Blackpool, 3-1 nederlaag tegen Arsenal, van de top verdrongen door Liverpool EDO verslaat VSV na goede en spannende wedstrijd: 2-1 Onverwacht gelijkspel (2-2) van Noord Ierland tegen Engeland -Clowntje Rick De Twee Zusters De Engelse league EHS en Bloemendaal herstelden zich overtuigend Grote overwinning van VVD; eerste nederlaag van Vliegende Vogels Kennemerland verslaat ongeslagen Huizen: 2-1 Doelman v. d. Berg was de uitblinker 4 Voortreffelijk voetbal sun-kissed" tobaccos Vierde klcissers Liverpool bovenaan Morris in vorm U itslagen HVB-competitie Zaterdagm iddag voetbal Drie doelpunten binnen vijf minuten Engelsen ontsnapten aan nederlaag Voor de kinderen WASSERIJ DUYN A thletiek Marjorie Jackson liep 100 meter in 11.4 sec. Zatopek naar Australië? FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS MAANDAG 6 OCTOBER 1952 Blackpool lieeft ook aan de tweede reis, die het Zaterdag in de Engelse league naar Londen moest maken, weinig plezier beleefd. Was het een maand geleden Chelsea, dat Stanley Matthews en de zijnen op Stamford Bridge met vicr-nul terugwees, thans moesten zij na bij rust reeds achter gestaan te hebben, met drie-een in Arsenal de meerdere erkennen. Van de twee nog ongeslagen clubs in de vier divisies wist voorts de derde klasser Oldham Athletic zijn record te handhaven. In een enerverend duel wist het met een-nul Rochdale eronder te houden. ton 2-0, Hartlepools UnitedScunthorpe United 1-1, Oldham AthleticRochdale 1-0, SouthportPort ValepO-O, Tranmere Ro versCrewe Alexandra 1-0, Wrexham Halifax Town 2-1, York CityChester field 0-0. Niet minder dan rond tachtigduizend mensen waren al ver voor het aanvangs- uur rond Highbury in Londen op de been met de hoop de wedstrijd tussen de Gun ners en Blackpool mee te kunnen maken. Maar daar er voor „slechts zevenenzestig duizend toeschouwers plaatskaarten be schikbaar waren, liep de gang naar het Arsenal-terrein voor vele duizenden op een teleurstelling uit. Om twintig minuten voor de aanvang moesten de hekken reeds worden gesloten en toen kon de grote politiemacht, die ter plaatse aanwezig was, aan de niet lichte taak beginnen de vele belangstellenden, die zich nog voor de in gangen verdrongen, te verspreiden. Voor de zwarthandelaren in toegangsprijzen was het beslist geen slechte dag. Staanplaatsen werden voor tien maal de prijs grif van de hand gedaan. De gelukkigen, die erin geslaagd wa ren een plaatsje te bemachtigen, heb ben veel genoegen van hun succes ge had. Want zij hebben de ganse speel tijd van voortreffelijk voetbal van beide ploegen kunnen genieten. Blackpool nam door Ernie Taylor de leiding, maar voordat het rustsignaal had geklonken had de situatie een aanzienlijke wijziging ondergaan. Ron Roper zorgde daarvoor. Met twee uitstekende doelpunten hielp hij Arsenal aan een twee-een voor sprong. En het was Jimmy Logie, die na de hervatting de „reds" een verdiende drie-een overwinning bezorgde. Het gedegen, op het maken van doel punten gerichte spel van Arsenal had ge zegevierd over de wel fraaie, maar niet productieve aanvallen van Matthews c.s. Blackpool is overigens altijd al weinig geluk beschoren geweest op Highbury. Sinds 1896 is er namelijk nog geen Black- ADV ERTENT1E teniet {o~ vandaag uan Made from Bij de Haarlemse vierde klassers hebben E.H.S. en Bloemendaal zich Zondag keurig weten te herstellen en door fraaie overwin ningen het geschokte vertrouwen weer nieuwe vorm te geven. E.H.S. won al zeer duidelijk met vier nul van De Eland door doelpunten van Van Esvelt (2x), De Nieuwe en Stoete, ter wijl Kokhuis, de oud Haarlem-doelman als middenvoor bij Bloemendaal helemaal geen slecht figuur sloeg. Hij scoorde na melijk twee doelpunten en met Diederiks en Slecht (2x) zorgde hij voor een vijf drie overwinning op N.F.C. D.S.S. heeft de smaak te pakken, want het bracht zijn puntenaantal op vijf uit drie wedstrijden. Het nam door Jansen de leiding tegen Sloterdijk en na het gelijk makende doelpunt van de thuisclub zorgde Soellart voor het winnende punt (12). D.C.O. won D.C.O. wist door Lunenburg en Hekelaar een tweenul overwinning te behalen op Teylingen, maar T.H.B. zag zich door War- munda met vijfeen geklopt. Kamps had voor de Boys de eer gered. Eén doelpunt van Aerts was voldoende om Concordia over Docos te doen zegevieren. Maar D.I.O. verging het tegen E.T.O. minder goed. E.T.O. nam een drienul voorsprong, D.I.O. liep in tot drietwee, maar een viei-de doelpunt van Roodzand verstoorde de D.I.O.-illusies. Onze Gezellen verloor voorts voor de tweede maal in successie. Een doelpunt van Lynden in de tweede helft was vol doende om de Gezellen met eennul te doen verliezen. De buit van de Haarlemse vierde klassers was dus verdeeld. pool-elftal in geslaagd Arsenal op eigen grond te kloppen. Deze nederlaag kostte Blackpool tevens de eerste plaats op de ranglijst, die het vorige week door de acht- vier zege op Charlton Athletic had ver overd. Liverpool klom naar de top door New castle United met vijf-drie te slaan, maar Wolverhampton Wanderers kwam, door een zes-twee overwinning op Manchester Uni ted, op eenzelfde aantal punten als Liver pool: elf. Liverpool heeft echter een gun stiger doelgemiddelde. De zes doelpunten tegen de United brachten de Wolves de eer, zich de topscores van dit weekeinde te kunnen noemen. Ondanks de terugkeer van Allen, Carey en Rowley in de voor hoede vlotte het allerminst in de Manches ter-gelederen en zo had Wolverhampton, ondanks het ontbreken van aanvoerder Billy Wright (hij speelde in Belfast) niet veel moeite met zijn tegenstander. Vijf clubs, Derby County, Sheffield Wednesday, Brentford, Luton Town en Ipswich Town, wisten voor de eerste maal in een uitwedstrijd beide punten te be machtigen. Derby County had daarbij het eeluk, een zwaar gehavend Burnley, dat Billy Elliott en Jimmy Mcllroy aan hot nationale elftal had moeten afstaan, tegen over zich te vinden. Vooral in de tweede helft liet de Burnley-verdediging nogal eens een steek vallen, waarvan Derby met twee doelpunten dankbaar gebruik maak te. Derek Dooley, vorig seizoen topscorer in Engeland, had een groot aandeel in de drie-een overwinning van Sheffield Wed nesday op Stoke City door twee maal raak te schieten. Leicester City heeft in de tweede divisie een prettige ontmoeting met Plymouth Argyle gehad. Johnny Mor ris, de ex-international, die Vrijdag zijn contract voor Leicester had ge tekend (hij kwam daarvoor voor Derby County uit), speelde een fraaie partij en het was voor een groot deel aan zijn werk te danken, dat Argyle met twee-nul werd geslagen. Huddersfield Town, een van de twee clubs die nog ongeslagen waren, zag thans aan zijn record een einde gemaakt. In de thuiswedstrijd tegen Nottingham Fores* bleken de mannen uit Huddersfield heel wat met hun zenuwen te stellen te hebben en daaronder had hun spel nogal te lijden. Zelfs zo veel, dat Nottingham met twee winstpunten (twee-een) vertrok. Dan deed Oldham Athletic, de andere club met nog een blanco verlieslijst, het in de derde divisie beter. Het ging er spannend toe in de plaatselijke wedstrijd tegen Rochdale, maar niettemin bleef Oldham toch met een-nul meester van het terrein. De resultaten van de voor de Engelse league gespeelde voetbalwedstrijden lui den: Eerste divisie: ArsenalBlackpool 3-1, Aston VillaBolton Wanderers 1-1, Burn leyDerby County 1-2, Charlton Athletic Chelsea 2-2, LiverpoolNewcastle Uni ted 5-3, Manchester CityCardiff City 2-2, MiddlesbroughWest Bromwich Albion 4-2,Preston North EndTottenham Hotspur 1-0, Stoke CitySheffield Wednesday 1-3, SunderlandPortsmouth 1-1,Wolverhamp ton WanderersManchester United 6-2. Tweede divisie: BarnsleyHull City 5-1, BuryBirmingham City 3-0, Doncaster RoversBrentford 0-2, FulhamLincoln City 4-2, Huddersfield TownNotts Forest 1-2, Leicester CityPlymouth Argyle 2-0, Notts CountyLeeds United 3-2. Sheffield UnitedBlackburn Rovers 3-0, Southamp tonLuton Town 1-3, Swansea Town Everton 2-2, West Ham UnitedRotherham United 2-4. Derde divisie, Zuid: AldershotWalsall 2-0, Brighton and HoveReading 1-1, Bristol CityNorthampton Town 2-3, Col chester UnitedGillingham 1-1, Coventry CityBristol Rovers 1-1, Crystal Palace Leyton Orient 2-2, Exeter City—Torquay United 4-1, Newport County—Ipswich Town 1-3, Norwich CityMillwall 2-2. Queens Park RangersSouthend United 3-2, Swindon TownShrewsbury Town 2-2, WatfordBournemouth 3-0. Derde divisie, Noord: BarrowAccring- 'on Stanley 2-0, Bradford—Mansfield Town 1-1, Carlisle United—Chester 1-1, Darling- 'on—Bradford City 4-1, Gateshead—Stock port County 2-0, Grimsby TownWorking- De HVB-competitie gaf Zondag een vol ledig programma, dat ook vrijwel geheel kon worden afgewerkt. Het zag er aan vankelijk niet naar uit, maar de velden in Haarlem en omgeving bleken geen last te hebben gehad van de geweldige regen val. In de standaard eerste klasse kwam het tct enkele verrassende uitslagen. WD klopte DSK met niet minder dan zeven een, nadat de rust met twee-een voor de thuisclub was ingegaan. Daarna was DSK tegen het uitstekende spel van de Droste- ploeg niet meer opgewassen. Van Thiel scoorde drie goals voor de winnaars. BSM en Waterloo gaven elkaar niets toe. Wel leidde BSM met de rust met twee-een, maar het werd tenslotte een twee-twee gelijk spel. Voor een verrassing zorgde Haarlem 3a. Tegen het nog ongeslagen Vliegende Vo gels werd eeh drie-twee overwinning be vochten, hetgeen een spaak in het wiel betekent voor de ex-vierde klasser KNVB, die zijn leidende positie daardoor moest prijsgeven. IEV is thans nog ongeslagen en zonder puntenverlies, evenals VVD. IEV klopte NAS met vier-een en ook Heemstede boekte een verdienstelijk resultaat. Tegen RCH 4 werd met vier- twee gewonnen. Spaarndam verloor opnieuw Spaarndam bleef ook nu weer teleur stellen. De Spaarndammers kregen de der de nederlaag te incasseren, waaraan EDO 3 ditmaal schuldig was. Een drie- twee overwinning voor de EDO-ploeg mag aan de andere kant een goede prestatie genoemd worden. In de eerste klasse van de reserve elf tallen schijnt DEM 2 grootse plannen te hebben. Het won thans met zeven-nul van DIO 2, hetgeen de derde zege betekende. Ook HFC 3 liet goed nieuws horen, want een drie-twee overwinning op EDO 4 is altijd nog een knappe prestatie. RCH 5 verloor daarentegen met drie-een van Beverwijk 2. In de tweede klasse bleef Geel Wit door een zes-een overwinning op Spaarnestad de aandacht op zich vestigen, maar ook DSB bleef op het goede pad getuige de drie-nul overwinning bij Spaarnevogels. Vogelenzang was hier de derde club, die de tweede zege bevocht. Daarvan werd SVIJ met drie-twee het slachtoffer, ter wijl de kampioen van het vorige jaar, Hoofddorpse Boys, startte tegen Nieuw- Vennep met een drie-drie gelijk spel. Eindelijk kunnen we uit de derde klas van de KNVB Zaterdagmiddagcompetitie een goed geluid laten horen. Kennemer land verrichtte de knappe prestatie om het ongeslagen Huizen de eerste nederlaag te. bezorgen. Het was tussen deze ploegen een ge- lijkopgaande strijd. Voor de rust kon Roodenburg met een kopbal Kennemer land de leiding bezorgen en toen ver in de tweede helft Huizen de stand in even wicht bracht ontspon zich een felle span nende strijd. Vijf minuten voor het einde slaagde Wulfraat er in de thuisclub op nieuw de leiding te geven en de twee-een voorsprong liet Kennemerland zich niet meer ontnemen. IJmuiden verloor de belangrijke strijd tegen KMVZ. Binnen een kwartier was het al drie-nul voor KMVZ, hetgeen fei telijk reeds de nekslag betekende voor de IJmuidenaren. Wel werd het door Rietdijk er. Luppens nog voor de rust drie-twee, maar KMVZ liep na de hervatting uit tot vijf-twee en slechts eenmaal slaagde IJmuiden er nog in door toedoen van Wielenga tegen te scoren, zodat zij met vijf-drie verloor en thans als nummer laatst staat op de ranglijst. De positie van Kennemerland, nummer acht op de ranglijst behoeft eveneens enige verbe tering. In de vierde klasse won SIZO met drie-een van SVJ. Door een doelpunt van Piet van Nieuwpoort ging de rust in met een-nul voor de Hillegommers, maar na de pauze scoorde Kok de ge lijkmaker met een kopbal. Maar op zijn beurt gaf Rovers SIZO met een kopbal opnieuw de leiding, waarna Kleine de drie-een overwinning voor de Hillegommers veilig stelde. Telefonia verloor na een spannende strijd met vier-drie van het sterke UPTTS, nadat de Haarlemse telefoonmensen aan vankelijk een twee-nul voorsprong had den door Van der Dool en Starink. Maar de Stichtenaren veranderden de achter stand in een vier-twee voorsprong en kort voor het einde was het Starink, die de nederlaag voor Telefonia tot drie-vier beperkte. VEW werd reeds in het begin van de wedstrijd door NDSM overrompeld en kon de spoedig verkregen twee-nul ach terstand niet meer wijzigen, terwijl Zand- voortmeeuwen opnieuw een nederlaag leed. Ditmaal tegen het sterke PVF met vier-een. De talrijke toeschouwers in het Noorder Sportpark hebben Zondagmiddag waar voor hun geld gekregen. EDO en VSV hebben in een bijzonder aardige wedstrijd elkaar het vuur na aan de schenen gelegd en de spannende, dikwijls zeer aantrekkelijke wed strijd werd door EDO met twee-een gewonnen. Of de zege voor de Haarlemmers ver diend is te noemen, daarover kan geredetwist worden, maar een feit is dat zij ditmaal met een spel voor de dag kwamen, dat door zijn levendigheid verraste. En vooral ook de voorhoede kwam met een goed verzorgde partij voetbal voor de dag. De beide binnenspelers Plaizier en Mul, de jeugdige aanwinsten, betekenen inder daad een versterking voor de EDO-ploeg al zal Plaizier nog sneller de bal dienen af te geven om het tempo niet te drukken en Mul zal aan uithoudingsvermogen die nen te winnen. Omdat EDO's achterhoede, in tegenstelling met de vorige week, thans weer uitnemend op dreef was, met doel man Van der Berg als uitblinker, vormde het-Haarlemse elftal een sterk geheel, dat vooral in het laatste kwartier van de uitermate spannende wedstrijd volledig bestand bleek tegen de talrijke Velser aan vallen, die steeds tijdig tot stand konden worden gebracht. Maar dat desondanks Van der Kuil en Verzwijveren tot diverse uitstekende goede schoten konden komen, bewees dat ook de Velser aanvalslinie goed op dreef was. Zoals reeds gezegd was Van der Berg, vooral in de eerste helft, uitstekend op dreef en hij wist ook uiteindelijk de twee een voorsprong, die EDO in de eerste helft tot stand had gebracht, veilig te stellen. Van de VSV-ploeg viel eveneens veel goeds te vertellen, maar in de achterhoede verzuimde men de dekkende taak enigs zins. Daardoor kregen de EDO-aanvallers meer vrijheid dan misschien gewenst was. Het gevolg van een en ander was dat de strijd een levendig en vooral verrassend KaraKter aroeg. Goed begin Het begin deed reeds alle goeds ver wachten. Over en weer volgden diverse goede aanvallen elkaar op, waarbij aan de ene kant Van der Kuil. aan de andere kant Plaizier met goede schoten de doel- verdedigers op de proef stelden. Met een doelpunt, dat drie minuten voor het eindsignaal werd gemaakt, is Engeland in de interlandwedstrijd tegen Noord-Ier- land in Belfast op het nippertje aan een nederlaag ontkomen. Het Engelse elftal gold voor deze wedstrijd als favoriet en toen de bezoekers reeds in de eerste minuut' de score openden, waren er maar weinigen op de tribunes van Windsor Park, die nog aan een Engelse zege twijfelden. De Ierse spelers zelf dachten er anders over en op prachtige wijze leverden zij hun roemruch te tegenstanders strijd. Maar niet alleen in en bovenop het kasteel gingen ze; de gids toonde hun ook de kel ders, die diep onder het slot lagen. Langs nauwe, donkere trappen gingen ze naar beneden. Daar waren de kerkers, de cellenwaar vroeger de gevangenen van de ridders werden opgesloten. Brrr.... hier was het niets leuk, hoor. De kerkers waren akelig donker, met alleen maar 'n héél klein raampje, waar bijna geen licht door viel. En het was er vochtig, het rook naar schimmel. „Geloof maar, dat er ratten zijn ook!", meende Oepoetie. „Hu!", rilde Rick. „Wat vreselijk moet het geweest zijn voor de arme mensen, die hier vroeger gevangen zaten!" ,.Ja", vertelde de gids. „En zie je die roestige ringen, die in de muur gemetseld zitten? Daaraan werden de gevangenen nog met zware ijzeren kettingen vastgebonden ook; zo konden ze onmogelijk ontvluchten, dat begrijp je wel!" Nee, het zag er hier helemaal niet prettig uit. Bunkie stelde zich voor, hoe die arme gevangenen hier in de donkere vochtige holen gezeten moesten hebben. Hij keek naar binnen in zo'n kerker en zag de ringen zitten en het water langs de stenen muren druipen. Brrrr! Toon hij daar in die kerker stond, wou een van de jongens eens grappig zijn. Hij duwde.bang!.opeens de zware deur dicht en schoof er de grendels voor. Nadat de rust met gelijke stand (1-1) was ingegaan, bracht Noord-Ierland de score binnen een halve minuut op twee een. Pas in de allerlaatste fase van de strijd ontging de Ieren de overwinning, die in de reeks wedstrijden tegen Engeland de eer ste sedert vijfentwintig jaar zou zijn ge weest. Het was een uitstekende prestatie van Noord-Ierland, temeer daar na ongeveer een kwartier spelen midvoor McMorran na een botsing met de Engelse linkshalf Dickinson het veld moest verlaten. Pas na het tweede doelpunt van zijn teamgenoot Tulley kwam McMorran met een gekramde en dik ingepakte hoofdwond weer in het veld, hetgeen dus wil zeggen, dat de Ieren ruim een half uur met tien man speelden en juist in die periode de achterstand in een voorsprong omzetten. Vooral de ver dediging van de gastheren speelde een goede wedstrijd. De s+er van het veld ech ter was linksbuiten Tully van Glasgow Cel tic. Het Engelse elftal en vooral de aanval heeft gefaald. Slechts één speler stak boven de middelmaat uit: Froggatt, de spil. Engelse voorsprong Kort na de aftrap glipte Lofthouse tus sen de Ierse backs door om daarna ook doelman Uprichard te slaan en de bal in het verlaten doel te schieten. De mannen van Ulster waren van dit snelle succes van hun tegenstanders wel even geschrokken, doch niet in het minst gedeprimeerd en on middellijk namen zij het initiatief over. Na een kwartier draaide een hoekschop van Tully zo scherp voor het Engelse doel, dat geen Ier er bij kon, maar doelman Mer rick van Birmingham evenmin. Dadelijk na de aftrap van de hervatting kregen de Ieren een vrije schop te nemen. Op kniehoogte kwam de bal in de vrije ruimte voor de toestormende Tully, die zonder zich te bedenken er zijn voet achter zette en Merrick voor de tweede maal sloeg. Met kunst en vliegwerk konden de En gelse verdedigers zich onder de steeds toe nemende druk handhaven en toen Elliott, de Engelse linksbuiten, enkele minuten voor het laatste fluitsignaal een hoge pass van Froggatt langs Uprichards kopte, was dit volkomen tegen de verhouding in. Een spannend moment uit de wedstrijd EDO-VSV in het Noorder Sportpark. Rood- selaar probeert de Velsense doelman Van der Wint te verschalken. Na tweeëntwintig minuten kreeg de EDO- aanhang reden tot juichen. Een goede Haarlemse aanval besloot Plaizier met een goed gericht schot, dat bovendien nog even van richting werd veranderd door Kunst, zodat Van der Wint machteloos moest toe zien dat de bal in het net verdween. Maar nog geen drie minuten later was de balans al weer in evenwicht, want Tielrooy zette na een felle VSV-aanval stevig door en van dichtbij werd Van der Berg kansloos gecasseerd (11). Het antwoord van EDO bleef niet uit. Verdam en Evers bewerkten eerst de paal van het VSV-doel en voordat er twee mi nuten verlopen waren had Verdam op fraaie wijze EDO opnieuw de leiding be zorgd (21). Spanning In de tweede helft werd de sportieve en levendige strijd op gelijkwaardige wijze voortgezet. Ook nu weer spannende ogen blikken voor beide doelen en tien minu ten na de hervatting kreeg EDO d e kans van de dag. Een snelle aanval besloot Ver dam met een fraai schot, dat al even fraai door Van der Wint werd gestopt. De Vel ser doelman kon de bal echter niet in zijn macht houden en kwam te vallen. Kore- vaar liet de unieke kans onbenut door de bal op enkele meters voor een leeg doel naast te schieten! Dit ontmoedigde EDO enigiszins en lang zaam maar zeker kreeg de Velser ploeg een klein overwicht dat, naarmate de tijd verstreek, uitgroeide tot een fel offensief, dat vooral in het laatste kwartier gevaar lijke afmetingen aannam. EDO's achter-, hoede werd dan ook op een zware proef ge steld. Gescoord werd er echter niet meer. ADVERTENTIE .\MSTtROAMSEVAARï20 T EI.. 1105l Wastarieven vanaf 25 ct. per KG Kant en klaar 52 ct. per kg De Australische athlete Marjorie Jackson heeft tijdens wedstrijden in Gifu (Japan) de 100 meter in 11,4 sec. gelopen. Het- officiële wereldrecord staat met 11,5 op naam van onze landgenote Fanny Blan- kers—Koen, Helen Stephens (V. S.) en Mar jorie Jackson. Zoals bekend heeft Fanny BlankersKoen tijdens de Nederlandse kampioenschappen van dit jaar in Rotter dam op deze afstand eveneens 11,4 sec. laten noteren. Inmiddels is deze tijd als Neder lands record erkent, maar (nog) niet als wereldrecord. Indien de I.A.A.F. deze tijd als wereldrecord erkent, betekent de prestatie van Marjorie Jackson een evenaring. In het andere geval zal het wereldrecord met 11,4 sec. op naam van de Australische komen. Naar uit Melbourne wordt gemeld, heeft de Australische Athletiekbond de drievou dige Olympische kampioen, de Tsjech Emil Zatopek uitgenodigd om aan enige wed strijden in Australië deel te nemen. 4) „We spelen het wel klaar, Jop", zei ze kordaat. „Denk eens aan wat een pracht- winkel dat zal worden! Je moet die oude, lieve gevel van dat huis zoveel mogelijk sparen. Geen snob-zaak ervan maken hoor! Iets oud-IIollands, weet je, met glas-in- lood en luifeltjes. Vader zal bijspringen, dat weet je toch? We zullen het voor elkaar krijgen, zo vast als een huis. Zo vast als een gloednieuw, stevig huis, Jop!" „Hemeltje-lief!" zei Joris in verrukking, en hij nam haar in zijn armen. Als ze Jop tegen hem zei, had hij aanvechting om te gaan huilen van geluk. Het was dwaze sentimentaliteit, verweet hij zichzelf. Maar in feite was het geen dwaze sentimentaliteit. Want Joris kreeg eenvoudig in deze jaren de achterstallige overvloed van genegen heid, die hij in zijn leven steeds had moe ten missen en tegen zulk een overvloed is zelfs de sterkste man niet bestand. Er was nooit iemand geweest die hem ■Jop genoemd had, in het weeshuis niet, op school niet en in de verschillende winkels niet, waar hij als bediende gewerkt had. Eli was de eerste geweest en telkens als zij hem zo noemde, met een glimlach van diepe, vrouwelijke tederheid, voelde hij zijn liefde voor haar als een ganse wereld van zekerheid om zich heen. „Hemeltje-lief", zei hij nog eens. Hij kon er geen duidelijker woord voor vinden. „Ik begrijp niet wat dat meisje in die dooie diender ziet", zei de juwelier Hart tussen de vitragegordijnen door, terwijl hij somber loerde naar het tweetal dat schuin aan de overkant de boekwinkel ver liet. Joris sloot de deur van zijn zaak en beende met Eli de straat uit. „Een raar stel", zei mevrouw Hart, ter wijl zij de servetten neervleide. Zij hoefde niet te vragen over welk meisje en welke dooie diender het ging, want deze aandui dingen waren de laatste weken herhaalde lijk in de gesprekken van het echtpaar Hart opgedoken, terwijl de geruchtmaken de verloving van het rare stel nog vers in het geheugen lag. „En waar haalt hij het geld vandaan?" mopperde de heer Hart, alsof hij persoon lijk verantwoordelijk was gesteld voor al het geld op de wereld. „Geleend, natuurlijk!" Mevrouw Hart bleef nooit het antwoord schuldig wanneer het erom ging, anderen in het schrille licht van hun onvolkomenheden te zetten. „Dat gaat natuurlijk scheef over een tijdje. Hui zen kopen met geleend geld, winkels bou wen met geleend geld, trouwen met ge leend geld, en dan een luxe-poppetje als vrouw, nou, je zal zien waar dat vroeg of laat op uit draait". Mijnheer Hart knikte stom. Maar ergenj in zijn achterhoofd schemerde vaag een pijnlijke afgunst om een gemis, dat hij en zijn vrouw geleerd hadden te bespreken als een voordeel: Het feit dat zij geen kin deren hadden. Kinderen zoals die twee jonge mensen, die vol moed en levens vreugde voortstapten op hun pad van ro zen, op weg naar de moeilijkheden van het bestaan, die zij met ineengestrengelde ar men tartten. De juwelier zuchtte diep, zodat de vi tragegordijnen wapperden. „Kom zitten", zei zijn vrouw, „ik ga op doen". Het was een verzoek dat de heer Hart nauwelijks verraste, want hij had gedu rende de vierendertig jaren van zijn hu welijk nagenoeg iedere avond op het zelf de tijdstip deze woorden gehoord. DERDE HOOFDSTUK Joris Helleboom had juist een indruk wekkende hoeveelheid exemplaren van „Het Zwaluwnest" aangekregen het leek wel of iedereen dat boek wilde lezen en van de uitgever had hij de tip gekregen dat het spoedig uitverkocht zou zijn. Hij had besloten een hele etalage aan deze rornan te wijden en hij was druk bezig met een ontwerp voor de rangschikking te ma ken, toen hij merkte dat er buiten in de straat een oploop ontstaan was. Joris kroop in zijn leeggehaalde etalage en keek over het oranje-wit gestreepte doek, dat hij er aan de binnenkant had voorgehangen, naar buiten. Er stond een groep mensen voor het bankgebouw van de Nationale, dat aan zijn winkel grensde en er werd opgewonden geschreeuwd en gegesticuleerd. De belang stelling van de mensen leek zich te concen treren rond een donkerblauwe gesloten auto, en toen Joris gelegenheid kreeg om tussen de mensen door een blik op de wa gen te werpen, zag hij dat het een politie auto was. Het was de twaalfde April, acht uur in de morgen. Later, jaren later, zou Joris zich deze datum nog herinneren. Op dit moment echter wist hij alleen dat het de twaalfde was om dat er de dertiende op zou volgen en de dertiende was de ver jaardag van Eli. Joris verheugde zich bui tengewoon op de dag van morgen. Niet alleen omdat hij dan van 's middags vier uur af de gast van de familie Kamerlingh zou zijn en een lange middag en avond met Eli zou kunnen doorbrengen, maar speciaal omdat hij deze keer met een verjaardagscadeau op de proppen zou ko men waarvan Eli grote ogen zou opzetten. Hij wist wel dat Eli om zijnentwil veel luxe en comfort, die zij van kindsaf ge wend was, zou willen opgeven, maar hij wist ook hoe zij van nature een zwak had voor mooie, nuttige en degelijke dingen, die het leven veraangenamen en het be staan een plezierige charme geven. En hij had voor deze verjaardag een van die din gen voor haar gekocht. Iets waarop zij niet rekende en waarvan zij in gedachten al voor de rest van haar leven afstand van had gedaan. Het had hem een bom geld gekost en er zouden ongetwijfeld mensen zijn die hem voor gek zouden verslijten, omdat hij zoiets duurs gekocht had terwijl het niet een strikt noodzakelijke levensbe hoefte was maar Joris wist zeker dat Eli het zou kunnen waarderen en dat het geschenk hen beiden in hun verder leven zou vergezellen als een symbool van het begrip, dat hen verbond. Morgen zou het de dertiende zijn een geluksdag. Maar vandaag was het nog pas de twaalfde en die dag scheen in de win kelstraat iets heel bijzonders en sensatio neels te hebben gebracht. De oploop werd steeds groter en het rumoer steeds opge wondener. Voor de winkel van Joris zag het spoedig zwart van de mensen en er kwamen steeds meer politie-agenten. Toen enkele kwajongens lange neuzen tegen Joris hadden getrokken, omdat hij als een Jan Klaassen in een poppenkast boven zijn voorhang stond uit te gluren, besloot hij naar buiten te gaan om eens te informeren naar de oorzaak van het op stootje. Aan de overkant stond de juwelier Hart voor zijn open winkeldeur. Hij staarde somber maar niet nieuwsgierig naar het bankgebouw, en daaruit concludeerde Jo ris dat hij er alles al van af wist. Inderdaad bleek de heer Hart hem vol ledig te kunnen inlichten. „Er is vannacht ingebroken in de Natio nale", zei hij met een grafstem, waarin niettemin iets van voldoening klonk om het feit, dat er nog iemand bleek te zijn die nergens van wist. „Er is een massa geld verdwenen eu effecten en zo; ze zeggen dat de nachtwa ker vermoord is en er zijn wel twintig poli tiemannen binnen bezig met het onder zoek. Ze moeten langs de achterkant zijn binnengekomen. Is er niet een soortement steegje daarachter met een poortje op de Begijnenstraat?" „Ja", zei Joris in gedachten. „Er is een steegje met een poortje op de Begijnen straat. Hetzelfde steegje en hetzelfde poortje waar mijn achteruitgang op uit komt. De heer Hart keek plotseling vol be langstelling naar Joris. „Uw achteruitgang? Op het zelfde steegje en het zelfde poortje? Dat is on aangenaam", zei hij geheimzinnig. „Onaangenaam?" vroeg Joris verbaasd. „Waarom is dat onaangenaam?" De juwelier streek peinzend over zijn kin. „Kijk eens, meneer Helleboom," zei hij langzaam, „Als ik zeg dat het onaange naam is, dan bedoel ik dat het onaange naam is wanneer iemands achteruitgang uitgaat in het zelfde steegje en door het zelfde poortje als waardoor de achteruit gang uitgaat van een bank waar is inge broken en waar geld is weggehaald. Dat bedoel ik als ik zeg dat het onaangenaam is. Ik zou niet gaarne willen dat inbrekers en dieven door mijn achteruitgang zouden moeten als ze van een bank komen waar ze hebben in gebroken en gestolen, be grijpt u? Een mens kan beter met die dingen niets te maken hebben, bedoel ik. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6