f 95.- BISCHQFF Winkelsluiting vraagt Sa lom ons- oordeel Problemen m m m Hulde en feestklanken voor zilveren Hoogoven-directeur P. van Delden GABARDINE JASSEN !Rex JAeater Agenda voor Velsen ip JUf iü j§§ m is s 0 up Él B s ÜS lü s B m 11 8 MK fSf 0 gp 8 B ÉH 0 ÜP H üf Hf 0 s §S S s 0 8§f B 11 B s 0 a B B 8 8 0 0 €3. 8 H 8 8 8 H "IS1 Éfü IS! a Velsees cultureel leven in de komende week Havenberichten op de honderd velden Van 100.000 naar 300.000 ton Gemeentelijke overheid moet Velsense problemen zien op te lossen BAKKERIJ MAN TEN Oude bouwkuip wordt opgeruimd THALIA Pompstation en reiniging bij watertoren Rubberfabriek „Hollandia'' gaat verhuizen (onze wekelijkse damrubliek onder leiding van B. Dukel) Hf Ési HP üf !P9 JU ra VRIJDAG 3 OCTOBER 1952 Ir. P. van Delden sinds kort een der Hoogovendirecteuren en sedert vele voorgaande jaren directeur van de MEKOG heeft zich aan het 25-jarig jubileum bij de KNHS gisteren niet kunnen onttrekken: het bedrijf en zijn vele relaties brachten hem een grootse hulde die diep in de nacht werd afgesloten met de toepasselijke finale van een revue „Zilverflitsen", die de Hoogovenmensen in het volle Rex-Theater enige uren lang een plezierige ontspanning heeft geboden. Onder de vrolijke tonen van de Hoog ovenharmonie, de vlag van de KNHS voor op, werd directeur Van Delden in de och tend feestelijk ingehaald. Het restaurant van de Walserij-Oost was voor deze ge legenheid feestelijk versierd en het kon nauwelijks belangstellenden directie- en stafleden, afdelingschefs en deputaties van rie fabrieken en werkplaatsen verwerken. De rij van sprekers werd geopend door de voorzitter van de directie, ir. A. H. In- gc-n Housz, die het een groot voorrecht noemde in de rij van jubilarissen thans ook de heer Van Delden te kunnen begroeten. Ir. Van Delden had spreker leren kennen als een jong ingenieur, werkend op een klein bedrijf, dat met de Hoogovens was verbonden, dat zich bezig hield met de ver vaardiging van stenen uit hoogovenslak en de ervaring hierbij opgedaan werd van groot belang toen de cementfabriek Cemy werd opgericht. Hiermede begon 's jubilaris' carrière en toen Cemy ging groeien, ook in commercieel opzicht, kwamen zijn uit stekende eigenschappen goed tot hun recht. Later kwam er een plaats in de commer ciële leiding van Mekog N.V. open en ir. Van Delden nam deze in, evenals de latere technische leiding. De eigenschappen van de heer Van Del den werden niet alleen binnen het bedrijf, doch ook daarbuiten zeer gewaardeerd; het sprak dan ook vanzelf, dat toen er een plaats bij de Directie moest worden ingenomen, de heer Van Delden hiertoe werd aangezocht. Ik ben verheugd u thans te kunnen ge lukwensen en allen zijn het met mij, aan gezien uw eigenschappen door allen hoge lijk worden gewaardeerd. Met deze woor den besloot ir. Ingen Housz zijn hartelijke toespraak, waarna hij het vererend getuig schrift en het gedenkbord der Maatschappij overhandigde en een foto-album over het bedrijf. Menselijkheid Hoofdingenieur W. Bakker van de Mekog voerde vervolgens het woord, waarbij hij opmerkte, dat het toespreken van een jubi laris als deze, indien men volledig wilde zijn, meer tijd zou vergen, dan men hem thans had toegemeten. Binnen het kader van deze officiële huldiging bracht hij echter in de eerste plaats de gelukwensen over van het gehele personeel van Mekog. Naast durf, voorstellingsvermogen en energie heeft de heer Van Delden ook een andere kostbare eigenschap: zijn mense lijkheid. De heer Bakker overhandigde een gedenkboek, dat alle episoden van zijn loopbaan bij Cemy en Mekog vermeldt. Namens de Cemy sprak vervolgens dr. ir. F. Schonenberger, die dit jubileum een feestdag voor allen noemde. Toen ir. Van Delden bij de Cemy begon, was de jaar productie 100.000 ton, thans is zij 300.000 ton en dit is te danken aan zijn bezielende leiding, zowel technisch als commercieel. De voorzitter van de-kernraad, de heer P. Rijken sprak namens het gehele personeel, toen hij in enkele welgekozen woorden de jubilaris feliciteerde. De gevoelens van het personeel werden tevens onder woorden gebracht door be drijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, die onder meer herdacht hoe zowel de jubilaris als hij beiden als jong ingenieur aan het bedrijf waren gekomen. Als directeur is de heer Van Delden nog een „onbeschreven blad", doch de hulde, welke hem thans wordt ge bracht is een getuigenis, die niet beter had kunnen zijn. Terugkomende op zijn oor spronkelijke opdracht bood de heer Spies tenslotte het geschenk van het gezamenlijke personeel aan: een pick-up met radio en een koffer langspeelplaten. „Licht" Toen traden het oudste en het jongste personeelslid van Mekog voor het voetlicht, de heren A. Oosterman en Kaasenbrood, waarbij de heer Oosterman het woord voerde. Spreker wenste hem „licht" in de dubbele betekenis van het woord toe en als symbool hiervan werd door de beide heren een fraaie staande schemerlamp aange boden, welke door personeelsleden was vervaardigd. Een technisch Directeur heeft uit de aard van zijn functie veel met de afdeling Nieuwbouw te maken, doch vroeger hadden beiden ook veel met elkan der te verwerken, hetgeen door hoofdin genieur A. Drijver in een geestig speechje naar voren werd gebracht. Namens diverse ondernemingen waar mede ir. Van Delden in zijn ambtsperiode intensief in contact heeft gestaan, spraken vervolgens prof. Uytenbogaart van de BPM, ir. Mooser van de Enci te Maastricht en de heer André de la Porte, directeur van de Verkoopsassociatie Enci-Cemy. Revue in Rex En nog was het festijn niet afgelopen, want het Rex Theater in IJmuiden stroom de des avonds vol met vrienden en mede werkers (wat hetzelfde is) van de jubilaris, ADVERTENTIE om te kijken en te luisteren naar de revue, met smaak en verve in elkaar gezet door het personeel van Mekog en Cemy. Deze revue, overvloeiend van girls en balletten en kostbaar gemonteerd met décors van de firma Beijne en een compleet orkest, bracht onder de naam „Zilverspat ten" een serie schetsen, die stuk voor stuk het aankijken meer dan waard waren al „liep" de tekst wel eens niet helemaal vlot in een grillige entourage van muziek en entre-actes. Dat de naam van de jubi laris meermalen over het voetlicht rolde en dat zijn carrière zowel in luimige als in serieuze zin enige keren in de aardig be dachte teksten verweven was, hoeft geen betoog en het publiek haakte gevoegelijk in bij al die bekende situaties. Maar de vol komen kolder kreeg ook ruimschoots zijn plaats: het hengelgeval en de sneer op de moderne kunst („Kunst zonder mest") gin gen er in als koek. In de sneltekenaar nou, nou, snel. die het conterfeitsel van de heer Van Delden vervaardigde, meenden wij de figuur van de heer P. C. Cremer te ont dekken en zo zal de zaal nog wel meer ver trouwde Hoogovenaren hebben herkend. De aanwezigen, onder wie zich de vol tallige Hoogovendirectie bevond, gesecon deerd door prof. F. M. Holtrop, directeur van de Nederlandse Bank en voormalig lid van de directiestaf van Mekog, hebben zich in elk geval best vermaakt en de dank van jubilaris en familie voor dit- uitbundige feest werd de medespelenden na afloop in onverbloemde woorden overgebracht. ADVERTENTIE ZUIVER WOLLEN de grote mode prachtige kleuren met kameelhaarbewerking waardoor zij de prachtige pasvorm behouden met de grootste zorg ge maakt en afgewerkt jassen die weer jaren mee gaan en die wij dus voor 100% kunnen aanbevelen in alle maten OOSTERDUINYVEG 26 - IJMUIDEN TELEFOON 5134 Humanisten naar de visserijschool Zaterdag 4 October zullen de leden van de gemeenschap Velsen van het Humanis tisch Verbond samen met die uit Bever wijk een bezoek brengen aan de Visserij- school in IJmuiden. De directeur van de school, de heer P. J. Verwayen zal de gasten rondleiden en een inleiding houden over de betekenis van de opleiding aan deze school. Een bekende en handige kleermaker uit St. James's Street te Londen maakt sport- costuums, waaraan de drager zélfveranderingen kan aanbrengen, zonder dat hij de coupe van het pak daarbij enige schade doet. De kleermaker bracht in de taille van het sportjasje een ritssluiting aan, die men geheel in twee delen kan scheiden. In één handbeweging maakt de drager van een lang jasje een soort windjacket. ZONDAG 5 OCTOBER Esperantovereniging „Taman", Esperanto tentoonstelling geopend van 10 tot 18 uur, toegang vrij. Cultureel Centrum, Lange Nieuwstraat. Bioscopen. Thalia, 15 uur: „De laatste stormloop"; 19 en 21,15 uur: „Er kan nog meer bij"; Rex, 15 en 20 uur: „Klop jacht". Jeugdavond van de Katholieke Jeugd beweging. Programma: „De Jeugd valt mee", 19,45 uur, Petronaatsgebouw; ka bouters cn gidsen, welpen en verkenners. MAANDAG 6 OCTOBER Bioscopen. Thalia, 20 uur: „De laatste stormloop"; Rex, 20 uur: „Klopjacht". DINSDAG 7 OCTOBER Filmavond van „Meer en Bosch" ter be strijding van Epilepsie, 20 uur: Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. Maatschappij tot Nut van het Algemeen, cursus Bloemenschikken, 20 uur, Gem. Vergaderzaal, Abelenstraat. Bioscopen. Thalia, 20 uur: „De laatste stormloop"; Rex: geen voorstelling. WOENSDAG 8 OCTOBER Velser Kunstkring „Voor Allen", Jeugd- concert voor leerlingen van de Ulo scho len, H.B.S. en Gymnasium, Gemeente lijke vergaderzaal, Abelenstraat. Vereniging Fryske Trouw, ledencontact- avond, 20 uur: Herv. Jeugdgebouw, Rem brandtlaan. Bioscopen. Thalia, 20 uur: „De laatste stormloop"; Rex, 20 uur: „De vrouw uit Shanghai". DONDERDAG 9 OCTOBER Instituut voor Arbeidersontwikkeling, openingsavond met muziek, zang, leken spel en volksdans, 20 uur: vergaderzaal Abelenstraat. Bioscopen. Thalia: speciale voorstel ling: „Vrouwen zonder eer", 20 uur. Rex Theater, 20 uur: „De vrouw uit Shanghai". .-dr Naar ons de heer E. Sanders, secretaris van de Velser Winkeliers- cn Midden standscentrale, meedeelt, heeft deze cen trale zich tijdens vele en langdurige bespre kingen beraden over de op 1 October van kracht geworden Winkelsluitingswet. Op verzoek van B. en W. is een advies gege ven, dat in de eerstkomende raadsvergade ring zal worden behandeld. De centrale kwam met het volgende advies voor de dag: le. Als geheel heeft de middenstand geen behoefte aan een koopavond, overwegende, dat een dergelijke avond geen enkel voor beeld biedt voor winkelier en kopend :pu- bliek, doch slechts onnodig langere werk tijden zal eisen voor werkgevers en werk nemers, werkzaam in de middenstands be- ijveric-V ;.- 2e. De verplichte halve dag sluiting zal geheel gehandhaafd moeten blijven, zoals ze thans in de gemeente Velsen is vastge legd, doch in het geheel liefst samenval lend met de winkels in omliggende ge meenten, als Haarlem en Beverwijk, ten einde de trek van het kopend publiek naar andere plaatsen zo veel mogelijk tegen te gaan. 3e. Het sluitingsuur vaststellen op 18 uur. In aansluiting op dit advies, verzochten de gezamenlijke winkeliers de ochtend- en middagsluiting op de hierna vermelde da gen voor de daarbij geschreven branches te willen vaststellen bij gemeentelijke ver ordening: Maandagochtend: Manufacturen, meube len, huishoudelijke artikelen, bloemen, schoenen, boekhandels en kantoorboekhan delaren. Maandagmiddag: Slagerijen. Dinsdagmiddag: Kappers, sigarenzaken en rijwielhandelaren. Woensdagmiddag: alle andere branches. Voor de seizoensluiting werd B. en W. verzocht vrijstelling voor betreffende za ken te willen verlenen. De hierboven genoemde dagen zijn ge deeltelijk geldend en gelijkluidend aan de al bestaande verordening, die voorschrijft, dat op Maandagochtend de winkels voor manufacturen, kleding, meubilair en stof fering. op Maandagmiddag de kappers- en slagerswinkels en op Woensdagmiddag de kruideniers-, brood- en/of banketwinkels, gesloten moeten zijn. Op sommige punten heerste er echter een zodanige chaos, dat de middenstanders zelf niet meer wisten waar ze aan toe waren. Om deze reden verzocht de Velser Winkeliers- en Midden standscentrale het college van Burgemees ter en Wethouders dan ook, om bij voor beeld de zaken in huishoudelijke artikelen bij woninginrichting onder te brengen en de drogisterijen bij de kruideniers. Om het beeld nog iets onduidelijker te maken: de Centrale adviseerde om de mid dagsluiting in overeenstemming te brengen met de winkelsluiting in de omliggende plaatsen en lanceerde daarbij de al genoem de voorstellen. Voor het college van B. en W. rest thans de moeilijke taak hieruit een bruikbare verordening te maken, want, zoals bekend, heeft de gemeente Beverwijk zo juist besloten de middagsluiting op Dinsdagmiddag te bepalen, geldend voor alle branches. Deze moeilijkheden werden nog ver ergerd door de mededeling van de Unie van het personeel, dat in deze midden- standsbedrijven werkt, dat zij de middag- sluiting voor haar leden gaarne op Dins dagmiddag gesteld zou zien. ADVERTENTIE DIKKE SPECULAAS ƒ0.70 per half pond. Driehuizerkerkweg 70 Telefoon 4128 ADVERTENTIE "O^OOOOOOCOOOOOOOCSSOOOCOOOCC Rex draagt de kroon cooi beeld en toon" Vanaf heden tot en met Maandag KLOPJACHT Hersens tegen revolvers. 18 jr. Woensdag en Donderdag BS VROUW UIT SHANGHAI met Rita Hayworth en Orson Welles. 18 jr. Knallen bij tunnelbouw Gedurende enige maanden zullen in Vel sen in de omgeving van de plaats waar de tunnel wordt gebouwd luide knallen weer klinken, die tot ver in de gemeente te horen zijn. Men is namelijk doende de oude bouwkuip, waaromheen later de nieuwe en grotere kuip is gebouwd, te laten springen. Uiteraard moet dit werk met de grootste omzichtigheid worden uitgevoerd. Men dient ervoor te waken,- dat de wegspringen de stukken beton niet de grote kuip bescha digen, die echter wel door een damwand wordt beschermd. Daarom gebruikt men slechts kleine ladingen kruit; het werk zal nog enige maanden duren. Eerste ouderavond van nieuwe kleuterschool Het voorlopig bestuur van de neutrale kleuterschool aan de Grahamstraat deelt mede, dat het op Maandagavond 6 Octo ber 1952 in de kleuterschool aan de Casem- brootstraat een ouderavond zal houden, teneinde de ouders gelegenheid te geven met het bestuur en personeel kennis te maken en voorts het meubilair en de leer middelen te bezichtigen. In de nieuwe school is daartoe geen gelegenheid. De heer J. H. Jansen, directeur van de Kweekschool te Haarlem zal een causerie over het kleuteronderwijs houden. Het onderwijs in de nieuwe school be gint Dinsdag 7 October. VRIJDAG 10 OCTOBER Felison en Maatschappij tot Nut van het Algemeen: Gymnasium „Felisenum"; Ewoud de Kat over: „De ontwikkeling in de moderne schilderkunst". Bioscopen. Thalia en Rex, worden nog bekend gemaakt. ZATERDAG 11 OCTOBER Zaal v. d. Lem, 1719 uur: receptie „Palvu" bij 25-jarig bestaan. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) VRIJDAG t.m. ZONDAG Cary Grant - Betsy Drake in ER KAN NOG MEER Bil Een film vol vrolijkheid, levenslust en ontroering Van lachsalvo tot lachclimax MAANDAG t.m. WOENSDAG Cary Cooper in de grandioze actiefilm van Cecil B. de Mille DE LAATSTE STORMLOOP in kleuren DONDERDAG a.s. in onze serie speciale voorstellingen VROUWEN ZONDER EER Een realistische schildering van de hedendaagse zeden Alléén toegang boven 18 jaar. Voor de waterwinning van het Staatsvissershaven bedrijf De eigen waterwinning van het IJmui- dense Staatsvissershavenbedrijf een ge volg onder meer van 'het aflopen van het contract voor de watervoorziening met de gemeente Velsen per 1 Augustus 1953 begint op gang te komen. De eerste bron is geslagen en levert een goed resultaat op; aan de tweede is men bezig. Zodra de bronnen geslagen zijn komen de pompen er op. Inmiddels worden de watermonsters on derzocht, om te beoordelen, welke reini gingsinstallatie tussen de pompen en de „afnemer" moet worden geplaatst. Een pompstation annex reinigingsinstal latie zal in de nabijheid van de watertoren worden gebouwd. Het is de bedoeling vol gend jaar zomer de eigen waterwinning van het Staatsvissershavenbedrijf in dienst te nemen. De rubberfabriek „Hollandia", die tot dusver is gehuisvest in een verouderd pand aan de Doodweg in Velsen-Noord gaat binnenkort verhuizen. „Smits bouwbedrijf", een modern fabriekscomplex aan de- Wij- kermeerweg, tien minuten gaans van de oude fabriek gelegen, is aangekocht. In dit nieuwe pand zullen enige verbouwingen moeten geschieden. Zo moeten voor de; zware machines van de rubberfabriek enige nieuwe fundamenten worden ge maakt. Wanneer de fabriek d<j^itief overgaat heeft men ons nog niet verteld, maar men is reeds druk aan de slag.' Donderdag 2 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Loosdrecht van bot terdam. Mizar N. van Kopenhagen. Eika van Rotterdam. Ganymedes van Antwerpen.,Arc- turus van Rotterdam. Falcon van Londen. American Judge van Antwerpen. Westérdok van Londen. Klipfontein van Antwerpen. Prometheus van Marseille. Zaanstroorh, van Huil. Ransel van Finland. Myra van Zwart sluis. Haskerland van Grangemouth. Arden- nia van Gothenburg. Fida van Londen. Èijn- stroom van Londen. Narocz van Stettin'. Vertrokken zijn: Baccarat naar Antwer pen. Firenze naar Antwerpen. Norinda naar La Guaira. Oranjestad naar Curasao. Vivian Louise naar Perzische Golf. Kolga naar Delf zijl. Gretchen von Allwörden naar Antwer pen. Pascholl naar Stockholm. Stad Breda naar Golf van Mexico. Kaap Falga naar Heroja. American Judge naar Rotterdam. Tim naar Aarhus. IJssel naar Hamburg. Ju piter naar Rotterdam. Texelstroom naar Liverpool. Het midden en bete ré genre Voor de chic „UNlC" Meeuwenlaan hoek Cederstra&t IJmuiden-Oost - Tel- 4J206 KENT U ONS SPAARSYSTEEM? - \-V •- Vrijdag 3 October Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Rex, 20 uur: „Klopjacht". Thalia, 20 uur: „Er kan nog meer bij". Zaterdag 4 October Rex, 20 uur: „Klopjacht". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Er kan nog meer bij". De ontleding van het derde vraagstuk uit de serie H. Laros luidt: Zwart: 7, 8, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 22, 25, 26, 31 en 36. Wit: 21, 23, 28, 29, 33, 34, 35, 37, 38, 41. 42, 44. 47, 48 en 49. Wit wint door 35—30, 16x27, 38—32, 27x38, 38—32, 38x27, 23—18, 12x32, 29—23, 19x50, 42—37, 31x42, 48x28, 22x33, 47—42, 36x38, 49—44, 50x39, 34x3, 25x34, 3x19 welke slag tot stand komt via de velden 3x25, 39, 11, 2. 19 en de zet 1015 is gedwongen waarna 19—37, 15—20, 37—42, 20—25, 42-48 het de witte dam is die wint. Ook kan wit naar ruit 15 het spel winnen, als wit slaat van 3x25, 39, 22, 4, 15. Juist na 26—31 kan wit dan door 15—10 de twee zwarte stukken voor de hoofdlijn de pas naar dam afsnijden en winnen. Overigens een fraai probleem van de DCIJ-problemist H. Laros. De stand van de competitie is: Wim v. Wort 3, J. v. Straten 3, W. 't Hart 3, J. A. Koppelman 3, J. Meyer 2. D. Tjeerds 2, J. Buur 2, G. Mooy 2, W. de Smit 2, L. C. Voo.vs 3. J. de Boer 2, J. Guyt 3, P. A. Peek 1, G. M. Ploeg 1, Th. Louer 1„ H. Schaap 1 punt te IJmuiden, H. Lichtendahl 2, J. J. Wesse- lius 2, G. Eckhard 2, G. E. Abspoel 2, allen te Driehuis. G. Kok 3, G. Provoost 3, J. II. Bakhuys 3, G. Zuiderduyn 3, allen te Sant poort. P. de Boer 3, N. Adelaar 3 te Bever wijk. W. J. Tunen - en A. W. Beukema 3 te Velsen-Noord. H. Andrea 2 te Velsen. W. Max Douwes 1 te Hilversum, J. Floor, IJmui den, 1 punt. Van twee bekende problemisten uit Neder land kregen wij voor onze oplosserswedstrijd vraagstukken toegestuurd, Maar, zoals de auteurs C. Nierop uit Amsterdam en Max Douwes te Hilversum zelf toegeven, zijn hun geestesproducen niet zo moeilijk als die van de DCIJ'er H. Laros. Daarom zullen wij voorlopig om de week de nog nergens eerder gepubliceerde en dus „kers-verse" vraagstukken van Nierop, Douwes en Laros als problemen plaatsen. Het zesde vraagstuk van onze oplossers wedstrijd is een compositie van de Amster damse problemist C. Nierop. Het telt voor een punt in de wedstrijd, mits ook het eind spel wordt aangegeven. Het geheel is daarom 13 zetten diep, doch de ontleding valt mee. Auteur: C. Nierop, Amsterdam YZZMW. wrn wÈf W W-, m 'Wê m Wm Wm Wm 777777/ Wm m m ém, 77777//. m 47777//, m 'M4 m Zwart 11 stukken op: 8, 10, 16, 19, 23, 24, 25, 29, 31, 36 en 37. Wit 11 stukken op: 22, 26, 27, 30, 35, 38, 43. 44, 45, 47 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen uiterlijk 14 dagen na plaatsing aan het adres van onze dammedewerker.' Studie wordt altijd beloond De Rotterdammer v. d. Staay vestigde in het tournooi 1948 wereldkampioenschap alle aandacht op zich, door de toen nog Franse titelhouder Pierre Chestem in een door Staay met eigen ideeën behandelde opening, de wereldkampioen een smadelijke technische knock-out toe te brengen. Na afloop der par tij verklaarde v. d. Staay dat de huisvlijt beloond was. Het ging om een speelwijze van de 32—28 inleiding, die de Rotterdam mer met zwart had bestudeerd. Voor de partij verwijzen wij naar het boek „Wereld kampioenschap 1948" door P. Roozenburg. In het „IJmuider-vuurtoren" tournooi speelden wij een ongeveer analoge opening, waarin Suyk de witte en schrijver dezes de zwarte troepen in het spel bracht. Tijdens het openingsspel herinnerde de zwartspelef zich de Staay-studie. Deze kennende liep alles gesmeerd. Op de volgende manier werd Suyk het slachtoffer van zijn aggressief op treden. B. Dukel, zwart. C. Suyk, wit. 1. 32—28 16—21; 2. 37—32 11—16; 3. 41—37 711; 4. 34—29 20—25. Een geweigerde Roozeriburg-opstelling. De opening is na deze vier zetten gelijk, aan die, welke wij in de rubriek van 14 dagen geleden met de partij v. d. HeuvelLigthart aangaven. 5. 2924 19x30; 6. 35x24 21—26. De voorpost door wit (met 24 ingenomen) is kwetsbaar, omdat via veld 19 zwart met de stukken 3, 4, 5, 9, 10, 14 zes keer kan aan vallen, terwijl wit over niet meer dan 5 stukken ter verdediging beschikt met de stukken 40, 44, 45, 49 en 50. Vooral wordt de situatie voor wit lastig als zwart veld 18 onbezet laat. Dan is het een levenskwestie voor het handhaven van de voorpost door het opstellen van de formatie 24, 29 en 33. Daarom is de 7e zet 33—29 de inleiding ter bescherming en ter ondersteuning van de voorpost op veld 24. 7. 33—29 1—7; 8. 38—33 17—21. Moeilijk is het in dit stadium te bepalen of er 43 of wel 4238 moet worden gespeeld. Vak 38 moet „gevuld", doch de beslissing wordt te vroeg opgedrongen. Zoals in de partij werd 3238 gespeeld, doch op 43 en 4943 wordt weer een verdedigingsstuk aan de linie 40, 44, 45 en 50 onttrokken. 9. 4238 11—17; 10. 47—42 18—22. Nü speelt zwart veld 18 „leeg" om een aanval op 24 mogelijk te maken. Tevens wordt wit in zijn ontwikkeling aan de rech tervleugel beperkt. 11. 31—27? 22x31; 12. 36x27. Stand na de 12e zet van wit luidt: Zwart, B. Dukel 'WW. jj-ïi mm Wm m 4444. Wit, C. Suyk Direct na afloop toonde wereldkampioen P. Roozenburg verrassend stuk winst voor zwart aan met de volgende analyse: 1722 Nu kan wit op 2 manieren slaan. le. 28x17 7—11 37—31 gedwongen. 26x28 17x26 28—32 2721 16x27 4641 en zwart heeft voor lopig stuk winst. Echter is het interessant te onderzoeken, of zwart de voorpost op veld 32 wat winst is, wel kan behouden. De 2e slaanwijze is uit de diagramstand: 27x18 12x34 40x29 1419 en zwart kan over veld 19 rustig de aanval met winst van de voorpost 24 voltooien. In de partij verliep het spel als volgt. 12.13—17; 13. 46—41 7—11; 14. 41—36 8—13; 15. 40—34 3—8; 16. 28—23. Er dreigde 1722 en na de ruil 1217 met stuk winst door 18—23. 16.14—20; 17. 34—30 25x34; 18. 29x40 20x29; 19. 23x34 17—22. De aanval op veld 22 wordt ingezet om stuk 27 te veroveren. 20. 34—29? nog altijd is 33—28 beter. Na 3429 is het stuk op 27 verloren. 20.22x31; 21. 36x27 12—17; 22. 29—23 18x29; 23. 33x24 1318 en na 3833 won zwart met 1722 het stuk op 27 en later na enige onbelangrijke zetten de partij. Maar de speelwijze voor zwart is leerzaam, als wit vroegtijdig zoals hier veld 24 bezet. By-oplossingen De heer A. W. Beukema (verbindingsweg te Velsen-Noord) toonde in vraagstuk no. 3 twee bij-oplossingen aan. De eerste bij-oplossing zie cijferstand boven) luidt: 44—40, 38—32, 49—43, 35—30. 29x27 en 23x5. Welke oplossing ook nog door de heren P. de Boer, J. v. Straten, W. 't Hart en J. H. Bakhuijs werd aangegeven. 2e bij-oplossing is 3430 16x27 2924, 2420 en 23x5 dam. a. 25x34 29x40 33—29 40—34 35—30 38—33 42x2. Wij danken onze mensen voor deze extra speurtochten in dit vraagstuk van H. Laros. die dit probleem wel even tot twijfelachtige waarde doet duikelen. Wij besloten inmid dels ook een puntenwaardering voor „bij oplossingen" toe te kennen. Dit wordt dus een aparte competitie waarvoor wij met de eerste 10 behaalde punten (elke bij-oplos sing telt voor een punt) een boek beschik baar stellen. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Du kel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. Correspondentie De heer W. d. Sm. te IJmuiden. „Wit speelt en wint" luidt voor ieder vraagstuk van Laros tot nog toe geplaatst. Met no. 3 toont u een bij-oplossing aan, die remise is, door met de 8e zet 2—7 te slaan naar ruit 50. Sterker is naar ruit 45 te spelen. Na 4550 zien wij geen winst meer. Omdat nog de auteurs, nog een gewonnen bij-oplossing door u is ingezonden, kunnen wij helaas geen punt toekennen. II. Sch. te IJmuiden. Probleem ontvangen. Het wordt geplaatst. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeënoeg 121, IJmuiden. CORRESPONDENTIE De heer C. H. Spanjaard te Beverwijk. De wedstrijd is reeds van eind Augustus af aan de gang en nu pas kregen wij toezending van de oplossingen der eerste twee geplaatste problemen. Verder is het ons niet duidelijk wat U verder vraagt. Wilt U nog eens schrij ven Heer Eckhard te Driehuis. Ook uw inge zonden oplossing no. 3 is fout, omdat in de eindstand zwart de beste kansen heeft om te winnen. Oplossing 34—30, 25 x 34 gedw., 29 x 40, 16 x 27, 33—29, 22 x 24, 40—34, 19 x 28, 38—32, 27 x 38, 42 x 2, 31 x 42, 47 x 38, 36 x 47, 49—43, 47 x 49, 2—16, 49 x 38, 16 x 43 is tot zover juist, maar niet 2631, doch 2429 geeft zwart goede winstkansen. Voor wit zijn winst kansen niet aanwezig. Heer J. J. W. te Driehuis. Uw ingezonden oplossing had goed kunnen zijn als u niet was ontgaan „dat niet 2 maal over een zelfde steen mag worden geslagen." Tot 44—10, 26 x 37, 38—32, 27 x 38, 49—43, 38 x 49, 35—30, 49 x 24, 29 x 27, 31 x 22, 23 x 5 was goed, doch het is niet de auteursoplossing. Aan de vraag wit speelt en wint had U echter voldaan. Nu begaat U in het verdere afspel een ver gissing door te spelen 2227? 37—31, 26 x 46 (nu eenvoudig 33—29), 47—41??? 36—40, 48—42 en zwart slaat in de eindstand. Zwart dam op 46, stukken op 7, 8. 12, 17, 25, 27 en 40; wit dam op 5 en 2 stukken op 42 en 28 met de dam van 46 naar ruit 19. Wit moet eerst de slag uitvoeren en daarna pas de stukken verwijderen. Wit moet nu slaan via 5 x32 x 16 x 2 x 13 x 36 omdat niet 2 maal over de dam op 19 mag worden geslagen. En de overblijvende stand is remise. De auteur H. Laros merkt op dat dit pro bleem door bij-oplossingen mank ging en met een kleine herziening, door stuk 10 op ruit 5 te plaatsen, alleen de auteurs-oplossing winst oplevert. En dan was dit vraagstuk ook inderdaad een sieraad geweest. De heer J. van Straten werd winnaar van het door de IJmuider Crt. beschikbaar ge stelde boek.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9