Bel Canto in het Rex Theater Agenda voor Beverwijk Nieuw hospitaalkerkschip kan nog niet worden aanbesteed „Volksonderwijs" ongerust over uitblijven van school aan Zweedselaan Velser Kunstkring Voor Allen had een gelukkige start Jubileum mejuffrouw E. Vijlbrief „De Rode Aarde" in Thalia vanavond Beverwijk 8 Veertig jaar goed werk Uitbreidingsplannen ter inzage Ringboksers weerden zich Het verkeer in de Amsterdamse haven Vier uitwedstrijden voor Watervliet-korfballers Vragen over de Julianaschool Gevulde wedstrijddag voor „IJmond" SCHEEPVAART DOXDERDAG 2 OCTOBER 1952 Voor het bestuur van de jonge Velser Kunstkring „Voor Allen" was het aange kondigde operaconcert een experiment, zelfs een vrij kostbaar experiment. Want solisten der Nederlandse Opera en een ver sterkte Haarlemse Orkest Vereniging kos ten geld. Des te meer reden tot tevreden heid heeft dat zelfde bestuur mogen hebben toen het in de Rex Schouwburg de laatste plaats verkocht had. zodat de heer A. H. Holtslag, tweede voorzitter van de Kring, een stampvol theater kon toespreken. Het was om meer dan één reden een gedenk waardige bijeenkomst, want met dit con cert ving „Voor Allen" in het hart der ge meente officieel zijn werkzaamheden aan. Wethouder H. de Boer, die met al zijn ccllegas aanwezig was, knoopte aan de openingsrede van de heer Holtslag een korte beschouwing over het streven van „Voor Allen" vast. Hij wees er op hoe dit werk noodzakelijk mag worden geacht, vooral nu er op cultureel terrein in de ge meente Velsen gedurende de bezetting zo ontzaglijk veel vernield is. Gemeentebe stuur en burgerij gezamenlijk moeten dit terrein terug winnen. Om die reden ook verheugde het spreker in de Velser Kunst kring „Voor Allen" te kunnen begroeten de centrale 'samenbundelende organisatie, die de culturele ontspanning hoopt te bevor deren. Zuidelijk temperament Daarna hief Marinus Adam de dirigeer stok en zetten de koperblazers der H.O.V. de eerste fanfares in van de mars uit „De Koningin van Saba" van Gounod. Het or kest kwam deze avond uitstekend voor de dag. Het was in het koper extra versterkt, zodat de opera-knaleffecten (waaronder de ouverture „Willem Teil" en „Le Roi d'Ys") fraai tot hun recht kwamen. Het meest heb ik van het spel van het Haarlemse orkest genoten in „Le Roi d'Ys" van Lalo, waarin de cello-solo muzikaal door de aanvoerder der celli gestreken werd. Italiaans en Frans operawerk vormde deze avond de hoofdschotel en men heeft er van gesmuld, dank zij de voortreffelijke medewerking van enkele solisten. De ere palm van het succes ging onweerlegbaar naar Gé Genemans, die een applaus kreeg, dat minutenlang aanhield. Wat hij ten beste gaf was eerste klas; vooral de bekende, komische aria „Largo al Factotum" uit „De Barbier" heeft ieder er van overtuigd, dat deze solist der Vlaamse Opera een pur sang artist is, die niet alleen zijn partij met fraai getimbreerd baritongeluid zingt, maar ook speelt. Bij Annie Delorie verloochende zich evenmin het Zuidelijke temperament. Sug gestief was haar voordracht in „Mon coeur" uit Samson et Dalila" en van de Habanera uit „Carmen". Met haar zo nu en dan wat rauw geluid maakte deze alt zangeres echte opera-stunts, hetgeen haar overigens welverdiend succes nog groter deed zijn. De twee andere solisten bleven wat nuchterder in hun reacties. Chris Scheffer is een prima tenorsolist, met een flink ge luid, wat stroef van voordracht. Niettemin een waardig lid der Nederlandse Opera, die we graag wat meer Zuidelijk vuur gegund zouden hebben. Hetzelfde gold voor Nel Koeman, die haar zuster Greet Koeman verving en die qua zang de minste van het Op 9 October gaat een bekende leer kracht vi IJmuiden jubileren. Die dag is het namelijk 40 jaar geleden dat mejuf- jrouw E. Vijlbrief bij het voorbereidend onderwijs in Utrecht in dienst trad. Acht jaar later kwam zij naar Velsen en heeft toen ongeveer twaalf jaar in Oud-Umuiden de kinderen fröbelen geleerd. In 1932 ging zij over naar het B.L.O. (Buitengewoon Lager Onderwijs) en hier was zij pas helemaal op haar plaats. Twintig jaar lang heeft zij met oneindig geduld en met een volkomen zich-zelf- uitschakelen haar moeilijke taak verricht. Niets is haar ooit te veel geweest om de meest ernstige gevallen van geestelijk-on volwaardigheid bij haar leerlingen te be strijden en op te vangen. Waar ouders en leerkrachten vaak de wanhoop nabij wa ren, heeft mejuffrouw Vijlbrief altijd nog kans gezien de vaak zeer bekrompen geest op de juiste wijze te benaderen en door haar psychologisch inzicht resultaten te be reiken, die bij de leerling een gevoel van eigenwaarde kweekten. Dit werk is niet in klasse-verband te verrichten en de plotse ling wisselende stemmingen van de leerlin gen bemoeilijken de arbeid ten zeerste. Maar mejuffrouw Vijlbrief weet altoos de juiste snaar te treffen en dan zakt „de boze bui" van het kind meestal meteen. Ook op sociaal terrein heeft de aanstaande jubilaresse zich in die jaren verdienstelijk gemaakt. Nooit doet een vereniging van sociale aard tevergeefs een beroep op haar. En het is niet alleen de organisatie van een collecte of iets dergelijks, waaraan zij medewerking verleent, zij neemt ook daad werkelijk aan het collecteren deel, wind en weer ten spijt. Rode Kruis, klaproosdag, Anjerdag, re classering en wat dies meer, zij kunnen altijd op haar steun rekenen. Mejuffrouw Vijlbrief is niet zo maar een leerkracht, die zoveel jaar bij het onder wijs is, zij is een persoonlijkheid en een zeer bekende bovendien. Donderdag 9 October wordt aan allen, die haar een warm hart toedragen, gele genheid gegeven haar te complimenteren. In de middag wordt er receptie gehou den in haar „school" aan de Lijsteidaan 1 in IJmuiden-Oost. „Ik hoop dat ik nog lange tijd mijn werk in dit huis mag blijven doen". Dat is de be scheiden wens die deze ijverige vrouw be zielt. Donderdag 2 October. oscopen: geen voorstellingen. Vrijdag 3 October. ionnemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen en opium". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Arabische nachten". W. B. Theater, 8 uur: „De bronzen afgod". kwartet was, al beschikt ze over behoor lijke stemmiddelen. Marinus Adam zorgde voor een sluitende begeleiding van de solisten. Ademloos heeft men geluistei'd naar „het" duet uit „De Pa- relvissers", naar dat uit „De Troubadour" en naar het fameuze kwartet, dat op geen enkel opei'aconcert ontbreekt: dat uit „Ri- goletto". De Velser Kunstkring heeft de eerste stap gezet op de weg, die deze organisatie zich aan het banen is. Deze eei-ste stap is een flinke spror.g geworden. In de goede rich ting! A. J. VAN DER WEIJDEN Hedenavond wordt in een speciale voor stelling in Thalia gepresenteerd de voor treffelijke Deense verzetsfilm „De Rode Aarde", die enige jaren geleden hier te lande in première kwam. Wie de boeiende roman van Ole Juul heeft gelezen, kent de bijzonder boeiende geschiedenis van de leider van een Deense verzetsgroep. De sabotage-acties, de spionnage en contra- spionnage, ari-estaties en folteringen, ont snappingen en bevrijding en andex-e aspec ten van het vei-zet worden in deze film in beeld gebracht. De regisseurs Bodil Ipsen en Lau Laui-itzen hebben dat beeld een uitermate boeiend karakter weten te geven, zodat deze film voor menigeen zeer de moeite waard zal blijken te zijn. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbai-e kennis, dat van 6 October 1952 af, gedurende 14 dagen op de gemeentesecretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage liggen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, de bij raadsbesluit van 30 September 1957, no. 7, vastgestelde plannen van uitbx-eiding, aanwijzende de bestemming van de in deze plannen begre pen grond, in onderdelen, voor Santpoort (Noord), Santpoort (Zuid) en IJmuiden (nieuw), met de daarbij behorende be scheiden. „Zeg het mét bloemen" bij WIJ Op Woensdag 15 October geeft de voet balvereniging „IJmuiden" zijn eerste bonte avond van het seizoen, welke zal worden gehouden in het Pati-onaatsgebouw. Het bekende gezelschap „The Dió's" verlèent zijn medewerking met de non-stop-revue „Zeg het met bloemen". Het is een zeer aantrekkelijk programma met „Bobbel" als één der hoofdpersonen. De leiding berust bij Ton v. d. Braak. WIJ gaat Zaterdag naar KMVZ De wedstrijd van de WlJ'ers van Zater dag gaat tegen de nieuwe derde klasser KMVZ uit Amstei'dam. Dit elftal heeft evenals „IJmuiden" geen succesvolle start gehad. Wei-den de'eerste twee Wedstrijden verloren, de dei'de wedstrijd werd met 2-0 achiei'stand gestaakt, daar hun middenvoor zo onfortuinlijk was een been te breken. Er zal door de VVIJ'ei-s hax'd gewerkt moe ten worden om de onderste plaats voorlo pig te ontlopen. Het tweede elftal ontvangt E-TO, dat dit seizoen over een zeer sterk elftal beschikt, gezien de overwinning op Nieuw-Vennep. Het dei'de elftal staat met drie gewonnen wedstrijden aan de kop. Zaterdag gaan zé naar „Tweede .Jeugd" wat een kleine over- winning kan worden. IJmuiden 4Kcnnemerland 4; SSH— T.Tmuiden 5. Junioi-en: IJmuiden aETO a; VEWA a IJmuiden b. Aspix-anten: Stormvogels aIJmuiden a; Kennemers d—IJmuiden b; Kennemers e IJmuiden c. Gistei-avond is in „Frascati" te Amster dam een aanvang gemaakt met de boks kampioenschappen van Noordholland. Van de drie boksei's, die de IJmuidense boks vereniging had ingeschreven, moesten er twee de eerste avond reeds in de ring ver schijnen. Van Meerlen (De Ring) kreeg een lastige taak tegen de sterke Amster dammer Hoppe (Victorie). Hoewel de IJmuidenaar in de eerste ronde in moei lijkheden kwam door een korte hoek op de ribben, beet hij zich hier moedig door heen. In de volgende ronden deed zijn betere techniek zich echter gelden. Met mooie linkse en ï-echtse directen werden de nodige punten verzameld en v. Meer- ten won ruim. Parker (De Ring) bestond het om Bos van school-Diepbrink te klop pen door interventie in de derde ronde. Pai-ker gaf door beheei-st boksen zijn te genstrever geen kans. In de derde ronde joeg hij Bos door de ring met harde hoe ken en opstoten, waarna scheidsrechter Krom het beter achtte de strijd te staken. In September zijn in de haven van Am sterdam aangekomen 390 zeeschepen, totaal 1.954.057 m3 bruto, of 398.350 n.r.t. Het waren 241 Nederlandse, 43 Engelse, 34 Duitse, 24 Zweedse, 13 Noorse, 3 Deense, 10 Finse, 1 Belgisch, 3 Franse, 3 Italiaan se, 6 Amerikaanse, 3 Poolse, 1 Panamees, 3 Argentijnse, 1 Portugees en 1 Liberiaans schip. In dezelfde periode vertrokken uit de Amsterdamse haven 378 zeeschepen, totaal 1.934.522 m3 bruto, of 394.800 n.r.t. Het waren 235 Nederlandse, 46 Engelse, 28 Duitse, 22 Zweedse, 15 Noorse, 3 Deense, 6 Finse, 1 Belgisch, 3 Franse, 2 Italiaanse, 6 Amerikaanse, 3 Poolse, 2 Panamese, 3 Ax-gentijnse, 2 Portugese en 1 Liberiaans schip. VISSERIJ BERICHT URK Woensdag werd door 70 vaartuigen aange voerd: 1909 pond kuilpaling, prijs f 1—f 1.10; 3218 pond snoekbaars, prijs f 0,69f 0,79; 489 pond x-ode baars, prijs f 0,50f 0,62; 1834 pond voorn, prijs f 0,05; 318 pond blei, prijs f 0,06; 26 pond karper, prijs f0,22. alles per pond en 725 bak nest, prijs f2,00 per bak van 3712 kg. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: IJM 183 f 15.200. Loggers: KW 17 f4559; KW 104 f69; KW 92 f198; IJM 213 f380; IJM 11 f1810; YE 93 f400; WR 7 f2180; SCH 18 f2040. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" is Zondag een druk competitiepi'ogi'amma ter afwerking gereed, waarbij alle vier senioren-twaalftallen zijn beti'okken, die uitwedstrijden zullen spelen. Het eex-ste, dat tegen de oud-eei'steklasser D.E.D. vorige week een forse nederlaag leed, gaat nu naar Amsterdam voor een ontmoeting met D.D.V. Na D.E.D. neemt deze ploeg op de ranglijst met twee gespeel de en gewonnen wedstrijden de tweede plaats in. Watervliet staat thans na Groen Geel en Amstei'dam-Zuid op de vijfde plaats. Dit betekent onder meer voor de Velsense ploeg weer een moeilijke wed strijd nu op vreemd terrein. Ook voor Watervliet 2 zal het niet mee vallen om in Wormerveer van Groen Geel 3 te winnen. De Zaanse velden hebben over 't algemeen niet veel goeds te bieden voor de zandgr'ondbewoners, die toch alles zul len doen om niet weer met lege handen thuis te komen. Zowel Watervliet 3 als 4 gaan naar Haai-lem voor respectievelijke bezoeken aan Oosthoek 1 en 2. Hier zit wellicht kans op enkele punten. De opstellingen zijn: Watervliet 1: Dames: S. Meyer, J. Kluft, C. v. Ladesteyn, T. Waagxneester, R. Wey- mar. D. Hartman; Heren: W. Bex-ghuis, S. Hartman, M. Verbeek, A. de Vries, F. Vos, J. v. d. Berg. Watervliet 2: Dames: B. Koet, L. Leye- naar, R. Leyenaar, C. v. Zutphen, D. v. d. Molen. A. Tuinzaad; Heren: A. Verkei'k, A. Redekei', Ar. Verkerk, A. Koet, H. Mol, T. Heistx'a. Voor de adspiranten is Zaterdagmiddag ook een „vol" programma met de wed strijden: Watervliet aAurora a. Sport Vereent bWatervliet b. Watei-vliet cOosterkwartier c. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 1 op 2 October KV/ 3 60 k. nog 40 netten halen; KW 65 30 k.; KW 5 2 k.; KW 56 30 k.: KW 6 20 k. KW 124 30 k.; KW 14 13 k.; KW 161 10 k.; KW 138 120 k.; KW 170 12 k.; KW 147 34 k.; KW 39 70 k. nog 40 netten halen; KW 47 100 k.: KW 78 85 k. uit halve vleet: KW 54 80 k.; KW 85 140 k. nog 50 netten halen: KW 144 6 k.: KW 163 200 k. nog 40 netten halen: KW 29 17 k.: KW 32 17 k.: KW 49 20 k.: KW 15 30 k.: KW 42 60 k.: KW 43 34 KW 44 130 k.: KW 50 100 k.; KW 130 60 k.: KW 151 24 k.: KW 167 5 k.: KW 95 17 k.: KW 22 34 k.: KW 127 8 k.; KW 175 100 k.; IJM 75 145 k. uit halve vleet. Trawlharmg KW 9 50 k.: KW 25 17 1:.: KW 141 80 k.; KW 48 40 k.: KW 38 40 KW 20 70 k.: KW 40 40 k.: KW 4! 70 k.; KW 127 30 k.; KW 70 30 k.; KW 129 75 k.; KW J53 40 k.: KW 37 50 k.; KW 159 60 k.; IJM 74 50 k.; IJM 383 60 kantjes. Gemiddelde vangsten Katwijk: 55 kantjes. Aan boord van het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat in Amsterdam voor repa ratie ligt, heeft administrateur H. J. Sixer- mondt ons nog eens verteld hoe de actie voor een nieuwe „De Hoop" er op het ogen blik vóór staat. Van alle kanten komen namelijk giften en geschenken binnen, die de bouw van het nieuwe schip moeten mo gelijk maken. Maar aan het eindpunt is men nog niet. Nog lang niet. Er zijn nog enige honderdduizenden guldens nodig. Toch heeft de heer Suermondt goede hoop dat nog deze winter met de aanbe steding kan worden begonnen. De plannen liggen, zoals men weet, reeds geruime tijd klaar. Welke van de ontwerpen zal worden ge kozen is nog niet te zeggen; evenmin bij wie het hospitaalkei'kschip zal worden ge bouwd. Een leiddraad voor de beantwoor ding van deze laatste vraag zou kunnen zijn dat enige fix-ma's hun bijdrage aan het nieuwe schip in natura hebben toegezegd. Wordt eenmaal met de bouw begonnen dan leveren zij verschillende even belangrijke als kostbare onderdelen. Zo kan de Ver eniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, de „reder" van het hospitaal kerkschip, rekenen op een bronzen schroef, de schoorstenen, de vloerbedekking, de kompassen en het huiswerk voor het nieuwe schip, welke vorstelijke geschenken allen worden afgestaan door de fabrikanten er van. De Maatschappij tot Redding van Di'enkelingen schenkt bovendien de com plete inrichting van de woonhut van de dokter. Belopen deze geschenken-in-natura aan geldwaarde een totaalbedrag van bijna 30 mille, aan contanten ontving de vereni ging voor het „fonds nieuwe schip" tot dus ver ruim tachtig duizend gulden. De vis serij, als meest belanghebbende bij het goed functionnex-en van het hospitaalkei'kschip zal daar uiteraard nog haar belangrijke steun aan toevoegen. Voorts verwacht de vereniging gunstige resultaten van een request van bijstand dat aan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning wei'd gericht. De „klinknagelactie", de verkoop van de kaarten met het HKS-embleem vermel dende dat men een klinknagel heeft bij gedragen voor de bouw van het nieuwe schip, heeft tot dusver 4000,opgebracht. De vei'koop van deze kaarten, die 1,per stuk kosten, wordt nog met kracht voort gezet. De financiële toestand van de vereniging is zorgelijk. Vorig jaar was er een exploi tatietekort van 8000,Dit jaar zal het tekoi't eenzelfde bedrag, zo niet een hoger belopen. De hoge ouderdom van „De Hoop" veertig jax'en nu al trotseert het schip de tormenten daar de reparatiekosten voortdurend stijgen. Bovendien schenken velen hun financiële bijdrage aan de ver eniging nu ten behoeve van het „fonds nieuw schip" en niet meer aan de exploi- tatiekas van de vereniging. Hetgeen jam mei', maar zeer begrijpelijk is. De afdeling Bevex'wijk van de ver- eniging „Volksondèrwijs" hield Woens dagavond haar algemene ledenverga dering in zaal Dors aan de Koning straat. Bij de rondvraag kwam een der dames-leden met de pertinente mede deling naar voren als zou het hoofd der Julianaschool kinderen wegens standsverschil als leerlingen weigeren. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen, sprak de heer J. L. Diederik, voorzitter van Volksonderwijs, enige huldigingswoorden tot het bestuurs lid, de heer A. Schaap, wegens zijn 25-jarig jubileum als Volksonderwijslid. Vervolgens werd de actie voor de nieuwe openbare school aan de Zweedselaan be sproken, waarin volgens de voorzitter nog geen vooruitgang te bespeuren viel. De voorzitter las een bi'ief voor, welke op 23 September aan B. en W. vei'zonden was en waarin de vereniging „Volksonderwijs" haai ongerustheid uitsprak over het uit blijven van definitieve berichten omtrent de bouw van een openbai'e school. In dit schrijven heeft het bestuur B. en W. ex- vervolgens op gewezen, dat wanneer het gebouw voor het cursusjaar 1953-1954 niet gereed zal zijn, de chaos niet te overzien zal zijn, aangezien geen noodoplossingen ^neer mogelijk geacht worden. De voorzifter deelde hierna mede, dat in het afgelopen winterseizoen 125 nieuwe leden geboekt waren, zodat het ledental nu tot 420 gestegen was. Veertien leden gaven zich hierna op voor de nieuwe px-opaganda- actie. Voor de propaganda-feestavond kwamen verschillende suggesties uit de vergadering Professor Forbes over „Mens en techniek" Het waren vooral de jongeren, die Woens dagavond een aandachtig gehoor vormden voor de voordracht, die prof. ir. R. J. For bes, bijzonder hoogleraar voor wetenschap pen te Amsterdam in het Centrum te Be verwijk gaf en die getiteld was: „Mens en techniek in het verleden". De hoogleraar zette allereei'st de grote moeilijkheden uiteen, welke zij te over winnen hadden, die de eerste machines probeerden te ontwerpen en te fabriceren. De eerste kracht, die de menselijke moest vervangen, was de waterkracht. Reeds 50 jaar vóór Christus werd van het waterrad gebruik gemaakt; het volk was hier echter tégen, omdat de van God gegeven natuur niet door mensenhanden veranderd mocht werden. Eerst veel later, omstreeks de komst der Noox-mannen kwam er verande- ïing in deze denkwijze. In het begin der 12e eeuw begon men gebruik te maken van windmolens. Professor Forbes vertelde verder met hoevele middelen getx-acht is om stoom te benutten als arbeidskracht, wat dan pas in de 18e eeuw gelukte. De stoommachine is dan ook een schepping van de 18e eeuw en niet ontstaan uit pogingen van voor die tijd. De moderne tijd vroeg om beter ma teriaal en het was vooral James Watt, die er het zijne toe bijdroeg om de techniek vooruit te helpen. Uit zijn ideeën ontstond een nieuwe wereld. „Hoe zal het over twee generaties gaan?" zo besloot professor Forbes zijn voordracht, „de techniek schrijdt steeds verder: mens, trekdier, stoom, electra en benzinemotor, atoom welke door het bestuur verdér uitgewerkt zouden worden. Bij de rondvraag deelde een der leden het hierboven vermelde be treffende de Julianaschool mede, waarop de secretaris concludeerde, dat iets der gelijks reeds vagelijk bij het bestuur be kend was, maar dat het bestuur nooit een dermate positieve mededeling was gedaan. Een ander lid deelde hierop mede, dat een kind, wanneer het op genoemde school niet mee kon komen, het er zonder meer af moest.- Het bestuur deelde mede, dat het zich direct met het betreffende hoofd in ver binding zou stellen en verzocht het lid haar klachten aan de wethouder van onderwijs kenbaar te maken. Tot besluit van deze vergadering werd de „Volksond er wij s-f ilm" vertoond, welke het werk, doel en streven der vereniging „Volksonderwijs" aanschouwelijk maakte. Men hoopt het hospitaalkei'kschip echter in zee te kunnen houden. Want even vast beraden als des vissers „Op Hoop van Zegen" bij het schieten van de reep, is zijn oordeel over het hospitaalkerkschip: „Wij kunnen het niet missen". Moge dit woord van een visser een roep om bijstand betekenen voor al degenen die het prachtige werk van de Nederlandse Vereniging kunnen steunen. De handbalvereniging „IJmond", die vorige week behalve de vier damesteams alleen het eex-ste heren-elftal in de compe- litiestrijd zond, zal Zondag zes wedstrijden hebben te spelen, nu ook het tweede heren- elftal van de pai'tij is. IJmond I hei'en zal op „Watervliet" het Amsterdamse Niloc 2 ontvangen. De IJ- monders, die tegen A.P.G.S. het onderspit moesten delven zullen nu zeker alles in het werk stellen om de Amsterdamse gas ten twee punten af te snoepen. Voor IJmond 2 heren is de wedstrijd in Haarlem tegen B.G.V. 2 de tweede in de competitie. Mogelijk is hier winst te be halen. Van de dames wordt de ontmoeting van het eex-ste elftal, dat met twee overwin ningen in de nieuwe districtsklasse zo goed is gestart, tegen Nieuwe Niedorp een ge legenheid om te laten zien, dat het hen ernst is. Nieuwe Niedorp mag op „Water vliet" niet verwachten veel eer te behalen. Een moeilijker taak heeft IJmond 2 dames in de afdelings eerste klasse tegen Fores ters uit Heiloo. Doch eigen terrein betekent gi'oot voordeel. Even moeilijk is voor IJmond 3 de wedstrijd uit tegen Bever wijk 1. Ten slotte gaan de IJmond 4- dames op bezoek bij H.O.C. 2 in Haarlem. De opstellingen zijn: Heren: IJmond 1: J. Böhm; H. Boom, J. v. Buuren; K. Schik, P. Reus, H. Garritsen; J. Beunder, G. Kramer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. IJmond 2: K. Groot; W. Reymer, W. Gra- pendaal; R. Bosman, H. Mol, T. Prinsse; L. Hagenaar, P. de Waal, J. Joosten, F. v. d. Ree, G. Woning. Dames: IJmond 1: T. v. Duyvenbode; J. Konz, C. v. d. Plas; J. Hiërnstra, M. v. d. Wel, H. Porck; P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak. IJmond 2: T. Aardenburg; L. Mossel, A. v. d. Vis; C. Beers, A. Stek, L. Vissinga; T. Bos, T. Groen, M. v. Vierzen, Tr. Zuurbier, A. Wolters. IJmond 3: T. Zuui'bier; B. Schoon, C. Vei'heyden; H. Venus, A. Grapendaal, N. v. d. Plas; N.N., J. v. d. Vlis, A. Eckhart, H. Nabben, L. Hendrikse. IJmond 4: O. Smit; N.N.; T. Grapendaal; J. Leyenaar. C. Steger. N. v. Aalst; J. Kruk. S. Rens, N.N., N.N., N.N. Vrijdenkersvereniging geeft vijf cursussen De Beverwijkse Vrijdenkersvereniging „De Dagex-aad" heeft in haar gehouden vergadering, welke onder leiding van de heer B. Roschar werd gehouden, besloten om een vijftal cursussen te organisei-en. In een dier bijeenkomsten zal het woord ge voerd worden door de heer Jac. Rees met als onderwerp: „Het groeiproces naar de vrijheid". Voorts wei'd besproken om de propagan da ter hand te nemen door middel van het weekblad „De Vrijdenker". De heer Roschar wees op de verkeerde voorstellingen, die velen nog omtrent het wezen van het vrij denken van de mens hadden en formuleerde dit als volgt: „Ieders overtuiging en het uitwisselen van gedachten is het wezen van de vrijheid, doch strijd tegen elke vorm van dictatuur". Dr. Constandse voor het Humanistisch Verbond Voor de Beverwijkse gemeenschap van het Humanistisch Verbond zal Zondagmor gen in het Statenhuis, Velsei'weg, de heer dr. A. L. Constandse spreken over het on derwerp: „Het Humanisme en de positie der vrouw". Alamak, 30 v. Koewa.it te Khorramshar. Amsteïkerk, X Oct. ca. 18 u. v. Hamburg v. IJmuiden verwacht. Amstelstad, 30 v. Houston naar Nederland. Aldabi, 1 Oct. te Antwerpen Alchiba, 28 te Pto Alegre. Alphacca. 29 te Eva Perón. Arendsdijk. 30 te Eva Perón. Almkerk. 1 Oct. te Antwerpen. Alwaki, 30 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aalsum, 30 van Colombo na Aleppey. Albireo, 1 Oct. te Victoria. Alderamki. 30 te Basrah. Alkaid. l Oct. Colombo verwacht. Amor, l Oct te Leixoes. Arendskerk, 30 v. Penang naar Colombo. Aalsdijk, 30 230 m. W.t.Z. Scilly's Aardiik. 30 190 rn. N.NW. Kp. Findsterre. Abbedijk, 30 180 m. ZW. Fayal. Acl'inda, 30 v. Bangkok naar Pladju. Ampenan, 30 800 m. ZO. Cp. Race. Amsteïkerk, 30 v. Hamburg naar Amsterdam. Amstelpark. 30 500 m. O.ZO. Cp. Race. Averdijk, pass. 1 VMssingen n. Antwerpen. Baarn, 1 Oct. v. Huacho te Paita. Boskoop, 30 v. Paita n Guayaquil. Britsum. 1 Oct. te Gibraltar. Breda, 1 Oct. v. Rotterdam te Bremen. Blitar. pass. 30 Gibraltar n. Marseille. Banitam, 30 370 rn. ZO. Socotra. Bawean, 30 200 m. zo. Padang. Blitar, pass. 30 Kp. St. Vincent. Ca Ilex The Hague, pass. 30 Kp. Finisterre. Cumulus, (weerschip), 30 v. R'dam n. AU. Oceaan Callisto, 30 500 m. W.t.N. Cp. Clear. Ceronia, 30 740 m. ZW. Fayal. Delfland, 1 Oct. te St. Vincent eil. Duivendrec'nt. 4 Oct. v. Lagos te Las Palmas verwacht. Duivendijk, 29. v. Los Angeles n. San Francisco Drente. 1 Oct. Suez verwacht. Dalerdijk, 30 430 m. NO. Mona eil. Dongedijk, 30 570 m. O.t.Z. Bermuda. Eemdi.ik, 1 v. Bremen te Hamburg. Eos, 30 v. Heraklion naar Messina. Etrema, 30 120 m. O. Fort Aleza. Eendracht, 1 140 m. m. W. Algiers. Fairsea, 30 500 m. NW. Frematrtle. Haarlem, 30 1000 m. NO. Sombrero. Hecuba, 30 690 m. ZW. Flores. Helder. 30 360 m. N.NO. Flores. Hersilia, 30 190 m. ZW. Ouessant. Haulerwijk, 30 ir. Bremen naar Hamburg. Ittersum, 2 Oct. ca. 7 u. v. Golf v. Mexico vla Hamburg aan de Hoek v. Holl. verw. Joh. v. Oldenbamevelt, 1 Oct. v. Sydney te Soerabaja. Jagersfontein, 30 335 m. W.t.N. Casaclanca. Kieidrecht, 28 v. Nagoya te Kcbe. Kota Baroe, 1 Oct. Port Said verwacht. Kaimana, 30 van Belawan naar Oleholeh. Kalabahi, 30 v. Sarmi naar Biak. Kalianda, 30 v. Padang te Sibolga. Karaton, 30 v. Tarakan naar Samarinda. Kartika, 1 v. Tj. Priok te Tj. Uban. Linge, 4 Oct. v. Gefle te Zaandam verwacht. Loppersum, verm. 1 Oct. v. Rotterdam n. Reggio. Leersum, 30 v. Mobile naar Houston. Loenerkerk, pass. 1 Oct. Gibraltar. Loosdrecht. vertr. 1 Oct. van Rotterdam naar Amsterdam. Lissekerk. pass. 30 Gibraltar. Lekhaven. 30 210 m. W. Cp. Clear. Lekkerkerk, 30 te Basrah. Linge. pass. 30 ten O. Stockholm. Luna, pass. 30 Malta n. Piraeus. Langkoeas, pass. 30 18 u. Kp. St. Vincent. Modjokerto, 1 5.30 u. v. R'dam te Antw. Maas, 30 v. Istanboel naar Triest. Merwede, 3 Oct. Le Havre verwacht. Maaskerk, 30 van Takoradi n. Cape Coast. Maasland, pass. 30 Kaap Verd. eil. Molenkerk, 30 v. Marseille n. Antwerpen. Malea, 1 v. Shellhaven te Salt End. Marisa, 1 v. Pladju te Singapore. Meliskerk, 30 dwars Algiers. Mentor, 30 800 m. ZW. Fayal. Muiderkerk. pass. 30 ten O. Lacadiven. Murena. 30 200 m. W.t.N. Minicoy. Nieuw Amsterdam. 1 Oct. v. New York te Rot terdam. Nigerstroom, 30 190 m. Z.t.W. Ouessant. Noordam, 30 310 m. Z. Cp. Race. Oranje, 30 van Colombo naar Suez. Oberon, 1 Oct. te La Guaira. Ondtna. l Oct. v. Napels te Malta. Ovula, 30 100 m. W. Ouessant.. Phrontis, 1 Oct. v. Belawan te Singapore. Prins Fred. Hendrik, 30 te Antwerpen. Poelau Laut, 30 v. Tj. Priok te Semaran. Poseidon. 30 620 m. W.t.Z. Ouesant. Prambanan. 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Prins Alexander, 30 720 m. O. Belle Isle. Prins Joh. Willem Friso, 30 650 m. W.t.N. Cp. Clear. Prins Willem IV, 30 200 m. W. Valentia. Rempang, 30 te Singapore. Rijnland, 30 van Pto Alegre. Rossum, 30 v. Immingham n. Sevilla. Riouw. 30 v. d. rede Anuirasg op rede Bitung. Sibajak, 30 360 m. NO. Fayal. Singkcp, pass. 30 ten NW. Malta. Slamat, 1 Oct. v. Aden naar Belawan. Stad Alkmaar. 1 Ocl. Middlesboro te Narvik verwacht. Schiedijk, 30 v. Havana n. Vera Cruz. Sommelsdijk, 30 v. Galveston te Rotterdam. Stad Maassluis, pass. 1 Oct. Holtenau. Stad Breda, vertr. 2 Oct. v. Amsterdam naai New Orleans. Stad Leiden, 1 Oct. v. New Orleans te A'dam of Rotterdam verwacht. Stad Maastricht. 30 14.30 u. v. Gibraltar. Salland, 30 te Rio de Janeiro. Saidja, 30 v. Muntok te Pladju. Samuaera, 30 490 m. W.t.N. Minicoy. Sliedrecht. 30 280 m. NO. Paramaribo. Stad Vlaardingen, 30 500 m. NO. Cp. Race. Stamvac Pendop-o, 1 v. Sungeigerong te Singapore Swartenhondt, 30 van Donggala naar Menado. Stad Dordrecht. 1 60 m. W.ZW. Ouessant. Tabinta, 30 v. Kaapstad naar Houston. Tarakan, 30 van Soerabaja naar Semarang. Tawali, 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjipanas, 30 van Beira n. Dar es Salaam. Tartkhaven III. 30 v. Sungeigerong n. Belawan. Ternate, 30 op rede Pangkalpinang. Teucer, pass. 30 ten O. Massawa n. Suez. Tjikampek, 30 160 m. O.i.Z. Cp. Padaran. Tjiluwah, 30 v. Makassar naar Hongkong. Tjisadane, 30 v. Tj. Priok n. Palembang. Veendam, 30 v. New York te Rotterdam. Van Riebeeck,. 30 v. Makassar n. Ambaino. Woensdrecht. 7 Oct. v. Bremen te Curasao verw. Willemstad, 1 Oct. te Curasao. Waiwerang, 1 v. Singapore te Soerabaja. Winsum, 30 250 m. O.t.Z. Takoradi. Zeeland (SSMj, 30 v. Rotterdam n. Setubal. Zaan. 30 v. Kotka 5 Oct. Amsterdam verw. Zijpe, 30 Kp. Finisterre gepass. KLEINE VAART Annie, 30 v. Port Talbot n. Swansea. Algarve, 1 van Antwerpen n. Gadston. Att, 1 van Amsterdam te Antw. verwacht. Birmingham, 30 van Goole naar Karlingen. Brem, 1 van Antwerpen te Rotterdam. Bernisse, 1 geankerd bij le Boucau. Meer vraag dan bod. Ei' is Woens dag ontzaglijk veel geld voor de vis be taald: alle hoge noteringen van de voor gaande dagen werden royaal overschre den, zodat er abnormaal hoge koei'sen ont stonden. De grove schelvis steeg tot ruim f 80 per 50 kg en de grove braat bena derde de f 40 per 50 kg. Ock de tong lag ver boven normaal. De lappen stegen tot niet minder dan f 5,80 en zelfs de grove slips varieerden rond de f 2 per kg. De platvis liet zich niet onbetuigd: gi'ove schol varieerde van f 65 tot f 70 en de 2 boekte f 35 tot f 40 per 50 kg. Haring- prijzen bleven bij wijze van uitzondering onvei'anderd met. f 11 tot f 14 per 50 kg. Zat. Voor vandaag lagen Woensdag al te wachten de „Sumati'a" met 2100 k. haring en 25 k. diversen, de Vikingbank met 1800 haring en de Thorina en Medan met ieder nog 1800 kisten haring. Van de loggervloot kwam binnen de KW 24 met 450 k. diversen. Genoeg. Als eerste liefhebber voor de Vrijdagmarkt meldde zich alweer de Chénévière, die minder fortuinlijk was en maar 1100 kisten buit maakte. Dat het voor Vrijdag niet bij deze ene boot zal blijven is wel zeker, daar nog een grote vloot van Zaterdag op zee is en klaar ligt om de thuisreis te aanvaarden. Dit zijn de Claesje, Zeelandia, Polderman, Tubantia, Flamingo, Gelria, de Hoop en de Abra ham. Ook zullen er Vrijdag nog wel en kele ovei'weekse loggers naar binnen ko men, zoals de KW 91 51 en 10. Zoxite. Van de haringvisserij kwa men binnen de IJM 75 met 583 kantjes, de KW 7 met 258 kantjes, de KW 38 met 432 k„ de KW 73 met 378 k„ de KW 83 met 346 k. en de KW 122 met 243 kan tjes haring. In en uit. Woensdag kwamen binnen de IJM 61 213, UK 114 70 36 62 37 51 4 126 16 48. SCH 85. RO 2, KW 128 189 31 33 30 155, VD 9, KW 24, TX 32 33 14, YE 93, E 528 en L 178. Naar zee vertrokken de IJM 241 226 239 202 318 262 213 261 12,9, HD 131, UK 126. RO 2. KW 189. IJM 16, UK 18 9 75 3 161 114 90 70 36 62, VD 68 36 62. SCH 65. KW 128, TX 33 32, KV/ 30 31. YE 93 en de EH 20. Naar Vlaêring. Om onnodig wachten op een losbeurt te voorkoinen loste de Allan Water zijn vangst, bestaande uit ruim 2100 kisten haring, in Vlaardingen. Gelria boft. De „Gelria", die onder commando van schipper Phil Glas reeds enige goede, korte haringreizen achter de rug heeft, was ook Woensdag weer bij de vangei's. Er waren trekken bij van 400 manden. Wiron-weelde. De x-esultaten dei- schepen, die Woensdag marktten, waren weer prima. De „Antje", die een 10- daagse visreis maakte, boekte een eindbe stemming van bijna f 15.000 en de Tzonne, die 8 dagen op de haring viste, maakte f 25400. De besomming van de Wiron- kotter IJM 209 was wel het meest opval- lexxd: deze sloot de 8 daagse x-eis af met een resultaat van ruim f 15.000, een be drag waai-mee menige trawler genoegen heeft moeten nemen. Ook de KW 89, die al eerder tof de gelukkige besommers be hoorde. deed het niet slecht met f 10.570. Willy Vrijdag. De SCH 7 Willy" van de rederij C. Vrolijk had Woensdag avond ruim 30 last gezouten haring aan boord, aisxxiede enige kisten vex-s.e. Na overleg met de rederij werd besloten naar huis te komen. Overstapje. De „Gorredijk" (IJM 75) die met een man minder naar de visserij was vertrokken, kreeg bericht dat het nog ontbx-ekende bemanningslid Zaterdag met de KW 122 zou worden meegegeven. De Hollandse coaster Mizar M. kwam Woens dagavond de Vissershaven binnen om personeel te verwisselen. Besommingen. Woensdag 1 October. Tzonne f 25400, twee trawlers tezamen f 37.600, Antje f 14400. Loggers: IJM 209 f 14900, KW 89 f 10500, KW 155 f 2900, KW 122 f 330, Kotters: RO 2 f 2290, TX33 f 3070, SCH65 f 3130, YE93 f 670, IJM210 f 5000, IJM226 f 55, IJM213 f 470, IJM249 f 30, KW 128 f 590, KW35 f 770, KW189 f 360, KW31 f 450, KW30 f 530. Marktprijzen. Heilbot 2.952.45, gr. tong 5.25—4.30, grm. tong 3.00—2.60, kim. tong 2.85—2.61, kl. tong I 2.48—2.06, kl. tong II 1.93—1.48, tarbot I 2.60—1.75. Alles per 1 kg. Tongschar 86—83, kl. tongschar 53, grm. schol 7371, kim. schol 71—65, kl. schol I 6447, kl. schol II 5119, schar 2616, bot 4336, v. haring 12.6011, ma kreel 2110, gr. schelvis 94, grm. schelvis' 8376, kim. schelvis 5550, kl. schelvis I 5143, kl. schelvis II 4217.50, wijting 3620, gr. gul 6661, mid. gul 5851, kl. gul 4526, kl. haai 3634. Alles per 50 kg. Gx-. kabeljauw 304162 per 125 kg. Marktaanvoer. 225 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 10 k. griet, 600 k. schol, 53 k. schar. 23 k. bot, 6215 k. haring 945 k. makreel, 280 k. schelvis, 92 k. wijting, 145 k. kabeljauw en gul, 6 k. kl. haai, 30 k. di- vex-sen. Totaal 8625 kisten. Cornelia li TI, pass. 1 Kp. Finisterre. Davina Goekoop, 3(1 van T.andskrona n. R'dam De Ruiter. 30 v. Sornaes naar Huil. Da Capo. 1 v. Delfzijl n. Casablanca. Depa, 30 v. Solvesborg te Slite. Frisia, verm. 1 van Fedalah n. Livorno. Goote, verm. 1 v. Port Lyautey n. Rotterdam. Gaasterlanid, 30 v. d. Tyne n. R'dam. Hartel, pass. 1 Vlissimgen. Henrica, 1 van Stockholm te Kota verwacht. Hast 1. 29 te Saxkjobing. Hast ITI. 30 te Wamemuende. Hast IV. 30 v. Huil te Parijs. Helvetia. 30 v. Frederiksvark n. Gothenburg. Henk, 30 v. Stockholm te Londen. Henrietta, pass. 1 Harlingen. Houtman, 30 v. Hamina naar Stangate. Haskerland, 30 v. Grangemouth n. Amsterdam Hada. 30 v. Bordeaux te Nanles. Joost, 30 van Zaandam naai Blyth. Jokurma, 30 v. Wasklot n. Delfzijl. Leemans, 30 v. Avonmouth n. Barry. Larix. 30 van Zaandam naar Elyth. Lies. 30 v. Grimsby naar Newcastle. May Star. verm. 1 van Genua n. Livorno. Maine, pass. 1 Brunsbiittel. Marcella, verm. 1 v. Port Jerome n. La Pallice. Matthew, 1 v. Billingham n. Beckton. Menkar, 29 v. Mazagan te Casalrlanca. Midsland, 30 v. Grangemouth n. Rotterdam Mizar, pass. 1 Brunsbütlel. Monica, 30 v. Dublin naar Belfast. Noord, 2 v. Casablanca te Dieppe verw. Nettie, 30 v. Gefle te Kopmansholmen. Norma, 1 bij Brunsbüttel verwacht. Oleum, verm. 1 v. Beckton naar Drammen. Palma, 30 v. Esbjcrg le Hamburg. Pavo. 30 van Zaandam naar Blyth. R. P. S., I v. Leixoes te Preston. Saba, 30 v. Walkom naar Hull. Swallow, 1 v. Hartogen te Esbjerg. Soemba, 30 v. Rotterdam te Rostock. Suriname, 30 v. Wismar te Stockholm. Trompenburgh, 30 v. R'dam te Aberdeen. Tilly, 30 van Zaandam naar Newcastle. Texel, vertr. l v. Ipswich naar Rotterdam. Tom van der Heide, 30 v. Malga te Marseille. Timor. 30 v. Belfast te Dublin. Urmajo. 30 v. Kingslynn naar Newcastle. Vrouwepolder, 30 v. Lissabon n. Oporto. Westlaan, verm. 1 v. Rotterdam n. Hamburg. SLEEI'VAART Hudson, 30 130 m. O. Ras Fartak. Schelde, 30 v. R'dam s. Antw. met stoomschip

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10