Enkele verbeteringen op de lijn Amsterdam-Dordrecht Luchtverkeer boven ons land nu aan vaste wegen gebonden J TURKSTRAs BESCHUT Nieuw spoorboekje op 5 October Arnhem-Zutphen met ingang van 5 Januari electrisch De radio geeft Vrijdag De organisatievorm van de A. V. R. O. Uitvoering sociale verzekeringswetten Prof. Coremans van bedrog beschuldigd PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND chpré/fin och ió het zo r~ .J DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 Bestuur vraagt advies aan drie hoogleraren Toezicht wordt in handen gelegd van één orgaan Zout in de bodem bij Winschoten Geen militairen maar ook geen extra bouwvolume Theosofische vereniging ontvouwt programma Mr. J. J. Sprenger van Eijk overleden Vliegtuigen door radiobakens geleid en door „rondzoekradar" gecontroleerd Electriciteit in Lhasa Er is oen nieuw spoorboekje verschenen dat Zondag 5 October van kracht wordt en waarmede de tot en met 16 Mei 1953 gel dende winterdienstregeling wordt inge voerd. Op de lijn AmsterdamHaarlemRot terdamDordrecht worden enige verbete ringen in de treinenloop ingevoerd. Op het traject Hoek van HollandMaassluis Rotterdam worden enige treinen opgehe ven wegens geringe bezetting. De halfuurdienst Rotterdam Hofplein Den Haag wordt op werkdagen na 20 uur tot een uurdienst teruggebracht. Van Maandag tot en met Vrijdag gaat tussen Utrecht (vertrek 17,37) en Amers foort (aankomst 17.51) een nieuwe snel trein rijden. Voorts komt er een trein Amsterdam C.S. (v. 23.33)—Utrecht (a. 0.03). Op het baanvak UtrechtHilversum Amsterdam komt er 's morgens (alleen op Zon- en feestdagen) een trein bij, waar door aansluiting wordt verkregen naar Alkmaar, Den Helder, Hoorn en Enkhuizen. Op het baanvak AlkmaarDen Helder worden op Zaterdagmiddag enkele hiaten in de huidige dienstregeling opgevuld. Deze treinen hebben te Alkmaar onmiddellijk aansluiting op de electrische dienst naar en van Amsterdam (Haarlem). De tram- dienst AlkmaarBergen (Bergen aan Zee) wordt in de winterdienst belangrijk be perkt wegens een te verwachten sterke te ruggang van het vervoer. Reizigers van Amsterdam hebben de wens te kennen gegeven, meer doorgaande treinen naar en van Groningen ter be schikking te hebben. Hieraan wordt met de nieuwe dienstregeling voldaan. De electrificatie van het baanvak Arnhem Zwolle vordert goed. Op 5 Januari 1953 wordt op het gedeelte ArnhemZutphen electrische tractie inge voerd. De bestaande, in een twee-uursdienst rijdende stoomtreinen NijmegenZwolle v.v. zullen dan alle door electrische loco motieven worden getrokken tussen Nijme gen en Zutphen. De Diesel-electrische twee-uurdienst NijmegenZutphenHen gelo blijft gehandhaafd. Tussen Arnhem en Zutphen wordt een volledige uurdienst met stoptreinen ingevoerd. De electrische trei nen krijgen te Zutphen aansluiting naar en van Apeldoorn. Zowel de electrische als de Diesel-elec trische stoptreinen zullen, op één uitzonde ring na, alle gaan stoppen op een op 5 Januari te openen halte ArnhemVelper- poort. Tussen Venlo en Eindhoven zullen met ingang van 5 October DieSel-electrische treinen gaan rijden. Buitenlandse verbindingen De Rheinpfeil-Expres krijgt te Rotter dam ook op Zon- en feestdagen aansluiting uit Den Haag en Delft. De D-treinen 308/307 AmsterdamInns bruck v.v. zullen in de wintersporttijd van 18 December 1952 tot en met 8 Maart 1953 blijven rijden, echter niet meer van en tot Amsterdam, maar van en tot Nijmegen. Met het oog op het tijdsverschil tussen ADVERTENTIE Made from sun-kissed"tobaccos HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 11.55 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Kamerorkest. 14.45 Kamerkoor. 15.15 Voor dracht. 15.35 Platen. 16.00 Tweejarigen voor voorjaarsperken, causerie. 16.15 Platen. 16.30 Instrumentaal trio. 17.00 Platen. 17.30 Mili taire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Fries pro gramma. 18.00 Platen. 18.30 Christelijk ver enigingsleven. 18.45 Kamermuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Vocaal ensemble en solisten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Weense mu ziek. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. 21.30 Phil- harmonisch Orkest en soliste. 22.25 Kunst rubriek. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.30—24.00 Vocaal ensemble en solisten. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor Kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.15 Feuilleton. 11.35 Piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Musette- orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Vocaal kwartet. 14.50 Voordracht. (In de pauze: muziek). 15.10 Weense muziek. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Causerie over muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Klein koor en koperkwar tet. 19.15 Orgel. 19.30 Moreel Beraad, cause rie. 19.50 De Nationale Reclasseringsdag, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Het zingende hart. 20.30 Benelux, cau serie. 21.00 Metropole-orkest en solisten. 21.45 Het leven betrapt. 22.05 Buitenlands over zicht. 22.20 Swingensemble. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 24.00 Platen. TELEVISIE (NCRV) 20.1521.45 Journaal; Wintermode 1952; Weerbericht; Hongaarse muziek en -volks dansen; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Kamer orkest. koor en solisten. 16.30 en 16.49 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 18.00 Platen 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kroniek 20.05 Platen. 20.15 Symnhonie-orkest. (Om 21.00 Kunstoverzicht). 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartetten. 22.5523.00 Nieuws. Engeland en het continent zullen de „Hook Continental' en de ,,Day Continental" wor den vervroegd. De Rhein-Main Expres FrankfortRot terdam v.v. zal van Arnhem naar Rotter dam door een electrische locomotief wor den getrokken. Hetzelfde zal het geval zijn met de twee overige D-treinen via Zeve naar. Alle vier treinen gaan nu stoppen te Arnhem voor het opnemen en uitstappen van reizigers. Op het vierde perron te Arnhem wordt een gebouwtje ingericht voor controle van paspoorten, bagage en deviezen. Op Zon- en feestdagen komt er een nieuwe aansluiting te Luik, waardoor Maas trichtenaren de nachttrein naar Parijs nog I kunnen halen. In het nachtverkeer NederlandBazel via Roosendaal-Brussel-Straatsburg wordt j te Brussel de aansluitingsgelegenheid ver- j eenvoudigd. De Noord-West-Expres moet ten Noor- den van Hamburg vervallen. De Deense spoorwegen waren niet bereid voor het verkeer Nederland-Scandinavië in de win ter op hun lijnen twee verbindingen te handhaven. De laatste tijd is critiek geoefend op de organisatie en de statuten van de A.V.R.O. De voorzitter, de heer G. de Clercq, heeft nu medegedeeld dat het algemeen béstuur zich zal doen voorlichten over de vraag, welke voor een grote, landelijke vereniging als de A.V.R.O., welker doelstellingen van overwegend culturele aard zijn, de meest aanbevelenswaardige organisatievorm moet worden geacht en welke de rechten harer leden behoren te zijn. Het algemeen bestuur is voornemens, drie hoogleraren uit te nodigen, over deze aangelegenheid gezamenlijk van advies te dienen. Het ligt in de bedoeling, het aldus uitgebrachte advies te publiceren, opdat ook andere landelijke verenigingen van grote omvang haar voordeel met dit advies zullen kunnen doen. ADVERTENTIE wonden, kloven, geschaafde huid Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer E. R. de Bij te Haarlem. Voor het eerste gedeel te van het artsexamen is geslaagd de heer A. IJzerman te Haarlem. „Teddy" is één van de twaalf honden, die door de lste „Commonwealth Division" in Korea worden gebruikt om mijnen op te sporen, die niet zijn vervaardigd van metaal, en die dus niet worden geregistreerd door de apparaten voor de opsporing van mijnen. „Teddy" is rat zestien jaar ouden heeft al een. bewonderenswaardige staat van dienst achter zich. Hij werd door sergeant Barker; de-man, die hij'zo vrièiidschappelijk 'een poot heeft toegestoken, opgeleid. Er zijn enige wetsontwerpen ingediend tot wijziging van de Werkloosheidswet, van de Wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid en van de Organisatie wet Sociale Verzekering. Bij de Organisatiewet Sociale Verzeke ring is er naar gestreefd om het toezicht op de uitvoering van alle takken van ver zekering. derhalve ook van de Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering, in handen te leggen van één orgaan, de Sociale Verzeke ringsraad. Wanneer de Werkloosheidswet uitge voerd moet worden volgens de Organisatie wet Sociale Verzekering, dienen enerzijds de in de Werkloosheidswet voorkomende bepalingen inzake de organisatie van de bedrijfsverenigingen daaruit worden ver wijderd en anderzijds de toezichthoudende functie van het Algemeen Werkloosheids fonds moet worden overgedragen aan de Sociale Verzekeringsraad. Voorgesteld wordt nu om de in de Werk loosheidswet voorkomende bepalingen in zake de organisatie der bedrijfsvereni gingen daaruit te verwijderen. Hiervoor treden dan in de plaats de desbetreffende bepalingen van de Organisatiewet Soci ale Verzekering. Volgens deze organisatie wet kan de uitvoerende functie van het Algemeen Werkloosheidsfonds als beheer der van het Werkloosheidsfonds gehand haafd blijven maar zijn toezichthoudende taak dient over te gaan op de Sociale Ver zekeringsraad. De in de Kinderbijslagwet en de Ziekte- Naar de correspondent van het ANP te Brussel verneemt, heeft de Nederlandse kunstverzamelaar D. G. van Beuningen een proces aanhangig gemaakt tegen prof. dr. Coremans, directeur van het centraal la boratorium der Belgische musea. Tevens heeft hij een eis tot schadevergoeding in gediend. In de dagvaarding, die prof. Coremans heeft ontvangen, wordt hij beschuldigd van bedrog tijdens, voor en na het onder zoek, dat hij na de bevrijding in opdracht van de Nederlandse Justitie heeft inge steld naar de schilderijenvervalsing door Han van Meegeren. In de loop van het pro ces zullen enkele getuigen-deskundigen worden gehoord. Prof. Coremans verklaardde: „Dit is een justitiële zaak en ik kan mij in dit stadftim dus nog niet uitlaten over de tegen mij in gebrachte beschuldigingen. Ik heb altijd gehandeld als een hoger ambtenaar van het ministerie van Openbaar Onderwijs en ook uit dien hoofde kan ik geen nadere mede delingen doen". wet aangebrachte wijzigingen als gevolg van de omstandigheid dat de Organisatie wet Sociale Verzekering aan de Rijksver zekeringsbank en de Raden van Arbeid geen taak meer toekent met betrekking tot de uitvoering dier wetten, brengen mede, dat tevens enige wijzigingen dienen te worden aangebracht in de Wet op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid, waardoor ook deze wet aan de Organisatiewet Sociale Verzekering wordt aangepast. ADVERTENTIE Aardoliemaatschappij vraagt concessie De Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) heeft bij Gedeputeerde Staten van Groningen een concessie aangevraagd voor een oppervlakte van 2825 hectare in de omgeving van Winschoten. Deze conces sie-aanvraag is gebaseerd op de resultaten, verkregen bij een boring onder de gemeen te Winschoten, waarbij anhydriet en steen- zout in exploitabele hoeveelheden werd aangetoond. Het steenzout bevat bovendien kaliumzouten, waarvoor eveneens conces sie is aangevraagd. De N.A.M. is bereid de exploitatie van de haar te verlenen concessie over te dra gen aan derden, die in het bijzonder in de verwerking van de gevonden mineralen ge ïnteresseerd zijn. B. en W. van Huijbergen, een kleine ge meente in West-Brabant, hadden de raad voorgesteld vijftien woningen te doen bou wen voor gezinnen van militairen, die in de nabijheid van de nieuwe Ossendrechtse kazerne zullen moeten wonen. Als een soort premie heeft het rijk op het bouwen van woningen voor dit doel een extra bouwvolume van 15 woningen voor de eigen ingezetenen gesteld. Vier raadsleden van de zeven raadsleden bleken tegen het voorstel te zijn omdat zij er bezwaar tegen hadden „militairen naar een landelijke ge meente te halen". De desbetreffende wet houder wees daarna iedere verantwoorde lijkheid voor de woningnood van zich af. De gemeente heeft het bouwvolume voor 1953 reeds verbruikt. De Theosofische Vereniging zal ook dit winterhalfjaar weer om de veertien dagen een reeks openbare lezingen geven in het gebouw „Theosofia", Nassauplein 8. De on derwerpen zijn van zeer uiteenlopende aard. zodat er voor elk wat wils is. In de maand October zal gesproken worden over „Theo sofie en de Bijbel", door de heer J. v. d. Schoot op Vrijdag 3 October, over „Een godsdienst onder vele namen" door de heer J. Kruisheer, Oud-Algemeen-Sccretaris dei- Nederlandse Afdeling, op 17 October en ten slotte over „Astrologie en karakterontwik keling" door de bekende schrijver van as trologische boeken, de heer H. Mcrens. op 31 October. Ook wordt weer een nieuwe cursus voor belangstellenden geopend, welke begint op Donderdag 9 October. In het Diaconessenziekenhuis te Utrecht is in de ouderdom van 64 jaar overleden mr. J. J. Sprenger van Eijk, directeur der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Vóór hij in functie trad bij de Artillerie inrichtingen was hij afdelingschef bij de Staatsmijnen in Limburg, bij welk bedrijf hij in 1921 in dienst trad. Gedurende de mobilisatie van 1939 1940 was hij als reserve-officier van alge mene diensten aanvankelijk toegevoegd aan de territoriaal bevelhebber in Lim burg. Op 12 October 1939 werd hij als zodanig aangesteld bij de artillerie-inrich tingen. Van dit bedrijf werd hij in 1946 directeur. De heer Sprenger vanEijk was ook be kend door zijn veelvuldige deelneming aan de Rallye van Monte Carlo. Ook dit jaar hoorde hij tot de deelnemers. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag om 12 uur op de algemene begraafplaats te Zutphen. Als het eerste land op het Europese con tinent heeft Nederland op 1 September een volledig luchtwegenstelsel ingevoerd. Van die dag af heeft het luchtverkeer boven ons land een aanzienlijke wijziging ondergaan. Was het tot voor die datum zo, dat elk vliegtuig het Nederlands gebied kon bin nenvliegen via elke willekeurige route, mits het zich maar tijdig meldde, thans is dit verkeer „gekanaliseerd" in luchtwegen. Zoals de automobilist op de grote wegen als het ware van richtingwijzer tot rich tingwijzer rijdt, zo oriënteert de vlieger zich thans op zijn weg op de radiobakens, die zijn opgesteld om hem het passeren van meldingspunten te doen constateren. De radiobakens zenden een voortdurende streep uit, afgewisseld door een identifi catie-signaal. De vlieger stemt zijn radio kompas af op het baken en kan op dat in strument zien of hij recht op het baken afvliegt en wanneer hij het passeert. Teneinde het luchtwegenstelsel goed te doen functionneren heeft men moeten op stellen: een ongericht baken met een wer kingssfeer van 150 zeemijlen in het middel punt van het wegenstelsel; een aantal on gerichte bakens met een werkingssfeer van ongeveer 20 tot 50 zeemijlen, opgesteld op de meldingspunten en een zogenaamd Vor- baken met een werkingssfeer, die in ver band met de voortplantingseigenschappen van ultra-korte golven afhankelijk is van de hoogte van het vliegtuig. De Nederlandse Vor-installatie is ge plaatst in het middelpunt van het lucht wegenstelsel bij het fort Spijkerboor in de omgeving van Krommenie. Rondzoekradar Verleden jaar is de radarinstallatie reeds in bedrijf gesteld, die bij het landen ge bruikt wordt en die een sector van 20 gra den bestrijkt tot een afstand van ongeveer 20 kilometer. Voor het luchtwegenstelsel is deze installatie ongeschikt, want de ver keersleider moet ten alle tijde over vrij grote afstand kunnen constateren of mo gelijk een vliegtuig zonder toestemming de luchtweg binnendringt. Hiertoe heeft hij de rondzoekradar nodig. Deze is thans aan geschaft. Zij kan in alle richtingen werken en wel op een afstand van ongeveer 100 kilometer. De antenne van deze rondzoek radar is opgesteld op het Verbindingsge bouw naast de ingang van Schiphol. De draaisnelheid is 25 omwentelingen per mi nuut. Deze aparatuur is met het oog op de bedrijfszekerheid dubbel uitgevoerd en ondergebracht op de tweede verdieping 58. Met het vallen van de avond werd het moeilijk voor Jolliepop om de herken ningspunten in de omgeving te onderschei den. „Laat ons thans een wijle rusten, als ik zo vrij mag zijn, dit voor te stellen", sprak hij, niets is zo goed als een rustig overleg bij een kampvuur om tot oplossing van problemen te geraken". Terwijl beiden een vrolijk knappend vuurtje maakten, sloop Teutbel naderbij, loerend op een kans om zijn schatkaart te heroveren. „Wij staan thans voor twee problemen", vervolgde Jolliepop, onbewust van de naderbij slui pende gestalte, „ten eerste blijkt onze kaart niet compleet te zijn, want de aanduiding, dat de schat zich ergens binnen een opper vlak van een vierkante kilometer moet bevinden, is enigszins vaag. Doch ook in dien wij de plaats nauwkeurig bepaald hebben, staan wij voor de moeilijkheid om zonder graafwerktuigen in de bodem door te dringen. Rekening houdend met de mo gelijkheid, dat wij daarbij op een rots zul len stuiten, heb ik enig explosief van de bark Drijfijs geleend". En met deze woor den toonde de vindingrijke knecht een vuurpijl, die door schepen voor het geven van signalen gebruikt worden. „Ik hoop," zei Jolliepop. de vuurpijl weer in zijn ach terzak stekend, dat het zeewater de ex plosieve kracht niet heeft verminderd. „Dat hoop ik ook", dacht Teutbel, terwijl hij een vlammetje bij de lont hield.... van het Verbindingsgebouw. Het radar scherm, waarop de echo's van de vliegtui gen verschijnen in de vorm van lichtvlek- jes, is in de verkeerstoren opgesteld en kan dus constant door de verkeersleiders en hun assisten worden gecontroleerd. Automatische peilers Om elke twijfel uit te sluiten welk vlieg tuig door een bepaald lichtvlekje wordt voorgesteld is echter een ander hulpmiddel onontbeerlijk, namelijk de automatische peiler. Wanneer de marconist radio-signa len uitzendt, dan wordt de richting waarin het vliegtuig zich ten opzichte van de peiler bevindt, door het aanwijsinstrument van deze peiler aangewezen op een wijzerplaat. Dit aanwijsinstrument kan op een wille keurige plaats op grote afstand van de eigenlijke peilinstallatie worden opgesteld. De verkeersleiding heeft dus steeds de be schikking over de onontbeerlijke gegevens omtrent positie en identiteit der toestellen. Het ligt in de bedoeling automatische pei lers te plaatsen op Schiphol, Spijkerboor, Eelde, Vlissingen, Welschap en Beek. De peiler te Spijkerboor, het hart van het Nederlandse luchtwegenstelsel, stelt de verkeersleiding in staat in een fractie van een seconde te zien of een vliegtuig zich binnen de luchtwegen bevindt. ADVERTENTIE Feest. Communistisch China vierde gis teren feest ter gelegenheid van het feit, dat de „volksdemocratie" drie jaar be staat. Te Peking is een grote militaire parade gehouden, die door Mao Tse- Toeng werd afgenomen. In een dagorder zegt de opperbevelhebber van het leger, generaal Tsjoe, dat de vrede in het Verre Oosten in gevaar is. Hij droeg zijn troepen op „harder te werken voor de bevrijding van ons nationaal grond gebied en de versterking der defensie". „Geheel China is nu bevrijd op Formosa na", zei hij. Scheepsramp. Het Indonesische motor schip „Bawean" heeft een schipbreu keling opgepikt, die waarschijnlijk de enige overlevende is van het omgesla gen en gezonken schip „Ho Sing" van de maatschappij „Padjar Padang". Er worden 21 leden van de bemanning en zes passagiers vermist. Het schip is omgeslagen tussen Djakarta en Padang. Echtgenoot. Bij Koninklijk decreet, is Prins Philip, de echtgenoot van Koningin Elizabeth van Engeland, bij alle plech tigheden en bijeenkomsten het recht van voorrang boven alle andere mannelijke leden van de Britse Koninklijke familie verleend. Tot op heden kwam deze plaats officieel zijn zoon, de jonge prins Charles, toe. De volgorde van voorrang aan het hof is nu: Prins Philip, Prins Charles, de Hertog van Gloucester, de Hertog van Windsor en de Hertog van Kent. Algemeen gelooft men, dat bin nenkort Prins Philip zal worden uitge roepen tot „Prins-gemaal", of misschien, hoewel zulks minder waarschijnlijk is, tot „Koning-gemaal". Films. Volgens het mededelingenblad van de West-Duitse regeringsvoorlichtings dienst hebben Sovjet-functionarissen de Arabische landen onlangs de anti-Jood se film „Jood Süss" en de anti-Britse „Oom Krüger" aangeboden. Deze films werden gedurende de oorlog door de Duitse regisseur Veit Harlan onder auspiciën van het nationaal-socialisti- sche ministerie van propaganda van Goebbels gemaakt. De films, zouden te zamen met enige andere van Veit Har lan, enige weken geleden door de direc teur van de Sovjet-filmexportmaat- schappij te Mühlhausen in Oost-Duits- land zijn gekocht. Postzegel. Te Cornja Bela in Joegoslavië is een postzegel ontdekt op een brief van 1838. Deze zou dus de oudste post zegel ter wereld zijn. Zij vertoont enige gelijkenis met een zes maanden geleden eveneens in Joegoslavië gevonden post zegel, die het jaartal 1839 draagt. Deze is door een Amerikaanse verzamelaar voor 50.000 dollar aangekocht. Verbod. De Duitse centrale organisatie van landbouwers heeft bij het West- Duitse ministerie voor de voedselvoor ziening aangedrongen op een verlenging van de periode, waarin invoer van fruit verboden is, en wel voor appelen tot einde November en voor peren tot me dio November. Wanneer met de betref fende landen geen overeenstemming over een verlenging kan worden be reikt, eist de Duitse landbouw toepas sing van de „catastrophe-clausuje". Relletjes. Te Rangoon is het Woensdag bij de viering van het driejarig bestaan van de regering te Peking door Chinese communisten en hun aanhangers tot on geregeldheden gekomen. Volgens Chi nese kringen kwamen drie personen om het leven, toen enige Chinezen poogden in een nationalistisch georiënteerde wijk de rode vlag met gouden sterren van communistisch China te hijsen. Verscheidene andere personen liepen verwondingen op bij botsingen elders in de stad. De politie hield in de Chi nese wijk 15 Chinese nationalisten aan. Maatregelen. De wetgevende vergadering van Kenya heeft noodmaatregelen aan genomen ter bestrijding van de tegen de blanken gerichte beweging-Mau-Mau. De maatregelen omvatten controle op nieuwsbladen en organisaties, beperking van de bewegingsvrijheid van leden van do Mau-Mau en registratie van vereni gingen met meer dan tien leden. Drie dorpshoofden zijn deze week dood aan getroffen, nadat de Mau-Mau een dood vonnis tegen hen had uitgesproken. Verlaging. De mogelijkheid van verlaging van de stemgerechtigde leeftijd voor blanken in de Unie van Zuid-Afrika van 21 tot 18 jaar wordt thans onder zocht en de regering staat er sympathiek tegenover, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Doenges, mede gedeeld. Volgens een gemaakte bereke ning zou door deze verlaging van de leeftijdsgrens het aantal stemgerechtig den met 126.000 verhoogd worden. OMSLOTEN door de geweldige berg- massieven van de Himalaya, ligt in Centraal-Azië het geheimzinnige Thibet, waar zich een geheel eigen politiek en godsdienstig leven afspeelt dat zich sedert eeuwen heeft trachten vrij te houden van vreemde inmenging. Ondanks het geringe contact met de Westerlingen, is ook Thibet, en vooral het leven in de hoofdstad Lhasa, door de spaarzame kenners goed be schreven. Maar voor de niet ingewijden blijft het een land van kloosters, armzalige hut ten, rondtrekkende bedelaars d'e de hele lieve dag „Om mani padme hum" roepen, en moeders die de kinderen met ranzige boter insmeren. "s" Daar kan in deze voorstelling veel waars zitten, viaar men doet toch goed niet al te veel te generaliseren. Want ondanks de armzalige krotten, waarin een groot deel der bevolking huist, wonen de leden der heersende klasse meestal in zeer geriefe lijke huizen, waar des avonds het electrisch licht even helder brandt als bij ons in de huiskamer. Ja, wat de straatverlichting betreft was Lhasa reeds vóór de oorlog moderner dan Londen. In vele buurten van deze grote Engelse stad werden wij immers getroffen door het onzekere schijnsel van de gaslantaarns, welke nog uit de vorige eeuw dateerden? Welnu, in Lhasa was dat 15 jaar geleden reeds anders: dadr was alle straatverlichting toen electrisch. Nu moet worden toegegeven, dat de Thi- betanen nimmer de gasverlichting hebben gekend, zodat zij bij het intreden van het electrische tijdperk ook niet met een ver ouderde apparatuur zijn blijven zitten. Maar met dat al is het toch een prestatie, dat de Thibetaanse ingenieur Kusho Chan- go Pa (die een Engelse opleiding had ge- noten) er destijds op verzoek van de Dalai Lama in geslaagd is de stad van electrische stroom te voorzien. Daartoe inoest op 10 km. van de hoofdstad een electrisch krachtstation worden gebouwd, waarvoor alle onderdelen op ruggen van lastdieren langs de bijkans onbegaanbare passen van het Himalaya gebergte uit Indië moesten worden aangevoerd. Voorts dien den kabels te worden gelegd en was het noodzakelijk alle voorzienin gen te treffen die ook wij bij onze electrische installaties kennen. Wanneer dan nog be dacht wordt dat Kusho Chango Pa vrijwel alle werk in z'n eentje moest opknappen om dat zijn langgenoten van elec- triciteit net zoveel verstand hadden als een koe van een breiwerk je, dan moeten we diepe eerbied heb ben voor het feit dat, ondanks het onge duld van de Dalai Lama, in de dertiger ja ren reeds het electrisch licht in het paleis lustig brandde, evenals in de woningen der prominenten en op verschillende punten in de stad. Alleen in de koudste maanden, wanneer electriciteit het meest nodig is, weigert het lichtnet zijn diensten, want dan is de wa terstroom die de centrale moet voeden, be vroren. Maar dat kan Kusho Chango Pa niet helpen. Wat de electriciteit betreft heeft hij Lhasa toch tot een moderne stad gemaakt. Dat biedt ons tevens gelegenheid weer naar een ander onderwerp over te stappen. Want een grote stad duiden wij vaak aan met de naam „metropolis". Maar wist u dat metropolis helemaal niet „een grote stad" betekent, zoals we meestal denken? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2