Operasolisten en H.O.V. laten in Rex „Bel Canto" horen BONTMANTELS Aantrekkelijke ontmoeting voor Zondag verwacht Regenkleding f 39.75 I Agenda voor Velsen Velsen huldigt Jan Musch GERARD VAN PRAAG Vis is gelost op oude voorwaarden Aantrekkelijke muziekavond Gemeente wil grond ruilen met V.V.N. Agenda voor Raad van Velsen Leger des Heils krijgt muziekkorps DE ROOY V.S.V. ontvangt R.C.H. Watervliet 1 ontvangt DED 1 IJmond-handballers in Haarlemse afdeling Scheveningse botter aan de grond Havenberichten 7 Velser Kunstkring „Voor Allen" pakt de zaken goed aan Claas Dubbelaar op de visserij overleden Loslopende honden veroorzaken ongevallen Een kroon of een letter ONZE COLLECTIE „Wijkeroog"-winkeliers gaan vergaderen Uit het „Kinheim"-kamp DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 Een hartewevs van de „architect" van de Velser Kunstkring „Voor Allen", de ambte naar voor culturele zaken der gemeente Velsen. de heer G. W. F. de Man, zal Woensdag 1 October verwezenlijkt worden. In het Rex Theater zal die avond namelijk het eerste opera-concert gegeven worden onder auspiciën van deze organisatie. Bekende solisten van de Nederlandse Opera, als Greet Koeman (sopraan), Chris Scheper (tenor), Gé Genemans (bas-bariton) en Annie Délorie (alt), zullen op het podium van Rex de ongetwijfeld uitverkochte zaal enige uren boeien met hun aria's en duetten uit geliefde opera's als „Aida", „JJn Ballo in Maschcra", „Don Carlos", „Troubadour" en „Rigoletto" van Verdi, Puccini's onsterfelijke „Tosca" en „Butterfly" en andere meesterwerken met een onbetwiste reputatie. Zou Greet Koeman, de prima donna der Nederlandse Opera, in Amerika woonach tig zijn dan was de ster van haar beroemd heid reeds tot een fabelachtige hoogte ge stegen. Want dit eenvoudige Zaanse meisje behoorde tot een der beste leerlingen van mevrouw Aaltje NoordewierReddingius. Haar muzikale prestaties waren zo opmer kelijk, dat bekende dirigenten als Bruno Walter, Erich Kleiber en Pierre Monteux haar voor internationale tournées enga geerden. Ondanks haar buitenlandse suc cessen bleef zij Nederland trouw en treedt daarom bij voorkeur op in eigen land, waar men haar zang evenals over de grenzen, naar waarde weet te schatten. Chris Scheffer en Gé Genemans zijn voor Kennemerland geen onbekenden meer. De eerste is dikwijls medewerker aan concerten te Beverwijk geweest, waar men hem om zijn fraai lyrisch tenorgeluid be wonderd heeft. Wie zich het optreden van Genemans* herinnert op het officiële con cert in het Rex Theater ter herdenking van IJmuidens jubileum, weet, dat zijn komst alleen al een gang naar de concertzaal waard is. Orkestrale medewerking Het succes van een dergelijke avond staat of valt veelal met de wijze waarop de be geleiding verzorgd wordt. Een goede pia- nist-accompagnateur kan nimmer geheel en al bevredigen; de opera in het algemeen vraagt een volledig bezet orkest. Hoewel dit laatste een kostbare geschiedenis is en men „in de provincie" daarom maar al te dikwijls volstaat met een magere piano begeleiding, heeft de Velser Kunstkring de organisatie van deze eerste „grote avond", die „Voor Allen" organiseerde, fors aange pakt: de Haarlemse Orkest Vereniging zal de taak van het begeleidend opera-orkest op zich nemen. Marinus Adam dirigeert en zijn reputatie als musicus is een waar borg, dat aan alle verwachtingen cor rect zal worden voldaan. De ouverture van de bekoorlijke opera „Mignon" en die van Rossini's „Willem Teil" zijn enkele van de orkestwerken, die de H.O.V. zal uitvoeren. Italiaanse muziek hoofdschotel Met uitzondering van een tweetal aria's uit werken van Franse bodem, een duet uit „De Parelvissers" en de beroemde alt aria uit Samson en Delilah", is het pro gramma voornamelijk gewijd aan promi nente Italiaanse opera's, die vrijwel alle geschreven werden in de hoog-romantische periode van de vorige eeuw, toen het sub jectieve gevoelselement een belangrijke rol speelde. De avontuurlijke, dweperige uitin gen van de kunstenaars uit die dagen ken merkten zich maar al te vaak door een ge mis aan realiteitsbesef. Dit vindt men bij voorbeeld terug in de libretti, de teksten der opera's van Verdi, Donizetti en andere Italianen. Het is alles drama, meestentijds zelfs melo-drama, wat de klok slaat en als verhaaltjes zijn zij voor de nuchtere, hedendaagse burger volkomen onaanvaard baar, ja soms zelfs belachelijk in de spreek woordelijke vorm van „wie zich belachelijk De bekende toneelspeler Jan Musch, die sedert maanden op afscheidstournée is, zal Velsen niet overslaan. Op 23 October zal hij in het Rex-theater in IJmuiden-Oost een vertolking geven van Molière's werk „De Vrek". Het gezegde: goede wijn be hoeft geen krans, is zeker op deze acteur van zo groot formaat van toepassing. Jarenlang heeft het Nederlandse volk het voorrecht gehad deze grote kunstenaar te kunnen beluisteren en door hem hebben ontelbaar velen geleerd de schoonheid van klank en gebaar te verstaan. Er heeft zich in Velsen een comité ge vormd welks doel het is in tastbare vorm Jan Musch de dank van Velsens inwoners te betuigen. Naast burgemeester mr. M. M. Kwint, wethouder H. de Boer, dr. P. Brommer, F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken en de heer G. W. F. de Man hebben in dit comité zitting de voorzitters van verschil lende toneelverenigingen, van „Santpoorts Bloei", van „IJmuidens Bloei" en van de Velser Kunstkring. Dat Jan Musch ook in Velsen wil op treden mag men zich tot een eer rekenen. Het betekent dat deze gemeente zeker haar plaats in het culturele leven in Nederland gaat bezetten. Wie daadwerkelijk wil meehelpen aan het slagen van deze afscheidsavond en de kunstenaar een blijvend aandenken wil doen offreren, kan dit het beste doen door een bedrag te storten bij de Rotterdamse Bank, Kennemerlaan in IJmuiden, onder vermelding van „Afscheid Jan Musch". DONDERDAG 25 SEPTEMBER: Rex, 20 uur: propaganda-avond van de VARA, afdeling IJmuiden. Optreden van „De Golfbrekers". Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Zo begint het leven". VRIJDAG 26 SEPTEMBER: Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: spreek uur wethouder van Financiën. Herv. Jeugdhuis, 20 uur: uitvoering „Ad- vendo": „In een andere wereld". Thalia, 20 uur: „Luchtduivels boven de Pacific". Rex, 20 uur: „Tussen middernacht en dageraad". maakt wordt onmogelijk", zoals de Fran sen het zo kernachtig uitdrukken. En toch Ja, en tochHet mag dan waar zijn, dat de drakerige verhalen, waarop sommi ge opera-libretti gebaseerd zijn, volkomen onmogelijk en onaanvaardbaar zijn, toch hebben deze teksten overbekende compo nisten geïnspireerd tot het schrijven van muziek, die, omdat zij nog immer weet te ontroeren, onsterfelijk zal blijven. Deze componisten zijn in de eerste plaats melodisten; daar zij meesterwerken op het gebied der melodie schreven zal iedere generatie het getal van hun bewonderaars vergroten. De muziek van deze Italianen is de triomf der melos en al is de muzikale synthese wellicht dan ook van weinig waarde, in deze melodie en in deze har monie klopt niettemin met luide slag het hart der Italiaanse muzikaliteit. Een lofzang te dichten op de charme van dit Italiaanse bel-canto? De bewonderaars ervan behoeven we dit niet meer voor te houden. De sceptici? Die moeten maar eens gaan luisteren. De Velser Kunstkring hoopt hen te mogen ontvangen en.te over tuigen. A. J. v. d. W. Ten einde het Wederopbouwplan D (Nieuw-IJmuiden), voor zover betreft het gedeelte van IJmuiden-Oost, dat is gele gen in de omgeving van het punt, waar de De Noostraat uitkomt op de Brinio- straat, te kunnen verwezenlijken, is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschik king krijgt over een terrein, ter grootte van ongeveer 847 m2, gelegen aan de Brinio- straat, hetwelk eigendom is van de Vereni ging voor Nijverheidsonderwijs in Ken nemerland. Na gevoerde onderhandelingen, heeft deze Vereniging zich bereid verklaard, mee te werken aan een grondruiling. Bij deze ruiling zal de Vereniging het genoemde ter rein aan de gemeente in eigendom over dragen, terwijl de gemeente daartegen over een terrein zal stellen, ter grootte van ongeveer 1385 m2, gelegen ten noorden van de werkplaats van de Nijverheids school. Ondanks het verschil in grootte van de te ruilen oppervlakten kan de ruiling ge schieden met gesloten beurs indien in acht genomen wordt, dat de houtopslagplaats door en voor rekening van de Vereniging verwijderd en opgeruimd wordt. Dat de vereniging tevens op de nieuwe eigen- domsgrens een erfpachtscheiding plaatst, ter hoogte van 1.80 meter boven het maai veld, beslaande uit T-profielen op afstan den van 2 meter, met omgezet boveneinde, voorzien van de nodige schoorpalen, har monicagaas bespanning, gladde- en punt- draden. En dat de bedoelde erfafscheiding op goede wijze op de bestaande afscheidingen wordt aangesloten. De aan deze ruiling verbonden kosten zullen door de gemeente en de Vereniging elk voor de helft worden gedragen en be taald. B. en W stellen de raad voor. in het belang van de Volkshuisvesting tot deze ruiling van grond te besluiten. Woensdagmorgen stoomde de KW 14 „Anna en Cornelia" met de vlag halfmast de IJmuidense vissershaven binnen. Dins dagmiddag was schipper Claas Dubbelaar plotseling onwel geworden en enkele uren later, na een hartaanval, overleden. Deze overbekende Katwijker bereikte de leeftijd van zeventig jaar. Dubbelaar heeft van 1915 af gevaren bij dezelfde rederij, N.V. Katwijkse rederij en haringhandel v.h. A. den Duik. Aan het begin van het haring seizoen had hij meegedeeld dat dit zijn laatste teelt zou worden, daar hij de tijd gekomen achtte om de visserij vaarwel te zeggen. Toen de „Anna en Cornelia" binnenliep zakte ook de driekleur op de „Martenshoek" (IJM 283). Plet stoffelijk overschot is naar Katwijk overgebracht. De agenda voor de raadszitting in Velsen op Dinsdag 30 September luidt: Ingeko men stukken en mededeling: wijziging van de verordening betreffende wachtgeld en pensionnering van wethouders; wijziging van het raadsbesluit van 11 Maart 1952 tot het aangaan van een geldlening; huurover eenkomst met het staatsbedrijf der P.T.T.; verhuur van een woning; verpachting van grond in Velsen-Noord, Santpoort-Zuid en Nieuw-IJmuiden; onttrekking aan het openbaar verkeer van wegen en wegge deelten in Velsen-Noord; vaststelling van straatnamen; verkoop van grond in Vel sen-Noord; verlenen van een crediet voor het doen herstellen van de woning Wüste- laan no. 81 in Santpoort; aankoop van grond in Santpoort; aanschaffing van een luchtcompressor; ruiling van 'grond in IJmuiden-Oost; verzoek om uit de ge meentekas geld te geven ter tegemoet koming in vervoerkosten; verhoging crediet voor een houten noodgebouw, ten behoeve van de culturele verenigingen en voor de huisvesting van een kleuterschool in Vel sen-Noord; benoeming van: a. een hoofd aan de nieuwe openbare lagere school aan het Moerberglantsoen te IJmuiden; b. le den en plaatsvervangende leden van de Commissie van advies WoonruinVewet 1947; c. acht leden van het bestuur van de „Woningstichting Velsen". Twee loslopende honden zijn oorzaak geweest, dat er twee verkeersongevallen plaats hadden in Velsen. Op de Julianakade in IJmuiden veroor zaakte een hond de val van een motorrij der uit Amsterdam. De kleding van de man werd beschadigd, de hond kreeg een kleine verwonding en is naar het terrein van de Gemeentereiniging gebracht. De heer J. F. uit IJmuiden-Oost kwam er minder gelukkig af. Hij reed op de Ha- gelingerweg in Santpoort op zijn brom fiets toen een loslopende viervoeter de be rijder hinderde. De heer F. viel en is met een hoofdwond per ziekenauto naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Daar is de wond gekramd, waarna de patiënt naar huis kon gaan. De politie in Velsen richt een waarschu wend woord tot neringdoenden in verband met de zogenaamde her-ijk. Er zal name lijk een intensieve controle worden uitge oefend op maten, gewichten en meetwerk tuigen. Wil men veilig zijn, dan dienen deze voorwerpen voorzien te zijn van een kleine letter t. Eau de cologne- en parfumpompen worden eveneens aan keuring onderworpen. Zij moeten als goedkeuringsmerk voorzien zijn van een kroon en het cijfer 5. LEDENVERGADERING. Vrijdag 26 September zal in de koffie kamer van de begraafplaats „Westerveld" te Driehuis een ledenvergadering worden gehouden van de tuinbouwstudieclub „Vel sen en Omstreken". Lag het aanvankelijk in de bedoeling deze avond geheel te wijden aan de Dahlia cultuur, vanwege de slechte weersgesteld heid van de laatste dagen, is hiervan af gezien en komt daarvoor in de plaats een bespreking over besdragende heesters en wel aan de hand van medegebracht mate riaal. Voorts wordt opgewekt deze winter deel 1e nemen aan de Huisbroeiwedstrijd. Aan de deelnemers(sters) zal een pakket bloembollen worden verstrekt. Nieuwe luchtcompressor bij* de gemeente-reiniging De luchtcompressor, die sinds 1946 wordt gebruikt in de garage van de reinigings- en ontsmettingsdienst in Velsen, is onklaar geraakt. Reparatie betekent een uitgave van 1200.Wanneer echter de onder delen worden geruild en een nieuw appa raat van groter formaat wordt aangeschaft, wat overigens geen overbodige luxe is, zal er een bedrag van 2100.mee gemoeid zijn. De raad wordt voorgesteld over te gaan tot aanschaf van een nieuwe com pressor. Het Leger des Heils is er na hard wer ken in geslaagd, om Zondag het muziek korps. dat 21 mannen zal tellen, te kunnen installeren. Alle instrumenten zijn op een enkele na, fonkelnieuw en het zal een mooi gezicht zijn, wanneer Zondag de gordijnen open zullen gaan, en dit muziekkorps aangebo den zal worden aan kolonel Palstra, de veld-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, die speciaal voor deze gelegen heid naar IJmuiden komt. De muzikanten zullen die dag enkele blijde marsen en liederen spelen. Ieder kan dit feestgebeuren meebeleven, daar de toegang geheel vrij is. De diensten zijn 's morgens 10 uur en 's avonds 8 uur. Beide diensten staan onder leiding van kolonel en mevrouw Palstra. ADVERTENTIE kunnen wij U nu tonen. 54 jaren ervaring zijn U behulpzaam bij het deskundig voorlichten tijdens Uw aankoop daarvan of bij reparatie aan Uw bontwerk. Wendt U zich eens vrijblijvend tot Oosterduinweg 14, Tel. 4074, IJmuiden Drieh.kerkweg 100, Tel. 5454, Driehuis Wanneer men' ons en mèt ons vele voetbalenthousiasten vóór de aanvang van de competitie voorspeld zou hebben, dat de beide IJmuider eerste klassers na 2 wedstrijden samen reeds zeven winst punten in de wacht gesleept zouden heb ben, we geloven niet, dat we deze voor spelling zonder meer geaccepteerd zouden hebben. Maar thans zijn de cijfers daar, om aan te tonen, dat Stormvogels en V.S.V. dit krasse staaltje inderdaad uitgehaald hebben en wc schromen niet om te erken nen, dat dit meer is dan we hadden durven hopen. De Amsterdamse eerste klassers zijn wél gehavend uit de strijd te voorschijn ge komen: Geen enkel puntje behaalden zij uit hun 3 ontmoetingen tegen hun IJmui der collega's! Dat men in de hoofdstad op wraak zint, ligt wel enigszins voor de hand. Zondag speelt V.S.V. thuis tegen R.C.H. Het komt ons zo voor, dat dit wel eens een aantrekkelijke ontmoeting zou kunnen worden. "Wel zijn de prestaties der Haar lemmers tot dusver onder de verwachtin gen gebleven, maar het is van algemene bekendheid, dat Biesbrouck en zijn man nen over de capaciteiten beschikken, om voor een goede partij voetbal te kunnen zorgen. En daar ook V.S.V. wel iets in de mars heeft, lijkt ons de veronderstelling ten aanzien van het aantrekkelijke der ontmoeting niet al te gewaagd. We houden het op een puntenverdeling. De Stormvogels trekken naar 't Gooi, zo als ze dat nu ruim drie jaar geleden ook deden, om na die ontmoeting, welke ze met 10 verloren de wetenschap met zich te dragen, dat ze geen eerste klasser meer waren. Moest die nederlaag toen ech ter geschreven worden op rekening van het feit, dat Kraak niet van de partij was, thans staan de zaken anders: Kraak is er wèl en.... de huidige voorhoede der Vo gels is heel wat productiever dan de toen malige Toch zal Stormvogels o.i. in Hilversum geen walk-over" hebben, want 't Gooi beschikt momenteel over een goede ploeg. Dit wil niet zeggen, dat we een Storm vogels-overwinning onmogelijk achten, maar wel, dat we toch ook ernstig rekening houden met een gelijk spel. De Kennemers leverden in hun wedstrijd tegen Z.F.C. een uitstekende prestatie dooi de Zaankanters, in wie we nu toch ook weer een ernstig pretendent voor de bo venste plaats zien, met een 10 nederlaag huiswaarts te zenden. Behalve twee kost bare punten leverde zo zien wij het al thans deze wedstrijd de Beverwijkers ook het nodige zelfvertrouwen en dat kan hun in de wedstrijd tegen V.V.A. te pas komen. We hebben zo'n vermoeden, dat de rood-zwarten met beide punten in de aard- beienstad terugkeren. Beverwijk neemt het Zondag in Wormer- veer op tegen Q.S.C. Dit met succes te doen, Voor de korfbalvereniging „Watervliet" zijn voor Zondag slechts twee senioren wedstrijden vastgesteld, doch de Water vliet-jeugd krijgt Zaterdagmiddag drie wedstrijden te verwerken. Plet eerste Watervliet-twaalflal, dat de eerste competitiewedstrijd en nog wel tegen ZKV met een overwinning eindigde, krijgt nu bezoek van DED I. Hoewel DED pas is gedegradeerd uit de eerste klasse KNKB zal het de Watervlieters niet meevallen de gasten te beletten het verloren terrein te heroveren. Toch is er voor Watervliet op eigen veld nog wel eens kans als de spelers(sters) zich maar bewust zijn, dat van begin tot einde moet worden gezwoegd en vooral het tempo niet wordt verwaarloosd. Watervliet 3 speelt ook thuis en wel tegen Oosterkwar tier 3. Als nu het goede schot de „drieën" meezit kan ook hier winst worden geboekt. Voor het jeugdprogramma voor Zaterdag zijn vastgesteld: Sport Vereent AWater vliet A, te Santpoort; Watervliet junioren Haarlem B en Watervliet BHaarlem C. De samenstelling van Watervliet I is: dames: D. Hartman, J. Kluft, T. Waagmees- ter, R. Weymar, C. v. Ladensteyn, S. Meyer en heren: W. Berghuis, S. Hartman, M. Verbeek, A. de Vries, F. Vos, J. v. d. Berg. ADVERTENTIE Tot besluit van de oefening „Main Brace" landde een detachement van de beroemde Amerikaanse marine-infanlerie op de kust van Noord-Jutland, met het doel hulp te verlenen aan de Deense en Noorse legers, die in Noord-Duitsland in hevige gevech tenwaren gewikkeld. Tijdens het stormachtige weer, dat de operatie 12 uur ver traagde, voeren de „leernekken" hun layiding uit. Wijziging wethouderspensioen In de gemeentewet werd indertijd be paald dat het pensioen voor een wethou dersweduwe 1400.zou bedragen en dat het gezinspensioen een bedrag van 2400.niet mocht overschrijden. Bij de laatste wetswijziging zijn deze limietbedragen verhoogd respectievelijk tot 2200.— en 4000.—. Ingevolge deze wijziging dient ook het pensioen van de wethouder zelf te worden herzien, zodat er nu een verordening tot wijziging van de bestaande verordening aan de raad zal worden voorgelegd. Verandering van Annuïteitsbasis In het begin van dit jaar werd, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, door de gemeente Velsen een geldlening aangegaan van 775.721.af te lossen op annuïteitsbasis van vijf en twintig jaar lijkse termijnen. Thans is bericht gekomen dat, met behoud van de looptijd van 25 ja ren, de aflossing zodanig kan geschieden, dat gedurende 22 jaren wordt betaald op een looptijd van 50 jaren. Daardoor wordt een betere aansluiting op de exploitaties van de woningen verkregen. B. en W. stel len de raad voor dit aanbod te aanvaarden. lijkt ons een zware opgave, want de Wor- merveerders zijn tegen A.P.G.S. uitstekend gestart (25). Met één winstpunt mag Be verwijk o.i. best tevreden zijn. Verder staat nog een Castricum-Sant- poort ontmoeting op het programma: Vites se speelt in Santpoort tegen Velsen, terwijl de Terrasvogeis naar C.S.V. trekken. De Castricumse clubs zijn niet al te best ge start, zodat ze Zondag wel alles in het werk zullen stellen, om de eerste buit binnen te halen. In beide ontmoetingen achten we een gelijk spel een zeer waar schijnlijk resultaat. Bij de ontmoeting KinheimAlkmaarse Boys zal het evenmin aan spanning ont breken. Beide clubs wonnen hun eerste ontmoeting met 20. We houden het op een kleine overwinning van de thuisclub. D.E.M. krijgt Purmersteyn op bezoek. De Purmerenders verloren weliswaar hun eer ste wedstrijd met 21, maar zij wekten in die ontmoeting tegen Always Forward geenszins de indruk „een zacht kostje" te zijn. Toch heeft D.E.M. ons inziens de beste papieren. Voor de 4de klas E zijn o.m. vastgesteld V.V.B.—E.T.O. en A.D.Ö.—D.J.K. Al deze clubs hebben de competitie met een over winning ingezet, A.D.O. zelfs met een 50 zege. Kleine overwinningen voor de thuis clubs liggen o.i. het meest voor de hand. Wegens het besluit van de in Alkmaar gehouden buitengewone afdelingsvergade ring van het Nederlands Handbal Verbond, waar de afdeling Noordholland is gesplitst in de afdelingen Alkmaar en omstreken en Haarlem en omstreken, is de handbalver eniging „IJmond" ondergebracht in de Haarlemse afdeling, hoewel de vastgestelde competitie nog geen wijziging zal onder gaan. Beide afdelingen beschikken nu over een zelfstandig bestuur en een Afdelings Tech nische Commissie (A.T.C.). Voor IJmond heeft mej. A. Stek zitting in' het afdelingsbestuur en zal zich speciaal belasten met het jeugdwerk. De heer J. Beunder neemt aan het bestuur deel als competitieleider en de heer P. Scheerman, voorzitter van IJmond, is benoemd tot voorzitter van de A.T.C., zodat de Velsense handbalclub door drie leden in het af delingsbestuur is vertegenwoordigd. Wegens deze mutatie zal de heer P. Bijl als opvolger van de heer Scheerman fun geren in de Raad van Gebouwen en Ter reinen van de vereniging „Kennemersta- ten". Mej. L. Mossel neemt zitting in de Jeugdraad van deze vereniging. Voor Zondag staan weer vijf IJmond- wedstrijden op het programma, zodat, als de weersomstandigheden nu gunstiger zijn, de competitie normaal kan worden afge werkt. De enige herenwedstrijd is die van IJ mond I tegen APGS in Amsterdam. Deze ploeg zal geen gemakkelijke tegenstander zijn, maar met de eerste winstpunten in het bezit moet het voor IJmond mogelijk zijn de Amsterdammers in deze districts-klasse- ontmoeting tenminste één punt afhandig te maken. De prachtige eerste overwinning van IJ mond I dames tijdens het noodweer tegen Vrone zal een stimulans zijn om het be zoekende Lynden-team eveneens te ver slaan. Behalve deze wedstrijd op „Water vliet" spelen de dames van IJmond 2 tegen BGV; IJmond 3Rapiditas 2 en IJmond 4 BGV 2. De opstellingen zijn: Heren IJmond I: J. Böhm; H. Boom, Jo Buuren; K. Schrik, N. N., H. Garritsen; J. Beunder, G. Kramer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. Dames IJmond I: T. van Duyvenbode; J. Konz, C. v. d. Plas; J. Hiemstra, M. v. d. Wel, H. Porck; P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. van Dongen, T. Jak. IJmond 2: T. Aardenburg; L. Mossel, A. v. d. Vis; C. Beers, A. Stek, L. Vissinga; T. Bos, T. Groen, M. van Vierzen, Tr. Zuur bier, A. Wolters. IJmond 3: T. Zuurbier; B. Schoon, C. Ver- heyden; H. Venus, A. Grapendaal, N. v. d. Plas; A. Nieuwkoop, J. v. d. Vlis, A. Eek- hart, N. Nabben, L. Hendrikse. IJmond 4: O. Smit; R. Roemer, T. Gra pendaal; J. Leyenaar, C. Iseger, N. van Aalst; J. Kruk, S. Rens, A. van Willigen, C. v. d. Wel, C. Groeneveld. De Scheveningse motorbotter Leendert SCH 10, schipper Leendert Klein, is gister avond omstreeks 11 uur aan Buitenzijde Kolk, het. zuidwestelijk deel van het Mo lengat bij Texel, aan de grond gelopen, doordat de stuurquadrant onklaar raakte. Doordat het schip een zender had die op annodebatterijen werkte werd zijn roep om hulp niet gehoord. Om 12.30 heeft een in de nabijheid varende logger sleep- en reddingboothulp voor de SCH 10 gevraagd. De sleepboot Holland van Terschelling voer uit, evenals de reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder. Omstreeks 2 uur meldde de schipper dat zijn schip bijna geheel op het droge zat, waardoor breken niet denkbeeldig was. De Prins Hendrik was er om 3 uur, doch kon het schip niet benaderen. Om 5 uur 45 gaf de SCH 65, Avontuur III, aan de Holland positie op. Inmiddels was van de rederij Doeksen bericht gekomen dat de Holland het schip geen hulp mocht bieden, daar contract was gemaakt met de fa. Weismuller in IJmui den. Om 6.45 uur vertrok de sleepboot Nestor uit IJmuiden. De Nestor kon om half negen ter plaatsen zijn. Om 1 uur van middag bij hoog tij zal worden getracht het schip vlot te krijgen. Donderdag 24 September kwamen de ha ven van IJmuiden binnen: Arkona van Rot terdam. Gudrun Thorn van Otterbacken. Christine van Le Havre. Melampus van Rot terdam. Holdernac van Londen. Werratal van Antwerpen. Tusna van Helsingborg. Westerdok van Londen. Noach van Abö. Fivel van Reposay. Embla van Rotterdam. Aisne van Caen. Surte van Londen. Vertrokken zijn: Vindicat A. P. naar Rot terdam. Ario naar Boulogne. Betty naar Blyth. Maashaven naar Londen. Amstel- stroom naar Antwerpen. Westermark naar Antwerpen. Sirius naar Roterdam. Clio naar Rotterdam. Araliz naar Emden. Echo naar Rotterdam. Lake Michigan naar Rotterdam. In onze Noodwinkel en magazijnen vindt U heden een enorme voorraad voor Dames en Heren, in de bekende merken „FALCON" en „VICTORY" reeds vanaf met 1 jaar volledige garantie. Nu nog Noodwinkel Oosterduinweg, Straks Kennemerlaan. Vraagt zichtzending. Gisteravond werd de vislossers in IJmui den gemeld dat zij hedennacht om 2 uur in plaats van om 3 uur hun werk moesten be ginnen. Zij waren op tijd present, maar gin gen niet aan de slag, omdat de van elke organisatie aanwezige twee bestuursleden, het niet met de gang van zaken eens waren, daar dit besluit zonder hun voor kennis werd genomen. Later zijn de lossers op de oude voorwaarden aan de slag ge gaan, n.l. begintijd 3 uur en loscapaciteit 500 kisten per ploeg. Wat de besprekingen verder zullen uitwerken is nog niet te zeggen. Voor de leden van de Winkeliersvereni ging „Wijkeroog" zal Maandag 29 Septem ber in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijckmansstraat de gebruikelijke jaarlijkse vergadering worden gehouden. In deze bijeenkomst wordt, hoewel laat, eerst aandacht besteed aan de vorig jaar gehouden St. Nicolaas-actie, waarna de ge bruikelijke jaarverslagen volgen. Ook wordt een financieel verslag uitgebracht van de W.V..W.-zegelkas. Voor de bestuursverkiezing zijn periodiek aftredend en herkiesbaar de heren J. W. D. Schmitz, secretaris; A. Langkemper, tweede voorzitter en A. Lieuwes, tweede penning meester. Het voornaamste punt van de agenda is ongetwijfeld de bespreking voor de nieuwe St. Nicolaas-winkelactie. Nu de veldoefeningen van de voetbal vereniging „Kinheim" niet meer mogelijk zijn, wordt volgende week Dinsdag een begin gemaakt met de zaal-iridoortraining in het gymnastieklokaal van de CVO-school aan de Van Langeveldstraat. Deze oefeningen, welke onder leiding staan van de heer J. Muskee, nemen voor welpen, aspiranten, junioren en senioren de gehele avond in beslag. Voorlopig zijn deze oefeningen op Dinsdagavond. Het bestuur probeert echter de zaal op Donder dagavond te krijgen. Weinig rondvis aan de markt. De hoge prijzen van de voorgaande dagen werden Woensdag met glans geslagen en er werd een abnormaal hoog niveau be reikt. De hoogste noteringen kwamen voor bij de rondvis, waarvan maar weinig aan voer was, daar slechts een Noordlogger voor de gehele aanvoer moest zorgen. Schelvis bracht niet minder dan 60 per 50 kg op. Ook voor de braat waren lief hebbers genoeg, deze vis ging grif voor 50 van de hand. Groot-middel schelvis werd afgenomen tegen 75 per 50 kg. Er waren ruim 6900 kisten haring in de af slag. Zij was van goede kwaliteit, zodat de vismeelfabrieken er bijna niet aan te pas kwamen. Goede soorten noteerden gemid deld 13 tot 14 per 50 kilo. De besommingen. De hoogste besom- mer van gisteren werd de Vikingbank, die de achtdaagse haringreis afsloot met 20.000. Hierop volgde de Zeelandia, die voor een korte vijfdaagse reis 15.000 maakte en de Chénévière, die 17.000 be- somde in negen dagen. De enige Noordlog ger KW 162 noteerde dank zij de buiten gewoon gunstige prijzen 16.700. De Abra ham, die later aan de afslag kwam, kreeg voor de 400 kisten 3350 betaald. Markt van vandaag. Reeds Woensdag lag een aantal trawlers te wachten op een losbeurt. Het waren: de Medan met 1660 k. haring en 25 k. makreel, de Allan Water met 1900 k. haring en 59 k. diversen en de Tubantia met 1100 k. haring en 25 k. di versen. Waarschijnlijk lost de Hoop in de tweede beurt. Dit schip bracht 725 k. ma kreel,' 125 k. schelvis en piepers, 90 k. kabeljauw en gul en 100 k. diversen aan. Voor Vrijdag. Voor de Vrijdagmarkt komen de Abraham met 2000 k. haring, de Johannes Polderman met 1300 k. haring en 200 k. makreel en de Gelria met 2000 k. haring in aanmerking. Eveline vist door. De trawler Eveline, die Woensdag naar zee vertrok onder com mando van de schipper Konijn, kon gis teren reeds een vangst melden van ruim 1009 kisten vis. De specificatie van de aan voer luidt: 650 k. makreel, 150 k. schelvis en piepers, 15 k. hake, 150 k. haring en 35 k. wijting. Het was nog niet bekend of dit schip aan het eind van deze week zal markten, dan wel in het begin van de vol gende week. Aanvankelijk kreeg de Eve line van de rederij opdracht met vissen door te gaan. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwam binnen de Aska GDY 152 met een aanvoer van 178 kantjes haring. Naar zee vertrokken de GDY 121 en WLA 70. Marktberichten. Gr. tong 3.60-3.25, grm. tong 2.11-1.93, kim. tong 1.92-1.80, kl. tong I 1.74-1.51, kl. tong II 1.40-1.22, tar bot I 3.20-2.55, alles per kilo; kim. schol 62, kl. schol I 42-36, kl. schol II 39-20.50, schar 33-26, verse haring 14.50-11, makreel 17.50- 12.50, grm. schelvis 90, kim. schelvis 71, kl. schelvis I 70, kl. schelvis II 56-27, wijling 32-18, gr. gul 62-60, mid. gul 52-48, kl. gul 39-28, alles per 50 kilo: gr. kabeljauw 248- 164 per 125 kilo. Aanvoer: 172 kisten tong en tarbot, 362 schol, 23 schar, 5630 haring, 943 makreel, 55 schelvis, 122 wijting, 43 kabeljauw en gul, 10 diversen; totaal 7360 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9