Reorganisatie voogdijraden IN DE WERELDPOLITIEK Europa zal geen heilstaat zijn Agenda voor Haarlem Houders van automaten met kokswaren achten zich gedupeerd Binnenkort voltooiing verkeerscirkelR ijksstraa tweg Fa. B. ENGELENBERG Ook vis- en bloemen winkels om 18 uur dicht Gereformeerde synode acht IKOR bevoorrecht Fabriek van autobanden te Amsterdam Hedenavond: Steden- wedstrijden - begin van de competitie Rapport der commissie-Lamers uitgangspunt voor thans ingediend wetsontzverp Rechtbank hield zitting op kampeerterrein Twee fietsende kinderen dodelijk aangereden Opleving in Twentse textielindustrie Nieuwe winkelsluitingswet AVRO gedagvaard wegens ontslag aan drs. Jonker Winkels lu i ti ng Haarlems verzetsman wordt herdacht Beekbergenaar verdacht van oplichting Basketball Wandeltochten NWB DONDERDAG 2 OCTOBER 1952 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen betreffende de Voogdijraden in het Burgerlijk Wetboek. In October 1947 is een commissie onder voorzitterschap van mr. E. A. M. Lamers ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van reorganisatie van de Voogdijraden. Deze commissie heeft in April 1949 rapport uitgebracht, waarin voorstellen tot reorganisatie zijn vervat. Dit rapport heeft dan ook als uitgangs punt gediend voor het thans ingediende ontwerp. Nieuwe naam De voorgenomen reorganisatie waarmede in het geheel naar globale schatting een bedrag van 800.000 per jaar zal zijn ge moeid, betreft voornamelijk een verbete ring van de outillage en de personeels bezetting. Het personeel van de raden zal met ongeveer 25 percent moeten worden uitgebreid. In het ontwerp wordt voorge steld de verouderde naam „Voogdijraad" te vervangen door „Arrondïssementsraad voor de Jeugdbescherming". De Arrondissementsraad voor de Jeugd bescherming is aangewezen als lichaam om beslissingen met betrekking tot het gezag over de minderjarigen voor te bereiden. Hij zal niet onkundig mogen blijven van het terrein van het preventieve werk, dat dienstig is om te voorkomen, dat de rech ter in de gezagsverhouding tussen ouders en kinderen ter bescherming van de laat- sten moet ingrijpen. Een behoorlijk per- soonsonderzoek zal, voorafgaand aan de rechterlijke beslissing, niet meer gemist kunnen worden. Dit onderzoek behoort meer en meer de hoeksteen te worden van de toepassing der kinderwetten, zo wordt in de toelichting op het ontwerp verklaard. De minister van Justitie meent dat tot de taak van de arrondissementsraden behoort: het zich op de hoogte stellen van alle ge vallen waarin maatregelen met betrekking tot het gezag over of het instellen van een strafvervolging tegen minderjarigen over wogen dienen te worden; het na onder zoek advies uitbrengen dan wel maat regelen tot het aanhangig maken van een zaak bij de rechter nemen in de daar voor in aanmerking komende gevallen; het in staat zijn toezicht uit te oefenen op de uitvoering van maatregelen, voortvloeiende uit rechterlijke beslissingen, alsmede in alle De economische politierechter in het ar rondissement Zutphen heeft Woensdag zitting gehouden op een kampeerterrein te Beekbergen, ten einde zich ter plaatse te overtuigen van de aard der „bouwwerken", daar opgericht door twee Beekbergense timmerlieden-aannemers, in opdracht van de eigenaar van het kampeercentrum, R. A. W. uit Santpoort. De „bouwwerken" zijn verplaatsbare houten kampeerhuisjes, elk gebouwd op een betonnen plaat. Volgens een opsporingsambtenaar van de justitiële bouwcontröle, een afdeling van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, hadden deze huisjes niet zonder vergunning gebouwd mogen wor den. De betrokkenen waren op 14 Augus tus gedagvaard voor de Economische Ka mer van de rechtbank te Zutphen, die toen de zaak had aangehouden voor een nader onderzoek, dat thans werd ingesteld. Daar de officier van Justitie twijfelde aan de mogelijkheid van een snelle demon tage der huisjes, bood de eigenaar aan te bewijzen, dat dit binnen een half uur kon geschieden. Inderdaad was er na 25 minu ten niet meer dan een aantal schotten over. Besloten werd dat twee deskundigen een rapport over deze kwestie zullen uitbren gen. Aan de hand daarvan zal de rechter vonnis vellen. In Oude Bildtzijl in Friesland zijn gister middag de twee achtjarige meisjes R. Ro denhuis en D. van Dijk, toen zij aan het fietsen waren door een vrachtauto aangere den. Beide kinderen werden door een ach terwiel van de auto geraakt. Beider dood trad onmiddellijk in. ADVERTENTIE Schijn bedriegt. Als U denkt, dat bovenstaande lijnen a en b verschillend van lengte zijn, komt U net zo bedrogen uit als wan neer U denkt, dat ieder hoofdpijn- tabletje Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Bayerkruis DONDERDAG 2 OCTOBER Concertgebouw: Ds. W. S. Hugo van Dalen spreekt over ..Het Duitse vraagstuk en de vrede", 8 uur. Krelagehuis: ..Het magnetisme als geneeskracht", 8 uur. Brinkmann: Jon kers-instituut voor redekunst en persoonlijk heidsvorming, bijeenkomst, 8 uur. Minerva: „Rigoletto", 8.15 uur. Rembrandt: „Douane boem", alle leeft., 7 uur. Haarlems Kunst Gemeenschap vertoning der film „Dr. Knock", 9.15 uur. Palace: „Het kind der zon de", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eva", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geef acht" en „De Koningin der bandieten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het graf van Djenghis Kahn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 OCTOBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch operette „Geschichten aus derh Wienerwald", 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereniging, spre ker J. v. d. Schoot, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Spiritualistische Kring „Geestelijk leven", 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. gevallen, waarin het gezag feitelijk niet door de ouders of de voogd zelf wordt uit geoefend; het beschikken over een docu mentatie van de mogelijkheden welke de jeugdbescherming in hun ressort biedt, en het bevorderen van de activiteit op dit ter rein. In de Memorie van Toelichting worden voorts détails van de schematisch weer gegeven werkwijze van de raden uiteen gezet. De werkloosheid in de Twentse textiel industrie daalt. Als gevolg van het geste gen aantal orders is de vraag naar perso neel sterk toegenomen, waardoor het aan tal werkzoekenden is verminderd. Aan de totale vraag van de Twentse textiel- en kledingindustrie naar arbeidskrachten kan reeds niet meer worden voldaan. Vooral door de opleving in de confectie-industrie is het tekort aan vrouwelijk personeel thans groot. Dit heeft tot gevolg dat in het Duitse grensgebied weer meisjes en vrou wen worden aangenomen. De personeels voorziening in de confectie-industrie is in Twente ook in normale tijden steeds een probleem geweest. De Bond van Automatenhouders in Ne derland heeft een adres gericht tot de mi nister van Economische Zaken met het verzoek tot het aanbrengen van een wijzi ging in de gisteren in werking getreden Winkelsluitingswet. De nieuwe wet onder scheidt drie soorten verkoopautomaten; ten eerste automaten die in een winkel zijn ge plaatst of van de winkel uit kunnen wor den bijgevuld. Deze automaten moeten bij sluitingstijd van de winkel (18 uur) leeg zijn of anders afgesloten, zodat zij niet ge bruikt kunnen worden. Ten tweede de automaten die niet van de wiiikel uit kun nen worden bijgevuld. Deze mogen na slui tingstijd in werking blijven, maar dan niet meer worden bijgevuld. Ten derde de automaten van automatiekhouders, waai de etenswaren in een afgescheiden ruimte kunnen worden genuttigd. Deze laatste automatiekhouders behoren bij de Horeca-bedrijven en vallen niet on der de nieuwe Winkelsluitingswet. Waar schijnlijk door onbekendheid van de wet gever met de practijk van de verschillende soorten automaten van de tweede groep, zo wordt in het adres gezegd, worden de hou ders van automaten met kokswaren dooi de regeling op grond van artikel 16 van de wet ernstig getroffen. Door de geringe houdbaarheid van de Kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynier- se, die commodore-vlieger-waarnemer J. van de Werff zal opvolgen als commandant luchtmacht. Commodore Van de Werff zal zijn functie neerleggen wegens het bereiken van het aantal pensioengerechtigde jaren. Kolonel W. J. Reynierse xvas, nadat hij de functie van commandant vliegbasis Leeu warden had neergelegd, twee jaar verbon den aan de SHAPE. koksartikelen zal de verkoop daarvan uiterlijk een uur na de winkelsluiting ge staakt moeten worden. Het bijvulverbod maakt de vervanging door verse artikelen onmogelijk. De ongeveer 1500 houders van automaten met dergelijke kokswaren ach ten zich ernstig gedupeerd. In de meeste gevallen staat zelfs het bestaan van deze automaten-houders op het spel, aldus de brief aan de minister. Het personeel zal ontslagen moeten worden en volgens de mening van de bond zal ook een groot deel van de burgerij en voornamelijk het minder draagkrachtige ernstig worden gedupeerd, evenals de leveranciers van de grondstoffen, omdat dagelijks voor vele duizenden gulden door middel van de automaten wordt geconsumeerd. Een kapi taalsinvestering voor dergelijke automaten van ongeveer acht millioen gulden zal geen rente meer afwerpen. Dringend wordt verzocht, op korte ter mijn een zodanige wetswijziging te willen bevorderen, dat automaten waarin uitslui tend kokswaren worden verkocht niet val len onder de gestelde verboden. Slechts 10°/o van de onderhavige automatenhou ders zijn gebaat met het feit, dat horeca bedrijven niet onder de werking van de wet vallen. De minister van Economische Zaken wordt gevraagd invloed te willen aanwenden bij zijn ambtgenoten van Justi tie en Binnenlandse Zaken, in de te over bruggen termijn het opmaken van proces sen verbaal te voorkomen. Drs. H. J. Jonker, die jarenlang het hoofd van de afdeling „Het Gesproken Woord" bij de AVRO is geweest, is vorige maand met onmiddellijke inhouding van salaris ontslagen. Het AVRO-bestuur verwijt drs. Jonker, dat hij een uitlating van de voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clerq, gedaan bij het aanvaarden van het beeld op de gevel van de AVRO aan het Landelijk comité van Actie zou hebben overgebracht. Drs. Jonker ontkent, dit en ook het co mité van actie heeft verklaard geen inlich tingen van drs. Jonker te hebben ontvan gen. Dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden zal nu op verzoek van drs. Jonker cle AVRO doen dagvaarden en eisen dat dit ontslag nietig wordt verklaard en dat de AVRO het sala- ris van drs. Jonker zal doorbetalen. ADVERTENTIE - G£utEwTE6*EKS - «ICiftUOCRS SNEtvESKEE» Wij vernemen dat de in de eerstvolgen de vergadering van de Haarlemse raad een voorstel van Burgemeester en Wethouders aan de orde zal komen om de verkeerscir- kel in de Rijksstraatweg bij de Delftlaan in Haarlem-Noord te voltooien. Men zal zich herinneren, dat in Maart 1950 de „Pannekoek", zoals het verkeers plein in de volksmond wordt genoemd, voor iets minder dan de helft werd aange legd ter gelegenheid van de openstelling van de Delftlaan voor het doorgaande ver keer. Nu de woningbouw in Haarlem-Noord zover is voortgeschreden, dat ook het stra tenplan tussen Muiderslotweg en Vondel- weg wordt gerealiseerd en het noodzake lijk is laatstgenoemde weg op de Rijks straatweg aan te sluiten, kan met de af werking van het verkeersplein niet langer worden gewacht. De „Pannekoek" krijgt een middellijn van 150 meter. Op de linker schets is aan gegeven hoe het snelverkeer om de kleine cirkel zal rijden, het overige verkeer via een ventweg en fietspaden om de grote. Tussen beide verkeersstroken komen groen stroken en het midden zal uiteraard een plantsoen worden. Op de tekening boven ziet men de tegenwoordige situatie, waar bij dus de Vondelweg nog niet op de Rijks straatweg is aangesloten. Voor een en ander is een crediet van 91.600,beschikbaar volgens het lijstje van urgente kapitaalwerken dat onlangs aan de gemeenteraad werd verstrekt. De Rijkswaterstaat, die de Rijksstraatweg beheert, heeft reeds zijn fiat aan het door Openbare Werken gemaakte plan gegeven, In ons blad van Woensdag is medege deeld dat sigarenwinkels om 18 uur geslo ten moeten zijn, maar dat vis- en bloemen winkels tot 19 uur open zouden mogen blijven. Dit laatste is niet juist, omdat een desbetreffende algemene maatregel van bestuur nog niet door de minister van Eco nomische Zaken is afgekondigd. Deze maatregel zou dan de sigaren- en viswin kels en de kapperszaken (dus niet de bloemenwinkels) betreffen. Gedenksteen voor J. J. Hamelink Op 18 October zal in het huis Slachthuis straat 1 in Haarlem een gedenksteen wor den onthuld ter herinnering aan de Haar lemse verzetsstrijder J. J. Hamelink, die op die dag voor tien jaar door Gestapo-agenten om het leven werd gebracht. Hamelink nam op die dag deel aan een samenkomst van een groep verzetslieden in het gebouw „Geloof en Vrijheid" in Rot terdam ter bespreking van een reorganisa tie van het burgerlijk verzet. De Gestapo deed een overval, waarbij drie der illegale werkers werden gedood, waarbij Hame link, die tot 1941 als draaier bij de Centrale werkplaats der Nederlandse Spoorwegen in Haarlem werkte. De overlevenden bereiden zich thans voor om samen met andere illegale wer kers op 18 October hun drie gevallen mak kers te herdenken. In het bijzonder zal daarbij de aandacht worden gevestigd op de figuur van Hamelink, die wel be schouwd kan worden als de man die de stoot tot het verzet heeft gegeven. Het herdenkingscomité is als volgt sa mengesteld: J. H. Scheps, Den Dolder, voorzitter; G. de Boer, Voorhelmstraat 37, Haarlem, secretaris; mr. W. R. Emmen Riedel, Koninginnegracht 108, 's-Graven- hage, penningmeester; A. H. B. Breuke laar, Amsterdam; mr. H. J. P. Ketwich Verschuur, 's-Gravenhage; dr. F. J. Krop, Rotterdam. Maar al te vaak meent men dat politiek-vooruitstrevenden zoals pleiters voor een Europese eenheid of voor een wereldregering zich laten leiden door het verlangen, een werelddeel of een wereld te bevrijden van alle problemen. Zij worden soms met goedmoedige spot als utopisten of lucht- kastelenbouwers gekenmerkt, omdat zij een soort hemel op aarde willen maken waarvan de verwezenlijking door geen nuchter denkend mens kan worden verhoopt. Al die nuchterdenkcnden zij echter op het hart gedrukt, zich niet te vergissen. Want al dikwijls is in de wereldgeschiedenis ge bleken dat de zogenaamde utopisten in werkelijkheid de nuchter-denken- den waren, omdat zij de gave hadden gekregen de ontwikkeling der dingen en de waarachtige feiten in onderlinge samenhang te zien en daaruit een juist beeld te construeren. Daardoor was het hun mogelijk met overtuiging te streven naar datgene, wat zich reeds in min of meer omlijnde gestalte aandiende. Wie een heilstaat verlangt, in Europees of wereldverband, is inderdaad een utopist. Doch wie een mogelijkheid ziet tot vereenvoudi ging van problemen, volgt de lijn van de ontwikkeling, die van nature op vereenvoudiging is afgestemd. Wanneer men op een bepaald moment als „nuchter denkend mens" plotseling tot de ontdekking komt dat de gigantische beweging, die onze hele schepping ken merkt, ook in de politieke structuur van de wereld haar invloed heeft gehad en de dingen om ons heen veranderd heeft zon der dat men het heeft bespeurd, is er geen enkele reden meer om trots te zijn op die nuchterheid, die slechts blindheid zou moe ten heten. De wereld staat niet stil de geschie denis staat niet stil. Er is geen nuchterder constatering dan deze. Het is geen utopie, te menen dat de mensheid in haar geheel en in haar afzonderlijke delen voorwerp is van een ontwikkeling naar nieuwe ver houdingen, nieuwe omstandigheden en nieuwe mogelijkheden. De ontwikkeling in Europa om ons daartoe te bepalen heeft de wegen naar grotere eenheid gevolgd. Voor- zowel als tegenstanders van zulke samensmelting kunnen dat op de huidige dag vaststellen aan de hand van de feiten. En beide cate gorieën van waarnemers kunnen eveneens constateren, dat deze verdere eenheid geen oplossing van alle problemen en geen weg vagen van alle gevaren betekent of beteke nen zal. Integendeel, zoals Europa zijn eigen eenwording zal moeten acepteren, zo zal het ook het hoofd moeten bieden aan de talrijke nieuwe problemen, die daarmee gepaard gaan. Slechts kan met voldoening worden gemerkt,hoe de onoplosbare vraag stukken uit het verleden vanzelf worden opgelost door die eenwording, aangezien zij zonder dat niet meer op te lossen waren. De nieuwe hinderpalen zijn van groter allure, omdat zij groeien in een grotere ge meenschap. Wanneer na verloop van tijden ook zij niet meer oplosbaar zullen zijn, doordat de eeuwige ontwikkelingsbewe ging is voortgegaan, zullen zij zelf mee werken aan het ontstaan van een nog grotere eenheid,een nog grotere vereenvou diging in het wereldbestel, omdat zich er gens uit de nevelen der toekomst een pro bleem aandient dat boven de wereldge meenschap uitgaat. Het zou te ver voeren, hierover specula ties op te zetten. Doch wanneer men beseft dat op dit ogenblik reeds de onverzoenlijke tegenstanders uit Oost en West zich be zorgd maken over een probleem dat voor hen beiden hetzelfde is, namelijk de technische beheersing van de ruimte bui ten de planeet Aarde, en tegelijk veront rust worden door een mogelijk gevaar dat hen beide n bedreigt van de ruimte buiten de Aarde uit, dan hoeft men niet zo heel diepzinnig te zijn om tot de con clusie te komen, dat de ontwikkeling naar eenheid die wij aanschouwen de logica en eenvoud zelve zou mogen heten. Wat Europa betreft, dienen zich thans inter-Europese vraagstukken aan die men kan rangschikken onder de categorie „nieuw". Nieuw wil zeggen: voortvloeiend uit de eenwordingstendens. Een korte op somming kan reeds doen blijken, dat het ene Europa van straks geen heilstaat zijn zal. Europa (hiermee zij het verenigde we relddeel aangeduid) krijgt al dadelijk te maken met de moeilijkheid, dat sommige zijner samenstellende delen koloniale lan den zijn. Het omvat een hoeveelheid over zeese gebiedsdelen, die met zeer verschil lende banden vastzitten aan naties in de Oude Wereld. Daarbij zijn er, die reeds gewikkeld zijn in een morele of gewapende strijd om de vrijheid, waarbij de politiek der Europese moederlanden vaak zeer moeilijk als progressief is aan te duiden. Het nieuwe Europa zal dus een overkoepe lende politiek ten aanzien der overzeese gebiedsdelen en landen zonder nationale status hebben vast te stellen, die een ont zaglijke verantwoordelijkheid met zich brengt. Eensdeels immers zullen de over zeese gebieden niet mogen worden afge stoten naar verbittering en isolatie, reactie en vijandschap, andersdeels zijn zij als af zetgebieden en leveranciers van grondstof fen onontbeerlijk voor Europa. Men kan moeilijk voorspellen of Europa dit vraag stuk zal kunnen oplossen, doch dat het met dit probleem te worstelen zal krijgen is reeds de passende factor in ons betoog. Verder zal Europa zijn positie moeten bepalen tussen de „partners" in de ver deeldheid der wereld. Met dezelfde moei lijkheid vechten trouwens andere groeiende gemeenschappen, die der Arabische landen in het. Midden- en die der onafhankelijk geworden landen in het Verre Oosten. Europa zal een buitenlandse politiek moeten vinden die het een stevige basis verschaft tegenover de Verenigde Staten en Rusland, doch dan „tegenover" in ver schillend opzicht: economische onafhanke lijkheid en financiële „standing" tegenover Amerika, onaantastbaarheid in defensief en ideëel opzicht tegenover Rusland. Wat dit alles in het „Europese binnen land" aan partijpolitieke problemen en ontwikkelingen met zich zal brengen, is niet bij benadering te overzien. Reeds thans is er wrijving op wrijving tussen Europese politieke groeperingen, die zich over de kleine nationale gemeenschappen heen gevormd hebben en dus een vooraf spiegeling zijn van de partijen die de Euro pese politiek straks zullen bepalen. Neen, het zal geen heilstaat worden. Het zal niet probleemloos zijn, en de Europeaan zal zich niet onder weelderig beladen vruchtbomen in zoete dromen kunnen ver meien. Maar het zal ondanks alles en dank zij alles werkelijkheid worden Dat Nieu we Europa, J. L. GE"£E»TEGB£»it LOIGZA4U VEBKEE» SNELVEBKEE» De generale synode der Gereformeerde Kerken behandelde gisteravond een rapport van deputaten voor radio-kerkdiensten. Een dezer deputaten, ds. J. A. Tazelaar, zette uiteen, dat men altijd het uiterste doet om de beste krachten voor de micro foon te bx-engen, waarin men niet altijd slaagt. Hij vestigde er de aandacht op, dat het een misstand is, dat het IKOR alle kos ten vergoed krijgt uit de retributies der luisteraars, in tegenstelling met de ande ren. Hij deelde mee, dat binnenkort een actie zal worden gevoerd door de niet bij het IKOR aangesloten kerken om in deze ongewenste situatie verandering te bren gen. Aan de nieuw benoemde deputaten werd opgedragen het uitzenden van Gere formeerde Kerkdiensten zoveel mogelijk te bevorderen, bij de keuze der predikanten ook ernstig rekening te houden met de evaiigelisei-ende betekenis der radio-kerk- diensten en het overleg met andere, niet bij het IKOR aangesloten kerken te besten digen. Na enige discussie werden de voorgestel de conclusies aangenomen en besloot de synode opnieuw twee deputaten te benoe men, die gemachtigd worden zitting te ne men in het deputatencollege van de wereld omroep. Voorts werd gerapporteerd over de vraag of de diaconie subsidie mag aanvaarden voor de verpleging van zwakzinnigen, doof stommen en voor sanatoriumverpleging. Een amendement van dr. J. Hoek, dat het niet op de weg van de synode ligt uit te spreken, of het al dan niet geoorloofd is, dat leden der Gereformeerde Kerken overheidssteun aanvragen, ontlokte een le vendige discussie, waaraan velschillende leden deelnamen. De synode nam met grote meerderheid een voorstel aan, dat leden der GereformeerdeKerk||a overheidssteun mo gen aanvaarden voor de verzorging van zwakzinnigen en gebrekkigen. Sanatorium verpleging voor tbc-lijders valt onder de taak van de overheid op het terrein der volksgezondheid, dus ook daarvoor kan overheidssteun worden aanvaard, zo oor deelde de synode. ADVERTENTIE ltiK-lstr.-ial .39 - Haarlem - Tol. l.'i&T! OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN In Huizen is een 37-jarige inwoner van Beekbergen aangehouden, die er van wordt verdacht zich in alle delen van het land aan oplichting schuldig te hebben gemaakt. Bij een taxi-ondernemer in Ouderkerk gaf hij zich uit voor hoofdambtenaar der P.T.T. en bestelde een auto, waarin hij zich drie dagen liet rondi'ijden. Aan de taxi ondernemer had hij gezegd de rekening naar het hoofdkantoor der P.T.T. in Den Haag te zenden. Hij was ook bij verschei dene zakenlieden gekomen voor het op nemen van een advertentie op een zo genaamde telefoonkaart. Hij gaf voor ver tegenwoordiger te zijn van een uitgevers maatschappij te Lochem, noteerde vele op drachten en gaf tien percent korting bij contante betaling. Velen gingen op dit aan bod in en stelden he,m tegen afgifte van een B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad een voorstel doen toekomen over de oprichting van een fabriek van autobanden aan de Westhaven. Uit dit voorstel blijkt dat de General Tire and Rubber Company, gevestigd te Akron (V.S.) voornemens is in Amsterdam een fabriek op te richten voor het vervaar digen van banden voor auto's en voor de vliegtuig- en landbouwindustrie en van andere rubberartikelen. B. en W. stellen voor dat de gemeente de bouw van de fabriek voor haar rekening neemt en in dit werk te investeren een be drag van ten hoogste 1.750.000, waarin begrepen de waarde van de aan de ge meente in eigendom toebehorende grond tot een bedrag van 225.000. Gebouwen en terreinen zullen aan de General Tire and Rubber Company worden verhuurd vo.or de tijd van 20 jaren tegen de prijs berekend naar 7 percent van de investeringskosten van de gemeente, dus van ten hoogste 122.500 per jaar, ver hoogd met de door de gemeente te betalen brandassurantie, grondbelasting, straat geld en brandverzekeringsbelasting. De General Tire and Rubber Company verbindt zich van het door haar te inves teren" kapitaal ad ƒ3.000.000 een bedrag van 2.000.000 in de V. S. te besteden voor de aankoop van machines en een bedrag van 1.000.000 in Nederland. Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de metaalkunde aan de Technische Hogeschool heeft prof. dr. A. J. Zuithoff een ï-ede uitgesproken over de ontwikkeling van de metaalkunde in dienst van de ijzer- en staalindustrie. em orderbevestiging het geld ter hand. Behalve de stedenwedstrijd Haarlem- Rotterdam worden vanavond in het Krelage huis aan de Leidse Vaart ook de eerste baskctbalwedstrijden voor de competitie ge speeld. Het programma voor hedenavond luidt: Dames: Rapiditas—SC Haarlem; Schoten I HHC H; PSVH II—SC Haarlem III. Heren: IHJ IISC Haarlem II; Schoten II —HOC II; Oosterkwartier II—PSVH; IHJ— RAO; Harlem Tigers—Antilopen II. De indeling der teams is als volgt: Dames I: HOC, SC Haarlem, HHC, Anti lopen, PSVH, HGA, Rapiditas. Dames II: HGA II, Oosterkwartier, Scho ten, Antilopen II, Rapiditas II, HHC II, SC Haarlem II. HOC II. Dames III: PSVH II, Schoten II, Antilopen III, IHJ, HOC III, HHC III. Heren I: Oosterkwartier, HGA, Antilopen, SC Haarlem, HHC, RAO, IHJ, HOC. Heren II: Oosterkwartier II. HGA II, An tilopen II, Harlem Tigers, HHC II, Rapiditas, Schoten, PSVH. Heren III a: Oosterkwartier IV, Schoten II, HJ II, ROA II, HOC II, SC Haarlem II Heren III b: Oosterkwartier III, HOC III, HHC III, Antilopen III. De lusti-umcommissie van de afdeling Nooi-dholland van de Nederlandse Wandel sport Bond organiseert ter afsluiting van het lustrumjaar op 18 en 19 October wandel tochten over 10, 15 en 25 kilometer. Gestart wordt vanaf restaurant „Velserend". De kinderen van 10 en 11 jaar lopen 10 kilometer, kinderen van 12 en 13 jaar 10 of 15 kilometer en van 34 jaar af alle afstanden. De starttijden zijn Zaterdag van twee tot drie uur en Zondag van tien tot half een.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5