Gymnasium „Felisenum zal binnenkort worden uitgebreid EEN HOED Kersverse vis geportretteerd Problemen Aanbesteding nieuwbouw nog deze maand te verwachten ZET DE....OP DEI! Ü£t£coru Ph. de Koning DAMESMODEHUIS ÜÉP Agenda voor Velsen Hex Theater1 Joh. Meyer Zn Bakenessergracht tijdelijk overkluisd op de honderd velden 8 EN DRAAG Prijzen in wolvilt vanaf 11.75 in haarvilt vanaf 17.50 Stormvogels W edstrij dprogramma voor Zondag IJmuiden-IJselmeervogels Bedriifsvoetbalcompetitie van Van Gelder Zonen Snoeken bij Velserbeek Kerstactie van het „Jeugd Rode Kruis" Velsen ontvangt Zondag BKC Wedstrijdprogramma voor Waterloo Ouden van dagen exposeren Bestuurswijziging bij speeltuinvereniging „Kindervreugd" Instructieve, maar ook kunstzinnige plaat van de pers (onze wekelijkse damrubliek onder leiding van B. Dukel) Él pi mm pi JU mm pl 1 H m Ml B S u §B BS ÜP us §n i§§ 13 Hf 13 13 ill Éi IJmond-handballers naar het hoge Noorden ANDALUSIë VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 Nog deze maand verwacht men de aanbesteding te kunnen houden van de uitbreiding van het Gemeentelijk Gymnasium „Felisenum" aan de Van Hogendorplaan in Velserbeek. Als alles volgens de plannen verloopt zullen enige van de nieuw te bouwen leslokalen met ingang van het vol gend schooljaar, dus per September 1953, in gebruik kunnen worden genomen. De uitvoering van het gehele uitbreidingsplan zal ongeveer één jaar vergen. „Felisenum" zal dan kunnen bogen op een tekenzaal, een gymnastiekzaal, die tevens dienst zal doen als aula en als toneelzaal en op lokalen voor het onderricht in de natuurkunde, scheikunde en de Natuurlijke Historie, welke naar de eisen des tijds zijn ingericht. Het nieuw te bouwen gedeelte van het gymnasium zal straks het reeds bestaande gedeelte ongetwijfeld gaan overheersen, zo groots is de opzet die onlangs door alle betrokken instanties is goedgekeurd. Haaks op het gebouw dat nu als gymnasium dienst doet en dat aan de Van Hogendorplaan is gelegen, komt het twee verdiepingen hoge nieuwe gebouw. Een verbindingsgang zal het straks mogelijk maken van het oude naar het nieuwe gedeelte van de school te gaan. Langs deze verbindingsgang komen een kleedkamer voor de docenten en een ruimte voor de werksters. De verbindings gang komt in het nieuwe gedeelte uit in de ruime hall, die achter de moderne entrée van het gymnasium zal liggen. De hall geeft, gaande naar links, toegang tot de gang, waaraan parterre: de kamer voor de rector, het leslokaal voor schei kunde, een kabinet ter opberging van de scheikundige outillage en een werkplaats voor de amanuensis zijn gelegen. Daarna maakt de gang een hoek naar rechts, toe gang gevende tot de kleedgelegenheden voor het gymnastieklokaal zelf. Aan het einde van de turnzaal zal een toneel wor den gebouwd. Tevens komen daar nog ruimtes voor het opbergen van gymnastiek- toestellen. Boven Op de eerste étage komen in de genoemde volgorde en bij de hal beginnende, een tekenzaal, een kabinet en een leslokaal voor het onderwijs in natuurkunde en een kabinet plus leslokaal voor de natuurlijke historie. Het zal de lezer duidelijk zijn dat dit ADVERTENTIE Bij aankoop van een nieuwe hoed, Uw oude hoed gratis in orde gemaakt. Kennemerlaan 36, IJmuiden, Tel. 4453 Zeeweg 377, Driehuis Haarlem IStormvogels I, terr. Haarlem. Elinkwijk li-Stormvogels II, aanv. 2.30 u. D.C.G. IIStormvogels III, aanv. 2.30 u. Stormvogels IV—V.V.H. I (O.H.C. beker) aanvang 9.45 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels VV.S.V. VI aanvang 9.45 uur, terrein Schoonenberg. Stormvogels VIKinheim III, aanvang 9.45 uur, terrein Schoonenberg. D.I.O. IVStormvogels VII, aanvang 9.45 uur, terrein Kleverlaan te Haarlem. E.D.O. XIStormvogels VIII aanvang 12 uur, terrein E.D.O. Stormvogels I: P. C. Kraak, D. v. d. Oever, Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol, E. Westers, J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer, A. v. Onselen Reserves: P. Vader, P. Heilig, T. J. de Boer. Stormvogels II: J. Venus, J. v. Vliet, J. Broekhuizen, A Glas, M. Ponte, K. v. Opbergen, J. Meyer, A. P. A. v. Vliet, C. Post, F. G. de Haan, G. II. Drager. Reserves: D. Peereboom, Cees Zwemmer. Nog steeds wacht V.V.IJ. op haar eerste overwinning, die, gezien de ranglijst, erg noodzakelijk is. Maar helaas is het elftal nog niet stabiel. Goede en slechte wedstrij den wisselen elkaar af. De thuiswedstrij den zijn tot nu toe de beste geweest. Zater dag komt IJselmeervogels op bezoek, dat evenals andere jaren weer over een uit stekend elftal beschikt en wel één van de gegadigden voor de bovenste plaats is. Of V.V.IJ. een struikelblok voor hen zal zijn is niet te zeggen, maar wordt er zo ge speeld als tegen Spakenburg dan zullen ze het moeilijk krijgen. V.V.IJ. komt uit in de volgende opstelling: W. Koster; D. Klaassen, W. Rem; J. Guijt, P. v. Leeuwen, G. de Boer; J. Luppens, A. Wapenaar, KI. Wielinga, L. Vooys, J. Veldman. Het overige programma luidt: IJmuiden 2Kennemerland 3; IJmui den 3—S.I.Z.O. 2; IJmuiden 4S.I.Z.O. 3; IJmuiden 5—S.V.IJ. 3. Juioren: IJmuiden aS.I.Z.O. b; IJmui den bS.I.Z.O. a. Aspiranten: Terrasvogels aIJmuiden a; Kennemers fIJmuiden b; Kinheim c IJmuiden c. alles slechts de hoogst noodzakelijke uit breiding van de tot nu gebruikte nood- school Velserbeek betekent. Van enige uitbreiding van het aantal leerlingen op het gymnasium kan ook met het nieuwe gebouw nog geen sprake zOn. Momenteel telt het gymnasium 94 leerlin gen verdeeld over vijf klassen. Het volgend jaar zal de eerste volledige leergang „rond" zijn en dan zijn er zes klassen, aldus ver telde dr. P. Brommer, rector van het gym nasium ons. Voor parallelklassen, zo die nodig mochten blijken, is voorshands ech ter geen ruimte. Wel werden plannen die ook in een der gelijke uitbreiding voorzagen, destijds in gediend, maar zij werden afgewezen. Aan vankelijk wilde men zelfs de bestaande lokalen verkleinen, door muren weg te breken en elders weer op te metselen. Dit heeft de rector echter kunnen voorkomen. Groen Het gymnastieklokaal komt nagenoeg evenwijdig te liggen aan het nu reeds be staande gedeelte van de school. Tussen beide gebouwen in wordt een groenstrook aangelegd. Tegelijk met het schoolgebouw wordt begonnen met de bouw van een conciërgewoning die links van de school aan de Van Hogendorplaan komt te staan. Deze laan zal daartoe eerst nog worden doorgetrokken tot aan de Tolsduinerlaan. De ruimte tussen de conciërgewoning en de school wordt aan de achterzijde afge sloten door een pergola waaronder de leer lingen voor schooltijd en in vrije kwartie ren zullen kunnen schuilen zo het eens mocht regenen. Links van deze ruimte dus achter de conciërgewoning, wordt een over dekte fietsenberging gebouwd. Uiteraard is het moeilijk op papier een beeld te geven van een gebouw dat nog moet verrijzen. Verwacht mag echter wor den dat het ontwerp van de architect van Openbare Werken, de heer J. P. Koopen, een gymnasium zal opleveren dat het zich steeds uitbreidende Velsen waardig is. De voetballiefhebbers bij Van Gelder Zonen papierfabriek zullen, evenals vorig jaar, weer deelnemen aan een bedrijfs voetbalcompetitie tussen personeelsleden van verschillende afdelingen. Deze competitie, die Zaterdags op het Van Gelder Sportpark in „Tussenwijk" wordt gespeeld, is inmiddels al begonnen. Er wordt gespeeld in twee afdelingen van elk vijf elftallen, die in een volledige competitie uitmaken, wie de afdelingskam pioen wordt. Als beide kampioenen in het voorjaar van 1953 bekend zijn, zal de strijd tussen deze twee gegadigden gaan om het bedrijfs- kampioenschap, dat dit jaar werd gewon nen door de afdeling Centrale, welke dus houder is van de bronzen beker. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Velsen zal op Maandag 27 October 1952 geen spreekuur houden. Arbeiders van Openbare Werken zijn gisteren op jacht getogen naar een snoekenfamilie, die de vijver aan het eind van de Driehuizerkerkweg bij het riool waterpompstation onveilig maakte. Een zegen is door de vijver getrokken waarbij alle vis werd verschalkt. Na ongeveer een uur lag de vangst op de wal. De grootste verrassing bleek een tienjarige snoekenvader van 1.10 meter lang te zijn. Voorts werden liefst 14 kleinere snoeken gevangen. De vijver bleek voorts grote partijen zeelt, voorn en kleinvis te bevat ten, die goeddeels weer in de vijver terug mochten. Een paar vissen gaan helpen een Bloemendaalse vijver wat meer bevolking te verschaffen. De vrouwelijke promotor van veel mens- lievendwerk in Velsen, mejuffrouw E. Vijlbrief, blijkt, ook nu weer het initiatief te hebben genomen tot een kerstactie van het „Jeugd Rode Kruis". Op de scholen wordt al hard gewerkt om met Kerstmis de 400 verpleegden in het zeehospitium in Katwijk te kunnen ver rassen met een doelmatig handwerkje. Het vorige jaar werd een hoeveelheid zelfvervaardigde cadeautjes zo maar opge zonden, nu zal ieder kind voor één bepaal de persoon iets vervaardigen. Het gemeentebestuur verleent medewer king door het schenken van materiaal voor handenarbeid en fraaie handwerken. Tij dens de daarvoor bestemde lesuren worden de cadeautjes op de scholen vervaardigd. Zondag speelt Velsen zijn tweede thuis wedstrijd van dit seizoen tegen B.K.C. uit Anna-Paulowna. We vertrouwen, dat ze na de „misstap" van verleden week tegen Alkmaarse Boys wederom het pad der overwinningen zullen betreden Velsen komt als volgt uit: Doel: G. de Graaf; achter: H. Meyer en C. Tromp; mid den: B. Wijker, J. v. Bugnum en L. Boon; voor: B. Tromp, J. v. Bakkum, W. Kra mer, H. Kramer en P. Donker. Waterloo 1 ontmoet a.s. Zondag Dios 1 in de tussenronde om de OHC-beker. De ove rige elftallen komen alle in 't veld en krij gen de volgende tegenstanders: Waterloo 2- Terrasvogels 3 9.45 uur; Waterloo 3-Allian- ce 1 12 uur; Waterloo 4-DSB 5 9.45 uur; Waterloo A-VI. Vogels A 12 uur. Met invallers voor Holman en Sikkelerus trekt Waterloo naar Nieuw-Vennep als volgt: doel: W. Kok; achter: W. Bras en J. J. Schelvis; midden: L. N. Schaap, J. Schaap, J. v. d. Steen; voor: A. Broek, J. Zwanenburg, G. Post, J. Buding, P. Dekker. ADVERTENTIE FALCON JASSEN WEATHERPROOF in tweed gabardine d.Q 7^ katoen I en hoger KENNEMERLAAN ^4 Op 4 November wordt in het Patronaat in IJmuiden-Oost een tentoonstelling ge houden van handwerken, die door de ouden-van-dagen in verband met de ko mende feestdagen zijn vervaardigd tijdens hun wekelijkse bijeenkomsten in de „soos". Het bestuur van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" heeft zijn leden opgeroe pen voor de jaarvergadering, die Vrijdag 24 October in het clubgebouw aan de Dood weg zal worden gehouden. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen is er een bestuursverkiezing wegens het aftreden van de penningmeester, die zich wel herkiesbaar stelt, doch niet meer in deze functie en van mevrouw J A. Stapper en de heer H. Velde. Beide laatsten zijn niet herkiesbaar. In deze bijeenkomst wordt een bestuurs voorstel tot benoeming van ere-lid ter tafel gebracht. „Ik wou, dat we ze zó kersvers in de markt kregen", moet een IJmui- dense vishandelaar gezegd hebben, toen hij zijn ogen liet dwalen over de nieuwe vis-plaat, die het Bedrijfschap in samenwex-king met het Voorlich- tingsbui-eau vandaag in zee stuurt. En dat was het beste compliment, dat de Zaandamse tekenaar P. de Vries en de Velsense lay-outman H. Bolleman konden krijgen voor hun inderdaad tot in de puntjes verzorgde werk. Bedrijfschap en voorlichtingsbureau heb ben samen met een adviescommissie uit het visserijbedrijf namelijk maanden lang zitten broeden op een wandplaat, be stemd zowel voor de scholen als de vis winkels, de buitenlandse relaties als des noods de huiskamers, waarop de voor naamste vissoorten, die er in Nederland worden aangevoerd, moesten voorkomen. Watervliet groeit en bloeit Aan de belangstelling voor de jaarver gadering van de buurtvereniging „Water vliet", die Woensdagavond in het gelijk namige sportpaviljoen is gehouden, was niet te merken dat deze vereniging in het afgelopen jaar een ledenwinst van meer dan tien percent had gemaakt. Dit betreur de voorzitter Joh. Klein, maar het uitvoe rige jaarverslag van de heer J. B. Hel- migh, secretaris, bewees de goede gang bij „Watervliet". Ten aanzien van de ontspanningsavon den betreurt het bestuur de „dwang" om verlotingen te houden. Doch hier kan men niet buiten wegens de hoge kosten van zaalhuur, balmuziek en autobussen voor het kinderuitstapje. Bij alle vreugde over de goede gang van zaken was de penningmeester, de heer B. Kuhfus, in zijn uitvoerig verslag niet zo blij gestemd: het batig saldo was minder groot dan in het voorgaande jaar. De aftredende heren B. Kuhfus en G. J. Voerman, respectievelijk penningmeester en tweede voorzitter, werden herkozen. In de vacature van de heer B. Groot werd do heer J. Metselaar gekozen. Een voorstel tot plaatsbespreking voor uitvoeringen zal worden opgelost door een rouleringssysteem, indien de leden daartoe willen meewerken. De eerste uitvoering van „Watervliet" is vastgesteld op 18 October. ADVERTENTIE Het midden én béterè genre Voor dc chic'„UK'IC-' Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost Tel'. 4206 KENT U ÓNS SPAARSYSTEEM Over het water van de Bakenessergracht is ter hoogte van de Nauwe Appelaarsteeg een houten vlonder aangebracht, waarop de directiekeet en andere gebouwtjes, die nodig zijn bij de uitvoering van het nieuwe gebouw voor de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen een plaats hebben ge vonden. Belangstellenden in Haarlems sladsschoon maken wij erop attent dat men thans, komende uit de Nauwe Appe laarsteeg, een fraai uitzicht heeft op de toren van de Bakenesserkerk. De oplossing van het vierde vraagstuk van H. Laros luidt: Zwart: 11 stukken: 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 18, 36. 40 en 45. Wit 11 stukken: 16, 22, 27, 28. 31, 32, 34, 37, 38, 39 en 50. Wit wint door 22—17, 40x29 of 12x21, 28—22, 1611, 6x28, 32x3, 21x34 (en vele oplossers gaven aan dat vrij gemakkelijk naar 43 wint) doch de auteursoplossing is met de slag naar 3x47, 36x27, 37—32, 27x38 en 47x1. Met als slotstand wit dam op 1 en stuk op 50. Zwart 34 en 45. Zwart aan zet 34—39, 5044 en wint door 16. De stand van de oplosserswedstrijd is: W. v. Wort 4, J. v. Straten 1, W. 't Hart 4, J. A. Koppelman 4, L. C. Vooys 4, J. Guyt 4, J. Floor 1, J. Mooy 3, W. de Smit 3, J. de Boer 3, H. Lichtendahl 3, J. Meyer 2, J. Buur 3," J. J. Wesselius G. Eckhard 3, G. E. Abspoel 2, H. Andrea 3, D. Tjeerds 2, P. A. Peek 2, G. M. Ploeg 1, Th. Souer 1, H. Schaap allen 2 pnt. Deze oplossers waren van IJmuiden, Driehuis en Velsen. Uit Santpoort kregen wij inzendingen van G. Kok 4, G. Provoost 4, J. H. Bakhuys 4 en G. Zuiderduyn 4 punten. Uit Velsen-Noord A. W. Beukema 4 en W. J. Tunen 1. Uit Beverwijk de heren P. de Boer en N. Adelaar met 4 punten. Voor onze wedstrijd mochten wij weer een achttal fraaie problemen van de problemist Max Douwes ontvangen. Commentaar is ver der overbodig. Auteur: Max Douwes te Hilversum jjp ÜP WÊ. HP m Hf M üi HP 13 HP ém. fi§ m 11 Hf O 13 HP 13 iS 13 PP HP HP 13 HP 13 mi 13 HP 13 13 Zwart 12 stukken op: 7, 8, 11, 13, 14, 19, 23, 24, 25, 29, 30, 45 en 1 dam op 50. Wit 15 stukken op: 15. 22. 31, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 en 46. Wit speelt en wint. Telt voor één punt in de wedstrijd. Oplossingen worden tot uiterlijk Zaterdag 25 October ingewacht. Een IJmuider debutant Van de IJmuider debutant-problemist plaatsen wij een vraagstuk in cijferstand, en bieden die gaarne ter mede oplossing aan. Al is het vraagtsuk van de jeugdige H. Schaap uit de Ruyterstraat voor een deskun dig oog, nog niet 100 procent technisch vol maakt, te prijzen is het initiatief. Wit: 14. 20. 24, 25, 32, 34, 36, 38, 41, 43, 46, 48, 49, (13 stukken). Zwart: 5, 8, 11, 12, 13, 15, 21, 22, 23, 26, 27 en 37 (12 stukken). Wit speelt en wint. Partij eindspelen Het moeilijkste gedeelte van ons spel is het eindspel. Doch met studie kan zeer veel kennis worden opgedaan. Om te beginnen is het aan te raden, eerst eens wat gemakke lijke gecomponeerde eindspelletjes op te lossen, die echter alleen theoretische waar de hebben. Maar al verder studerend, ont dekt de speler al g.uw met moeilijke com posities de prac.;«che waarde van de ver schillende mogelijkheden, die tot winst leiden. En daar gaat het nu om. Met verwerft in het eindspel een bepaalde kennis om een partij-eindspel een gewenste richting uit te sturen. Verder leex-t men de steeds terug- kerende standaard-winst, en remise-stellin gen. Het zijn vooral deze steeds terug kerende partij-eindspelen, waaraan de ken ner „houvast" heeft. Laten wij nu eens als voox-beeld de vol gende stelling plaatsen. Wit 1 dam op 35, 3 stukken 15, 30 en 47. Zwart 1 dam op 17 en 1 stuk 4. Wit aan zet speelt direct 4741 om over de hoofdlijn 546 een tweede dam te berei ken. Nu b.v. het volgende spel. 17—28 41—36 28—14 30—25 14—37 35—24 37—32 36—31 3228 en wit haalt dam met stuk 31. Plaatst de 2 dammen op 24 en 35 en de 2 witte stuk ken op 15 en 25. Zwart kan nu spelen naar 14. 24—42, 14—23 25—20 23—28 42—24 waarna de volgende stelling is bereikt wit 2 dammen op 24 en 35 en stukken op 15 en 20, zwart 1 dam op de hoofdlijn en 1 stuk op 4. Aan genomen dat zwart aan zet is en zich bevindt op ruit 5. Dan is deze gedwongen om te spelen 546. (op los staan b.v. 537 volgt 1510 en 4x15 2430 met winst) nu volgt toch 1510 en zwart moet 4x15 want op 56—5 volgt eenvoudig 20—14. Na 4x15 is de volgende stand ontstaan. Zwart 1 dam op 46 en 1 stuk op 15. Wit 2 dammen op 24 en 45, stuk op 20. Wit aan zei speen 3544, los staan kan weer niet wegens 24—35 dus 46—5 4449, 546 4935 en het is weer dezelfde stelling opgegeven bij de laatste cijferstand, doch nu met zwart aan zet. Nu kan na 465 wit door 20—14 winnen. In dezelfde geest zagen wij een „familie eindspel" in de ontmoeting in de hoofd klasse damcompetitie Noordholland DCIJ ODV. Reeds enige zetten was W. Botter (ODV) met wit op zoek om een winst formatie op te bouwen in de richting zoals in bovenstaande eenvoudige standaardstel ling winst wordt verkregen. Om deze kennis te vergaren hoeft men heus geen sterk spe ler te zijn. Feitelijk is iedere hoofdklasse speler verplicht deze kennis van eindspel vlot in de praktijk te Runnen brengen. Maar gelukkig voor Botter werd wegens het late uur de partij afgebroken en kon zij latei zonder verder spelen gewonnen voor ue ODV-speler worden verklaard. Zwart, L. Koetsier, DCIJ Wit, W. Botter, ODV Zwart 2 stukken op 15 en 26 en dam op 46. Wit drie dammen op 2, 3 en 4, 1 stuk op 36. Met enkele zetten is een winstformatie op te bouwen, met het combineren op stuk 15. Wit aan zet. 224, 4628, 320 nu kan los staan al niet meer wegens de dreiging 2435. Dus moet of zwart de lange lijn verlaten of op de vluchtvelden 5 en 46 spelen. Als zwart tot het verlaten van de lange lijn besluit, bouwt wit de stelling op met de dammen op de velden 27, 37 en 46, waai*na met het stuk op 36 wit twee „ai-men" bezit, om de zwarte dam tot overgave te dwingen. Mocht zwart besluiten tot het volharden op de velden 46 en 5, dan bouwt v/it, net als in het reeds gegeven voorbeeld, de vol gende stelling op: wit 3 dammen op 20, 24 en 35 en wit wint door het rustig afwachten tot zwart woi-dt gedwongen tot de zet 46—5 (en wit 20—14 wint). Ware geschiedenis In het wedstrijdreglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond staat dat 3 dammen tegen 1 dam remise is. Maar een aanvulling op het wedstrijdreglement verdiende wel, de „vaste-remise" en „winst-standaard-stel lingen", te omschrijven. Het gebeurde in het voorjaar van 1948 te Heerlen, dat wij in een voorwedstrijd voor het kampioenschap van Nederland tegen de Friese kampioen Bandstra uitkwamen. In het vergevorderd middenspel („grens- eindspel") kwam het moeilijkere spel. Na materiaal-offer, wisten wij de Fries in een vaste remisestand te dwingen. Maar het reglement schrijft niets voor, dus kon de Fries rustig op de kansjes die een derge lijk eindspel voor de meerderheid nu altijd biedt blijven doorspelen. Na zeven uur spelen kwam de avondronde bijna in de verdrukking. Er werd een com missie benoemd van P. Roozenbui-g, R. C. Keller en J. J. H. Mertens, om een uitspraak te geven over de stand, waaruit de Friese kampioen meende winst te kunnen halen. Als de commissie winst kon aantonen werd de partij door ons gewonnen gegeven. Toen besloot Bandstra maar tot remise, daar index-daad de stelling familie was van een ovei-bekende remisestand. eHt is vooral onze plaatsgenoot wereld kampioen P. Roozenbux-g, die voorliefde voor dit zo moeilijke deel van ons spel het eindspel heeft. Van zijn hand kregen wij spe ciaal voor deze rubriek een serie eindspelen, die we in de komende weken zullen plaat sen. Een voorproefje is de volgende stelling van een studie van Roozenburg, voox-tgeko- men uit een stelling tussen Dukel en Keiler om het kampioenschap van Nederland 1952. De stand van deze studie luidt: Zwart: 12. 14, 17, 18, 23, 24 en 26. Wit: 25, 28, 30, 32, 33, 35 en 37. Ieder 7 stukken en zwart aan zet. Heeft niet ieder speler van hoog tot laag niet eens een dergelijke stand op het bord gehad? En is het dan niet uiterst nuttig, zoals onze vriend Roozenburg dit in zijn onuitputtelijke liefde voor het damspel doet, wetenschap pelijk vastlegt, dat deze stand met zwart aan zet gewonnen is voor zwart. Het gaat zo: 26—31 37x26 12—17 32—27 moet wel 23x21 33—29 24x33 30—24 19x30 35x24 3338 2420. En 80 pet. der eindspe len gebaseerd op het vrijmaken van twee „vrijschijven" zoals in dit soort spel worden remise, doordat veelal 20 en 25 niet van dam af te houden is. 20—15 stand wit 3 stukken 15, 25 en 26. Zwart 17, 18, 19, 21 en 38, zwart aan zet 3842 (nu verliest 25—20 door 4247 20—14 19x10 15x4 17—22, 47— dus is 15—10 de enigste 4247 105 (weer de enigste) 1823 510 of 2127 en wit kan opgeven. Een prachtstudie. Oplossingen en correspondentie (uiterlijk 14 dagen) te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeër- weg 121, IJmuiden. Het werd eerst langs de weg der kleuren fotografie gezocht, maar er diende uiter aard gewerkt te worden met dode vis en bovendien bleek de gevoelige plaat net niet gevoelig genoeg te zijn, om de kleu renweelde van een verse kabeljauw, een rode poon of een kreeft volledig uit te doen komen. Dus tekeningen. De Zaanse kunstenaar De Vries maakte nauwkeurige studies en kwam tenslotte met een serie tekeningen uit de bus, die kenners het water in de mond deden lopen; de heer Bolleman zorgde voor een smakelijke achtergrond en een van de grootste drukkerijen liet het geheel dezer dagen van de pers komen. De adviescommissie, die bestaan heeft uit de heren W. A. de Clerq, C. Koster, D. Ouwehand en H. Ossewaarde (uit Ierseke, voor de schaal- en schelpdieren) was enthousiast en zij is gisteren deze forse, geslaagde plaat met onvex-holen trots gaan aanbieden aan het bestuur van het Bedrijfschap, dat de middelen ervoor fourneerde. Er worden voox-lopig 5000 exemplaren van de plaat gedrukt en vandaag worden de eerste 1950 bestellingen van scholen direct afgewerkt. De zuiverheid, waarmee de tekenaar de oogst der zeeën heeft we ten uit te beelden in haar glanzende kleu renpracht, de trefzekerheid, waarmee hij de zilveren haring weergaf (in drie soor ten: maatjes, bank en sloe) en zijn oog voor de détails maken deze plaat, die voor 3,90 zeker niet duur is, tot veel meer dan reclameplaat: het is een klein monument van de visserij, dat de jareix zal weten te trotseren. Aan de achterkant heeft de heer J. de Veer uit Den Haag gecomprimeerd zijn grote kennis over zee en vis laten schit teren: de namen in vijf talen, de kente kenen en het spreidingsgebied. J. F. Voor de handbalvereniging „IJmond" ligt er met niet minder dan zes wedstrijden weer een dx-ukke competitie-Zondag in het verschiet. Vier van de wedstrijden brengen de IJmonders naar het Noorden. Het eerste heren-elftal brengt een be zoek aan het Ankerpark in Den Helder voor een ontmoeting met de Adelborsten waax-van daar nog niet eerder is gewonnen. IJmond 2 en 3 heren trekken met de dames van het eerste naar Wieringen, om te spelen tegen Tonegido. Tonegido 2 speelt twee achtereenvolgende wedstrijden tegen heren van IJmond 2 en 3 wegens de inde ling in dezelfde competitie-afdeling. Uit deze twee wedstrijden moet IJmond min stens drie punten kunnen halen. Voor de dames I, die zo uitstekend op dreef zijn, zal de ontmoeting tegen Tone gido I niet gemakkelijk worden, maar de drie gespeelde en gewonnen wedstrijden tegen nog minder gemakkelijke tegen standsters, geven de bux-geres alle moed. IJmond 2 dames spelen op „Watervliet" tegen Concox-dia 2 (Haarlem) en het derde dameselftal gaat op bezoek bij Heemstede. De samenstelling van de eerste elftallen is: Heren: IJmond I: J. Böhm; H Böom, J. van Buuren; K. Schik, P. Rens, H. Garrit- sen; J. Beunder, G. Kramer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. Dames: IJmond I: T. van Duyvenbode; J. Konz, C. v. d. Plas; M. v. d. Wal, J. Hiemstra, H. Porck; P. Kruk, D. Marckel- bach, M. Klesser, R. van Dongen, T. Jak. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep ax-tsen, aangesloten bij de Koninklijke Nedei-landse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P. Brou wer, Kon. Wilhelminakade 79, IJmuiden, tel. K 2550 4507 en D. J. Boosman, Sta tionsweg 7, Velsen, tel. K 2550 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. K 2550 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdag 2 uur tot Zon dag wordt deze week waargenomen door de arts: R. W. Fierstra, Zeestraat 88, tel. 3737 en Zondag door de ax-ts C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma te Velsen-Noord telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apo theek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts dr. A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284 en Bloe mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181. ADVERTENTIE ,,Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden tot en met Maandag Een vrolijke kleurenfilm met zang en dans. VRIJDAG 10 OCTOBER REX 20 upr: „Andalusië". THALIA 20 uur: „Grensincident". HEIDESTRAAT, 1921.30 uur: Nutsbiblio- theek. ZATERDAG 11 OCTOBER REX 20 uur: „Andalusië". THALIA 19 en 21.15 uur: „Grensinci dent". ZAAL V. d. LEM, 17—19 uur: Receptie „Palvu".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12