OLD CLOTHES NEW Kijk Uit speelde een flink aantal partijen uit DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Twee knapen van formaat laten de Duitse methoden zien UW OUDE HOED Agenda voor Velsen f Kennemer t, Lantaarn r TAXI NODIG? Rus kwam Rus halen Havenberichten 7 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Otto Bertram en Finkenwarder: moderne schepen van grote kracht JOH. MEYER EN ZOON Culturele filmavond BEL SOOO „Apollon" bunkert in IJmuiden Nutsbibliotheek wordt heropend Dr. C. G. Smit spreekt voor Christelijk Volksonderwijs Beverwijk „De Plankeniers" brengen „Polly Perkins" ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 Gedurende de maand September van het vorig jaar vertrokken uit IJmuiden twee grijsgeschilderde schepen, die drie jaar in het binnenspuikanaal hadden gelegen. Op 6 September vertrok de KUJ. 12, gesleept door de Johan Wesseis en op 16 Sep tember volgde de KUJ. 23, die door de Fairply X naar Cuxhaven werd overgebracht. Het was deze onderzeebootjagers aan te zien, dat zij lange tijd geen dienst hadden gedaan en zij, die de schepen zagen vertrekken, schudden meewarig het hoofd omdat er iets van uit gelekt was, dat er trawlers van gemaakt zouden worden. Nu hadden deze jagers bij hun geboorte al wat van een trawler meegekregen en dat was de romp. Ook de machine en de ketel stonden op de plaats waar men die voortstuwingsinstallaties bij een trawler aantreft. De KUJ. 12 werd 29 Juni 1944 te water gelaten bij de werf Nobiskrug in Rendsburg. De proeftocht vond plaats in December, zodat de Kriegsmarine slechts enkele maanden van deze aanwinst heeft kunnen profiteren. De KUJ. 23 werd in hetzelfde jaar afgeleverd door de Deutsche Werft in Hamburg. Na de oorlog hebben beide schepen nog dienst gedaan en kwamen in Nederland te recht in afwachting van een bestemming, die enige jaren later kwam. De Finken warder Hochseefischerei van Kapitan J. Müller Sohn te Cuxhaven kocht de sche pen aan. In 1946 is deze rederij met traw lers begonnen, de Paul Muller HH. 294 en de Martin Mewes HH. 292, die respectieve lijk een laadcapaciteit hebben van 3300 en 5000 kisten. Verdubbeling Door de aankoop van de twee onderzee bootjagers werd het bezit dus verdubbeld. De werf Mutzelfeld in Cuxhaven kreeg de taak op zich de schepen voor de visserij te verbouwen en in te richten. Nu zijn wij de laatste jaren wel wat gewend op het gebied van verbouwingen aan schepen, maar de werf in Cuxhaven heeft toch wel een record geleverd. In ruim een half jaar tijds waren deze marinevaartuigen tot trawlers ..omgetoverd". De KUJ. 12 kreeg de naam Otto F. C. Bertram NC. 403 en de KUJ. 23 is de Finkenwarder NC. 396 ge worden. De foto van eerstgenoemd schip laat zien wat er van geworden is, het andere is op dezelfde wijze gereed gemaakt. Zoals tegenwoordig in Duitsland algemeen gebruik is, hebben de schepen alleen aan stuurboordzijde galgen, zodat aan bak boordzijde meer ruimte vrij komt, vandaar dat men het gangboord achterop heeft dichtgebouwd wat de accommodatie ten goede komt. Als marinevaartuig hadden zij een lang bakdek, dat uiteraard voor het grootste deel gesloopt is ter verkrijging van het werkdek. Alleen het voorste gedeelte, bijna 9 meter lang, is onveranderd geble ven en is dus een normale bak. Zij zijn enige tonnen groter dan het type „Tzonne", een paar meter langer, doch aanmerkelijk smaller. De „Bertram" is bijvoorbeeld 57,90 meter lang over alles en 51,80 meter tussen de loodlijnen. De breedte bedraagt 8,40 meter, de holte 4,90 meter en de bruto in houd 540 reg. ton. De machine met de tur bine ontwikkelen te zamen 750 p.k. Het visruim heeft een capaciteit van 4800 kis ten, zodat deze vaartuigen zich volledig aan kunnen passen bij de nieuwgebouwde Duitse schepen van de laatste jaren. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE Gedurende deze maand bij aankoop van een nieuwe hoed UW OUDE HOED GRATIS in orde gemaakt. Prijzen reeds vanaf: WOLVILT HOEDEN 11.75 HAARVILT HOEDEN 17.50 Kennemcrlaan 36 - IJmuiden Telefoon 4453 Zeeweg 377 Driehuis Ook bij aankoop van al uw confectie kunt U profiteren van de service die wij U als maatkleermakers bieden. Ten bate van het bouwfonds voor de nieuwe Doopsgezinde kerk in IJmuiden zal Zaterdagavond in de Nijverheidsschool te Velsen een culturele filmavond worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst, die om 8 uur begint, zal mevrouw Heykoop declameren. Bus gaf geen voorrang Op de kruising PlatanenstraatGroene- weg is gistermiddag een botsing voorge vallen tussen een motorfiets en een bus van de NACO. De bus, die de Platanenstraat uitkwam, had moeten stoppen voor de motorrijder, die daar, komende van rechts in de richting Rex, dan ook kennelijk op rekende. Er ontstond een botsing, waarbij de motorrijder uiteraard het onderspit dolf. Hij viel, maar kwam er wonder boven wonder zonder letsel af. Zijn voertuig, dat onder de bus terecht kwam, werd echter zwaar beschadigd. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. ADVERTENTIE Nieuwe onderwijskracht aan de G.V.O.-school Wegens het vertrek van mejuffrouw A. Mulder, onderwijzeres aan de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat, die inmiddels in dezelfde functie per 1 November is benoemd aan de Emmaschool te IJmuiden, heeft het schoolbestuur in haar plaats benoemd mej. C. E. van den Berg van Baarn. ADVERTENTIE Zaterdag 4 October Rex. 20 uur: „Klopjacht". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Er kan nog meer bij". Cultureel Centrum, 15 uur: Esperanto- tentoonstelling. Zondag 5 October Rex, 15 en 20 uur: „Klopjacht". Thalia, 15 uur: „De laatste stormloop"; 19 en 21.15 uur: „Er kan nog meer bij". Cultureel Centrum, 10—18 uur: Esperan- to-tentoonstelling. Maandag 6 October Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur burge- meèster. Rex, 20 uur: „Klopjacht". Thalia, 20 uur: „De laatste stormloop". Heidestraat, 19—21.30 u.: Nutsbibliotiheek. Vannacht is in IJmuiden aangekomen de Russische sleepboot „Apollon", die de door de machinefabriek IJmuiden gerepareerde Russische sleepboot, welke vijf maanden IJmuidens gewaardeerde gast is geweest, komt halen. Vanmiddag zullen de beide schepen naar Rusland vertrekken, welke haven .de plaats van bestemming is, kon men ons niet vertellen. De „Apollon" heeft runners meegebracht, die de opgeknapte zuster over zullen bren gen. 1-Iet schip zal eerst in IJmuiden kolen bunkeren. Vergadering „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" De afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" zal Maandagavond haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen in het Oud-Katholiek verenigingsgebouw houden. In deze bijeen komst, die de ouverture zal zijn van het 60-jarig bestaan van de afdeling in 1953, worden verslagen uitgebracht van de dis trictsbijeenkomst en de algemene vergade ring. Voorts wordt het winterprogramma besproken. De viering van het aanstaande afdelingsjubileum en de ontvangst ter ge legenheid daarvan van de algemene ver gadering van O.K.O.F. zullen, zo mogelijk, in grote lijnen worden vastgesteld. Maandag weer boeken halen „Er kan nog meer bij". (Van Vrijdag tot en met Zondag in T ha 1 i a). „Welja, er kan nog meer bij", zegt papa Cary Grant, als hij tot zijn grote schrik te horen krijgt, dat zijn vrouw een meisje uit een I opvoedingsgesticht in het gezin heeft op genomen. Het is allerminst een lieverdje en het is niet op haar mondje gevallen ook, maar haar nieuwe moeder weet haar met veel tact in het goede spoor te krijgen. Maar als het zover is, komt mama met een tweede pupil op de proppen, een invalide jongen, waarmee ogenschijnlijk geen huis te houden is. Maar ook hier vindt moeder al spoedig de juiste manier om deze wilde man te temmen, zodat men aan het slot van deze alleraardigste film een gelukkig gezin van vader, moeder en vijf spruiten aanschouwt, die werkelijk één geheel vormen. In alle groepen is op het schaakbord bij Kijk Uit in de afgelopen week een flink aantal partijen gespeeld, waaronder enige afgebroken partijen, die alle op één na- beëindigd werden. Daar over enkele" we ken de Bondscompetitie een aanvang neemt en Kijk Uit met 7 tientallen daar aan deelneemt, ligt het voor de hand, dat de afwerking van het programma dan niet zo vlot meer zal gaan. Vandaar, dat de wedstrijdleider in zijn nopjes was met zoveel gespeelde partijen. In groep I kreeg Spuls Sr. een heftige aan val op zijn koning te verduren van P. Lanser, welke hij niet vermocht te weer staan; Kraaienoord speelde iets te passief tegen De Haas en verloor door een foutie ve combinatie. Plugboer verrichtte een bijzonders prestatie door Wijdoogen een half puntje afhandig te maken; de afgebroken partij lussen Kistemaker en Visser duurde nog 5 zetten, toen Kistemaker opgaf. Met een pion meer zette Hendrikse tegen Stals zijn afgebroken partij voort en deze pionnen- meei-derheid was voor Hendrikse voldoen de. Tenslotte hebben Kistemaker en Stals een derde zitting nodig om hun partij uit te maken! Met 2 punlen uit twee partijen heeft Kroon een goede week gemaakt. Zowel Deelder als Edelenbos konden de proble men niet oplossen, welke hij hen stelde. Van Nieuwenhuizen voelt zich uitstekend thuis in zijn groep; ook nu haalde hij de volle buit binnen ten koste van Edelen bos, die nog niet op dreef is. Dit is even eens het geval met H. v. d. Plas, die nu van De Ruiter verloor! Bakker en Rin gers waren zeer vredelievend tegenover elkaar, resultaat: remise. Twee remises leverden S. Kistemaker deze week één punt op, resp. tegen v, Stekelenburgh en Zeylmans. Eveneens was dit het geval met Verlaak, die remise speelde met M. Lanser èn v. Stekelenburgh, maar zijr. afgebroken partij tegen Scheurkogel wist hij in winst om te zetten! Van Niekerken schijnt ambities te heb ben voor de bovenste plaats. Ditmaal won hij van Marion. Zijn concurrent Moleman won echter ook en wel van Sluiters. Huis man veroverde op Vis Sr. een punt, terwijl Dekker zich verrijkte met een winstpunt ten koste van Marion. De afgebroken par tij tussen Gravemaker en Aarts zal ver moedelijk wel een puntje opleveren voor Aarts! V. d. Berg ondervond, dat het een han dicap is, wanneer men geruime tijd niet gespeeld heeft. Nu was Kramer hem de baas! A. v. d. Plas schijnt ook al een kam pioenschap in de zin te hebben, daar hij deze week twee overwinningen bo.ekte, en wel op Hueting en A. J. Korff. Böhm speelde uitstekend tegen Abspoel en wist remisie te maken tegen zijn sterke tegen stander! Hoogzaad liet zidh niet verrassen door Spuls Jr., v. d. Doel versloeg Tol en Brou wer verrichtte een heel goede prestatie door van Moo.v te winnen. Ook Roseboom was cp dreef en toonde zich de meerdere van v. d. Veen. Vis jr. speelde met wisselend succes, 1 won van v. d. Glind, maar verloor van Haver jr. Cleeren boekte een aardig suc cesje door tegen Strijker remise te spe len, echter verloor hii van Aalbersberg. Wolthuizen moest in Strijker zijn meer dere erkennen. R. Blok maakte een einde aan de overwinningenreeks van v. Die en De Bruin behaalde zijn eerste winstpuntje op Starken. Mevrouw Spuls kon niet ver der komen dan remise tegen Buys, lloge- wind versloeg P. Korf en ook G. Haver. Deze laatste partij zou eerst afgebroken worden en toen Haver zijn afgegeven zet in de enveloppe had gedaan, toonde Ho- gewind aan, dat hij mat in één zet kon ge ven, wanneer Haver niet de juiste zet had afgegeven. Dit bleek niet het geval te zijn en hij gaf de partij op. De Wolf maakte ook nu geen fout en De Jong was kansloos tegen hem. Verder was het voor G. Haver toch niet zo'n slechte week, daar hij zowel van v. Veelen als van Starken won. Op uitnodiging van het bestuur van de school voor Christelijk Volksonderwijs zal dr. C. G. Smit, directeur van een HBS te Leeuwarden, Woensdagavond 8 October in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmans- straat speken over: „Opvoeding thuis en op school". De „klasse-avond" voor de ouders van de leerlingen, die gewoonlijk wordt gehou den en waar de ouders na een inleiding van de betrokken leerkracht gegevens om trent hun kroost krijgen, wordt nu een ander aspect gegeven. Woensdag gaat men zieh gemeenschappelijk bezinnen over de opvoeding thuis en op school. Maandagavond om zeven uur begint de wintercampagne van de Nutsbiblio theek in het gebouw aan de Heide- straat in IJmuiden-Oost. winteravonden willen gebruiken om hun geest te verrijken, de gelegenheid krijgen dit te doen door het lezen van een goed boek. Met vreugde werd door het bestuur ge constateerd. dat in het vorige winterseizoen 30.000 boeken zijn uitgeleend en het be stuur is overtuigd, gezien de groeiende be langstelling in de laatste jaren, dat dit aantal nog wel overschreden zal worden. Het is dan ook steevast van plan het boekenaantal gestadig uit te breiden. Als van ouds is de bibliotheek geopend op Maandag- en Vrijdagavonden van zeven uur lot half tien. Om onnodig wach ten te voorkomen, heeft men besloten de jeugd eerst aan bod te doen komen en wel van zeven tot acht uur. Daarna komen de volwassenen aan de beurt. Deze regeling is van harte toe te juichen, omdat de be perkte ruimte van de lokaliteiten geen gedrang toelaat. OUDERAVOND Maandagavond om 8 uur zal er een ouderavond worden gehouden in de school aan de Casembrootstraat in IJmui- den-Oost voor die ouders, die hun kinderen hebben opgegeven voor de Moerbergschool, welke Dinsdagmiddag opengaat. Nieuwsbulletin voor Jeugdleiders Voor de Velsense Jeugdorganisaties, aan gesloten bij de Velsense Jeugdcentrale, verschijnt binnenkort een „Nieuwsbulle tin", dat bestemd is voor de jeugdleiders in de diverse groeperingen en dat bedoeld is als instructief geschrift voor al degenen, die in hun omgang met de jeugd terug moeten kunnen grijpen op de vele zaken, die de jeugdleider bij de omgang met kin deren moet weten. Vrijdag 3 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libelle van Rotterdam. Markab van Karrehage. Ardetta van Rotter dam. Plato van Oporto. Durward van Leith. Holderness van Goole. Barendsz van Skoghal. Hr. Ms. Evertsen van Den Helder. Spolanda van Workington. Hedwig Panbacker van Rotterdam. Deo Favente van Gdynia. Niger- stroom van West-Afrika. Imatra van Le ningrad. Fivo van Swansea Werna van Rot terdam. Vertrokken zijn: Haskerland 'naar Harlin- gen. Hoop van Zegen naar Kalmar. Thalatta naar Curacao. Dartae naar Rotterdam. Bo naire naar Curacao. Otava naar Wismar. Ar detta naar Manchester. Waran naar Rotter dam. Jelö naar Oslo. Boschfontein naar Southampton. Mascotte naar Norrsundet. Dido naar Rotterdam. Iris naar Gothenburg. ADVERTENTIE Betsy Drake in: „Er kan nog meer bij". Men kan voortdurend hartelijk lachen om de merendeels grappige, maar soms toch ook wel erg lastige situaties, waarin vader en moeder Grant door deze onge wone manier van gezinsuitbreiding her haaldelijk komen te verkeren. Maar ondanks alle luchthartigheid in het kostelijke verhaal bespeurt men steeds de ernstige ondergrond van deze historie en niemand behoeft zich er voor te schamen als hem of haar af en toe de tranen in de ogen springen bij een der vele vaak aan doenlijke momenten, die de vele vrolijke toneeltjes afwisselen. „Er kan nog meer bij" is een film met een moraal, die men sen met kinderen zich ter harte mogen nemen. Maar ook de jeugd kan er wat van leren. Een moeder als Betsy Drake in deze film zullen velen zich wensen. S. K. „De laatste stormloop" (Thalia). Cecil B. de Mille, veteraan uit Hollywood met een reputatie die ontzag inboezemt, vooral waar het de regie van massa-scènes betreft, heeft de leiding gehad bij de ver vaardiging van de technicolor „North West Mounted Police". De naam van deze be faamde politiemacht in Canada's onher bergzame rotsen wijst er al op in welke richting het karakter van deze film gaat. Er wordt gevochten. En niet zo mals. Maar de strijd van de politiemannen tegen de op standelingen, de heldenmoed van een een voudige boer uit Texas en de beide liefdes verwikkelingen die het verhaal doorkrui sen. vormen tezamen een boeiende geschie denis. verteld on een manier zoals alleen De Mille dat kan. Van Maandag tot en met Woensdag in Thalia. „Klopjacht" (Rex). Twee geketende gevangenen weten uit een politiewagen te ontsnappen. De ene is een man, die on schuldig is aan hetgeen men hem tenlaste legt, de ander een recidivist en het verschil in karakter komt duidelijk tot uiting als zij, voortdurend opgejaagd door politie mannen, tenslotte een schuilplaats vinden in een afgelegen hut. Na een moord op een jager kan tenslotte de onschuldig veroor deelde de spanning niet lancer verdragen: hij meldt, zich aan bij de politie. De recidi vist weet steeds aan zijn achtervolgers te on'komen, maar het noodlot kan hij niet ontlopen: in een mijnenveld komt hij om het leven. Wie meent van deze spannende historie te kunnen genieten, kan tot en met Maandag in Rex terecht. Woensdag en Donderdag draait in dat ♦heater een van de opzienbarende Orson Welles-producten: „Vrouw uit Shanghai". Rita Hay worth is de hoofdrolspeelster in dit geladen drama, vol fascinerende vond sten en gebaseerd op duistere hartstochten. Orson Welles geeft karakter aan de rol van een keiharde zeeman. Hij leidde ook de productie en de regie van de rolprent en dat is eigenlijk het beste brevet dat wij deze film mee kunnen geven. „Arabische nachten" (Lux or). In „Arabische Nachten", welke deze week in het Luxor theater wordt vertoond, vertelt Sheherazade één van haar 1001-nacht ver- Fietsen in de regen Wij zijn allemaal hartelijk blij met ons mooie culturele centrum, maai- de fietsen hui len, dat het nat hen van de verchroomde velgen druipt. Want als het een beetje druk loopt cn de gang is volgetovcrd met blinkend gerij zonde van die nette muren dan moeten de andere stalen ros sen maar zien, dat ze zich in dit opvallend droge najaar buiten amuseren. Ik weet wel, dat niet alles in eens kan gebeuren, maar een piepklein overdekt fietsen- rekje of een andere voor ziening zou de tevredenheid over ons cultureel brandpunt te meer verhogen. Duim Men fluistert, dat toen de warmbandwalserij van de Hoogovens Woensdagmiddag grommend aan het werk toog, een juffrouw van kantoor aan een voor haar geposteerde ar beider vroeg, hoe ze nou toch precies die dikte van de te walsen platen uitkienden. Waarop de arbeider ernstig uitlegde: „Nou, kijkkeris, juf de voorman legt elke keer, voor d'r zo'n gloeiende lap staal ankomt ze duim tussen de rol len. Dan laat ze collega de zaak zakken, .tot die andere „au" zegt en dan kan het blok komme." Autopedreservoir De koers van de autoped lijkt te willen zakken, als ge tenminste op de aanblik van de kelder van Velsens politie bureau afgaat. Daar liggen tussen de tien en twintig van die voertuigen vol onbegrip te roesten, geflankeerd door ette lijke kinderfietsjes en drie wielers. De stapel jeugdig schroot wil ook maar niet slinken. Het is tóch vreemd, hoe vaak de mensheid vergeet verloren voorwerpen af te halen bij het eindpunt van de meeste verloren zaken: het poliliebureel en daardoor stapelen zieh in elke kelder van elke Hermandadse veste de meest uiteenlopende goe deren op van fietsen tot gebitsboven kaken. Maar met de autopeds is het de laatste tijd wel heel grijs en rood en blauw in Vel sen. Als uw kroost dus mét ped naar buiten is gegaan en zonder dezelve terugkeerde, weet wellicht de politie raad. Eerst even bellen Het „agendabureau", dat sinds een paar weken zijn cul- tuurbeschermende wieken over Velsen heeft uitgespreid, werkt nog niet ideaal. Dat ligt niet zozeer aan de noeste ijver der genen, die op papier proberen te voorkomen, dat de heer Jan Jansen op een avond wordt gehuldigd wegens zijn diaman ten toneeljubileum, terwijl diezelfde avond de Italiaanse opera in de Centrale Keuken aan haar trek komt en in Thalia de wereldpremière van „De moord in de dakgoot" gaat, als wel aan de secreta rissen der verenigingen, die het nut van dit agendabureau nog niet ten (.volle inzien. Het ware zaak en heus, het is nuttig voor een iegelijk dat het plan om een be paalde avond te beleggen, vroegtijdig aan het agenda bureau wordt doorgegeven (telefoon 5743), opdat het voormelde bureau zo nodig kan waarschuwen tegen een mislukking, wijl zevenentach tig andere verenigingen reeds andere plannen hebben inge diend, Met het gevolg, dat ze allemaal tegen de lege stoelen staan te praten. LAMPENIER tellingen. Deze in zwaar technicolor uitge voerde film tracht de toeschouwer in een Oosterse wereld te brengen,vol van schoon heid en luxe, bewoond door vele lieftallige dames. De zoon van een Arabisch sheik, Tamer lane. redt het leven van Tanya, de dochter van de Koning van Tunis. Wanneer Tamer lane Tanya's shawl, die zij hem uitdagend heeft toegeworpen, terugbrengt, blijkt de koning gestorven te zijn en de prinses zit hevig in het nauw, als gevolg van het op treden van piraten. Voor de tweede maal snringt de prins in de bres voor de schone Tanya met als gevolg dat een innige kus onder de dieo-blauwe hemel hem lot toe komstig bruidesom verheft. Een sprookje, dat door romantiek, décors en spel menig bezoeker van begin tot eind zal boeien, al moet men het verhaaltje meermalen een korreltje zout meegeven. v. H. „De bronzen afgod" (W. B. theater). In plaats van groots Indiancngehuil en knetterende revolvers, welke in de meeste Indianenfilms de hoofdschotel vormen, ziet men in deze film, waarvan de Engelse titel „Man of Bronze" luidt, de krachtige Burt Lancaster optreden als een Indiaanse knaap die door zijn meester en leraar tot een Olympisch sportphenomeen wordt opgeleid. Ondanks tegenslagen, door omstandig heden na zijn huwelijk ontstaan,wordt deze Burt tenslotte toch de grote held tijdens de Spelen, waardoor deze film een aardig slot krijgt. Overigens ligt alles er behoor lijk dik op in deze historie. Zondagmiddag draait „Rinkelende Spo ren", waarbij zoals gewoonlijk in dit thea ter de paarden weer flink draven en heel wat kruitdamp wordt geproduceerd. „Vrouwen en Opium" (Kennemer Theater). Het lijkt wel of al het schuim der mensheid zich deze week op het doek van dit theater heeft laten projecte ren. Op Afrika's Noordkust laat een kapi tein, wanneer hij in Afrika niet mag lan den zijn schip vol emigranten eventjes zin ken. Deze kapitein is met een zekere Mike in een opium-smokkeltransport gewikkeld en het is deze Mike, die tegen een hoog bedrag een paar schipbreukelingen redt. De passagiers van het gezonken schip, die voor een groot deel uit gevluchte nazi's, profiteurs en zwarthandelaren bestaan, blijken in wezen toch anders te zijn dan men aanvankelijk zou denken. Veei raad sels, die zeer moeilijk te ontwarren en nog moeilijker na te vertellen zijn, geven deze rolprent spanning en vaart. Zondagmiddag ontmoeten Abbott en Co- stello de griezelige heer „Frankenstcyn" en deze dwaze komieken zullen de zaal afwisselend laten bulderen en griezelen. Meer bulderen overigens. De Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" te IJmuiden treedt op Woensdag 22 October aanstaande op in het Thalia-theater met het spel in drie bedrijven „Polly Perkins" van Douglas Murray. De regie van de voorstelling be rust bij de heer F. A. J. Hunsche. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Zaterdag 27 September: st. Gelria IJM 21, 2 Oct. binnen, Flamingo IJM 25. 3 Oct. bin nen, Tubantia IJM 37, 2 Oct. binnen, Zeelan- dia IJM 38, 2 Oct. binnen, De Hoop IJM 73, Abraham VL 77: mt. Johannes Polderman IJM 20. Claesje RO 46, 2 Oct. binnen; ml. De Vier Gezusters KW 162, Maandag 29 September: st. Haarlem IJM 9, Schoorl IJM 39, Limburgia IJM 54. Bloemen- daal IJM 71; mt. Maria van Hattem IJM 10, Eveline IJM 116, Dirkje RO 53, Doggersbank KW 75, Excelsior III KW 76; ml. Heemstede IJM 53, Concordia KW 26. Jan KW 84. Jacoba KW 107, Gebroeders KW 103, Petronella KW 125. Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2; mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11. Twee Gebroeders IJM 27, Dageraad IJM 229, Neeltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 37, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Tiny KW 34. Arendje KW 98, Koningin Juliana KW 133, Tiny Dieuw WR 33, Pietertje HD 87. Dinsdag 30 September: st. Herman IJM 2, Norma Maria IJM 6, Vios I IJM 24, Petten IJM 49: ml. Willem Cornells KW 16, Satur- nus KW 69. Avontuur KW 114, Drie Gebroe ders HD 79; mk. Wiron V IJM 208. Albatros IJM 277, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Anne Marie KW 27, Hermina IV KW 53, Jacob KW 92, Jana KW 210, Twee Gebroe ders YE 93. Woensdag 1 October: st. Tzonne IJM 1, Bergen IJM 16. Catharina Duyvis I.IM 60, Mary T.TM 61: mt. Shamrock IJM 129; ml. Arie KW 155, Dolfijn RO 2; mk. Haarlem I IJM 276, Rein KW 30. Pieter Cornelis KW 31. Donderdag 2 October: st. Sumatra I-JM 62, Vikingbank IJM 183: mt. Thorina IJM 33, Post Boy IJM 35, Antje RO 15. Zoutharingvisserij Donderdag 11 September: ml. Rijnmond III KW 43. Maandag 15 September: ml. Noordzee KW 47. Annie KW 54. Nederland VII KW 130, Vooruit KW 151, Zeemeeuw KW 170. Woensdag 17 Sentember: ml. Willy SCH 7, Fierman F.duard KW 5. Orion KW 22. Hui- berdine Gijsbertha KW 85, Wilhelmina II KW 138. Everdina Jacomina KW 173. Donderdag 18 September: ml. Nederland IV KW 167. Zaterdag 20 September: ml. Aafke Jacoba KW 41. Maandag 22 September: ml. Martha T.TM 74, Hubertha Gerarda KW 9. Robert William KW 123, Vertrouwen KW 6, Rijnmond III KW 44, Volharding KW 65, Excelsior II KW 78. Voorwaarts KW 140, Wilhelmina III KW 147. Dinsdag 23 September: ml. Nelly Maria KW 70. Rijnmond I KW 42. Woensdag 24 Sentemher: ml. Martenshoek T-TM 283. Grietie KW 20. Cornelis Marinus KW 48. Willv KW 141. Ondernoming T SCH 140. Piet en Leendert Huihert KW 3. Helena KW 39. Nenf.unus KW 45. Kees KW 124. Bor neo KW 127, Janna KW 163, Onderneming KW 175. Donderdag 25 September: ml. Elizabeth KW 49. Katwijk III KW 161. Maandag 29 Sentember: ml. Nederland VT KW 37. Everard Christina KW 40, Java KW 159, Cornelia Maria SCH 135. Fierman Fduard KW 5, Anna en Cornelia KW 14, Marearetha en Maria KW 23, Henk KW 56, Gorina Geertrui KW 176. Dinsdag 30 Sentember: ml. Bertha KW 38, Pali KW 129. Eendracht KW 168. Gorredijk T.TM 75. Rijnmond IV KW 15, Margrietha MaHa KW 29. Jan KW 50. Noordster KW 67. Woensdag 1 October: ml. Maria Jacoba KW 73, Zeezwaluw KW 83. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9