Agenda voor Beverwijk 24 Zegenrijk werk voor misdeelde jeugd bekroond met receptie en expositie /FFWEG 230 GERARD VAN PRAAG GEHARD VAN PRAAG Ph. de Koning Heemskerk Castricum IJmuiden 8 KWART EEUW EMMASCHOOL „Wij zijn zeer tevreden" zei deken W. G. Hosman Nieuw bestuur voor de „facultatieve" MANCHESTER PANTALONS EN PLUSFOURS „Katholiek en Protestant" Tijdrit Beverwijk-Burgerburg Inenting voor Pluimveetentoonstelling Castricum krijgt er een vergaderlokaal bij Instituut organiseerde paddenstoelenavond EEN WOLLEN GABARDINE MANTEL maten 40—46 a 79.50 W!jNHANDELGnSJJJIf.Rü bo; DE speciaalzaak voor alle Gedistilleerd en Wijnen Sleepboot Poolzee krijgt de blauwe wimpel „Kerk heeft iets goed te maken tegenover N.V.S.H." Waterloo Zondag naar BSM „Blindemannetje spelen" op de radar i/Mwl f49.75 Drukte tussen de pieren in September VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 Gistermiddag is in het Centrum ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de B.L.O.-school te Beverwijk een receptie gehouden, die uitermate druk bezocht was. Zo waren aanwezig de wet houder van onderwijs, de heer N. Passchier, de wethouders W. Albcrda on W. Vessies, de ambtenaar van Onderwijszaken, de heer W. C. Huisman, de burgemeesters van Castricum en Heemskerk, de heren F. C. Smcets en H. Nielen, het hoofd van de B.L.O.-school te IJmuiden-Oost, de heer E. Kuenen en vele geestelijken. Ket hoofd van de jubilerende Emma- school, de heer K. R. Groot, zei in zijn openingswoord dat het onderwijs de brug is, om de leerlingen in de maatschappij te brengen. Die voor de brug staan, moeten geholpen worden en spreker noemde het in dit verband een zege dat de B.L.O.-school al vijfentwintig jaar bestaat. Burgemeester Smeets van Castricum bracht darik voor wat voor het moeilijke kind was gedaan en namens de onderwij zers- en artsenvereniging sprak de heer C. de Jeu, die opmerkte dat de zorg voor het misdeelde kind niet alleen van didactische aard is en kan zijn. De school in Beverwijk is goed, maar spreker hoopte, dat zij zou uitgroeien tot een ortho-paedagogisch in stituut. Namens de vereniging „Volkson derwijs" kwam de heer H. J. Diederik hier na voor elk kind met een reep aandragen en voorts werd het spreekgestoelte beklom men door de voorzitter van de oudercom missie, de heer R. Velthuis, die zei dank baar te zijn dat de leerkrachten niet alleen over vakmanschap beschikken, maar ook liefde voor het kind betonen. Hij overhan digde een enveloppe met inhoud. Deken W. G. Hosman zou uiteraard graag zien dat de Katholieken zelf over-een school zouden beschikken, maar was met de bestaande situatie toch zeer tevreden. Als laatste spreker trad wethouder N. Passchier op,die vertelde dat het gemeente bestuur wel bijzonder verheugd is over dit jubileum. Als een gunstig teken zag de heer Passchier het, dat de meeste ouders hun vooroordeel tegen het bijzonder onder wijs meer en meer opzij zetten. Hierna verklaarde de wethouder de tentoonstel ling van werkstukjes der leerlingen voor geopend. Werk van de leerlingen De belangstelling, die bij Beverwijks in gezetenen bestaat voor deze vaak ontroe rende expositie, die in de lokalen aan het Moensplein en in de klasjes van de kleu terschool aan de Stumphiusstraat wordt ADVERTENTIE IJmuidcn-O. Tel. 6302 Voor het najaar ontvingen wij een pracht sortering Regenjassen en -mantels v.a. ƒ1575 Wollen heren demi's v.a. 49 75 WATERPROOF JEKKERS met wol of teddy gevoerd vanaf35. Speciale aanbiedingen in KINDERJASJES Voorzorg- en Centr. Spaarfondszegels worden in betaling aangenomen. gehouden, is waarlijk overweldigend. De hele middag en avond hebben belangstel lenden de lokalen bezocht en het soms mooie werk der kinderen bekeken. Op deze expositie is te zien, wat bijvoor beeld de meisjes klaarmaken op het ge bied van handwerken, koken en serveren en wat de jongens presteren op het gebied van timmeren. Bovendien kan men zich een goed idee vormen welke methoden bij het bijzonder onderwijs gevolgd worden, om de kinderen het rekenen en schrijven bij te brengen. Vanavond zal in het Centrum een feest avond gehouden worden, waarvan de-leer lingen een groot deel van het programma voor hun rekening zullen nemen. ADVERTENTIE De afdeling Beverwijk van de vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding hield in het Witte Kruisgebouw Donderdagavond haar jaarvergadering, welke zeer goed be zocht was. De voorzitter, dr. Alb. Vis, deel de mede dat het bestuur het wenselijk had geacht om in zijn geheel af te treden. De secretaris-penningmeester, de heer A. Ave- narius, heeft een leeftijd bereikt, waarop hem wat rust toekomt. De voorzitter zelf heeft zoveel werk, dat hij zijn plaats gaarne zou wijlen beschikbaar stellen. Hierna werden tot bestuursleden gekozen de heren G. Reijnders, J. Koeten, M. Allerliefste, D. L. Snelle en J. Schmitz, die de bestuurs functies onderling zullen verdelen. Tot. afgevaardigden voor de algemene vergadering te Haarlem werden de heren G. Reijnders en P. van Helden gekozen. De penningmeester deelde mede dat het voor de afdeling een gunstig jaar is ge weest; de inkomsten en uitgaven bedroe gen met het batig saldo 877.97. Het aantal leden van de afdeling bedraagt momenteel 335; de gehele vereniging heeft een leden tal van bijna 50.009. Tenslotte gaf de directeur van het Vel- sense crematorium, de heer J. de Bruin, een uiteenzetting over de nieuwe Begrafe niswet, die eindelijk de crematie zal legali seren. Op Zondagochtend 26 October zal er een excursie naar het crematorium worden ge houden. DEM-programma voor Zondag 5 October De volgende elftallen van D.E.M. zullen a.s. Zondag in het veld komen: DEM 2-DIO 2, 2.30 uur; TYBB 3-DEM 3. 12 uur; Schoten 5-DEM 5, 12 uur; DEM 6- Kinheim 5, 12 uur. De wedstrijd GVODEM is verschoven naar Zondag 19 October. Vrijdag 3 en Zaterdag 4 October. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen en opium". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Arabische nachten". W. B. Theater, 8 uur: „De bronzen afgod". Iedere Zaterdag een nieuwe voorraad in alle prijzen van de zwaarste kwaliteit Manchester (Geen cordu roy). Herenpantalons en plusfours ook naar maat tot 120 in de band. Nu nog Noodwinkel Oosterduinweg Straks Kennemerlaan. bezien uit de R.K. gezichtshoek Voor Katholieken en niet-Katholieken hield Donderdagavond pater M. Hensen in de grote zaal van het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een lezing over „De bijbel en het gezag van de kerk". Met eerbied voor de mening der Pro testanten trachtte spreker de tegenstelling tussen het bijbelse inzicht der Katholieken en Protestanten uiteen te zetten en hij for muleerde het aldus: „Bij het bijbellezen bidt de Protestant of de Heilige Geest hem de betekenis der Schrift wil openbaren; de Katholiek vraagt zich af wat de kerk er van zegt". Pater Hensen besloot zijn lezing met de opmerking dat er vele twisten minder zou den zijn ontstaan, indien de bijbel duide lijker geformuleerd zou zijn geweest. Een debat besloot deze avond, die op 16 October vervolgd wordt met een causerie over het onderwerp: „De bijbel, enige bron van openbaring?" De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft een ledenvergadering gehouden waar onder meer de prijzen van de zomer- competiiie werden uitgereikt. Dit gebeurde als vanouds door de voor zitter, de heer F. Groot, die een lauwertak overreikte aan de A-klasser H. Kuitwaard. In de B-klasse luiden de uitslagen: 1. Chr. de Nijs 48 p„ 2. A. Geldermans 44 p., 3. J. Stet 27 p. C.-klasse: 1. H. Ebbinge 47 p., 2. S. Vergonel 46 p., 3. J. de Ruiter 26 p. Junioren: 1. G. Grapendaal 57 p., 2. J. Visser 43 p., 3. J. Stet. V/oensdag 8 October gaan de leden van Kennemerland alweer een begin maken met de wintertraining. Hiervan zal de heer L. de Beer uit Amsterdam de leiding op zich nemen. Op een bepaalde Zondag in October gaat men een tijdrit houden naar Burgerbrug; de start hiervan is op de Zeestraat, via Egmond, Bergen (tot hier gaan de junio ren) en Schoorldam gaat het naar Burger- brug en later langs dezelfde weg weer terug. Er werden nog enkele mededelingen over het brokkenfonds gedaan, waarvoor een vast percentage werd vastgesteld om schadegevallen te kunnen oplossen uit een onderlinge kas. UITSLAGEN BRIDGECLUB „SANS ATOUT". De voornaamste uitslagen van de wed strijden van deze week voor de pro motie en degradatie in de Beverwijk- se bridgeclub „Sans Atout" luiden: Afdeling B: 1 heren v. d. Linden-Hooge'ooom 107 \4 mp., 2 heer en mevrouw Winkel 105V2 mp., 3 mevrouw Tabak-heer Biben IOOV2 mp., 4 mevr. v. Essen-heer De Boer 99 mp., 5 heren Eeckhout-Haver 94 mp. Afdeling C: 1 heren Geldermans-van Zutphen 106 mp., 2 heren Hart-Spruit lOO'/a mp., 3 heren Konz-Oosterveen 95 mp., 4 heren Steenbergen-Hilberts 93 mp., 5 heer en mevr. Thomas 93 mp. Onderlinge wedstrijd Howell-systeem. 1 heren v. Balen-Heine 22'/a mp., 2 heren Hoogeboom-Schelvis 20,mp., 3 heren Braam-Stiphout 19V2 mp., 4 heren Bos- Blumendaal 17% mp., 5 heren Berlee-Hoo- geboom I6V2 mp., 6 heren Krab-Tabak 9 mp., 7 mevr. Schaafsma-heer Pools 8% mp. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Wilhelmus G, z. van J. C. M. v. Kempen en H. Schimmel; Jan, z. van J Tukker en A. M. C. Zuurendonk; Johanna M., d. van J. J. Keet en J. Chr. Koelman; Cornelis A., z. van M. J. de Boer en J. C. v. d. Plas; Yvonne, d., van H. Rooi vink en A. Veedhuis; Catharina M., d. van J. P. P. v d Bos en Th. J. Dijkman; Elisabeth C. J„ d. van G. Schröduer en A. C. Tilleman; Theo- phile H. M., z. van P. Fr. v. Rumste en C. E. A. v. d. Does. OVERLEDEN: C. Tol, 92 j., ongeh.; C. M. de Langen, 85 j., wed. van G. L. Zandvoort; J. C. Bruin, 97 j„ wedn. van M. Pronk; J. M. A. Nijs, 44 j., geh. met Th. C. H. Jansen; W. v. Dijk, 86 j„ weduwn. van A. v. Dijk; J. Heijne, 59 j., wed. van J. L. v. Lieshout; Gr. v. d. Molen, 63 j., ongeh.; A. Fatels, 35 j., geh. met H. Kuil. GETROUWD: A. Th. Molenaar en M. A. Metzelaar; R. Keesen en A. J. Backer; J. v. Duin en C. A. Alkemade; J. M. Zonneveld en M. G. Vel. ONDERTROUWD: J. Veerman en C. T. van 't Veer; J. Walgien en G. Albers; H. Bom en E. Bonekamp; L. Dobber en J. v. Gestel; H. Tromp en P. v. d. Outenaar. De leden der Kennemer Pluimveevere niging, die Donderdagavond in hotel Park zicht vergaderden, kregen de teleurstellen de mededeling te horen dat hun voorzitter, de heer H. Vessies, plotseling wegens fami lieomstandigheden verhinderd was de ver gadering te leiden. Aangezien bij deze vereniging veel om de voorzitter draait, werden dit keer alledh de allerbelangrijkste zaken besproken. Secretaris De Rooy deelde mede wat al bekend was, namelijk dat de pluimveeten toonstelling gehouden zal worden op 10, 11 en 12 Januari 1953 in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost; 't Centrum of de Veilinghal aan de Breestraat waren dit maal niet beschikbaar. Het bestuur had verschillende keurmees ters aangeschreven, maar het had echter nog geen antwoord terugontvangen. Tenslotte werd medegedeeld, dat zij die hoenders wensen te exposeren, hetzij in Utrecht, Den Haag of IJmuiden, hun die ren zullen kunnen laten inenten door die renarts Clei op Zaterdagmiddag 11 October om 14 uur. Een na-inenting wordt niet waarschijn lijk geacht. In verband met het feit dat nog veel voor de komende tentoonstelling bespro ken zal moeten worden, zal de volgende vergadering over circa drie weken plaats vinden. „Handige Jongens" begonnen Hoewel de opkomst en belangstelling de verwachtingen niet overtroffen hebben, is men gisteravond in „De Burcht" toch be gonnen met de cursus „Handige Jongens", bedoeld voor jongens van 1317 jaar, die hier op practische wijze onderricht krij gen in figuurzagen, modelbouw en zelfs gecompliceerder werk. Het aanschaffen van het materiaal en gereedschappen zal in de komende tijden een belangrijk bedrag vragen van de be taalde contributie. en geen brandweerkazerne Binnen niet al te lange tijd heeft het verenigingsleven in Castricum de beschik king over een lokaal dat zich voor kleine bijeenkomsten uitstekend leent. Het is het oude veilinggebouw vroeger toebeho rend aan de Coöperatieve Tuinbouwver- eniging „Ons Belang" aan de Dorps straat. Indertijd heeft het gemeentebestuur een ruiling aangegaan met de Tuinbouw- vereniging, waarbij in eigendom werd af gestaan een gedeelte grond aan de Kra mersweg, groot ongeveer 1 ha., ten behoeve van de bouw van inmiddels gereedgeko men nieuwe veiling, in ruil voor het per ceel aan de Dorpsstraat met opstal. Dit perceel is groot 2 are 15 ca. Tot nu toe werd het perceel enkel gebruikt door de plaatselijke afdeling van Steun Wettig Ge zag en de Castricumse Vrijwillige Brand weer, voor het houden van instructie avonden. Het gebouw zal naar wij verne men, thans als vergaderlokaal worden in gericht. De banken waarvan de kleinhan delaren jarenlang een druk gebruik hebben gemaakt, verdwijnen en voor de aanleg van een stookgelegenheid wordt eveneens gezorgd. Ongetwijfeld zullen er ettelijke verenigingen zijn die van de nieuwe ver gaderruimte gebruik willen maken. In eer ste instantie had men het plan om het ge bouw te gebruiken als brandweerkazerne omdat het in het centrum van het dorp is gelegen. Men heeft hiervan echter afge zien omdat het gebouw voor een dergelijk doel te klein is. Op de bijeenkomst die het Castricums Instituut voor Arbeidersontwikkeling Dinsdag in het gebouwtje naast het „Cor- so"-theater organiseerde, heeft de heer II. J. van Elven, werkzaam bij het P.W.N. aan de hand van een kleine tentoonstelling, een lezing gehouden over verschillende soorten paddenstoelen. De tentoonstelling werd mogelijk, doordat de heer Van Elven zowel als de leden zelf ettelijke mooie exemplaren hadden meegebracht. Er viel een fraai exemplaar van de knolamanielen te bewonderen een van de giftigste pad denstoelen die er te vinden is. Maar daar naast ook elfenbankjes, plantjes-, stekel-, buisjes-, en vliegenzwammen welke laat ste opvielen door rode kop met witte stip pen. Met grote belangstelling namen de leden kennis van hetgeen de heer Van Elven welke vanwege zijn werkzaam heden bij het P.W.N. iedere dag in de dui nen cn bossen vertoeft hen over het wonderbaarlijke paddenstoelenleven ver telde. Was dit de voorlaatste avond van het uitermate drukke zomerseizoen van de afdeling op 25 en 26 October vindt tot sluiting daarvan in de jeugdherberg „Ko- ningsbos" een vogeltrek-bijeenkomst plaats. Op de eerste dag Zaterdag 25 October zal de heer E. Kortenoever eveneens van het P.W.N. een lezing over de vogeltrek houden, en de Zondag daarop trekt men de duinen in om de vogels van diverse pluimage in hun omgeving te be wonderen. Wat de tuinders kregen Aan de Castricumse groenteveiling kre gen de tuinders Woensdag voor hun groen te de volgende prijzen: sla 4, bloemkool 22, dubbele bonen 53—58, spruiten 19—38, stokbonen 62, andijvie 59, pronkbonen 3236, gele kool 11%, spinazie 34'/2, aardbeien 46, rode kooi 1ÓV2, waspeen 10 14, uien 14J/2, bospeen 1013, soepgroente 8)4, pieterselie 2, peen 6V2, peren 5—8, appelen 9—12. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Pieter Jacob, z. van L. P. de Winter en W. H. Kist de Ruijtcr; Agatha Johanna Margaretha, d. van Th. A. M. Vee ken: Paulus Lucas, z. van A. H. J. van Am sterdam en C. F. M. Ooms: Wilhelmus, z. van J. M. Heesterbeek en J. C. Meijer. ONDERTROUWD: J. Veldt en C. Zonne veld. OVERLEDEN: J. Liefting. oud 51 j„ geh. met G. Groot: W. van den Boogaard, cud 59 j., geh. met W. de Groot. ADVERTENTIE WEATHERPROOF met volledige Falcon-garantie, in beperkte mate voorradig by Nu nog: Noodwinkel Oosterduinweg Straks Kennemerlaan NIEUWE OOGST UMpü Telef: 5629. Orlehulrerherkweg H6I. DriehuisVelsen Coebergh Riinbende Daalmeyer Levert heeft grote sortering in voorraad van de voornaamste merken. Vraagt gratis prijscourant en het interessante boekje voor Wijnliefheb bers „Vive le vin de France!" In tegenstelling tot de verminderde druk te in de koopvaardij beleeft de zeesleep vaart nog een periode van drukte, zo deelt L. Smit en Co's internationale sleepdienst mede. Het grootste deel van de vloot, die uit zestien zeesleepboten bestaat, heeft to taal meer dan 250.000 mijlen afgelegd met vaartuigen op sleeptouw van allerlei soort. Sommige van deze sleepreizen gingen over afstanden van 13.000 mijl. In L. Smit en Co's bedrijf is het de ge woonte, dat de sleepboot, die de meeste mijlen slepend heeft afgelegd, een jaar lang de „blauwe wimpel" mag voeren. Dit jaar zal dit de „Poolzee" zijn, die 33.142 mijlen slepend heeft afgelegd. Kapitein is B. C. Weltevreden Pzn. Het totaalcijfer van 250.000 mijlen is hoger dan ooit in enig jaar behaald. Een deel van de vloot werd gereserveerd voor hulpverleningen aan schepen, die in moeilijkheden verkeerden. Deze hulp werd verleend op de meest uiteenlopende plaat sen en posities. De afstanden, die met deze hulpverleningen gepaard gingen, zijn niet opgenomen in het genoemde totaalcijfer, evenmin als de afstanden, die de sleepboten moesten afleggen naar een vertrek- of aankomsthaven. Dit is de enige varende zwavelmijn-installatie ter wereld. Hij is op weg naar zijn ligplaats bij een mijn aan de Baai Ste Eliane, aan de kust van Louisiana (V.S.). Deze ongewone installatie werd gebouwd, toen bleek, dat de bouw van een installatie op het land niet lonend zou zijn. Men had het gebouw dan n.l. moeten neerzetten op een stuk moerasgrond, en aan het droogleggen daarvan zijn ook in Amerika hoge kosten verbonden. Het gehele gevaarte werd over een afstand van circa 160 km. gesleept naar de Baai. zegt Hervormde dominee De vraag of een Christen lid kan zijn van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming is gisteravond door ds. S. P. de Roos uit 's Heer-Hendrikskinderen beves tigend beantwoord: de gemeenschappelijke basis van christendom en N.V.S.H. ligt vol gens hem in beider opvatting van de nood zaak. de harmonische ontplooiing van de mens tot doel te stellen in het leven. Hij vergeleek in een causerie de begin selen van de N.V.S.H. met de grondslagen van het christelijk geloof en noemde de stelling dat een gezond geslachtsleven noodzakelijk is voor de harmonische ont plooiing van de mens een zuiver Bijbels gezichtspunt. Want deze gedachte is geba seerd op het grote gebod Gods lief te heb ben en de naaste als zichzelve. Een sexuele omgang, die egoïstisch is, aldus spreker, is in strijd met het wezen der sexualiteit. De predikant zag de echtelijke samen leving als de enig juiste, indien zij slechts op gezonde basis rust. Ds. de Roos wees op de verantwoorde lijkheid, die ouders tegenover hun kinde ren hebben op het punt van juiste sexuele voorlichting. Kinderbeperking noemde spreker „niet schriftuurlijk". Het leven uit het geloof mag echter de wederzijdse verantwoorde lijkheid niet uitsluiten. Er ligt meer gemakzucht ten grondslag aan het van zich afschuiven van de ver antwoordelijkheid en te leven naar de na tuur, dan zich te laten voorlichten dooi de N.V.S.H.: ,.de kwestie is niet om zo wei nig mogelijk kinderen ter wereld te bren gen, maar wel zo goed mogelijk". Ds. De Roos noemde de N.V.S.H. de enige betrouwbare vereniging in Nederland. Het zou niet goed zijn deze vereniging de rug toe te keren, de kerk heeft zeker iets goed te maken tegenover de N.V.S.H., zo merkte hij op. De overheid heeft tot taak ook de sexu ele gezondheid te steunen en spreker achtte een ruime subsidiëring van deze insteling nodig. De aanwezigen hebben deze lezing, die in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost werd gehouden, met belangstelling gevolgd. Het eerste elftal van de v.v. „Waterloo" dat Zondag een overwinning behaalde op het sterke N.A.S. gaat nu naar Bënnebroek om de strijd op te nemen tegen B.S.M.; dat wordt weer een moeilijke taak voor de IJmuidenaren. Het volledige programma ziet er als volgt uit: B.S.M. 1Waterloo 1, aanvang 2.30 uur. Waterloo 2Stormvogels 6, aanvang 9.45 uur. B.S.M. 3Waterloo 3, aanvang 12 uur. Waterloo 4T.Z.B. 3, aanvang 12 uur. D.S.K. AWaterloo A jun., aanvang 2 uur. De opstelling van Waterloo 1 is: W. Bras; W. Kok, J. J. Schelvis; J. v. Sikkelerus, J. Schaap, J. v. d. Steen; J. Buding, J. Zwa nenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman. „Het verdient aanbeveling in een be paalde situatie, als men begonnen is op ra dar te navigeren, dit consequent voort te zetten en steeds een man bij het radar scherm te hebben", zei de inspecteur voor de scheepvaart J. Metz bij de behandeling door de Raad voor de Scheepvaart van een aanvaring ten Noorden van Ouessant tussen het s.s. „Radja" van de Maatschappij Ne derland en de „Esso Bristol" op 15 October 1951. Als getuige in deze zaak trad kapitein J. Dieperink van de „Radja" op, die het bevel voerde toen zijn schip met de „Esso Bristol" in aanraking kwam. De „Radja" kreeg daarbij van het anker van de Engelse boot enige lelijke scheuren in de huid. Beide schepen voeren in de mist en beiden navigeerden op radar. „Het was", zoals het lid van de raad vice- admiraal C. H. Brouwer zei „een blinde mannetje spelen geweest, waarbij beide partijen elkaar hebben willen ontlopen". Kapitein Dieperink had, toen hij op IV2 mijl afstand van de tegenligger gekomen was de radar de radar gelaten en zich met zijn derde stuurman buiten het stuurhuis begeven ten einde verder te handelen in overeenstemming met het aanvaringsregle ment, en dus zijn tegenligger op gehoor of zicht waar te nemen. Hij heeft de waar schuwingssignalen van de „Esso Bristol" inderdaad gehoord, maar toen hij het schip zag was het reeds te laat. De Raad voor de Scheepvaart heeft bij de Engelse autoriteiten getracht gegevens over de navigatie van de „Esso Bristol" te ver krijgen, maar is daarin niet geslaagd. Kapitein Dieperink verklaarde zeer voor zichtig gemanoeuvreerd te hebben en toen hij op anderhalf mijl gekomen was de radar los gelaten te hebben, omdat dit instrument beneden de mijl niet nauwkeurig meer aan geeft. De Raad voor de Scheepvaart zal latei- uitspraak doen. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: C. H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48. tel. 5652 en P. C. de Weerdt, Stationsweg 5, tel. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze weck waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter, Everlsenstraat 3. tel. 5259 of mevrouw M. Bakker, Snel- liusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts J. H. N. Oud, Hendrik Mandeweg 43, tel. 3622, van Zon dagmorgen tot middernacht J. G. Lange, Wijk a. Duinerweg 3, tel. 4234. Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, telefoon 3833 door lopende nachtdienst. Tijdens het week einde neemt waar Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145. tel. 8249 (K 2560) en Els- wout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760 (K 2500). ADVERTENTIE FALCON JASSEN WEATHERPROOF in tweed gabardine katoen en hoger KENNEMERLAAN In de maand September zyn in de IJmui- dense haven totaal 434 inkomende schepen gepasseerd en 440 uitgaande vaartuigen. Zij waren als volgt verdeeld: Aangekomen voor buitenhaven Hoogovens 22 met erts 215.809 m.3; 1 m. kolen 19.802 m.3. Aangekomen binnenhaven Hoogovens 28 ijzer laden 65.636 m.3; 2 cement laden 1495 m.3; 1 erts lossen 4752 m.3; 1 kolen los sen 1335 m.3. Aangekomen voor papierfabriek 7 hout lossen 46.578 m.3; 6 cell, lossen 22.182 m.3. Bijlegegrs uit zee 12 (bunkeren, provian deren enz., enz.) 13.064 m.3. Bijleggers van Amsterdam 14 60.180 m.3. Aangekomen: voor Amsterdam 358, voor Zaandam 38, voor Utrecht 1, voor Urk 1. Vertrokken: van Amsterdam 348, van Zaan dam 27. Uitgaand 440. Averechts. Er zijn gisteren heel wat kustvaarders op de hoge schol- en tong- prijzen afgekomen en dat had een ave rechts resultaat: de prijs zakte plotseling in. zodat voor de meeste de (overigens nog vrij goede) prijzen hard tegenvielen. De kleine schol, die Woensdag nog 30 op bracht, daalde tot 13 en 11 per 50 kilo en ook de tong zakte met minstens 1.59 per kilo voor de allergrootste soorten. Bij de rond vis kwam nog niet zo'n belangrijke verlaging voor, daar ondanks een paar Noordloggers de aanvoeren te beperkt ble ven, om enige recle verandering in de koers teweeg te brengen. De grove schelvis no teerde makkelijk 50 en 55 en de grove braat deed 30 tot 28 per 50 kilo. Het overgrote deel van het aanbod bestond weer uit haring en het werd door de han- dei vrij vlot afgenomen. Voor zover de kwaliteit goed was, hoefden er geen par tijen voor de vismeelfabrieken te worden opgehouden en konden er gemiddelde no teringen van 12.50 tot 13 worden ge boekt. Al afsnijden voor „strootjes". Hoewel het nog rijkelijk vroeg in het seizoen is, begint er onder de Engelse wal reeds wat leven te komen. Hier en daar gaan al een paar aardige vangetjes uit, variërend van 30 tot 50 kantjes per nacht. Dit is aanlei ding, dat vele loggers, die de laatste tijd de haringtrawlvissërij uitoefenden, binnen komen om de trawlnctten weer om te rui len voor de vleet. Dat er nog geen massale trek van de haringloggers naar de Engelse wal merkbaar is, komt omdat de loggers thans op de Zuidkant van de Bank grotere vangsten boeken en deze altijd nog prefe reren boven de geringe en magere vang sten onder de Engelse wal, ook al is de kwaliteit dan ook prima. In en uit. Donderdag kwamen binnen de Tex 37, 19, 51, UK 61, 76, 60, 15, 70, 90, 35, 79, 161, 4, 57, 34, 36, Mizar M-WR 7, EH 20, RO 46, HD 24, 116, 37, IJM 213, 11, 240, 38, 21, 262, 37, KW 91, 34, 107, 21, 189, 30, 60, 35, 25, 18, UK 72, 244, 75, 1. Naar zee vertrokken de UK 35, 161. 18, 241, 249, 226, 318, 202, 79, 69, CG 1, VD 68, Sch 18, KW 189, EH 20, HD 37, 24, KW 128. 34. 133. 107, 21, UK 48, 4, 90, 136, 36, 86, 75, 85, 7, 234, 15, 76, 35, 62, 16, 60. 61, 104, 34 57, 28, 76, 161, 73, IJM 213. 230, 11, RO 15, 35, Tex 4, 19, 51, 36, 37, 39. Polen uit. Van de Poolse vloot ver trokken Donderdag weer naar zee de WLA 23, GDY 172 en de WLA 68. Bankharing. Van de drijfnetharing visserij kwamen binnen de KW 25 met 344 kantjes en de KW 18 met 686 kantjes haring. Op beurt. Voor vanmorgen kwamen voor een losbeurt in aanmerking de IJM 57 Medan met 1750 k. haring, de IJM 240 met 30 k. diversen, de KW 25 met 60 k. diversen, de Eli Chénévière met 1100 k. haring en de Zeelandia met 1200 k. haring. Tot Zaterdag moesten blijven liggen de Claesje met 1200 k. haring, de Tuljantia met 1130 k. haring en de Gelria met 1550 k. haring. Slaatje. Met inbegrip van het bedrag voor de al eerder geloste deklast boekte de trawler „Sumatra", die Donderdag aan de afslag was, een eindresultaat van niet min der dan 23.500 voor een korte tiendaagse reis. Prijzen: Gr. tong 4.25-3.55, grm. tong 2.21-2.01, kim. tong 2.13-1.90, kl. tong I 1.81-1.67, kl. tong II 1.50-1.35, tarbot I 2.35-1.75, per 1 kg.; gr. schol 73, grm. schol 68-65, kim. schol 70-57, kl. schol I 68-46, kl. schol II 36-8, schar 33-14, bot 23-16, v. haring 12.30-11, makreel 22-17, gr. schel vis 52-43, kl. schelvis I 50-44, kl. schelvis vis 52-43, kl. schelvis I 50ij41, kl. schelvis II 37-11, wijling 25-8, gr. gul 47-40, mid. gul 36-32, kl. gul 23-19, kl. haai 26-22, per 50 kg.; gr. kabeljauw 220-132 per 125 kg. Aanvoer: 520 kisten tong en tarbot, 1745 schol, 40 schar, 5 bot, 6420 haring, 31 ma kreel, 310 schelvis, 530 wijting, 235 kabel jauw en gul, 3 kl. haai, 33 diversen. Totaal 9870 kisten. Besommingen: IJmuiden 183, Viking- bank 15200, twee trawlers met f 39600, KW 24 5550, KW 104 6930, KW 91 6230, KW 64 5000, KW 10 5140, KW 17 4550, KW 107 2240, IJM 213 380, IJM 11 1810, IJM 226 30, IJM 249 25, KW 92 195, KW 128 260, KW 30 450, KW 60 740, KW 34 2640, KW 21 1380, K W35 210, YE 93 400, WR 7 2100, SCH 18 2040.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10