Agenda voor Beverwijk Zwitsalette Castricum „St. Barbara" bestond Zondag 25 jaar Beverwijk Gietelingen ter visserij IJmuiden Havenberichten DINSDAG 7 OCTOBER 1952 Eerste geneesheer-directeur en echtgenote in de bloemen „De Jonge Kerk" kwam voor de tweede keer bijeen Brand in twaalf seconden geblust Personeel aan de Gemeente lijke Huishoudschool in IJmuiden Weekoverzicht visserij Urk SCHEEPVAART uDuinenboschhuldigde dr. Teenstra Dat de eerste geneesheer-directeur van het Bakkumse provinciaal ziekenhuis „Duinenbosch" dr. P. E. M. Teenstra èn zün echtgenote mevrouw A. G. A. Teen- stra-Sinnighe Damsté zich een grote plaats in de harten van personeel en patiënten hebben verworven, is Maandag ondubbel zinnig gebleken. Die dag vierde het echtpaar namelijk het zilveren huwelijksfeest en het heeft hen niet aan belangstelling ontbroken. Voor de woning aan de Van Oldenbarne- veltweg had het personeel een grote ere poort opgericht en des avonds hebben ve len in hotel Borst tijdens een receptie het echtpaar de hand gedrukt. Dr. Teenstra kwam in 1936 als opvol ger van dr. Benders uit Maasoord. In de zestien jaren dat hij in Bakkum werk zaam is heeft hij op het gebied van de arbeidstherapie ontzaglijk veel baanbre kend werk verricht, zoals hij trouwens ook voor de ontspanning van de patiënten voortdurend nieuwe ideeën ontwikkelde. Ook verschillende verenigingen hebben steeds van de werklust van dr. Teenstra geprofiteerd: de zilveren bruidegom is de vice-voorzitter van de Castricumse Sportvereniging „CSV" en van de Rode Kruis-afdeling Castricum-Limmen-Uit- geest. Deswege waren dan ook verschei dene afgevaardigden van deze verenigin gen op de receptie tegenwoordig, evenals een groot aantal patiënten, die bijna allen hun goede wensen voor de toekomst ver gezeld lieten gaan van bloemen en plan ten. Deputaties van het personeel van Duinenbosch ontbraken uiteraard niet op het appèl. Tot de aanwezigen behoorden onder meer de burgemeester van Castricum de heer C. F. Smeets en echtgenote, burge meester P. v. d. Ven van Uitgeest, ge meente-secretaris N. A. van Lunen en voorts vele artsen uit Castricum en naaste omgeving. In alle bescheidenheid heeft het bestuur van de R.K. Begrafenisvereniging „St. Barbara" Zondag het 25-jarig bestaan van de vereniging herdacht. Na een plechtige Mis ter intentie van de levende en over leden leden volgde in hotel Meijer een ontbijt waarbij de geestelijk adviseur pas toor G. Goes, alsmede de tien dragers tegenwoordig waren. Twee van de dragers, te weten de heren J. Stuifbergen en J. Groentjes vervullen hun functie zolang de vereniging bestaat. Het was de voorzitter de heer C. de Groot die hun een enveloppe met inhoud overhandigde. Tevoren had de voorzitter de afgelopen 25 jaar besproken waarbij hij memoreerde dat St. Barbara door het initiatief van de toenmalige R.K. Volksbond het levenslicht had aanschouwd. Pastoor G. Goes heeft een bijzonder woord gesproken tot het bestuurslid de heer P. de Vries en de voorzitter in verband met het feit dat zij sinds de oprichting deel van het bestuur uitmaken. Het cadeau dat de Geestelijk Adviseur beide heren aanbood bestond uit een kistje sigaren. Het belang van het veilen Het bestuur van de Coöperatieve tuin- bouwvereniging „Ons Belang" in Castri cum heeft voor Donderdag 9 October in hótel W. Borst een bijeenkomst belegd. De secretaris van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland de heer mr. R. H. van Reenen zal die avond een lezing houden met als onder werp: „De grote voordelen van het vei len". De toegang is geheel vrij. De Castricumse afdeling van De Jonge Kerk is het afgelopen weekend voor de tweede maal in de consistoriekamer van de Hervormde Kerk bijeen geweest. De aan wezigen waaronder een aantal nieuwe leden, werden verwelkomd door de voor zitter de heer H. de Mol. Vervolgens hield de heer J. Joor een inleiding over „Het Ge bed". In de discussie stelde men vast dat het merendeel der aanwezigen de voorkeur gaf aan het vrije gebed. Over het zingen van de geloofsbelijdenis en het Onze Vader liepen de meningen erg uiteen. Voor de volgende bijeenkomst, welke in het teken van de gezinsweek zal staan, is ds. F. Keja uit Stompetoren gevraagd. Brigade leden bijeen Op een vergadering, die de leden van de Castricumse reddingsbrigade „De Strandlopers" Maandag in hotel De Rus tende Jager bijeen bracht, is de heer E. Riethorst met meerderheid van stemmen gekozen als penningmeester. De laatste tijd nam de secretaris de heer K. Th. Wiegert deze functie tevens voor zijn re kening, doch door drukke werkzaamhe den zag hij zich genoodzaakt af te treden. Bij acclamatie is de technische leider, de heer J. L. Kattestaart gekozen als mate riaalcommissaris, speciaal belast met het reddingsmateriaal. Met de functie van tweede materiaalcommissaris naast de heer B. Groentjes zag de heer J. de Lange zich vereerd. Had de voorzitter de heer J. de Vries in zijn openingswoord de leden mededeling gedaan van het feit, dat aan de Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen het praecicaat „Koninklijke" is verleend, de technische leider deed tot slot van de vergadering de plannen voor de komende wintertraining uit de doeken. Evenals verleden jaar zal er des Donder dags in het Gemeentelijk Sportfondsenbad te Alkmaar worden getraind. De examens zullen worden afgenomen op 4 December van dit jaar en in Maart en Mei 1953. Dinsdag 7 October. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen en opium". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Arabische nachten". Veilinggebouw Breestraat, 8 uur: speciale filmvoorstelling „Die Nachtwache". Woensdag 8 October. Bioscopen: als Dinsdag. K.S.A.-gebouw, 8 uur: Toneelgroep „Het Masker" met „Suuske Perdaems". Bij de aanleg van de nieuwe betonweg en het verkeersplein te Heerenveen is een geheel nieuw type Betonmeng-installatie (links op de foto) opgesteld, dat belangrijk afwijkt van de gebruikelijke typen (rechts), daar de vulling aan de bovenzijde plaats vindt en het lossen aan de onderzijde geschiedt. Deze 12 meter hoge installatie heeft boven in de toren een gesepareerde bunker, waarin respectievelijk 10 m. 3 grind en 10 m. 3 zand kan worden gestort. Onder deze bunkers is een meetbak ge monteerd, welke in combinatie met een weeg-toestel, de juiste hoeveelheid zand, grind en cement afweegt, nodig voor één vulling van 1,5 m3 voor de daaronder gelegen betonmenger, waarin het mengen geschiedt door ingebouwde roerwerken. Een silo onder de betonmenger ontvangt de nu gereed zijnde betonspecie en levert deze af in de trantsportauto's, terwijl de installatie inmiddels zonder onderbreking doorwerkt. Op deze wijze is het mogelijk ongeveer 350 meter betonweg per dag te maken. De installatie werd door een ingenieursbureau te Bloemendaal ontworpen. Castricums prominenten hebben Zater dagmiddag een dgmonstratie bijgewoond die de firma Kronenburg uit Hedel gaf met een gloednieuwe Austin-brandweerwagen. Tijdens de raadsvergadering van 19 Septem ber heeft de Castricumse gemeenteraad een voorstel goedgekeurd om voor de aan schaffing van „een tweede bluseenheid" het reeds eerder verleende crediet van 20.000 tot 30.000 te verhogen. De demonstratie werd gehouden aan de Helmkade waar in minder dan geen tijd nog geen 12 seconden een felle brand in een met olie, benzine en asfalt gevulde put werd bedwongen, evenals het vuur in een grote stapel hout, oude rubberbanden en wat dies meer zij. De wagen is uitgerust met een centrifu gaal pompinstallatie, waardoor het moge lijk wordt naar verkiezing lage- dan wel hogedruk te ontwikkelen en gelijktijdig af te nemen. De pomp is geheel van brons ver vaardigd, met uitzondering van de chroom nikkel-stalen pompas. Het aanzuigen van het water geschiedt door middel van een ingebouwde water- ringpomp, die direct op de hoofdas is ge monteerd. Deze waterringpomp heeft een ingebouwde waterkamer, waardoor het vooraf vullen overbodig is geworden. De pomp werkt geheel automatisch door mid del van een handle, die zowel in- als uit schakelen kan. De pomp is ten alle tijde bedrijfszeker en vrijwel niet aan slijtage onderhevig. De watertank heeft een inhoud van 1500 liter en is vervaardigd van plaatijzer ter dikte van 3 mm. Het voertuig is uitgerust met 4 hogedrukhaspels. Deze haspels zijn ingericht voor het opnemen van 50 meter driekwart diameter speciale hogedrukslang, elk voorzien van een hogedruk-nevel- pistool. De uitvoering kost kompleet 25.000, vermeerderd met de aanschaf van slangmateriaal is er rond 30.000 mee ge moeid. Ongetwijfeld biedt de 1500 liter water tank grote voordelen ten aanzien van de bestrijding van binnenbranden, vooral daar waar in de naaste omgeving geen water voorhanden is. Een tweede voordeel is dat door de hogedruk-nevelpistolen de even tuele waterschade tot een minimum wordt teruggebracht. Over het algemeen was men vol lof over de demonstratie. Het is niet onwaarschijn lijk dat tot aanschaf zal worden besloten. Onderlinge strijd bij „De Pion" In de onderlinge competitie van de Castricumse Schaakclub „De Pion" ver raste L. Born iedereen, door zijn afgebro ken partij tegen Th. de Smalen, waarin hij iets slechter stond, toch nog in winst om te zetten. Bovendien wist hij zijn vol gende partij tegen Werner Uhl op fraaie wijze te winnen. De schaker C. J. Heeck buitte een fout van J. Bos uit, waardoor deze laatste spoedig moest opgeven. D. Keetbaas ver staat altijd nog de kunst om een partij solide op te bouwen, doch op een gegeven ogenblik weet hij dan niet meer de goede voortzetting, hetgeen hem meestal fataal wordt. Zo kon nu Walther Uhl van hem winnen. Na felle strijd wist C. Bennes J. van Ravenzwaai te slaan. J. Lutte kon het tegen C. Menke niet bolwerken en B. Schlosser en S. van Weeren hadden twee avonden nodig om hun partij uit te spelen. Tenslotte eindigde dit treffen toch nog in remise. J. Rozing nam in zijn partij tegen T. de Vries geen halve maatregelen en won op overtuigende wijze. Hetzelfde mag gezegd worden van de nieuweling N. Kor- tekaas die A. Lute versloeg. In groep 3 boekte A. de Wit twee overwinningen en wel op C. J. J. van Cranenburgh en H. Hoogervoorst. Arts A. de Jongh lieb zich in zijn eerste ontmoeting tegen R. v. d. Berg verrassen, doch in de returnwed strijd haalde hij de volle buit binnen. Groente-koersen Andijvie 6-16, bloemkool 18-37, bospeen 12-17, waspeen 8-16, snijbonen 30-90, pronkbonen 30-55, spekbonen 26-49, sper- ciebonen 42-92, sla 2-6, tomaten 20-41, komkommers 10-25, rode kool 4-6, groene kool 4-11, spruiten 26-49, prei 8-12, knoll- len 8-16, uien 7-17, druiven 68-86, appelen 5-18, peren 3-14. Aquariumhouders vergaderen De leden van de aquarium- en terra riumvereniging „Kennemerland" houden hun 17e jaarvergadering Donderdag 9 Oc tober in „Het Centrum" aan de Konings straat in Beverwijk. Een voorstel de contributie met tien cent per maand te verhogen wordt aan de orde gesteld. Tevens komen de onderwerpen „jeugdcommissie", „commissie voor huis bezoek" en „kweekcommissie" ter sprake. Het was goed bekeken van de Gieteling- bestuurderen, om de aangekondigde film voorstelling gisteravond op het laatste mo ment maar in de bovenzaal van het Vei linggebouw aan de Breestraat te geven in plaats van in het Statenhuis, waar het talrijke publiek zeker niet in zou hebben kunnen plaats nemen. Het vertonen van de films over visserij en al wat daar mee samenhangt oogstte zeer veel bijval, waarvan de explicateur, de heer De Korte, in niet geringe mate de directe oorzaak was. In populaife bewoor dingen zette hij het verschil tussen de vis serij van vroeger en thans uiteen. Met en kele anecdotes, die het vakmanschap van de vissers scherp weergaven, wist hij de toch reeds aanwezige waardering voor de visserlieden ten top te voeren. De heer De Korte, die enkele van deze films zelf op genomen had aan boord van vissersvaar tuigen, gaf door zijn beschouwingen een beeld van allen, die de zee bevaren. Dat hierbij Scheveningen-Radio met haar pro pagandafilm een goede beurt maakte, spreekt vanzelf. Maar de clou van de avond was het be kroonde juweeltje van Herman van der Horst: ,,'t Schot is te boord", waartegen een verouderde film over de trawlvisserij wel even detoneerde. Maar straks krijgt ,,'t Schot" een zusje, eveneens uit handen van de Aerdenhoutse cineast over dit onder werp en dan zullen ook de ruige trawl- en verre-visserij tot hun recht komen. Met enkele passende woorden nam de plaatsvervangend voorzitter van de Hoog- oven-beambtenverei liging „De Gieteling", de heer A. Gigengack, afscheid van de heer De Korte, hem dankzeggend voor de leer rijke avond. De kleurrijke documentaire over vlagge tjesdag en een paar andere visserij-films besloten deze uitermate geslaagde en effectvolle avond. De raad van Velsen zal zijn sanctie hechten aan de volgende benoeming van personeel aan de Gemeentelijke Huishoud school in IJmuiden: Met ingang van 1 Augustus 1952 komt de heer L. J. A. Pie- lage in vaste dienst. Tot leraressen, in tijdelijke dienst, voor het tijdvak van 1 Augustus 1952 tot en met 31 Juli 1953 komen in aanmerking mej. M. J. Friesemann Viëtor, mej. P. J. Jan sen, mej. J. H. Staub, mevr. W. Snoek Gabel, mej. M. Handgraaf en mej. A. J. van der Beek. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 6 op 7 October KW 83 25 k. uit 20 netten; KW 85 40 k. uit 30 netten; KW 176 20 k. üit 20 netten. KW 65 5 k. uit 10 netten. KW 56 10 k. uit 10 netten. Trekkers: KW 48 20 k.; KW 40 10 k. De andere schepen moeten nog halen. De slechte weersgesteldheid is hier de oorzaak van. De laatste week van het kuilseizoen op paling was zeer onbevredigend. De vangsten waren gedurende deze periode bijzonder ge ring. Zij varieerden per vaartuig van 20 tot 70 pond. De noteringen voor kuilpaling be droegen per pond f 0,96 tot f 1,15. Aanvoer van lijnpaling was er niet. Over het alge meen liet de visserij op snoekbaars zich goed aanzien. De vangsten waren hier en. daar zeer bevredigend en beliepen soms 250 pond per vaartuig. Door enkele spannen werd met het sleepnet gevist. De resultaten daarvan waren vrij goed. Hier kwamen vangsten voor van ruim 200 pond per dag en per span. De noteringen voor de snoekbaars gaven weinig verandering te zien. De gehele week door maakte men per pond f0,64 tot f0,78. Ook de aanvoer van rode baars was iets beter. Deze brachten f 0,43 tot f 0,65 per pond op Voorn en blei noteerden ner pond van f0,05 tot f 0,08, karper van f 0,23 tot f 0,26. De aanvoer van nest was de afgelopen week tamelijk goed. In totaal werd ongeveer 107 ton aangevoerd. De prijzen per bak varieerden van f2,30 tot f2,90. De weekbesommingen van de kuilvissers varieerden per vaartuig van f 130 tot f 500. Aangevoerd werd: 9510 nond kuilpaling; 12.515 nond snoekbaars; 1681 pond rode baars; 7775 pond witvis; 118 pond karper, 1 pond snoek en 214.560 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer f26.212. Examen steno en typen Bij de te Amsterdam gehouden practijk- examens machineschrijven slaagden de dames J. M. Tik en G. G. Wortman; voor stenografie mej. W. Schaap, allen uit IJmuiden. Jongensschool krijgt meubilair Het verzoek van het bestuur van de St. Jozef-Jongensschool in Velsen-Noord, om aanschaf van schoolmeubelen werd in de raadsvergadering van 9 September in Vel sen in handen van B. en W. om advies gesteld. Deze aanschaffing is noodzakelijk, in verband met de uitbreiding van het aan tal klassen. De aanvraag voldoet aan de wettelijke eisen en daarom wordt de raad voorgesteld de vraag in te willigen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: 1 VEM-trawler f 24.500; Abraham f 27.400; Dirkie f 9670. Logger: KW 159 f3540. Kotters: IJM 249 f30; IJM 226 f47; KW 35 f80; KW 60 f49. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Maandag 6 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Nordkaap van Hamburg Sandetta van Ramsö. Flevo v. Vigo. Spaar- nestroom van Fowey. Strype van Hamburg. Afina van Wasa. Georgios F. Andriadus van Norfolk. Strabo van Barry. Odysseus van Kopenhagen. Kyleglen van Swansea. Linge- stroom van Liverpool. Exmoor v Portsmouth. Pluto van Portsmouth. Vyrkverkhoyansk v. Moermansk. Echo van Belfast. Westerdok van Leixous. Holland II van Terschelling. Bittern van Liverpool. Nimrod van Kotka. Vertrokken zijn: Eemshorn naar Helsing- borg. Femius naar Hamburg. Imatra naar Stettin. Frisian Coast naar Rotterdam. Hestiq naar Hamburg. Bogesund naar Rotterdam. Araton naar Humber. Aagtekertk, 5 v. Singapore n. Ho Ho. Aalsum, 5 v. Cochin n. Bombay en Karachi. Abbekerk, pass. 5 Kp. Finisterre n. Genua. Alblreo, 5 v. Victoria te Sawtos. Alchiba, i v. Pto Alegre n. Montevideo. Alioth, 5 v. Bathia te Bio de Janeiro. Alkaid, 6 v. Calcutta, 6 v. Colombo te Madras. Annenikerk, 6 v. Melbourne te Sydney. Arendsdljk, 4 te Montevideo. Amstelstad, pass. 5 Charleston. Axeldijk, pass. 5 Bermuda n. Le Havre. Almdijk, 4 te Mobile. Alphacca, 4 te Buenos Aires. Arkeldijk, 3 v. Norfolk te Mobile. Argos, 5 v. Hamburg te Bremen. Arendskerk, 6 v. Colombo naar Aden. Aagtedijk, 5 Victoria gepass. Aardijk, 5 720 m. O.t.N. Bermuda. Abbedijk, 5 220 m. Z.ZW. Bermuda. Aalsdijk, 5 95 m. Z. ZO. Sable ell. Alnati, 5 Rio de Janeiro verw. Adiinda, 5 v. Bangkok te Pladju. Agamemnon, 4 v. Aruba naar La Guaira. Agatha, 6 v. Saigon te Pladju verw. Alamak, 4 nog te Khorramsihar. Aide go) .da, 4 v. Telokanson n. Pladju. Alp-hard, pass. 5 ten NO. S2 Amor, 5 van Tanger naar Algiers. Amstelpark, 5 400 m. W. Sciily's. Andijk, 4 490 m. W.ZW. Bermuda. Antonia, 3 van Pladju naar Soerabaja. Armille, 5 v. Tjilatjap te Pladju. Amedljk, 5 v. R'dam te Hamburg. Boissevair., 6 v. Mauritius te Lorenzo Marques. Boschfontein, 4 v. Southampton n. Marseille. Boskoop, vertr. 6 v. Esmeraldas n. Buenaventura Bali, 9 Aden verwacht. Bantam, 4 v. Massawa naar Suez. Breda, 6 v. Hamburg te Antwerpen. Bengkalis, 4 v. Pondloherry n. Belawan. Britsum, pass. 6 Malta. Bandjermasin, 6 v. Singapore te Tj. Priok. Batoela, 6 v. Inobonto te Menado. Baud, 4 v. Soerabaja naar Semaran-g. Bawean, 4 v. Padang naar Tj. Priok. Blijdendijk, 5 540 m. ZO. Cp. Race. Bontekoe, 6 v. Parepare te Balikpapan. Bunabaai, 5 v. Padang naar Benkulien. Bantam, 5 t.h v. Port Soedan naar Suez. Bintang, 5 950 m. O.t.N. Tokio. Bonaire, pass. 5 Start Point. Caltex elft, pass. 5 Gavdo eil. Caltex Nederland, pass. 4 Kp. St. Vincent Cistula, 5 v. Singapore n. Fremantle. Cleodora, 5 v. Singapore te Madras. Caltex Utrecht, 5 v. Sidon te Rotterdam Ca'ltex The Hague, 5 25 m. W. Casquets. Chama, 5 30 m. Z.ZW. Lissabon. Congostroom, 3 te Accra. Coryda, 5 van Pladju te Tj. Priok. Celebes, pass. 5 Kp. Palos naar Hamburg. Ceronda, 5 540 m. NO. Fayal. Delfshaven, 4 v. Montevideo n. ConsUtuclon. Dalerdijk, 5 v. Balbao n. Los Angeles. Danae, 5 van Rotterdam. Delft, 6 te Cristobal. Drente, venn. 6 v. Napels n. Genua. Duivendrecht, 5 150 m. O. Madeira. Dongedijk, 5 500 m. NO. Floras. Elmina, 6 te Bordeaux. Enggano, 4 v. Zanzibar n. Aden. Eendracht, 5 510 m. W. Alexandrië. Erinna, 5 v. Singapore te anker Miri. Esso Rotterdam, 5 415 m. N. Sombrero. Eos, 5 t.h.v. Blerta n. Oran. Btrema, pass. 5 ten N. v. Trinidad. Friesland, (SSM), 5 v. Casablanca n. Nederland Fairsea, 5 300 m. w. t.Z. Kangeroe eil. Fell pes, 5 v. Haiphong n. Pladju. Friesland (KRL), 5 v. Tegad te Semarang. Gaasterland, 5 v. Paranagua te Santos. Groote Beer, 4 v. New York n. R'dam. Groote Kerk, 5 te Durban. Gordias, 4 v. Gibraltar n. Antw. Garoet, 5 180 m. ZO. Socotra n. Aden. Helder, 6 te Antwerpen. Hathor, 4 v. Cartihagena te Lissabon. Hector, 5 v. Piraeus te Alexandrië. Helena, 5 v. Carupano te Port of Spain. Haulerwijk, 5 150 m. O.NO. Great Yarmouth. Hecuba, 4 430 m. NO. Anigua n. La Guaira. Hersilia, 5 170 m. Z.t.W. Fayal. Hoogkerk, 5 dwars Oostpunt Kreta. Indirapoera, 5 240 m. O. Dondrahead. Joh. v. Oldenbarnevelt, 4 Ervggano ell. gepass. Jagersfontein, 5 200 m. ZW. Monrovia. Jupiter, pass. 5 Kp. de La Hague. Kieldreeht, 6 te Hongkong. Kota Baróe, 5 v. Suez te Djeddan. Kota inten, 6 v. R'dam te TJ. Priok. Kedoe, wordt 15 v. Hollandia te R'dam verw. Kalimantan, 4 v. TJ. Priok te Pankal Pinang. Kasimbar, 4 v. Soerabaja n. Panarukan. Kertosono, 4 700 m. NW. Honolulu. Laertes, 6 v. Singapore te Port Swettenham. Langkoeas, 5 te Port Said. Larenberg, 4 v. Casablanca n. Nederland. Leerdam, 5 van Antwerpen n. Halifax. Leopoldskerk, 6 te Aden. Lieve Vrouwekerk, 4 v. Aden n. Muscat. Lissekerk, pass. 5 Ouessant. Loenerkerk, 5 te Santander. Laagkerk', 4 v. Calcutta te R'dam. Loppersum, pass. G Finisterre. Lawak, 4 500 m. W. Midway eil. Leuvekerk, 5 25 m. W. Guernsey n. Marseille. Loosdreoht, pass. 5 Dover n. Genua. Lu-na, 4 v. Thessaloniki n. Istanboel. Lu tier kerk, 4 r.og te Bamdarshapur. Lekhaven, 4 180 m. O.t.N. Belle Isle. Lindekerk, 5 dwars Westpunt Kreta. Liseta, 4 150 m. W.ZW. Kp. Cambodia. Maashaven, pass. 5 Ouessant. Maasland, 6 te Recife. Macuba, 4 v. Port Sudan. Male a, 5 v. Jarrow on Tyne n. Rotterdam. MeMskerk, pass. 5 Ouessant. Modjokerlo. 5 v. Antwerpen te R'dam. Maas, 6 v. Bari te Triest verwacht. Merwede, 6 te Antwerpen. Molenkerk, pass. 6 Ouessant n. Antw. Mata-ram, 5 nog te Banda-rshapur. Mirza, 7 te Balikpapan verw. Musi, 6 v. Panigkalpinang te Pankanbaru verw. Maasdam, 5 140 m. W. Sable eil. Manoeran, 5 250 m. W. Sa-bang n. Colombo. Mentor, 5 160 m. NW. Kp. Flmsterre. MU'fcra, 5 50 m. N. Biilldton. Myon-ia, 4 280 m. Z. Bald. Nestor, 5 v. Barbados te Trinidad. Nieuw Amsterdam, vertr. 6 v. R'dam n. N. York Noordam, 4 290 m. w.t.z. Sciily's. Omala, 6 v. Ortpirie te Singapore verw. Ondina, 6 v. Malta te Beyrouth. Oranje, 5 120 m. N.t.O. Massawa n. Suez. Ovula, 5 v. Standow naar Rotterdam. Oberon, 6 v. Curasao n. A'dam via Antw. Oranjefonjtein, 6 v. East London te Port Elizabeth. Ophjr, 4 v. Muntok naar Belawan. Oranjestad, 5 Finisterre gepass. Papendrecht, 5 v. R'dam te Rastanura. Poseidon, 4 te Rotterdam. Prins Joh. W. Friso, 4 v. Port Alfred te R'dam Plancius, 6 v. Soerabaja te Makassar. Prins Willem II, 5 420 m. W. Valentia. Perna, 4 v. Pladyu te Tj. Priok. Prins Willem V, 5 560 m. W.t.N. Cp. Clear. Radja, 5 te Port Said. Ridderkerk, 6 te Fremantle. Rijndam, 5 v. Southampton. Rijn-kerk, 4 op rede Dar es Salaam. Rijnland, 5 v. Amsterdam te Buenos Aires. Roepat, 4 v. A'dam n. Indonesië. Reyrtiersz, 6 v. Makassar te Soerabaja. Riouw, 4 v. d. rede v. Bitung n. Ta-run a Rossum, 5 150 m. N.NO. Finiisterre. Ruys, 4 180 m. W.ZW. Zuidpunt Madagascar. Sa la wa tl, 4 te Bahrein. Salland, 6 v. Victoria te Ilheus. Saparoea, 6 v. Damman te Rastanura. Sarangan. 6 Kaapstad verw. Sibajak, 5 720 m. NO.t.O. Sombrero eil. Sloterdijk, pass. 5 Malta n. Halifax. Soestdijk, 5 v. Pladju n. Cheribon. Stad Arnhem. 5 v. Gibraltar. Straat Soenda, 6 v. Adelaide te Fremantle. Sumatra. 5 v. Soerabaja naar Semarang. Stad Maassluis, 4 v. R'dam o. Lulea. Stad Schiedam, 5 v. Lulea te Vlaardtingen. Stad Maastricht, verm. 6 v. Savona n. Casablanca Saban-g, 5 v. Pontlanak op rede Pemangkat. Saidja, 5 v. anker Pladju. Siberoet, 6 v. Palembar.g te Soerabaja verw. Sllingdoeng, 6 v. Lombok te Makassar verw. Sinabang, 5 v. Benkulen naar Padang. Stad Alkmaar, 5 60 m. W. Bergen. Stad Vlaardingen, 5 300 m. Cp- Wrath. Stanvac Benekat, 4 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanvac Pendopo, 7 van Sungeigerong te Belawan Stanvac Talang Akar. 5 te Sungeigerong. Swartenhond't, 5 op rede Menado. Soherpendrecht, 4 330 m. N.t.W. Fort Aleza. Stad Breda, 5 390 m. W. Sciily's. Stad Leiden, 5 110 m. NW. Flores. Straat Banka, 4 Mosselbaai gepass. Straat Makassar, 5 dwars Zuidp. Formosa. Tallsse, 6 v. Amsterdam te Tj. Priok. Tarakan, 4 v. Semarang n. Cheribon. Ternate, 6 v. R'dam te Tj. Priok. Teucer. 4 v. Port Said naar Liverpool. Tjlmenteng, 6 v. Port Swettenham te Penang. Tjisadane, 5 te Belawan. Tjitjalengka, 5 v. Buenos Aires te Rio Grande do Sul. Titus, 5 v. Malta naar Palermo. Tabian, 4 v. Port Said. TarJkhaven III, 6 te Port Swettenham. Tji'bantjet, 6 v. Kobe te Hongkong. TJiluwah. 5 v. Makassar te Hongkong. Tjipondok, 5 v. Balikpapan n. Zamboang. Tabinta, 4 360 m. Z. St. Helena. Taria, 5 Ouessant gepass. Telamon, 4 270 m. N.t.W. Mona eil. Thalatta, 5 120 m. ZW. Ouessarat. Themisto, 5 In Str. Hudson. Tjlwangi, 4 dwars Kp. Padaran. Tongkol. 4 400 m. W. Sabang n. Tj. Priok. Trompenberg, 5 730 m. O.t.N. Bermuda. Utrecht, 5 v. San Francisco te Bombay. Weltevreden, 4 v. Belawan n. rede Belawan. Wield recht, 5 v. Tj. Uban n. Suva. Willemstad, 5 v. Barbados n. Madeira. Waal, 6 v. Izmir n. Algiers. Waterman, pass. 5 17 u. Ouessant n. Curacao. Willem Ruys, pass. 6 5 u. Kp. Finisterre. Waikeo, 6 v. Soerabaja te Makassar verw. Waiweramg 4 v. Soerabaja n. Benoa. Waingapoe, 4 Banka gepass. Winsum, 4 Kp. Palmas gepass. Winterswijk, pass. 5 Start Point. Woen'sdrecht, 4 570 m. NO. Barbados. IJsel, 5 v. Hamburg te Bremen. Zuiderkruis, 5 290 m. O.NO. Cp. Race. Zaan, 6 van Kotka te Amsterdam. Zijpenberg, 4 v. Melilla te Amsterdam. Zomnewljk, 11 v. Montreal te R'dam verw. KLEINE VAART Algarve, 5 v. Antw. te Garston. Att, 5 v. Antwerpen te Avonmouth. Audacia, 4 v. Bordeaux n. Boston. Actinia. 4 te Wicklow. Binnenhaven, 3 v. Port Lyautey te Great Yarmouth. Bernisse, 8 v. Bilbao te R'dam verwacht. Bill, 4 van Swansea naar Rotterdam. Bab-T, 4 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Birmingham, 4 v. Harlingen naar Leitih. Casablanca, 4 v. Lissabon te Casablanca. Coolhaven, 4 v. Rouaan te Casaiblanca. Cornelia b II, pass. 5 Holtenau. Dacapo, 9 v. Delfzijl te Casablanca verwacht. Dlllgentla, 6 v. Lyndlane te Marseille verw. Daje Bohmer, 4 v. Esbjerg te Savona. Depa. 5 v. Sllte te Umea. Douro, 4 van Barcelona n. Amsterdam. Domburgh, pass. 6 Finisterre. Duivel and, 4 v. Swansea naar R'dam. F.cho, 6 v. Belfast te Amsterdam verw. Escaut, 4 v. Amsterdam naar Parijs. Elsenburg, 4 v. Casablanca te Port Lyautey. Express, 5 v. Stockholm te Norkoping. Ferocia, 5 v. Antwerpen te Bristol. Frejo. 6 v. Feda-lah te Llvorno. Hagno, pass. 5 Lizard. Hartel, 5 v. Hamburg te Antw. Haskerland. 4 v. Harlingen naar Goole. Jan Kreumer, 5 v. Colchester te Antwerpen. Joost, 4 van Blyth naar Stockholm. Larix, 3 van Blyth naar Gefle. Majcella. 5 v. La Pallice n. Gomfreville. Marne, pass. 5 Brunsbüttel. Megrez, 5 v. Dublin te Loctuly. Meraik, 4 v. Dieppe te Rouaan. Merwehaven, pass. 6 Beachy Head. Mizar, 9 v. IJmuiden te Alicante verw. May Star, 6 v. Llvorno te Caront. Nassauhaven, pass. 5 Brunsbüttel. Noord, 5 v. Dieppe te Rouaan. Nijenburgh, 4 v. Norkoping n. Rotterdam. Pavo, 3 van Blyth naar Hernosand. Ponto, 4 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Raipid, 4 v. Parijs naar R'dam. Rijnhaven. 4 v. Rouaan n. Duinkerken. R. P. S., 5 van Manchester n. Lissabon? Shamrock, 5 v. Rotterdam te Delfzijl. Soemba. 6 dwars Eemsmonding. Timor. 8 v. Barrow In Furness te IJm. verw. Toos, 4 v. Sendsborg te Christineham. Tons, 4 v. Rouaan naar Garston. Tyro, pass. 4 Lizard. Vlier. 5 v. Lissabon n. Oporto. Vrede, 4 te Liverpool. Westlaan, 4 v. Hamburg n. Rotterdam. SLEEPVAART Atlantis. 4 1010 m. O.NO. Sombrero. Ebro, met baggermolen en bak 4 120 m. N.NW. Kaap Blanco- Hudson, met dokdeur 4 dwars Golf v. Masira. Humber, 5 210 m. N.t.O. Finisterre. Noordholland. 5 260 m. W. Sciily's. Noordzee, 3 van Gothenburg te Glasgow. Oceaan, 4 120 m. W. Esbjerg. Poolzee. met 2 bakken 5 290 m. W.ZW. Ouessant. Thames, v. Palenno te Pletra Ligure. Tyne, 5 510 m. W.t.N. Mindcoy. Besommingen. Helaas moet het in de grote drukte aan de IJmuidense afslag nog al eens voorkomen, dat de besommin gen gedeeltelijk of zoals des Maandags meermalen gebeurt helemaal niet ge publiceerd kunnen worden. Dit is onder de gegeven omstandigheden niet te ver anderen en wij hopen, dat onze lezers zich de moeilijkheden van onze berichtgever op dit punt kunnen voorstellen. Besommingen. IJm. 20 „Polderman" 15.800; IJm. 76 „Hoop" 32.250; I traw ler met 25.700; Sch. 140 630; Sch. 135 9370; IJm. 283 1980; IJm. 53 3890; KW 133 8960; KW 166 ƒ4175; KW 98 4467; KW 162 ƒ4760; KW 84 3590; KW 125 4030; KW 155 ƒ2170; KW 108 ƒ3170; KW 169 3800; KW 107 1630; KW 108 ƒ440; KW 70 1290; KW 78 1840; KW 41 ƒ417; KW 141 2965; KW 75 ƒ2200; RO 29 1660; RO 2 1350; RO 1 ƒ3169; AM 16 3690; AM 17 ƒ3800; AM 18 ƒ3500; WR 33 3770; IJm. 11 1910; IJm. 260 660; IJm. 277 1700; IJm. 276 1590; KW 27 2300; KW 21 1020; KW'34 1639; KW 77 1878; KW 210 ƒ2040; KW 31 1034. Marktprijzen en aanvoer. Heilbot 2,75 2,30; gr. tong 4,603,55; grm. tong ƒ2,45—2,31; kim. tong 2,38—2,24; kl. tong I 1,96—1,69; kl. tong II 1,73 1,18; tarbot I 2,401,80, alles per 1 kg. Tarbot II ƒ77; tarbot IV ƒ4841; kl. griet 4236; schartong ƒ45; gr. schol 76 66; grm. schol 7267; kim. schol 74 62; kl. schol I 67—48; kl. schol II ƒ48— 8; schar 3216; v. haring ƒ12,4011; makreel 2619,50; gr. schelvis 7671; grm. schelvis ƒ7168; kim. schelvis 57 52; kl. schelvis I 5751; kl. schelvis II ƒ46—26; wijting ƒ30—17; gr. gul 50— 47; mid. gul ƒ4337; kl. gul 3224; kl. haai 2716; ham 8882; poontjes 20,50—17; kl. koolvis zw. 37—32; kl. rode poon II 1611,50, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 260164; gr. koolvis zw. ƒ82—80; gr. leng 114—108. Aanvoer: 350 kisten tong en tarbot; 1 heilbot; 11 griet; 2 tongschar en schar tong; 1740 schol; 107 schar; 5965 haring; 715 makreel; 255 schelvis; 305 wijting; 195 kabeljauw en gul; 6 leng; 97 kl. haai; 3 ham; 31 poon; 97 koolvis; 100 diversen. Totaal 9980 kisten. Hoge inzetten. Er is gisteren weer eens hoog „gespeeld" in de IJmuidense vis markt: de invetten waren al aan de ge peperde kant en wie dacht, dat daar tege lijkertijd de top wel mee gehaald was, kwam bedrogen uit: voortdurend liepen de koersen verder op. Rondvis vloog weg door haar schaarste en bracht goud op: de paar grote schelvis jes, die er waren, haalden met gemak de 75,Voor braatschelvis betaalde de han del genoeglijk meer dan 44,en de regels grote kabeljauw moesten 180 tot 170 op brengen, waarnaast de grote gul evenmin een slecht figuur sloeg met haar 55, In de boter. De dappere kleine „Hoop" viel door deze omstandigheden gisteren met makreel en al in de boter: de grove blauwpijpjes noteerden vlot ƒ24 a 22. Na de pracht reis van de vorige week, toen de schipper 27.500,bij elkaar haalde, kwam er nu voor ruim 32.000, uit de ruimen na een weekreisje. Dank zij de geringe rondvisaanvoeren van de Noordloggers en de „exclusieve" makreel- aanvoer van deze trawler kon dit boven ste beste resultaat geboekt worden. Volop schol. De markt zat Maandag behoorlijk dik in de schol, maar het ge vraagde grove goed bleef door afwezig heid schitteren en de handel moest er dus wat voor over hebben, om dat wat er was te bemachtigen. Op die manier is er ge middeld een dikke 60 betaald voor de grote schollen en de tweetjes, die hoofd zakelijk naar de binnenlandse consument verdwijnen, kwamen er met 24 a 22 eveneens goed af. De drieën echter haal den niet meer dan ƒ9 tot 14, daar er hiervan stapels werden aangeboden. Tong om b:j de platvis te blijven hand haafde zich op 4,60 voor de lappen en 2,50 gemiddeld voor de rest. „Haarlem"-haring. De VEM-trawler „Haarlem", die uitsluitend haring had ge trokken, deed het aan de Maandagmarkt eveneens niet slecht met zijn 26.000, voor vijf dagen uit en thuis. Zijn Mareza- ten-concurrent „Polderman" trof een min der fortuinlijke visserij en moest dies met 15.300 voor acht dagen tevreden zijn. De KW 133 werd de beste der loggers met 8960, wat wel afstak bij het gemiddelde van zijn soortgenoten, dat om en de bij de drieduizend gulden lag. Vandaag en morgen. Er was weer rijkelijk veel haring aan de markt van vandaag: Abraham had 2100 kisten eet baar zilver bij zich; Herman bracht 2100 kisten mee en Dirkje zorgde voor 200 maal vijftig kilo. De Java, die het Maan dag niet aandurfde, zette nu zijn 400 kis ten verse waar en vroeg in de ochtend kwam de eerste Engelse wal-vanger, de KW 6 met 32 last kostelijke gezouten ha ring uit de Zuid aandragen. Het schip boekte Zondagnacht net als zijn vakbroe ders onder Albions krijtrotsen een beste vangst, waardoor de laatste zeven last vers gehouden kon worden. De rokers hadden er wel belangstelling voor. En morgen komen dan de visboten Bloemendaal, van Hattum en de Limbur- gia of de Eveline. Van de haringtrawlers is nog niets met zekerheid te zeggen. Gis teravond meldden zich inmiddels de Vios (1800 kisten haring) en de KW 32 met 150 kisten haring. Bar en boos. Na de kleine stormpauze is de Westerstorm met verdubbelde kracht teruggekomen over de Noordzee, met het gevolg, dat gisteravond om half elf bij voorbeeld de loodsboot voor IJmuiden de dienst al moest staken. Voor de schepen op zee was dit een onplezierige verrassing de vissers moesten gaan steken en de vangsten liepen onmiddellijk merkbaar terug. De loggers, die in het oppertje van de Engelse kust liggen, hadden het gis teravond al even hard te verduren en de weerberichten voor vandaag waren niet zo heel erg florissant. Waarschijnlijk zul len verscheidene trawlers de reis afbre ken. Dat wordt misschien Woensdag drin gen om een beurt. WBKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3