Actuele problemen besproken Suikerbietenaanvoer zeer vertraagd door regen JAGT Nieuwe weg Amsterdam-Utrecht volgend najaar gereed och ió ket zo W' Jaarvergadering op de „Nieuw Amsterdam De radio geeft Zaterdag Gevallen verzetsstrijders posthuum onderscheiden Voorlopig slechts één verkeersbaan PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Moeder en dochter VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 Centraal Sociaal Werkgeversverbond Proef met tiuoride in drinkwater Er zal ongeveer 2.700.000 ton verwerkt moeten worden Plechtigheid in paleis te Amsterdam Wat doet De „Waterman" vertrekt morgen met 800 emigranten Mijnongeluk in Engeland Het centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft vandaag, als gast van de Holland- Amerika Lijn, zijn jaarvergadering gehou den te Rotterdam aan boord van de „Nieuw Amsterdam". De voorzitter van het ver bond, mr. F. H. A. de Graaff, hield een uitvoerige rede over enige hoofdpunten in de sociaal-politieke ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven. Daarna hield de heer D. W. Stork, directeur van de N.V. Koninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. een inleiding over de vorming van en samenwerking met leiding gevend per soneel. Des middags besprak de secretaris van het verbond, mr. C. E. J. Maitland, over het vraagstuk der ouderdomsvoorzie ningen. Mr. de Graaff legde de nadruk op de in grijpende verschuivingen in de maatschap pelijke verhoudingen. Veel dat goed was ging hierbij verloren, maar het is ook een proces van groei naar een op nieuwe grondslagen gevestigde samenleving. De geestelijke vervlakking is toegenomen en grote schade is toegebracht aan de waar den van de individuele persoonlijkheid. De massificatie ging haar stempel drukken op het maatschappelijke en individuele leven. De vakbeweging noemde mr. De Graaff een belangrijke vorm van het nieuwe col lectivisme in de hedendaagse maatschappij. Erkenning verdient het opbouwende werk, dat de vakbeweging heeft verricht, maar daartegenover moeten zo krachtig moge lijke werkgeversorganisaties gesteld wor den. Waardering bestaat aan werkgevers zijde voor het groeiende verantwoordelijk heidsbesef dat door de vakbeweging is ge toond. Mr. De Graaff zei voorts dat de proble men en moeilijkheden voor de ondernemers op economisch en sociaal terrein talrijk en gecompliceerd zijn.Voorop moet altijd staan de noodzaak ener renderende bedrijfsvoe ring bij een zo hoog mogelijke productivi teit. De loonpolitiek moet in een zodanige richting worden geleid, dat de zelfstandige betekenis en verantwoordelijkheid van de ondernemingen, de werkgeversorganisaties en de vakverenigingen veel meer tot hun recht kunnen komen dan de laatste tijd het geval was. Een herziening van het huurpeil achtte mr. De Graaff de eerste voorwaarde om tot groter vrijheid in de loonvorming te ge raken. Voor zover de huurverhoging loons verhoging nodig zou maken, achtte hij ver laging van lasten voor het bedrijfsleven noodzakelijk. Hij eindigde met de opmer king, dat de ontwikkeling in collectivisti- sche richting een maatschappelijk ver schijnsel is van deze tijd, dat zeer duidelijk gevaren met zich meebrengt. Leidinggevend personeel De heer D. W. Stork zei in zijn inleiding over vorming van en samenwerking met leidinggevend personeel, dat een belang rijke factor bij de verhoging der producti viteit de kwaliteit van de ondernemings leiding is. Ook voor het Nederlandse be drijfsleven is het vraagstuk van de leiding er een van de-eerste orde. Aan de vorming van het hogere en hoogste bedrijfskader wordt door het bedrijfsleven en de univer- ADVERTENT1E HORLOGES PENDULES FRIESE KLOKKEN siteiten in de Verenigde Staten in ruime mate aandacht gegeven. Het Nederlandse bedrijfsleven zou er naar de mening van de heer Stork zeer bij kunnen winnen, wanneer het, met de Amerikaanse ervarin gen als baken, in de komende jaren op eigen oplossingen voor deze problemen aanstuurde. Ouderdomsvoorziening Mr. C. E. J. Maitland sprak vervolgens over ouderdomsvoorzieningen. Hij zei dat de behoefte om zich zoveel mogelijk tegen muntontwaarding te wapenen het onver mijdelijk maakt, dat de overheid een wet telijke ouderdomsverzekering organiseert, waarin de deelneming verplicht wordt ge steld. De omvang van de voorziening zal de verandering in de levensvoorwaarden van het actieve deel der bevolking moeten vol gen. De algemene voor ieder geldende en verplicht te stellen ouderdomsvoorziening zal zich moeten beperken tot een dekking van de eerste levensbehoeften. De middelen voor een voorziening die tevens rekening houdt met het levenspeil van de betrok kenen op 65-jarige leeftijd kunnen niet worden opgebracht. De bodemvoorziening, die voor alle Nederlanders gelijk is, moet op basis van een omslagstelsel worden uit gevoerd door staatsorganen. De verzekering zou als een primaire moeten worden aan gemerkt, zodat daarop generlei aftrek van eigen inkomsten van welke aard ook ware toe te passen, en dat ook geen vrijstellin gen van deelneming in de verzekering wor den verleend. In aansluiting aan een bodemvoorziening, door de staat te organiseren, zullen aan vullende regelingen moeten worden nage streefd. Deze kunnen zowel individuele als collectieve zijn. In 1948 adviseerde de Gezondheidsraad de hoofdinspecteur van de volksgezond heid in Nederland een proef te nemen met fluoride in drinkwater, teneinde de juist heid van Amerikaanse waarnemingen be treffende een hierdoor veroorzaakte ver mindering in het tandbederf bij de bevol king na te gaan. Thans zal men een derge lijke proef nemen over een periode van vijftien jaar. Het was in de eerste plaats noodzakelijk twee gemeenten te vinden, die voor dit on derzoek geschikt zouden zijn. Deze gemeen ten moesten ten minste 10.000 inwoners hebben en over een eigen drinkwatervoor ziening beschikken. Verder zouden in deze plaatsen de samenstelling van het drink water, de leefgewoonten en de sociale op bouw zoveel mogelijk gelijk moeten zijn. Na een langdurig onderzoek kwam men tot de conclusie, dat de gemeenten Tiel en Culemborg de gunstigste combinatie zou den opleveren. In Tiel of in Culemborg zal nog vóór het einde van het jaar fluoride aan het drink water worden toegevoegd. De andere ge meente, waar dit niet gebeurt, zal dienen als controle ten opzichte van de gemeente waar wel fluoride aan het drinkwater wordt toegevoegd. Van dit najaar af zal elk jaar het groot ste gedeelte van de kinderen van 11 tot 15 jaar op tandbederf worden onderzocht. Op deze wijze zal men van jaar tot jaar het effect van fluoride kunnen nagaan en eventuele voor- en nadelen bijtijds kunnen opmerken. Na 11 jaar zal dan de eerste groep kinderen ter controle komen die hun gehele leven fluoride gekregen hebben. Deze kinderen zullen daarna nog geduren de ten minste vier jaar gecontroleerd worden. Door de toevoeging van fluoride zal noch de kleur noch de smaak van het drink water beïnvloed worden. ADVERTENTIE KI. Houtstraat 105 U koopt bij een vakman. Bezwaren tegen gang van zaken in Rotterdams Kamerorkest De Nederlandse organisatie van musici en artisten, de NOMA, afdeling Rotterdam, heeft mede namens „het zich noemende reorganisatiecomité van het Rotterdams Kamerorkest" en een zestal ontslagen le den daarvan, een schrijven aan de gemeen teraad gericht. Zij achten het terzijdestel len van het oorspronkelijk bestuur een on democratische daad en de macht van de dirigent Piet Ketting buiten het artistieke gedeelte om te groot geworden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Marialiederen. 7.45 Ge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Franse muziek. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. (12.30—12.33 Weerberichten). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 13.55 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-orkest 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Zangvereniging. 16.00 Piano en platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Thuisfront Tombola. 19.20 Parlementsover- zicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in continu bedrijven. 11.40 Franse liederen. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Accor deon. 13.50 Platen. 14.00 Weekjournaal. 14.20 Orgel. 14.35 Fries programma. 15.00 Koor zang. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Ka merorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passapar- tout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Vlaamse volksliederen. 13.40 Koorzang. 14.00 Gewijde muziek. 15.30 Platen. 16.00 Syphonie-orkest en soliste. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma 21 30 Koorzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz met commentaar. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Verzoekprogramma, Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op Iedere kam. Donderdag 2 October heeft Koningin Juliana in het Paleis op de Dam te Ajnsterdam aan de nabestaanden van 18 verzetsstrijders het posthuum toegekend verzetskruis uitgereikt. Verscheidene oud-medewerkers uit de illegaliteit en ook de Commissarissen der Koningin in de provincies Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland, woonden deze plechtigheid bij. Eén van de posthuum onderscheidenen is ir. L. R. Reinhart Beynen. Zijn weduwe, die Amerikaanse is en die na 22 jaar in Nederland te hebben gewoond, in Juli 1947 terugkeerde naar de Verenigde Staten, kwam per vliegtuig over, om de plechtigheid bij te wonen. Koningin Juliana reikt de posthume onderscheiding uit aan de weduwe van ir. L. R. Reinhart Beynen. echi mei blauw eiihei op iedere kam! De Centrale Suiker Maatschappij deelt mede, dat de aanvoer van suikerbieten door de aanzienlijke hoeveelheden regen, die de laatste tijd gevallen zijn, zeer ver traagd wordt. De telers kunnen de bieten thans niet rooien en liet is uiterst moeilijk de gerooide bieten van liet land te rijden. De ontvangst in de verschillende delen van het land werd opengesteld tussen 22 en 26 September. De aanvoer aan de fabrieken is zeer slecht, zodat enkele fabrieken op verminderde capaciteit moeten beginnen te draaien. Uit vele delen van het land waren Don derdag nabestaanden van gevallen verzets strijders naar Amsterdam gekomen om in de Burgerzaal van het paleis op de Dam posthume onderscheidingen in ontvangst te nemen, die hun werden overhandigd door Koningin Juliana. „Zij hebben het einde van de strijd niet bereikt. Wat zij bereikten was het einde van hun leven en ook het einddoel van ons allen. Wij mogen hopen, dat ook van ons gezegd kan worden, dat wij trouw zijn ge weest tot in den dood" zei de Koningin in een korte toespraak. Achtereenvolgens traden daarna naar voren de nabestaanden van A. Kalter uit Nieuw Amsterdam; J. C. H. F. van Hanx- leden Houwert uit Enschdé; A. C. H. Telle- gen uit Zeist; D. M. R. H. Kroon uit Zeist; J. D. van Melle uit Goes; ir. L. R. Beynen uit Amsterdam; F. G. M. Conijn uit Alk maar; E. J. Bosch Ridder van Rosenthal uit Eefde; F. Datema uit Meppel; A. J. Rozeman uit Hoogeveen; L. Zwanenburg uit Beilen; mevrouw C. J. van den Berg Van der Vlis uit Leeuwarden; J. J. Barend- sen uit Waardenburg; J. ter Horst uit En schedé; G. Schoonman uit Zaandam, mr. J. Gelderman uit Losser; H. D. J. Beernink uit Zwolle en T. J. Kroeze uit Apeldooi'n. De luitenant ter zee eerste klasse J. G. Stegeman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, las de overwegin gen voor, die hebben geleid tot de posthume onderscheidingen. Zij omvatten het trans porteren van wapens, het naar zich toe- lokken van vijandelijke controleposten, het bevrijden van gevangenen, het verzenden van geheime gegevens naar Engeland, het optreden als koerier van de geheime in lichtingendienst, het oprichten van onder grondse organisaties, het helpen van ge allieerde vliegtuigbemanningen, het orga niseren van de spoorwegstaking, het dis tribueren van afgeworpen wapens en het zich heldhaftig gedragen tijdens zware ver horen door de Duitsers. De meesten hunner werden gefusilleerd, anderen sneuvelden of werden neergeschoten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het is de bedoeling, dat de weg no. 2 van het Rijkswcgenplan 1948 (de weg Amsterdam-Verkeersplein Oudenrijn) in October of November 1953 over zijn ge hele lengte in gebruik kan worden geno men. De weg zal dan echter nog maar één verkeersbaan hebben met een breedte van 7.25 meter. Het fietspad zal slechts lopen van Amsterdam tot de Vinkcveense plas sen. Dit rijwielpad zal 4 meter breed zijn. Het begin van de weg komt in het ver lengde van de Rijnstraat te Amsterdam. Daar wordt door de gemeente Amsterdam een brug over de Amstel gebouwd. Van de kosten neemt het rijk 80 procent voor zijn rekening. Deze brug krijgt een lengte van 260 meter en een breedte van 26 meter. De weg eindigt bij het verkeersplein in Oudenrijn. De lengte van de nieuwe weg zal on geveer 34 km zijn, ongeveer 8 km korter dan de oude rijksweg. Van de hoge brug gen over het verbrede Merwedekanaal zijn er reeds enkele gereed. Er komen, afgezien van kokerbruggen, 16 belangrijke kunstwerken in de nieuwe weg. Dat zijn de Amstelbrug, het viaduct en de rijwieltunnel in de Ouderkerker laan, het viaduct in de Amstelweg bij Abcoude, een duiker in de Holendrecht en twee tunnels in landwegen, een via duct in de verbindingsweg Abcoude, een brug over de Winkel, een voetgangers tunnel in de Baambrugse Zuwe, een brug en een rijwieltunnel bij de Geuzensloot, een viaduct bij Nieuwersluis, vier koker- bruggen bij Breukelen, een viaduct over de spoorweg Breukelen-Harmelen, een viaduct in de verbindingsweg bij Maarssen en viaducten in de spoorweg Utrecht- Woerden bij de Vleutenseweg te Utrecht De spoorwegviaducten bij Utrecht wor den uitgevoerd door de Nederlandse Spoorwegen. Tussen Amsterdam en de Oudei-kerker- laan moet de betonverharding nog wor den aangebracht. Dit werk wordt volgen de week aanbesteed. Tussen de Ouder kerkerlaan en Loenersloot is de aarden baan in aanleg, van Breukelen tot het nieuwe spoorwegviaduct is de betonver harding in uitvoering en tussen dit via duct en de Leidse Rijn is de betonver harding gereed. Van het verkeersplein Oudenrijn tot de Leidse Rijn is het weg- vak reeds geruime tijd in gebruik. Na de gehele ingebruikneming zal de oude weg langs de Vecht sterk worden ontlast, waardoor deze zeer mooie weg meer beschikbaar komt voor het toerisme. Met ongeveer 500 emigranten voor Nieuw Zeeland en ruim 300 voor Australië zal het s.s. „Waterman" Zaterdag uit Rotterdam vertrekken om via Curagao en het Pana makanaal naar Wellington in Nieuw Zee land en vervolgens naar Melbourne in Australië te varen. Gezagvoerder op deze reis is kapitein H. van Manen uit Leid- schendam. De geestelijke verzorging dei- emigranten op deze reis berust bij ds. J. W. Deenik, gereformeerd predikant te Poortugaal, en pater J. Schokker uit Volen- dam. Ds. Deenik, die zijn vrouw en drie kinderen meeneemt, zal zich blijvend in Auckland vestigen als voorganger van de daar door Nederlandse emigranten ge stichte Reformed Church. Ook pater Schok ker blijft in Nieuw Zeeland voor het werk onder de Nederlandse emigranten aldaar, evenals pater T. T. Hom'an uit Delft, die eveneens met de „Waterman" naar zijn nieuwe bestemming reist. 59. Behoedzaam hield Teutbei een lucifer bij de lont van de vuurpijl, die uit Jollie- pops achterzak stak. Zodra de lont begon te knetteren trok hij zich weer geruisloos in zijn schuilplaats onder de struiken terug. Onbewust van deze euvele daad vervolg den Panda en Jollicpop hun beraadslaging. „Wij mogen wel zeggen, dat wij ons doel thans dicht genaderd zijn", sprak Jollie- pop, „wij hebben, een schatkaart en wij zijn op het eiland, waar de schat zich moet bevinden". „Ja", zei Panda, „maar nu moe ten wij de schat nog vinden!" „Zeer juist, mijnheer", zei Jolliepop, „en ik vertrouw, dat wij ook daarin zullen slagen. Teneinde de gegevens op de kaart goed te kunnen vergelijken met het landschap is het nood zakelijk, dat ik het eiland eens in vogel vlucht zie, maar.De rest van zijn woor den werd overstemd door een geloei van de ontbrandende vuurpijl. En voortgestuwd door een vurige straal zeilde de arme knecht het luchtruim in. Onthutst vroeg Panda zich af, of dit de manier was, waar op Jolliepop een vogelvlucht-overzicht van het eiland wilde verkrijgen. „Jolliepop!", riep hij, met de voortvliegende knecht meerennend, „wacht toch even!!" Intussen boog Teutbei zich over de kaart, die Jollie pop had laten vallen. „Mijn goeie ouwe schatkaart", mompelde hij aangedaan, „ein delijk heb ik je terug!" Er is ongeveer zes percent minder bieten uitgezaaid dan vorig jaar. De opbrengst is echter zodanig, dat verwacht wordt, dat deze groter zal zijn dan verleden jaar, on danks de geringere uitzaai. Het suikerge halte van de bieten is eveneens beter dan het vorige jaar. In totaal zullen er ongeveer 2.700.000 ton bieten gerooid, vervoerd, ontvangen en verwerkt moeten worden, waaruit onge veer 350.000 ton suiker geproduceerd zal worden. Bovendien wordt er nog een 1.500.000 ton pulp geproduceerd, waarvan ongeveer de helft gedroogd wordt, bene vens 110.000 ton melasse, die hoofdzakelijk haar afzet vindt in de vergistingsindustrie, waar uit de melasse alcohol wordt gefa briceerd. De melasse wordt eveneens voor veevoeder- en ensilagedoeleinden afgezet. Tevens wordt nog een 100.000 ton schuimaarde gemaakt, die een gerede afzet vindt bij de landbouw als grondverbete- raar. Conflict met schippers voorbij De verwerking geschiedt door 12 fabrie ken, die over het gehele land verspreid liggen. In dit gigantische spel van zaad tot suiker vinden vele mensen hun bestaan, hoeveel valt moeilijk te zeggen. In het begin van de campagne dreigde er een conflict met de schippers, maar dit is thans op bevredigende wijze voor beide partijen opgelost. De fabrieken kunnen tezamen 40.000 ton suikerbieten per dag verwerken. De cam pagne zal in het Noorden wat langer duren dan in het Zuiden, omdat er in het Noor den in verhouding meer bieten zijn uitge zaaid dan in het Zuiden. Het nieuwe stuk Nederland, de Noord-Oostpolder, zal dit jaar ongeveer 130.000 ton bieten leveren. De hoop is nu maar op beter weer. Im mers niet alleen bevordert dit de efficiënte werking van de fabrieken, die dan op volle capaciteit kunnen draaien, maar bovendien blijven de bieten dan schoner, zodat veel minder grond vervoerd behoeft te worden. Dit transport van grond kan grote afme tingen aannemen. Zo werd in 1950, toen we een nat najaar hadden, door de gezamen lijke industrie 1.000.000 ton grond ver voerd, hetgeen een zeer onrendabel trans port is, mede omdat deze grond bij de fa brieken ook weer weggewerkt moet wor den. De campagne moet in het Zuiden be gin December en in het Noorden midden- December aflopen. Tenminste drie mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een ongeluk in een mijn bij Leigh in Lancashire (Engeland). Onge veer twintig arbeiders werden gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van een koppeling van een onder grondse trein, die de arbeiders vervoerde. ADVERTENTIE FALCON MANTELS - JASSEN Proces. In Milaan is een proces begonnen tegen zeven Italiaanse gewezen verzets lieden, die er van beschuldigd worden twee maanden na afloop van de krijgs handelingen in Europa 54 politieke ge vangenen (beschuldigd van fascistische handelingen) „terechtgesteld" te hebben. Het betreft hier de „massamoord van Schio" Juli 1945. De verdachten worden er van beschuldigd de gevangenis van Schio binnengedrongen te zijn en met automatische wapens het vuur geopend te hebben op 91 politieke gevangenen. De beschuldigden waren allen lid van de communistische „garemi-brigade". riloten. Volgens het blad van de Ameri kaanse luchtmacht, „Air Reservist", be schikt de Sovjet-Unie over een reserve van een millioen vliegeniers. Het peil van geoefendheid van deze piloten, die in luchtvaartverenigingen zijn opgeleid, is zeer hoog, aldus het Amerikaanse blad, dat hieraan toevoegt, dat de pilo ten ten minste 2500 vlieguren moeten hebben gemaakt en tenminste tien ver schillende typen vliegtuigen moeten kennen. Geen gebruik. Generaal Walter Bedell Smith, directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst, heeft president Tru man een memorandum doen toekomen, waarin hij verzekert, dat zijn recente verklaring over mogelijke infiltratie van communisten in de geheime dienst, generaal Eisenhower niet zal dienen als verkiezingsargument. Generaal Eisenho wer had hem medegedeeld, dat hij persoon lijk geen gebruik zou maken van ge noemde verklaring; en had gezegd dat het „betreurenswaardig" zou zijn poli tieke munt uit het gebeurde te slaan. Rechters. Het Oost-Duitse parlement heeft een wetsontwerp aanvaard, inhoudende enige wijzigingen in de rechterlijke or ganisatie.Bij de plaatselijke en districts gerechtshoven wordt de jury vervangen door een tribunaal, bestaande uit een bezoldigde rechter en twee bijzitters, die gelijke rechten als de rechter hebben. De jury-rechtspraak wordt afgeschaft met het argument, dat zij „schijn- democratisch en reactionnair" is. De minister van Justitie, Fechner, deelde mee, dat alleen personen, die de rege ring onvoorwaardelijk steunen, rechter kunnen worden. Plan. President Prasad van Tndia heeft gisteren, de geboortedag van Gandhi, een radiorede gehouden ter gelegenheid van het begin van de uitvoering van het driejarenplan voor de ontwikkeling van het platteland. Het program omvat 55 projecten, waarvan 18.000 dorpen met een bevolking van 15 millioen men sen zullen profiteren. De kosten bedra gen bijna 29 millioen pond, waarvan de V. S. ruim een vijfde deel bijdragen. Vrij. Van Maandag af zal de rantsoenering van thee in Groot-Brittannië opgeheven zijn. Vlees, eieren, spek, kaas, boter en andere vetten blijven nog op de bon. Waarnemer. Hans Riesser, adviseur van de West-Duitse missie te Washington, is benoemd tot waarnemer der bondsrepu bliek bij de UNO. Dit is de eerste keer, dat West-Duitsland, dat geen lid is van de wereldorganisatie, een waarnemer zendt naar de debatten in de algemene vergadering van de UNO. Spaar de mieren. Het Amerikaanse leger in Duitsland heeft een oproep tot de soldaten gericht, om mierenhopen in de Duitse bossen te ontzien en geen mie renkolonies te vernielen, daar deze een essentiële rol spelen bij de bescherming van de Duitse bosstand. Het West-Duit se ministerie van land- en bosbouw en voedselvoorziening heeft verklaard, dat bij manoeuvres op onrustbarende schaal mierenkolonies vernield worden. Het ministerie poogt de „mierenstand" te verhogen, daar de mieren voor de bos sen schadelijke insecten en rupsen hel pen verdelgen. Conferentie. Radio-Peking heeft de „zege vierende opening" van de „vredescon ferentie" voor Azië en de Stille Oceaan gemeld. De conferentie, die te Peking in de pasgebouwde „conferentiezaal" wordt gehouden, wordt bijgewoond door afge vaardigden uit 31 landen. De afgevaar digden zijn ondergebracht in het nieu we „vredeshötel", aldus radio-Peking. Contact? Het in Düsseldorf verschijnende blad „Industriekurier" heeft Donderdag gemeld „berichten te hebben ontvan gen", volgens welke de Franse ex- premier Daladier enige weken geleden op de Sovjet-ambassade in Berlijn be sprekingen had gevoerd over Duitslands toekomst. Volgens deze berichten had Daladier er op aangedrongen, dat Duits land niet in de Europese verdediging diende te worden opgenomen, doch dat het ongewapend moest blijven. Daladier heeft met nadruk het Duitse bericht tegengesproken. „Het is absurd", zo zei hij, „ik heb in Berlijn, noch ergens an ders een Russische vertegenwoordiger ontmoet". polis" doorgaans de betekenis van een zeer grote stad, waarin het leven in al zijn vormen bruisend te voorschijn treedt. Londen, Parijs, Berlijn, zij worden ieder voor zich gewoonlijk als een metropolis aangeduid en vermetele schrijvers willen ook sommige Nederlandse steden wel eens met die titel vleien. Toch kent West-Europa geen enkele me tropolis in de ware zin van het woord. Het is een begrip uit de Griekse oudheid en het woord betekent eigenlijk: moe derstad, dat wil zeggen de stad waarvan de kolonisatoren uitgingen om elders een ne- derzetting te stichten. Dat heeft met de grootte van de bevolking of de uitgestrekt heid van het stadsgebied dus niets uit staande, doch uitsluitend met het feit of de stad elders een kolonie had gesticht. In dat geval was zij een metropolis, een moe derstad. Aangezien de moderne kolonisaties door de staat werden ter hand genomen, (zoals in Spanje) of in compagnies verband wer den ondernomen waarvan Nederland en Engeland kenmerkende voorbeelden zijn is daarbij nimmer de stad-staat, gelijk wij die uit de middeleeuwen kennen, be trokken geweest. In het oude Griekenland met zijn zelfstandige steden, was dat ech ter anders en daar kon dan ook een be- Ss paalde verhouding tussen de nieuwe neder zetting en de metropolis ontstaan. Tussen de moederstad, de metropolis, en de kolonie bestond geen afhankelijkheids verhouding, maar wel een van piëteit, ver oorzaakt door geestelijke banden. Dit werd aardig tot uitdrukking gebracht in 1900 bij het 2500-jarig bestaan van Marseille. Toen kwam er een klacht binnen van de stad Phokaia in Klein-Azië, waarom zij als moederstad van Marseille niet was uitgenodigd aan de feesten deel te nemen. De piëteit tus sen moeder- en dochterstad had dit zeker vereist! Door de verwatering van het be grip metropolis was het bestuur van Marseille zich zijn plaats niet bewust ge weest. Integendeel, het meende zelf aan het hoofd van een metropolis te staan. Het moet een koude douche geweest zijn hier aan door het, vrijwel in vergetelheid ge raakte, Phokaia te worden herinnerd! Op die koude wilden we nog even voort borduren, want wij menen dat het nade rend einde van de zomer een geschikte ge legenheid is om de warmste en koudste plaatsen op de aarde aan te wijzen. Zoekt u ze echter niet bij de Pool of bij de eve naar, want daar liggen zij niet. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2