Over samenstelling eerste klasse zal weer overleg worden gepleegd Stormvogels en 't Gooi deelden de punten Fraaie overwinningen van HBC, Ripper da en Hillegom ■Clowntje Riek Voetbalparlement vergaderde zesenhalf uur K. J. J. Lotsy treedt binnenkort af als voorzitter van de K.N. V.B. Lotsy: Besluit is mij heel zwaar gevallen DCO, VVB en DSS wonnen hun wedstrijden Meer spannend dan fraai J. Snoeks miste een strafschop MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 Dammen Finales persoonlijke damkampioenschappen HAARLEMSE DERDE KLASSERS Voor de kinderen Vierde klassers Volleyballers hielden jaarvergadering FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Zeseneenhalf uur lang hebben Zaterdagmiddag de afgevaardigden naar de Bondsver gadering van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond in Utrecht gepraat en getwist over een uitgebreide agenda, waarop diverse punten stonden die voor de voetbalgc- meenschap als zeer belangrijk gekenmerkt konden worden. Gepraat hebben de afge vaardigden over de verruiming van de amateursbepalingen, vergoeding van reis- en verblijfkosten en de positie van voetballende sportjournalisten en getwist hebben ze over de terugkeer van ex-professionals en de samenstelling van de eerste klasse (4 x 14 clubs of 4 x 12). Vooral over deze beide laatste punten waren de voor- en tegen standers wel zeer uitvoerig en vielen er menigmaal harde woorden. Het uiteindelijke resultaat was overigens zeer bevredigend: of profs al dan niet weer als amateur mogen terugkeren blijft ter beoordeling aan het Bondsbestuur en over de samenstelling van de eerste klasse zullen „hoger voetbal" en „lager voetbal" opnieuw overleg gaan plegen, waarna de kwestie in een buitengewone Bondsvergadering in Januari opnieuw besproken zal worden, waarbij de heer K. J. J. Lotsy voor de laatste maal als praeses zal optreden. Het eerste grote nieuws van deze bijeen komst van het voetbalparlement kwam reeds in de openingsrede van de voorzitter, de heer K. J. J. Lotsy. De bondsvoorzitter deelde de vergadering namelijk mede, dat hij reeds enkele maanden geleden zijn medebestuursleden in kennis had gesteld van zijn voornemen als voorzitter af te tre den en dat dit zodoende de laatste Bonds vergadering was, die onder zijn leiding stond. De heer Lo'sy zeide, dat het besluit hem heel zwaar gevallen was, doch dat huise lijke en zakelijke redenen hem tot aftre den dwongen. „Ik heb al mijn vrije tijd en mijn vacanties aan de sport gegeven en ik vond dat heel gewoon, ik deed het met liefde, want ik achtte het mijn levenstaak", aldus de K.N.V.B.-praeses. „Ik heb echter altijd een angst gehad voor voorzitters, die té lang blijven zitten en een aflossing van de wacht is naar mijn mening om de tien jaar gewenst". De heer Lotsy dankte voor het vertrou wen, dat men altijd in hem heeft gesteld en deelde mede, dat een commissie, be staande uit de heren ir. H. F. Hopster, mr. E. J. Bulder en hemzelf, zich tot taak heeft gesteld besprekingen te voeren teneinde een opvolger te vinden. Na het openingswoord, waarin de voor zitter wees op de gunstige financiële toe stand van de Bond en waarin hij de povere resultaten van het Nederlands elftal en de algemene achteruitgang van het spelpeil memoreerde, werd posthuum het ere-lid- maatschap verleend aan wijlen de heer W. H. A. Burgwal, in leven lid van het Bonds bestuur. W ijzigingen amateur be palingen Veel werd gesproken over de wijzigingen van de amateursbepalingen, over het vrij maken van spelers voor belangrijke wed strijden, het afkopen van wachtdiensten, het vergoeden van reis- en verblijfkosten, het verhogen van het maximum aantal per sonen, voor wie de club bij uitwedstrijden de reiskosten mogen vergoeden tot 40 per sonen, mits goedskeuring van het bonds bestuur is verkregen, enzovoort. Tenslotte werden deze voorstellen tot wijziging na veel gepraat aangenomen. Té krasse taal Anders ging het met het voorstel van de eerste klassers om de beroepsspeler, die naar een buitenlandse vereniging is over gegaan, niet meer tot amateur te verklaren, tenzij hij op het ogenblik van overgang naar de beroepsklasse minderjarig was. Over dit voorstel, dat werd verdedigd door de voorzitter van de vereniging van eerste klassers, de heer J. Hekman (G.V.A.V.), werd langdurig gediscussieerd en helaas niet altijd op de wijze, zoals men dit van afgevaardigden op een bondsvergadering van de K.N.V.B. mag verwachten. Enkele keren moest de voorzitter dan ook tusschen beide komen en vooral was zijn verontwaardiging groot, toen de heer Ge- rardts van Zuid 2 als zijn mening naar voren bracht, dat het voorstel „op zijn zachtst gezegd immoreel" was en „recht streeks de rechten van de mens in het ge ding bracht". Nadat nog enkele sprekers zich tegen het voorstel hadden gekant, werd tot stem ming overgegaan en met 61 tegen 42 stem men werd het voorstel verworpen, waar mee de beslissing over het al dan niet weer opnemen in de amateurgelederen van profs, die uit het buitenland terugkeren, aan het bondsbestuur blijft. Het voorstel van de eersteklassers om de eerste klasse op 4 x 14 clubs te houden, eveneens door de VE.K.-voorzitter Hekman zwak verdedigd, bracht bij de debatten de scherpe tegenstelling tussen de eerste klas sers en de tweede-, derde- en vierde klas sers, het zogenaamde „lager" voetbal, nog eens duidelijk naar voren. Hierbij bleek tevens, dat onenigheid bestaat over de juiste bedoeling van het plan-Burgwal. De heer Hekman verklaarde zich tegen het voorstel Burgwal, dat immers via ver sterkte degradaties naar een eerste klasse- competitie van 4 x 12 clubs wil. Hij wees op de financiële bezwaren voor de eerste klassers aan deze vermindering van het aantal wedstrijden verbonden en hij achtte het ook een nadeel voor de tweede klassers, waarvan er nu meer plaats moeten maken voor de degraderende eersteklassers en waarbij tevens de topclubs minder kans zouden krijgen op promotie. Dreigement Van de spelpeilverbetering, die de heer Burgwal had willen bereiken, komt toch niets terecht, meende de heer Hekman, die het bedekte dreige ment uitte: „bij verwerping van het voorstel reacties te vrezen, die hij zeer zou betreuren". De heren M. J. Koolhaas en W. J. A. Pöplein voerden namens de eersteklassers nog het woord, waarbij vooral de harts tochtelijke rede van de B.V.V.-voorzitter Pöplein veel indruk maakte. Voor de tweede-, derde- en vierdeklas sers voerde de heer Baltus Meyer het woord. Hij bleef aandringen op de door voering van het plan-Burgwal, doch zijn toon was milder dan die van de woord voerders der eersteklassers. Nadat de heer P. Odekerken nog in een rustige „verzoe ningstoespraak" een beroep had gedaan op de V.E.K. om toch vooral de tegenstellin gen tussen eersteklassers en de tweede-, derde- en vierdeklassers niet nodeloos te verscherpen, verzocht de heer Lotsy de eersteklassers hun voorstel terug te trek ken. Hij deed de suggestie, dat de belangen verenigingen van de beide categorieën bin nenkort bij elkaar zouden komen om de problemen nog eens te bespreken, waarna dan uiterlijk in Januari een bijzondere Bondsvergadering zal worden gehouden, waar de uiteindelijke beslissing over dit punt zal vallen. De bondsvoorzitter legde er in zijn beroep op de eerste klassers de nadruk op, dat de definitieve beslissing aan het bondsbestuur is. Dit redmiddel werd door de eersteklas sers met beide handen aangegrepen en de heer Hekman deelde mede, dat de eerste klassers het voorstel terugtrokken. Op ver zoek van zijn vice-voorzitter, de heer ir. H. F. Hopster, verklaarde de heer Lotsy zich bereid de leiding van de extra Bonds vergadering nog op zich te nemen. Zondag werd in „Het Hof van Holland" in Haarlem de finale om de persoonlijke damkampioenschappen van Noordholland voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: F. Slot remise met J. H. Beeke; C. de Bree remise met T. Postma; H. Willemse wint van P. Beers; J. H. An- sems remise met P. Hollenberg. De partij W. v. d. Sluis-A. Groteman wordt Woensdagavond a.s. in Wervershoof ge speeld. De derde klassers uit Haarlem en om geving zijn Zondag goed voor de dag ge komen. Naast de overwinningen van Ripperda en HBC, kwam Hillegom wel zeer goed voor de dag door liet sterke Blauw Zwart met vier-drie te verslaan. Zand- voortmeeuwen speelde voorts gelijk, maar TYBB moest bij LFC de beide punten achterlaten. Ripperda was tegen RKAVIC overwe gend sterker, maar de voorhoede was met schieten allesbehalve op dreef. Het enige doelpunt, dat werd gescoord kwam van de voet van Korenstra, die kort voor rust scoorde en met dat doelpunt zijn club de zege bezorgde. HBC speelde tegen HPSV een zware wedstrijd. De Haagse politiemannen lieten niet met zich spelen en hoewel HBC hard- ADVERTENTIE Toen ze al een hele tijd gereden hadden, stopte opeens de bus, ergens buiten een dorp in het bos. De jongens keken op; wat zou er nu gaan gebeuren? Maar toen meester lachend zei, dat ze gingen uitstappen, en op een bord wees aan de kant van de weg, begrepen ze het.Juichend rolden ze achter elkaar aan de bus uit. Want daar, op dat bord, stond met grote letters: Theetuin. En in de tuin, die om een groot huis heen lag, stonden allerlei leuke dingen: schommels, wippen, draaimolens, glijbanen en nog veel meer! „Hoeraaa!", riepen ze, en ze holden als een uitgelaten troep de tuin binnen. Meester kwam ook mee en hij hield er wat orde in, dat ze niet al te wild tekeer zouden gaan. Ieder zocht iets op om te spelen; ze verdeelden zich over de verschillende schommels en andere werktuigen en de hele tuin was opeens levendig en vol gewoel en gejoel. Maar de mensen van die tuin konden daar wel tegen.... dat waren ze gewend. Maar dat was nog niet het enige pretje; toen ze een poos gespeeld hadden, blies meester op zijn fluitje. Ze kwamen allemaal bij elkaar, en toen werden er op de vele tafeltjes, die daar rondom in de tuin stonden, heerlijke glazen limonade neergezet. Nou.of dat even lekker smaakte, na die reis en na het ravotten! nekkige pogingen in het werk stelde voor een doelpunt, gaf de Haagse defensie geen krimp. Twintig minuten voor het einde was het invaller Vogel, die HBC de leiding wist te geven en ondanks het hardnekkig verzet van de Hagenaars, wist HBC zijn kostbare voorsprong te behouden, zodat de ploeg met een een-nul overwinning het terrein kon verlaten. Improductief TYBB TYBB kon in Leiden tegen LFC niet tot doelpunten komen ondanks de vele po gingen, die de geel-zwarten daartoe aan wendden. Ook bij de thuisclub was de pro ductiviteit ver te zoeken, maar de LFC-ers waren zo fortuinlijk de Haarlemse doelman eenmaal te kunnen passeren, zodat de beide punten in de Sleutelstad bleven. Zandvoortmeeuwen boekte tegen Woer den reeds spoedig een een-nul achterstand, maar het was Castien, die na twintig mi nuten gelijkmaakte. De thuisclub kreeg hierna veel kansen, maar doelpunten bleven uit. Met een-een kwam het einde. Spanning De strijd tussen Hillegom en Blauw Zwart was zeer spannend. Nadat de be zoekers de leiding hadden genomen, zette Van der Meer voor de rust de achterstand om in een twee-een voorsprong. Dezelfde speler scoorde na de pauze nummer drie, doch Blauw Zwart gaf de strijd niet op en maakte er drie-twee van. Een doelpunt van Van der Meer gaf Hillegom met vier-twee de beste kansen. Maar weer kwam Blauw Zwart terug en wist het eveneens tot een doelpunt te brengen. In liet opwindende slot slaagde Hillegom er in, de overwinning in eigen hand te houden. Een record aantal toeschouwers 3200 woonde deze goede wedstrijd bij. Het is voor de Haarlemse vierde klassers over het algemeen een matige dag geweest. Diverse elftallen stelden hevig teleur en alleen de overwinning van DCO bij Docos in Leiden mag met ere genoemd worden. Het was een harde strijd, waarin DCO heel wat beter voor de dag kwam, dan in de beide voorgaande wedstrijden. THB evenwel leed in Noordwijk een behoorlijke nederlaag: het verloor met niet minder dan vier-nul. Pas kort voor rust werd het eerste Noordwijkse doelpunt gemaakt, dank zij een fout in de Haarlemse verdediging en toen kort na de hervatting wederom een misverstand in de THB-achterhoede oor zaak werd van het tweede SJC-doelpunt, liet de Haarlemse club de moed zakken en verloor met vier-nul. Dat DIO van Sloter- dijk met vier-drie zou verliezen zullen slechts weinigen vermoed hebben. Al met al de tweede nederlaag voor DIO, dat dus spoedig uit een ander vaatje dient te gaan tappen. Ook Bloemendaal leed een nederlaag. Tegen LOC gingen de witten met vier-twee ten onder. EHS stelde bepaald teleur. Het stond bij NFC in korte tijd met twee-nul achter maar toen Van der Ham en Veld- meyer de rust deden ingaan met twee-twee en EHS door toedoen van Veldmeyer zelfs een drie-twee voorsprong verkreeg in de tweede helft, zag de toekomst er weer hoopvol uit. Maar een fatale inzinking in de defensie was oorzaak dat NFC vier doel punten maakte. Met een 63 nederlaag keerde EHS huiswaarts. DSS en Onze Gezellen streden een faire, spannende kamp, die door grotere produc tiviteit in het voordeel van DSS werd be slist. Verhappen gaf OG de leiding maar Van de Zalm deed de rust met een-een in gaan. Tien minuten voor het einde scoorde Van der Kley op fraaie wijze het tweede doelpunt voor DSS en dezelfde speler bracht zijn club daarna in veilige haven (3—1). Halfweg verloor verder voor de tweede maal; thans van St. Pancratius en ETO kon het bij VVB niet bolwerken en verloor met twee-een. ESgSSgggS Het moment, waarop doelman Mosterd van 't Goot de door J. Snoeks genomen straf schop uit zijn doel stompt. Er zijn in de wedstrijd tussen 't Gooi en Stormvogels in Hilversum eigenlijk maar weinigen aan hun trek gekomen. De toe schouwers niet en de beide ploegen niet en ook de vele Hilversumse knapen niet. De mensen om de lijnen het waren er deze middag in het Hilversumse sporparlt ruim twaalfduizend hebben zich weliswaar in het zonnetje kunnen koesteren, maar aan het spel, dat belde ploegen vertoonden kon den zij dat zeker niet. Zowel 't Gooi als Stormvogels hebben hard gezwoegd om in deze wedstrijd de beide winstpunten in de wacht te slepen, doch noch de ene noch de andere partij zag kans de beide excellente keepers te pas seren. Kraak zowel als Mosterd hebben fraai werk laten zien, hoewel toegegeven moet worden, dat de verdedigers, die zij voor zich hadden, hun mannetje stonden. En de Hilversumse knapen dan, die niet aan hun trek kwamen, zult u zeggen. Wel, het begon al toen er juist voor het begin- signaal zou worden gefloten. Plotseling stonden er enige jongens van een paar tur ven hoog naast de nationale doelwachter. Zij moesten en zouden een handtekening van Piet Kraak hebben! En terwijl de scheidsrechter ongeduldig dat tafereel gadesloeg kregen de beide knapen hun handtekening. Maar toen na afloop van de wedstrijd! Het leek wel of alle jongens van de Radio- stad het veld oprenden. Kraak zette het op een lopen met de hele horde achter zich aan. En de jongens kregen hem te pakken, zodat het een verwarde kluwen werd.... De Stormvogels-doelman werd tenslotte bevrijd, doch we betwijfelen of er vele Hilversumse jongens een handtekening van de nationale doelman rijker zijn geworden. Veelbelovend De IJmuidenaren begonnen veelbelovend en waren enige minuten lang niet voor de Gooise doelman weg te krijgen. Verder dan een paar hoekschoppen brachten ze het evenwel niet, hoewel de Gooise doelverde- diger soms wel zonderlinge capriolen moest maken om zijn doel voor doorboring te vrijwaren. Na dit korte offensief ontwik kelde zich een op en neer golvende strijd, waarin de IJmuidenaren zich sneller toon den dan de Gooiers. Met goede flitsende aanvallen drongen de Stormvogels nogal eens tot vlak bij het Gooidoel door, maar daar bleek de snelheid der voorwaartsen meer aan eens met ge agiteerdheid gepaard te gaan hetgeen zich openbaarde in onzuiver schieten. Zelfs toen de IJmuidenaren een vrije schop bij de rand van het strafschopgebied van 't Gooi mochten nemen, werd de bal hoog over ge knald. Nog erger werd het kort voor de rust. Toen de Gooise linksback Mol de bal met zijn. hand uit het Gooidoel sloeg, kreeg J. Snoeks een strafschop te nemen. Hij nam zijn aanloop en schoot. te hoog en Mos terd stompte de bal over de lat! Kansen Ondanks dat buitenkansje van een straf schop was er in de tweede helft voor de IJmuider ploeg toch niet zo heel veel meer te beleven. De Gooiers, die nu zon en wind in de rug hadden, zetten aanval na aanval op en toonden daarbij geen gebrek aan adem te hebben. Toen Kraak al geslagen was bij een voorzet van Van der Straten, zag de toestormende Mur kans om de bal te missen en daarmede een fraaie scorings kans om zeep te brengen. Poort en Baas losten enige malen onverwachte schoten, doch zij vonden Kraak steeds op zijn post. Aan de andere kant poogden Van Onselen en Angenent af en toe door te breken, doch zij vonden in Bak een onoverkomelijke hinderpaal. De verdedigingen waren de aanvallers volkomen de baas en to%n de achterspelers er tenslotte nog toe over gin gen om het buitenspelvalletje op te zetten was de aardigheid er verder helemaal af. Het bleef dus nulnul, waarmede beida ploegen tevreden mogen zijn. De Nederlandse Volleybal Bond hield Zaterdag in Utrecht zijn bondsraadsverga dering. Bij de behandeling van de jaar stukken werd besloten op de begroting een bedrag uit te trekken voor leiderscursussen en een centrale training voor spelers van de topklasse. De nationale kampioenschappen zullen zo besloot men evenals de laatste jaren het geval was weer in Utrecht wor- dij gehouden en wel in de eerste helft van Mei 1953. De plaats en aatum van de wed strijden om de Nevobo-beker zullen nog nader worden bepaald. vertaald uit het Engels. 53) „Denk niet, dat ik ooit méér dan mijn salaris van haar heb gekregen, en dat ik ooit meer zal krijgen," onderbrak Toni hem enigszins vinnig. Ze voelde zich veront waardigd, dat Mark zou kunnen denken, dat ze voor haar loyaliteit door de oude vrouw betaald werdEr sprongen tranen in haar ogen en ze rende de kamer uit. De deur viel met een slag dicht. Op haar eigen kamer viel ze op haar bed neer en snikte het uit. Mark wilde haar dolgraag vertellen, dat hij zo iets zeker niét van haar dacht. Hij wilde haar veel méér vertellen, en hij wil de iets van Toni te weten komen, maar hij wist niet hoe hij het aan moest pakken. In tussen had de hysterische Phoebe hem al weer aangeklampt. Toen Mark in Miranda terugkwam, wachtte hem daar een verrassing. De lange, magere, uitgedroogde figuur van dr. Fairley zat op de galerij van het doktershuis op hem te wachten. „Zoals je ziet, ben ik terug, mijn jongen," zei hij opgewekt. „Ik kreeg er genoeg van. Uit de rapporten, die ik even inkeek, heb ik gezien, dat je het aardig druk hebt gehad." Mark was zó verbaasd, dat hij niet veel anders deed dan de oude dokter aanstaren. Hoe was deze teruggekomen? Per vliegtuig of per boot? „Hoe....?", begon hij aarze lend. Fairley, die zijn gedachten scheen te réden, trok hem mee de tuin in en wees in de richting van een oude vissersboot. „Daarmee ben ik gekomen, regelrecht van de Bermuda-eilanden. Een heerlijke zeil tocht, als je van de zee houdt." „Allemensen!" Er brak een stralende lach door op Mark's jongensachtige gezicht. „Betekent dit, dat ik geen drie weken meer behoef te blijven? Ik zou dolgraag met de „San Diego" vertrekken, als dat mogelijk was. „Bestaat er een serieus motief voor dit haastige vertrek, dokter?", vroeg Fairley op droge toon. En met een grijnslach voeg de hij er aan toe: „Ik begrijp heus wel, dat je een reden hebt. Goed dan, neem die boot. Het kan mij niet schelen. Ik heb het je al gezegd, mijn vacantie begon me te ver velen, zo iets is niets voor mij. Misschien heb ik tè lang zonder vacanties gedaan." Mark bedankte hem vormelijk, maar hij voelde de neiging om een Indianendans uit te voeren, daar voor het huis van de dok ter onder de stralende zon van Miranda, ten aanschouwe van Amerikanen en En gelsen en Fransen en negers. Hij zou het hebben kunnen uitschreeuwen van blijd schap, dat hij Vrijdag weg zou gaan van het eiland met al zijn tropische pracht, zijn bloemen en kleuren en zon ènzijn slechte hygiënische toestanden. Zich be heersend, zei hij kalm: „Ik geloof dat ik nu eerst even ga douchen HOOFDSTUK 28 Olivia's verjaardag begon heel rustig. Na de spanning van de weken van voorbe reiding leek het bijna op een anti-climax. Toni voelde zich verheugd over het feit, dat ze de volgènde dag zou vertrekken, maar tegelijkertijd verdrietig over het na derend afscheid van de oude vrouw. Het meest zag ze echter op tegen het afscheid van Fisk. Aan de uitdrukking van zijn aar dige jongensgezicht was het duidelijk te zien, hoe érg hij het vond, dat Toni weg ging. Ze konden het ook zo enorm goed samen vindenZe was juist begonnen hem zijn lessen in anatomie en physiologie te overhoren.... De lessen, die hij zich zelf oplegde. Natuurlijk had ze beloofd hem te zullen schrijven en bij zijn grootmoeder te zullen blijven aandringen op zijn medi cijnenstudie, maar hij had weinig hoop. Binnen enkele weken zou het op Flamingo als vanouds zijn, alsof Mark en Toni er nooit geweest warenHij zou er net als de anderen verstikken Hij trachtte aan zijn grootmoeders ver jaardag te denken en een vrolijk gezicht te zetten. De oude vrouw had het hier toch maar uitgehouden, ze werd vandaag tachtig en was nog fit, ondanks het tropische kli maat! Toni keek haar ogen uit gedurende het verjaarsfestijn. Ze had nog nooit zo iets meegemaakt. Olivia werd tegen de avond in haar rolstoel aan het hoofd van de lange tafel in de eetkamer geïnstalleerd en alle familieleden zaten om de tafel heen. Er was gedekt voor het avondeten en grote kan delabers met vele kaarsen zorgden voor een mooie, zachte verlichting. De gepoli toerde tafel en de gezichten van de Bur dens glansden.De enige vreemden, die behalve Toni aanwezig mochten zijn, wa ren de beide dokters Olivia was intens gelukkig, dat haar oude vriend, dr. Fair ley, terug was, het vergoedde haar bijna het verlies van Toni en de notaris, mr. Abbott. Niemand schonk bijzondere aan dacht aan de aanwezigheid van deze laatste. Hij was immers ook een oude vriend van de familie. Olivia had een jurk aan van donkerrode zijde met een sjaal van een lichtere tint, die haar ingevallen hals moest camoufleren. Haar glanzende witte haar was in zijn volle pracht in een hoog kapsel opgemaakt. Zo als ze daar aan het hoofd van de lange tafel zat, leek ze in elk opzicht op een trotse koningin. De tafel zelf zag er met het vele, glanzend gepoetste, familiezilver, de prach tige exotische bloemen en de schalen vol bijzondere gerechten, ook vorstelijk uit. Het kaarslicht wierp een flatteus licht op mensen en dingen. De wijn in de kristallen flonkerde. „Het lijkt op de avond, dat ik hier zestig jaar geleden, als bruid, aankwam," merkte Olivia op. Haar stem klonk onbewogen, maar in haar ogen glansde iets. Zestig jaar geleden.... ze was toen een jong meisje geweest en ze had niét in een rolstoel ge zetenHet was haar echter gegeven geweest hier lang te mogen regeren De ceremonie van het aanbieden der cadeaux brak thans aan. Meer dan ooit kreeg Toni het gevoel, dat ze iets uit lang- vervlogen tijden meemaakte. Ook deze ceremonie kenmerkte zich door koninklijke grandeur. Seth, de neger-butler, kwam naar voren en legde een prachtig stuk gesneden ivoor in Olivia's handen. Hij maakte een diepe buiging. De oude vrouw verzamelde ivoor en dit was een stuk van grote waarde. Het stelde een paard voor. „Ik dank je, Seth," zei ze duidelijk. Ze schudde de trouwe dienaar de hand en zette het ivoren beeld op een tafeltje naast zich. Seth maakte plaats voor Delia, die met een enorme taart kwam aandragen. Het was geen taart met kaarsjes, maar er lag een groen takje op. „Nog vele jaren, mevrouw!" zei Delia met een brede lach. Ze plaatste de taart voorzichtig op het tafeltje en veegde haar handen af aan haar schort, voordat ze Olivia de hand schudde. „Dank je, Delia, maar als ik nog lang leef, wordt het vervelend voor iedereen," antwoordde Olivia, terwijl haar donkere ogen de tafel langs keken. Delia grinnikte vrolijk om dit grapje. Ze zou het prettig vinden, als de oude mevrouw nog lang in leven bleef, ze had altijd goed voor haar mensen gezorgd Hierna volgden de huisjongens, te be ginnen bij de oudste en eindigend bij de jongste, die er pas was en op een dwerg leek, zó klein was hij. Ze kwamen met bloemen en vruchten en kleine, eigenhandig vervaardigde geschenken, en Olivia be dankte hen allen met dezelfde warme har telijkheid. Het werd Toni duidelijk, hoe geliefd de oude vrouw bij haar personeel was. Voor hen was ze niet een tè oud wor dende tyran.Met haar geld had ze ten opzichte van deze mensen waarschijnlijk heel veel goeds gedaan Ze keek op en zag, hoe Mark haar gade sloeg. Hij glimlachte even en wendde dan zijn blik af. Phoebe, die aan zijn rechter hand zat, nam hem opdringerig in beslag. Hij vond het jammer, dat de tafel te groot was om Toni, die schuin tegenover hem zat, op de een of andere manier te benaderen hetzij door haar iets aan te geven, hetzij door haar voet zo nu en dan even met de zijne te beroerenEr stond echter een overdaad van bloemen en zilver en glas werk tussen hen, en de tafel was heel breed Toni dacht met spijt aan hun laatste minder prettige woordenwisseling en bloos de. Ze wilde er niet verder aan denken en keek snel naar Olivia. Ze hoopte, dat de oude vrouw zich niet al te zeer zou ver moeien. Olivia vermaakte zich kennelijk opperbest, maar het was een feit, dat ze pas ziek was geweest en dat haar hart min der was tengevolge van de vele pijn, die ze had geleden. Mark had dit aan Toni ver teld. Het feest werd echter steeds uitbun diger en de oude vrouw ging er volkomen in op. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6