Engeland zendt ontwijkend antwoord aan Mossadeq Moskou hoopt op conflict in kapitalistisch blok Weerbericht Inval in Nederlandse speelclub in Baerle Hertog Monument voor Wassenaar Vijf Haarlemmers in Rijn verdronken Perzische voorstellen genegeerd, teleurstelling over wanbegrip Britse trawler bij Groenland vergaan Ook Brussel heeft nu zijn Métro Rebellen in de Wafd vallen Nahas aan Malenkof rapporteert: Stalin aanwezig op congres der Russische communisten Gesloten gelederen der Labour-party Het woord is aan Voormalig Verzet sprak met minister Donker Twintig man vonden de dood Nederlander in Straatsburg overvallen en mishandeld Ultimatum aan partijleiding Lord Hinchingbrooke in conflict met kiesvereniging Nieuwe burgemeester van Rijswijk Niet „besloten" genoeg Droevig einde van uitstapje Auto reed van Pannerdense pont De gratie aan Lages Sjwernik in Berlijn Amerika stelt protest aan het Kremlin op 67e JAARGANG No 75 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 6 OCTOBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDIX1E OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG 235 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TEHERAN (Reuter/A.F.P.) George Middleton, de Britse zaakgelastigde in Teheran, heeft Zondagochtend premier Mossadeq het Britse antwoord op de jong ste Perzische voorstellen ter regeling van het oliegeschil overhandigd. Middleton zag er bezorgd uit, toen hij na het onderhoud, dat 20 minuten duurde, de woning van Mossadeq verliet. Kort na Middleton had de Amerikaanse ambassadeur, Loy Hen derson, een onderhoud met de Perzische premier. Men meent, dat hij Mossadeq eveneens een nota overhandigd heeft. Deze nota zou in grote trekken overeen komen met de Britse. In de Britse nota wordt de Perzische bezorgdheid voor toekomstige Britse han delingen in Perzië, indien epn overeen komst zou worden bereikt op «rand van de jongste Brits-Amerikaanse ve-wstellen, „ongegrond" genoemd. De Britse regering verklaarde „teleurgesteld te zijn over het feit, dat haar jongste voorstellen op zoveel punten verkeerd waren begrepen." De nota, die enige uren voor het ver strijken van de in de jongste Perzische nota gestelde termijn werd overhandigd, was gezonden door minister Eden namens premier Churchill en het Britse kabinet. In de nota's wordt niet ingegaan op Mossadeqs tegenvoorstellen, hoewel deze ook niet officieel werden verworpen. Dinsdag komt de Perzische Tweede Ka mer na haar zomerreces weer bijeen. In parlementaire kringen meent men, dat Mossadeq dan wellicht de afgevaardigden zal raadplegen alvorens een beslissing te nemen over het al dan niet afbreken dei- diplomatieke betrekkingen met Engeland. Hij had gedreigd deze betrekkingen te zuilen afbreken indien zijn tegenvoorstel len niet zouden worden aanvaard. „Eerlijke methode" In Edens boodschap wordt nog ver klaard, dat de Brits-Amerikaanse voor stellen niet de Perzische nationalisatie van de olie-industrie ontkennen en dat ook niet getracht wordt de concessie van 1933 te doen herleven. Voorts wordt geen bui tenlandse leiding van de industrie geop perd en ook wordt geen monopolie voor de aankoop van olie overwogen, aldus de nota. Wel voorgesteld werd, aldus Eden, een LONDEN, (Reuter). De 629 metende Britse treiler „Norman" uit Hull, is in de nacht van Zaterdag op Zondag op de rot sen van Zuid-Groenland te pletter gesla gen. De opvarenden hebben zich nog enige tijd aan de rotsen weten vast te klampen, doch tenslotte moest de een na de ander de strijd tegen de woedende elementen op geven. Van de eenentwintig koppen tellende bemanning zijn twintig man, waaronder de gezagvoerder, om het leven gekomen. Een andere Britse treiler heeft het stof felijk overschot van acht verdronkenen opgepikt. Een Noorse boot redde de enige overlevende. De Franse politie heeft Zaterdagnacht in de kelder van een huis te Straatsburg een bewusteloze Nederlandse schipper gevon den, die klaarblijkelijk het slachtoffer van een roofoverval is geworden. De man had een schedelbasisfractuur en bloedde hevig uit hoofdwonden. Het was de eigenaar van de Rijnaak „Zeeuw", P. Aernoudse, uit Sas van Gent, die met zijn schip te Straatsburg ijzer moest laden in opdracht van een Rotterdamse maatschappij. De schipper had in Straatsburg een grote som aan Franse francs van de bank gehaald en was daarna niet meer gezien. De Straats- burgse politie stelt een onderzoek in. De echtgenote van A. is Zondag naar Straats burg gereisd om haar man te bezoeken, die in een Straatsburgs ziekenhuis is opge nomen en nog steeds buiten bewustzijn is. eerlijke methode, die niet noodzakelijker- wijze de enige behoeft te zijn, om alle aanspraken van beide zijden door onpar tijdige uitspraak te regelen. Er is niets ge zegd over de prijs van de olie, omdat die moet worden besproken door de koper en de verkoper en niet door de regeringen. Eden zond de nota „opdat de Perzen, of zij de voorstellen zouden verwerpen dan wel aanvaarden, precies zouden weten wat Amerika en Engeland bedoelen." (Van onze correspondent in Brussel) De ondergrondse Noord-Zuid-verbinding te Brussel, waarvoor reeds in 1837 plan nen werden ontworpen, maar met de aan leg waarvan eerst in 1936 een aanvang werd gemaakt, is dan eindelijk, hoewel nog maar gedeeltelijk, gereed gekomen. Zaterdag heeft Koning Boudewijn de Brus selse Metro officieel geopend, en van Zon dag af daveren 180 treinen per dag dooi de Noord-Zuid verbinding, die in de loop van het volgende jaar geheel klaar zal zijn. Van 1936 tot 1940 werd een bedrag uit gegeven van 374 millioen francs, van 1940 tot 1945 308 millioen francs. Daarna kwam een formidabele stijging: van 1945 tot 1951 beliepen de uitgaven 2,417 milliard en voor de jaren 19531954 moet nog 1.1 milliard francs worden uitgetrokken. Het resultaat is een prachtige verbin ding, die zó mooi is, dat menig Brusselaar zich afvraagt of het niet een beetje min der had gekund. Gehele wijken zijn afge broken, maar daarmede is niet veel ver loren gegaan, want het waren merendeels complexen krotwoningen. CAIRO. (AF'P.). Vijftig voormalige Waf- distische senatoren en afgevaardigden heb ben Zondag bekend gemaakt, dat zij Maandag de regering willen verzoeken de vorming van een „neo-Wafdistische" partij goed te keuren. Zij hebben voorzitter Nahas (van de oude Wafd) 24 uur de tijd gegeven om vernieuwing van de partij te aanvaarden, aldus meldt AFP uit Cairo. Een door deze groep opgestelde oproep tot het volk zou heden worden uitgegeven. Tegen de leuze „Geen Wafd zonder Nahas" voert deze groep de leuze „de Wafd moet blijven bestaan". De Wafd zou heden onder voorzitter schap van Moestafa el Nahas, bijeenko men, teneinde haar besluit, om geen ge volg te geven aan de eis der regering- Naguib tot inwendige zuivering, opnieuw in overweging te nemen. De 25-jarige Adly Lamloem, voormalig Egyptisch parlementslid en grootgrond bezitter is Zondag in Cairo tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens geweld dadig vei'zet tegen de landhervormingen. Begin September had hij met een bende gewapende Bedoeinen een politiepost in Minia in Zuid-Egypte aangevallen. Twee medebeklaagden werden veroor deeld tot vijftien en tien jaar dwangar beid. Het Wafdistische blad „Al Misri" meld de hedenochtend, dat Moestafa Nahas op de hedenmiddag te houden vergadering van het bestuur der Wafdpartü zün ontslag als voorzitter zal indienen, zo meldde Reuter later. Ex-Koning Faroek zal bij verstek wor den berecht wegens misdaden, die op zijn bevel zouden zijn begaan door leden van zijn „ijzeren garde", aldus meldt AFP uit Cairo. MOSKOU (A.F.P. en Reuter). Het negentiende congres van de Russische com munistische partij is Zondagavond om 7 uur plaatselijke tüd in het Kremlin begonnen. De openingsvergadering werd door maar schalk Stalin bijgewoond. Zijn verschijning aldus „Tass", ging vergezeld van een mi nutenlang applaus. De vergadering werd geopend met een toespraak van Molotof, plaatsvervangend premier en lid van het Politbureau. Voorts werd een rapport aan gehoord van Malenkof, secretaris van het centrale bureau van de communistische partij en een van de vooraanstaande leden van het Politbureau. Malenkof verklaarde, dat de tweede we reldoorlog het bestaan van vele volken en staten grondig heeft geschokt en het aan gezicht van de wereld heeft veranderd. De oorlog was „door de krachten van de inter nationale reactie voorbereid en in het Oos ten door het militairistische Japan, in het Westen door het fascistische Duitsland ont ketend." Als gevolg van de oorlog zijn Japan, Duitsland en Italië geen grote mo gendheden meer en hebben Frankrijk en Engeland hun vroegere positie verloren. Voor de kapitalistische landen hadden de jaren na de oorlog groeiende economische moeilijkheden gebracht na de uitbreiding van het Amerikaanse imperialisme. Hier door zijn er conflicten tussen genoemde landen ontstaan, die verscherpt werden door „imperialistische pogingen om een uit weg te vinden in voorbereidingen voor een nieuwe oorlog. Op politiek terrein zijn twee kampen ontstaan, „het kamp van aggressie en anti-democratische krachten van de V.S. en het vredelievende kamp van de demo cratie." De Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratie hebben een economie, 99 Het congres van de Labourpartij ie Morecambe isVrijdag gesloten. De gedelegeerden in gesloten gelederen" tijdens het zingen van het „Auld Lang Syne". Men ziet: Margaret Herbison, Alice Bacon, Herbert Morrison, Morgan Philips, Harry Earnshaw en Arthur Greenwood. „die geen crises kent en ten doel heeft de materiële en culturele behoeften van de samenleving te bevredigen." Malenkof zeide vervolgens, dat de Rus sische productie in 1951 is gestegen tot meer dan 12 keer die van 1929. De V. S. daarentegen hebben hun productie slechts verdubbeld en in Frankrijk is zij met slechts 4 gestegen. In de kapitalistische landen is de industriële ontwikkeling aan merkelijk langzamer dan in de volksdemo cratieën. De „democratische markt", aldus Malenkof breidt zich uit, dé „imperialisti sche markt" heeft te kampen met steeds nieuwe crises. Malenkof beschuldigde „het Amerikaanse kapitalisme" er van de econo mieën van „andere kapitalistische landen" te hebben ontwricht door Amerikaanse goederen op te dringen en tegelijkertijd de invoer uit het buitenland te belemmeren. Volgens Malenkof bestaan er „ernstige tegenstellingen" tussen de V. S. enerzijds en Japan, West-Duitsland en Italië ander zijds. De tegenstellingen tussen de V. S. en Engeland en de V. S. en Frankrijk worden volgens het verslag van Malenkof acuter en zullen slechter blijven worden naarmate het Amerikaanse kapitalisme, onder het mom van economische hulp. de economieën van Engeland en Frankrijk binnendringt en zich meester maakt van grondstoffen en markten in Engelse en Franse koloniën. De economische moeilijkheden van de kapita listische landen, aldus het verslag, „zijn verder toegenomen door het feit, dat de imperialisten zelf de deur gesloten hebben voor de markt van de democratische we reld." De V. S. trachten hun economische moeilijkheden te overwinnen door de oor log in Korea, de herbewapening en de mi- litarisatie van de industrie. Malenkof ontkende, dat de Sovjet-Unie het Britse imperium bedreigt. „Geen en kele vijand van Engeland heeft dit land ooit zulke zware slagen toegebracht als de Amerikaanse vriend, die het zijn impe rium stuk voor stuk ontneemt. De Britse heersende ki-ingen moeten wel inzien, dat het imperium wordt overgenomen, niet door communisten maar door de Ameri kaanse milliardairs. Waren het de com munisten of Amerikaanse kapitalisten, die beslag legden op Canada, die bezig zijn Austx-alië en Nieuw-Zeeland te veroveren, die Engeland uit de Suez-kanaalzóne, de markten van Zuid-Amerika en de hulp bronnen van het Nabije en Midden-Oosten stoten?" Hij verklaarde voorts, dat Engeland, Frankrijk, België en andere koloniale mo gendheden in haar pogingen om de ver liezen van de koloniën goed te maken ge hinderd worden door de V. S. Molotof's rede Molotof waarschuwde in zijn openings rede de afgevaardigden, dat de imperialis tische landen zich op een derde wereld oorlog voorbereiden. Volgens een verslag van Tass beschuldigde hij „het aggressieve anti-democratische kamp onder leiding van de rechtse heersende kringen van de V. S. er van de verantwoordelijkheid te dragen voor: de Koreaanse oorlog; de bezetting van Formosa; de herleving van het aggres sieve militarisme in Duitsland en Japan en het opwekken van aggressief militarisme in Oost en West. Lord Hinchingbrooke, die South-Dorset in het Britse Lagerhuis vertegenwoordigt, is in conflict geraakt met de conservatieve kiesvereniging van zijn district. De 46-jarige Hinchingbrooke is op het gebied der conservatieve buitenlandse po litiek een rebel. Hij heeft zich in Juli in het Lagerhuis uitgesproken tegen een West-Duitse herbewapening. Ook weigerde hij zijn stem te geven aan de met de rege- ring-Adcnauer gesloten conventie van Bonn. Hinchingbrooke verklaarde bij die gele genheid het zeer oneens te zijn met ver schillende, door premier Churchill gehou den toespraken over de buitenlandse poli tiek. Bij een andere gelegenheid zeide hij, dat de atoombom de Sovjet-Unie niet af schrikt, doch uitdaagt. Verleden jaar gaf hij als zijn mening te kennen dat „het Westen de koude oorlog met Rusland slechts dan kan winnen, indien niet wordt toegelaten dat de Verenigde Staten te hef tig in hun optreden en te militaristisch worden". De conservatieve kiesvereniging van South-Dorset heeft thans een resolutie aangenomen, waarin zij zegt „niet het minste vertrouwen meer in Lord Hin chingbrooke te hebben", waaraan wordt toegevoegd dat hij bij de eerstkomende al gemene verkiezingen niet meer candidaat zal worden gesteld. Lord Hinchingbrooke verklaarde niet voornemens te zijn als 'Lagerhuislid af te treden. Hij deed een beroep op de kiesver eniging een speciale vergadering te be leggen, waarop hij zijn standpunt zou uiteenzetten. Met ingang van 16 October is benoemd tot burgemeester van Rijswijk (Z.-H.) drs. A. Th. Bogaardt te 's-Gravenhage. De heer Bogaardt is op 22 October 1908 gebo ren en studeerde in Leiden rechtsweten schappen en letteren en wijsbegeez'te. Hij ging in 1934 naar Ned. Indië als ambte naar ter algemene secretarie van de gou verneur-generaal. In 1935 ging hij over naar het departement van Financiën te Ba tavia, waar hij tot 1940 werkzaam was. In deze periode is hij raadslid en wethouder van Batavia geweest. Einde 1940 werd hij waarnemend burgemeester van Batavia en in 1945 burgemeester. Deze functie ver vulde hij tot 1 December 1946, de dag Fontenelle: Alles is dus toeval? Ja, mits men deze naam toekent aan een orde, die men niet kent. (In: Dialogues des Morts). waarop het departement van Sociale Za ken in Indonesië werd opgericht. Van dit departement werd drs. Bogaardt adjunct-directeur, daarna directeur en in 1947 staatssecretaris. Deze functie verliet hij bij de souvereiniteitsoverdracht in De cember 1949. Hij repatrieerde maar kwam in 1950 nog voor korte tijd in Indonesië terug als hoofd van de Nederlandse dele gatie op de internationale arbeidsconfe- rentie te Bandung. Drs. Bogaardt is lid van de KVP. De Belgische justitie heeft Zaterdagavond omstreeks 10 uur een inval gedaan in de Nederlandse speelclub „Arcadia" te Baerle Hertog. De roulette en andere speelbeno- digdhcden werden verzegeld. De inval werd gedaan door ongeveer twintig Belgische justitionele ambtenaren. Zij verrasten vele aanwezigen, die rondom de roulettetafel waren geschaard. Zoals eerder werd bericht, verplaatste de De Haarlemse beeld houwer J. M. Veld heer legt thans de laatste hand aan een monument, dat hij in opdracht van het comité „Wassenaar. Vooruit" voor Wasse naar heeft vervaar digd. Het zal daar worden geplaatst in een duinpan, waarin de stoffelijke resten van verscheidene ge vallenen, zowel van de geallieerde troepen als van het binnen lands verzet zijn be graven en het wordt aan hun nagedachte nis gewijd. Het monument stelt een stervende krijger voor, wiens zwaard hem ontvalt. Hij richt zijn gelaat nog een maal omhoog, om zo als het ware voor de Allerhoogste getuige nis af te leggen van zijn daad. De figuur is 1.60 meter hoog en gehouwen uit Franse kalksteen. De heer Veldheer ont wierp onder meer ook het bekende bevrij- dingsrelief in de Am sterdamse Koopmans beurs. Zondagmiddag tegen half drie is te Doornenburg een uit Haarlem afkomstige auto met vijf inzittenden van het Pannerdense veer de Rijn ingereden. Pas een uur later wist men de wagen op te halen. De lichamen van de verdronken passagiers bevonden zich erin; de portieren waren nog gesloten. De slachtoffers zijn de 33-jarige heer H. Best en zün 29-jarige echtgenote mevrouw J. C. Best-Verslages uit de Dunklerstraat, de 28-jarige heer J. H. Wempe en zijn 25-jarige echtgenote T. Wempe-Van Luijken van de Turfmarkt en de 25-jarige P. J. Gortzak uit de Bantamstraat. De laatste zat aan het stuur. Een zesde passagier, de 26-jarige M. M. van Dijk uit de Bisschop Otto- straat, bleef ongedeerd. Hij was voordat de auto de pont opreed uitgestapt. Haagse speelclub „Aristo" de x-oulettetafel kortgeleden van Scheveningen naar de Belgische enclave Baerle Hertog. De Belgische justitie was des nachts om streeks kwart voor één met het onderzoek in de speelzaal gereed. De aanwezigen mochten hierna café Monty, waarin de speelclub „Arcadia" is ondergebracht, ver laten. Zij stapten in de voor het café ge parkeerde auto's en reden in de richting van de ongeveer vierhonderd meter verder gelegen Nederlandse grenspost. Daar wer den de auto's aangehouden door een ver sterkte uit ongeveer vijftien man bestaan de groep Nederlandse rijkspolitie, die hen beval uit te stappen. Met korte tussenpozen werden zij de politiepost van Baerle Nas sau binnengeleid. Welke formaliteiten de ongeveer dertig Nederlanders daar hebben moeten vervullen, werd niet gezegd. De Nederlandse rijkspolitie wenst voor alsnog geen enkele inlichting over het on derzoek op Nederlands gebied te verstrek ken. Alle leden van de rijkspolitie in het gebied rondom Baerle Nassau, die direct of indirect bij het onderzoek waren betrok ken, was een zwijgplicht opgelegd. Ook de Belgische justitionele autoriteiten onthou den zich van commentaar. Enkele Belgische rechercheurs hadden zich reeds Zaterdagmiddag onder de spe lers in café „Monty" gemengd. Het is op gevallen, dat enkele minuten vóór de inval een groot aantal personen de speelzaal plotseling heeft verlaten. Dit overhaaste vertrek zou er op kunnen wijzen, dat velen lont geroken hebben of gewaarschuwd zijn. De politie trof slechts een veertigtal per sonen in de speelzaal aan, waaronder vele vrouwen. Het onderzoek werd geleid door de procureur des Konings te Turnhout, de heer Lepaige. Van het geld werd 3000 gul den in beslag genomen. De in beslag geno men fiches vertegenwoordigden een waar de van meer dan 10.000 gulden. Volgens de Belgische wet zijn clubs als „Arcadia", die niet verward moeten wor den met Belgische casino's, waarvoor weer andere regels gelden, toegestaan op voor waarde, dat zij een geheel besloten karak ter hebben. De exploitant mag uit een der gelijke speelclub geen winst maken. Op deze bepalingen zou inbreuk zijn gemaakt. Naar verluidt zou de voorzitter van „Ar cadia" om de bevolking gunstig te stem men, geldschenkingen hebben gedaan aan liefdadige instellingen ter plaatse. Dit feit alleen reeds zou, naar van Belgische ge rechtelijke zijde is medegedeeld, wijzen op het maken van winst. Ook de bepaling, dat er niet het minste contact mag bestaan tussen de spelers en buitenstaanders, zou niet zijn nagekomen. De mannen werkten allen bij N.V. Fran- kens broodfabrieken in Bloemendaal, het zij als bakker, hetzij als bezorger. Zij had den elkaar drie weken geleden op een per- soneelsavond van de firma Franken beter leren kennen en bij die gelegenheid beslo ten samen een dagje uit te gaan. Gisteren had dat uitstapje met een ge huurde auto plaats. Via de Grebbeberg, Wageningen en de Betuwe wilde men naar Elten rijden. Bij Doornenburg reed de auto de pont op en schoot daarbij door de af- sluitketting aan de achterzijde het water in. De rijkspolitie te Doornenburg en de Verkeerspolitie te Nijmegen onderzoeken nog hoe dit mogelijk is geweest. Gebruik van sterke drank wordt uitgesloten geacht. De remmen van de auto en de conditie van de ketting worden nog onderzocht. Volgons sommige getuigen zou de snelheid waarmee de chauffeur de pont opreed te groot zijn geweest, maar dat lijkt weer onwaarschijnlijk als men bedenkt dat de heer Van Dijk kort tevoren nog was uitge stapt. Wel was de oprit steil omdat de wa terstand van de ter plaatse 125 meter brede Rijn in deze tijd laag is BERLIJN, (Reuter). De voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet, Sjwernik, is Zondag per vliegtuig uit Moskou in Berlijn aangekomen. Hij zal de feestelijkheden op Dinsdag ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Oost- Duitse republiek bijwonen. Dit is de eerste maal, dat een voorzitter van de opperste Sovjet een bezoek brengt aan het buitenland. In zijn welkomstrede op het vliegveld verklaarde Dieckmann, voorzitter van het Oost-Duitse parlement, dat de Oost-Duitsers zich bewust zijn van de grote eer, die hen thans wordt aange daan. De rijkspolitie van Doornenburg deelde ons mede, dat zij zeer onder de indruk was gekomen van het flinke gedrag van de heer Van Dijk, die zijn vrienden voor zijn ogen zag verdrinken. De stoffelijke resten van de vijf slacht offers zijn naar het St. Luduina-ziekenhuis in Bemmel overgebracht. Het echtpaar Best laat een dochtertje van bijna drie jaar achter. De heer en me vrouw Wempe hadden geen kinderen, de heer Gortzak was ongehuwd. Over de ter aarde bestelling was van morgen nog niets bekend. De heer Van Dijk, die gisteren gedurende meer dan vijf uur door de politie werd ondervraagd, is vanmorgen met enkele familieleden weer naar Nijmegen vertrokken voor de iden tificatie. WASHINGTON, (United Press). De Verenigde Staten hebben een nota aan Moskou opgesteld waarin wordt gepro testeerd tegen „de schaamteloze en nog nooit voorgekomen eis" om de ambassa deur George Kennan onmiddellijk terug te roepen. Van president Truman en minister Acheson tot in alle gelederen van het State departement was men geladen over deze order van het Kremlin waardoor de reeds koele betrekkingen tussen de twee gx-ote mogendheden een nieuw dieptepunt bereikten. Er werd nauwkeurig overwogen welke vergeldingsmaatregelen men zou kunnen nemen, waaronder een mogelijke eis om terugroeping van de Russische ambassa deur in Washington Georgi Zarubin, die pas tien dagen geleden zijn geloofsbrieven aan Truman heeft overhandigd. Er werd echter niet ernstig gedacht aan een afbreken van de diplomatieke betrek kingen. Drie hoofdbestuursleden van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet hebben een ondex-houd gehad met de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, over het besluit tot het vexdenen van gratie aan Lages. Van de zijde van deze bestuursleden is medegedeeld, dat de bewindsman tijdens de langdux-ige audiëntie een open oog bleek te hebben voor alle facetten van dit moei lijke probleem. Als Kamerlid heeft mr. Donker daarover index-tijd zelf geïnterpel leerd. Voor het eindeloze talmen draagt de huidige minister geen vex-antwoordelijk- heid. Het komt mr. Donker echter voor, dat het in strijd is met de rechtsopvattingexx van het op een hoge trap van beschaving staande Nederland, nu nog 7 y, jaar na het einde van de oorlog een doodvonnis te laten voltrekken. Het hoofdbestuur van de Nationale Fede ratieve Raad merkt hiei-bij nog op: „In de persoon van de huidige minister ligt de waax-borg dat geen sentimentele barmhax-tigheid zal worden bedx-even. Le venslange gevangenisstx-af, met steeds het lijden van de slachtoffers voor ogen, is voor velen zwaarder te vei-duren dan een in enkele seconden voltrokken doodstraf". OCCOOCOOOOOOOOOOOOOCXXXXXOCODOOOOOOOfv^'-'TOOCXXXXOOOOOOOO GUUR WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Noord-West. Vrij koud. 7 October Zon op 6.51 uur. onder 18.04 uur. Maan op 19.24 uur, onder 12.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 6 October Hoog water: 5.05 en 17 26 uur. Laag water: 0.58 en 13.11 uur. Dinsdag 7 October Hoog water: 5.48 en 18.07 uur. Daag water: 1.39 en 13.50 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1