Neutraal kleuteronderwijs neemt zevende school in gebruik Bevolkingsonderzoek op t.b.c. is uiterst belangrijk Gouden jubileum van een van Velsens bekendste amateur-ensembles Opvallende verschillen tussen Bremerhaven en IJmuiden Voorbereidend onderwijs: „Hulp bij opvoeding" „De jeugd valt mee" Huisbezoekers kregen instructies Vruchtbare halve eeuw hielp cultureel peil in de gemeente verhogen Verrassende zege van Watervliet I „Excelsior" viert haar zesde lustrum Roodbaars - hier verguisd, ginds geliefd Heemskerk Heemskerk leert jeugd voor huizen sparen DINSDAG 7 OCTOBER 1952 5 Storm legde loodsdiensten lam Winterdienst-regeling NZHVM „VARIA" VIJFTIG JAAR Goede vangsten der drijfnetvissers Wessel Dekker gastdirigent Elke morgen een volledig overzicht Klokkenluider brak een been Zie gindsheel ginds komt een stoomboot Vandaag hebben ruim tachtig kleuters voor de eerste maal in hun leven een schoolgebouw betreden. Het is in de nieuwe kleuterschool aan de Grahamstraat, dat de kleintjes uit de zogenaamde „rivieren buurt" in Nieuw-IJmuiden de eerste be ginselen van voorbereidend lager onderwijs gaan genieten. Gisteravond heeft de voorzitter, de heer A. Linthout, dit verheugende feit gememo reerd op de eerste ouderavond, die voor de betrokken ouders was belegd. Het was nog slechts een officieuze opening, maar spreker gewaagde nochtans van het ver heugende feit, dat, „in het IJmuiden, dat groeit naar de stad aan de zee", reeds in zeven kleuterscholen de grondslag wordt gelegd voor het openbaar onderwijs. Wat het leerlingenaantal betreft, de lijst is bijkans volgeboekt en men moet reeds over een wachtlijst gaan beschikken. Het nieuw benoemde hoofd, mejuffrouw IJ. Cuperus zette in korte trekken het werkplan uiteen, waarin het eigen initiatief van de leerlingetjes primair is. Het aan kweken van gemeenschapszin is eveneens een belangrijk punt en waar de kleuter school een hulp bij de opvoeding beoogt te zijn, dient er nauw contact te bestaan tus sen ouders en leerkrachten. De heer Linthout heeft vervolgens de interne zaken geregeld, zoals aanvulling van het voorlopig bestuur en aanstellen van een oudercommissie en de ouders "er met nadruk op gewezen dat het in het be lang van de opvoeding is in het vervolg de leerzame avonden bij te wonen, waarop over verschillende onderwerpen inleidin gen zullen worden gehouden. „De kleuterschool kan dienen om de levensperiode van 3 tot 7 jaar, die van overwegend belang is voor het latere leven, efficiënt te maken". Dit was de kern van de inleiding, die de directeur van de Kweekschool voor kleu teronderwijzeressen in Haarlem, de heer J. II. Jansen, gisteravond hield in de Casem- brootstraat op de ouderavond van de kleu terschool aan de Grahamstraat. Het kind kan alleen tot ontwikkeling komen door beweging, zo zei de heer Jan- Pater Ignatius, de aalmoezenier van het Jeugdwerk in de parochie van de H. Lau- rentius van Erindisië te IJmuiden-Oost, had Zondagavond alle reden om zijn glun dere voldoening voor de grote belangstel ling onder woorden te brengen, die de ouders voor het spel „De Jeugd valt mee!" aan de dag hebben gelegd, waarin de ge zamenlijke R.K. Jongex-en-organisaties in de volle zaal van het Patronaatsgebouw acte de présence gaven. Hij was tevens bij zonder verheugd onder de aanwezigen ook wethouder H. de Boer en zijn echtgenote te mogen begroeten, omdat deze zich er nu persoonlijk van kon overtuigen, dat de door de gemeente verleende subsidie bij hen eveneens een goede bestemming ver- kregen heeft. Pater Ignatius gaf verder als zijn mening te kennen, dat de moderne jeugd de weg moet worden gewezen, waar bij van de zijde der leiders veel tijd en opoffering gevergd worden. Hij was de jon gens bijzonder erkentelijk voor het enthou siasme, dat zij bij de voorbereidingen van dit spel hebben getoond en hij vond het vooral daarom zo verblijdend, dat de ou- ders door hun grote opkomst blijk hebben gegeven, dit alles te waarderen. Ten einde alle facetten van dit Jeugd werk in één geheel samen te vatten, heeft de heer C. C. Hamers als groepsleider een spel van blijdschap en vrolijkheid gecon stipeerd, dat onder de titel „De Jeugd valt mee!" in verhalende vorm een overzicht geeft van de wijze, waai-op deze R.K. jon gens in hun vrije tijd worden bezig ge houden, waarbij dan uiteraard voor het geestelijk leven een ruime plaats blijft ge- reserveerd. Zoals in het openingswoord reeds werd opgemerkt, mocht deze opvoe ring niet vergeleken worden met de voor stellingen, die onlangs in het zelfde gebouw door „Puck" en „De Phoenix" werden ge geven en het is dan ook niet meer dan bil lijk, dat voor dit werk van debutanten bij de beoordeling de gebi'uikelijke welwillend heid woi-dt betracht. De samensteller van het stuk heeft de verschillende onder-afdelingen beurtelings in het middelpunt der belangstelling ge bracht, door het mannetje van de maan in het spel te betrekken, dat op zijn tocht over de aarde met dit Jeugdwerk in con tact wordt gebracht. Vanaf zijn hoge posi tie had hij het ondermaanse reeds dikwijls geobserveerd en deze waarnemingen had den hem nu niet direct met respect voor de aai'debewoners in het algemeen vervuld. Wanneer hij nu persoonlijk met de jonge ren kennis maakt en hun spel en karakter van nabij kan gadeslaan, komt hij uitein delijk tot de conclusie dat de jeugd inder daad nog wel meevalt en als hij dan na zijn omzwervingen weer op de maan is teruggekeerd en de aarde nogmaals be spiedt, worden zijn ogen bekoord door een vrolijk zingende jeugd, die hierdoor blijk geeft toch niet zo verdoi-ven te zijn, als dikwijls wordt beweerd. Dit tafereel voi-mt dan tevens de finale van het stuk, dat door het publiek met een waarderende instemming werd gevolgd. Kenmerkend voor deze opvoering was, dat de nadruk werd gelegd op het groepsver band en de individuele prestaties dus zo veel mogelijk beperkt bleven. Aldus traden beurtelings op de Bunker Boys. de ont spanningsclub van de K.J.B.; de Kabouters en Gidsen van de Groep H. Gemma; de Welpen en Verkenners van de St. Christo- forusgroep en de „Zingende Klokken" van de St. Christoforus-afdeling. En hoe aan trekkelijk de verschillende taferelen ook mochten zijn, waarin de vele aspecten van dit Jeugdwerk werden belicht, toch aarze len wij niet dit jongenskoor als het best geslaagde onderdeel van deze opvoering aan te wijzen. Hun zang klonk dikwijls ontroerend zuiver en het was uitstekend gezien dit koor steeds op de achtergrond met de muzikale omlijsting te belasten, zo dat het telkens opnieuw beluisterd kon worden. Geen wonder dat deze voorstelling bij het symnathiek gezinde publiek een dank baar onthaal verwierf, zodat niet alleen de jongens, maar ook hun leiders hieruit de stimulans kunnen putten, hun mooie en nuttige arbeid voort te zetten. J. v. D. sen. Wie deze drang tegengaat remt. In vroeger tijden was het gezin de plaats waar gelegenheid bestond voor die ontwik keling, omdat de ouders leefden volgens vaste normen en derhalve evenwichtige mensen waren. De meeste ouders zijn in deze tijd losgeslagen, zij hebben geen maatstaven meer. In deze maatschappij kan men wel kinderen hebben, men weet ze echter niet op te voeden, volgens spre ker. In deze sfeer kunnen de kinderen niet opgroeien. Spreker noemde de kleuterschool een zelfbeschermingsinstituut, dat als nood zakelijk gevolg van dit hiaat naar boven komt, dat dus uit de omstandigheden is ge boren en niet van overheidswege is gede creteerd. De heer Jansen stelde de vraag: Wat heeft de kleuterschool te bieden en beant woordde dit in de volgende bewooi-dingen: De kleuterschool wil het kind helpen in zijn ontwikkeling en in de omgeving, waar in het zijn natuurlijke drang naar activiteit kan uitleven. De inleider van deze avond wees erop dat de benoeming van de dames Cuperus, De Boer en Van der Molen, die als leer krachten aan deze nieuwe school zijn ver bonden psychologisch verantwoord is. De ouders kregen na de „afwerking van de agenda" gelegenheid persoonlijk kennis te maken met de leerkrachten, waaraan zij van vandaag af hun kroost toevertrouwen. Gisteravond omstreeks tien uur werd de Noordwester, die in uitschieters ver over de windkracht 8 heenkwam, de IJmuiden- se loodsboot te bai-, met het gevolg dat het schip naar binnen kwam. Om elf uur volgde de dienst voor de Nieuwe Waterweg en later in de avond werden ook de loodsdiensten HK 5 en HF 9 voor kleine schepen gestaakt. Deze laatste twee werden later hervat. IJmuiden begon weer om 10.50 uur, Hoek van Holland om 10.30 uur vanmor gen. De op 5 October begonnen winterdienst- regeling van de N.Z.H.V.M. vermeldt als begin van de dienst HaarlemIJmuiden de bus van 5.20 uur uit Haarlem; de laat ste gaat om 0.14 uur. Geen van de bussen rijdt door naar het strand. De eerste bus van IJmuiden-Station vertrekt des och tends om 5.45 uur, de laatste om 20 minu ten na middernacht. Er wordt hoofdzake lijk een kwartierdienst gereden op de drukste uren en voor de rest van de dag om het half uur. HSV-ers visten in het Noordzeekanaal Zondag hield de Velsense hengelsport vereniging HS.V. haar maandelijkse vis wedstrijd in het Noordzeekanaal. Ondanks het slechte weer werd er met animo door de leden gevist, met als resul taat dat de eerste prijs ten deel viel aan de heer J. Noortman, de tweede prijs aan F. de Witte en de derde prijs aan de heer J. Smit. In Londen rijden geen trams meer; ze zijn alle vervangen door bussen. Onder de Londenaars waren echte „tram-minnaars", die niet zonder meer afscheid konden nemen van dit voertuig. Zij kochten de laatste tram, die op het traject naar Elephant en Castle reed, op en deden hem cadeau aan het museum voor transport, dat zich bevindt in de „Chessington dierentuin". „Cornet", de olifant uit de dierentuin, ver scheen op het appèl, om de laatste gang van de tram „iets" lichter te maken. Met kracht van woorden en kennis van zaken heeft de heer P. Hooykaas van het Centraal Bureau voor het bevolkingsonder zoek op t.b.c. te Den Haag, de Santpoortse huisbezoekers overtuigd van het grote be lang van hun toekomstige arbeid. De da mes en heren, die zich vrijwillig bereid verklaarden de inwoners van de gemeente Velsen te polsen over hun genegenheid tot medewerking aan het bevolkingsonderzoek op t.b.c., waren gisteravond samen geko men in het Stationskoffiehuis te Santpoort. Dit was het devies dat de heer Hooykaas hen meegaf: doet uw best, het is uiterst belangrijk. De heer Hooykaas motiveerde de reden van dit devies in een levendig betoog, waarin hij vele wetenswaardigheden om trent de t.b.c.-bestrijding in Nederland mededeelde. Hij zei: „Wij staan nu voor het beslissende ogenblik. Van u hangt nu het welslagen van het onderzoek in „beide Santpoorten" af. Slaagt u er niet in nage noeg alle ingezetenen te bewegen voor het röntgenapparaat te verschijnen, dan zal al onze moeite om met de kostbare doorlich- tingsapparatuur naar Velsen te komen, vrijwel waardeloos zijn. Want het gaat bij het bevolkingsonderzoek niet in de eerste plaats om het individuele belang van de mensen. Belangrijk is dat de bevolking als collectiviteit tegen de verraderlijke tuber culose wordt beschermd. Eén t.b.c.-lijder temidden van een volkomen gezonde be volkingsgroep kan onnoemelijk veel kwaad veroorzaken. Vandaar dat het zo belangrijk is dat niemand weg blijft. Uw taak, allen van deze noodzaak te overtuigen vergt tact, enthousiasme en verantwoordelijkheids besef". Puttende uit zijn rijke ervaring op dit gebied wees de heer Hooykaas de aan wezigen op de vele bezwaren die de huis bezoekers tegen het t.b.c.-onderzoek aan gevoerd zullen krijgen. „Laat u echter", zo zei hij, „door die be zwaren niet van uw stuk brengen. Tot op heden worden nog elk jaar 15.000 nieuwe gevallen van tuberculose geconstateerd, die zo ernstig zijn dat de patiënten in zieken huizen of sanatoria moeten worden opge nomen. Per jaar eist de tuberculose in ons land nog steeds rond 1800 mensenlevens." De bezwaren die gemeenlijk worden aan gevoerd, zijn van morele, financiële of ook wel principiële aard. De principiële weige raars, die gelukkig slechts gering in aan tal zijn, kunnen de huisbezoekers aan de geestelijke leiders overlaten. Degenen die zich aan de röntgenfotografie onttrekken uit vrees voor de vraag wie bij eventuele ziekte de zorgen voor het gezin op zich zal nemen, vormen een moeilijk te overtuigen categorie. Inderdaad zal een gezin, waar de vader of moeder moet worden verpleegd, het zeer moeilijk krijgen. Maar tubercu lose openbaart zich vroeger of later altijd en dan zijn de gevolgen meestal veel ern- 1 stiger dan wanneer tijdig kan worden in gegrepen. Er is ook een groep mensen, die uit onverschilligheid niet meewerkt aan de actie, onder het motto: „Ik ben toch niet ziek." Laten die mensen bedenken dat zij pas zekerheid omtrent hun gezondheid hebben als zij voor het röntgen-apparaat zijn verschenen. De moeilijkste categorie, waar de huis bezoekers en -sters mee te maken zullen krijgen vormen de bejaarden. Velen menen dat het op hogere leeftijd geen zin zou heb ben zich te laten onderzoeken. „Juist onder de ouderen echter schuilen de meeste ziektegevallen. Het hoogste ziektecijfer vertoont de bevolkingsgroep boven 55 jaar. Laten dus vooral ook de ouderen meewerken, in hun eigen belang en in dat van kinderen en kleinkinderen", aldus de heer Hooykaas. Ook voor degenen die in het bedrijf waar zij werkzaam zijn regelmatig worden door gelicht is een gang naar het röntgenscherm steeds de moeite waard. Op de bedrijven wordt men doorgelicht, bij het mas sale bevolkingsonderzoek echter maakt men f o t o 's. Het voordeel ligt voor de hand: foto's betekenen documenten, die altijd weer geraadpleegd kunnen worden. Fotografie ook is de enige methode voor de overheid om een overzicht te krijgen van de stand van zaken in de hardnekkige strijd tegen de tuberculose. Evenals wethouder H. de Boer, die een kort welkomstwoord had uitgesproken, roerde ook de heer Hooykaas de financiële zijde van het bèvolkingsonderzoek aan. Soms wordt de vraag gesteld waarom de overheid dit onderzoek niet bekostigt. Het antwoord kan bestaan uit een wedervraag: Waar zou de overheid dit geld vandaan moeten halen? Er worden reeds hoge be- Als het doek opgaat en het toneel, verlicht door een paar wuivende gasvlammetjes zichtbaar wordt, stelt dit voor het zijzaaltje van het (nu wijlen) oude hotel „Willem Barendsz", Kanaalstraat hoek Visstraat. Tijd der handeling: een stormachtige najaars avond in het begin dezer eeuw; om nauwkeurig te zijn: 22 November 1902. Dramatis personae: J. F. A. Jungbacker, P. Bais en P. H. Boeree, gezeten aan een grote, ronde tafel. Op de achtergrond het belangstellende, allesbehalve zwijgzame publiek, dat geenszins uit figuranten bestaat. Tussen hen merken wij op: D. J. Bais, A. J. Meesters, A. W. Driessen, R. Bon, G. Kollöffel, A. Kockx, J. Gorter, A. P. Roza, A. L. Müller, J. Ranft, Sam. Vlessing en de dames J. Bais, A. Boon, F. C. Mets, N. Mets, G. van der Does. Het zijn namen, die voor de bekenden van het IJmuiden uit die dagen geen vreemde klanken zijn: Velen hunner zijn heengegaan, maar hetgeen de drie initia tiefnemers en hun supporters die bewuste avond ondernamen, het oprichten van een toneelvereniging, is gebleven: „Varia" is thans een halve eeuw oud. Naar het eerste concours Tijdens het eerste lustrum waagde „Va ria" het op een concours uit te komen. Dit was de toneelwedstrijd van D.I.U. te Haar lem en de jonge vereniging behaalde er een mooi succes: de ereprijs voor de beste uitspraak en de tweede over het concours. Waarbij men in aanmerking moet nemen, dat men vroeger lang zo scheutig niet was met de prijzen als thans.Nadien mocht „Varia" nog vele successen op wedstrijden behalen, waaronder vele persoonlijke prij zen. Voor de oorlog was dit onder andere het laatst het geval te Noord Scharwoude, waar men maar eventjes tien prijzen bin nen haalde, waarbij acht pei-soonlijke be kroningen. Op het toneelconcoui-s van 1951 in het Rex Theater legde het keurcorps spelers en speelsters beslag op zeven prij zen, met de grote wisselbeker als hoofd prijs. Indrukwekkende lijst De lijst van toneelstukken, door „Varia" op de planken gebracht, is indrukwekkend: bijkans 150 wei-ken van allerlei slag. Het eerste was „Een bankbiljet van duizend gulden", 'n thans geheel vergeten klucht. Maar we treffen er ook op aan de vrijwel complete serie werken van Fabricius, Ar thur Schnitzlers „Liebelei", mr. Van Ros- sums „Pomarius", „De pastoor van Neuvil- lette", Bataille des dames („Vrouwen- krijg"), Van Riemsdijks „Tzingani" (waar Sam. Vlessing begeleidende muziek bij schreef), „Scampolo" („Overschotje"), La- dislaus Fodors „Wat doet mijn vrouw tus sen 2 en 5?", het indrukwekkende oorlogs drama „De grote reis" („Joui-ney's End") van Sheriff, Boubers populaire „De Jan tjes" en na de oorlog vele bekende stukken uit een nieuwere tijd: „Arsenicum en oude kant", „Circus Knie", „Aan de oever van een snelle vliet", „Meisjeslyceum", „Kin derzegen", enzovoort. Feest op 22 en 25 November Het jubileum zal gevierd worden met een receptie op Zaterdag 22 November aanstaande in het Rex Theater en een f eestvoorstelling op Dinsdag 25 November, waar „Varia" de thriller „Goud en antiek" („Shop at Sly Corner") zal opvoeren. Het is ontegenzeggelijk verblijdend, dat in deze gemeente met haar gemengde be volking een vereniging een dergelijk ju bileum vieren kan. In een van haar oude programma's bladerende kwamen wij er het Turkse spreekwoord tegen: „Slechts bij treden klimt men de trap op". Als dit er gens op van toepassing is, dan is dit wel op het gebied van het amateurisme. De toneelspelkunst is de drang tot uiten, niet zo zeer van wat in ons zelf leeft, maar van hetgeen in een ander leeft of heeft geleefd. Hoe meer men zich in de rol, welke men wenst uit te beelden, heeft ingewerkt, des te gaver zal de vereiste creatie zijn. De trap, welke tot verwezenlijking van dit ideaal leidt, heeft ook „Varia" moeizaam bestegen. De kunstlievende leden der ver eniging (zoals de donateurs in Varia's re glement heten) hebben uitvoeringen te zien gekregen, welke op een hoog peil stonden, al zijn er vele ups en downs in Varia's bestaan geweest. Leden jubileren mee De band tussen de leden is een hechte. Niet alleen zijn er donateurs, die al vele decennia lid zijn en daai-mee één geworden met het Varia-gezin, in de eerste plaats zijn er zogenaamde „werkende leden" (zo als dit in de verenigingsterminologie heet) die mee-jubileren: de familie Boeree 35 jaar lid, de heer A. H. Holtslag 36 jaar lid, Zaterdag en Zondag liep te Scheveningen een 25-tal loggers binnen, zowel haring- trawlers als drijfnetvissers. De schepen brachten flinke ladingen aan. De markt was goed voorzien van verse hai-ing, alsook van verse vis. De ruim 20 loggers, die nog de haringtrawlvisserij uitoefenen zullen geleidelijk weer aan de haringdrijfnetvis- serij gaan deelnemen. De vangsten der drijfnetvissers waren Maandagmorgen bui tengewoon goed. De visserij onder de En gelse wal komt nu in zicht. De vraag naar haring is goed, vooral voor steurharing was grote belangstelling. mejuffrouw St. Peek, 20 jaar lid, om slechts enkelen te noemen. Bij „Varia" regisseerden in die jaren onder anderen: A. P. Rozan, Jan van Dom melen, Louis van Dommelen, Caroline van Dommelen, Johanna Opdam, Reinhard Rijke, Wim Paauw en L. W. Boeree. Circa 300 avonden heeft de vereniging op de planken gestaan, in „Willem Ba rendsz," in „Clycloop" in het Thalia The ater en sinds kort in het Rex Theater. Driehonderd avonden; dat betekent zes jaar lang een uitvoering per week. Hoeveel uren hebben de leden gezamenlijk al dan niet aan repetities en voorstellingen be steed! „Slechts bij treden klimt men de trap op". Mag deze drang naar het excelsior bij onze oudste plaatselijk toneelvereniging nimmer te loor gaan. Het is immers deze prikkel, die maakt, dat de reeds zo ver zorgde uitvoeringen op nog hoger plan zul len komen te staan. Wat geen der leden van de korfbalver eniging „Watervliet" heeft durven ver wachten, is zonder de verrassende over winning van het eerste twaalftal in de moeilijke uitwedstrijd tegen DDV in Am sterdam geweest. Deze club nam met twee gespeelde (en gewonnen) wedstrijden de tweede plaats in op de ranglijst van de tweede klasse van de KNKB, maar de ploeg moest in de laatste minuten van een spannende strijd tegen Watervliet ervaren, dat de Velsenaren onverwacht het laatste en winnende doelpunt scoorden. Weliswaar kreeg Watervliet meer dan de veldverhouding veroorloofde en ware een gelijk spel een betere uitslag geweest, doch die laatste treffer telde voor de groen-gele Velsenaren letterlijk voor twee.. De strijd was er een van gelijke krach ten. De Vries bezorgde Watervliet de lei ding. Een sti-afworp echter bracht de ploe gen weer op gelijke voet, maar spoedig daarna stond Watervliet achter. Bei-ghuis zag echter een mooie kans om deze achter stand in te lopen; de derde Watervliet- aanval kon het evenwel wegens „schot loosheid" niet tot doelpunten brengen en daarvan profiteerde DDV, dat de stand met twee doelpunten ineens maar op 4-2 bracht. De Watervliet-aanval speelde ste vig en doelpunten van De Vries en mej. Waagmeester brachten nog voor de rust de ploegen opnieuw op gelijke voet. Na de hervatting verkreeg de thuis club een duidelijke veldmeerderheid, maar zij kon deze wegens de hechte Watervliet- verdediging niet in doelpunten omzetten. De gasten kregen slechts zelden een kans om door te breken en een schot te lossen. Toch lukte het Watervliet één van deze kansen vijf minuten voor het einde uit te buiten en J. v. d. Berg scoorde het win nende doelpunt (4-5). Zaterdag 25 October geeft het mando line-orkest „Excelsior" ter gelegenheid van zijn dertigjarig bestaan een concert in het Patronaat aan de Zeeweg in IJniuiden-O. De vijftig leden van het ensemble brengen onder leiding van Joh. B. Kok een aantal nieuwe werken ten gehore en Wessel Dek ker treedt als gastdirigent in enkele num mers op. Henk Dorel verleent vocale mede werking. Men heeft zich voor die avond tevens verzekerd van het optreden van de manipulator Die Rector en de telepaath mr. Koverto. De avond wordt besloten met bal in „Flora". dragen uitgegeven aan subsidies aan de plaatselijke contröle-bureaux. De verdere voorziening is vooralsnog burgerplicht. De huisbezoekers werd echter verzekerd dat op dit punt geen al te grote moeilijkheden te verwachten zijn. Er zijn gemeenten ge weest, waar zoveel inwoners meer betaal den dan het gevraagde bedrag van 1.05 per persoon, dat er geld overbleef. Geld dat uiteraard toch dankbaar gebruikt werd in de tuberculosebestrijding. Zich over de hoofden van de aanwezigen heen tot de Santpoorters wendende, sprak de heer Hooykaas het dringende verzoek uit zich aan de kledingvoorschriften te houden.Verschijn voor het röntgenapparaat met niet meer dan twee lagen kleding over elkaar aan, vermijd nylonkleding en stalen knopen, daar afwijkingen in de röntgen foto het gevolg zijn. Bijna twee percent van alle gefotografeerden in ons land bezorg den zichzelf een onnodige schrik, doordat zij voor een tweede keuring moesten wor den opgeroepen, terwijl de kleding oorzaak was van de afwijking die op de foto werd geconstateerd. Een vertegenwoordiger van het vak weekblad „De Visserijwereld" heeft on langs een bezoek aan de vissershaven van Bremerhaven gebracht en hij heeft daarbij aan enige vooraanstaande reders de vraag gesteld, of de lossingsmoeilijkheden, die IJmuiden in het hoogseizoen van de haring zo vaak bedreigen en waardoor ettelijke trawlers op een losbeurt moeten wachten, ook in deze Duitse vissershaven voorkomen. Deze vraag werd ontkennend beant woord, zegt de betrokken redacteur en hij vertelt: „Het komt in Bremerhaven niet voor, dat trawlers, welke met een lading verse ha ring zijn binnengelopen, een of meer dagen op een losbeurt moeten wachten. Het kwa liteitsverlies als gevolg van het wachten in de haven, is in Bremerhaven dan ook een onbekend verschijnsel. In het algemeen kan worden gesteld, dat alle trawlers zijn gelost, wanneer 's morgens om 7 uur de afslag begint. Hele nacht lossen Naar men verklaarde, zijn voor deze snelle lossing twee verklaringen te vinden. In de eerste plaats de werkwijze van de losploegen. In tegenstelling tot de situatie in IJmuiden begint het lossen der trawlers te Bremerhaven 's avonds om acht uur. Zo nodig gaat de lossing de gehele nacht door, zodat in de regel alle trawlers gelost zijn, wanneer 's morgens om 7 uur de afslag begint. Een tweede gunstige factor voor de lossing te Bremerhaven is, dat de vissers haven door middel van sluizen van de Wezer is afgesloten en het peil van het water derhalve constant is, zulks in tegen stelling tot IJmuiden, waar men te maken heeft met grote verschillen in verband met het getij. Hoe het ook zij, wanneer de groothandelaar te Bremerhaven 's morgens om 7 uur de grote afslaghallen betreedt, heeft hij in de regel een volledig overzicht van hetgeen er die dag te koop is. De afslagers te Bremerhaven zijn mobiel gemaakt, d.w.z. zij zijn gezeten in een rij dende afslagwagen, welke langs de ver schillende partijen vis wordt gereden. Het afmijnen geschiedt via een in deze afslag wagen aangebrachte microfoon. Het voor deel van deze methode is, dat de afslager alle paperassen en verdere benodigdheden steeds bij de hand heeft en vanuit zijn hoge positie een goed overzicht heeft van het geen er zich rond de te verkopen partij vis afspeelt. Er zijn in Bremerhaven verschei dene van deze afslagwagens, welke afwis selend een partij voor hun rekening nemen. Woi-dt tijdens de afslag een groothandelaar aan de telefoon gevraagd, dan flitst in een op verschillende punten in de afslaghal aangebrachte lichtbak, het nummer van de desbetreffende groothandelaar aan, waarna deze zich naar een van de vele aan de overzijde van de hal gelegen openbare tele fooncellen haast, om zijn zaken af te doen. Wanneer de vis is afgeslagen, wordt deze via éénrichtingsverkeer (ook een verschil met IJmuiden) met tractoren en aanhang wagens naar de pakhuizen van de groot handelaren vervoerd. Deze pakhuizen be vinden zich alle in de omgeving van de vis sershaven. Roodbaars! Op de dag, dat wij Bremerhaven bezoch ten, werd het marktbeeld beheerst door de roodbaars. Enorme partijen roodbaars stonden in de afslaghal uitgestald. Ook in de pakhuizen van de groothandelaren was het al roodbaars wat de klok sloeg. De meeste roodbaars wordt in Duitsland in ge fileerde vorm op de markt gebracht, zodat Tijdens het luiden van de klokken voor de hoogmis in de R.K. kerk van St. Joseph door de koster, de heer J. v. d. Z. is Zon dagmorgen één van de klokketouwen ge broken, waardoor de koster in het kerk portaal ten val kwam. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij het linkerbeen brak. Nadat een noodverband was aangelegd werd de koster naar het St. Antonius zie kenhuis in IJmuiden vervoerd. men in vrijwel alle pakhuizen mensen aan het werk kon zien, die bezig waren met het fileren van roodbaars. Dit fileren geschiedt met de hand, naar men ons zeide, omdat er voor deze vissoort nog geen geschikte fileermachine op de markt is. Het schijnt, dat de voor deze vissoort typische verhou ding tussen de grote kop en het kleine lichaam hiervoor verantwoordelijk is. De zeer smakelijk uitziende roodbaars- filets worden op aantrekkelijke wijze ver pakt in mandjes van het model, dat in ons land wordt gebruikt voor het vervoer van aardbeien, doch de voor roodbaars gebruik te mandjes hebben grotere afmetingen. Opvallend is het zeer ruime gebruik van ijs bij de verzending van deze filets. Dit is echter minder opmerkelijk, indien men be denkt, dat de vis in vele gevallen over veel grotere afstanden moet worden vervoerd dan in ons land. Vermeldenswaard is in dit verband nog, dat de Spoorwegen de vis vervoeren als ijl- goed, doch daarvoor de normale vracht tarieven berekenen. Door de plaatselijke commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Beverwijk zal op Vrijdag 10 October van 2-5 en 7-9 uur en Zaterdag 11 October van 2-6 uur in de gemeentelijke huis houdschool aan de Moenstraat alvast een tentoonstelling van zelfgemaakt speel goed worden gehouden. Verder kan men hier knutselwerk van waardeloos mate riaal, onder meer voor kinderfeesten, kunnen bewonderen. Op 15 October start genoemde commissie met een cur sus in speelgoed maken, die op vier ach tereenvolgende Woensdagen van 7-8.40 uur zal worden gehouden. X>OOOOCCOOOOOCCCOOOOOOCCOCOOCCCCCC<XXOOCCCCOCO(XCOOOOOCIO: Aafje Top in „Assumburg" Zaterdagavond zal de bekende autrice Aafje Top het weekend-winterprogramma in slot Assumburg openen. Zij zal fragmenten voordragen uit „Lam pions der Liefde" van Jan Mens. KAB houdt ouderavond Vrijdagavond zal de heer N. Tervoort, hoofdonderwijzer te Zaandam, op de „Ouderavond", te houden door de Katho lieke Arbeiders Beweging in de „Gezellen- zaal", een lezing houden over het onder werp „Zeven belangrijke momenten in de opvoeding van de kinderen tot hun vol wassenheid". De heer N. Tervoort was vroeger ver bonden aan de Katholieke Jongensschool in Heemskerk. In een door het Heemskerkse gemeente bestuur te beleggen openbare vergadering, welke Vrijdagavond in de zaal van Gebrs. Dam gehouden zal worden, zal door een vertegenwoordiger van de N.V. Bouwkas der Nederlandse Gemeenten een uiteenzet ting gegeven worden over het doel dezer instelling en tevens over de wijze, waarop de burgerij zo spoedig mogelijk een „on belaste woning" kan krijgen. In de gemeente Heemskerk is reeds in 1952 een behoorlijk aantal spaarders zich komen opgeven, waarvan enkele binnen afzienbare tijd met de bouw van een eigen woning een aanvang kunnen maken. Om dat velen echter weinig of niets van de bouwspaarkas-methode afweten, is het gemeentebestuur tot het beleggen van deze vergadering overgegaan, en het dringt er bij de ouders op aan, hun zoons aan te spo ren naar deze vergadering te komen, om dat bij eventuele trouwplannen het wach ten op de toewijzing van een woning geen beletsel is. Tevens zal een film vertoond worden, waarin men kan zien, welke soorten wo ningen reeds met tussenkomst van de „Bouwspaarkas" gebouwd werden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7