Kees Kw 105 maakte vele omzwervingen Bevolkingsonderzoek helpt gevreesde ziekte uitroeien OLD CLOTHES NEW Windtunnelproeven met model van vlaggeschip voor Zweden Velser vogelstand geeft geen reden tot klagen DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen Gezellig Samenzijn leidt in de Noordhollandse damcompetitie Predikbeurten Weinig animo voor moedercursus Velsens jeugd kan nu de spaarpot spekken „De Zandkorrel"goede propaganda voor natuurbescherming Dr. de Groot wekt allen op tot deelneming Het „gedrag" van de rookpluim D.C.IJ. en St. Bavo zijn de zwakke zusjes Postma heeft fraaie kansen tegen Hollenberg Soortenrijkdom zelfs groter dan die van Haarlemmerhout Grote activiteit by de V.G.V. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 5 REVUE VAN DE ZUIDZLJ BEL 5000 Eikels en kastanjes voor de herten Belangrijk onderzoek in Luchtvaartlaboratorium Nieuw koor in Beverwijk opgericht Damkampioenschappen Verhoging crediet voor cultureel noodgebouw Het is lang geleden dat de hierbij afgedrukte foto is gemaakt van de motorlogger Arendje Jacoba KW 105. Velen zullen het zich herinneren dat deze logger er geweest is, al is het ruim tien jaar geleden, dat we het schip voor het laatst hebben gezien. De Arendje Jacoba werd nieuw aan de vloot toegevoegd in 1914. Afkomstig van de Viaardingse scheepswerf A. de Jong behoorde het vaartuig aan de heer H. G. Lam mens, sedert 1907 reder in Katwijk aan Zee. Het eerste schip van deze rederij was de houten zeillogger Jannetje Margaretha KW 153, die gevoerd werd door schipper C. den Haas. Daarna werden er nog twee houten loggers bij aangeschaft: de Hugo en Gretha KW 129 en de Twee Gebroeders KW 159. Deze twee visserijnummers vinden we thans nog in Katwijk bij de onder directie van de heer B. G. Lammens staande N.V. Mij. Insulinde zij het dan onder andere namen Bali en Java en andere schepen. De stalen logger, die in 1914 de vloot verrijkte, kreeg de naam Friesland KW. 105 en C. den Haas van de KW. 153 werd er schipper op. Deze houten KW. 153 werd in 1918 vervangen door een stalen logger onder dezelfde naam, terwijl de Twee Ge broeders KW. 159 werd afgevoerd. Deze betrekkelijk kleine rederij ging wel met haar tijd-mee. Zij waagde het namelijk om in 1919 al met een nieuwge bouwde motorlogger, de Viking KW. 169, in het bedrijf te komen waal-mede het hoogetpunt werd bereikt. In 1922 ging de oude rederij van de heer H. G. Lammens over aan de N.V. VisSerij Mij. Insulinde, die alleen de Java KW. 15y had, terwijl de andere loggers werden ver kocht. De Friesland KW. 105 kwam bij de Visserij Mij. v.h. C. Ouwehand sr. en kreeg de naam Kees KW. 105. Ook de KW. 153 kwam bij deze rederij, welke de naam Tine KW. 153 aannam. De Viking KW. 169 vin den we later bij de Visserij Mij. Na Lijden Verblijden als Aleida KW. 169. Zowel de Kees als de Tine namen gere geld aan de visserij deel, maar voor de zeilvaart zaten de beste jaren erop. De Rederij Ouwehand ging er in 1929 toe over de Kees KW. 105 van een motor te laten voorzien. Er kwam een Industrie motor in van 130 pk. Later ging het schip weer naar Alphen aan de Rijn om te worden ver lengd. Na die verbouwing kwam er een flinke logger voor terug, metende 131 reg. ton bruto en 66 netto, lengte 28,47, breedte 6,72 en holte 2.87 meter. Toch is de Kees nog een keer van eige naar veranderd. In het begin van de derti ger jaren begonnen de Katwijkse schipper- eigenaren met loggers de trawlvisserij uit te oefenen. Geregeld werden loggers aan gekocht en in 1935 wilde schipper D. van der Plas Janz met een eigen rederij be ginnen en kon de Kees KW. 105 aankopen. Sedertdien voerde de KW. 105 de naam Arendje Jacoba. Na vijf jaar gevaren te hebben verstoorde de bezetter dit eigen bedrijfje, dat met ijver was opgebouwd. De logger kwam in Duitse marinedienst en de hoop dat het schip na de bevrijding terug zou keren is niet in vervulling gegaan. Het bestuur van het Witte Kruis is niet voldaan over het aantal aanstaande en jonge moeders, dat zich tot nu toe meldde voor deelname aan de moedercursus. Dit is voor het eerst in lange jaren. Steeds was de animo groot en ook nu wanhoopt men r.og niet, want de eerste les wordt pas ge geven op 10 October. Toch lijkt het niet overbodig nogmaals te wijzen op het grote belang van deze lessen. De weg van baby tot volwassene is lang en het is van het grootste nut als de basis dei- opvoeding goed is. Dit betreft zowel de lichamelijke als de geestelijke verzorging. Zo men weet duurt deze cursus zes weken en het „schoolgeld' is zo laag mogelijk ge houden. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden) ADVERTENTIE In de komende weken wordt het in „Vel- serbeek" en in al die andere contreien waar kastanjes en eikels van de bomen vallen, ongetwijfeld een druk komen en gaan van jongelui, die een snoepcentje wel aantrek kelijk vinden. De gemeente wil in de eerste week van November namelijk eikels en kastanjes in kopen ten behoeve van de hei-ten. Er wordt drie cent per kilo betaald mits de aange voerde partij droog bewaard is. Plet is dus niet zo, dat de jongens en meis jes reeds nu naar het kantoor van de Plantsoendienst kunnen stevenen om een of twee kilo af te leveren. Binnenkort zal bekend worden gemaakt op welke datum de verzamelingen ingeleverd moeten wor den. De gemeente legt er de nadruk op, dat uitsluitend eikels en kastanjes mogen wor den meegenomen welke van de bomen zijn gewaaid. Er zal scherp op gelet worden, dat de jongelui zich aan deze bepaling houden. Wanneer toch met stokken wordt gegooid zullen de schuldigen onmiddellijk uit het park verwijderd worden. Zand heeft de eigenschap overal in door .e dringen en men zou graag willen dat de gedachte van de natuurbescherming in Velsen dat ook deed. Daarom noemde men het tweemaandelijks orgaan van de com missie voor Natuurbescherming in Velsen, waarvan het eerste nummer nu voor ons ligt „De Zandkorrel". Een toepasselijke naam, als men bedenkt dat Velsen gebouwd is op, vol stuift onder, zich vermaakt met en soms vecht tegen het zand. Het zojuist verschenen periodiek streeft er naar zowel ouders als kinderen in Vel sen te wijzen op de schoonheid van de natuur, waardoor ook natuurbescherming steeds meer een kwestie van het gehele volk zal worden. De wethouder voor Parken en Plantsoe nen, de heer J. C. Aschoff opent het eerste nummer met een opwekkend betoog, waar in het doel van de natuurbeschermings commissie nog eens duidelijk wordt uiteen gezet. Getrouw aan de opzet om elke uitgave aan te passen aan het betrokken seizoen bevat dit Septembernummer een aardig artikel over de vogels in de herfst; behar- tenswaardige wenken voor vogelliefheb bers en hen die het willen worden staan er ook in. De eerste aflevering van een vervolgverhaal over paddestoelen vult de pagina's 4 en 5 en op bladzijde 6 komt een verhaal voor van „levende schilderijen", waarmee het tropisch aquarium in de huis kamer wordt bedoeld. Voor wie nog meer van paddestoelen weten wil zijn er op pagina 7 enige uitgetekend. Een woord van lof verdienen ook de tekeningen die de genoemde artikelen verluchten. '■x Maandagmiddag om 2 uur begint in de Adolf van Nassauschool het bevolkings onderzoek op t.b.c. Teneinde Velsens bevolking te doordrin gen van de noodzaak van deze maatregel, heeft de inspecteur van de volksgezondheid in een artikel zijn visie op de zaak neer geschreven. Dit artikel luidt: Nu ook in Velsen het bevolkingsonder zoek op tuberculose op het punt staat te beginnen, is het ogenblik gekomen zich rekenschap te geven van het buitengewoon grote belang hiervan, voor ieder persoon lijk zowel als voor de gehele gemeenschap. Wat verstaat men eigenlijk onder bevol kingsonderzoek in dit verband? In het kort gezegd: het maken van Röntgenfoto's van de borstkas van ieder lid van de bevolking afzonderlijk en het daar na beoordelen van deze foto door terzake kundigen. Wat beoogt men met dit onderzoek? Kort en bondig: door een momentopname de longartsen in staat te stellen zich een oordeel te vormen over de toestand, waarin de borstorganen van iedere inwoner af zonderlijk zich bevinden. Wat is het nut van een dergelijk onder zoek? Bij deze vraag moge ik even langer stil staan, omdat dit onderzoek als het ware de sluitsteen van het systematische onderzoek op tuberculose, uit een oogpunt van volks gezondheid wel buitengewoon belangrijk moet worden geacht. Voorheen was de tuberculose door haar sluipend begin en door zijn veelal ernstig verlpop, een van de meest gevreesde ziek ten. De systematische bestrijding heeft dank zij het uitstekende werk van de con- sultatie-bureaux hierin grote verbete ring gebracht, haar echter uit te roeien op de wijze, zoals kon geschieden bijvoorbeeld met typhus, is tot dusverre helaas nog niet mogen gelukken. Hoewel de sterfte aan tuberculose, ver geleken bij vroeger, aanmerkelijk is ge daald, worden toch telkenjare nog zeer vele nieuwe gevallen bekend. Dit betekent, dat we er tegenwoordig dank zij de moderne behandelingsmetho den weliswaar zeer veel gunstiger voor staan dan vroeger, maar tevens, dat het ons nog niet is mogen gelukken deze ziekte te voorkomen op een wijze, zoals nodig ge acht moet worden. Wij zijn er dus nog niet, al zijn we dan ook al een heel stuk op weg. Het ieder jaar weer vinden van zovele nieuwe gevallen duidt aan, dat in de sa menleving vele patiënten schuil gaan van wie niet vermoed wordt, dat ze besmet zijn door de tuberkelbacil en dat ze dus als bron van deze ziekte een ongekend gevaar opleveren voor hun omgeving. Tot voor kort was het niet mogelijk met de bestaande methoden zelfs maar bij bena dering eraan te kunnen denken een gehele bevolking te onderzoeken, met het doei deze onbekende bronnen op te sporen en daardoor tijdig het verdere gevaar te kun nen elimineren. Het ontdekken van een nieuwe methode van fotographeren met behulp van het kleinbeeld-röntgenapparaat heeft deze mo gelijkheid echter tot werkelijkheid ge maakt. Hierdoor toch zijn we, zowel wrt betreft de snelheid van werken als uit financieel oogpunt, in staat in korte tijd op verant woorde wijze een groot aantal personen aan een onderzoek te onderwerpen, daar door onbekende bronnen op te sporen en daarna die maatregelen te treffen, die aan de verdere verbreiding van deze ziekte paal en perk moeten stellen. Het grote belang van een en ander be hoeft geen nader betoog. De tuberculose is een sluipende ziekte, die in het begin tot geen enkele klacht aanleiding behoeft te geven, maar die des ondanks op dat ogenblik toch reeds tot besmetting van anderen kan leiden. Wordt door het bevolkingsonderzoek een patiënt in dit stadium van zijn ziekte als zodanig herkend, dan betekent dit voor de lijder zelf, zowel als voor zijn gehele om geving een zeer groot voordeel. De lijder zelf is er bij gebaat op dat ogenblik reeds een doeltreffende behande ling te kunnen ondergaan. Hoe eerder im mers een juiste behandeling kan worden ingesteld, des te meer kans op een volledig herstel, waardoor wellicht veel lichamelijk en geestelijk leed kan worden voorkomen. De omgeving vaart er wel bij, omdat in een zo vroegtijdig stadium die maatregelen kunnen worden getroffen, die er op gericht zijn een eventuele besmetting van anderen te voorkomen. Een nuchtere, zakelijke overweging van dit alles moet ieder overtuigen van het grote belang van bevolkingsonderzoek. Naast overwegingen van eigenbelang staat voor elkeen de morele plicht tegen over de samenwerking om mede te werken aan de bestrijding van de tuberculose op een zo doeltreffende wijze. Hoewel, naar mijn vaste overtuiging, ten overvloede, moge ik toch ieder met klem opwekken het zijne er toe bij te dragen dit bevolkingsonderzoek in Velsen volkomen aan zijn doel te doen beantwoorden. A. P. N. DE GROOT, Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid. ADVERTENTIE Teneinde vast te stellen of de schoor stenen van het nieuwe schip van de Zwe- den-Amerikalijn, dat te Vlissingen ge bouwd wordt een gunstige vorm hebben met het oog op rook- en roet-hinder op de dekken, werd aan het Nationaal Luchtvaart Laboratorium in Amsterdam opgedragen proeven te nemen in de windstroom met een model van het schip. Hierbij diende voldaan te worden aan verschillende eisen. Het geheel moest de zelfde vorm hebben als het werkelijke schip, en alle uitrustingsstukken zoals sloe pen en dergelijke moesten op het model aangebracht worden. De verhouding tussen de rookgassnelheden en de snelheid van het werkelijke schip moest gelijk zijn aan de verhouding van de overeenkomstige snelheden bij het model. Om vervullen van deze eisen mogelijk te maken, werd een houten model gemaakt van het schip boven de waterlijn, op schaal 1:100, ge plaatst op een horizontaal vlak, de „zee spiegel". De achterste schoorsteen bestond uit een houten lichaam met een koperen bovenvlak. Hierin werden 13 kanalen aan gebracht, te weten 10 voor rookgassen van hoofd- en hulpmotoren en de hulpketel en 3 voor de machinekamer-ventilatie en de airconditioning. De uitstroming werd zicht baar gemaakt met behulp van talkpoeder, dat was toegevoegd aan de uitstromende lucht. Teneinde verstoring van het stro mingsbeeld rondom het model te vermijden werden de slangen door welke de luchttoe voer geschiedde onder de „zeespiegel" in het model binnengevoerd. Vijf afzonderlijke ventilatoren en regelkleppen waren nodig om dezelfde hoeveelheden rookgassen en ventilatielucht uit de schoorsteen te doen stromen. Zijwind werd nagebootst door het model ten opzichte van de windstroom te draaien. De invloed van de uitstromende venti latie- en airconditioninglucht op de rook pluim is gefotografeerd evenals de invloed van de uitlaatgassen van hulpmotoren en ketels aan zuig-openingen voor de venti latie. Uit aero-dynamisch oogpunt bezien ble ken de resultaten van de windtunnelproe ven zeer bevredigend en een succes voor de ontwerper van de schoorstenen. Schoorstenen Veertig en meer jaren geleden dienden de schoorstenen op de schepen alleen om de rookgassen van de ketels af te voeren. Hoe meer schoorstenen er waren en hoe hoger, hoe imposanter het schip. Naarmate men echter de bovenbouw meer gestroom- Sedert enkele weken is hier ter stede de Beverwijkse Koorklasse opgericht. Als di rigent werd benoemd de heer B. Nuyen. Het koor zal zich op het terrein der Oud- Nederlandse en Italiaanse liederenschat begeven en het ligt in de bedoeling om aan culturele verenigingen bij uitvoeringen of bijeenkomsten medewerking te verlenen. Ook staat er reeds voor de komende win ter een concert op het programma. Ook in de afgelopen week bewees Gezellig Samenzijn, de club die reeds 11 keer de na tionale damtitel won, dat men dit jaar weer van plan is om het provinciale damkampioen schap te winnen. Keiler en zijn mannen won nen met zeer grote cijfers (18—2) van de Heemstedenaren. Daardoor is St.-Bavo ook met twee nederlagen gestart en staat ook dit tiental evenals D.C.IJ., nog zonder één punt onderaan de lijst. Maar het St.-Bavo tiental heeft nu twee zware uitwedstrijden tegen G. S. en Door- Combinatie-Groot achter zich. In de kopgroep heeft zich als vanouds Jozeph-Blankenaar gemeld. V. d. Sleen en zijn mannen hebben deze week gewonnen met 119 van Zaandam. Trouwens in de Noord hollandse damcompetitie eist Amsterdam als steeds weer de damsuprematie op. Het zijn vier clubs uit de hoofdstad: G. S-, Jozeph Blankenaar. Door-Combinatie-Groot en het pos gepromovèerde O. D. V. welke de kop groep uit maken van deze ere-afdeling van 12 tientallen, en het wil ons voorkomen dat de strijd tussen deze vier damtientallen om de provinciale damtitel gaat. De Haarlemse damclub won deze week met 15—5 van de damclub Wormerveer en is met 3 punten uit drie wedstrijden uitstekend be gonnen. Kennemerland heeft met de Haar lemse damclub, D.C.IJ en St. Bavo een grote kans de onderste plaats te bezetten. Ook Wormerveer is nog een candidaat voor de rode lantaarn. De volgende week worden de uitgestelde wedstrijden en de afgebroken partijen ge speeld. De stand na de derde ronde in Noord- holland's damcompetitie luidt: Gezellig Samenzijn 3 0 0 6 46—14 Door-Comb.-Groot 2 1 0 5 35—25 O. D. V. 2 0 0 4 22—18 Jozeph Blankenaar 1 1 0 3 2119 Oosterkwartier 2 0 1 4 3327 Haarlemse Damclub 1 1 1 3 3327 Weesp 0 3 0 3 3030 Zaandam 1 0 2 2 30—30 C. D. A. 0 111 16—24 Wormerveer 0 12 1 2337 St. Bavo 0 0 2 0 10—30 D. C. IJ. 0 0 3 0 23—37 De IJmuidenaar Postma heeft tegen de damkampioen van Kennemerland Hollen- berg, welke beide spelers thans deel ne men in de strijd om de provinciale titel, uitstekende winstkansen. Wegens het late uur werd de partij afgebroken. De partij werd deze week vooruit gespeeld voor de derde en vierde ronde, die dit weekend in Haarlem wordt gespeeld. De Engelse fabrikanten, die souvenirs voor de komende kroning laten vervaardigen, zitten met de handen in het haar, nadat het IJkkantoor heeft verklaard, dat volgens een ivet uit 1773 geldt, dat een kroon alleen mag ivorden geslagen op edele metalen. Grote aantallen lepeltjes, asbakken en andere traditionele souvenirs zijn reeds gemaakt, en de meeste prijken met een kroon. Wanneer er niet een andere wet wordt opgesteld, waardoor die van 1773 komt te vervallen, zullen de Engelsen geen kroontjes mogen vervaardigen. Deze kro nen vallen niet onder de bepaling van 1773, zodat Joan Bellis rustig kan doorgaan met ze de juiste kleur te geven. ZATERDAG 27 SEPTEMBER NED. HERV. JEUGDHUIS 20 uur: Ad- vendo met „In andere wereld". ZOMERLUST (Santpoort) 20 uur: Ge- tosa met „Het witte legioen". THALIA 19 en 21.15 uur: „Luchtduivels boven de Pacific". REX 20 uur: „Tussen middernacht en dageraad". ZONDAG 23 SEPTEMBER ZOMERLUST Zie Zaterdag. THALIA lo uur: „De wet van de kogel"; 19 en 21.15 uur: Zie Zaterdag. REX 15 en 20 uur: Zie Zaterdag. MAANDAG 29 SEPTEMBER NED. HERV. JEUGDHUIS Zie Zaterdag. RAADHUIS Van 10 tot 12 uur: Spreek uur van Burgemeester. THALIA 20 u.: Het geschonden huwelijk REX 20 uur: Zie Zaterdag. lijnd ging uitvoeren werden de schoorste nen aanmerkelijk verlaagd onder gelijk tijdige vergroting van de diameter. Dit gaf onder bepaalde omstandigheden aanleiding tot het ontstaan van rookhinder op de dek ken tengevolge van het feit dat vlak boven de opbouw de luchtstroom verstoord werd door wervels, welke veroorzaakt worden door scherpe kanten van de brug en andere dekhuizen. Het is gebleken dat de vorm van schoorstenen een belangrijke invloed uitoefent op het gedrag van de rookpluim. Nu is het bij een modern schip vrijwel on mogelijk de ideale schoorsteenvorm te be reiken, zodat, indien nodig, maatregelen genomen moeten worden om de rookgassen te laten verdwijnen in de ongestoorde stroming. Op de le suppletoire begroting voor 1952 is een bedrag van f 23.000 uitgetrokken voor de overplaatsing van houten school lokalen, welke dienst gedaan hebben bij de Adolf van Nassauschool te Santpoort en bij de Willem de Zwijgerschool te IJ muiden-Oost, naar Velsen-Noord en voor het heroprichten en inrichten daar van als houten noodgebouw, ten behoeve van de culturele verenigingen en van de huisvesting van een kleuterschool aldaar. Wegens het herstellen van gebreken, welke tijdens het opstellen van de lokalen zicht baar zijn geworden, ei> voor bijkomende werkzaamheden is een extra bedrag van f 1265 nodig. Om de inrichting van het houten nood gebouw geheel te voltooien zal nog een uitgave van f 7635 noodzakelijk zijn. Tenslotte achten B. en W. het gewenst, ten dienste van de kleuterschool, bij het gebouw een speelplaats en een tuin aan te leggen. De kosten hiervan worden ge raamd op f 4.000. Gezien het grote belang dat de afdeling Velsen-Noord bij dit gebouw heeft, stellen B. en W. de raad voor, het reeds toege stane crediet van f 23.000 met f 12.900 (f 1.265 plus f 7.635 plus f 4.000) te ver hogen. Dacht u heus dat het spreekwoord „In Mei leggen alle vogels een ei" waarheid be vatte? Geen sprake van. Er zijn maar al te veel vogels die de zonnige Meimaand niet af kunnen wachten en een paar weekjes eerder beginnen met de gezinsuitbreiding die de natuur nu eenmaal voorschrijft. Dat zijn dan meestal de nestkastvogels, die in de parken van Velsen en Santpoort zo'n goed onderkomen vinden. De Haarlemse vogeldeskundige L. van 't Sant heeft aan het gemeentebestuur van Velsen een ver slag uitgebracht betreffende de in het wild broedende vogels in de parken van deze omgeving en daaruit blijkt dat op 17 April van dit jaar de eerste pimpelmees al aan het broeden was. Zijn zusje-van-den-bloede, de koolmees, was zelfs nog eerder door op 11 April te beginnen en de eerste broedende spreeuw werd op 15 April ge signaleerd. Bij het bestuderen van dit interessante verslag kregen wij de indruk dat het er met de Velser vogelstand niet slecht voor staat. Met behulp van nestkastjes en door controle wordt de vermeerdering van het aantal vogels in de broedtijd nauwkeurig nagegaan. Deze controle geschiedt regel matig in de parken Boschbeek, VelserbeeK en Schoonenbeek, in het Burgemeester Rijkenspai-k en op de begraafplaats De Biezen. Het gebruik van nestkastjes door nuttige vogels was zo groot dat er soms gevochten moest worden om een plaatsje in deze droge kunstmatige broedholten. Een roodstaart en een koolmeesje vonden de dood in deze strijd. Ook de vogel kent niet uitsluitend het zorgeloze zangersbe- staanOp De Biezen verjoeg een ste kende hommel het enige pimpelmeesje van het nest met eitjes en was de regen ver stoorder van twee andere broedsels. Maar deze ongelukken daargelaten, herbergden de 89 broedkastjes in de vijf parken teza men 84 broedsels die wel uitkwamen. Zo kreeg elk ouderpaar van de 46 koolmees broedsels de zorg voor gemiddeld 8 klein tjes op de gevederde nek. De pimoelme- zen breidden zich niet zo snel uit. Bij hen was het aantal jongen per nest gemiddeld zes. Misschien kwam dat wel omdat 1952 arm aan rupsen bleek te zijn en het zijn juist de kleine groene rupsen, die voor ionge mezen het lekkerste hapje vormen. De keerzijde van deze omstandigheid is, dat de boombladeren mooi gaaf blijven. Jammer genoeg vallen nog steeds vo gelnestjes ten offer aan de baldadigheid van de jeugd. In alle parken, met uitzon dering van Schoonenbeek werden broed kastjes vernield en in twee gevallen zelfs compleet gestolen. Een zestienjarige eier- uithaler werd ernstig onderhouden over zijn wandaden. Nesten van een staartmees en een heggemus, welke vogels in 1951 nog niet in de Velser parken voorkwamen maar nu wel, werden helaas uitgehaald, zodat we het ook dit jaar nog zonder deze vogels moesten doen. De grasmus en de zwartkopgrasmus, die in 1951 nog wel ADVERTENTIE De Velser Gymnastiek Vereniging heeft tijdens de onlangs gehouden bestuursver gadering haar plannen voor het winter seizoen vastgesteld. Deze jongste telg van de Kennemer Turnkring heeft bewezen een behoorlijke levensvatbaarheid te be zitten. Zij kan bogen op een gestadige groei en noteert al een ledental van ruim 350. Een populaire vorm is gevonden in de „Blijf fit"-cursus, die speciaal gebaseerd is op het onderwijs aan hen, die nog nim mer de turnsport beoefenden. In de eerste plaats wil men in het ko mende seizoen een openbare uitvoering geven de tweede sedert het bestaan van de vereniging maar tevens zullen film avonden en gezellige bijeenkomsten wor den georganiseerd „ter versteviging van het onderling contact". Aan de Bondsvaardigheidsproeven van K.N.G.V. zal worden deelgenomen, evenals aan graadwedstrijden en andere gym- nastiek-evenementen. Ook zal de nodfge aandacht worden geschonken aan wandel sport en athletiek. Plannen voor een trial- meet zijn in voorbereiding, maar ook wordt er gesproken over het optreden van de rhythmische afdeling en over onder linge wedstrijden. De V.G.V. is zeer verheugd dat de outil lage in de gymzaal van de Jan Ligthart- school is uitgebreid, waardoor intensiever toestelwerk mogelijk wordt. De installatie van een technische com missie zal de taak van het bestuur aan merkelijk verlichten. TREKKING VARIALOTERIJ De trekking van de „Varia"-loterij, aan vankelijk vastgesteld op 27 September, is door onvoorzien omstandigheden uitgesteld en zal nu plaats vinden op Zaterdag 25 October 1952. werden waargenomen bleven dit jaar weg. Gelukkig blijven er nog dertig soorten broedvogels in de Velser parken over, een soortenrijkdom die zelfs die van de zo veel grotere Haarlemmerhout nog verre overtreft. Het rapport van de heer Van 't Sant besluit met het verzoek aan het gemeen tebestuur om niet alle holle bomen in de parken op te ruimen, zolang deze althans geen gevaar voor het publiek opleveren. Het zijn juist deze holle bomen waarin de vogels bij voorkeur broeden. Een verzoek waarbij de Velser vogelliefhebbers, zowel als de vele wandelaars in onze parken zich gaarne zullen aansluiten. Zondag 28 September IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 19 uur: ds. J. J. H. v. d. Ree van Amsterdam-West (jeugd dienst). Geb. Chr. Bel., 10 uur: de heer Remiens (jongerensamenkomst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, buitendag broe derschapshuis te Schoorl. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag, 9 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst en 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. J. van Gelder van Haarlem. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thys, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrüz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer C. W. Pera uit Den Haag, 19.30 uur: (Gem. vergaderinglokaal Abelenstraat), de heer J. Oosterwelder van Amsterdam. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. N. Schenk man van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. W. Rogge veen van Pieterburen. Jeugdkapel (Torenstraat 2) 10.15 uur: de heer T. Snoek. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Chr. Ger. Kerk, Da Castaschool, 19 uur: ds. J. W. van der Gronden. Ned. Herv. Kerk, Dyckmansstraat, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan. 10 uur: de heer E. W. Rosie. Vrüz. Hervormden, Prinsesselaan, 10.30 uur: ds. F. W. Boers van Hoorn, 11.30 uur: Zondagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: ds. W. Veen van IJmuiden. Leger des Heils, Kerkstraat 67, Oogst feest, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: Zondagschool, 16.30 uur: Kinder samenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamen komst Torenstraat, 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. Sr. kapt. Hoevers uit Den Haag. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. C. B. Burger van Utrecht. De Toorts, 9 uur: ds. P. J. Mackaay. Kapel, 19 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. H. W. M. J. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3