Stormvogels en Haarlem spelen met bovenste plaats als inzet Agenda voor Beverwijk Kennemer Trio Velsen-Noord Castricum Heemskerk „Suuske Perdaems", een tweede Flierefluiter Beverwijk 8 De voetbalwedstrijden van Zondag „Voor Allen" De opstelling van CSV tegen Beverwijk Amateurtoneel Militaire onderscheidingen door de burgemeester uitgereikt Film pleitte voor het gebrekkige kind Zondag Kennemers- Alcm. Victrix Nog geen keuze tussen Wereldraad en I.G.G.G. SCHEEPVAART Bridge Om ,,'t Schildt van Boekenroode" SaW DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 De clubs uit Velsen en omgeving speelden de afgelopen Zondag met afwisselend succes, zodat tenslotte precies de helft van het te behalen aantal winstpunten binnen kwam. Het feit van de dag was wel, dat Stormvogels zich op de bovenste plaats nes telde. Bovendien wisten de Kennemers en ADO zich op deze eervolle plaats te hand haven en deelt Beverwijk haar met OWO en Watergraafsmeer. Er zou dan ook alle reden zijn, om de toekomst met optimisme tegemoet te zien, ware het niet, dat Wijk aan Zee en Vitesse respectievelijk uit twee en drie wedstrijden nog geen enkel winst punt hadden behaald. De belangrijkste wedstrijd voor de komen de Zondag is wel de ontmoeting tussen Haarlem en Stormvogels. Ondanks het feit. dat de roodbroeken met hun spelers sukkelen, hebben zij zich tot dusver kranig geweerd. Zelfs de afwezigheid van hun midvoor Roozen is voor hen geen beletsel geweest om mèt Heerenveen het grootste aantal doelpunten uit de afdeling te scoren. Dat de Stormvogels-verdediging dan ook voor hete vuren zal komen te staan, ligt voor de hand! Maarals Stormvogels vol ledig kan uitkomen, dus o.m. met Tol op de spilplaats, dan is zij niet voor een klein ge ruchtje vervaard. Bovendien zal de Haar lem-defensie ernstig rekening moeten hou den met de productieve Stormvogels-voor hoede. En als we dan zien, dat deze verde diging gemiddeld twee keer per wedstrijd is gepasseerd, dan mogen we toch in ieder geval op een gelijk spel rekenen. VSV kon het Zondag tegen EDO helaas niet bolwerken, zodat de roodwitten momen teel met 3 punten uit 4 wedstrijden een heel wat minder goed figuur slaan dan optimisten na de achteen zege op Be Quick in het Arol-tournooi meenden te mogen verwach ten. Een lichtpuntje is, dat de VSV'ers tegen EDO heel wat beter speelden dan tegen RCH, zodat er ongetwijfeld in de naaste toe komst wel weer van VSV-successen ge waagd zal kunnen worden. NEC naar Velsen Zondag komt NEC op bezoek. De Nijme- genaren deden in hun laatste wedstrijd „vriend en vijand" verbaasd staan door DOS met 30 te kloppen. Ware voetbal een reken sommetje, het zou er voor VSV niet best uitzien, immers DOS won met 53 van EDO, op zijn beurt won EDO met 21 van VSV en moest DOS met 30 de meerderheid van NEC erkennen. Aan de hand hiervan zou voor VSV tegen NEC een dikke nederlaag zijn weggelegd. Wij houden het op een ge lijk spel. Het gelijke spel van Kennemers tegen DWV viel ons, eerlijk gezegd, tegen. De roodzwarte voorhoede kon niet tot doel punten komen en dat moet dit quintet niet voor gewoonte houden, want dan gaan de kampioensverwachtingen niet in vervulling. Nóg staan de Beverwijkers op de bovenste plaats, maar de 3 doelpunten, welke in 3 wedstrijden gescoord werden, wijzen er dui delijk op, dat dit niet door de productiviteit van de voorhoede komt. En nu gaan de roodzwarten Zondag a.s. naar het aloude Alcmaria Victrix. De Alk- maarders hebben tot nu toe de indruk ge vestigd beter voor de dag te zullen komen dan het vorige seizoen. De Kennemers mo gen dan ook wel op hun hoede zijn en de De Velser Kunstkring „Voor Allen" legt een prijzenswaardige activiteit aan de dag met het organiseren van jeugdconcerten, waarvan Woensdag het eerste plaats vond in het gemeentelijk gebouw, dat in de wan deling nog steeds de Centrale Keuken heet. Het was een concert met vier audities, hetgeen zeggen wil, dat de drie uitvoe rende musici van 's morgens 9 uur tot 's middags 3 uur hetzelfde programma vier malen gespeeld hebben voor circa achthon derd leerlingen van de hoogste klassen der U.L.O.- en middelbare scholen. Reeds te lang is men in deze gemeente verstoken gebleven van het instituut der jeugdconcerten. Ongeveer twintig jaar ge leden is er in deze richting door een der plaatselijke orkesten, bestaande uit ama teur-musici, een goed bedoelde poging ge daan. Het bleef bij die poging, welke drie of vier uitvoeringen voor de jeugd omvat heeft en die, ondanks de toenmalige ge meentelijke subsidie, in paedagogisch op zicht stranden moest op verschillende on volkomenheden. „Voor Allen" heeft thans een beter- gefundeerde start gemaakt: het engageerde het Kennemer Trio, bestaande uit de dames Lida Langerveld (viool), Annie Schoen (piano en zang) en Bob van Marken (cel lo). Dit drietal heeft ongetwijfeld een aan dachtig gehoor gevonden bij het jeugdige publiek, dat voor het begin van het concert door de ambtenaar voor Culturele Zaken, de heer G. W. F. de Man, werd toegespro ken. De aandacht, waarmee men naar het spel der drie vakmensen luisterde, is echter in de eerste plaats gewekt door de juiste toon, die mejuffrouw Schoen wist te tref fen bij haar inleidende babbeltjes over de bouw van het te spelen werk en de bedoe ling van de betreffende componist. Over het voor en tegen van jeugdconcer ten zijn reeds vele pennen in beweging ge weest. Bij allen, die zich daarmee bezig gehouden hebben, stond niettemin de over tuiging voorop, dat de muziek méér dan het woord zich er toe leent andermans taal te verstaan, omdat muziek een universele taal spreekt, waarin alle menselijke effec ten sterker dan in het woord, zijn gecom primeerd. Muziek is daarom het ideëele communicatiemiddel, dat de jeugd méér dan de taal voert naar het verstaan der psyche van bekende en onbekende compo- Boot is naar de stopperspilplaats verhuisd; tegenpartij niet onderschatten. Doen ze dit inderdaad niet, dan leggen ze beslag op bei de punten. Derde klasse In de derde klasse A herstelde CSV zich aardig van de zware nederlaag tegen Terras vogels door APGS in Amsterdam met 4—2 te kloppen. Beverwijk daarentegen stelde wel enigszins teleur door tegen Wils kracht slechts gelijk te spelen. Zondag ko men CSV en Beverwijk in Castricum tegen over elkaar te staan. We verwachten een kleine zege voor de bezoekers. De Terrasvogels trekken na een weekje rust naar KVV. De Santpoorters moeten deze wedstrijd niet te gemakkelijk opvatten, wat zo licht het geval is, als men pas een 60 overwinning behaald heeft. In 3 C behaalden Kinheim, Velsen en Vi tesse tezamen slechts één wintspunt, wat een pover resultaat genoemd moet worden. Al leen het feit. dat de door Velsen en Vitesse geleden nederlagen niet groot waren, doet verwachten, dat betere resultaten in aan tocht zijn. Voor Velsen verwachten we een en ander Zondag a.s. reeds, als BKC op be zoek komt. Maar voor Vitesse verwachten we tegen Alw. Forward in Hoorn nog geen succes. Kinheim daarentegen zal het tegen GVO wel klaren. In Beverwijk zal voor DEMWijk aan Zee wel de nodige belangstelling bestaan. We houden het op de thuisclub. In de 4de klasse E liet WB het er lelijk tegen St. Pancratius bij zitten, wat de Breesapers hun plaats in het leidende pelo ton kostte. Van het zwakke Halfweg, dat Zondag j.l. met niet minder dan 50 van ADO verloor, winnen zij natuurlijk weer. In Heemskerk komt zich het vierde slacht offer van de op het kampioenschap beluste ADO'ers aanmelden, nl.. De Pionier. Jeugdwerk in IJmuiden Als gevolg van een bokkesprong van het zetfoutenduiveltje is gisteren in een be schouwing over het Jeugdwerk in IJmui den een woord veranderd door het wegval len van een letter. De heer G. J. Kwakkel, op wiens gegevens dit artikel berustte, merkte namelijk op, dat „wanneer men het aantal leden van de jeugdorganisaties wat een massajeugdwerk is verge lijktetc. Dit een had moeten zijn geen, waardoor deze zin een gans andere betekenis krijgt. VISSERIJBERICHT URK 8 October 1952 aangevoerd aan de vis- afslag Urk door 24 vaartuigen: 2078 p. snoek baars f 0,63f 0.66 p. p.; 23 p. rode baars f 0.53 p. p.; 365 p. voorn f 0,07f 0,09 p. p.; 821 p. blei f0,07—f 0,09 p. p.; 19 p. karper f0,26—f0,33 p. p.; 17 p. snoek f0,33 p. p. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 8 op 9 October KW 14 34 k.; KW 23 40 k.; KW 140 40 k.; KW 54 34 k.; KW 47 50 k.; KW 141 30 k.: KW 67 25 k.; KW 42 50 k.; KW 85 34 k.; KW 110 20 k.; KW 22 50 k.: KW 45 80 k.; KW 175 25 k.; KW 70 55 k.; KW 159 75 k.; KW 168 45 k. Uit halve vleet: KW 5 50 k.: KW 7 34 k.; KW 25 34 k.; KW 83 45 k.; KW 18 100 k.; KW 20 70 k.; KW 43 100 k.; KW 176 50 k.; KW 173 100 k.; KW 122 60 k.; KW 170 75 k.; KW 144 50 k. nog 20 netten halen: KW 32 120 k. uit 32 netten: KW 78 100 k. uit 40 net ten; KW 44 30 k. uit 50 netten; KW 163 155 k. nog 15 netten halen: IJM 74 10 k. uit halve vleet; IJM 75 50 k. uit halve vleet; IJM 283 85 k. uit halve vleet. Gemiddelde vangsten Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk: 60 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Schoorl f20.700; Bloemendaal f 14.000. Loggers: KW 73 f 280: KW 76 f 8750; KW 14 f5760: KW 95 f1410; KW 161 f2610. Kotter: TX 33 f2130. Onderhandse aanbesteding Voor rekening van de heer K. Nagel is bij onderhandse aanbesteding het bouwen van een pakhuis op een terrein aan de Corverslaan opgedragen aan de heer G. Ruysenaars, aannemer te Velsen-Noord. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Woensdagmorgen aangekomen het Deense s.s. „Henri Tegner", dat van de Noorse haven Sande een lading van 2100 ton houtstof aanvoerde. De voetballiefhebbers staat Zondag in Castricum een spannende wedstrijd te wachten: op het terrein aan de Zeeweg vindt de ontmoeting CSVBeverwijk plaats, waarin de kansen volslagen „open" liggen. Beverwijk heeft weliswaar de beste papieren, want ook dit jaar maken de roodbroeken weer een uitstekende in druk, maar de Castricummers hebben hun elftal grondig gewijzigd. Linksachter C. Italianen op doortocht? De volgende gevonden voorwerpen wer den hier op de Heemskerkse politiepost aangegeven: Zakmesje, schakelarmband, linkerlaars dop van autoradiateur, lederen padvinders- riem, armband van Italiaans porcelein- werk, dolkmes, portemonnaie met inhoud grijs schoentje, zwarte linker schoen, gas- cape, portemonnaie met 3.50, reistas met ritssluiting, Lipsslot met sleutel no. 2198, broche met rood steentje, wit kinder schoentje, hoofddoek, kindcrbeurs, huis sleutel, polshorloge, rol behangselpapier, sleutel in étui, hoofddoek (gekleurd), bruinlederen portemonnaie met 2.50, zij den hoofddoek, Egyptisch linnen x-egen- hoed. Bonte avond voor ouden van dagen De eerste van de twee bonte avonden voor ouden van dagen, welke door het comité voor ontspanning georganiseerd worden, mag al bijzonder geslaagd ge noemd worden. Het bekende „Langedijker Cabaretgezel schap" oogstte ook hier in het Marquette- theater een doorslaand succes; vooral de heer P. Tromp met zijn prachtige tenor boeide het publiek met uitstekende zang van het gehalte van het bekende „Mamma" en fragmenten uit „Der Zigeunerbaron" van Strauss. In het begin van de avond vertoonde dokter Schutte een filmpje, tijdens het laatste reisje van de ouden van dagen op genomen. Onder de aanwezigen waren de burge meester, de heer H. Nielen en de secretaris de heer Schram. De kosten van deze avon den werden gedeeltelijk gedekt door het betalende publiek, die de helft van de zaal vulde en door een verloting in de pauze. De heer K. A. Gbedemah, de minister van Handel en Industrie van de regering van de Goudkust in Oost-Afrika, vertoeft thans in Engeland, waar hij op het ogenblik be sprekingen op handelsgebied voert. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. de Zaayer, onderwijzer aan de Julianaschool te O verveen, is benoemd tot onderwijzer aan de voorbereidende klasse van het Lyceum te Coevorden. Aan de Technische Hogeschool slaagden voor het propaedeutisch examen voor civiel- ingenieur F. B. van Hamme, Lisse en J. H. A. Walraven, Overveen. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn bevorderd tot arts de heren J. C. van Riessen, Bloemendaal en L. J. Rog geveen, Haarlemmermeer. Voor het arts examen 1ste gedeelte slaagden nqej. A. M. Hofman. Aalsmeer en de heer H. A. Hiem- stra, Haarlem. Op 29 September plaatsten wij een be richt over een Haarlemmer S., die geprobeerd had. zijn compagnon in zijn plaats in Sche veningen examen te laten doen ter verkrij ging van de ministeriële verklaring van vakbekwaamheid in de motorbranche. Om misverstand te voorkomen zij vermeld dat deze S. niet de heer L. G. Smits is, die op de Amsterdamsevaart een garagebedrijf heeft en die op dezelfde dag in Scheveningen met succes examen deed. De vermaarde Flierefluiter uit A. M. de Jong's romancyclus „Merijntje Gijzen's jeugd" blijkt thans in Suuske Perdaems een navolger te hebben gevonden. Deze ver tegenwoordiger van het uitstervende gilde der marskramers neemt eveneens zijn in trek in een eenvoudige dorpspastorie, waar hij zich tot niet geringe verbazing nisten. Lange tijd heeft men het als een illusie beschouwd om van deze gedachtengang practische consequenties bij het onderwijs te verwachten. Maar langzamerhand is dit begrip toch gegroeid en durft men het aan bij de jeugd met de ontwikkeling van veelal onbewuste muzikale sentimenten, te beginnen. Ook in deze gemeente heeft die gedachte zich baangebroken, niet in het minst door het vooruitstrevende" werk, dat de heer De Man verricht. Achtereenvolgens heeft men deze middag een aantal muziekwerken kunnen horen, die door hun bouw en de expositie der thema's niet te moeilijk waren: Het allegro uit Ludwig van Beethoven's trio-sonate in c-klein, een scherzo van Mendelssohn, scherzo en finale uit een trio van Arensky. Lida Langerveld speelde Kreisler's „Schön Tosmarin", het bekende Weense liedje. Bob van Marken bleef met „Dorpsdans" van Gerard Hekking daarbij niet achter en Annie Schoen boeide het oor van velen in Mozart's aria „II ré pastore" („De koning als herder"), zodat de heer De Man inder daad van een geslaagd jeugdconcert in zijn slotwoord spreken kon. A. J. VAN DER WEIJDEN. zijn oude plaats wordt ingenomen door A. Docter, een speler die op deze post zich uistekend thuis voelt. In de voorhoede staat B. Beumer weer op rechtsbinnen, wat vermoedelijk een grote verbetering zal blijken te zijn. Het elftal waarmee CSV in het veld komt ziet er als volgt uit: Doel: G. de Heer: achter: A. Keesman en A. Docter; midden: H. Velthuizen, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, B. Beu mer, H. Jacobs, W. Schenk en H. Stolk. De reserves spelen een uitwedstrijd tegen Egmondia. CSV 3 krijgt om 12 uur RKAFC 5 op bezoek en de junioren A de junioren van Foresters. De adspiranten spelen de volgende wedstrijden: Jong Holland a CSV a; Bergen b—CSV b. Slecht-weer aanvoer op Castricumse groentemarkt Het slechte weer van de laatste dagen zal oorzaak geweest zijn, dat de aanvoer op de Castricumse groenteveiling weinig te be tekenen had. De tuinders kregen voor: uien 141/2, andijvie 10-11, groene kool 5-8'/2, bospeen 12-13, sla 41/2-7i/2, spruiten 33-58, grove spruiten 15-27, prei 12-121/2, pronk- bonen 46, bloemkool 21-30, dubbele bonen 71 ct. Namens de minister van Oorlog heeft burgemeester mr. H. J. J. Scholtens aan de heer G. J. E. H. Kuenen uitgereikt het aan wijlen zijn zoon, 2e luitenant G. J. Kuenen posthuum toegekende Oorlogs- lierinneringskruis. Voorts is ten stadhuize namens de mi nister het Ereteken voor Orde en Vrede uitgereikt aan de heren P. C. Bleeker, W. J. L. B. ter Burg, J. J. Th. Donkers, D. de Jong, J. L. Konijn, J. H. van Laaren, A. H. Rijnders, B. A. Sminia, P. Vellekoop, W. Zwagerman, H. van den Berg en P. Sleutel. Woensdagavond hield de afdeling Bever wijk van de bond van plattelandsvrouwen een vergadering. De voorzitster, mevrouw Van Weelderen, deelde mede dat 29 Octo ber in Alkmaar een provinciale vergade ring wordt gehouden, waarvoor ook de afdeling Beverwijk is uitgenodigd. Uitgaande van de. Nederlandse bond tot Kinderbescherming werd een film vertoond genaamd „Die anderen", waarin het grootse werk dat deze bond verricht voor de bijna honderdduizend kinderen, die lijden aan een gebrek of een kwaal, wordt uitgebeeld. Na het zien van deze beelden was een opwekking om kinderpostzegels te kopen voor het bekostigen van dit veelomvatten de werk eigenlijk overbodig. De Kennemers spelen Zondag a.s. om 14.30 uur te Alkmaar tegen Alcmaria Vic trix. Het programma voor de lagere elf tallen is: Kennemers IIVolendam III, 2.30 uur; Zandvoortmeeuwen IVKennemers IV, 9.45 uur; Zandvoortmeeuwen VKenne mers V, 9.45 uur; Vliegende Vogels IV Kennemers VII, 9.45 uur; Kennemers VIII Terrasvogels IV, 9.45 uur; Kennemers IX—THB V, 9.45 uur. Leden vergadering historisch genootschap Het Historisch genootschap Midden Ken- nemerland houdt de algemene ledenverga dering op Donderdag 16 October 1952 in het lokaal van de Kennemer Oudheidkamer aan de Raadhuisstraat. Programma voor DEM De volgende DEM-elftallen zullen Zon dag a.s. uitkomen: DEM IWijk aan Zee I, SVB IIDEM II, DEM IIITerrasvogels II, IEV II DEM IV, DEM V—DSS V, DCO V—DEM VI. BEVERWIJKSE GROENTEMARKT Andijvie 6—14; bloemkool 1841; bospeen 10—25; waspeen 8—16; snijbonen 2877; pronkbonen 3065; spekbonen 2349; sper- ciebonen 40—78; sla 28; spinazie 25—51; tomaten 13—39; komkommer 20; prei 8—14; knollen 1240; rode kool 611; groene kool 712; gele kool 8; boerenkool 5; spruiten 184', druiven 68—78; appelen 10—21; peren 4—17. van de ontstelde omgeving, met het eer- °P, £e JiVes,fr- zame kostersambt gaat bezig houden. De nevenintrige is dan verder zo erg belang rijk niet meer en heeft bovendien een sterk melodramatische inslag. De „liberaal" denkende dokter Frangois heeft twintig jaar geleden een pleegzoon Freek in huis genomen en deze is verliefd geworden op zijn enige dochter Yvonne. Een liefde, die door haar volledig beantwoord wordt. Hoewel de dokter zijn aangenomen zoon verre van ongenegen is, kan hij de toestem ming tot dit huwelijk toch onmogelijk ver lenen, omdat hij wordt gekweld door een .vreselijk" geheim. Na een twist gebiedt hij Freek het huis te verlaten, die daarop eveneens zijn toevlucht in de pastorie zoekt, waar een struise dienstmeid met straffe hand de scepter zwaait. En dan vergt het verder weinig intelligentie van de toe schouwer om te gaan veronderstellen, dat met behulp van de koster het boze geheim ontsluierd wordt en aan het slot het geluk van Yvonne en Freek geen enkele hinder nis meer ondervindt. Ko Keepers, de auteur van „Suuske Per daems", heeft aldus een blijspel afge leverd, dat bij het R.K. Amateurtoneel on getwijfeld gretig aftrek vinden zal. Hoewel hel uiteraard een sterke Katholieke ten- denz inhoudt, wist hij toch elke bigotterie te vermijden en werd er bovendien voor de humor een belangrijk gedeelte gereser veerd. Daarnaast creëerde hij enige ge slaagde blijspelfiguren; in de eerste plaats de reeds genoemde Suuske. in de komi sche taferelen geassisteerd door een gemoedelijke pastoor De Beukelaer en de militante Miebetje, met haar hart van goud. Vandaar dat de R.K. Toneelvereniging „Het Masker" Woensdagavond in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk aan de opvoe ring van dit blijspel bijzonder veel plezier heeft beleefd. De zaal daverde dikwijls van de lach, om dan even later weer met geboeide aandacht in de meer dramatische scènes mee te leven. Dit onmiskenbare succes was voor een niet gering deel te danken aan de uitstekende bezetting, die regisseur A. v. d. Zijl voor de drie hoofd rollen kon aanwijzen. Vooral Adr. Schol zette een tintelende Suuske op de plan ken, met een knap volgehouden dialect en een gulle, brede humor uitgebeeld. Adr. v. d. Plas was pastoor De Beukelaer; voor een eenvoudige dorpspastoor misschien even te gedistingeerd, maar overigens een gemoedelijk en humaan mensenvriend. An Rijs wist eveneens wel raad met de bij- dehande Miebetje; haar tekst kwam pun tig en vlot over het voetlicht en zij vorm de aldus voor de toeschouwers een voort durende bron van uitbundig vermaak. Be halve de dorpsveldwachter, van het kali ber zoals wij ons deze nog uit de boeken van Dik Trom herinneren, vertegenwoor digden de vier overige rollen een geheel ander genre. Hiervan waren Theo Dudink een correct-beschaafde dokter Frangois en mevr. Tr. Geldermans-Groen zijn echtge note. Het traditionele jonge paar tenslotte kwam voor rekening van Gerda Konijn en Ton v. d. Plas, waarvan vooral de laat ste zich nog in houding en dictie zal moe ten bekwamen. Dinsdag 14 October wordt deze opvoe ring nog een keer in het K. S. A.-gebouw herhaald en het is aan geen enkele twijfel onderhevig, dat ook de komende voor stelling aan publiek en spelers het zelfde genoegen verschaffen zal. Gereformeerde Synode De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft in haar Woensdagavond te Rotterdam gehouden zitting het rapport be handeld van deputaten voor de nadere overweging van de mogelijkheid van oecu menische samenwerking. In het rapport verklaart de meerderheid zich op vele gronden tegen aansluiting bij de I.C.C.C (Internationale Raad van Christelijke Ker ken), vooral gezien de houding, die men daar tegenover de Wereldraad van Kerken aanneemt. Aansluiting daarbij zou de zen ding in moeilijkheden brengen. De zending der Gereformeerde Kerken is namelijk aangesloten bij de Internationale Zendings raad. Ook zou aansluiting verkeerde tegen stellingen in de Gereformeerde Kerken in het leven roepen. De minderheid verklaart zich voor toetreding tot de I.C.C.C.op grond van oecumenische roeping der kerk Toetreding tot de Wereldraad in zijn hui dige vorm werd door deze groep voor de Gereformeerde Kerken ongeoorloofd ge acht. De grondslag van de I.C.C.C. is dui delijk orthodox en voor geen tweeërlei uit leg vatbaar. Aan de discussie namen niet minder dan twaalf sprekers deel, waaronder zeven hoogleraren. Aalsdljk, 7 van Rotterdam te New York. Amor, 7 v. Algiers naar Tunis. Arnedijk, 8 v .Hamburg te Bremen verw. Aardijk, pass. 7 ten Zuiden v. d. Bermuda. Alriati, 7 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alphard, 8 van Antwerpen te Rotterdam. Alchiba, 7 v. Montevideo n. San Francisco. Arendsdijk, 8 te Santos. Agamemnon, 7 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Aletta, pass. 7 Singapore. Aiwakd, 7 dwars Maceio n. Rio de Janeiro. Amstelpark, pass. 7 Start Point. Amstelstad, 7 150 m. Z. Nantucket. Andijik, 7 360 m. NO. Bermuda. JAN VAN DAM Zondag 12 October aanstaande organiseert de Bridgeclub „Boekenrode" voor de eerste maal de wedstrijden om ,,'t Schildt van Boe kenrode". Deze wedstrijden, waaraan alleen districtskampioenen van de eerste klasse deelnemen, worden gespeeld in restaurant Dreefzicht aan de Dreef in Haarlem. Donderdag 9 October. Bioscopen: Geen voorstellingen. Luxor Theater, 8 uur: Cabaret-avond met de Kilima Hawaiïans. Bovenzaal 't Centrum, 8 uur: Jaarvergade ring Aquariumvereniging „Kennemer- land". Vrijdag 10 October. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Illusie van het geluk". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind der zonde". W. B. Theater, 8 uur: „Vlammende pijlen". Aalsum, 7 140 m. z. Bombay n. Karachi. Boschfontein, pass. 7 Lissabon n. Marseille. Bali. 9 Adfen verwacht. Blijdendijk, 10 's nachts Terneuzen verw. Breda. 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Boskoop, 7 van Buenaventura n. Balboa. Buru, pass. 7 Sabang. Bontekoe. 7 v. Donggala n. Kwawdang. Baam, 7 400 m. W. Curagao. Cleodora, 7 v. Madras te Calcutta. Cal Vex Nederland, 7 110 m. Z.ZW. Ouessant. Camphuys, 8 v. Singapore te Tj. Priok. Celebes. 7 t.h.v. Lissabon. Ceronia, 7 55 m. ZW. Fastnet. Cistula, 7 in Straat Soenda. Cottdca, 7 300 m. N.NO. Paramaribo. Delfland, 12 v. Z. Amerika voor IJm. verw. Duivendijk, 7 v. Portland Oreg. Buivendrecht, 10 v. Lagos te Liverpool verw. Drente, 7 18 u. te Genua. Edam, 7 van Norfolk te New York. Eemdijk, 8 te Antwerpen. Eos, 7 v. Oran n. Tanger. Esso Den Haag, pass. 7 Lands End. Ena, pass. 7 ten ZW. Kp. Selatan. Enggano, 7 440 m. Z.t.W. Kp. Guardafui. Erlr.oa, pass. 7 ten W. eil Palawan. Friesland (SSM), 7 t.h.v. Oporto. Garoet, 7 van Aden naar Suez. Glessula, 8 v. R'dam te Newcastle. Graveland, 7 v. Itajai n. Porto Alegre. Gouwe, verm. 9 v. Roytta naar Zaandam. Gaaster'.ar.d, pass. 7 Ceylon n. Aden. Gooiland, naoh 7-8 v. Brake n. Hamburg. Hathor, 6 v. Lissabon naar Antwerpen. Heelsum, pass. 8 Ouessant. Hecuba, 8 v. Amsterdam te La Guaira. Hydra, 7 v. Tampa Florida n. Rotterdam. Haarlem, 8 v. San Juan te Curagao verw. Hoogkerk, 7 van Suez. Haiulerwijk, 7 v. Antwerpen naar Londen. Hermes, pass. 7 ten W. eil Inagua. HerslMa, 7 610 m. Z.ZW. Fayal. Helena, 7 v. Trinidad te Paramaribo. Hera, 7 v. Pimentel naar Callao. Jupiter, pass. 7 Kp. Flnisterre n. Lissabon. Kalian da, 7 v. Oleh Oleli n. Belawan. Karsik, 8 v. Palembang te Hongkong. Karossa, 7 Banka. Kedoe, 7 dwars Kp. Palos. Lareniberg, pass. 7 Kp. Finiisterre. Leuvekerk, pass. 7 Kp. Finisterre n. Marseille. Loenerkerk, 7 van Santader. Laai renskerk, 8 v. Ham burg te Bremen. Leerdam. 7 290 m. W. Scilly's. Loosdreoht, 7 120 m. NO. Finisterre. Leopoldskerk, 7 160 m. O. Massawa. Maas, 13 v. Triëst te Mallaga. Mentor, 8 v. Brighton Trinidad te Amsterdam Madoera, 8 van Suez naar Djeddah. Maasland, 8 v. Recife te Bahia verwacht. Manoeran, 8 te Colombo. Molenkerk, 7 te Antwerpen. Murena, 7 v. Madras naar Calcutta. Maasdam, 7 580 m. O. Cp. Race. Maashaven, 7 90 m. ZW. Finisterre. Macuba, pass. 7 Ras al Kalb. Marisa, pass. 7 Str. Banka. Metula, pass. 7 Oostkust Ceylon. Mitra, pass. 7 ten NO. eil. Madoera. Nieuw Amsterdam, 7 van Southampton. Notos, 7 120 m. W. Ouessant. Ovula, 8 v. Stanlow te Rotterdam. Oranje, 7 v. Port Said n. Southampton. Oranjestad, 7 v. Madeira n. La Guaira. Oberon, 7 v. Aruba n. Maracaibo. Parkhaven, 7 v. Buenos Aires n. Las Palmas. Papendrecht, verm. 8 v. Rastanura n. Engeland daarna Rotterdam. Polydorus, 4 te Tj. Priok. Poseidon, 8 v. Cristobal te Amsterdam. Prins Joh. Willem Friso, pass. 8 Vlissingen. Poelau Laut, 7 van Soerabaja n. Makassar. Prambaoan, 7 v. Tj. Priok n. Makassar. Prins Willem II. pass. 8 Belle Isle. Prins Willem V, 7 200 m. NW. Lands End. Pygmalion, 7 120 m. N. Aruba. Raki, 7 van Belawan naar Colombo. Rodas, 8 te Port au Prince verwacht. Schie, 8 v. R'dam te Amsterdam. Sibajak, 8 21 u. Willemstad verwacht. Stad Schiedam, 8 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Vlaardingen, 10 ca. 4 u. Wabana te Emden verwacht. Sliedrecht, 13 v. Las Piedras te Campana verw. Soestdijk, 7 te Tegal. Sohiedijk, 6 v. Rotterdam te Tampico. Stentor, 8 te Southampton. Stad Alkmaar, 7 v. Narvik op de Tees. Straat Banka, 7 van Kaapstad n. Buenos Aires. Sabang, 8 v. Pemangkat te Soerabaja verw. Saidja, 7 ten anker Pladju. Scherpen'drecht, 7 dwars Macaibo. Stad Arnhem, 7 dwars Porto. Stad Breda, 7 470 m. N.t.W. Flores. Stad Leiden, 7 440 m. NO. Flores. Stanvac Pendopo. 7 voor anker Belawan. Sarpedon, 7 v. Cludad Trujillo n. Guanta. Slamate, 7 480 m. W. Sabang. Tamo, 7 16 u. v. New York te Galveston. Ta wall, 8 v. Cheribon te Semarang. Tabinta, 7 540 m. ZW. Ascension eil. Taria, pass. 7 ten NW. Den Helder. Tiba, 7 290 m. Z.ZO. Sable eil. Tji'kampek, 7 v. Tj. Priok n. Cheribon. TJiwanjgi, 8 v. Singapore te Tj. Priok. Tongkol, pass. 7 Diamant punt. Tibia, pass. 7 ten W. Natura eil. Veendam. 7 v. Rotterdam n. New York. Waterland, 7 v. St. Vincent n. Montevideo. Weltevreden, 7 v. rede Belawan n. Port Soedan Winsum, 8 te Freetown. Wieldrecht, pass. 8 ten ZW. v. Makassar ca. 21 Suva verwacht. Waingapoe. 8 v. Singapore te Penang. Winterswijk, 7 300 m. NW. ten N. Kp. Finisterre. Waibalong, 7 Str. Banka gepass. IJsel, 8 ca. 12 u. v. Bremen te A'dam verw. Zuiderkruis, 10 ca. 12 u. v. New York voor IJmuiden verwaoht. KLEINE VAART Barendsz, 8 van Amsterdam n. Randers. Bernlsse, 8 v. Bilbao te Vlaardingen. Binnenhaven, 7 v. Gr. Yarmouth n. Duinkerken Birmingham, 7 v. Grangemouth n. Rotterdam. Catharina, 7 v. Kemi n. Grimsby. Cornelia b II. verm. 8 v. Odense n. Aarhuus. Carpo, pass. 7 Lizard Head. Da je Bohmer, 7 v. Savona naar Marseille. Evertsen, 8 v. Londen naar Blyth. Elsenbuigh, 7 v. Port Lyautey n. Casablanca. Frisia, veim. 9 v. Livorno naar Fedalah. Goote, 8 v. R'dam naar Antwerpen. Hagno, 7 v. R'dam te Belfast. Import, 8 v. Lissabon te Leixoes verw. Java, 8 v. Stugsund te Zaandam. Marcella, 8 v. Le Havre te Caen verw. Matar, 7 Rotterdam te Port Talbot. Matthew, 8 v. Blllingham te Souhampon. Menkar, 7 v. Casablanca te Duinkerken. Merak, 7 v. Rouaan n. Casalanca. Merwehaven, pass. 7 Kp. Finisterre. Netta. 7 v. Lagos naar Leith. Noorderhaven, 8 v. Dublin te Shore ham verw Nottingham, 7 v. d. Tyne n. Zeebrugge. Rapid, 6 v. Rouaan n. Rotterdam. Rose Marie, 7 v. R'dam te Malmö. Loterij. De loterij van de aanvoeren heeft zich wat de kansen voor vandaag betreft, toch weer wat gewijzigd: door de onverwachte binnenkomst van verschei dene trawiers lag er meer vis aan de markt, dan men voorzien kon. Tezamen waren het nu de Vios (1900 k. haring), de Sumatra (1700 idem), de Schoorl (540 makreel, 180 schelvis en piepers, 90 kolen, 60 rog en vleet, 50 haai en 20 kabeljauw plus 35 varia), de Bloemendaal (300 ma kreel, 115 schelvis en piepers, 60 kabel jauw en gul, 25 rog en vleet), de KW. 76 met 50 makreel, 60 schelvis en piepers, 20 radio, 50 wijting, 10 wolf, 25 kabeljauw en gul, 100 stuks stijve kabeljauwen en 35 kisten varia. Eerste sollicitanten. Als eerste lief hebbers voor de markt van morgen lagen eergisteren al te trappelen de Antje, die 375 kisten makreel, 50 schelvis en 25 pie pers buitgemaakt heeft en de Norma met haar 770 kisten maki-eel, 60 haring en 60 kolen plus 110 haai en rog en 170 geva rieerde schelvis. Voorts is aan te nemen, dat de Limburgia en de Eveline eveneens de Vrijdagmarkt zullen kiezen. Mooi visserijtje, schipper: De beman ning van de VI. 83, Cornelia trof het Dins dag maar best met de visserij. Toen te gen middernacht de vleet scheep kwam, bleken er liefst 550 kantjes haring in te hangen en dus werd de helft maar ge steurd en de andere helft voor verse aan voer gereserveerd. Wat er nog komen kan. Van de ha ringtrawlers zijn nu van de oudste ver trekdatum de Bergen, de Mary en de Duyvis, alle van de eerste October en de Vikingbank, die de dag daarop het ruime sop koos. Dat ging. De Woensdagbesommingen zagen er niet zo mistroostig uit: de Tzonne maakte voor een week f 21.300, de Van Hattem haalde na een negendaagse trek- korij op verse vis f 30.230 binnen, de Post Boy deed f 17.000 na zes dagen op de ha ring en de Thorina boekte f 20.000, ook voor zes dagen. De Helderse logger HD. 87 sloeg zijn concurrenten met stukken door f 13.000 uit het vuur te slepen en ook de KW. 69 sprong er tussenuit met f 9950. Een Scheveningse gast de Sch. 23 bleek terecht zijn heil in IJmuiden te heb ben gezocht en het schip maakte hier f 11.700. Goud voor vis, blauw voor haring. Er werd Woensdag voor de rond- en fijn- vis goed betaald. Ondanks het feit dat de aanvoeren iets ruimer waren en de ver wachtingen voor de eerstkomende markt dagen ook iets beter zijn, gaf de handel geen krimp en betaalde dapper f 5 per kg. voor de laptongen en f 70 voor de mooiste schelvis. De kabeljauw, waarom haast werd gevochten, ging alle perken te buiten, grote regels vonden kopers voor f 140 (en soms zelfs nog meer) per 10 stuks. De grote kisten ijskabeljauwen kon den niet achterblijven en deden f 160 tót f 175 per 125 kg. Ook de schoiaanvoerders hadden niet te klagen. De geringe aanvoe ren vervlogen als sneeuw voor de zon, waardoor vele schepen nog een vrij rede lijke besomming konden halen. Grote ex portsoorten, die men met een lantaarn moest zoeken, varieerden van f 60 tot f70. De kleine drietjes deden van f25 tot f 15. Schol 2 bracht niet minder dan f 30 per 50 kg. op. Met de trawlharing was het 't oude liedje: de allerbeste soorten werden eruit gepikt en brachten tot f 11,50, soms f 12 per 50 kg. Gp, maar de rest kwam niet hoger dan f 11. Vele partijen was geen ander lot beschoren, dan de vismeel- fabriek, zodat op vele kisten Woensdag morgen weer de bekende blauwe briefjes prijkten. Per auto. Uit Texel en Den Helder kwamen Woensdagmorgen vroeg enkele vrachtauto's de vangst van kustvissers naar IJmuiden brengen. En er werd voor deze platvis Woensdag zeer veel geld be taald. Afwisseling. De Maria van Hattum (IJm. 10) schipper K. Blok, was Woens dag met 1200 kisten „verse-vis" de enige trawler waar de handel met intense be langstelling naar uitzag.. Door de late bin nenkomst van de IJm. 10 kon pas Woens dagmorgen om 7 uur met het lossen wor den begonnen. De vraag naar de grote makreel en schelvis, zelfs in de middagmarkt, was echter nog groot, zodat de v. Hattum een fikse besomming maakte. Marktbericht Urk. 7 October 1952. Aangevoerd aan de visafslag Urk door 14 vaartuigen: 1052 pond snoekbaars f 0,64— f 0,68 p.p.; 25 pond rode baars f 0,53— f 0,56 p.p.; 478 pond voorn en blei f 0,05— f 0,06 p.p. Twee nieuwe „clcan-plates". De Retraco" heeft haar machinepark uitge breid met twee haringfiieermachines, zgn. „clean-plate"-machines. Deze machines zouden pas in het voorjaar van 1953 gele verd kunnen worden, maar dank zii het doorzetten van de heer Osenaarp zijn de twee apparaten, die het machinepark tot een totaal van zes clean-plates uitbreiden, nu reeds gearriveerd. Prijzen. Heilbot 2,70-2,65, gr. tong 4,85-4,50, grm. tong 2,72-2,47, kim. tong 2,56-2,29, kl. tong I 2-1,92, kl. tong II 1,76-1,65, tarbot I 3-2,50 alles per kg. Tarbot III 90, tarbot IV 85, kim. schol 82, kl. schol I 77-67, kl. schol II 49-19,50, schar 33-31, v. haring 12,50-11, makreel 30-14, gr. schelvis 80-76, grm. schelvis 74-56, kim. schelvis 69-51, kl. schelvis I 61-51, kl. schelvis II 46-23,50, wijting 36- 22,50, gr. gul 66-60, mid. gul 55-46, kl. gul 34-27,50, kl. haai 25-23,50, ham 88- 68, poontjes 23-19,50, kl. koolvis zw. 38-23 alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 300-230, gr. koolvis zw. 82-72, gr. leng 120, alles per 125 kg. Aanvoer. 139 k. tong en tarbot, 1 k. heilbot, 145 k. schol, 10 k. schar, 5680 k. haring, 845 k. makreel, 455 k. schelvis, 325 k. wijting, 140 k. kabeljauw en gul, 6 _^n2> 36 k. kl. haai, 2 k. ham, 5 k. poon, 105 k. koolvis en 35 k. diversen, totaal 7920 kisten. Besommingen. IJm. 10 Hattem f 30,230. Megrez 8 v. Locbudy te Bordeaux. Rijnhaven, 5 v. Rouaan te Duinkerken. Scrijpe, 8 v. Amsterdam naar Ham burg Tvro V-n verr^n!rhe' ,6 V" Marseille le Casablanca ryro, v. Drogheda naar Swansea. VfT. Brakel, 7 v. Garston n. Maryport. Viking 7 v. Middlesboro naar Goole. Vlieland, 7 van Malmö n. Gothenburg. Westlaan, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Anaar^V!iss?ngèn.9' 3°" 51" Bbro, met bak7 160 m. N.t.W. Cp. Ver de. Noordzee, 7 v. Glasgow n. Port Alegre Oceaan, 7 van Gibraltar te Kopenhagen. Oceanus, 8 6 u. met m.s. „Westropa" van Boston naar Antwerpen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10