Grote zege voor „Nye"Bevan op Brits Labour-congres Hevige gasoline-ontploffing verwoest keuken De Britten hadden succes met verbindingsvoorstellen Weerbericht Vooruitgang Attlee's tactiek mislukte, Morrison uit partijbestuur Alle opvarenden van „Joao Costa" gered Zes van de zeven Franse visie op de Saarkwestie Drie gewonden in Santpoort Amerikanen hebben atoomkanon Zwijgzame Gromyko op Schiphol Sigarenwinkels om 18 uur dicht Het woord is aan Katholieke critiek op liberale beschuldiging Pinay's prijzenslag in critiek stadium Truman laakt Eisenhower Nederlandse vlieger in de V.S. verongelukt Straatsburgse Assemblee in Januari weer bijeen 67e JAARGANG No 71 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389. Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 1 OCTOBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG 231 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE WASSENDE STROOM naar West- Europese eenheid heeft een stroomversnel ling bereikt, die zich in Straatsburg duide lijk heeft doen gelden en ook het Engelse bolwerk reeds bespoelt. Hetgeen onze redac teur Lodewijks Maandag, in een beschou wing na zijn terugkeer uit „de Europese hoofdstad" tot uiting bracht in de titel: De vloed komt op rondom Engelands ivoren toren. Het is interessant nu de mening te lezen die een zo toonaangevend (onafhan kelijk) Engels weekblad als The Observer Zondag heeft geuit. Merkwaardig is zij vooral door de erkenning die erin tot uiting komt: wij hebben het Continent niet goed begrepen; wij hebben ons kennelijk vergist in de ernst van zijn voornemens. liet hoofd artikel, dat de titel „Vital News" draagt, begint al met de woorden: „De Britse open bare mening is traag geweest in haar er kenning van de ernst en betekenis van het Europese streven naar Federatie. Zelfs nu, nu de regeringen van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg een lichaam hebben gevormd dat een grondwet voor de voorgestelde Federale Unie van dit zestal moet ontwer pen, wordt dit nieuws in ons land nog over het algemeen met ongeloof ontvangen. Het is natuurlijk nieuws van het mcest-vitale belang voor Groot-Britlannië. Als de nieuwe Federatie zal zijn gevormd zullen wij de naaste buurman zijn van een nieuwe reus: een mogendheid met een talrijker be volking dan de Verenigde Staten en een groter industrieel potentieel dan Rusland". En later: „Zelfs als zoiets ver van ons weg gebeurde zou het sterke invloed doen gel den op een land, zozeer gevoelig voor in ternationale veranderingen en verschuivin gen als het onze. Maar het gebeurt vlak naast ons: straks zullen wij in zeer bijzon dere betrekkingen moeten staan met een nieuwe mogendheid, veel groter dan de onze. Betrekkingen, die zo ongeveer ver gelijkbaar zullen zijn met die tussen Cana da en de Verenigde Statenals wij geen zorg willen hebben over onze eigen veilig heid". Het Engelse blad somt dan redenen op, waarom de Engelsen de gevaarlijke illusie konden blijven koesteren dat het met Euro pese Federatie zo'n vaart wel niet zou lopen. Eenheid van Europa is duizend jaar lang een droom gebleven. Nationalisme leek altijd sterker dan alle plannen tot ver eniging. Pogingen om haar met geweld te bewerken zijn steeds met succes weerstaan. En de sfeer waarin vandaag ongekende dingen gebeuren kenmerkt zich geenszins door geestdrift, maar is koel en rustig. „Maar wij zullen ons waarschijnlijk ge vaarlijk vergissen", zegt The Observer, „als wij volharden in een houding van hoog hartig scepticisme. Wij onderschatten nog steeds de slag, die de ervaringen van de Tweede Wereldoorlog aan het oude Euro pese nationalisme hebben toegebracht". Dit nu is kennelijk juist. Hoevelen van ons hebben zich, sinds de tweede wereld oorlog, in gesprekken met Engelsen niet verbaasd over hun uitingen! Zij schenen die beproeving op gans andere wijze dan wij te hebben ervaren. Zij leken nog even zelf genoegzaam te zijn gebleven. „Het eiland", zei menigeen, ter eenvoudige verklaring van het geval. Die Engelsen schenen, on danks zo groot verlies aan machtspositie van hun land in de wereld, te menen dat zij onaantastbaar waren als immer. „Het eiland" blijft zeker veel verklaren. Maar dan vooral in die zin, dat ook in de tweede wereldoorlog de gelukkige geografische positie van het land nog heeft voorkomen, dat het door een invasie geteisterd werd en de kans liep, door de vijand bezet te wor den. Van zulk een mogelijkheid begrijpt de Engelsman niets. Hij kan zich die niet indenken. Hij kan zich niet voorstellen dat hem ooit zoiets overkomen zou. Er was, kort na de oorlog, een Nederlander die een Engelse kostschool bezocht en van de Head master daarbij het verzoek kreeg de gehele school „in Hall" een uurtje te willen ver tellen over onze ervaringen in bezettings tijd. Toen hij aan dat verzoek voldaan had en de gelegenheid werd gegeven, hem vra gen te stellen stond een jongen van een jaar of vijftien op en vroeg: „Mochten de Duitsers dan in uw huizen komen?" Die vraag uitte de Engelse scholier eigen lijk namens het Engelse volk. Goed: er waren natuurlijk ettelijke ouderen in En geland die in feite beter wisten dan hij. Maar het beseffen: neen. Daarom is het voor de Engelsen ook zo moeilijk te begrij pen, wat de uitwerking van onze ervaring jn 19401945 op ons is geweest. Namelijk dat wij afdoende geleerd hebben, dat onze kleine en kleinere landen niet meer afzon derlijk verdedigbaar zijn en ook in econo mische en sociale zin van elkaar afhanke lijk. Zodat de tijd is gekomen, om ze te ver enigen in al die zaken die men niet meer elk-voor-zich met succes kan behartigen. Dat duizend jaar lang geen Europese een heid tot stand heeft kunnen komen bewijst niets voor de huidige tijd. Want de wereld was in haar onderlinge machtsverhoudin gen en economische verhoudingen en ver keerswezen en sociale toestanden geduren de die duizend jaar anders dan nu. Dat was Europa ook. Het heeft niet stilgestaan. Het is voortdurend veranderd als ge wilt gegroeid, in de zin van: sterker samenge groeid in alle opzichten, bèhalve in zijn staatkundige organisatie. Dat die verouderd was en niet meer tegen schokken bestand bewees de tweede wereldoorlog tenslotte op onmiskenbare wijze. Het viel niet meer te loochenen. The Observer maakt zich nu ernstig be zorgd over Engelands relaties met de Fede ratie waarvan het blad erkent, dat zij niet uit kan blijven. Dergelijke beschouwing duidt op Engels ontwaken. LISSABON (A.F.r.) I" Lissabon is officieel bekendgemaakt, dat alle 74 opva renden van het Portugese vissersvaartuig ,,Joao Costa" zijn gered. Zoals Maandag werd gemeld, had het Amerikaanse schip „Compass" twaalf opvarenden gered. Aanvankelijk bestond er niet veel hoop, dat men de 62 andere bemanningsleden zou kunnen vinden, doch Dinsdag werd mede gedeeld, dat het Franse vrachtschip „Hen- riette Shutt" 27 personen en het Ameri kaanse schip „Steel Executive" 35 per sonen aan boord heeft genomen. In de thuishaven van de „Joao Costa Figueira da Foz, heerst uiteraard grote vreugde. Van onze correspondent in Londen) Aneurin Bevan heeft reeds op de eerste dag van het congres der Britse Labour-Party de heldenrol Vervuld, die velen van hem verwachtten. In zijn karakteristieke houding: de rechterhand in de zak van zijn colbert, stond hij temidden van de toejuichingen, en beschenen door de felle televisie lampen, toen hij zijn speech begon. Hij sprak niet als opposant, doch als woordvoerder van het partijbestuur over het werkloosheidsvraagstuk, waarover geen controverse scheen te bestaan, tenminste voor zover het de critiek op de Tories betrof en waarvan hem de behandeling min of meer als troostprijs was toebedeeld. Over de bewapening en de buiten landse politiek, waarover de Bevangrocp zulk een sterk geprononceerde eigen mening bezit, zouden Attlee en Dalton spreken. Veel van wat Aneurin Bevan te zeggen had, kon hij echter luchten in een betoog, zoals men dat van hem kent, docerend, striemend en ongecompliceerd. Dit was iets dat de massa-bijeenkomst van 2100 gedelegeerden wilde horen, en in één ogenblik waren de sombere, afgezaagde, hoewel waardevolle verma ningen van voorzitter Earnshaw vergeten. Het feit, dat zes van de zeven zetels van de politieke vleugel van het partijbestuur thans door Bevan-aanhangers worden in genomen, vormt een sensatie van de eerste rang. Het betekent, dat of de partij naar links zal zwenken of dat de interne span ningen nog groter zullen worden dan ze het afgelopen jaar al geweest zijn. In dat geval zal de verwarring in Labourkring toenemen en zal er van een doelmatig oppo- sitiebeleid weinig terecht kunnen komen. Labour is thans meer dan ooit een soort coalitie! Het is moeilijk te zien hoe de kloof tussen partij en vakbonden kan worden overbrugd. Richard Crossman, die gekozen werd, dankt zijn populariteit vooral aan zijn we kelijkse artikelen in een Zondagsblad, al moet worden opgemerkt, dat Crossman slechts voor driekwart Bevanist is, daar hij nogal eens afwijkt van het standpunt der linkse groep. Harold Wilson, de voor malige minister van Handel, trad gelijk met Bevan af wegens de bewapeningscon troverse, maar het is niet zeker of hij in alle opzichten achter Bevan staat. Het is echter duidelijk dat de massa der gewone partij-leden een principiëler politiek wil en minder geschipper. De revolte in Morecambe kan dan ook vérstrekkende gevolgen hebben. Voor de oude garde is deze gehele ont wikkeling, die zich reeds zo lang heeft af getekend, zeker een slag, maar voor de partij kunnen deze zelfvernieuwing en het enthousiasme van links heilzaam werken. Niet vergeten rnag worden, dat de Labour- Party oorspronkelijk is opgericht als poli tiek verlengstuk van de vakbeweging. Het solide deel daarvan heeft nog steeds het meest in de melk te brokkelen en werkt als een rem. De partij wordt voor een be langrijk deel door de vakbonden gefinan cierd, een feit waaraan door de wol ge verfde leiders als Deakin en Lawther de aanvoerders van de transportarbeiders en mijnwerkers Maander onder tumult her innerden toen zij zich geplaatst zagen tegen over een hun onwelgevallige resolutie. Hun tactloze opmerkingen droegen echter bij tot de overwinning der Bevan-candidaten. Partij en vakbeweging kunnen elkaar niet missen maar de toeneming van Bevans in vloed zal de onderlinge verbittering op z'n minst bestendigen. De zes Bevanisten blij ven intussen in het bestuur van 28 een minderheid, hoewel ze vaak steun zullen krijgen van tussenfiguren, die niet bij rechts of links kunnen worden ingedeeld, zoals bijvoorbeeld Griffith, de vader van de sociale verzekering. Morrison verslagen Griffith en Attlee, die als partijleider, ge kozen door de parlementsfractie in het La gerhuis, ambtshalve deel uitmaakt van het partijbestuur, vormen thans nog de enige verbinding tussen de verslagen Labour- regering en de partijleiding Vorig jaar sneuveide Shinwell, die ove rigens militant genoeg is. Dat nu behalve Dalton ook Morrison algemeen be schouwd als toekomstige premier op de keien is gesmeten, is iets dat voor kort ondenkbaar -was. Morrison toch is sinds jaar en dag Labours partij-manager, die in zijn jonge jaren de Londense partij heeft opgebouwd en tot overwinning gevoerd, en die later de architect werd van de La- bourzege in het gehele land. Hij zat 18 jaar in het partijbestuur. SAARBRiiCKEN (Reuter). De Franse vertegenwoordiger in de Saar, Grandval, heeft Dinsdag op een lunch te Saarbrücken waarvoor ook West-Duitse corresponden ten waren uitgenodigd, zijn twijfel er over uitgesproken, of het Franse parlement het verdrag inzake het Europese leger en de conventie van Bonn zal bekrachtigen, voor dat de Saarkwestie met West-Duitsland zal zijn cpgeiost. Volgens een later door de Franse diplomatieke vertegenwoordiging te Saarbrücken, met het oog op eventuele misvattingen over deze passage, uitgege ven verslag zeide Grandval: „Het is niet aan mij, een voorspelling over het besluit van het Franse parlement te doen. Het parlement zal te zijner tijd zélf en souve- rein over de verdragen beslissen. Persoon lijk ben ik van mening, dat talrijke par lementsleden, met het oog op het feit, dat de Saarkwestie van vitaal belang voor Frankrijk is, zullen aarzelen de verdragen te bekrachtigen, voordat de Saarkwestie definitief is geregeld". Grandval zette vervolgens uiteen, hoe zijn regering de oplossing van het geschil door Europeanisering van de Saar ziet. Frankrijk wenst, dat de binnenlandse po litieke autonomie strikt wordt geëerbie digd, zo zeide hij, hieraan toevoegend, dat de economische conventie met Frankrijk in Europese zin kan worden ontwikkeld. Vervolgens moet een Europees gezagsor gaan, hetzij de ministerraad van de kolen- en staalgemeenschap, hetzij de Raad van Europa, de buitenlandse belangen van de Saar, riie thans door Frankrijk worden waargenomen, behartigen, terwijl de Fran se en de West-Duitse rechten volgens dit nieuwe statuut „volkomen symmetrisch" moeten zijn. VERKIEZINGEN IN INDONESIë De Indonesische minister-president Wi- lopo heeft medegedeeld, dat naar verwach ting in het eerste kwartaal van 1953 in In donesië algemene verkiezingen zullen kun nen worden gehouden. - fkl Gisteravond omstreeks half zeven is de Kerkerinklaan in Santpoort opgeschrikt door een luide ontploffing, die de geïmpro viseerde keuken van de inwonende familie M. op nummer 46 goeddeels ver nielde. De explosie, die veroorzaakt werd door een fles met gasoline, een uitermate vluchtige en brandbare vloeistof, die de heer des huizes van zijn werk had meege nomen. De fles stond in de keuken, die op de bovenverdieping in een badkamer is inge richt, op een plank, boven een brandend petroleumtel. Vermoedelijk door de warmte is deze fles gebarsten, waardoor mevrouw M. een paar spatten gasoline in het oog kreeg. Terwijl haar man, de heer P. J. M. haar hielp bij de verwijdering van de bij tende druppels, ontplofte met een luide siag het vrijgekomen gas, met het gevolg, WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se bladen hebben Dinsdag foto's gepubli ceerd van wat genoemd wordt het eerste atoomkanon ter wereld. Het is een gemo toriseerd stuk veldgeschut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Het kanon, dat een „wapen voor alle doeleinden" wordt ge noemd, kan jn 20 minuten in stelling worden gebracht en kan atoom- of andere projec tielen met grotj ontploffingskracht af schieten. Naar bij kortelings gehouden demonstra ties verluidde, draagt het 32 kilometer ver, hetgeen overeenkomt met de draagwijdte van kustbatterijen en vlootgeschut van hetzelfde kaliber. Het kanon zou hierdoor geschikt zijn om het veilig achter de eigen linies op te stellen, waarbij over deze linies kan worden geschoten en de infanterie en pantsereenheden van de tegenstander onder een spervuur van atoomgranaten kunnen worden gelegd, zonder dat de troepen van de eigen partij gevaar lopen Bij de batterij behoren negen voertuigen, waaronder twee vrachtauto's met installa ties voor het opwekken van electriciteit voor het afschieten van het wapen. Het stuk zelf is opgehangen tussen twee tractors van 500 pk die het over de weg kunnen verplaatsen met de snelheid aan die van zeer zwaargeladen vrachtauto's. Door het feit dat de tractors vele wielen tellen, die onafhankelijk worden aangedreven, kan de batterij zich ook over ongebaand terrein verplaatsen. De Russische ambassadeur te Londen Gromyko arriveerde Dinsdag op Schiphol op doorreis naar Berlijn. Journalisten omringen hem op het platform. dat de muren tussen de badkamerkeuken en de kamer van het gezin M. gedeeltelijk werden ingedrukt en er een grote ravage ontstond door de steekvlam, die met de ont ploffing gepaard ging. De drie leden van het gezin, man, vrouw en een kindje van twee jaar, werden allen min of meer ernstig gewond; de vrouw was er het ergst aan toe en moest met brand wonden in de tweede graad aan gezicht en armen naar het Antoniusziekenhuis worden vervoerd, waar haar toestand thans redelijk wel is. De man en het kind kwamen er met minder letsel af; de brand, die ontstond na de ontploffing was snel gedoofd, maar de schade is groot. De stenen van de verwoeste keuken muren kwamen zelfs van de trap af rollen naar de benedenverdieping. Een geluk is geweest, dat het raam van de keuken niet gesloten was, zodat de explosie zich een weg kon zoeken door dit raam. Voor het eerst in zijn leven heeft de heer Andrei Gromyko, thans Sovjet-am bassadeur te Londen, Nederlands grond gebied betreden. Gistermiddag stapte hij in een druilerige regen uit het Viking toestel van de British European Airways. Een half uur later was Gromyko weer op weg naar Berlijn, vanwaar hij met een Russisch toestel naar Moskou zal door reizen. Gekleed in een donkere winterjas en een grijze hoed verliet de ambassa deur het vliegtuig. Hij groette beminne lijk, doch enigszins verwonderd over het grote getal aanwezige journalisten en persfotografen. Door hen omstuwd begaf hij zich naar het passagiersrestaurant. In vloeiend Engels weerde hij vrijwel elke vraag onmiddeliik af. Toen hem gevraagd werd of hij naar de Sovjet-Unie reisde om het aanstaande partijcongres in Mos kou bij te wonen, zeide hij: Geen com mentaar. Er was geen enkele official op het vlieg veld om de heer Gromyko te bezoeken. Eenzaam bleef hij in een hoekje van het restaurant zitten, totdat het vertrek van het BEA-toestel werd aangekondigd. Volgens de bepalingen van de nieuwe Winkelsluitingswet, die vandaag in wer king is getreden, mogen sigaren-, vis- en bloemenwinkels tot 's avonds zeven uur geopend blijven. Wij vernemen, dat deze bepaling echter voorlopig nog niet zal gel den voor de sigarenwinkels, die dan ook met ingang van vandaag om zes uur 's na middags gesloten zullen moeten worden. De werknemers-organisaties in deze branche hebben onlangs bezwaar gemaakt tegen het ook in het winterseizoen open houden der sigarenwinkels tot zeven uur. Aangezien hierover tussen deze organisa ties en het departement van Economische Zaken nog geen overleg kon worden ge pleegd, is de bepaling inzake de zeven uur sluiting voor sigarenwinkels nog niet van kracht geworden. Zodra dit overleg heeft plaats gehad zal een beslissing in deze worden genomen. S i r i u s Als elk de ander vergaf wat hij zichzelf vergeeft zouden wij een •deale wereld hebben. President Truman, die per trein een rondreis maakt door 22 Amerikaanse sta ten voor het houden van verkiezingsrede voeringen, heeft tijdens een oponthoud in Havre in Montana beschuldigingen geuit aan het adres van generaal Eisenhower, de republikeinse presidentscandidaat. „Toen Eisenhower op het eind van de oorlog op perbevelhebber in Europa was, heeft hij de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar gebracht door Amerika in onwe tendheid te laten over het Russische ge vaar voor de wereldvrede", aldus Truman. In de nabijheid van Luke Airforce Base (Arizona) is Maandag de 24-jarige reser ve sergeant-vlieger C. de Kok van de Ne derlandse Luchtmacht, die in de Verenig de Staten tot vlieger was opgeleid, met een vliegtuig verongelukt en om het leven gekomen. Sergeant De Kok was ongehuwd en woonde in Scheveningen. STRAATSBURG (van de A.N.P.-cor- respondent). De Europese Assemblée heeft Dinsdag haar laatste zitting van dit jaar besloten met de aanvaarding van de voorstellen tot het leggen van een zeer nauwe band tussen de te vormen gemeen schappen der West-continentale landen en de overige landen, in het bijzonder Enge land. De aanvaarding van dit voorstel met vrijwel algemene stemmen werd hier be schouwd als een succes van de Britse afge vaardigden. die gedurende deze gehele zit ting alles in het werk hebben gesteld om de Assemblée er van te overtuigen dat de vorming van een kleine Europese federatie geen scheiding tussen het continent en En geland zou mogen teweeg brengen. De laatste weerstanden in de Assemblée tegen het advies werden gebroken door een krachtig betoog van de Britse parlemen taire onderstaatssecretaris Nutting. „Laat mij nogmaals verzekeren, dat wij geen be voorrechte plaats zonder verantwoorde lijkheid zoeken, noch willen wij mogelijk heden zoeken om het werk aan en het tot stand komen van de bovennationale orga nen 1e critiseren of te vertragen. Wij wen sen eerlijk en werkelijk te helpen en niet te hinderen. Engeland wil een zakelijke bijdrage leveren aan de bevordering van de eenheid van Europa", aldus Nutting. De gemeenschap der zes landen was volgens liem „een kind van de ruimere Raad van Europa" en er was geen reden om haar van de ouders weg te nemen, want zij zou zijn raad nog dikwijls kunnen gebruiken. „Bij hei begin van deze zitting", aldus Nut ting, „was er hier en daar een neiging het voor te stellen alsof wij een keerpunt had den bereikt en nu moesten kiezen tussen een klein Europa van zes en een groot Europa van vijftien landen. Er waren er wel enkelen, die meenden dat de keuze reeds gemaakt was, en dat Europa der vijftien werd uitgeschakeld door de snel heid waarmee de zes naar een federatie gingen, zonder ook maar om te zien. Het verwarrende denken is nu hopelijk gecor rigeerd. Er is geen kwestie van dat wij hebben te kiezen tussen zes of vijftien. Ware dit zo dan zou het betekenen dat geen banden tussen beide groepen zouden kunnen worden gelegd. Dit zou inhouden dat wij dan snel steeds verder uit elkander zouden groeien. In feite is het tegendeel het geval. Iedere belangrijke rede der laat ste drie weken in Straatsburg heeft het vaste besluit getoond verenigd te blijven en de overtuiging vertolkt dat de federatie banden de bredere eenheid der vijftien kunnen en moeten versterken." De indruk der in de laatste dagen aan gevoerde Britse argumenten was blijkbaar zo groot dat de Duitse christen-democraat Gerstenmaier vergat dat hij- twee weken geleden had verklaard, dat men beter zon der Engeland verder kon gaan en nu een rede hield vol „waardering en dank voor onze Britse vrienden". Het verhoogde tempo van de Europese bedrijvigheid werd gedemonstreerd door het feit, dat de Assemblée besloot midden Januari weer voor enkele dagen in Straats burg bijeen te komen teneinde dan kennis te nemen van de besluiten die begin Janua ri door het parlement van de kolen- en staalgemeenschap zullen worden genomen. Plet Nederlandse Katholieke Kamerlid dr. M. Klompé, heeft Dinsdag in de raadgeven de vergadering van de raad van Europa op felle wijze gereageerd op de woorden van de Belgische liberaal Roger Motz, die op het te Straatsburg gehouden congres van de liberale internationale zijn vrees had uitgesproken voor een christen-democra tische overheersing in een toekomstig Europa. „Wij hebben allen onze eigen geestelijke overtuiging", zo zeide mej. Klompé, „en het is duidelijk, dat dit betekent dat ieder van ons, liberaal, socialist of christen democraat, tracht zijn overtuiging in zijn geestelijk en sociaal leven tot uitdrukking te brengen en dat wij allen tot op zekere hoogte, denken, dat onze opvatting hier over het beste zowel het geestelijke als het sioffelijke welzijn van onze volken dient. Iedere christen-democraat dient echter bij zijn streven, christen te zijn in politieke en sociale aangelegenheden verdraagzaam te zijn en moet, hoewel hij niet tolerant ten aanz,-en van zijn godsdienstige principes kan zijn eerbied hebben voor de geestelijke overtuiging van anderen." „Als rooms-katholiek", zo vervolgde mej. Klompé, „verwerp ik ten sterkste de vol komen ongegronde beschuldiging, die tegen het Vaticaan en de Paus is ingebracht. Het schijnt ongelooflijk, dat alle pleidooien voor Europese eenheid worden toegejuicht, uit welke hoek van Europa zij ook komen, doch dal deze zelfde betogen, als zij van de geestelijke leider van de katholieke kerk afkomstig zijn, met achterdocht en wan trouwen worden ontvangen. Tk zou onze collega's willen vragen, onze overtuiging te eerbiedigen, evenals de be tekenis van het Vaticaan voor ons, zoals wij de overtuigingen en idéalen, die hun dierbaar zijn, respecteren". „In deze dagen, waarin al onze vrijheid in gevaar is, moeten alle groepen in Europa de handen ineenslaan, want anders zullen wij allen tezamen ondergaan. Ik hoop, dat zich in de nabije toekomst een gelegenheid zal voordoen, in deze Assemblée een vol ledig debat over de samenwerking van de verschillende politieke groepen in Europa te houden, omdat ik dit beschouw als een van de belangrijkste aspecten van de Euro pese eenheid", aldus besloot mej. Klompé. De Franse liberale afgevaardigde Mut ter antwoordde hierop, dat de resoluties van het liberale congres uitdrukking had den gegeven aan het liberale respect voor geestelijke zaken. De critiek van mej. Klompé was volgens hem, slechts gebaseerd op één enkele zin van een der afgevaar digden. PARIJS (Reuter) De strijd, die de Franse minister-president Antoine Pinay voert tegen de stijging der voedselprijzen en voor een stabilisatie van de Franse munt, is in een critiek stadium gekomen, hetgeen blijkt uit het feit, dat de index van de kosten van levensonderhoud zich reeds twee maanden achtereen in stijgende lijn heeft bewogen. Voor de maand September bedroeg het indexcijfer 145,7 tegen 144.8 voor de maand Augustus en 148,5 voor Februari. Tussen Februari en Juli was het indexcijfer voort durend gedaald. Ingevolge de voorschriften met betrek king tot de glijdende loonschaal, die dit jaar van kracht zijn geworden, moeten de lonen der arbeiders aan het gestegen niveau van de kosten van levensonderhoud wor den aangepast, zodra het indexcijfer 149,1 bedraagt. De regering tracht dit te voor komen, daar anders haar gehele stabilisa- tiepolitiek tot mislukken gedoemd zou zijn. Naar aanleiding van de vandaag gepu bliceerde indexcijfers vraagt men zich te Parijs af, of de Franse landbouwers ten slotte de regering van Pinay zullen ver slaan, of dat Pinay er toch in zal slagen de prijzen der landbouwproducten in zijn macht te krijgen. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar tot half bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind, in een groot deel van het land nog ge ruime tijd tussen Oost en Zuid. maar in het Zuid-Westen van het land spoe dig ruimend naar West of Noord-West Weinig verandering in temperatuur. 2 October Zon op 6.43 uur, onder 18.16 uur. Maan op 17.33 uur. onder 5.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 October Hoog water: 1.37 en 14.06 uur. Laag water: 9.41 en 22.01 uur. Donderdag 2 October Hoog water: 2.24 en 14.47 uur. Laag water: 10.31 en 22.48 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1