Nieuwe gezichtspunten over het ontstaan van het Hollands kustgebied Zwitsaletten ZENUWPIJN Agenda voor Haarlem „Ondernemingsraden-commissie bewandelt een doornig pad" Een Eeuw geleden Belangrijk proefschrift van dr. v. d. Meer msm: Jhr. W. P. Barnaart overleden Mevrouw B. Wijsma eerste, niet snelste Werkgeversverbond: Tegenstellingen zijn vele Archaeologendag in Haarlem F. DAMIAANS ZN De wordingsgeschiedenis van de bollenstreek f Hoe is het ontstaand Prof. R. Gasimir 75 jaar Posthume onderscheiding voor pilotenhelper Programma R.K. Middenstand Kerkelijk Nieuws Typewedstrijd Dit woord: TONEEL Exposities in Delft DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 Het gebied tussen Leiden en bet Noord zeekanaal, algemeen bekend als de bloem bollenstreek, vormt het onderwerp van een proefschrift waarop ir. K. van der Meer heden aan de Landbouwhogeschool te Wageningen tot doctor in de land bouwkunde is gepro moveerd. Het grote aantal ondiepe boringen, voor dit onderzoek verricht, heeft ook geologisch belang rijke gegevens opge leverd: deze gegevens hebben de proble men, die aan de vor ming van onze kust streek kleven, weer aanzienlijk nader tot een oplossing ge bracht. Aan de hand van het proefschrift van dr. Van der Meer zullen enige nieuwe aspecten betreffende de wordingsgeschie denis van dit gebied de revue passeren. De bewoner en be zoeker van de bloem bollenstreek zal be kend zijn, dat in een richting evenwijdig aan de kust een aan tal min of meer pa rallelle hoger gele gen ruggen verlopen. De dorpen alsmede de voornaamste we gen liggen op deze ruggen en de bollen- cultuur heeft zich er in hoofdzaak langs geconcentreerd. In de lager gelegen gebieden, tussen de ruggen in wordt veelal weiland aangetroffen. Strandwallen en strandvlakten Wat de verschillende grondsoorten, aan de oppervlakte, betreft reikt de geo logische geschiedenis terug tot ruim 3000 jaar voor het begin van onze jaartelling. De voorafgaande tijd bracht een steeds hoger wordende zeestand waarna een pe riode aanbrak waarin de zee zijn pas ge wonnen gebied consolideerde, en onder de invloed van de golfslag op een vlakke zan dige kust vormde zich de eerste zandrug, strandwal genaamd. De stroom langs de kust zal nog verder vorm gegeven hebben aan deze strandwal. Dr. Van der Meer komt nu tot deze conclusie dat de genoem de hogere stroken inderdaad strandwallen en niet, zoals vroeger gedacht werd, oude duinstroken moeten zijn. Bovendien heeft hij argumenten voor de gedachte dat de strandwallen na elkaar zijn ontstaan, waarbij de meest oostelijke de oudste zou zijn. De strandwal," waarop Vogelenzang, Hillegom, Lisse en Sassenheim liggen, is dus ouder dan die van Noordwijkerhout en Noordwijk-Binnen. Op grond van geolo gische en archeologische argumenten (cul tuurvoorwerpen) kan het ontstaan van de eerstgenoemde strandwal gedateerd wor den op ongeveer 3000 jaar v. Chr. De strandwal van Noordwijkerhout wordt op soortgelijke argumenten geplaatst in de tijd tussen 1500 tot 2000 jaar v. Chr. Z ee spie gel-verlaging Na de vorming van de laatste strandwal trad een aanzienlijke zeespiegelverlaging cp en de lager gelegen stroken tussen de strandwallen, de zgn. strandvlakten, kwa men droog te liggen. Op deze strandvlakten kon zich een dichte begroeiing en daaruit veen ontwikkelen. Deze veenvorming heeft voortgeduurd tot de tijd waarin bij de vol gende periode van zeespiegelrijzing zout water door de monding van de Oude Rijn, in het zuiden, en vanuit het IJ, in het noor den, de randen van ons gebied aantast. De strandwallen vormden toen al voldoende bescherming aan het achterland, dat een frontale aanval van de zee op ons gebied geen succes had. De aanval verliep dus via de flanken en hier kon de zee de strand vlakten tot halverwege Noordwijk en ADVERTENTIE pijn die U het leven ondragelijk maakt en U berooft van Uw werklust? Waarom langer die pijn te dulden, verdrijf Uw pijnen snel en afdoend met rifti-pijn tabletten DUINEN: n i ftu. eeuw STRANDWALLEN: iroo-zooo j.v.Chf. v.ttir LEIDEN DINSDAG 30 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert. 8 uur. Stads schouwburg: ..Vier is te Veel" (voor het Sterhuis „Uit en thuis"), 8 uur. Palace: „Het kind der zonde", 18 jaar. 7 en 9.15 u. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geef acht" en „De Koningin der bandieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 1 OCTOBER Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Cul tural Ned. Vereniging voor sexuele hervor ming, bijeenkomst, 8 uur. Oud-Katlioliekc Kerk, Kinderhuissingel, bazar, 2-5. 7-10 uur. Palace: „Het kind der zonde", 18 jaar, 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Geeft acht" en „De koningin der bandieten", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Noordwijkerhout.en tot tussen Sassenheim en Lisse binnendringen en een laag zeeklei werd hier afgezet. In de zeeklei zijn twee phasen te onder scheiden. De eerste periode van hogere zeestanden moet hebben plaats gevonden enkele eeuwen vóór Chr. Lang kan deze toestand niet voortgeduurd hebben want enkele honderden jaren later, in de Romein se tijd, zien we menselijke bewoning bij Valkenburg en bij Rijnsburg. In de derde eeuw na Chr. vindt dan een tweede over stroming van de lage kustgebieden plaats. Rijnwater naar het IJ Na deze succesvolle aanvallen trekt de zee zich nu terug en het gebied geraakt v. eer -bewoond totdat omstreeks het mid den van de 9de eeuw het zeewater nog eens terug kwam en de Noormannen met hun zeeschepen de Rijnmond kwamen bin nen varen. Zeer kort daarna, omstreeks 870, verzandt dan de Rijnmond door het ontstaan van de duinen. Van dien af blijft ons gebied gevrijwaard voor een directe invloed van het zeewater. Voor het gebied achter de duinen breekt nu, door het uit vallen van de afvoer een periode aan met veel wateroverlast. Dr. Van tier Meer neemt aan dat 'het' Rijnwater nu achter de duinen langs en door liet veengebied een weg naar het IJ gevonden moet hebben. Uit de noodtoestan den, die toen wel geheerst moeten hebben werd in 1254 het Hoogheemraadschap Rijn land geboren. Veel later werd nog een door graving van de duinen bij Katwijk gemaakt, maar het duurde tot 1880 voordat met de bouw van een gemaal in Katwijk een af doende oplossing bereikt werd. Een con stant boe/.cmpcil werd ingesteld en daar mede de mogelijkheid geopend tot een bloembollenteelt met oogstzekerheid. Alhoewel de duinen voor de tuinbouw weinig waarde hebben vormt de tot 80 a 100 m. diepte reikende zoetwaterzak, in het duinlichaam, een barrière tegen de verziiting van het achter de duinen lig gende cultuurgebied. Door de opvulling van de strandvlakten met veen is het oorspronkelijke hoogte verschil tussen strandwallen en -vlakten aanzienlijk verminderd maar toch nog wel blijven bestaan. Geestgronden Op de strandwallen, die door hun ho gere ligging ook droger waren, kon zich evenals dat aanvankelijk in de strandvlak ten het geval was, een bosgroei ontwik kelen. De lager gelegen delen van de wallen hiervan is te zien langs de Elswoutslaan, tussen Overveen en Aerdenhout. Oostelijk van de weg ligt het weiland van de strand vlakte, Westelijk een duinzandcomplex, dat een er onder liggend ouder systeem van strandwal en strandvlakte aan het oog onttrekt. Opmerkelijk is dat het veen van de strandvlakten bedekt is met een minstens halve meter dikke laag zand, die in dikte van West naar Oost afneemt. In het veen zelf wordt echter vrijwel geen zand aan getroffen. Hieruit blijkt dat het zand pas na de veengroei in zulke grote hoeveel heden is verplaatst. Het ligt dus voor de hand dit zandtransport van West naar Oost aan de vorming van de duinen te verbindeïï. De hier beschreven kuststreek laat dus naast elementen, wier ontstaan uitslui tend aan de werking van de zee toege schreven kan worden, uit een geologisch jongere tijd, duinen zien, die door wind- werking zijn gevormd. De consequenties, die uit de geschetste geologische gesteldheid voor onze bloem bollencultuur voortvloeien zullen, aan de hand van de studie van dr. Van der Meer, in een volgend artikel behandeld worden. Dr. J. D. DE JONG In de Ligthartschool in Den Haag is Maandag aan prof. R. Casimir ter gelegen heid van zijn 75ste verjaardag een ge schenk aangeboden. Zeer vele belangstellenden uit onderwijs kringen woonden de bijeenkomst in een der versierde schoollokalen bij. Prof. dr. G. A. van Poelie bood prof. Casimir namens zeer vele vrienden het boek „Gesprek der Opvoeders" aan. een verzameling opstellen over de opvoedkun de, waaraan personen van zeer uiteen lopende richting, inzichten en positie heb ben meegewerkt. Bij Koninklijk Besluit is aan J. Plaeck posthuum de Bronzen Leeuw toegekend. De heer J. Iiaeck heeft tijdens de bezet tingsjaren aan ongeveer honderd leden van geallieerde vliegtuigbemanningen en vier honderd geallieerde krijgsgevangenen hulp verschaft en medewerking verleend bij het transporteren naar het Zuiden des lands, vanwaar zij over de Nederlands-Belgische grens werden gebracht. Hij is de stichter geweest van de in en om Hengelo opge bouwde organisatie, die tot aan zijn ar restatie in October 1944 heeft gewerkt. Hij werd door de Duitsers op het vliegveld Twente gefusilleerd. Al heeft het dan wat langer geduurd, dan aanvankelijk was gedacht, ..Jonas" de vinwalvis, is Maandag te Rotterdam aangekomen. De drijvende bok Heracleszorgde ervoor, dat „Jonas" na een klein luchtreisje veilig op het tentoonstellingsschip in de Rotterdamse Haven, de „Viking" belandde. In de ouderdom van 87 jaar is op het Huis te Vogelenzang overleden jhr. W. P. Barnaart. De heer Barnaart die op „Kuilenburg" te Vogelenzang werd geboren, was een man die één was met zijn omgeving. Zijn liefde tot het duinlandschap van Kenne- mcrland bleek zowel uit zijn veelzijdige werkzaamheid als in zijn verhouding lot de bevolking Hij was in Vogelenzang zeer geliefd, niet alleen in de kring waartoe hij door ge boorte behoorde, maar ook bij de overige bevolking. Zijn specialiteit was het taxeren van duinterreinen; van Alkmaar tot Den Haag is er geen grond verkocht of de heer Bar naart heeft er zijn advies over gegeven. In zijn jonge jaren was hij ook actief in de bloembollencultuur, waartoe hij op „Kuilenburg" grote zandafgravingen heeft laten verrichten. Tevens had hij grote be langstelling voor de visserij en hij was dan ook in een trawlerrederij in IJmuiden ge ïnteresseerd: sinds de oprichting van de maatschappij „Petten" was hij commissaris. Na zijn huwelijk vestigde hij zich in Ber gen tot in 1934 het Huis te Vogelenzang disponibel kwam. Het is dan ook vooral in deze omgeving dat hij zich geheel kon wij den aan zijn grote liefhebberij: het weide lijk jagen. Voorts verdient vermelding dat hij in 1937 zijn landgoed ter beschikking stelde van de Jamboree. De begrafenis heeft hedenmiddag plaats gehad op de Protestantse begraafplaats van Bennebroek. ADVERTENTIE Het winterprogramma van de R.K. Mid denstandsvereniging te Haarlem begint op 1 en 2 October met een tweetal bezinnnigs- avonden. Op de eerste spreekt Pater Rem- bertus over Taak en plaats van de Katho lieke middenstand en op de tweede dr. A. Olierook over Samenwerking der standen i noodzakelijk tot behoud van de Katho lieke emancipatie. Beide bijeenkomsten vinden plaats in de St. Jozefskerk, waar op 5 October ook een Hoogmis wordt op gedragen. Voorts bevat het programma tot 1953 een cyclus „Tot Uw dienst", retraites voor dames en heren, een cursus „Spreken in het openbaar" en een culturele avond waarop de weleerwaarde heer H. P. Bales- tra zal spreken over Fatima. Ncd. Ilcrv. kerk Beroepen te Aalst P. J. F. Lamens te Elspeet; te Almelo, (vac. W. G. Boon) W. H. Stenfert Kroese te Vught; te Halle J. G. H. Eggink, cand. te Zutphen. Aangenomen naar Alkmaar L. Th. A. v. d. Marei te Wesepe. Bedankt voor Krimpen aan de Lek C. C. Severijn te Hoogeveen; voor Huizen (N.H.) (vac. J. Zwijnenburg) G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. kerken Tweetal te Meppel (vac. C. P. T. Rijper) Joh. P. Boer te Zwartebroek en J. Firet te Zuid-Beijerland. Beroepen te Oudewater J. v. d. Berg te Ottoland; te Hengelo (Ov.) (vac. F. Vroon) en te Rotterdam-Charlois (vac. J. Thomas) J. Firet te Zuid-Beijerland. Bedankt voor Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Loos- duinen (vac. H. J. ten Brink) J. P. Prins te Leeuwarden. Chr. Geref. kerken Beroepen te Elburg P. de Smit te Zeist. Vrij Evang;. Gemeenten Aangenomen naar Oude Bildtzijl W. de Goede te Wemeldinge. Mevrouw B. M. J. Wijsma-Booms uit Huizen heeft met 398 aanslagen per minuut het Nederlands kampioenschap typen behaald op de 20 September in Den Haag gehouden nationale wed strijd in machineschrijven. Zij kreeg een wisselbeker en een schrijfmachine. Aan de wedstrijd hebben dit jaar 133 dames en zes heren deelgenomen.Als werk- der ondernemingsraden. Dat het woord toneel samenhangt met het werkwoord tonen lijkt wel zeer voor de hand te liggen. Op het toneel immers wordt ons allerlei vertoond. Toch is deze verwantschap slechts schijn. De wetenschap die zich bezighoudt met de afleiding der woorden, kan dat bewij zen. Er bestaat een oud woord taneel dat: stellage, getimmerte betekende. Dit taneel is ontstaan uit een nog ander woord tineel dat ontleend is aan het oud-Franse tinei. Tinei betekende: hof stoet, gevolg; vandaar ook: zaal waar de hofstoet placht verblijf te houden. Zo ontstond de betekenis: plaats voor de aanzienlijken onder het publiek, dus: verhoogde zitplaats. Zo komen we tot: stellage, aanvankelijk voor de beter ge situeerde toeschouwers, later voor de toneelspelers. Dan breidt de betekenis zich uit tot: toneelspeelkunst in 't alge- ^meen. De Archaeologischg Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland heeft Zaterdag een archaeologendag in Haarlem en Spaarn- woude gehouden in samenwerking met de Vereniging Iiaerlem en de Vereniging van Nederlandse Archaeologen. Des morgens werd een bijeenkomst gehouden in Teyler's Stichting onder leiding van de heer H. Cal- koen die dank bracht aan allen die aan de voorbereiding medewerking hebben ver leend. Hij'sprak er zijn vreugde over uit, dat er mensen zijn die met enthousiasme bodemschatten trachten te redden. In de verenigingen wordt eendrachtig samenge werkt om te achterhalen wat reeds lang geleden achter de rug is. Mr. C. M. J. de Jong, vertegenwoordiger van de Vereniging Haerlem, hield een praatje over Haarlem. Hij deed mededelin gen over een aantal oude gebouwen uit de omgeving van het Spaarne. Vóór niet-Haar- lemmers was dit praatje in het bijzonder belangwekkend. De spreker slaagde er in een goede indruk te geven van de schoon heid in het oudste gedeelte van de stad. In Teyler's Stichting was een vitrine met archaeologische en palaeonthologische vondsten uit de Romeinse tijd te Velsen bijeen gebracht, waarvoor veel belangstel ling bestond. Naar de Stompe Toren 's Middags werd de bijeenkomst voort gezet in het door de heer en mevrouw De Raaf gerestaureerde kerkje te Spaarn- woude. De heer W. A. van der Wal, oud-school hoofd te Hillegom, sprak over zijn beleve nissen en speurtochten in Hillegom en de duinstreek. Aan de hand van de vondsten, die de heer Van der Wal, gedurende zijn 35-jarige weekzaamheid in Hillegom ver zamelde. vertelde hij van zijn ontdekkingen op historisch en archaeologisch gebied. De heer J. G. N. Renaud besloot de reeks van sprekers met enige, door zeer oude vaasjes en scherven geïllustreerde, op merkingen over de tijdsbepaling van mid deleeuws aardewerk. Evenals vorig jaar zal in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft een tentoonstelling „Contour der Nederlandse schilderkunst" gehouden worden. Deze wordt 25 Oclober geopend en duurt tot begin December. Er is een aantal Neder landse schilders, grafici en beeldhouwers tot deelneming aangezocht. Gedurende Oclober wordt de expositie „De bewoonbaarheid der aarde" gehouden ter gelegenheid van het elfde lustrum van de Delftse Studentenbond. In de bibliotheek van de Technische Hogeschool te Delft heeft van 29 Septem ber tot en met 8 October een expositie plaats ter herdenking van de grote Neder landse scheikundige Van 't Hoff, die hon derd jaar geleden geboren werd. In het jaarverslag over 1951 van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond wordt onder meer ingegaan op de kwestie stuk was de rede gekozen, welke de Ko ningin tijdens haar bezoek aan de Ver enigde Staten voor het Amerikaanse Con gres heeft uitgesproken. De beste prestatie leverde mejuffrouw F. M. T. J. Pasteels uit Eindhoven met 430 aanslagen per minuut. Aangezien zij de Belgische nationaliteit bezit hoewel zij in Nederland is geboren en steeds in ons land heeft gewoond werd het kam pioenschap wegens het nationale karakter van de wedstrijd, niet aan haar toegekend. Zij ging met een ereprijs, bestaande uit een schrijfmachine en een gouden armband, naar huis. De enige geplaatste mannelijke deel nemer, de heer T. L. van Pelt uit Tiel, werd met 356 aanslagen per minuut nummer •erden echter in gebruik genomen als cul- negen. Mej. F. Kant, die het vorig jaar mei tuurgrond en dit zijn de zgn. geestgronden, waaraan de geestnamen Oegstgeest, Poel geest, Rijngecst e.a. herinneren. De hoog ste delen, die uiteraard ook het droogst waren, droegen bos; deze heten nooit geest. Resten van de natuurlijke toestand vinden we nog terug in de Haarlemmer Hout, Groenendaal, Keukenhof en Reigersbos. De uitbreiding en vorm van de strand wallen blijkt echter, volgens dr. Van dei- Meer, gebonden te zijn aan het bestaan van de Rijnmond. De splitsingen, die de verschillende strandwallen vertonen ver raden de nabijheid van het zeegat. De strandwal van Hillegom, die nog tot Lisse een ongeveer één kilometer brede en mach tige rug is, vertakt zich bij Lisse in een drietal smalle, vaak niet meer dan 100 ïp. brede naar het Zuiden uitwiggende rug gen. Een dergelijke vertakking toont ook de strandwal van Noordwijk. Het ontstaan van de reeks strandwallen in achtereenvolgende tijden verklaart dr. Van der Meer door een, gedurende die periode, dalende beweging van de zeespie gel ten opzichte van het land aan te nemen. Verschil in ontstaan In tegenstelling tot vroegere opvattingen bestaat er dus nu verschil in de wijze van ontstaan tussen de strandwallen en de duinen. De strandwallen liggen op de plaats waar zij zijn ontstaan; de duinen daarentegen tonen een beeld van de wer- king van de wind. Het zand wordt met de heersende Westelijke winden landin waarts verplaatst en begraaft daarbij oudere strandwallen en -vlakien onder zijn beweeglijke vracht. Een voorbeeld 422 aanslagen per minuut het kampioen schap behaalde, bereikte thans 495 aan slagen per minuut. Zij overschreed echter het toegestane foutenpercentage. „In de toch al weer vrij lange periode van haar bestaan heeft de ondernemings raden-commissie thans de werkgevers- en arbeidersorganisaties in een groot aantal bedrijfstakken gehoord over de vraag, op welke wijze hun bedrijfscommissie moet worden samengesteld en hoe precies haar werkgebied zou worden afgebakend. De arbeid van de commissie-ondernemings raden heeft tot dusverre echter slechts een mager resultaat te zien gegeven. Want de gene, die zijn oor te luisteren legt, merkt alras, dat de commissie een doornig pad begaat, waarop zij slechts behoedzaam voorwaarts gaat", zo wordt in het verslag gezegd. „Ogenschijnlijk lijkt het zo een voudig: de S.E;R. dient een aantal be- drijfscommissies in te stellen, bestaande uit vertegenwoordigers van daartoe aange wezen representatieve organisaties van werkgevers en werknemers. Maar welke organisaties zijn nu representatief? Hier beginnen de moeilijkheden. Deze meisjes hadden er twee dagen en een nacht wachten voor ouer, om een van de 295 staanplaatsen, die werden verkocht voor een concert van het Philharmonia Orchestra", dat te Londen een uitvoering gaf onder de directie van Arturo Toscanini te kunnen bemachtigen. De ondernemersorganisaties zijn van oordeel, dat representativiteit van een organisatie dient te worden afgemeten naar ledental, dat zij in een bedrijfstak heeft georganiseerd. Aan werknemers- kant denkt men daar enigszins anders over. Een aantal organisaties is geneigd dit criterium in meer of mindere mate te doen gelden. De organisaties verenigd in het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zijn van oordeel, dat alleen reeds de aansluiting bij een van deze drie vakeentralen de re presentativiteit tot stand brengt, ook al heeft de desbtcreffende organisatie in een bedrijfstak slechts een minimaal aantal leden. Dit is", aldus het verslag, „het kern punt der moeilijkheden. De werknemers, die niet tot de groepen handarbeiders be horen, zijn bevreesd in de bedrijfsbonden onvoldoende steun voor hun belangen te zullen vinden. Somm'ge van deze bonden willen in bepaalde bedrijfstakken een ze tel in de bedrijfscommissie krijgen. De or ganisaties van de handarbeiders gunnen hun dit niet omdat de totstandkoming van bcdrijfsbonden daarmede wordt vertraagd. Bovendien zijn er inmiddels nog organi saties van hoger leidinggevend personeel tot stand gekomen die behalve in even tuele product- en bedrijfsschappen ook in bedrijfscommissies een zetel voor zich op eisen. De arbeidersvakcentralen zijn hier over ook niet te spreken niet alleen omdat deze organisaties niet bij hen zijn aange sloten, maar vooral ook, omdat men in het hogere leidinggevende personeel slechts exponenten van de werkgevers ziet. Ook de afbakening der bedrijfstakken, waarvoor een bedrijfscommissie zal wor den ingesteld, levert moeilijkheden op. De bedrijfscommissies zullen straks ge roepen worden, de werknemersorgansiatiés aan te wijzen, die candidatcn voor de on dernemersraden mogen stellen. Ook zullen de bedrijfscommissies mogen aangeven of, en zo ja in hoeverre, naast candidaten door de bonden ook door anderen personeels leden candidaten mogen worden gesteld. De grote vakeentralen hebben te kennen 'gegeven, dat wat hen betreft, alleen can- didaatstelling door de bonden en dan al leen door de bij hen aangesloten bonden in aanmerking komt". Het verslag besluit: „Wie dit alles ziet tegen de achtergrond van het probleem der medezeggenschap, dat men met de instel ling van de ondernemingsraad tracht op te lossen, komt tot de slotsom, dat de ver langde medezeggenschap niet is een mede zeggenschap van vertegenwoordigers der vakorganisaties. Aldus bezien krijgt het tot dusverre nog vage begrip medezeggen schap de beperkte concretisering van een inmenging in de zaken van de onderne ming door enkele machtsconcentraties daarbuiten'1. ADVERTENTIE Voordat U Holland gaat verlaten: Komt dan eerst met Damiaans praten ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 September 1852 PARIJS. Heden is hier bekend ge worden, dat in de stad Marseille een belangrijk complot is ontdekt, waarvan het doel was het ter dood brengen van den Prins-Voorzitter, terwijl deze in plegstatigen optogt in de stad binnen trok. liet officiële dagblad „La I'atrie" behelst dienaangaande de volgende mededeelingen. blijkbaar van 'de zijde der bewindslieden afkomstig „Sedert eenigen tijd was de minister van Politie onderrigt geworden over eene zamenzwering, gesmeed tegen het leven van den Prins- Voorzittter. De minister heeft den voortgang van dat complot met ijver en waakzaamheid doen nasporen. Bovendien is te Mar seille een helseh werktuig gevonden en in beslag genomen. Dat werktuig was zamongesteld uit vier groote vuurmon den en tweehonderdvijftig gewone ge- weerloopen. Deze gezamenlijke loopen konden vijftienhonderd kogels bevatten. De aanleggers van den aanslag zijn aan gehouden en hunne medepligtigen zijn allen bekend. De Justitie heeft zich de zaak aangetrokken."

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5