Het vrouwtje van Sidney, de collie, mag de eerste steen van het Velsense Kerbert-asyl leggen Esperanto-pleidooi in het Cultureel Centrum „Met wat goede wil is er tot een oplossing te komen in Velsen" DAMESMODEHUIS Agenda voor Beverwijk Geanimeerde „Hondenparade" op Dierendag 1952 Ha ven berichten PALVU zet zilveren seizoen in met stuk van Bouber Vierduizendste schip voor IJmuiden Santpoort Beverwijk 7 „De Zangvogels" met Piet van Egmond Rennersclub hield najaarsrit Culturele avond voor een Doopsgezinde kerk Wethouder H. de Boer bij opening expositie: „Ik hoop op invoering op de scholen" Willem de Zwijgerschool bereidt feestavonden voor Bedrijfsunie en winkelsluiting „Sportief" won van Beverwijkse dammers Belgische visser vroeg hulp WB Het de punten aan St. Pancratius (2-1) MAANDAG 6 OCTOBER 1952 ADA VAN DER STEEN, het kleine vrouwtje van de forse collie „Sidney", die voor haar de eerste prijs uit het vuur van Velsens traditionele „Mondenparade" sleep"e, zal over een week of wat de troffel te hanteren krijgen voor de eerste steenlegging van het nieuwe „Kerbert" asyl. Met een vriendelijke glimlach van mevrouw H. H. Kwint van Wiersum, de echtgenote van Velsens burgemeester, die als presidente van de jury achter de tafel der keurders zetelde, maar voor Ada en haar collie graag even naar de prijzentafel kwam, is zowel de zilveren lauwertak, (de wisselprijs van elk jaar) als de „echte prijs" overhandigd. Dat Adaatje daarbij twee poppetjes in een miniatuur schoolbankje uitzocht uit de collectie derde prijzen, pleit voor haar be scheidenheid, maar Sidney zelf kwam er wat beter af, want hij mag straks in een winkel in de Trompstraat een prachtig tuig met riem gaan halen. Het is weer gezellig druk en helaas on gezellig koud op het terrein van de Velser HBS geweest deze Zaterdagmiddag die uit gerekend op de vierde October, de „Dieren dag", viel. Een dikke tachtig vrouwtjes en baasjes waren met hun levende viervoe tige have komen opdagen, om deze door het keurend oog van een scherp-kijkende jury te laten bezichtigen. Rashonden en zuivere vuilnisbakjes, minuscule pincher - tjes en kasten-van-herders trokken in een lange stoet langs de afzetting. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost, om hier de mooiste en best verzorgde pretendenten naar de eerste prijs uit te halen. Tenslotte staakten de stemmen van de jury op „Syd ney" voornoemd en een zekere „Blekkie", die ergens in zijn familie een Schnautzer gehad moet hebben, maar zich daaraan niet al te veel gelegen liet liggen. Blekkie zag er evenwel zo proper uit, dat Balten Tijl, de kleine baas de eerste prijs naar het oordeel van de jury óók volkomen toekwam. Dus een herkeuring. Met het resultaat, dat Sydney Blekkie met een natte neuslengte sloeg en kwispelend een extra-stuk worst ging halen, terwijl Ada zich voor de fotograaf verschool achter moeders rokken. Blekkie echter viel even goed in de eerste prijzen, want het hart des dierenbeschermers is ruim genoeg. De heer P. C. de Weerdt sinds jaar en dag voorzitter van de afdeling Velsen van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren opende om half drie de jaar- lijks-terugkerende vergadering van hon den vrienden met een toepasselijk speechje, waarin hij nog eens op het belang van die renbescherming ook gedurende de rest van het jaar wees. De microfoon werd van hem overge nomen door de heer J. Folkertsma, die de eerste hondjes voor het voetlicht riep. Het begon met Teddie uit de Scheldestraat, ge volgd door Moppie, Hertha, Trix en Tom mie en zo is dat een paar uren doorgegaan in een bonte stoet, die de vele kijkers langs het lijntje vaak kostelijk amuseerde, om dat er aan weerskanten van de honden lijn wel eens een meningsverschil ontstond, over de bedoelingen van deze wandeling. Het gedierte was kennelijk meer gechar meerd op de hoekpaaltjes van de afzetting en de dames van de worst-en-koekies-be- deling, dan op de halte bij de jurytafel. Trots en geluk kis; Om een uur of vier had iedereen een beurt, een koekje plus een bonnetje voor een gratis blikje hondenvlees gehad het laatste alweer dank zij de vriendelijke Trompstraat winkelier en kon het tel len beginnen. En toen dat in kannen en kruiken was, richtte aller belangstelling: zich op de uit stalling in het middenveld, waar de voet bal, de globe, het fornuisje en de weeftoe- stellen vlot van de hand gingen onder het wakend oog van mevrouw Kwint, wier ech- genoot tijdens de parade eveneens blijk van zjjn belangstelling gaf. Dank zij een paar milde gevers uit IJmuiden was de prijzen- schat dermate uitgebreid, dat er meer kin deren mèt dan zonder een prijs naar huis gingen trots en gelukkig met het be haalde resultaat. Zaterdag 4 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Werna van Rotterdam. Elbing 8 van Rot terdam. Escaut van Rotterdam. Amstelstroom van Londen. Linge van Geffle. Gerda Toft van Archangel. Bogesund van Ostrand. Vega van Helsingfors. Zijpenberg van Belito. Heike Sluiter van Rotterdam. Grebbestroom van Bristol. Araton van Osterbacken. Samland van Rotterdam. Vertrokken zijn: Iris naar Odense. Holland naar Antwerpen- Norocz naar Rotterdam. Vida naar Malmö. Ardennia naar Rotterdam. Flevo naar Holbeek. Hedwig Pannebacker naar Malmö. Libelle naar Bremen. Lijnbaans gracht naar Naesloed. Escant naar Parijs. Falcon naar Londen. Spolanda naar Goole. Euka naar Barabados. Plato naar Rotterdam. Durward naar Leith. Arcturus naar Stavan- ger. Roepat naar Marseille. Holdernets naar Goole. Dymas naar Hamburg. Ransel naar Bohus. Rijnstroom naar Londen. Elbing 8 naar Kalmar. Myra naar Waterford. Midas naar Hamburg. Bratton naar Aruba. Wester dok naar Londen. Loosdrecht naar Genua. Santa Elena naar Anewerpne. Zaanstroom naar Hull. Mount Royal naar Antwerpen. Zondag 5 October kwamen binnen: Prinse gracht van Mantyluoto. Bab T van Geffe. Ulinox van Vestervick. Swift van Londen. Amstelstroom van Londen. Labra van Kenni. Ponto van Walcom. Radaune van Antwerpen. Fortuna van Rouaan. Frisian Coast van New castle. Draco van Oran. Jans van Londen. Pilhomn van Geffle. Mary van La Goulette. Vertrokken is: de Werna naar Vesteras. ADVERTENTIE Het midden en beterk genre Voor de chic „UÏIIC" Meeuwenlaan hoek Cederstraat ijmuiden-Oost Tefc 4206 KENT U. ONS SPAARSYSTEEM? ~.k \--tf Het jaarlijkse concert van het Christelijk Jeugdkoor „De Zangvogels", dirigent de heer H. Slings, dat Woensdag 16 October in de Gereformeerde Kerk aan de Konings weg zal worden gehouden, krijgt de mede werking van de bekende organist Piet van Egmond. Verder verleent de heer Th. G. Kohier, de vaste pianist van het jeugdkoor, zijn medewerking bij de uitvoering. Inmiddels hebben zij uitgerekend, dat er in Velsen (en heel Velsen was verte genwoordigd, want de deelnemers kwamen zelfs uit de verste uithoeken van Sant poort) 863 Trixies rondlopen. Deze hon dennaam is blijkbaar de meest-gewilde in dit gewest. Het is derhalve niet aan te ra den met grote kracht „Trix!" te roepen waar dan ook binnen de gemeentegrenzen. De winnares van de „Hondenparade 1951" kwam dit jaar ook weer een kansje wagen en door de microfoon werd Zaterdagmiddag op het HBS-terrein in Velsen al vol verwachting aangekon digd, dat dit wel de klap op de vuurpijl zou worden. Maar Johnnie van Addi Koster leek in niets op het precieuze dier, dat verleden jaar met de erepalm ging strijken en toen n-aar de oorzaak daarvan werd geïnformeerd, bleek, dat deze Johnnie ook helemaal niet de win naar van vorig jaar was, maar een ander hondje, want de winnaar was naar een ander vrouwtje gegaan. Inmiddels bleek uit het voorvalletje, dat de liefde, die de kleine bazin de kleine opvolger toedroeg, geen haar minder was dan de goede zorgen, die zijn voor ganger werden toebedeeld. Wat Johnnie dan ook prompt een derde prijs be zorgde. De IJmuidense arbeiderstoneelvereni ging „PALVU" geeft ter inleiding van haar jubileumseizoen op de avond van Dinsdag de veertiende October een uitvoering van Bouber's bekende stuk „Het kind van de buurvrouw", een spel naar de roman „Arie" van Johan Elsensohn. Hiermee wordt het winterseizoen, dat voor PALVU een „zilveren" seizoen wordt, in het Rex- theater geopend. De regie berust bij Jan Velzeboer en de toegang is slechts toege staan voor personen boven de zestien jaar. Voor de donateurs uit oud-IJmuiden heeft het verenigingsbestuur op deze Dins dagavond voor autobussen gezorgd na af loop van de voorstelling. Wethouder H. de Boer schrijft in het programma voor deze voorstelling onder meer: „Ik feliciteer PALVU hartelijk met haar 25-jarig jubi leum. De eenmaal aanvaarde taak, die zij op zich heeft genomen, gaat verder. Het is een opdracht. Een opdracht, nu in een an dere taak dan 25 jaar geleden, doch van dezelfde waarde: nl. de arbeiders deel te laten nemen aan de cultuur en de schoon heid van het toneelwerk te leren waar deren. Ik wens haar veel succes met dit prachtige werk en hoop, dat dit zijn waar dering zal vinden in de blijvende steun van de Velsense bevolking." In de nacht van Vrijdag op Zaterdag om 2.05 uur is het 4000ste schip dat dit jaar binnenvoer in de IJmuider sluizen geschut. Het was de Linge (2114 ton) die geladen met hout van Geffle kwam met bestemming Zaandam. De uitslagen van de najaarscompetitie- rit der rennersclub „Kennèmerland" zien er als volgt uit: A-klasse (55 km.): 1 H. Kuitwaard, 1 uur 34 min. 26 sec.; 2 A. Geldermans op 1 lengte; 3 D. de Ruiter, 4 B. v. d. Wel. B-klasse (44 km.): 1 J. Groot, 1 uur 20 min. 14 sec.; 2 J. Stet Sr., 3 E. Vunderink, 4 P. van Lieshout. C-klasse (33 km.): 1 C. Stroomer, 63 min. 24 sec.; 2 J. Tuinstra, 3 W. de Boer, 1 Eeltink, 5 G. Suanet, 6 Klous. Junioren (22 km.): 1 C. Visser, 49 min. 28 sec.; 2 C. Jong, op 1 lengte, 3 J. Visser, 4 L. Grapendaal, 5 C. Niesten, 6 De Both, 7 C. Koomen. Een culturele avond, aangeboden door de Bouwcommissie voor de nieuwe Doops gezinde kerk en een Wijkgebouw in Sant poort, werd Zaterdag in de Velsense Nij verheidsschool gehouden. Na een filmpje, dat het leven van een plattelandsdokter in Amerika in beeld bracht, werd een rolprent over de rituele danskunst in India vertoond. Voor liefheb bers van de serene danskunst van 't Oosten is deze film van grote waarde, want de gevoelige toeschouwer ondergaat de magi sche sfeer, die deze danskunst omzweeft en hij maakt terdege kennis met de ver schillende stijlen uit de verschillende delen van India. Mevrouw Heijkoop oogstte met enige humoristische declamaties uitbundig succes en bleek zich vooral in de „Schinkers Brülfte" wonderwel thuis te voelen. Na de pauze, waarin de aanwezigen zich enige tijd aangenaam bezig hielden met het kienspel, werd nog een filmpje gedraaid en hield mevrouw Heijkoop met nog wat voordracht de aandacht volslagen geboeid. Het openingswoord werd uitgesproken door de voorzitter van de bouwcommissie, de heer P. L. Hubbeling. Ada v. d. Steen won met „Sydney" de eerste prijs voor de best verzorgde hond op de hondenshow van de Dierenbescherming. „Esperanto is van een niet te onder schatten waarde en ik persoonlijk hoop dat Esperanto als leervak op de scholen zal worden ingevoerd." Deze woorden bezigde wethouder H. de Boer onder meer bij de opening van de Esperanto-tentoonstelling, welke de IJmuidense afdeling van de Ar beiders Esperantistenvereniging „Tarnen" dit weekeinde in het „Culturele Centrum" had georganiseerd. Hij zeide met gemengde gevoelens van de uitnodiging deze tentoonstelling te openen gebruik te hebben gemaakt, daar hij als wethouder van Onderwijs zelf geen Esperanto kende. „Toch heb ik gemeend de moed te moeten opbrengen", vervolgde de heer De Boer, „daar ik van mening ben dat de wereldhulptaal van een niet te on derschatten waarde is. Na de oorlog heb ben de volkeren gemeenschappelijke pro blemen en rechten en ik ben van mening dat bijvoorbeeld op internationale bijeen komsten het land welks taal gebezigd wordt, bevoordeeld wordt. Dit voordeel zou met Esperanto komen te vervallen." Hij zeide voorts het op prijs te stellen dat de Vereniging ondanks moeilijkheden deze taal blijft propageren, hetgeen eveneens door het gemeentebestuur wordt gewaar deerd. Hij sprak voorts de hoop uit dat het werk bevrediging zal blijven vinden en er toe mag bijdragen de volkeren tot elkaar te brengen. Met enkele woorden Esperanto verklaar de de heer De Boer de tentoonstelling ge opend. De oudercommissie van de openbare Willem de Zwijger-Uloschool die vorig jaar wegens verbouwing van de school de jaar lijkse feestavonden voor leerlingen en ouders niet kon houden, zal deze traditie nu weer voortzetten. Na de verbouwing is er alle reden deze feestavond in ere te herstellen. Men neemt zich voor deze in de maand December te houden en wel in het nieuwe Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan op 17, 18 en 19 December. Het programma voor deze avonden zal bestaan uit zang, 'muziek, gym nastiek en toneel, uit te voeren door leer lingen van de school. Ten einde deze feestavonden mogelijk te maken en te doen slagen wordt een beroep gedaan op de ouders om via het school fonds (hieraan mede te werken. Na de heer De Boer zette de heer F. v. d. Starre enige vragen, die naar hij meen de bij het publiek leven, uiteen. Esperanto is niet moeilijk te leren en bovendien niet kostbaar, meende hij. Tenslotte zeide hij dat de medewerking van het onderwijzers corps veel te wensen overlaat en hij hoopte met de heer De Boer dat Esperanto op de scholen haar weg zal vinden. Een rondgang over de tentoonstelling toonde aan, hoezeer de Esperantisten de overtuiging zijn toegedaan dat deze wereld taal onmisbaar is. Naast een stand die de studiemogelijkheden onder ogen bracht was er een gewijd aan litteratuur, waar men enige werken van bekende schrijvers kon aantreffen. Bij de afdeling „toerisme" zag men o.m. folders van de K.L.M. en van een Noorse luchtvaartmaatschappij in het Es peranto. Vooral belangwekkend was de stand waar correspondentie uit de hele wereld was uitgespreid. „Tarnen" heeft met deze expositie onge twijfeld een stap in de goede richting ge daan om het Esperanto meer ingang te doen vinden. „De Jump" hield naj'aarsdrive Zaterdagavond hield de IJmuidense bridgeclub „De Jump" haar bekende na jaarsdrive, die voor de organiserende ver eniging een succes is geworden. Een zestiental deelnemers schaarde zich om de tafels, toen voorzitter J. Boer de spelers een prettige en sportieve avond toewenste. De gezellige sfeer van deze avond mag zeker mede voor een groot deel toegeschreven worden aan de nieuwe speelzaal in het Culturele gebouw, dat be wezen heeft ook uitermate geschikt te zijn voor dergelijke avonden. De wedstrijdlei der, de heer H. Kramer, komt een woord van lof toe voor het accurate en vlotte verloop. Voeg daaraan nog toe een keur van prijzen en voor de rechtgeaarde bridger is het Zaterdag een genoegelijke avond geworden. De uitslagen waren: Hoofdklasse: 1. Mainz-Born 43 p.; 2. Jonker-Wittebrood 37^ p. De uitslagen op de clubavond waren: viertallen wedstrijd: Jonker-Wittebrood, Wey-De Haas winnen met 5540 van Wo- nink-Maarleveld, Kuys-Porck; dms. Kra mer-Schoen, Born-Laman winnen met 45 31 van örns. Rolloos-Brouwer, v. d. Burg- Kramer; echtp. De Groot, v. d. Steen-v. d. Vis winnen met 5639 van dms. Elzer- man-De Haas, Amsing-Boer. Vijf Doopsgezinde gemeente-avonden De commissie voor gemeente-avonden der Beverwijkse Doopsgezinde gemeente heeft het plan om deze winter vijf ge meente-avonden te beleggen en tevens ec-n Kerstwijdingsmiddag op de Zondag voor Kerstmis te organiseren. Men hoopt de eerste avond in October al te houden. MAANDAG 6 OCTOBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen en opium". L.uxor-theater, 7 en 9-15 uur: „Arabische nachten". W. B.-theater, 7 uur: „De bronzen afgod". DINSDAG 7 OCTOBER Kennemer- en Luxor-theater: als Maan dag. W. B.-theater: geen voorstelling. Veilinggebouw, Breestraat, 8 uur: Speciale filmvoorstelling „Die Nachtwache". Naar aanleiding van ons bericht „Winkel sluiting vraagt Salomo's-oordeel" in ons blad van Vrijdag 3 October, merkt de af deling Velsen van de bedrijfsunie, omvat tende de handels- en kantoorbedienden, het volgende op: De plaatselijke Bedrijfsunie van Han dels- en Kantoorbedienden in de gemeente Velsen heeft destijds aan het college van B. en W. het volgende advies uitgebracht betreffende de nieuwe winkelsluitingswet. a. De werknemers in de middenstands- bedrijven in de gemeente Velsen zijn van mening dat een koopavond niet dient te worden ingevoerd overwegende dat een dergelijke avond geen enkel voordeel biedt voor winkelier en kopend publiek doch slechts langere werktijden zal vereisen voor werknemers en werkgevers in de be trokken bedrijven. b. De verplichte sluiting van een halve dag zal dienen te worden gehandhaafd met dien verstande dat de werknemers in de middenstandsbedrijven in de gemeente Velsen een middagsluiting (bij voorkeur Dinsdagmiddag) prefereren boven een morgensluiting, overwegende dat een vrije middag met aansluitend de avond veel gunstiger is en het anderzijds voor de be trokken bedrijven minder uitmaakt of deze 's morgen dan wel 's middags gesloten zijn. c. In branches waarvoor tot nu toe geen verplichte halve dag sluiting was ingevoerd zal zo spoedig mogelijk een vrije middag dienen te worden vastgesteld in overleg met werkgevers en werknemers. Zoals uit bovenstaand advies blijkt zijn werkgevers en werknemers in de gemeente Velsen het in grote lijnen met elkaar eens. Het enige punt van verschil vormt de vast stelling van de verplichte halve dag slui ting. Het standpunt van de werknemers is onder punt b voldoende uiteengezet. Een reden temeer om eenzelfde middagsluiting vast te stellen geldend vor alle branches, is wel dat hier door wordt voorkomen dat het kopend publiek niet weet wanneer b.v. de manufacturenzaken en wanneer de sla gerswinkels gesloten zijn. De eerste ontmoeting, die het eerste team van de IJmuidense damclub Sportief in de tweede klasse van Kennemerlands dam- competitie tegen de Beverwijkse damclub III speelde, leverde een 155 overwinning op voor Sportief. De teams telden beide twee reserves. Al vroeg in de avond maakte J. Wesselius een fout, door een damzet te nemen, waardoor hij zijn partij verloren zag gaan, maar invaller G. Mooi zorgde er voor, de balans in evenwicht te brengen. Vervolgens wonnen P. Bakker en H. An drea, wat al een voorsprong gaf van 62. Invaller H. Veltman wist zijn partij remise te krijgen hoewel hij gewonnen heeft ge staan. J. Jonker en G. Buys aan de kopborden wonnen op regelmatige wijze; ook J. Slager won zijn partij. De totale uitslag luidde 155 voor het IJmuidens tiental. Vrijdag werd de onderlinge competitie bij Sportief voortgezet. De uitslagen luiden: Groep A: W. PostS. Haver afgebr., H. BuysP. Bakker 20, J. JonkerJ. Sla ger 11. Groep B I: W. HoefakkerA. Ras 11, D. J. MengerR. Koffeman 02, J. Deen H. Vetman 02, H. OutH. Dijkhuizen 0—2. Groep B II: J. de RuiterE. Wijker 20, K. LichtendahlE. H. Ras 20, G. Mooi W. de Rooy 20, P. WesterwalH. Holt 11, J. VastenhouwM. Menger 02. Op 17 October wordt de wedstrijd Spor tief IH.D.C. gespeeld. Wij vermoeden dat Sportief deze wedstrijd zal winnen. Door de vaststelling van de verplichte sluiting op Dinsdagmiddag wordt boven dien tegemoet gekomen aan de wens van de Velser Winkeliers- en Middenstands centrale om de sluiting liefst samen te laten vallen met die van de winkels in omliggende gemeenten, zoals Beverwijk en Haarlem. In Beverwijk immers is. de slui ting eveneens op Dinsdagmiddag vastge steld. De laatste alinea in voornoemd artikel, luidende „Deze moeilijkheden werden nog verergerd door de mededeling van de Unie van het personeel, dat in deze midden standsbedrijven werkt, dat zij de middag sluiting voor haar leden gaarne op Dins dagmiddag gesteld zou zien", kan o.i. niet als een „verergering" van de thans heer sende chaos aangemerkt worden. Door het college van B. en W. te adviseren de slui ting op Dinsdagmiddag vast te stellen wor den zowel de belangen van werkgevers (concurrentie!) als die van werknemers (meer profijt van hun vrije middag) ge diend. Met een beetje goede wil is hier, evenals in Beverwijk, de mogelijkheid tot een op lossing te komen, die beide partijen be vredigt. Het Belgische vaartuig 0-326 uit Oost ende had Zaterdag in de omgeving van Vlieland met motorpech te kampen. Het schip vroeg onmiddellijk sleepboothulp. Het was het vissersvaartuig „Monte Christo". Het is Zaterdagavond door de sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen te Delfzijl binnengesleept. De motor zal in Delfzijl worden hersteld. Stormvogels 2 verliest van het derde Stormvogels twee en drie speelden giste ren een oefenwedstrijdje. Het merkwaar dige feit deed zich hierbij voor, dat de derde elftallers hun hoger geklasseerde clubgenoten een 41 nederlaag toebrach ten! De Breesapers, die midvoor Both misten, hebben het in Badhoevedorp tegen St. Pan cratius niet kunnen bolwerken en, hoewel Van Kersbergen in de voorhoede zeer goed verving, een 2-1 nederlaag moeten incas seren. WB begon direct al goed, want in de derde minuut schoot Van Loon de bal tegen een Pancratius-achterspeler, waarna Van Kersbergen de terugstuitende bal in schoot (0-1). De vreugde was kort, want drie minuten later ontstond voor het doel van WB een schermutseling, waaruit de Pancratius-midvoor langs de verraste Van Veelen gelijk maakte (1-1). De Breesaap- voorhoede ontbrak het tegen de goe de verdediging van de gastheren aan doorzettingsvermogen. Na een half uur nam Pancratius het spel in handen en kwam WB hevig onder druk. Dank zij de hard werkende WB-achterhoede kon de stand gehandhaafd blijven. Na de hervatting wisten de gastheren direct een overwegende meerderheid te ontwikkelen en vooral de linksbuiten opereerde gevaarlijk, wat talrijke hoek schoppen tot gevolg had. Een verschrikke lijk hard schot van de Pancratius-links- buiten wist doelman Van Veelen mooi te keren. WB kon moeilijk aan de druk van de gastheren ontkomen en de weinige uit vallen waren dan ook zonder veel gevaar. St.. Pancratius werkte onvermoeid. Einde lijk kwam er succes toen twee minuten voor het einde bij een vrije trap op het WB-doel de bal wel was weggewerkt, maar terecht kwam bij de St. Pancratius- rechtsbinnen. Deze plaatste afgemeten naar de linksbuiten, die de bal zeer hard en on houdbaar in de WB-touwen joeg (2-1). Haring en oesters in Brussel. Onder het beproefde technische toezicht van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afdeling Vis te IJmuiden hebben de Neder landse reders, de Bond van Haringhande laren en het Bedrijfschap samen in Brussel acte de présence gegeven met „malse maatjes" op de traditionele Salon voor Voedingsmiddelen in de Belgische hoofd stad. Tevens is daar de aandacht gevestigd op een ander product onzer visserij: de oesters en het ligt in de bedoeling van de daarbij betrokken organisaties vooral de kleine soorten oesters meer onder de aan dacht van de Belgische consument te bren gen. Haring te veel. Het is Zaterdag een droevige zaak geworden met de verse ha ring: de ruim zesduizend kisten van dit zeebanket konden door de handel onmoge lijk verwerkt worden, zodat er ruim twee duizend de pufschuit induikelden en de rest tegen een matige prijs van de hand ging. Zelfs de „brandlevende" deklast van de „Haarlem" bracht het niet verder dan tot 11, ondanks het feit, dat er kwalita tief over het neusje van de zalm gesproken mocht worden. De rest kwam niet hoger dan van 10.50 tot 10.25 per kist. Er kwam heel wat schol uit de ruimen van de vele kotters, welke de Zaterdag- markt aandeden. Er waren er bij, die in een halve week vissen een honderd mandjes buit hadden gemaakt, maar het was niet van het grofste: het leeuwendeel van deze aanvoeren bestond uit de soorten twee en drie. Daar de handel hier na de afgelopen dagen al dik genoeg in zat, had zij er niet meer voor over dan zo'n 9 tot hooguit 9.50 per kist. Maar het mindere goed verdween eveneens naar de vismeelfabri- cage. Met de rondvis ging het florissanter: de handel kocht graag de schaarse grote schelvis voor 50 de kist en de braatjes brachten zonder tegenstribbelen 35 in het laatje. Wijting vulde de leemte aan beter soorten op met prijzen van 23 voor de grote gestripte en de paar regeltjes kabeljauw waren met 85 tot 95 voor een Zaterdagmarkt heel best betaald. Kwantiteit winnaar. Dat de reeds Zater dag door ons gepubliceerde besommingen van Flamingo en Gelria nog heel aardig waren, was niet zozeer aan het marktbeeld als wel aan de hoeveelheid te danken: de korte reis maakte de bedragen voorts ver der aanvaardbaar. De Gelria, die 16.700 boven water haalde, voer er het best bij met zijn vijfdaags tripje en de kotter Wiron (IJM 221) liet weer eens een pittig geluid horen door met liefst 7660 alle andere kotters en zelfs loggers breeduit de loef af te steken. Korving kan het. Schipper Cor Kor ving, die de Cornelia Maria van Vrolijk (Sch 135) dit jaar nieuw uithaalde, blijkt de kunst opperbest te verstaan. Hij brengt de- laatste tijd na korte reizen dikke aan voeren mee naar huis en de trawler-logger- met-een-voorroer maakte na het vorige reisje van 800 kisten en de nodige pekel haring nu een beste reis door duizend kis ten verse waar aan te brengen, die van morgen in de tweede losbeurt in de hal werden gezet. Elke Zondag thuis, de rederij best te spreken en een mooi visserijtje: als de Engelse wal het ook zo goed „doet", wordt dat een „Vrolijke" zaak. Alle hoop op Hoop. Als vanmorgen de kleine Hoop niet had kunnen lossen, zou het er met de rondvisaanvoer maar penibel uitgezien hebben: de vijf Noordloggers, die vanmorgen hun vangst uitlosten, maakten er niet veel van. Samen brachten ze niet meer dan 45 kisten schelvis en 60 kisten dikkoppen mee, maar de kleine trawler zorgde voor 1100 kisten ter aanvulling. Voorts lagen vanmorgen te lossen de „Haarlem" met 2100 k. haring, de Polder man met 1400, de Hoop met (gedétailleerd) 125 schelvis, 800 makreel, 50 haring, 75 varia, 125 kolen en 170 stuks stijve kabel jauwen plus de vijf loggers, die buiten de rondvis 2500 kilo tong en 350 kisten schol hadden meegebracht. In de late beurt kwamen aan bod acht loggers met 50 kisten wijting en 25 makreel, 3100 kilo tong, 460 kisten schol, 70 varia en 25 stijve dikkop pen plus de Sch 135 met 1000 haring, der tien kotters met totaal 1000 mandjes plus 5000 kilo tong. Vang maar door. Hoewel de Dinsdag- markt Zaterdagavond nog woest en ledig was, kreeg de schipper van de Herman het consigne, nog maar wat door te vissen. Ook de Abraham, die als oudste vertrekker ge boekt staat, zal het waarschijnlijk wel uit zingen tot de Woensdagmarkt. Geen gebrek na de middenweek. Vol gens de stand van zaken van het ogenblik, zal het na Woensdag wel druk lopen met verse vis en makreel. Niet minder dan vijf verse-visboten zijn zogoed als marktrijp: Van Hattum, Bloemendaal, Schoorl, Lim- burgia en Eveline, die allemaal van de 29e September zijn. De Norma, de Antje en de Shamrock zullen bovendien ook deze week nog moeten thuisstomen. In en uit. Zaterdag kwamen in IJmui den binnen: KW 45. 60, 27, 125, 59, 155, 54, 27, 21. 41, 166, 98. 34, 168, 70. 169, 107, 77, 210, 162, 84, 9, 144, 47, 31 en de IJM 276, 53, 27, 1, 20, 9, 272, 230, 277, UK 57, 1, AM 16, 17 en 18, RO 29 en 1. Naar zee gingen de HD 125, TX 14, 11, 32, 49. UK 46, 57, IJM 318, 32, 38, 37, 21, UK 1, RO 46 en de KW 122. Polen in en uit. Van de Poolse vloot kwamen Zaterdag binnen de SWL 102 en de GDY 175 en 120. Naar zee gingen de WLA 70 en 71. Trekkers minderen. Als men de klaag liederen van de schippers der verse haring trekkers mag geloven, zijn de vangsten de laatste dagen stukken minder dan ze ge weest zijn. Ook de Duitsers hebben het er over, dat de haringvisserij een aanmerke lijke terugslag heeft gekregen, maar nu het afbriezend weer is geworden, is de kans groot, dat er binnenkort betere berichten van de gronden zullen komen. Marktberichten. Noteringen: gr. tong 4.60-3.80, grm. tong 2.42-2.07, kim. tong 2.32-2.03, kl. tong I 1.82-1.63, kl. tong II 1.25-1.14, tarbot I 2.45-1.80, alles per kilo; grm. schol 68-63, kim. schol 78-64, kl. schol I 76-48, kl. schol II 42-8, schar 26-15.50, bot 22-20, verse haring 12.50-11, makreel 29- 22, gr. schelvis 57, grm. schelvis 61-49, kim. schelvis 69-44, kl. schelvis I 46-38, kl. schelvis II 26-13, wijting 20-8, gr. gul 40- 38, mid. gul 33-30, kl. gul 31.50-16, kl. haai 28-24, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 196- 144, gr. koolvis zwart 74, alles per 125 kilo. Aanvoer: 212 kisten tong en tarbot, 565 schol, 28 schar, 5 bot, 5470 haring, 14 ma kreel, 240 schelvis, 335 wijting, 140 kabel jauw en gul, 12 kl. haai, 9 koolvis, 20 di-« versen, totaal 7050 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3