M. Seijen. OVERLEDEN: W. Schipper, 91 j., we duwnaar van A. Verhagen; I. L. Verschoor 75 j., geh. met P. II. Jonkheer; J. van der Meij 57 jgeh. met M. J. M. v. d. Kolk. In café „Flora" werd Donderdagavond een ledenvergadering gehouden van de vereniging „Het Witte Kruis". Dokter Dikkenberg, voorzitter van de afdeling Heemskerk, deelde in zijn ope ningswoord mede dat het bestuur het zeer nuttig achtte, na het zakelijke van deze avond voor de leden de film „Vooruitgang op medisch gebied" te vertonen. Na het voorlezen van de notulen en het jaarver- slag kreeg de penningmeester het woord, die liet uitkomen dat dit jaar het saldo f67,41 nadelig geboekt stond. De penning meester de heer Hope werd als bestuurs lid herkozen met algemene stemmen. In de mededelingen werd als belangrijk punt genoemd de vergadering van de Noord hollandse Vereniging van het Witte Kruis, op Dinsdag 4 November 10.30 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. Als afgevaar digde van de afdeling Heemskerk zal de heer Schippers aanwezig zijn. De film „Vooruitgang op medisch ge bied" trok aller belangstelling en toonde aan dat de strijd tegen de tuberculose en de kanker met grote kracht is aangebon den. Vrijdag 26 September. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Paula". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Torreani". W. B. Theater, 8 uur: „Comanches op het oorlogspad". Zaterdag 27 September. Bioscopen: als Vrijdag. De eerstvolgende filmvoorstellingen voor de Algemene Beverwijkse Culturele Com missie zullen tweemaal per avond vertoond worden, aldus zei de heer P. J. Rijken gis teravond in het ei-volle Luxor Theater. Met de film „Zeg, luister 'ns even" zette de A.B.C.C. haar winterseizoen in en de toeloop hiervoor was zo groot, dat het de commissie bij monde van haar voorzitter tot bovenstaand besluit bracht. Het pro gramma dat de Culturele Commissie deze winter gaat bieden, is van goed gehalte. Er zullen vier H.O.V.-concerten worden gegeven, alle in het K.S.A.-gebouw. Op het eerste concert op 15 October zal de „Eroïca" van L. v. Beethoven ten ge hore gebracht worden. De Amerikaanse pianist B. James speelt op die avond Tsjai- kowsky's eerste pianoconcert. De volgende concerten vinden plaats op 10 December, 11 Februari en 25 Maart. Ook filmvoor stellingen zijn weer aan bod, alle in het Luxor Theater; „Citizen Kane" met Orson Welles wordt het eerst gedraaid op 13 November. 22 Januari en 5 Maart zijn de dagen, waarop de Commissie weer dezelfde belangstelling hoopt te hebben zoals dit gisteravond het geval was. De jeugd zal ook worden bedacht, vermoedelijk met het „Scapino Ballet". „Zeg luister 'ns even" van Noël-Noël, of „de Franse Chaplin" is destijds het prae- dicaat „film van de maand" toegekend, die deze film zeker verdient. Op originele wijze vertoont Noël zijn visie op bepaalde soorten vervelende mensen. Men kan werkelijk nog wat van hem leren, zoals hem dit zelf ook overkwam, toen hij bemerkte, dat hij, op bezoek zijnde, een getrouwe copie was van iemand, die hij als onderwerp had gekozen van „langdradigheid". Dat de film „Zeg, luister 'ns even" in het Nederlands was na-gesynchroniseerd, was een prettige ge waarwording. Zeer te waarderen was het gevarieerde voor-programma, waarin een filmpje over drie beertjes het meeste succes oogstte. De heren Joh. Blaaser Junior en Senior verkeerden blijkbaar op een gegeven mo ment in de veronderstelling, dat het ama teurtoneel nog juist één zouteloze klucht te kort kwam en zij togen onmiddellijk en met vereende krachten aan het werk om in deze leemte te voorzien. Dat hun inspi ratie op dit ogenblik voor een origineel idéé niet toereikend genoeg was, vormde nochtans geen beletsel dit snode plan ten uitvoer te brengen, vooral omdat cliché types met enige handigheid snel aan het papier zijn toevertrouwd. Een porceleinfabrikant bevindt zich aan de rand van een faillissemen', waarbij een verkwistende echtgenote en dochter de situatie nog verergeren, door zich onledig te houden met de aankoop van bontman- 1 els, auto's en andere luxueuze artikelen. Hij ziet dan ook geen betere oplossing dan een compagnonschap met een rijk gewor den bankwerker, die daarop met een zeld zaam luidruchtig en onhandelbaar gezin zijn intrek in de deftige villa neemt, waar mee de verdere handeling gemakkelijk is verklaard. Want de gevolgen liggen direct bij de hand: conflicten met mevrouw, ru zie met de traditioneel statige huisknecht en verdere achteruitgang van de fabriek. De oplossing is al even gebruikelijk en wordt geleverd door de sympathieke zoon. die plotseling uit Amerika opduikt en als reddende engel fungeert. Hij neemt direct en energiek de teugels in handen, behoedt de zaak voor ondergang en verzekert zich daarbij aan het. slot van de liefde van de charmante dochter des huizes. Dit is dan de intrige van „Tn een andere wereld", waarbij geen sprake is van enige verras sing of vernuft in handeling noch dialoog en met een humor, die even elegant is als een nijlpaard. Enfin, het stuk is er nu eenmaal en een niet al te critisch ingesteld publiek kan er altijd nog enige vrolijke uren aan beleven. De Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen te IJmuiden heeft er Donderdagavond ten minste bijzonder veel plezier van gehad, doordat de toneelver eniging „Advendo" de sympathieke ge dachte kreeg, de generale repetitie als de eerste uitvoering te beschouwen en de Ouden van Dagen hiervoor vrije toegang *e verlenen. Het bestuur van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rcmbrandtlaan wilde niet achterblijven en stelde de zaal gratis beschikbaar, zodat het dankbare publiek een vreugdevolle avond werd bereid. Met behulp van de souffleur, die de spelers tamelijk luidruchtig assisteerde, heeft „Advendo" van „In een andere we reld" een opvoering gegeven, die geheel bij de ware kluchtstijl was aangepast. Een vleugje charge kon in dit geval geen kwaad, want het stuk is tóch baarlijke nonsens. Ko van der Wel had zich een ge affecteerd falsetstemmetje aangemeten en gaf hiermede een alleszins vermakelijke typering van de fabrikant in permanente geldnood, die daardoor onmiddellijk de favoriet van het publiek werd. W. Bralten en mevrouw R. Vosse hadden als het echt paar Koopman eveneens een dankbare op dracht, die met veel komische verve ten uitvoer werd gebracht, zodat zij eveneens menig lachsalvo le incasseren kregen. De dames M. M. Ever ink en M. de Jong zorg den voor een deftig contrast, waar mej. J. Berlee nog een geslaagde travestie aan toe voegde. D. J. v. d. Bos was een beschaafde Rob en A. Teeling liet nog een geestige huisknecht zien. Mej. L. Berlee en de heren J. Boon en J. Boogaardt maakten de be zetting in kleinere rollen compleet. Over het behaalde succes kan dus geen enkel verschil van mening bestaan, de zaal daverde dikwijls van het plezier en de leden van „Advendo", waarvoor deze op voering Vrijdag, Zaterdag en Maandag wordt herhaald, weten thans dat lachen het, parool is. De heer J. Hühl, die als secretaris-pen ningmeester van de Commissie aan „Ad vendo" de dank van het publiek onder woorden bracht, deelde nog mede, dat van Maandag af de Sociëteit voor Ouden van Dagen in de Abeelenstraat weer in gebruik genomen wordt. De uren van openstelling zijn: Maandag, Dinsdag en Woensdag van 9-12 en van 2-5 uur, Donderdag en Vrijdag alleen 's morgens van 9-12 uur. JAN VAN DAM. Voor hen die belangstellen in de muziek van het lichte genre, zal medio November een populair concert te beluisteren zijn, te geven door het Symphonie-orkest „Euphonie". Het programma draagt een Weens karakter. Uitgevoerd worden wer ken van Johan Strauss, Franz Léhar, Emmerich Kalman en Carl Zeiler, zoals Geschichten aus dem Wienerwald, Der Vogelhandier, Die lustige Witwe, An dér schonen blauen Donau, Perpetuum Mobile, Der Tzarewitch, Sah ein Knab' ein Rös- lein stehen en andere. Als soliste zal op treden de bekende zangeres Corrie Bijster. in uw costuum is ingenaaid, bent u voor jaren verzekerd van een costuum. waaraan u de hoogste eisen kunt stellen. Prijzen van 122.50 tot ƒ139.50 Alleenverkoop voor IJmuiden Nu nog Noodwinkel Oosterduinweg Straks: Kennemerlaan Vraagt zichtzending Dure pennen en blauwpijpers. Aan de prijsstijgingen scheen Donderdag geen einde te kunnen komen. De noteringen gingen alle perken te buiten. De pennen maakte zelfs 70 per kist en de blauw pijpers 27. Beide soorten gingen welis waar bij de laatste noteringen naar be nemen, toch bleven ze peperduur. Vele handelaren lieten verstek gaan en wachtten af tot er iets ruimere aanvoer zou komen, in de hoop wat voordeliger aan bod te kunnen komen. De scholkopers hadden ook weinig kans. De grootste aanvoer had de kleine soort, waarvan door het geringe aanbod dankbaar gebruik kon worden ge maakt ondanks de hoge noteringen. Schol 2 varieerde van 35 tot 30 en de drietjes van 25 tot 15 per 50 kg. Verse haring, die uit de vroeg geloste schepen tegen goede prijs kon worden verkocht, daalde bij de latere lossingen aanzienlijk, zo zelfs, dat de opvangregeling er aan te pas moest komen om het teveel uit de markt te nfemen. Wie vandaag markten. Met inbegrip van de trawlers, die gisteren later op de avond werden verwacht, kwamen niet min der dan 7 andere de haven binnen. En alle hadden gemeend een losbeurt aan de Vrij dagmarkt te kunnen krijgen. Zoals het er gisteren echter uitzag, kwamen hiervoor alleen in aanmerking de Abraham met 2000 k. haring, de Gelria met 2000 k. haring en de Claesje, die een afgebroken reis had, met 150 k. haring. Van de loggervloot zou den lossen de Katwijk 75, Doggersbank, die voor het eerst aan de afslag kwam en een aanvoer had van 325 k. haring, 150 k. ma kreel, 50 k. schelvis, 10 k. kabeljauw en gul en 25 k. wijting, de KW 37 met 200 k. makreel en 80 k. diversen, de HD 87 met 200 k. rondvis, waarvan 60 k. schelvis en 200 stuks stijve kabeljauwen. Minder fortuinlijk. Tot de minder for tuinlijken, wat betreft de losbeurten, be hoorden de Schoorl met 1100 k. haring en makreel, de Petten met 700 k. haring, de Eveline met 650 k. makreel, 150 k. schelvis, 150 k. haring, 35 k. wijting en 5 k. diversen, de Flamingo met 1600 k. haring en de Ma ria van Hattum, die onder commando van schipper Blok een aanvoer bracht van 1100 k. Noordmakreel, 100 k. schelvis en piepers, 100 k. haring, 50 k. koolvis en leng en 170 k. rogge en vleet, welke laatste speciaal meegebracht werden voor de export. Zelfs als de Flamingo vandaag nog een tweede losbeurt zou nemen, waarvan sprake was, zouden er Zaterdag nog drie van de over blijvende trawlers moeten lossen, de rest moet dan geduldig wachten op de Maan- dagmarkt. In en uit. Binnen kwamen de Texel 33; Urk 234, 126, 104, 61. 72, 15, 35, 34; Texel 24; RO 29; KW 75; Urk 243, 60. Naar zee vertrokken de UK 72, 126, 35, 61, 104, 34, 15, 234; IJm. 57 en IJm. 34. Gezouten haring voor Polen. Van de Poolse vloot kwam binnen de WLA 68 met een lading van 178 kantjes gezouten haring, die in de opslagplaats werden opgeborgen in afwachting van nader transport naar Polen. De stand. Met uitzondering van de Antje en de Bloemendaal waren Donder dag alle trawlers, die de vorige week naar zee zijn vertrokken, binnen of op de thuis reis. Hieruit blijkt dat de vangst goed is geweest, gezien de reisduur van gemiddeld een week. Tonnenlegger zoekt beschutting. De ton- nenlegger Barnehurst zocht gisteren tijde lijk een goed onderkomen in de vissers haven om betere weersomstandigheden af te wachten. De IIoop werd hoogste. Reder De Groot van de trawler De Hoop zag zijn moeite, om Donderdag nog in een tweede beurt te komen, beloond. De makreel vloog weg en de overige vis bracht veel geld op zodat deze 9-daagse reis werd bekroond met een eindresultaat van 26.000,wat de hoog ste besomming was. Prijzen en niarktaanvoer. Heilbot 2,75 2,60; gr. tong 3.603,25; grm. tong 2,07—1.92; kim. tong 1,95—1,82; kl. tong I 1,80—1,65; kl. tong II 1,44—1,28; tarbot I ƒ3,151,85, alles per 1 kg. Kl. schol I 47—43; kl. schol II 42—25; schar ƒ2218; v. haring ƒ12,7011; makreel ƒ2110,30: gr. schelvis 7756; grm. schelvis 7856; kim. schelvis 7354; kl. schelvis I 8455; kl. schelvis II 51 28,50; wijting ƒ3216; gr. gul 5655; mid. gul 4846; kl. haai 3018.50; ham 75; poontjes 22; kl. koolvis zw. ƒ35 30; kl. koolvis wit ƒ49; kl. rode poon II 24,50, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 224 162; gr. koolvis zw. 7571; gr. koolvis wit 112; gr. leng 108, alles per 125 kg. Aanvoer: 242 k. tong en tarbot, 1 heilbot, 415 schol, 69 schar, 6235 haring, 1185 ma kreel, 170 schelvis, 170 wijting, 74 kabel jauw en gul; 3 leng, 66 kl. haai, 2 ham, 5 poon, 63 koolvis, 50 diversen. In totaal 8750 kisten. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15