Sloep met opvarenden was speelbal van woeste zee M: Agenda voor Haarlem Geredden van „Luctor" thuis Relaas van Haarlemse kapitein over doodsstrijd, waarin 3 man bleven JJM De radio geeft Dinsdag In zeven uur huis kant en klaar PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Zeg het met bloemen ió ket zo 2 Jurriaan Andriessen componeert Mis Cor Ruys herdacht bij première „Vrije Toneel" Burgemeester van De Bilt Zeelui protesteren tegen „Koop vaardij-monument" Wat brengt Actiecomité uit AVRO- leden vergaderde Kerkelijk Nieuws Misplaatste grap? Buurtvereniging Schulpen By old Kentuckey Home.... "N MAANDAG 6 OCTOBER 1952 Kapitein J. Wensing uit Haarlem, de machinist J. Visser uit Vlaardingey, de kok A. M. Knijff uit Rotterdam en de' ma trozen A. Kommerowsky uit Cuxhaven en T. de Blom uit Rotterdam, de vijf overle venden van de ramp met-de 336 ton meten de coaster „Luctor", zijn Zaterdagavond uit Cherbourg in Rotterdam aangekomen. De blijdschap over hun behouden terugkeer werd getemperd door droefheid over het verlies van hun drie medeopvarenden, die van uitputting zijn omgekomen. Kapitein Wensing vertelde, dat de „Luc tor" Dinsdagmiddag omstreeks vier uur met een lading steenslag van St. Samson (Guernsey) naar Dover was vertrokken. Geleidelijk draaide de wind en om twaalf uur 's nachts stond er een Noordwester storm, windkracht zeven. Het noodweer werd van uur tot uur heviger en de kapi tein ging op onderzoek uit, gewapend met een grote lamp. Het steenslag was droog, de planken waren droog: er was dus geen water.binnengekomen. Maar de opvaren den hebben gewerkt als duivels om het gruis tegen het stuurboord te krijgen, want het schip maakte slagzij naar bak boord. De slagzij bleef toenemen en daar door stond het bakboordgangboord al gauw onder water. Het zicht werd toen weer beter en het rode vuur van Kaap Lévi kwam in zicht. De „Luctor" lag inmiddels bijgedraaid. De kapitein gaf order om Kaap Lévi recht vooruit te houden. De Poolse matroos kwam toen vertellen, dat de hut van de kapitein vol water stond. Het was inmiddels na vieren in de nacht. Men zag dat het water onder de trap van daan kwam. Met emmers werd getracht het weg te hozen, doch dat was onbegonnen werk. De telefonie was door het water on- klaard geraakt, de accu's stonden nog droog en de stuurman kon nog S.O.S.-sei- nen geven met de seinlamp. Om zeven uur werd de toestand kritiek en moest de sloep worden gestreken. Allen gingen er in en nog een keer gingen de ka pitein en de machinist op inspectie. De slagzij was niet erger dan bij een gewone storm, maar tegen het binnenkomende wa ter viel niet te vechten. Toen de sloep in hevige storm afvoer, brandden de lichten van de „Luctor" nog. De inventaris van de reddingboot bemoeilijkte het roeien, zodat zij weldra overboord werd gezet. Naar schatting drie uur later zonk de „Luctor" achterover weg in de golven. Sloep twee keer omgeslagen De sloep kwam met de kop op zee te lig gen. Plotseling wierp een dwarszee de boot om maar het gelukte de mannen om deze met inspanning van alle krachten weer gekeerd te krijgen. De sloep stond daar door tot de rand vol water. Door de lucht- kisten kon zij niet zinken, maar zitten was de mannen onmogelijk. Wijdbeens tot het middel stonden zij in het zoute water, alles doende om zich overeind te houden. Urenlang stonden ze zo. Sommigen zakten bijna in elkaar van uitputting, hun hoofden raakten soms het water. Drie hunner moesten de strijd opgeven. I Tot overmaat van ramp sloeg de sloep nog een tweede keer'om. De ongelukkigen ver dwenen in de golven en de anderen waren niet in staat hen te helpen. Zij vochten wanhopig voor hun eigen behoud. Het lukte hen nogmaals in de sloep te komen. De avond begon reeds weer te vallen, toen bleek, dat de boot zich voor de haven van Cherbourg bevond. Twee Franse vissers boten voeren voorbij en één er van pikte ADVERTENTIE Hifviia SPORTROKKEN SWEATERS de uitgeputte mannen op. Enige van hen waren bewusteloos. Groot is de bewondering en de dank van de geredden voor de 24-jarige kapitein van de „Louis Léon", Jean Hubert, die eigen handig de mannen uit de sloep haalde. „Een knaap van een kerel", zei kapitein Wensing. De Franse zeelui namen de Nederlan ders in hun huizen op en gaven hun droge kleding. Over hun blijde terugkomst hangt de schaduw van de dood van. hun makkers: matroos Aarnoutse, wiens stoffelijk over schot het eerst is gevonden, stuurman Da- tema, die daarna is aangespoeld, en tweede machinist Van Oosten, wiens stoffelijk overschot het laatst werd geborgen. In opdracht van de KRO In overleg met de stichting 18531953 heeft de KRO de jonge Nederlandse com ponist Jurriaan Andriessen opgedragen voor haar een Mis te componeren voor koor en orkest. Andriessen heeft deze op dracht aanvaard. Het ligt in het voornemen deze compo sitie voor het eerst te doen uitvoeren vol gend jaar Mei. Deze uitvoering zal een onderdeel vormen van de feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking van de „Honderd jaar kromstaf" te Utrecht. Zij zal door de K.R.O. worden uitgezonden. Voor de eerste maal zonder Cor Ruys heeft „Het Vrije Toneel" Zaterdagavond in het Centraal Theater te Amsterdam de eerste voorstelling gegeven van het Franse blijspel „Engelen zonder vleugels" (La cui sine des anges) van Albert Husson. Hiermede opende dit gezelschap het nieuwe seizoen, waarin de zakelijke en ar tistieke leiding in handen zal zijn van Anton Ruys alleen. Alvorens het doek op ging trad deze voor het voetlicht om nog eens zijn broer te herdenken, die dit stuk heeft vertaald en zelfs nog geregisseerd. F HILVERSUM I, 402 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Hier Vrij Europa". 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Economische geschiedenis van Indonesië. 18.00 Musette-orkest. 18.20 Sport. 18.30 Me- tropole orkest en solist. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Thuisfront-tombola. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Orkest. 21.45 Huwe lijk in opspraak, causerie. 22.00 Philharmo- nisch sextet. 22.20 Muziekpraattje. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.15 Theaterorkest. 10.45 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Bas, bariton en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Zeg eens, Amerika, vraag- en ant- woordprogramma. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare-orkest. 19.20 Reportage. 19.30 Gevarieerd programma. 19.45 Herdenking Josef Baar. 20.00 Nieuws 20.05 Gevarieerd programma. 21.10 Lichte muziek. 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.45 Tiroolse muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Krontjong-ensemble. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Concertgebouw orkest. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15—21.45 Gastenboek; Weeroverzicht; Van Meegeren's Valse Vermeers, film; Operatie Boul' Miche, televisiespel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orkest. 16.30 Vlaamse liederen. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 17.30 Uitzending voor de U.N.O. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Zaterdagmiddag om half drie zes uur nadat notaris J. de Jong de eerste hoekstijl had geplaatst voor het prefab-huis, dat de Zaandamse firma Betonaspeciaal voor de export wil gaan bouwen werd het sluitstuk op het dak aangebracht en was de woning althans van buiten gereed. Op het terrein van de Zaandamse bun galowbouwers Barveldt en Stapel is Za terdag onder toezicht van notaris J. de Jong een huis gebouwd in zeven uren. De genummerde onderdelen pasten keurig in elkaar, zodat na een kwartier één kamer gereed was. Schilders hadden toen reeds de wanden van een laagje verf voorzien. Er werkten acht timmerlieden aan het huis, die alleen een houten hamer han teerden, omdat er aan de wanden bijna niet gespijkerd wordt. Om twintig minuten voor elf werd de eerste dakspant op het dak geplaatst. Om streeks één uur waren alle dakplaten op de spanten gelegd. Toen werd aan de af werking van het huis begonnen, die om twintig minuten over drie gereed was. Intussen had een electricien reeds voor de aanleg van electrisch licht gezorgd, dat om vijf minuten voor vier ontstoken kon worden. Er werden meubeltjes in het huis gezet en om vijf minuten over vier be schouwde de assistent van notaris De Jong de zaak voor afgebouwd. Men was 's mor gens om negen uur begonnen. Daarna werd nog een proef genomen in een der slaapkamers of de wanden wel brandbestendig waren. Een flinke hoeveel heid houtwol en hout werd in brand ge stoken. Van de asbestwanden brandde al leen de verf af. Tot burgemeester van De Bilt is be noemd de heer K. Fabius, thans burge meester van Wisch. De heer Fabius is op 23 Januari 1908 in Den Haag geboren. Na werkzaam geweest te zijn ter secretarie van Eemnes werd hii in 1936 burgemeester en secretaris van Oostkapelle. De Duit sers ontsloegen hem in 1943, maar na de oorlog kwam hij in zijn oude functie. Op 1 Augustus 1945 vroeg hij ontslag omdat hij zich aanmeldde als oorlogsvrijwilliger bij de mariniers. Bii dit corps bekleedde hij tijdelijk de rang van majoor. Op 1 Maart 1947. werd hij benoemd lot burgemeester van Wisch. De heer Fabius is niet aangesloten bij een politieke partij. De contact-commissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij, optre dende namens de vereniging „Centrale van kapiteins en officieren ter Koopvaar dij", de „Unie van Zeelieden", deel uit makende van de Centrale Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf, de zeelie den, georganiseerd in de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale en de „Katholieke Bedrijfsgroep Zeevarenden" van de Neder landse R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", heeft zich in een open brief gewend tot de Nationale Monumen ten-commissie voor Oorlogsgedenktekens te Amsterdam. In dit schrijven protesteert deze contact commissie met de grootste klem tegen een eventuele tenuitvoerlegging van het door een daartoe gevormde jury bekroonde ont werp voor een „Koopvaardij-monument". Dit protest onderschreven door tal loze brieven en telegrammen richt zich zowel tegen de vorm van het bekroonde ontwerp, als tegen het feit, dat de zee varenden zelve, noch in het „Comité tot oprichting van een monument voor de koopvaardij' zijn vertegenwoordigd, noch bij het uitschrijven van de prijsvraag en vervolgens bij het beoordelen der naar aanleiding hiervan gemaakte ontwerpen, ook maar op enigerlei wijze zijn betrok ken. Tegen de vorm geldt het bezwaar, dat deze „door gewone mensen als kunst uiting niet gewaardeerd en niet begrepen" zal worden. Dit ontwerp „voldoet dan ook in geen enkel opzicht aan een der bij het uitschrijven van de prijsvraag gestelde voorwaarden'. „Zou er wel een zeeman zijn om van de niet-zeevarenden maar te zwijgen die in dit moment een met ondergang be dreigd en toch niet verloren schip met zijn lading zal kunnen terugvinden. Zon der nadere uitleg, zoals bijvoorbeeld ten aanzien van de (de lading symboliserende) hangende bol en de golvenvoorstellende betonconstructie?" zo wordt in de brief gevraagd. De contact-commissie „weet zich de tolk van duizenden georganiseerde Neder landse zeevarenden van hoog tot laag", indien zij om al deze redenen het bekroon de ontwerp afwijst. Het heeft de zeevarenden bovendien ten zeerste gegriefd, dat klaarblijkelijk nie mand op de gedachte is gekomen, ook eens bij hen te rade te gaan. Op deze gang van zaken moet de con tact-commissie dan ook zeer ernstige cri- tiek oefenen, in het bijzonder omdat in het „Uitvoerend comité van het nationaal monument voor de koopvaardij" van de 18 leden tenminste een derde deel uit rederskringen afkomstig is. ADVERTENTIE Het landelijk comité van actie uit de AVRO-leden heeft dezer dagen onder voorzitterschap van ir. A. Ruys vergaderd met de afgevaardigden uit vrijwel alle delen van het land. In een communiqué deelt het comité mede dat in deze vergadering „scherpe critiek is geuit op de ondemocratische sta tuten van de vereniging, de wijze waarop deze werden gehanteerd, op het bestuurs beleid inzake het beheer der AVRO-gel- den en de behandeling van het AVRO- personeel, op de overmachtige invloed van ondeskundigcn bij de samenstelling van het programma en op de bestuursdaden, waardoor de AVRO bij de andere om roepverenigingen in discrediet dreigt te geraken. Men achtte het dringend noodza kelijk, dat de leden van de AVRO kracht dadig tegen deze toestanden protesteren, niet, zoals helaas op vrij aanzienlijke schaal is gebeurd, door voor het lidmaat schap te bedanken, maar door zich aan te sluiten bij een van de gewestelijke of plaatselijke actiecomité's. Ir. Ruys vertolkte het algemeen gevoe len van de vergadering, toen hij zeide overtuigd te zijn, dat terwille van een krachtig voortbestaan van de AVRO elk lid zal willen deelnemen aan deze sane ringsactie, welke eist de onmiddellijke aftreding van het dagelijks bestuur, een volkomen rehabilitatie van de heer W. Vogt, genoegdoening aan onrechtmatig ontslagen personeelsleden, en tenslotte een democratisering van de statuten, waardoor dergelijke wanverhoudingen binnen de AVRO in de toekomst tot de onmogelijk heden zullen behoren. Binnenkort zal het standpunt van de gezamenlijke actiecomi té's uitvoerig worden geformuleerd in een manifest, gericht aan de leden en de be sturen van de AVRO", zo wordt in het communiqué gezegd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Elburg (3e pred.pl.) H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Bedankt voor Bleskensgraaf R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.) Benoemd tot vicaris te Den Helder J. F. Grimm, cand. te Hollandse Rading. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Nieuwdorp H. D. Homan, cand. te Hulst, die bedankte voor de benoeming te Noordwijk aan Zee. Geref. kerken art. 31 K.O. De classis AmsterdamHaarlem heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. R. Wiskerke, Amster dam. Geref. kerken Tweetal te 's-GravenhageMoerwijk (2e pred.pl.) S. D. Lankhuizen te Naaldwijk en H. Pol te Boskoop. Het Engelse persbureau Reuter heeft gemeld dat op het strand van Cosqueville, in de nabijheid van Cherbourg, een fles is aangespoeld, waarin zich een in het Ne derlands gestelde briefje bevond van de volgende inhoud: „Ik ben Leo Vermeulen uit Helden, Nederland. Ben de enige over levende van het wrak van het stoomschip Wigenstroom". - Bij navraag in Nederland is gebleken, dat in Helden geen Leo Vermeulen be kend is. In Den Helder komt wel een Leo Vermeulen in het bevolkingsregister voor, maar die is één jaar oud. Het stoomschip Wigenstroom staat in de scheepsregisters van ons land niet opgenomen, wel de „Nigerstroom" van de N.V. Hollandse Stoomboot Maatschappij. Dit schip is op 2 October van Le Havre naar Amsterdam vertrokken en daar inmiddels aangeko men. Een Leo Vermeulen is bij de H.S.M. niet bekend. De Franse autoriteiten achten de moge lijkheid van een misplaatste grap niet uit gesloten. MAANDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: „Waarom jok je Ché- rie?" (Comedia) 8 uur. Grote Kerk: Inter nationaal orgelconcours, improvisatiewed strijd, 8 uur. Luxor: „Klokslag 12", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Geheime wapens", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Czardasfürstin", alle leeft., 7 en 9.10 uur. Frans Hals: „Czar dasfürstin", alle leeft-, 7.15 en 9.30 uur. Minerva: „De slagboom", 18 jaar, 8-15 uur. Rembrandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „I'll see you in my dreams", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 7 OCTOBER Concertgebouw: Concert voor orgel en or kest (internationaal orgelconcours) 8 uur. Minerva: „De Vrek" afscheidsvoorstelling Jan Musch), 8.15 uur. Luxor: Journaalvoor stellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Klokslag 12", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Geheime wapens", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De grote mijnramp", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Czardasfürstin", alle leeft., 2, 4.10, 7 en 9.10 uur. Frans Hals: „Czar dasfürstin", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Rem brandt: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „I'll see you in my dreams", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. c 61. Natuurlijk legden Panda en Jolliepop er zich niet bij neer, dat hun schatkaart ge stolen was. Nadat Jolliepop zich een wei nig van de schokkende ervaringen met de vuurpijl had hersteld, gingen zij op pad om de rover van hun kaart op te sporen. De hele nacht speurden zij rond zonder een glimp van de dief te ontdekken. Maar bij het krieken van de ochtend bleef Panda plotseling staan. „Kijk, Jolliepop", fluis terde hij, „daar is hij. Maar wat doet hij raar, wat voert hij uit?!" Panda's verbazing was gerechtvaardigd want de houding, waarin zij de heer Teutbei aantroffen, kon zeker eigenaardig genoemd worden. Steu nend van inspanning wrong de ex-verste keling zich in allerlei bochten als trachtte hij van zijn ruggegraat een kurkentrekker te maken. Jolliepop, die na het gebeuren met de vuurpijl een zekere wrok jegens de zeeman koesterde, keek misprijzend naar diens gedraaide houding. „De draaie rijen, waarmee dit individu zich ophoudt, worden wel zeer duidelijk door diens hou ding geïllustreerd", sprak hij, „het is mij echter niet duidelijk, met welk oogmerk hij zich aldus wringt". De gloedvolle peroratie, waarmee de voorzitter van de buurtvereniging „Schul pen" Zaterdagavond in het Kennemer Theater zijn openingswoord bij de eer ste uitvoering van dit seizoen besloot, was belangwekkend genoeg, om ook buiten deze beperkte ledenkring te worden ver staan. Nadat de heer Langkemper het had betreurd, dat het niet was gelukt deze avond een goed toneelstuk voor het voet licht te brengen, sprak hij er zijn grote vreugde over uit, dat er voor het „stief kind" Velsen-Noord nu toch eindelijk iets goeds geboren was. Immers, de Velser Kunstkring „Voor Allen" heeft ondanks de korte bestaansperiode, reeds in alle op zichten aan zijn bedoelingen beantwoord en de drie, door deze organisatie voorbe reide uitvoeringen, boden een ongekend kunstgenot tegen bijzonder matige toe gangsprijzen. Helaas is de belangstelling voor Bert Brugman's Marionetten-Theater beschamend gering geweest en ook bij het voortreffelijk geslaagde Opera-concert in Rex, waren slechts weinig buurtgenoten aanwezig. Vandaar dat de heer Langkem per zijn gehoor in enthousiaste bewoor dingen opwekte, dit verzuim te herstellen, wanneer 26 November in Rex „De appels van Eva" en 10 December in Thalia „Meeuwen boven Sorrento" zullen worden opgevoerd. Een instigatie, die ook door ondergetekende gaarne en met klem wordt onderschreven, vooral omdat er in deze omgeving naar verhouding veel te weinig goed beroepstoneel geboden wordt. De verzorging van het programma bij „Schulpen" was toevertrouwd aan het Muziek- en Showensemble „The Dio's", waarnaast een aantal leden van de toneel vereniging „Het Masker" enige sketches voor het voetlicht brachten. Hoewel op de gehele avond een duidelijk stempel met het opschrift „Amateurs" werd geplaatst, toonden „The Dio's zich toch in alle op zichten de meerderen van hun kunstbroe ders, die zich tot de opvoering van enige, niet bovenmatig geestige toneelstukjes be perkten. Daarbij was ook de manier waar op dit geschiedde verre van onberispelijk, waardoor het publiek, dat toch werkelijk niet zo moeilijk tot lachen te bewegen was, slechts flauw op het gebodene rea geerde. Het muzikale ensemble „The Dio's" was gelukkig enige klassen beter. Uiteraard mochten er ook van deze ama teurs geen uitzonderlijk virtuoze prestaties worden verwacht, maar zij vormden ten minste een harmonieus klinkend geheel, dat blijk gaf van een serieuze voorberei ding. Het orkest, dat uit een zestiental overwegend jeugdige medewerkers be staat, wordt geformeerd door accordéons, guitaren, piano en slagwerk, waarmee dan een bijzonder verdienstelijk resultaat ver kregen werd. Er valt van dit ensemble geen enkel storend element te signaleren; het trio voor de microfoon zong beschaafd en zocht het niet in overdreven vocale trant, terwijl het orkest in zijn geheel met genoegen beluisterd kan worden. Hoewel de solo-nummers onderling ta melijk in kwaliteit verschilden zo klon ken de jodelliedjes nog al schraal en wer den zij zonder veel élan gezongen was het duo dat als de Bertina's optrad en op twee accordéons musetteklanken ten ge hore bracht, ongetwijfeld de ster van deze avond. Zij wisten de stijl waarin deze specifieke muziek dient te worden ge speeld voortreffelijk te benaderen en zij toonden daarnaast voldoende notie te be zitten van de wijze, waarop een nummer dient te worden „vei-kocht". Het publiek, bleek te bezitten, beloonde dit optreden bleek te bezitten, beloonde dit optreen telkens en terecht met enthousiast applaus. Zoals gebruikelijk werd ook deze feest avond met het tradionele bal besloten, waarbij de opgewekte muziek van „The Musical Players" de vele danslustigen tot het klokje van gehoorzaamheid op de bal- vloer bijeen hield. J. v. D. Geheelonthouders naar „onbewoond eiland" De Beverwijkse Geheelonthouders-to neelvereniging „Nieuw Leven" heeft haar eerste uitvoering in dit seizoen vastgesteld cp Dinsdag 28 October in het Kennemer Theater om 20 uur. Opgevoerd zal worden „Het onbewoonde eiland", een toneelspel in drie bedrijven van A. Defresne. De regie heeft de heer J. Velseboer. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 5 op 6 October KW 3 50 kantjes. KW 5 100 kantjes. KW 23 5 kantjes. KW 49 30 kantjes. KW 50 30 kant jes. KW 167 45 kantjes, KW 95 100 kantjes. KW 127 10 kantjes. KW 65 20 kantjes. KW 50 70 kantjes. Uit halve vleet: KW 6 140 kantjes. KW 83 10 kantjes, KW 39 100 kantjes. KW 15 100 kantjes. KW 167 60 kantjes. KW 29 100 kantjes (uit 30 netten). KW 122 120 kantjes (uit 40 netten). KW 124 130 kantjes (uit 35 netten). KW 161 100 kantjes (uit 32 netten). Geen vangst: KW 130. Trawlharing: KW 123 60 kantjes. KW 38 60 kantjes. KW 37 85 kantjes. KW 129 60 kantjes. Gemiddelde vangsten: Katwijk 70 kantjes. VISSERIJBERICHT URK Door 94 vaartuigen werd Zaterdag aan de Gem. visafslag aangevoerd: 2934 half k.g. aal en paling, prijs 98—1.05 per half k.g.; 4470 half kg. snoekbaars, prijs 68—76 per half kg.; 531 half kg. baars, prijs 45—55 per half kg.; 2970 half kg. voorn, prijs 4—5 ct. per half kg.; 805 manden nest, prijs 2.90 per mand. Amnestie. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. meldt, dat president Pieck gratie heeft verleend aan 1590 per sonen, die tot gevangenisstraffen wa- veroordeeld wegens „voormalige fas cistische activiteit." Van 1022 anderen is de straf aanzienlijk verminderd. De amnestie is geproclameerd ter ge legenheid van de derde vei-jaardag van de Oost-Duitse republiek, aanstaande Dinsdag. Deportatie. De laatste weken zouden, luidens berichten uit Boedapest, op grote schaal leden van de Hongaarse sociaal-democratische partij uit Boeda pest zijn weggevoerd. Deze in Weense socialistische kringen ontvangen be richten maken voorts melding van een golf van aanvallen in de Hongaarse communistische pers op voormalige sociaal-democraten. Bom. Een poging om het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Telaviv op te blazen is Zondagochtend verhinderd, toen een tikkende tijdbom werd gevonden op een man, die tracht te het terrein van het ministerie te be treden. De bom bevatte drie kilogram ontplofbare stoffen en is door deskun digen onmiddellijk gedemonteerd. Waarnemers menen, dat de aanslag was bedoeld als protest tegen de on dertekening van de schadeloosstellings overeenkomst met West-Duitsland. Vrijlating. De Oost-Duitse vice-premier, Heinrich Rau, heeft in antwoord op een telegram van de conferentie van de Protestantse kerk voor geheel Duitsland, in Augustus te Stuttgart ge houden, verklaard, dat de Sovjet-Unie ongetwijfeld nadat Duitsland her enigd is de Duitse oorlogsmisdadi gers, die tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, zal vrijlaten, aldus meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. De Protestantse kerk had om „genade voor de schuldigen" verzocht. IIulp. De Turkse pers meldt, dat een lid van de Amerikaanse hulpmissie is ge arresteerd op beschuldiging van spion- nage ten gunste van de Sovjet-Unie. Het betreft een technicus voor verbin dingsaangelegenheden. Er wordt een onderzoek ingesteld door de Ameri kaanse autoriteiten en de Turkse politie. Defensie. Theodor Blank, die in de rege- ring-Adenauer belast is met de be hartiging van kwesties, die de veilig heid betreffen, heeft bekend gemaakt, dat binnenkort in West-Duitsland een ministerie van Defensie zal worden gevormd. Verkiezing. Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Takeo Nakano, een der gekozen liberale candidaten, die ervan verdacht wordt bij de op 1 Oc tober gehouden Japanse verkiezingen stemmen te hebben gekocht. De 52- jarige Nakano is bestuurslid van de liberale partij en voormalige onder minister van Financiën. Naar de Ja panse politie Zondag meedeelde zijn in totaal 28 candidaten aangehouden in verband met onwettige handelingen. Geen van hen werd echter gekozen en allen zijn weer vrijgelaten. Communisten. Hugh Gaitskell, voormalig Labour-minister van Financiën, heeft ramingen van waarnemers, dat onge veer een zesde deel der afgevaardigden van plaatselijke afdelingen op het jongste Labourcongres communisten of communistisch gezind scheen te zijn, „wellicht te hoog" genoemd. Doch zelfs als slechts een tiende of een twin tigste der afgevaardigden communis tisch gezind zou blijken, zou dit een „uiterst schokkende stand van zaken" zijn, waaraan het partijbestuur „onmid dellijk zijn aandacht diende te wijden", aldus Gaitskell. Steun. Naar A.F.P. in New Delhi heeft vernomen, zou de regering van India communistisch China hebben meege deeld, dat zij de jongste UNO-voorstel- len voor regeling van de kwestie der krijgsgevangenen steunt. Er kon nog geen bevestiging van dit bericht wor den verkregen. Vervanging. In politieke kringen in Washington voorspelt men, dat een be sluit over vervanging van Kennan als ambassadeur der V.S. in Moskou wel licht zal worden uitgesteld tot na de installatie van de nieuwe Amerikaanse president in Januari 1953. Minister Acheson is bezig met het opstellen van een, in het begin van de volgende week te overhandigen antwoord aan de Sov jet-Unie, waarin, naar verwacht wordt, de beschuldigingen tegen Kennan zul len worden verworpen. 1*1 ADVERTENTIE We gaven onlangs 'n dineetje, „Welke borrel vooraf" vroeg ik Greet Je? En toen zei ze kortdaat: „Tip van Bootz, kan geen kwaad, En t Is de lekkerste borrel ook, weet Je!" !n« P' J- Z' Amsterdam on tv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. HET is zo'n heerlijk sentimenteel liedje, dat zingt van My old Kentuckey Ho me", en waarin een dame wordt aangera den toch niet langer te wenen. Nu, voor een flinke huilbui is alle aanleiding in Kentuckey, waar het leven helaas heel wat minder romantisch is dan in dat oude lied je. Want het is een van de ach- terlijkste gebieden van de mo derne wereld. Deze staat van de U.S.A. is acht maal zo groot als Neder land en telt ongeveer 2 millioen inwoners. Alle reden dus om er genoegelijk te leven, vooral wijl de bodem rijk is aan delf- stoffen en in een geïndustrialiseerd land dus alle mogelijkheden van comfort en welvaart biedt. De welvaart in Kentuckey is echter voor namelijk tot een bepaald volksdeel beperkt gebleven; 1/3 deel van de boerenbedrijven heeft een waarde van f 1000 of minder. Het aantal analphabeten is er ontstellend groot, het schoolbezoek beperkt grotendeels door het ontbreken van behoorlijke wegen en het aantal intellectuelen derhalve zeer gering. Voorts lijdt de bevolking van deze staat erg aan tuberculose en andere ziekten. Enkele jaren geleden werd nog gemeld dat in een bepaald deel van deze staat slechts één dokter op bijna 12.000 in woners werkzaam was. Het moge ongelooflijk klinken voor een land, dat vele millioenen beschikbaar stelt om achterlijke gebieden tot ontwikkeling te brengen, maar in Kentuckey had enkele jaren geleden drie-kwart van het aantal boerderijen nog geen electrisch licht, meer dan 90 procent van die bedrijven hadden een toilet buitenshuis en 40.000 bedrijven hadden helemaal geen gelegenheid waar men zich kori afzonderen! Toch liggen in dezelfde staat een atoomfabriek en Fort Knox, in welks kelders de Amerikaanse goudschat wordt bewaakt. De wegen die daar heen leiden, verkeren in uitstekende condi tie, zulks in tegenstelling tot de modder- sporen die vele boerderijen met de buiten wereld verbinden. Misschien is dit wel de bijtendste symboliek in een land, waar een gouverneur gedurende zijn ambtsperiode 1000 kolonels heeft kunnen creëren. Laten wij echter de corruptie der politici voor wat zij is. Wij zullen onze aandacht op iets anders richten, n.l. op het feit dat iemand volkomen dronken kan worden door de alcohol niet dóór te slikken, doch door er uitsluitend de mond mee te spoelen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2